2ÜEE Vanmorgen in de vishal en op zee Stofzuigers Fa De Vilder Reders contra vakbonden van havenarbeiders op Curasao Havenberichten Amsterdamse Beurs Luidsprekers FERDINANDS belevenissen 6 KORT GEDING OVER LADING MEEL „Spring"-activiteiten IJmuiden Doopsgezinde gemeente bestaat halve eeuw Centraal gasverdeelstation Bevortpijk Toonkunstkoor treedt op met Zaans Bachkoor Tuinders moeten steeds intensiever telen Wereldkampioenschap op witte doek in Bakkum Pion handhaaft zich Dames en heren van Smash lijden nederlagen Heemskerk Drukbezochte receptie van KAB in Heemskerk BBC wijdde klankbeelden aan Prinses Wilhelmina Scheepvaart EXTRA voordelig! MAANDAG 16 FEBRUARI 195 9 Voor de rechter te Willemstad heeft een kort geding gediend, aanhangig gemaakt door de plaatselijke scheepvaartmaat schappijen tegen de lokale vakbonden Partijen in dit geding waren de stichting Scheepvaartvereniging Curagao, de natio nale Havenarbeidersunie en de Unie van stuwadoors en havendienstpersoneel. De rechter was mr. J. van Veen. Aanleiding voor dit korte geding was een lading vismeel, aangevoerd door het m.s. „Essen" van de Hapag. De arbeiders vonden dat dit vismeel stonk, eisten mas kers en voorts extra betaling. De Scheepvaartvereniging stelde zich op het standpunt, dat leden van een der twee vakbonden, die zich hebben aangemeld voor stuwadoorswerkzaamheden en waren aangenomen ook door de vakbonden ver plicht moesten worden, te werken. Wan neer zij dat weigerden dienden zij door de vakbonden disciplinair gestraft te worden of te worden geroyeerd, waarbij een dwangsom van n.a.f. 100 werd geëist. Mr. Visser, die optrad voor de Scheep vaartvereniging stelde, dat het algemeen belang en het belang van de haven in het bijzonder eist, dat de werkzaamheden ver richt worden. Curagao mag niet te boek komen te staan als een haven, waar het onzeker is of men er kan lossen. Hij stelde dat de arbeiders volledig vrij zijn, zich al of niet voor het werk te melden. Hoewel er geen c.a.o. bestaat tussen de vakbonden en de scheepvaartvereniging, is er wel een „regeling" waaraan partijen zich dienen te houden. De voorzitter van de Nationale Haven arbeidersunie voerde aan, dat de statuten niet voorzien in disciplinaire maatregelen. De voor van de Unie van stuwadoors en havendienstpersoneel meende dat er geen „regeling" bestaat en er dus ook geen ver plichtingen zijn. Chaotische toestanden Opgemerkt dient in dit verband te wor den, dat er tussen beide vakbonden een grote rivaliteit heerst, die het sluiten van gemeenschappelijke overeenkomsten zeer bemoeilijkt. Er bestaat geen vaste kern van havenarbeiders. Alle arbeiders zijn losse werkkrachten, die zich melden voor werk als zij daar zin in hebben en er werk is. Pogingen om in de Curagaose haven een betere organisatie te scheppen, hebben tot nu toe gefaald. De rechter deed in deze zaak uitspraak, waarin hij de eis van de stichting Scheep- VelseriNoord Met „Spring", het tweemaandelijks ver schijnend nieuwsblad van „Kennemersta- ten" wordt weer naar nieuwe activiteiten in deze grote ontspanningsvereniging ge sprongen. Een van de eerste activiteiten werd be gonnen onder het motto: „hoe komen we aan een (nieuw) complex sportterreinen?" Er wordt herinnerd aan het eerste sport veld in september 1928 (van Hoogoven- staten) dat achter de toenmalige Breesaap- boerderij „Boschlust" lag. Slechts vijf ja ren, en wat voor jaren, waren nodig om met honderd vrijwilligers in zelfwerk zaamheid het huidige sportcomplex „Wa tervliet" aan te leggen. De opening had plaats in september 1934 door de toen malige Hoogovendirecteur, wijlen ir. G. A. Kessler. Industrie en huizenbouw halveer den sindsdien het sportcomplex aan Ko ningsweg en Wenckebachstraat en nu moet opnieuw een terrein aan het P.E.N. worden afgestaan. Met de verdere uitbouw van de industrie komt „Watervliet" binnen af zienbare tijd helemaal in het gedrang, waar nu reeds de afneming van het aantal beschikbare terreinen omgekeerd even redig is geworden aan het uitdijende jeugdwerk. Een