Spoorsingel zou secundaire weg kunnen worden Onderwijzeressen kunnen na huwelijk toch aan het werk blijven JCeizef Crematie ir. J. A. Spruyt Velsens Culturele Agenda in de komende week De gehuwde werkende vrouw in Beverwijks raad Voorstel van B. en W. met 14 tegen en 7 stemmen voor verworpen Verdeeldheid in KVP-fractie Keizerlijk nieuws RAAD BEVERWIJK BIJEEN 5 Basis Zelfzuchtig Begrip Ander standpunt Jeugddienst in Grote Kerk Waardig Propaganda-avond oost- Priesterhulp in Heemskerk Medische verzorging tijdens het weekeinde Geslaagden visserijschool in IJmuiden Vanmorgen in de vishal en op zee Mej. Van Asperen wordt vrijdag negentig jaar V R iJ D A G 13 FEBRUARI 1959 De Beverwijkse raad, die donderdagavond onder voorzitterschap van bur gemeester J.G. S. Bruinsma in „Scheybeeck" in openbare vergadering bijeen kwam heeft ruim twee uur nodig gehad om het voorstel van B. en W. om vast te houden aan de bepaling in het Beverwijkse ambtenaren reglement om aan gehuwde onderwijzeressen van openbare scholen, alsmede aan gehuwde hoofdleidsters en leidsters van openbare kleuterscholen eer vol ontslag te verlenen, te verwerpen. Dit geschiedde met 14 stemmen tegen en 7 voor. Tegen stemden de raadsleden van de P.v.d.A., C.P.N., V.V.D. en de Protestants Christelijke groepering, alsmede de heren Bol, Batenburg en De Weyer (fractievoorzitter) van de K.V.P. De overige leden van de K.V.P.-fractie brachten hun stem voor het voorstel uit. Tevens werd een voorstel van de heer Kaebisch (P.v.d.A.) om in het ambtenaren reglement enige artikelen te laten vervallen en dat mede was ondertekend door mevrouw Schmohl en de heren Romunde en Alberda (allen P.v.d.A.) zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zoals men zich wellicht nog zal herinneren wilde de meerderheid van het college de minderheid werd gevormd door de wethouders Gerritse en Coelingh (beiden P.v.d.A.) vasthouden aan bovengenoemde bepaling De behandeling van het voorstel verliep volgens de burgemeester in een prettige en waardige sfeer. Wethouder Her mes (K.V.P.) die de taak had het voorstel te verdedigen, werd zonder uitzondering geprezen voor zijn duidelijke en diepgaande uiteenzetting. Wel werd hem eveneens zonder uitzon dering verweten dat zijn betoog te idea listisch en te theoretisch was. De behandeling van het voorstel van B. en W. inzake het ontslag verlenen aan gehuwde onderwijzeressen werd kennelijk met spanning verbeid Toen de voorzit ter namelijk vroeg of iemand soms over deze voordracht het woord wenste, ont stond er grote hilariteit onder de raads leden. De heer Langend ijk (K.V.P.) die de lange rij van sprekers opende, zei dat het huwelijk de basis van het gezin vormt. „Zo het gezin is, is de samenleving", merkte hij op. De getrouwde vrouw moet zich volgens de heer Langendijk ten volle aan het gezin geven. „Wie uit vrije wil een huwelijk sluit draagt hiervoor de volle verantwoordelijk heid". De geestelijke gezondheid van vele gezinnen, waarvan zowel de man als de vrouw werkt, laat volgens de heer Langen dijk veelal veel te wensen over. „Het grotere inkomen wordt meestal in ge bruiksgoederen omgezet." Mevrouw A 11 a n-S c h i 11 h u y s (V.V.D.) liet een geheel ander geluid horen. Zij haalde een uitlating in een verklaring van burgemeester Bruinsma aan, die hij tijdens een raadsvergadering in december van het vorige jaar gaf: „deze verklaring vraagt een geestelijke instelling gebaseerd op de vrije wil van vrije mensen". „Wat de meerderheid van het college wil is het op dringen van haar mening aan vrije mensen, die datzelfde niet willen," stelde de fractievoorzitster van de V.V.D. Mevrouw Allan vertelde dat zij bij de stukken ver scheidene brieven en uitspraken had aan getroffen van diverse verenigingen van onderwijs, die het wat het voorstel