Segni vormt een christen democratisch kabinet Griepepidemie kost in Engeland mensenlevens CPanda en het bolknakniysterïe Wereldnieuws Aanhoudend rustig weer Russische auto komt nu ook in W.-Duitsland op de markt West du its-R ussisch handelsverdrag Meer lucht-dan zee reizigers over oceaan Zoek ió Uet zo Bloedig Met steun van liberalen, waardoor hij fascistische hulp kan ontberen 2 „The Observer" over de E.E.G. en Engeland Woensdag Frans-Britse handelsbesprekingen Kosten levensonderhoud vrijwel onveranderd Hogere produktiecijfers De mijnmoeilijkheden Katholieke Federatie eist ingrijpen van de regering Bruynzeel Suriname op Amerikaanse markt Verzekeringsvoorlichting op grammofoonplaat Dalende werkloosheid in V.S. voorspeld „Dikste mist sinds mensen heugenis'' verlamt verkeer ft MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Uit het zaterdag te Bonn ondertekende Westduits-Russische handelsverdrag blijkt dat de Sovjets begrip hebben getoond voor de moeilijke kolensituatie in de Bonds republiek. Zij hebben afgezien van de voorgenomen levering van vijfhonderdduizend ton steenkolen. Maar zij zijn erin geslaagd de Westduitsers negenhonderd Russische auto's op te dringen en dat is als water naar de zee dragen. De autoproduktie nam het afgelopen jaar in West-Duitsland, vergeleken met het jaar daarvoor, toe met 23 percent. Er werden 1,5 miljoen automobielen vervaardigd, waarmee West-Duitsland de op een na grootste autoproducent ter wereld (na de Ver. Staten) is geworden. Er kan met recht gesproken worden van een „boom" voor de Westduitse automo bielondernemingen. Zij kunnen de vraag niet bijhouden. Volkswagen laat zijn bin nenlandse klanten langer dan een jaar wachten na het tekenen van een contract, voor het zijn produkten kan afleveren. De nieuwe Mercedes 190 d krijgt men even min zo uit de etalage. Zelfs voor deze grotere wagen, ter waarde van goed 9000 mark, bestaat een leveringstijd var. enkele maanden. Met Opel en Ford loopt de zaak iets soepeler, niet omdat de vraag minder zou zijn, maar omdat men zich in deze fabrieken al lang heeft kunnen aanpassen aan de overstelpende behoefte. Maar tegen de eigen produktie kan de import in West- Duitsland uiteraard niet op. De prijs, de service-diensten het speelt allemaal een rol. Desondanks drongen de Sovjets de Westduitsers negenhonderd auto's voor in totaal viereneenhalf miljoen mark op. Dat is vijfduizend mark per stuk. hetgeen goed koper is dan waarvoor men in Rusland een auto kan kopen. Voorts zullen er reserve onderdelen ter waarde van anderhalf mil joen mark worden geleverd. Een importeur te Dusseldorp heeft echter reeds medege deeld dat de negenhonderd Russische auto's zonder moeilijkheden van de hand zullen gaan Het Westduits-Russische akkoord voor ziet in een goederenverkeer ter waarde van 520 miljoen mark in beide richtingen. Het gesprek er over heeft twee maanden ge duurd. Men noemt het in Bonn opmerke lijk, dat ondanks de politieke spanning de Russen hardnekkig aan dit akkoord hebben gewerkt en steeds weer hebben getoond (evenals de Polen bij de dezer dagen onder tekende Westduits-Poolse handelsovereen komst) dat zij bijzonder veel prijs stellen op normale handelsbetrekkingen Van Uit gegevens van diverse luchtvaart- en scheepvaartmaatschappijen blijkt, dat in 1958 méér passagiers per vliegtuig over de Noord-Atlantische Oceaan zijn vervoerd dan met schepen. Ongeveer 1.200.000 lucht reizigers zijn van Amerika en Canada naar diverse Europese landen of vice versa vervoerd. Daar tegenover hebben slechts 960.000 personen per schip de oceaan over gestoken. Opmerkelijk, is, dat het cijfer inzake het scheepsvervoer is teruggelopen, voor de eerste maal sedert tien jaar. In 1957 reisden 1.035.000 personen