bonte avond met als hoofdschotel een kleurenfilm over Israel wordt op 28 februari in het buurthuis van Fivoy aan de Noorderlaan gehouden. Een flink opge zet plan wordt voorts uitgewerkt voor het houden van een driedaagse buurthuis bazaar op „Watervliet" op 30 april, 1 en 2 mei, waar behalve een tentoonstelling van dieren en een miniatuur-tentenkamp di verse kermisattracties de belangstelling zullen vragen. „Kennemerstaten" blijkt derhalve een grote activiteit aan de dag te leggen en zich in het bijzonder voor te staan op het jeugdwerk, waartoe „Spring" als springplank een nuttige hulp is. 3-3'/2°/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 {h Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A. Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. "•Ml Union Slotkoers vrijdag 923/I8 96% 111% 87% 98% 92 98 104 286% 473 222V2 355 221 338 517% 232 463% 453% 201 156% 695 f 168,50 217 96% 118, 160 157% 138% 128% 234 141V« 153,50 258% ex-d. 145 203 223% 2I6V2 66% 51% 46 78% 22% Voorbeurs koersen 290 532 470 460 172,30 vaartvereniging verwierp. Hij stelde zich op het standpunt dat disciplinaire maat regelen slechts tot gevolg zouden hebben, dat gezien de verhouding in de haven en de jeugd van de vakbonden het aan tal ongeorganiseerden zou groeien omdat de leden, indien tegen hen maatregelen genomen zouden worden, vermoedelijk als lid van een vakbond zouden bedanken. Het gevolg zou zijn, dat de vorming van een gezond vakbondswezen, vertraagd zou worden. Zolang de vakbondsleiders geen werkelijk gezag hebben, hebben dergelijke maatregelen geen zin. Wel wees de rechter er op, dat zijn uitspraak niet betekent dat de vakbonden „gelijk hebben". De morele verplichting, een eenmaal aangegane af spraak te handhaven blijft bestaan. De Scheepvaartvereniging zal beroep aantekenen. De Doopsgezinde Gemeente in IJmuiden gaat zich deze week opmaken om haar 50- jarig bestaan te herdenken. De kleine maar energieke gemeente werd op 21 fe bruari 1909 opgericht. Er is alle reden voor om dit gouden feest te herdenken, want tegen alle verwachtingen in heeft de ge meente niet alleen stand gehouden, maar is zelfs aanzienlijk gegroeid. Het jubileum zal woensdag 18 februari worden gevierd, waarbij onder meer het cadeau van de leden zal worden overhandigd. De her denkingsdienst zal worden gehouden op zondag 22 februari om 15 uur. Ds. J. P. Ja- cobszoon zal voorgaan. Op de plaats van het vroegere zogenaam de bazenkantoor tussen de Ingen Housz- weg en de gasreiniging van hoogoven IV te IJmuiden, dat in de loop van januari is afgebroken, zal een centraal gasverdeel station worden gebouwd. Tot nog toe vindt de registratie en dis tributie van hoogovengas, kooksovengas, gemeentegas etc. plaats op verschillende punten in de fabriek. Dit heeft allerlei na delen. Een nauw contact tussen de produ cent en verbruiker wordt van steeds groter betekenis. Met name geldt dit voor de levering van hoogovengas, die sterk is toe genomen en nog verder zal stijgen wan neer vier hoogovens gelijktijdig in produk- tie zijn. Verder is het, in verband met de service aan de afnemende gemeenten, bij voorbeeld ook van belang dat de kwaliteit van het gemeentegas scherp onder controle wordt gehouden. Steeds meer fabrieken zijn voor hun produktie afhankelijk van de ongestoorde levering van hoogovengas. Treedt er een storing op, dan is het zaak dat men zo snel mogelijk op de hoogte wordt gehouden van de situatie en de te nemen maatregelen. In het centrale gasverdeelstation zal men op grote meetpanelen voortdurend een overzicht hebben van alle geproduceerde en geleverde hoeveelheden gas, terwijl men van hieruit ook de gehele gasverdeling kan regelen. Op deze wijze wordt de gehele „gashuishouding" van het bedrijf in één ruimte ondergebracht. Het twee verdiepin gen hoge verdeelstation, dat ca. 12 bij 10 meter groot wordt, hoopt men nog in 1959 in gebruik te kunnen nemen. Het Toonkunstkoor te Beverwijk zal donderdag 12 maart in samenwerking met het Zaans Bachkoor en Knapenkoor in de