betreft, in het geheel niet eens zijn met het college. „Democratie" betekent volgens mevrouw Allan dat men naar eigen inzichten beslist en naar eigen mening kan oordelen en han delen. „De overheid moet in dit geval geen inbreuk hierop doen of zelfs maar een woordje willen meespreken". Zy voegde hieraan toe: „Wanneer een onderwijzeres, die al jarenlang by het on derwijs is, in het huwelijksbootje wil gaan stappen, dan moet zij vrij zijn om haar gekozen werkkring al dan niet voort te zetten. Zij moet niet het Zwaard van Damocles boven haar hoofd voelen dreigen, met andere woorden dat zij met haar werk op moet houden zodra zij getrouwd zal zijn, louter en alleen omdat een plaatselijke verordening zulks voorschrijft" Mevrouw Allan besloot met te zeggen dat vele vrouwen zo energiek en veelzijdig zijn dat zij èn haar huishouden èn haar beroep zonder enige tekortkoming kunnen uit oefenen. „Bovendien is een vrouw in het onderwijs bij jonge kinderen meer op zijn plaats dan een man". De heer R ij k e r s (K.V.P.) vertelde dat hij aanvankelijk de gedachte had gehad tegen het voorstel te zullen stemmen Maar de overweging dat „gehuwde vrouwen meestal blijven werken uit materiële over wegingen en vaak zelfzuchtig, hard en ge sloten zijn" had hem toch van dit voor nemen terug gebracht. Hij vond dat in een gezin waar de vrouw werkt, de gezins- belangen in gevaar komen; hij was van oordeel dat een onderwijzeres een veel zijdige en vermoeiende taak heeft, die zo veel van haar vergt, dat het huwelijksleven in gevaar komt. Mevrouw Schmohl (P.v.d.A.) stelde dat een vrouw naast het moeder zyn en volledig vrouw zyn toch werk kan ver richten dat op de maatschappij is gericht. „De vrouw is in de maatschappij hard en hard nodig," zei zij. Omdat het vrouwenoverschot steeds meer afneemt blijven er maar weinig vrou wen ongetrouwd. Volgens mevrouw Schmohl rekenen vooral de verzorgende beroepen hierdoor steeds meer op het aan deel dat de vrouw in dienst van de maat schappij en de gemeenschap kan en wil leveren. „Wij leven in een tijd waarin man en vrouw gelijkwaardige partners zijn die in overleg met elkaar van alles in har monie kunnen regelen. Laten wij in Bever wijk de klok niet terugzetten". De heer Kaebisch (P.v.d.A.), die aan het einde van zijn betoog met het reeds genoemde voorstel ter tafel kwam, zette uiteen dat vooral de jonge moeder heel goed aan kleine kinderen les kan geven, omdat zij deze kinderen heel goed kan aanvoelen en begrijpen. „Als deze ver ordening er door komt dan zullen heel wat ongetrouwde onderwijzeressen zich wel wachten om les te geven aan een openbare school in Beverwijk". De heer Eggermont (K.V.P.) stelde zich op het standpunt dat de plaats van de gehuwde vrouw in het gezin is, niet op kantoor. „Het verantwoordelijkheids besef van de overheid moet er toe leiden dat de vrouw daar werkt waar ze de ge meenschap het beste kan dienen: in het gezin". Voorts zei hij bang te zijn dat er, indien veel getrouwde vrouwen gaan wer ken, dit in tijden van laagconjunctuur wel eens onaangename consequenties met zich mee zou kunnen brengen. De heer K o g e r (Prot. Chr.) zei dat de primaire verantwoordelijkheid van het niet of wel werken van de getrouwde vrouw by de echtelieden zelf ligt. De overheid kan volgens de heer Koger alt yd nog in- grypen als mocht blijken dat een te grote hoeveelheid werkende getrouwde vrouwen de mannen „van de markt zou verdringen". De heer Alberda (P.v.d.A.) zei: „Als we enige tijd geleden niet de beschikking hadden gekregen over gehuwde onder wijzeressen dan zou er heel wat school jeugd op straat hebben gelopen". De heer M u s k e e (C.P.N.) vond ook dat de echtelieden in deze zelf moesten De slissen. „Die discriminerende bepalingen moeten nu maar eens verdwijnen", merkte hij op. Een ander standpunt dan het merendeel van de K.V.P.