per schip naar Amera, Canada of vice versa. Alleen de Pan American World Airways en de B.O.A.C. vlogen in de laatste maan den van 1958 met straalverkeersvliegtuigen over de oceaan. Dit jaar evenwel, en voor namelijk in 1960, zal de vloot van straal verkeersvliegtuigen sterk toenemen. Des kundigen op luchtvaartgebied nemen aan. dat in de komende jaren het oceaanverkeer zich sterk ten gunste van het vliegtuig zal ontwikkelen. De Londense Observer" heeft zondag de vraag gesteld of Engeland wel verstan dig is geweest toen het besloot te wach ten tot de Europese Economische Ge meenschap in maart met nieuwe voorstel len voor een Europese Vrijhandelszone zal komen. Het blad meent dat Engeland veel van zijn tarieven in overeenstem ming met die van de E.E.G. zou kunnen brengen. Het blad wijst erop dat tijdens het de bat van de afgelopen week in het Lager huis was gezegd dat de Britse douaneta rieven op veel goederen niet veel ver schillen van het buitentarief dat de E.E.G. ten aanzien van de buitenwereld opbouwt. In feite zou Engeland zich minder behoe ven aan te passen dan de zes E.E.G.-lan- den als het zou besluiten veel van zijn tarieven in overeenstemming te brengen met die van de gemeenschappelijke markt. Zulk een gebaar zou in ieder ge val een demonstratie zijn van de Britse bereidheid om in nauwer contact met de rest van Europa te komen dan uit de aan vankelijke voorstellen voor een Vrijhan delszone bleek. Ook zouden door een der gelijk besluit de onderhandelingen over de kritieke kwestie van de uiteindelijke buitentarieven weer op gang kunnen ko men. Juist op dit punt zijn de onderhan delingen over een Vrijhandelszone vorig jaar ten slotte vastgelopen, aldus de „Ob server". Volgens mededelingen van Engelse zij de te Parijs zullen woensdag technische onderhandelingen tussen Frankrijk en En geland beginnen over de mogelijkheid van verhoging der invoercontingenten in de handel tussen de beide landen. Tot deze onderhandelingen is besloten na bespre kingen op diplomatiek niveau, die gevoerd zijn sedert de mislukking van de onder handelingen over een Europese Vrijhan delszone. De onderhandelingen, die woensdag be ginnen, zullen door deskundigen worden gevoerd en uitsluitend betrekking hebben op contingenten, in het bijzonder wat be treft de drie percent regeling. Zoals be kend moeten de contingenten in de han del tussen de Euromarktlanden minstens drie percent van de nationale produktie be dragen, welke regel echter niet geldt voor de handel met de andere landen der O.E.E.S. Om zuiver technische redenen wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat een Engels-Franse overeenkomst recht- steeks van toepassing zal kunnen zijn op andere landen, tenzij er voor dit doel eni ge wijziging in de overeenkomst wordt gebracht. Duitse zijde zal men aan de Sovjet-Unie geen personenauto's, maar alleen brand weerauto's, ziekenauto's en dergelijke leve ren. voorts machines, wollen stoffen, leder waren en dergelijke. Van Russische kant lever men behalve auto's nog wodka, negenhonderdduizend ton ruwe olie, drie honderdduizend ton stookolie, honderd twintigduizend ton dieselolie, ijzererts en driehonderdduizend ton graan. Het landelijk prijsindexcijfer van ge zinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bu reau voor de Statistiek wordt samenge steld op basis 1951 100, onderging van 15 december 1958 tot 15 januari 1959 slechts een geringe wijziging. Het indexcijfer exclusief A.O.W. daal de in verband met afronding van 117 me dio december tot 116 medio januari. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bleef onver anderd staan op 121. In de sector „voe ding" steeg het indexcijfer voor aardap pelen en fruit, terwijl het indexcijfer voor groenten een daling vertoonde. Voorts werd een prijsdaling geregistreerd voor eieren en een kleine prijsstijging voor vlees. Bui ten de voedingssector vertoonde het index cijfer voor bloemen een stijging. Als ge volg van de uitverkoop daalden de prijzen voor kledingartikelen. terwijl het index cijfer voor ziekenfondsverzekering (zowel verplicht als vrijwillig) opliep als gevolg van een premieverhoging. In december was de algemene produktie- index op basis van 1953 is 100 blijkens het C.B.S. 126 tegen 127 in november en 116 in december 1957. De gemiddelde dagpro- duktie was respectievelijk 129, 133 en 124. December telde 23 werkdagen tegen res pectievelijk 22 V2 en 22. De indexcijfers der bedrijf skiassen zijn als volgt: bouwmaterialen en aardewerk 104, 106 en 108, chemische nijverheid ex clusief aardolieprodukten 130, 134 en 131. Leder en rubber 118, 126 en 106. Mijnbouw 104, 110 en 100. Metaalnijverheid 125, 129 en 120. Papierindustrie 131, 133 en 108. Textielnijverheid 119, 112 en 103. Gas, elek triciteit en water 159, 153 en 159. Voedings- eri genotmiddelen 131 en 128 (voor decem ber geen cijfers beschikbaar, november 1957 was 132). De 'algemene cijfers zijn exclusief de bouwnijverheid. (Van onze correspondent in Limburg) De Katholieke Federatie, waarin de Nederlandse Katholieke Mfónwerkersbond en de Katholieke Vereniging van Mjjn- beambtcn samenwerken, heeft van de regering een onmiddellijk ingrijpen ge ëist om de groeiende moeilijkheden in ons Nederlandse mijnbedrijf het hoofd te bieden. Dit deelde de secretaris van de N.K.M.B., de heer Palmen, zondagmorgen mee tijdens een vergadering in Geleen. „Wij verwachten, dat de regering in grijpt vóór de nieuwe kolencontracten op 1 april moeten worden afgesloten", ver klaarde hij. Hij herinnerde er aan dat de huidige voorraden bij de Limburgse mijnen al boven het miljoen ton gestegen zijn. De Belgische regering heeft voorts in overweging genomen de kolenimporten uit de andere K.S.G.-landen in te perken, eventueel te verbieden. Ook moet men op onze eigen kolenmarkt een clumpingpoli- tiek van de Duitse mijnen verwachten nu de maatregelen in werking zijn gekomen, welke de Duitse bondsregering getroffen heeft om de Westduitse mijnindustrie te beschermen. De Katholieke Federatie, zo verklaarde ook de voorzitter van de K.V.M., de heer A. Hennekens, acht het onaanvaardbaar dat onze regering lijdelijk blijft toezien als de ons omringende landen maatregelen treffen, welke voor onze mijnen op een catastrofe moeten uitlopen. Bruynzeel Suriname Houtmaatschappij is er in geslaagd een markt op te bouwen voor haar triplexprodukten in Amerika. Dank zij deze contracten is Bruynzeel thans in staat de helft van de produkten naar de V.S. te verschepen waardoor de verminderde export naar Cuba wordt op gevangen. Een levensverzekeringsmaatschappij te Tilburg is op het denkbeeld gekomen om doormiddel van een grammofoonplaat een toelichting te geven over dc aard van de maatschappij. Zij meent dat vooral bij de spaarkasacquisitie er geen enkele twijfel mag bestaan dat de cliënten wel goed zijn voorgelicht. Aspirant-verzekerden krijgen op deze plaats van de directeur persoon lijk een duidelijke uiteenzetting over het spaarkaswezen en spaarkasinschrijvingen met de dekking van het overlijdensrisico en met belegging, die naar behoud van koopkracht streven. De laatste tijd wordt er steeds op gewezen dat sparen moet wor den bevorderd. Sparen bij een Spaarkas behoeft echter een duidelijke toelichting en wanneer dit door een grammofoonplaat ge schiedt, kan deze in elke huiskamer ten gehore worden gebracht. De bedoeling is een vertrouwelijke band tussen maat schappij en verzekerde te scheppen en eqn verduidelijking over de „kleine