Grote Kerk een uitvoering geven van de Matthaus Passion. Als vocale solisten wer ken mee: Riggina Beekman (sopraan), Maartje Kleffen (alt), Chris van Woerkom (tenor) Evangelist, Johan Kramer (tenor) Aria's, Johan Hulsbos (bas) Christus, Henk Driessen (bas) Aria's, Instrumentale so listen: Buw. Lemkes (viool), Johan Feit kamp (fluit), Gerard van den Hoek (fluit), Wim Ket (hobo), Bastiaan van der Linden (cello), Nelly van Duijn (viola da Gamba) en mevrouw G. Maoline Pont (clavecim- bel). Begeleiding door het Rotterdams Ka merorkest. Algehele leiding Jac. Kort. Hebben de tuinders in de streek Kenne- merland nog toekomstmogelijkheden of kunnen zij er maar beter mee ophouden nu er steeds meer grond aan de stadsuit breidingen ten offer valt? Deze vraag kwam herhaalde malen naar voren tijdens de jaarvergadering van de afdeling tuinbouw van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, die in het Cen trum te Beverwijk werd gehouden. „Het wordt wel moeilijk voor de tuinders rond Beverwijk, maar men kan op een kleiner stukje grond intensiever gaan telen. En daar zullen de tuinders toch heen moeten", aldus de voorzitter, de heer Jac. Davidson. „Want de specifieke koude grond tuinbouw is in 1958 heel slecht geweest, zo slecht dat vele tuinders om ondersteuning moesten aankloppen." De organisatie heeft in Be verwijk in het afgelopen jaar vruchtbaar werk gedaan. Ondermeer bij de bestrijding van de roetschade door de industrie, waar bij onder andere de ruiten van de kassen intensief werden schoongemaakt. Er waren enige cijfers bekend van eeai proefkas, waarbij het verschil wel heel erg naar voren kwam. De kas met schone ramen gaf namelijk heel wat betere financiële resultaten te zien dan met vuile ramen. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren W. Bakker en J. J. Fiseier herkozen. Met belangstelling luisterden de aanwezi gen naar de jaarverslagen. Meerstemmige kerkmuziek De afdeling Beverwijk van de St. Gre- goriusvereniging houdt op woensdag 25 februari in het KSA-gebouw een bijeen komst voor alle heren, die lid zijn van een van de r.-k. kerkkoren uit het dekenaat Beverwijk. Op deze avond zal de heer Chr. Wüst spreken over moderne meerstemmige kerk muziek, toegelicht met grammofoonplaten. Prof. Schermerhorn in Beverwijk De afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid houdt op maandag 23 februari in de bovenzaal van ,,'t Centrum" een openbare vergadering, waar professor Schermerhorn zal spreken. Voorts werkt het cabaret „De Peperbus" uit Hilversum mee. Castricum 1: Vele jeugdleden van C.S.V. hebben za terdagavond in hotel Borst te Bakkum ge noten van de ruim twee en een half uur durende film over de wereldkampioen schappen 1958 in Zweden. Het bestuur had mede met het oog op de voetbalprestaties die in Zweden waren geleverd deze film gehuurd omdat daarbij naast vele span nende wedstrijden ook aandacht geschon ken werd aan de training en andere be langrijke zaken voor de voetballer. Op gebied van atletiek, zwemwedstrijden en vele andere sporten viel er in deze film voor de aanwezigen ook heel veel te genieten. Het eerste team van de Castricumse „De Pion" heeft zich door een flinke 8-2 over winning op Schaakmat 2 uit Noord-Schar- woude in de tweede klasse van de bond kunnen handhaven. Het tiental van de vereniging dat een goede kampioenskans heeft werd voor lopig nog de voet dwars gezet door Wor- merveer 2 dat een verdiend 5-5 gelijkspel tegen de Castricummers wist te bereiken. Aanvankelijk werd door de Castricum mers een 4-0 voorsprong genomen. De laatste borden maakte echter enkele fou ten die tot verlies van enige individuele partijen leidden en tenslotte een gelijk spel ten gevolge had. Nu zal de laatste wedstrijd op 27 febru ari gewonnen moeten worden wil men de kampioensvlag kunnen hijsen. Zowel de dames als de heren van de Castricumse volleybalclub The Smash heb ben zaterdagavond van hun respectieve tegenstanders een nederlaag te incas seren gekregen. Eerst kwamen de da mes in het veld. Zij hadden in