-fractie nam de heer Ba tenburg (K.V.P.) in. „Ik kan er vol ledig inkomen dat een gehuwde vrouw die er de capaciteiten voor heeft en buiten het gezin werkzaam is zodoende meer inhoud aan haar leven kan geven". Wethquder Her mes (K.V.P.) nam volledig het standpunt van de meerderheid van de K.V.P.-fractie in. In een bijzonder langdurig betoog schetste hij de gevaren die er volgens hem aan het werKen van de gehuwde vrouw verbonden zijn. „De arbeid van de gehuwde vrou\y is in prin cipe verwerpelijk", meende hij. „De een heid tussen man en vrouw is geen n.v. van twee gelijke directeuren. De vrouw heeft een specifieke taak ten opzichte van de man". Hij was de mening toegedaan dat de kinderen van een gezin waarin zowel vader als moeder werkt veel te kort ko- Advertentie In de Grote Kerk te Beverwijk heeft zondag 15 februari een Open-Deurdienst plaats, waarin zal voorgaan ds. P. Lug- tigheid van Den Haag. Organist is de heer G. J. Moed. men. „Vooral in hun jonge jaren kan een tekort aan moederliefde funest zijn voor hun toekomst". Een dubbel inkomen achtte hij sociaal en economisch gezien niet ver antwoord, „omdat de besteding van de ex tra verworven gelden in de gebruikssector terecht komt" .Hij betrok in zijn betoog voorbeelden uit Amerika (de kinderbe waarplaatsen), Frankrijk en België. Hij betreurde de houding van de Tweede Ka mer ten opzichte van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces. Vervolgens behan delde hij het probleem vanuit cultureel- filosofisch standpunt bezien, merkte ter loops op dat veel mannen groot zijn ge worden door de zorg en toewijding van hun echtgenoten en gaf te kennen dat het de overheid als werkgeefster geboden is de vrouw in haar gezin te laten. De fractievoorzitter van de K.V.P., de heer De Weyer, vond in tweede in stantie dat de tegenstanders van het voor stel op bijzonder waardige wijze hun be zwaren naar voren hadden gebracht. Voorts was hij van mening dat het betoog van wethouder Hermes te veel op het pastorale vlak lag". „Hij had zich voorts wat meer moeten bepalen tot Beverwijk. Daar gaat het immers om". „Er zijn heel wat vrouwen die beide taken (moeder en werkneemster) op voor beeldige wijze vervullen. Het gezin komt niets tekort. Er zijn echter ook gehuwde vrouwen die niet werken en die toch hun gezin verwaarlozen". De heer De Weyer zei zijn stem niet aan het voorstel te kunnen geven. De heer Batenburg merkte in twee de instantie op dat de vrouwen die nog in natuurstaat leven heel hard moeten wer ken en zich „echt niet ongelukkig voelen". De cverige leden van de raad die in tweede instantie nog het woord voerden hadden niet veel nieuws te zeggen. Tegen middernacht werd tot stemming overge gaan. En toen was de 21 punten tellende agenda nog niet eens geheel afgewerkt. Advertentie Hoe vaak zult u nog verzuchten: „Hè, wat zou een centrifuge nu gemakkelijk zijn. Dat gezeur om de was droog te krijgen, daar krijg ikenz. enz. Ja, mevrouw, er is maar één goede oplossing, neem NU die centrifuge. Vraag er eens een op proef. U zult versteld staan. De prijs hoeft geen bezwaar meer te zijn. Reeds vanaf 206.hebben wij al een heel goede. Bezoekt onze beneden-showroom. Graag zijn wij u van dienst. KIJK BIJ WINKELPLEIN 1945 - TEL. 4516 (Uw adres óók voor STOFZUIGERS en WASMACHINES) Voor de Oost-Priesterhulp heeft woens dag in zaal Dam te Heemskerk een propa ganda-avond plaatsgehad. Deze actie wordt georganiseerd om hulp te bieden aan vluchtelingen en vervolgden langs en ach ter het IJzeren Gordijn. Pater Richard Stoffels en Cees Griffioen vertelden in sobere bewoordingen van hun drama tische ervaringen in de communistische wereld waar miljoenen mensen leven in erbarmelijke toestanden van vervolging en terreur. Elke gift in geld, elk kledingstuk