lettertjes" op de polis te geven. ER wordt tegenwoordig zoveel over bloedtransfusie gepraat en geschreven en zoveel mensen zijn bij dit mooie werk be trokken, dat iedereen zo langzamerhand wel weet dat het bloed van de ene mens niet zonder meer in de bloedcirculatie van een ander mens kan worden gebracht. De reden hiervan is algemeen bekend: het bloed gaat samenklonteren wanneer de bloedgroepen van gever en ontvanger niet met elkaar corresponderen. Maar de oor zaak van dit samenklonteren is velen nog niet duidelijk. Laten we daar- om beginnen te vertellen wat een antigeen is. Daaronder verstaat men een stof die in een bepaald organisme niet voorkomt en die tot vorming van afweer stoffen (tegen die vreemde stof) aanleiding geeft, zodra zij in het organisme wordt gebracht. Bij de verdeling van de bloedgroepen is er in hoofdzaak slechts sprake van twee antigenen, aangeduid met de letters a en b. Voor de mens zijn er dan vier mogelijkheden, want hij kan de beide antigenen in zijn bloed hebben, of één van beide, a of b, ofwel hij mist ze beide. Over eenkomstig deze mogelijkheden zijn de vier bloedgroepen aangeduid met de letters AB, A, B en O. Wanneer iemand tot de bloed groep AB behoort en hij dus beide anti genen a en b bezit, kan hij bloed ontvangen van iemand die alleen het antigeen a bezit, of alleen b, of beide, want in geen van deze drie gevallen worden er in zijn bloedbaan een vreemd element gebracht. Hij kan na tuurlijk óók bloed ontvangen van iemand die beide antigenen mist, zodat de AB- bloedgroep in de plezierige omstandigheid verkeert van iedereen bloed te kunnen ontvangen. Daarom wordt zo iemand ook als een universele ontvanger aangeduid. Veel ongunstiger staat de man of vrouw er voor, die bij de bloedgroep O is inge deeld. Alle bloed dat de antigenen a en b bevat is voor hem of haar verboden, want dat zijn vreemde elementen die afweer- stoffen in het bloed te voorschijn roepen en het samenklonteren van de bloed lichaampjes bevorderen. Zo iemand kan dus alleen bloed ontvangen van een donor die tot dezelfde bloedgroep O behoort. Als voordeel staat daar echter weer tegenover, dat de bloedgroep O wel bij alle andere bloedgroepen kan worden gebracht (het bevat immers geen antigeen), zodat zo iemand een universele donor wordt genoemd. Iemand met de bloedgroep A kan het anti- geen a natuurlijk rustig ontvangen, om dat hij die stof zelf in het bloed heeft, en hetzelfde kan van B worden gezegd met betrekking tot het antigeen b. Ieder kan dus om te beginnen bloed ontvangen van een ander die tot dezelfde bloedgroep be hoort. Met de vier combinaties voor ogen kan ieder dus voor zichzelf uitmaken, hoe het er met de verschillende bloedgroepen voorstaat. In werkelijkheid zijn er echter geen 4. maar 1728 verschillende combinaties mo gelijk, zodat de zaak wat ingewikkelder is dan wij het daarnet voorstelden. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). (Van onze correspondent in Rome) Italië heeft na veel moeilijkheden weer een regering en het is een heel andere dan die welke er aan voorafging. De christen democratische partij heeft nu eenmaal een programma dat voor velerlei uitleg vat baar is en ditmaal wordt de nadruk sterker dan ooit tevoren gelegd op de conserva tieve, maar niet zozeer op de clericale component van dat programma. Het kabi- net-Fanfani was daarentegen het meest linkse wat Italië na 1948 heeft gehad. Dit is evenwel het meest rechtse. Voor het eerst zijn alle linkse partijen, de sociaal democraten, de republikeinen en zelfs de Comunita, alsmede de vertegenwoordigers van Zuid-Tirol, in de oppositie, evenals de Nenni-socialisten. Dat de communisten in de oppositie zijn spreekt vanzelf. Daaren tegen heeft het nieuwe kabinet-Segni de