het geheel niet in te brengen tegen de dames van de Kennemers" uit Beverwijk. Met 0-3 gingen zij tegen hen ten onder. Het aan- valsspel van de Beverwijkse dames was uitstekend verzorgd en de krachtige sets gaven de thuisspelende dames slechts wei nig kans om ook eens aan bod te komen al moest de eerste set met 14-16 worden beslist. Daarna waren de bezoeksters ech ter overwegend sterker. Zij wonnen over tuigend. De setstanden waren 14-16; 10-15 en 9-15. De heren begonnen aanvankelijk beter tegen Czaar Peter want de eerste set wonnen zij overtuigend met 15-11. Met dezelfde cijfers gingen zijechter in de tweede set ten onder 11-15'en al v/öhnen zij wederom de derde set met 15-13. De mannen van Tcaar Peter kwamen foën eerst goed uit de hoek want met uitge kiende harde smashes overrompelden zij de Castricummers die met 4-15 en 5-15 volkomen kansloos in de laatste twee sets ten onder gingen. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Heemskerkse afdeling van de K.A.B. is zondagmiddag in zaal Dam een druk bezochte receptie gehouden. Een groot aantal sprekers voerde hier het woord en pastoor Van Stijn onende de rij. Hij noemde de taak van de K.A.B. in het parochieleven een zeer belangrijke. Het is een „klantenbinding" betoogde hij. Burge meester H. Nielsen ging terug naar de tijd dat deze beweging tot stand kwam. Een klein groepje in Heemskerk begreep toen dat er een belangrijke taak te verwachten was. Hij toonde zich ten opzichte van deze pioniers dankbaar en voorzover zij nog in leven zijn kunnen zij op datgene wat werd bereikt met voldoening terugzien. De bur gemeester sprak de wens uit dat in de komende jaren met evenveel energie ge werkt. zal worden aan de culturele en sociale opbouw in het zich sterk uitbrei dende dorp. Scholing is hierbij zeer be langrijk. Helaas kan men van de zijde van het gemeentebestuur niet die financiële steun verwachten die men graag zou geven, maar spreker hoopte toch dat dit mooie werk met geduld en wijs beleid ge voerd zal worden. Het gemeentebestuur was voorts nog vertegenwoordigd door wethouder C. J. A. de Ruyter en gemeen tesecretaris H. C. Schx-am. Gesproken werd door de heren Jac. Smit, namens toneelvereniging „Vrienden kring"; J. Bakker voor de K.A.B O.; .T. Kunnen namens St. Nicolaascomité; P. Groot namens Herwonnen Levenskracht; J. Nijman namens Bouwvakarbeidersbond; H. Bleeker namens Fabrieksarbeiders- bond; A. J. van Oevelen namens St. Eloy; Chr. Sturk namens de zusterafdeling Be verwijk en C. Olges namens de K.A.B. te Velsen. Talrijke bloemstukken waren aan wezig en ook werden veel geschenken aangeboden. Afgevaardigden warr-n aan wezig van het N.V.V. en het C.N.V. 's Morgens vond de Heilige Mis plaats, celebrant was kapelaan R. v. d. Steen, diaken-kapelaan P. Barendse en sub diaken kapelaan Ed. Hollink. Vandaag aan de markt Vier trawlers, tien loggers en 32 kleinere vaartuigen zorgden maandagmorgen voor een grote aanvoer. Vooral de aanvoer van koolvis was zeer groot. In totaal werden 8765 kisten vis aangevoerd. Voor de eerste beurt kwamen vier trawlers en tien loggers in aanmerking. De aanvoer bedroeg 1550 schelvis, 523 wijting, 200 gul en kabeljauw, 2670 koolvis, 265 haring, 135 makreel, 106 varia, 915 stijve kabeljauwen, 15.000 kilo tong en 915 schol. Voor de tweede beurt voerden 32 vaartuigen aan: 1750 schol en 35.000 kilo tong. De RO 53 (Dirkje) voerde aan: 150 schelvis, 15 haring, 45 wijting, 15 gul en kabeljauw, 800 koolvis. 