of an der artikel is voor deze actie zeer welkom. Op de aanwezigen maakte het gesprokene een diepe indruk. Voor muzikale omlijsting zorgden op deze avond de pianiste Henriëtte Sengers en de pianist Jan Smit. Een dergelijke bij eenkomst zal op maandag 16 februari in het Kennemer Theater te Beverwijk worden gehouden. Donderdagmiddag heeft op Westerveld onder grote belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van ir. J. A. Spruyt, in leven oud-direc teur van de Rijks-HBS in Velsen. De be langstellenden, waaronder Velsens burge meester, mr. M. M. Kwint, vele leraren, oud-leerlingen en leerlingen, alsmede af gevaardigden uit onderwijskringen betra den het crematorium onder de tonen van de Prelude Opus 28 nummer 4 van Cho pin. Dr. S. Keyser sprak namens het minis terie van O. K. en W. een woord van af scheid. „De velen op het ministerie die de heer Spruyt hebben gekend zijn diep ge troffen door zijn plotselinge dood. Wel zéér velen hebben hem meegemaakt, want hij diende niet minder dan 42 jaar het mid delbaar onderwijs van het Rijk." Dr. Key ser releveerde dat de oud-directeur van de Velsense HBS op de Rijks-HBS in Hoorn als leraar oegonnen is en op die school na zijn pensionering nog vijf jaar heeft les gegeven. „Wij gedenken hem met res pect en dankbaarheid," zei dr. Keyser. Vervolgens voerde dr. G. Bouter na mens de rector van het Westfries Lyceum het woord. Hij vertelde hoe ir. Spruyt er zelfs na zijn pensionering niet tegen op zag steeds weer in zijn oude autootje van Velsen naar Hoorn te trekken. „De auto, die hem nooit in de steek liet en waarop hij zo gesteld was." Spreker schetste de thans overledene als een man die grote liefde koesterde voor de wiskunde en een grote genegenheid voor zijn leerlingen op vatte. Namens de Rijks-HBS in Velsen voerde de heer J. Duinker het woord. „Als oud ste der leraren heb ik zeer nauw met hem samengewerkt. Hij was een uitstekend do cent, die voor en door zijn leerlingen leef de." De heer Duinker vertelde dat ir. Spruyt altijd klaar stond om leerlingen, wier ouders er financieel gezien niet zo De behandeling van de meeste voorstel len van B. en W. tijdens de openbare ver gadering van de Beverwijkse raad, die donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. Bruinsma in „Scheybeeck" werd gehouden kostte niet zo veel moeite. Uitgezonderd het voorstel betreffende het ontslag van de gehuwde onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs in Beverwijk, waarover elders in deze editie meer wordt vermeld. Het voorstel van B. en W. om een kre diet te verlenen om de Spoorsingel door te trekken naar het uitbreidingsplan Oos- terwijk ontlokte echter wel enige kritiek. De heer Romunde (P.v.d.A.) vroeg zich af waarom de spoorwegen niet voor de beveiliging van de overweg bij Beijnes zorgen. Hoewel de heer Romunde wel de noodzaak van het doortrekken van de Spoorsingel inzag, vond hij toch dat de ge meente op het punt van de overweg zich tè bereidwillig had getoond. De heer D e Ruiter (Prot. Chr.) kon het belang van de singel niet inzien. Hij vond dat er wel heel veel geld werd uitgegeven voor wat hij „een lokale weg" noemde. De heer D e Weyer (K.V.P.) was van oordeel dat de weg voor de nieuwe bewoners van Oos- terwijk noodzakelijk was, maar was voorts de mening toegedaan dat de toegangen tot het industrieterrein „gewrongen en kunstmatig" waren. De heer Nieuwen- w e g (V.V.D.) was ook al niet zo bijster verheugd met de voordracht. Hij zag lie ver een hoofdverbinding door aansluiting op Rijksweg 9. Mevrouw Allan (V.V.D.) zei geschrokken te zijn van het grote be drag dat de voorzieningen zullen eisen. Te meer omdat zij eveneens van mening was dat de Spoorsingel een secundaire weg zou blijven. Omdat volgens haar de grondgesteldheid ook slecht is zou het doortrekken