steun van alle rechtse partijen, ook van de fascisten. Juist omdat fascisten en royalisten ach ter dit ministerie staan, terwijl de republi keinen en de sociaal-democraten er niets van willen weten, was het voor de liberale partij heel moeilijk een besluit te nemen. De liberalen willen in geen geval met de uiterst rechtse partijen over één kam worden geschoren en zij waren dan ook tot op het laatste ogenblik van plan zich van stemming te onthouden. Tenslotte, na lange besprekingen tussen hun leider en mi nister-president Segni hebben de liberalen toegegeven en zullen thans voor de-re gering stemmen. Hun overweging is deze: als wij onze steun onthouden, zal de re gering bestaan bij de gratie der fascisten. Zij zal dan uiterst zwak zijn, spoedig ten val worden gebracht en worden opgevolgd door een andere regering, weer uitsluitend van christen-democraten, met een enigszins gewijzigd programma. Dat zou zo een tijdje lang doorgaan, tot er vervroegde verkie zingen zouden worden uitgeschreven, waarbij alleen Nenni zou zijn gebaat. Of wel, op een zeker ogenblik, keren de chris ten-democraten terug tot samenwerking met de Saragat-socialisten en dat willen wij liever niet. Een derde mogelijkheid is dat op een zeker ogenblik de uiterst recht se partijen op illegale wijze, naar Frans voorbeeld een eind maken aan de parle mentaire rechtsstaat. Om deze gevaren te vermijden moeten wij dus maar liever onze steun aan deze regering geven, waarvan de grondbeginselen trouwens vrij dicht bij die van het conservatief-liberalisme staan. Dank zij dit besluit der liberalen zal Segni kunnen zeggen, dat zijn regering een meerderheid heeft, die in beide Kamers kan worden behaald ook zonder de fascis tische stemmen. Hij steunt dus niet op de fascisten. Inderdaad, zou hij er ook komen, indien de fascisten zich van stemming zouden onthouden. Hij krijgt een zeer be hoorlijke meerderheid en meer dan Fan- fani had, maar het eigenaardige is, dat bij LONDEN (UPI) Het aantal sterfge vallen door griep in Engeland en Wales is in de laatste week meer dan verdubbeld vergeleken bij de week daarvoor. Het Brit se ministerie van gezondheid meldde 144 sterfgevallen, vergeleken bij de 54 van de vorige week. Ook het aantal lijders aan ziekten van de ademhalingsorganen steeg aanzienlijk. Er waren 943 gevallen van longontsteking gedurende dezelfde week, die 7 februari eindigde, vergeleken met 679 van de week daarvoor. Het aantal sterfgevallen steeg van 815 tot 986. Een woordvoerder verklaarde dat de huidige griepepidemie niet zo ernstig is als de A-griepepidemie van verleden jaar. Niettemin kampen vele firma's in het gebied van Londen met een personeelste kort. De scholen meldden duizenden ab senties. Het Whittington-ziekenhuis had 100 grieppatiënten onder artsen en ver pleegsters. Van het personeel van het West-Middelsex ziekenhuis, een der groot ste in het gebied van Londen, waren 150 leden ziek. MOSKOU (UPI) Ook Moskou is dooi de „vierdaagse" griep getroffen. Vele di plomatieke recepties zijn de laatste week afgelast wegens ziektegevallen. De directeur van de begroting der Ver enigde Staten, Maurice Stans, heeft in een vraaggesprek voor de televisie verklaard te menen, dat de werkloosheid in Amerika reeds haar hoogste punt van 1959 heeft be reikt en dat het aantal werklozen aan het einde van het jaar waarschijnlijk zal zijn gedaald tot drie miljoen. 