80 stijve kabeljauwen, de SCH 171 (evenals de Dirkje van de derde) 120 schelvis, 30 ha ring, 150 wijting, 50 gul en kabeljauw, 750 koolvis, 10 diversen en 170 stijve kabel jauwen. De IJmuiden 99 Curagao (van de 4de) 50 schelvis, 60 haring, 40 makreel, 65 wijting, 50 gul en kabeljauw, 570 kool vis, 50 diversen, 25 stijve kabeljauwen, de IJmuiden 20 Polderman (van de 2de) 130 schelvis, 20 haring, 15 makreel, 60 wijting, 40 gul en kabeljauw, 400 koolvis, 10 di versen, 600 stijve kabeljauwen, de Vlaar- dingen 7 (van de 29ste) 65 schelvis, 135 haring, 80 makreel, 165 wijting, 30 gul en kabeljauw, 140 koolvis. Voor het buitenland In guldens werd voor de export betaald voor grote rijen kabeljauw 62 tot 114, kleine rijen kabeljauw 43 tot 57, kisten grote kabeljauw 110 tot 132, kisten kleine kabeljauw 98 tot 112, zwarte koolvis 30 tot 38, export grote schelvis 54 tot 67, groot middel 56 tot 62, export grote tong 3 tot 3,10, grootmiddel tong 2,60 tot 2,80, klein- middeltong 3 tot 3,10, tong 1 3 tot 3,20, slips 2,50 tot 2,70, export grote schol 20 tot 23, middelschol 21 tot 26, zetschol 34 tot 39, schol 1 31 tot 36. Voor het binnenland Voor de binnenlandse handel werd in guldens betaald voor grote gul 37 tot 42, middelgul 30 tot 36, torren 24 tot 31, kool vis 1 15 tot 17, koolvis 2 17 tot 19, witte koolvis 69 tot 77, lengen 68 tot 74, klein- middelschelvis 41 tot 46, pennen 40 tot 45, braad 32 tot 40, wijting 22 tot 29, schol 2 32 tot 37, schol 3 20 tot 32, haring 18 tot 28, makreel 19 tot 27. Voor morgen De aanvoer was vanmorgen zo groot, dat verscheidene schepen moesten blijven lig gen. De Emma Wilhelmina (Katwijk 135) Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Fraternite van Rotterdam, kunstmest laden; Texel, Londen, aardappelen laden Purmerend; Vechtstroom, Swansea; Peder Rinde, Rotterdam; Anda, Grims by, kunstmest laden; Delphin 4, Rostock, graan voor Wormerveer; Ada 2, Swansea; Christine Toft. Setubal; Leonidas, Hamburg; Bjarmia, Ke- mi, cellulose voor Velsen: Froste, Londen; Elle- woutsdijk. Swansea: Hirondelle, Londen; Leo, Kotka. cellulose voor Velsen; Gerd, Londen; Nan cy Lee. Kotka; Lizard. Londen; La Paloma. Lon den: Netherlands Coast, Newcastle; IJstroom, Londen; Gazalle, Londen, walsmateriaal laden; Labotas. Kopenhagen: Ems. Kolding. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Rigel van Kotka; Theano, Dublin; Heriot, Grangemouth; Spaarnestroom, Hull. Maandag kwam in IJmuiden aan: Peperkust van Hamburg. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Con Zela naar Odda: Beaplyfirth, Gent, ledig P.E.N.-cen trale; Louis Lantz Monrovia; Fenris, Londen, le dig Velsen; Jans. Londen: Le Moyne d'Iberville, Hamburg; Charles L D, Bremen; Otto, Kaskoe; Hink. Rochester. Meel van Zaandam; Swallow, Londen, walsmateriaal: Graveland, Bremen; Ca- bibda. Duinkerken: Arthemis, Hamburg; Rijn stroom. Londen; Dubrava. Rijeka; Boreas, Mas- nedsund: Strabo. Hamburg; Amstelstroom, Leuth; Hontestroom. Hull. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Duvelsbek naar Fredericia. walsmateriaal: Hoechst, Ham burg: Kora. Dagenham, walsmateriaal; Nore, Stockholm; Spaarneborg. Helsingborg, walsmate riaal; Hinde, Londen; Skaugum, Le Havre, ledig Hoogovens; Saint André, Duinkerken; Luna. Hamburg; Mira, Antwerpen; Java, Bremen; Rijn- kerk, Bremen; Billetal, Guanta: Ariadne, Savona. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). (Van onze correspondent in Londen) De B.B.C. heeft zondagavond een half uur een beeld gegeven van het leven van prinses Wilhelmina, zij het een uiterst summier beeld, dat hoofdzakelijk betrek king had op haar activiteit tijdens de oor logsjaren in Engeland. Men kreeg flitsen te horen uit de pasverschenen mémoires „Eenzaam, maar niet. alleen", gesproken door een vrouwenstem en korte bijdragen door prof. G. J. Renier, oud-hoogleraar-in de Nederlandse geschiedenis in Londen, oud-premier prof. P. S. Gerbrandy, Her man Fortuyn en van een van de twee eerste Engelandvaarders, die met een open bootje naar Engeland waren over gestoken. De heer Krediet, die ook aan het programma zou deelnemen, was door ziekte verhinderd De verbindende tekst was geschreven en werd uitgesproken door de bekende historicus, prof. Charles Wilson uit Cam bridge. Hij gewaagde van de liefde en de eerbied, die het Engelse volk voor onze vroegere koningin koestert. Er werd onder meer gewag gemaakt van de vriendschap tussen koningin Wilhel mina en koning George VI en diens gezin, alsook van de hartelijke betrekkingen met Churchill Jaarvergadering Paarden- en Hittenfonds Het Paarden- en