van de weg in de toekomst „nog wel een ton kosten". De heer Mus- k e e (C.P.N.) noemde het plan een goed initiatief. Wethouder V e s s i e s (K.V.P.) deelde mee dat de spoorwegen niet bereid zijn ook maar in de kosten, die de beveiliging van de overweg vergen, bij te dragen. Van nul en gener waarde De spoorwegen achtten de verkeersfre- quentie op dat punt van nul en gener waarde. „Er bestaat zelfs geen aanleiding om op de wachtlijst te worden geplaatst", vertelde de wethouder. De heer Vessies bestreed de mening als zouden de toegangen tot het industrieter rein niet voldoende zijn. Hij vond het een prachtverbinding. De wethouder vertelde voorts dat het in de bedoeling ligt in de nabije toekomst van de Spoorsingel een onderdeel te maken van een grote ring weg om Beverwijk Drie tegen Het voorstel werd ten slotte aangeno men. Mevrouw Allan (V.V.D.) en de he ren Koger en De Ruiter (beiden Prot. Chr.) werden geacht te hebben te gengestemd. Alle overige voorstellen van B. en W. werden zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. IJMUIDEN Artsen: Van de groep artsen, aange sloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Ge neeskunst zijn, uitsluitend in spoedge vallen, van zaterdag 1 uur tot 't spreek uur van maandagmorgen te raadplegen de artsen: H. Bel, Mercuriusstraat 4, tel. 5675; P. H. J. de Weerdt. Oosterduinweg, tel. 6158; F. M. van Stekelenburg, Leeu weriklaan 52, tel. 4290. Apotheken: Zondag en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403; Apotheek Pleijler, Planetenweg 52. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5053. SANTPOORT Artsen: In spoedgevallen is de arts J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort- Dorp, tel. 8510, te raadplegen. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-zuid. VELSEN Wijkverpleging: Zondag 15 februari 1959: zuster Z. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, tel. 6504, Oud-IJmuiden, ten noorden van Kennemerlaan, Marktplein, L. Nieuw straat en Plein 1940—'45; zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5. tel. 6195, ten zuiden van Havenkade. Kennemerlaan, Markt plein, Lange Nieuwstraat en Zeeweg; zuster Sj. Koerse, Leeuweriklaan 21, tel. 7398, ten oosten Zeeweg, Velserbeek, dorp Velsen en Velsen-Noord; zuster K. Langejan, Driehuizerkerkweg 102, Drie huis, Driehuis, Santpoort-Dorp en Sant poort-Station. De culturele agenda voor de week van 15 tot en met 21 februari: 16 tot en met 21 februari: Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, IJmuiden, geopend van: maandag: 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vei- sen-Noord geopend van 14 tot 17 uur. dinsdag: 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal geopend van 19 tot 21 uur. woensdag: 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur; filiaal ge opend van 14 tot 17 uur (jeugd). donderdag: 10 tot 12.30 uur; filiaal ge opend van 10 tot 12 uur. vrijdag: 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot Het Zwitserse dorpje Herbriggen, dat op het ogenblik belaagd wordt door een lawine in wording, een enorme massa ijs, aarde en gesteente. De 150 inwoners hebben het dorp moeten ver laten en komen iedere dag kijken, in de hoop dat de baan van de lawine tenslotte niet door het dorpje zal blijken te voeren. 17.30 uur en van 19 tot 21 uur; filiaal ge opend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. zaterdag: 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. 16 tot en met 21 februari: Pieter Ver- meulenmuseum, geopend van 14 tot 16.30 uur, Cultureel Gebouw, IJmuiden. 16 februari: Openbare Ruilbeurs, van 19.30 tot 21 uur in de „Brulboei", Kanaal straat, IJmuiden. N.C.V.B., afd. Velsen-Noord, jaarver gadering, 20 uur, Gem. Ontspanningslokaal Van Diepenstraat, Velsen-Noord. 