20. Langzaam kwam Pat O'Nozel de si garenwinkel binnen, terwijl hij dreigend zijn wapen op de dikke sigaardief gericht hield. „Aha", zei hij, „je wilde de bolknak van de professor stiekum voor een andere sigaar verwisselen, hè? Maar ik heb je strekens door. Je kunt de grote detective Pat O'Nozel niet voor het lapje houden! Ik zie dadelijkehhmHij zweeg even en keek scherp naar de twee sigaren die de dikkerd vast hield. Een diepe denkrimpel ploegde zich tussen zijn wenkbrauwen. „Bekorrah!" riep hij uit, ivèlke is nu de sigaar van professor Kal- ker? Wal een streek, om hier een sigaar erbij te kopen". „Het is helemaal geen streek, om hier sigaren te kopen!", riep de winkelier verontwaardigd. „Val mijn klan ten niet lastig! Scheer u weg!" „Zwijg!", gilde Pat O'Nozel buiten zichzelf van drift, dit bolknakmysterie is al verward genoeg zonder jou en je sigarens!" Maar nu werd de zaak nog verwarder, want in zijn schrik over deze plotselinge uitval stootte de win kelier een kast omver en nu daalde een regen van sigaren op hen neer. En het erg ste was nodat de dikkerd in zijn ze nuwen de twee sigaren tussen deze stort vloed liet vallen. Zo verdween de geheim zinnige bolknak van professor Kalker tussen tientallen andere sigaren de laatste verkiezingen duidelijk is ge bleken, dat de kiezers een ietwat linksere koers wensen dan in de laatste jaren is ge volgd. De rechtse partijen verloren heel veel stemmen, vooral de fascisten en de royalisten. In het christen-democratische kamp kregen de meer links-georiënteerde personen vele voorkeurstemmen. Ook op het laatste christen-democratische partij congres is gebleken, dat in kringen van die partij een meer links georiënteerde stem ming de overhand had. Dit alles kwam in het kabinet-Fanfani tot uiting. In het ka binet-Segni beslist niet. Toch is dit laatste kabinet, omdat de liberalen, plus de drie uiterst rechtse partijen achter hem staan, veel sterker dan dat van Fanfani, die al leen op de sociaal-democraten kon rekenen. Het is mogelijk dat de regering-Segni een tijd lang zal duren, maar zij kan onmoge lijk ingrijpende wijzigingen op sociaal ge bied invoeren, daar dan de strijd in eigen gelederen, die op het ogenblik smeult, op nieuw zou uitbarsten. Het partijcongres der christen-democraten is wijselijk van april uitgesteld tot in het najaar, waarschijnlijk oktober, in de hoop dat dan de gemoederen een beetje meer tot rust zullen zijn ge komen. De dikke mist heeft zaterdag het lucht verkeer op Schiphol geheel stilgelegd. Na half zeven zaterdagavond is er geen enkel toestel meer vertrokken, en na vijf uur is geen enkel vliegtuig geland. In Rotterdam zijn de gevolgen voor de scheepvaart het ergst. Op een enkel haven bootje na, dat over radar beschikt, voer zaterdagavond in de haven geen enkel schip. Er werd zelfs geen schip van de ene ligplaats naar de andere gebracht. In Limburg, Gelderland en Overijsel was het openbare vervoer volkomen ver lamd. Om zeven uur staakte Se Veluwse autobusdienst zijn ritten, even later ge volgd door de Velox, de GTM en een hele reeks ondernemingen in Limburg en Over ijsel, die het niet langer verantwoord acht ten hun chauffeurs met bussen vol passa giers langs de wegen te sturen waar zij niet meer dan een meter of tien uitzicht hadden. Op sommige plaatsen was het zicht nog minder dan op- donderdag 29 januari, de dag met „de dikste mist sinds mensen heugenis". Ook vandaag is de mist plaatselijk nog vrij dicht vooral in het westen van het land. In het oosten is het in enkele gebie den opgeklaard. In West-Noord-Brabant is het op het ogenblik zeer glad. Ook op de weg van 's-Gravenhage naar Rotterdam komen gladde stukken voor. Er hebben zich reeds twee kettingbotsingen voorge daan. Schiphol weer dicht Vanmorgen om negen uur hing boven Schiphol weer een zeer diqhte mist, met slechts 100 meter horizontaal zicht. Na zondagavond 7 uur is geen machine, ook niet van de buitenlandse luchtvaartmaat schappijen, meer op de Amsterdamse luchthaven binnengekomen. Dank zij enkele opklaringen zijn zondagmiddag nog tien grote toestellen van de KLM