Hittenfonds in Heems kerk houdt donderdag 19 februari in zaal Nijman de jaarvergadering. Onder meer staat een bestuursverkiezing op de agenda. komt- morgen aan de markt met 15 schel vis, 75 haring, 10 makreel, 200 wijting, 400 koolvis, 50 diversen en 40 stijve kabel jauwen. De Nestor (Katwijk 101) brengt 20 schelvis, 100 haring, 20 makreel, 180 wij ting, 300 koolvis, 100 stijve kabeljauwen, 70 haaien. De Arie Ouwehand (Katwijk 122) zorgt voor 60 schelvis, 135 haring, 300 ma kreel, 190 wijting, 40 gul en kabeljauw, 40 koolvis en 40 stijve kabeljauwen. De Katwijk 153 zorgt voor 65 schelvis, 200 ha ring, 55 makreel, 175 wijting, 100 koolvis en 100 stijve kabeljauwen. En op zee Om de Noord was een briesje, wind kracht zes. De vangsten waren zeer schraal Gemiddeld werden er 100 tot 150 manden koolvis, schelvis en wijting uit het water gehaald. Vooral des nachts werd er bij zonder weinig gevangen. De Toronto ver schalkte in twee trekken 40 manden vis, de Medan in een trek 60 manden en de Allanwater in twee trekken 40 manden. IJM 52 weer vlot De kleine kotter IJM 52, die zaterdag morgen in de dichte mist vastliep op een strekdam tussen de IJmuidense pieren, is in de loop van dezelfde dag weer vlot ge komen, dankzij hulp van een andere kot ter. De mist was zaterdagmorgen tussen de pieren zo dik, dat men het gestrande schip niet vanuit het IJmondpaviljoen naast het semafore kon waarnemen. Het is een heel drukke week geweest, zowel voor de binnenlandse handelaren als voor de exporteurs. De maandag begon met een flinke aan voer van alle soorten vis, zodat er voor jedereen werk aan de winkel was. Een flinke afnemers was België, die een record aan vis bestelde, namelijk een goede 60 ton! Naar Engeland gingen honderden kisten schol en wat tongen. De klant, die verstek liet gaan, was West-Duitsland: tot voor kort nog een heel goede afnemer van zwarte koolvis. De prijs lag nu veel te hoog. Boulogne sur Mer bood voor een heel zacht prijsje koolvis aan: namelijk nog geen 50 pfennig per kg. En met de komende zeer grote koolvis aanvoer (voor maandag zijn er al een goede 2500 kisten bekend) kan het niet anders, of de prijs moet dalen. Binnenland was ook niet ontevreden. Zowel de braad als de wijting, waarvan flinke hoeveelheden waren aangevoerd, bewogen zich op een prijsniveau, die het voor de klant aanlokkelijk maakte, om aanzienlijk meer te bestellen dan de laat ste tijd het geval is geweest. Alles werd dan ook grif opgenomen, met een vaste markt. De tongaanvoer liet ook niets te wensen over, al was het wel te merken, dat de Urker vloot voor het overgrote deel deze week verstek liet gaan. Lappen lagen ook deze week weer vast op 3.terwijl de grootmiddel tong rond de 2.75 per kg. opbracht. Halfpondjes een 3.terwijl -de kleinste soorten weer het meest- gevraagd werden en dus het duurst: tong I een 3.50 met een 3.voor de slips. Haring en makreel werden maar matigjes aangevoerd, terwijl de kwaliteit veel te wensen overliet. Zaterdag waren er weer enige kotters, die de visserij te Breskens hebben beëindigd, en zo langzamerhand zijn er nog maar een klein aantal schepen daar over. Breskens-haring haalde zater dag nog 23,per kist. Goede makreel ligt rond de 30.terwijl de magere rond de 20.per kist opbrengt. Aagtedijk, 15 80 m. z.z.o. Guardafui n. Mombasa. Abbedijk, 15 te New Orleans. Agamemnon, 16 te Ciudad Trujillo. Akkrumdijk, 15 te Londen, verw. v. Rotterdam. Algenib, 15 te Santos. Algenib, 15 te Santos verwacht. Alkaid, 15 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alkes, 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Alkmaar, 15 70 m. w.n.w. Djeddah n. Rotterdam. Ampenan, 15 v. Cheribon n. Semarang. Amstelsluis, 15 65 m. n. Alexandrië n. Londen. Amstelstad, 16 v. Khorramshar n. Abadan. Andijk. 