17 februari: Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, concert in het Rex-theater door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. De Sportbond IJmuiden, 19.30 uur, gym- nastiekuitvoering in het Patronaatsgebouw IJmuiden. 18 februari: Velser Kunstkring „Voor Allen", als 17 februari. A.N.M.B., cabaret in het wijkgebouw Stratingplantsoen, Velsen-Noord, 19.30 uur. De Sportbond IJmuiden, als 17 februari. Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. I.Tmuiden- W'est, 20 uur, Cultureel Gebouw IJmuiden. spreekster mejuffrouw Stilma van sana torium Zonnegloren over de t.b.c.-bestrij- ding. 19 februari: Toneelver. „Advendo", 20 u. Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden, toneeluit voering met „Moppie". 20 februari: Fotokring „Velsen", 20 uur, bijeenkomst Cultureel Gebouw. 21 februari: Chr. Film Actie, 20 uur, Ichthuskerk, filmavond. Toneelver. „Advendo", als 19 februari. BIOSCOPEN Thalia: vrijdag 20 uur, zaterdag en zon dag 19 en 21.15 uur „Mijn beste vijand". Zondag om 15 uur „Rin-Tin-Tin, de dap pere wolfshond". Maandag tot en met woensdag 20 uur „De geheimzinnige mr. Carliss". Donderdag om 20 uur in een speciale voorstelling „Demetrios en de gla diatoren". Rex: Tot en met maandag om 20 uur „Dracula". Zondag om 15 uur „Het rovers nest". Dinsdag- en woensdagavond voor stellingen georganiseerd door de Velser kunstkring „Voor Allen". Ouderavond Jan Campertschool Dinsdag 17 februari om 20 uur zal in het B.B.-gebouw aan de Kriemhildelaan in Driehuis een ouderavond van de Jan Cam pertschool in Velsen worden gehouden. Mejuffrouw Van Heyst, spraaklerares in Velsen, zal spreken over het onderwerp „Het spraakonderwijs in Nederland". Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. rooskleurig voorstonden, bijlessen in de wiskunde te geven. De heer I. S. Rietdijk sprak namens de bridgeclub „De Kenne- mers", van welke club de thans overle dene lid was. De kist daalde onder de plechtige orgel klanken van de Etude Opus 10 nummer 3 van Chopin. Nadat de heer J. P. Spruyt namens de familie een kort dankwoord had gesproken speelde het orgel de Pre lude Opus 28 nummer 20, Dinsdagavond vond de diploma-uitrei king plaats aan de geslaagde kandidaten voor het diploma „Fileren". Als bijzonder feit mag worden ver meld, dat voor het eerst sinds deze cur sus bestaat een tweetal dames hieraan heeft deelgenomen. Beiden slaagden met zeer goede cijfers. De geslaagde kandidaten waren: de dames A. W. Penner en J. Ro- mijn en de heren A. Meijboom, J. Ven erna, R. Zoer, C. Kuijk en L. Post. Voorts slaag den in het laatste kwartaal 1958 nog de volgende leerlingen: Stuurman Kleine Handelsvaart: A. v. Duijvenbode en A. v. d. Linde. Aanvullingsdiploma Stuurman Kleine Handelsvaart: A. Vos en A. v. d. Linde. Motordryver Kleine Handelsvaart: I. R. v. Engers, H. J. Muller, R. Waaijenberg, J. P. W. Aarts en H. Vos. Motordrijver Zeevisvaart: P. Bakker, W. Doeve, C. J. Koridon, P. J. Heuser, V. Boonstra, H. Schuurman, N. J. v. Kouteren, G. Stienstra, C. J. Storm, R. G. Jacobs en H. Zermatten. Machinist-Stoker Zeevisvaart: R. G. Ja cobs en N. J. v. Kouteren. Prijzen van donderdag Heilbot 3.10-2.90, gr. tong 3.20—3.00. grm. tong 2.90—2.60. kim. tong 3.40—3.20, kl. tong I 3.40—3.20, kl. tong II 2.90—2.70, tarbot I 3.40—2.60 per kg. Tarbot IV 5844, schartong 30. gr. schol 23—20, grm. schol 2510, kim. schol 3023, kl. schol I 46—23, kl. schol II 42-24, schar 31—21, bot 15—8, v. haring 20.2016.60, makreel 25—17.20. gr. schel vis 5440. grm. schelvis 50—46, kim. schelvis 41 34. kl. schelvis I 36—26, kl. schelvis 1125—12. wij ting 16—8, gr. gul 36—27, mid. gul 26—22. kl. gul 22—17, ham 86—62, poontjes 2312, kl. koolvis zw. 2115, kl. koolvis wit 25—21 per 50 kg. Gr. kabeljauw 130—66, gr. koolvis zw. 4840, gr. koolvis wit 65—57, gr. leng 