geland. In de avonduren vertrokken de vliegtuigen met intercontinentale bestemming op nor male wijze. Ijsgang op Waddenzee Door de ijsgang zijn de bakens op de Waddenzee weggeschoven. De postboot op Schiermonnikoog kan daardoor niet nor maal de haven aanlopen. Het schip wordt nu begeleid door de barkas „Ameland", waarop de passagiers overstappen om aan wal te komen. Veerdiensten gestaakt De scheepvaart op de Schelde ligt stil. Er is geen beloodsing. In de Wielingen lig gen ongeveer 80 schepen te wachten, in het Oostgat 20. Het zicht op de Schelde va rieerde vanochtend van 20 tot 100 meter. Van de veren over de Schelde vaart al leen dat van Hoedekenskerke naar Ter- neuzen. De diensten KruiningenPerkpol- der en VlissingenBreskens zijn gestaakt. Verstoord. In Brussel hebben zaterdag le den van het voormalig verzet een bij eenkomst van de fascistische Belgische sociale beweging verstoord. De politie arresteerde twaalf leden van deze be weging die geleid wordt door een vroe* ger lid van het Waalse legioen dat aan het oostfront vocht. Gesnoerd. Een Baskische industrieel Joa quin Satrustequi is zaterdag te Madrid tot een hoge boete veroordeeld omdat hij tijdens een monarchistisch banket op 29 januari critiek tegen het huidige bewind had geuit. Afbreuk. Een Russische uitgewekene en zijn vrouw zijn te Helsinki respectieve lijk tot zestien maanden en veertien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens activiteit waardoor afbreuk werd gedaan aan de betrekkingen tus sen Finland en een buitenlandse mo gendheid. Het echtpaar was aangehou den naar aanleiding van een Russische klacht dat Finse toeristen in Lenin grad anti-Russische pamfletten hadden verspreid. Voorsprong. De Amerikaanse senator Jackson is van mening dat toekomstige studenten Aziatische en Afrikaanse ta len moeten gaan studeren in plaats van de gebruikelijke koloniale talen, En gels. Frans, Duits en Nederlands. De Sovjet-Unie heeft in dit opzicht een gro te voorsprong op de westerse wereld, daar Russische geleerden en technici zich in de taal van he.t land met de bewoners kunnen onderhouden, aldus de senator. Tegenspraak. Prinses Maria Gabriella van Savoye -heeft in een vraaggesprek met twee vooraanstaande Italiaanse bladen, „II Tempo" en „II Messagero" met nadruk tegengesproken dat zij met de sjah van Perzië in het huwelijk zal treden. De achttienjarige prinses zei, dat zij er niet aan denkt een con cessie aan haar godsdienst te doen om een huwelijk te sluiten zelfs als het ging om iemand met wie zij graag zou trou wen. De meest.e kranten in Rome be vatten tegenspraken van de vader van de prinses, ex-koning Umberto en van haar moeder, ex-koningin Maria José Afgezegd. President Vorosjilov van de Sovjet-Unie heeft het bezoek dat hij binnenkort aan India zou brengen we gens ziekte afgezegd. Men weet niet waaraan de 78-jarige president lijdt. Hij heeft ook het partijcongres in Moskou niet bijgewoond. In zijn plaats zal een delegatie van leden van het presidium der Opperste Sovjet en enkele minis ters onder wie Moekhitdinor India be zoeken. Muizenregen. Vrijdagavond brak in een schouwburg te Rome bijna een paniek uit toen er plotseling levende muizen aan kleine parachutes in de zaal neerdaal den. De politie arresteerde zeven jonge lieden die zouden behoren tot een neo- fascistische organisatie die bezwaar heeft tegen het toneelstuk waarin de draak wordt gestoken met het regime van Mussolini. Tuberculose. In de periode van 1952 tot 1957 heeft zich volgens de statistieken van de Wereldgezondheidsorganisatie in vele landen een vermindering met vijf tig of meer percent voorgedaan in het aantal sterfgevallen ten gevolge van t.b.c., hetgeen voornamelijk te danken zou zijn aan het gebruik van nieuwe geneesmiddelen. IJsland had in 1957 het laagste sterftecijfer aan t.b.c. bereikt (4.3 per honderdduizend inwoners), Hongkong het hoogste met 102,6. In Ne derland gaf het t.b.c.