15 v. Antwerpen n. New Orleans. Arendsdijk, 15 v. Antwerpen n. Rotterdam. Arendskerk, 16 te Cadiz. Argos, 14 v. Porto Torres n. Napels. Ariadne, 15 v. Amsterdam n. Savona. Artemis, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Asmidiske, 15 320 m. n. Azoren n. Hampt. Roads. Altis, 15 v. Guiria n. Mobile. Averdijk, 15 600 m. n. Azoren n. Antwerpen. Axeldijk, 15 200 m. z.w. New York n. Trinidad. Bali, 15 430 m. o. Ceylon n. Djibouti. Banggai, 15 te Belawan. Bantam, 15 te Leixoes n. Rotterdam. Batu, 15 te Port Said. Bloemfontein, 15 v. Las Palmas n. Kaapstad. Boissevain, 15 te Mauritius. Bonita, 14 v. New Orleans n. Havana. Borneo, 16 te Djibouti. Bussum, 15 v. Rastanura n. Suez, Rotterdam. Caltex Arnhem, 15 v. Perth Amboy n. Sidon. Caltex Eindhoven, 15 150 m. n.w. Muscat n. Suez. Caltex The Hague, 16 v. Rastanura n. Bahrein. Caltex Pernis, 15 v. Vizagapatnam. Camerounkust, 15 v. Duala n. Lagos. Casamance, 15 330 m. z.z.w. Lissab. n. Duinkerken. Celebes, 15 225 m. z.w. Walvisbaai n. Kaapstad. Colytto, 15 165 m. n.o. San Miguel n. Willemstad. Corilla, 15 te Calcutta. Cradle of Liberty, 15 210 m. z.w. Kuria Muria n. Bandar Mashur. Crania, 15 490 m. o. Sydney n. Sydney. De Eerens, 16 te Djibouti. Delft, 15 1100 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Ena, 15 v. Panamakanaal n. Pta. Cardon. Esso Nederl., 15 120 m. n.o. P. Sudan n. Rastanura. Etrema, 15 te Istanbul. Friesland SSM, 15 40 m. z.w. Ouessant n. Setubal. Friesland KRL, 15 te New York. Gaasterland, 16 te Rio de Janeiro. Garoet, 15 te Tandjong Priok. Graveland, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Guineekust, 14 v. Freetown n. Antwerpen. Hecuba, 15 v. Hamburg n. Bremen. Heemskerk, 15 250 m. w. Minicoy n. Singapore. Hera 15 te Port Au Prince. Hestia, 16 te Port of Spain. Hispania, pass. 15 Kp. St. Vincent n. IJmuiden. Isis, 15 te Houston. Jacob Verolme, 15 te Guayacan. Java. 15 v. Amsterdam n. Bremen/Hamburg. Kalydon, 15 v. Yokkaichi n. Miri. Karakorum, 16 te Bilbao. Kasimbar, 14 v. Singapore n. Dili. Katelysia, 15 v. Maracaibo n. Curagao. Kermia, 16 te Donges. Kertosono, 15 v. Daz eiland n. Ummsaid. Kieldrecht, 15 v. Port Said n. Lissabon. Koningswaard, 16 v. Malta n. Berre. Korenia, 16 te Curasao. Kosicia, 15 750 m. n.o. Martinique n. Curagao. Kreeft, 15 v. Narvik n. Rotterdam. Langkoeas, 15 70 m. n.w. Gibraltar n. Le Havre. Larenberg. 15 220 m. z.w. Lissabon n. Dakar. Liberty Bell, 15 15 m. n.w. Ras Al Hadd n. Mena. Lissekerk, 16 v. Bushire n. Kuwait. Loppersum. 15 in sluis Antwerpen v. Vlissingen. Lcuis Lantz. 14 v. Amsterdam n. Monrovia. Luna, 15 v. Amsterdam n. Gothenburg. Maasland. 15 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Medon, 15 te Nieuw Nickerie v. Georgetown. Meerdrecht. 16 te Port Arthur. Meerkerk, 16 te Coconada v. Vizagapatnam. Memnon, 15 450 m. w. Kp. Finisterre n. Londen. Merwede, 15 170 m. n.n.o. K. Finisterre n. Dakar. Munttoren, 15 110 m. z. Kreta n. Mena. Musilloyd, 15 te Penang. Mylady, 15 v. Takoradi n. Accra. Naess Lion, 15 70 m. w. Djeddah n. Mena. Nanusa, 15 te Freetown. Nias, pass. 16 Las Palmas n. Antwerpen. Nieuw Amsterdam, 15 v. Havana n. Hoboken. Cldekerk, 15 te Bangkok. Ootmarsum, 15 425 m. o.n.o. Flores n. Houston. Oranjefontein, 15 te Antwerpen v. Southampton. Orestes, 15 v. Antwerpen n. Amsterdam. Overijsel, 15 te Siain. Farkhaven, 15 v. Rio de Janeiro n. Santos. Peperkust, 16 te Amsterdam. Polydorus, 15 v. Belawan n. Sabang. Pr. Frederik Willem, 15 124 m. nji.o. Kp. Villano naar Napels. Pr. Johan Willem Friso, pass. 15 Gibralt. n. Haifa. Prins Willem II, 15 115 m. w.n.w. Ouessant naar Le Havre. Prins Willem V, 15 te Cartagena. Provenierssingel, 15 te Puerto Ordaz verwacht. Rita, 17 te' Telukanson v. Singapore. Ruys, 15 te Port Elisabeth. Rijnkerk, 15 v. Amsterdam n. Bremen/Hamburg. Saloum, 16 te Dakar. Samarinda, 14 v. Port Sudan n. Suez. Scheldelloyd, 15 v. Bangkok n. Singapore. Schelpwijk, 15 220 m. z.o. Port Sudan n. Mena. Seven Seas, pass. 15 Texel n. Rotterdam. Sliedrecht, 15 v. Venetië n. Novorossisk. Sloterdijk, 15 te Camden v. Baltimore. Stad Amsterd., 15 70 m. w.z.w. Bathurst n. FepeL Stad Leiden, pass. 15 Lizard n. Amsterdam. Stad Utrecht, 15 240 m. n. Azoren n. Hamburg. Stad Vlaardingen, 15 330 m. n.o. Flores n. R'dam. Stanvac Malacca 16 te Sungeigerong verwacht. Stanv. Pendopo. 