58—48 per 125 kg. Besommingen van donderdag IJM 15 Emma 24.000, SCH 117 16.400, SCH 6 10.920. KW 32 i 16.410. KW 99 16.210, VL 85 I 8180, KW 91 6150, SCH 302 5400, IJM 11 3870, KW 53 1930 per 125 kg. AANLEG WEG VELSEN—HAARLEMMERMEER Op de gemeentesecretarie van Velsen (vierde afdeling) is voor een ieder ter in zage gelegd: een afschrift van het proces verbaal van de zitting, die op 22 januari 1959 ten raadhuize te Velsen is gehouden door de commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, benoemd tot het aanhoren van de bezwaren van belang hebbenden tegen het plan van onteigening ten name van het rijk voor de aanleg van de weg VelsenHaarlemmermeer (rijks weg nummer 6) gedeelte: Velser-tunnel (rijksweg nummer 9)Schipholweg (prov. weg HaarlemDiemen) met bijkomende werken. Bovendien ligt een afschrift van het rapport dat aan de minister van Ver keer en Waterstaat werd uitgebracht ter inzage. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Michael A. H., z. v. A. W. Strijker en C. J. Houtzager; Theodorus C. L., z. v. T. H. de Ruiter en J. M. T. de Ruiter en J. M. T. de Ruijter; Maria J., d. Ruiter en J. M. T. de Ruijter; Marai J., d. v. P. N. Geerling en J. C. Hoogeboom; Adrianus C., z. v. A. C. Zonneveld en C. G. M. van Buggenum; Cornelia C. M., d. v. J. C. Geerling en J. M. de Wit; Marcel- linus J., z. v. P. J. van der Pal en M. A. A. Zuurbier; Maria T. C., d. v. T. Bootsma en M. de Jong; Susanna, d. v. C. Bos en C. Brijs; Jozef M., z. v. D. M. Strengholt en A. G. Lips; Gerardus A., z. v. P. Berkien M. J. Kok; Martha J. P. M., d. v. G. Hoog land en G. M. Poncin; Wilhelmus F., z. v. A. J. de Wildt en M. van Maris. ONDERTROUWD: H. Hoogenberg en M. J. G. Geijtenbeek; M. Markerink en M. C. Joor; J. C. Rozemeijer en J. G. van der Kolk; E. P. Soffner en R. W. Goudens van den Handel. GETROUWD: P. Fatels en B. A. Bol; G. J. Klous en C. M. Huismans; H. G. Gerrit sen en E. van Roon; H. D. A. M. Mello en J. H. Hamers. OVERLEDEN: H. Gerrits, oud 64 jaren, geh. m. A. Hendriks; J. M. Broekkamp, oud 84 jaren, wed. v. A. L. Burgering; J. van Steen, 1 87 jaren, wed. v. J. Duijn; A. Diemeer, ud 85 jaren, wed. v. S. Klous; E. Ekhart, oud 48 jaren, geh. m. J. Fed- dema; F. Besse, oud 68 jaren, wed. v. J. H. M. Hemprig, wonende te Uitgeest; S. Ninaber, oud 64 jaren, geh. m. G. Glazer, wonende te Velsen. De oud-directrice van „Ons Huis" in Amsterdam, mej. C. P. van Asperen v. d. Velde die thans te Bakkum woont, wordt vrijdag 12 februari 90 jaar. De directie van Ons Huis heeft in sa menwerking met de afdeling Castricum van de vrouwengroep van de P.v.d.A. het plan opgevat mej, Van Asperen een re ceptie aan te bieden. Deze wordt van 2.30- 5.00 uur gehouden in de jeugdherberg Ko- ningsbos te Bakkum. Mej. Van Asperen, die van 1911-1935 di rectrice van „Ons Huis" was, heeft zich op gebied van maatschappelijk werk zeer verdienstelijk gemaakt voor de bewoners van de Jordaan te Amsterdam. Zij is ook één van de oprichtsters van het ontwikke lingswerk voor de rijpere jeugd en behoor de tot de oprichtsters van de vrouwenclub. Mej. Van Asperen, die Ridder is in de orde van Oranje Nassan, heeft ook de va kantieschool in het leven geroepen, waar door thans vele kinderen gedurende de zo mermaanden een heerlijke vakantie heb ben. Bij haar komst in Bakkum enige ja ren geleden kwam reeds tot uiting, dat zij geenszins van plan was al het werk ter zijde te leggen, want ook nu nog organi seert zij leesclubmiddagen voor de leden van de afd. Castricum van de vrouwen groep van de P.v.d.A., die steeds druk be zocht worden. Tijdens de receptie zullen velen mej. Van Asperen hun gelukwensen komen aanbie den en vermoedelijk zal ook de VARA van de partij zijn om hiervan een opname te maken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9