-sterftecijfer een geleidelijke daling te zien van 12,3 in 1952 tot 4,7 in 1957. Schoonheidsbehandeling. Mevrouw Eisenhower zal de komende veertien dagen in Phoenix een schoonheidsbe handeling ondergaan. Vorig jaar is zij daar eveneens onder behandeling van een bekende schoonheidsspecialist ge weest. Proef. Het Britse ministerie van Trans port neemt proeven met lichtgevende verf op de buitenwand van vliegtuigen om te trachten het aantal vliegtuigbot singen te verminderèn, aldus de „Sun day Observer". Merkwaardig. Leden van een Nieuwzee- landse zuidpoolexpeditie hebben in Vic- torialand. ten westen van McMurdo Sound, in het zuidpoolgebied, dalen be zocht, waar de temperatuur tot 47 gra den Fahrenheit opliep. Het ijs smolt er. waardoor meertjes met. helder wa ter ontstonden. Er wordt een nadere studie van dit merkwaardige verschijn sel gemaakt. Ook gedurende het weekeinde hand haafde een krachtig hogedrukgebied zich boven West- en Midden-Europa. In Zuid- Duitsland werd een luchtdrukwaarde van bijna 1050 mb. bereikt. Ook in ons land werden zeer hoge barometerstanden geme ten. In De Bilt werd de luchtdruk juist iets hoger dan in februari sedert het be ging van de waarnemingen in de vorige eeuw is voorgekomen namelijk 1045.7 mb. en nog waren de stijgingen nog niet ge heel ten einde. In het hogedrukgebied komt neg steeds op uitgebreide schaal mist voor. In Zuid- Limburg was er echter zondag geruime tijd zonneschijn en liep het kwik gister middag op tot 9 graden. In het noorden van het land was er tijdens het passeren van een oud front over de Noordzee tijde lijk wat wind van zee en steeg de tempe ratuur tot enkele giaden boven nul, terwijl er wat lichte motregen viel. Op de oceaan heerst een zeer grote de pressie activiteit. De ene stormdepressie na de andere koerst van het zeegebied bij de Amerikaanse oostkust in Noordoostelij ke richting naai IJsland en vervolgens naar Spitsbergen. Af en toe breiden de stormvelden zich juist tot over het uiterste noorden van de Noordzee uit maar het Europese hoge drukgebied wordt er niet door aangetast en het rustige weer met op de meeste plaatsen het grootste deel van de dag mist, blijft dan ook voortduren. WEERRA PPORTEN Dinsdag 17 februari Zon op 7.54 uur, onder 17.56 uur. Maan op 12.18 uur, onder 3.16 uur. Maanstanden 23 febr. 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 februari Hoog water 9.19 en 21.51 uur. Laag water 4.29 en 17.01 uur. Dinsdag 17 februari Hoog water 10.21 en 23.02 uur. Laag water 5.26 en 18.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- en binnenland heden Jf 3 d morgen 7 uur Neerslag 2 3 laatste 24 uur SS E Sc S Den Helder mist zzw 3 0,1 Ypenburg dichte mist windst. 1 0 Vlissingen dichte mist z -1 0 Eelde motregen z 1 1 Twente mist windst-. 1 0,4 De Bilt mist z -0 0 Eindhoven mist windst. -2 0 Vlv. Z.-Limb half bew. z 0 0 Helsinki onbewolkt nw -6 1 Stockholm mist windst. -9 1 Oslo mist windst. -7 0 Kopenhagen geheel bew z -0 0,2 Aberdeen zwaar bew zzw 8 0 Londen geheel bew w 3 0 Amsterdam mist zzo 0 0,1 Brussel onbewolkt windst. -1 0 Luxemburg onbewolkt windst. -1 0 Parijs mist windst. -2 0 Bordeaux mist windst. -0 0 Grenoble onbewolkt windst. -5 0 Nice onbewolkt nnw 8 0 Berlijn motregen no 0 0,4 Frankfort mist w -4 0 Miinchen lichf bew zzw -6 0 Garmisch onbpwolkt zw -6 0 Zürich mist nnw -4 0 Genève mist windst. -2 0 Locarno 'ir-hl hp\v windst. -2 0 Wenen ijsnaalden nw 1 0 Rome onbewolkt nno -0 0 Ajaccio onbewolkt ono -0 0 Algiers licht bew. zo 4 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2