16 te Buatan verw. v. Singapore. Straat Banka. 15 v. Melbourne n. Devonport. Straat Singapore, 15 v. Dar Es Salaam n. K'stacL Tankhaven I, 15 te Penang. Ternate, 15 15 Om. n.o. Malta n. Port Said. Tero, 15 té Sao Luiz de Maranhao. Theobaldius, 15 v. Pta. Cardon n. Buenos Aires. Tiba, 15 in sluis Antwerpen. Tjibadak, 15 v. Hongkong n. Djakarta. Tjikampek, 15 te Tamatave verwacht V. Durban, Towa, 16 te Buenos Aires, Triton, 16 te Paramaribo. Van der Hagen, 15 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Van Heemskerk, 15 v. Takoradi n. Monrovia. Van Neck, 17 te Tsingtao verwacht v. Tientsin. Van Riebeeck, 15 v. Penang n. Singapore. Vlist, 15 360 m. o.z.o. Kp. Race n. Hampt. Roads. Waterland, 16 te Montevideo. Westertoren, 16 te Buenis Aires. Wieldrecht, 15 v. Pto. La Cruz n. New York. Willemstad, 15 v. Barbados n. Port of Spain. Woltersum, 15 te Le Havre. Wonosari, 15 te Baltimore. Zaankerk, 15 25 m. z.w. Kp. Leeuwin n. Aden. Zeeland, 15 te Alexandrië. Zonnekerk, 15 140 m. z. Ras Hafun n. Aden. Zuiderkruis, 17 te Melbourne verwacht. SLEEPVAART Argus en Schelde, 16 v. Maassluis te Vlissingen. Simson, 16 v. IJmuiden n. Helemar-N. Cycloop, 13 150 m. n.w. Guardafui n. Arab. Golf. Friesland. 13 v. Balboa n. Maracaibo. Noordholland, 13 bij Dingebay. Rode Zee, 12 v. Liverpool n. Avonmoutli. Titan, 13 190 m. n.n.w. Benghazi n. Arab. Golf Schelde, 13 v. Rotterdam n. Vlissingen. Zeeland, 13 te Amsterdam. Poolzee, 13 v. Gibraltar n. Beyrouth. Tyne. 13 v. Ocho Rios (Jamaica) n. Perth Amboy. Blankenburg, 13 30 m. n.n.o. Blyth n. Rotterdam. De genezende hoestdrank die tevens Uw weerstand verhoogt sterk geconcentreerd Brandwijk's Zelfbediening vraagt een handig MEISJE. Kennemerlaan 38. Na 7 uur Warmen bovenstraat 45. Gevr. bekw. en leerl. NAAI STERS. Aanm. Vakkled. en Confectiebedr. Hensen, Phoe- nixstraat 4 of Paarlaarsteeg 1; 's avonds na 7 u.: Ternate- straat 50. PERCEEL aan de Edisonstr. bev. o.a. 3 slaapk., badk. met bad, 3 vaste wastafels, 2 gey sers enz. Koopprijs f 20.000. Te bevr. J. Bais, Da Costa- laan 42, Driehuis, Tel. 5686. Frans zoekt zijn LAPJES POES met witte pootjes. Wie heeft haar gevonden en brengt haar terug naar Merellaan 3? LUXE VERHUUR. Opeis Rekord '58/59 en '57 m. radio, f 20 p. dag. 200 km. Verz. in- begr. C. J. Rademakers, Rijn- straat 91, Telef. 6285-4565. HOEST? KEELPIJN? Nat- termann's Bronchicum Elixir helpt, lost taai slijm op, neemt de prikkel weg. Fla con f 2.— bij elke drogist. „DE VELO SUPER" de was machine die zonder slijtage wast betekent goud voor uw linnenkast. Acht dagen gratis op proef. Velo Wasma chine Mij. N.V., Trompstraat 68-69, Telef. 5198. Beatrix BLOEMSIERKUNST Kennemerlaan 56-58, Telef. 6083, IJmuiden. Specialiteit bruidswerk. Kent U onze 5% korting bonnen? ETALAGE MATERIALEN v. iedere branche, glasplaten, spiegels (ook verzilveren). J. Mertens, Snelliusstraat 14, Telef. 6140, IJmuiden. LUXE VERHUUR zonder chauffeur, uitsluitend nwe. wagens. Opeis Rekord en Volkswagens 1958. Arie Beek huis. Torricellistraat 32, IJ muiden, Telef. 7179. FLANELLEN LAKENS 180 x 220 f 5.98, 150 x 220 f 4.69. Zeeman, Bloemstraat 70, IJ muiden, Telef. 4235. WOLLEN BAAI, wollen fla nel, grijs en wit molton, wit en geel flanel. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden, Telef. 4235. Te koop in prima staat zijnde TAFEL. Prijs f 5. Kerkplein 3, Velsen. Te koop z.g.a.n. WASBOK en wringer en achterplaat v. haard. Adres te vern. bureau van dit blad. NOORSE KOUSEN, sokken en truien. Zeeman, Bloem straat 70, IJmuiden, Tele foon 4235. Te koop AQUARIUM 100 x 50 x 55. Prijs billijk. Dolfijn straat 47. Te koop TRAPNAAIMACH. (inzinkbaar). Lierstraat 20. Te koop aangeb. in Nieuw- IJmuiden goed onderhouden Electrolux, Excelsior Erres, Holland Electro. Ruton, enz. Verkoop - Inruil Reparatie Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 Tel. 4402 Copyright P. I. B Bo» 6 Copcnhogen 672V

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8