Ongehuwde vrouwen moeten ook premie betalen TWAALF DUIZEND MIJNWERKERS STAKEN IN DE BORINAGE HET WEER Grieks kabinet in spoedzitting MORRIS *(>eforelfou êuij! Als er maandag geen oplossing bereikt is een protestmars naar Brussel Vier UNO-soldaten in Gaza veroordeeld Geen pensioen voor jonge weduwen Barometerstand bereikt hoogterecord Rustig weer Afspraakje werd ook drie meisjes uit Israel fataal Griep ,ik*A Bollet/e.'" DE WEDUWEN- EN WEZENVERZEKERING Lijstnummers voor Kamerverkiezing Leerzame DEMONSTRATIE voor wie het zelf doet Giebels Ijzerhandel n.v. Het woord is aan Controverse met Makarios over Britse bases? DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 89 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Brussel) De mijnwerkers van de Borinage heb ben het verzoek van de regering het werk vandaag te hervatten, in de wind geslagen. Naar schatting hadden van morgen twaalfduizend man het werk neergelegd. In de meeste plaatsen zijn posten uitgezet. De grote protestvergadering te Quareg- non, zeven kilometer van Bergen, waar gisteren veertienduizend mijnwerkers en middenstanders bijeen waren, is in een oproerige stemming verlopen. Na het aanvaarden van een scherpe resolutie, die vol bedreigingen staat aan het adres van de regering te Brussel en ondermeer schermt met de mogelijkheid 'van een protestmars naar de Belgische hoofdstad, wanneer tegen maandag aanstaande geen maatregelen zijn getroffen ten voordele van de Borinage, poogden en kele duizenden betogers alvast een pro testmars naar de hoofdstad van Hene gouwen te beginnen. De rijkswacht, die met troepen uit Brussel versterkt was, beheerste de toestand volkomen. Toen bij het einde van de betoging een op tocht van enkele duizenden zich naar Bergen begaf, werden enkele heethoof den gearresteerd. De optocht ging daar na zonder verdere incidenten uiteen. De resolutie verzet zich ondermeer tegen de sluiting van de marginale kolenmijnen in de Borinage en eist dat de werkloos wordende mijnwerkers dadelijk in nieuwe industrieën zullen worden te werk gesteld. De mijnwerkers verwerpen de schadeloos stelling van de E.G.K.S verachtelijk met de kreet: „Aalmoes". De intrekking van de maatregelen, die de nationale kolenraad van België heeft uitgevaardigd, is een tweede eis. Volgens de mijnwerkers moet in de Borinage een nieuw onderzoek naar de toestand van de kolenmijnen worden ingesteld. Er moet voorts met spoed wor den gewerkt aan de verbetering van de „infra-structuur" van de Borinage door grootscheepse openbare werken. Tenslotte eist de resolutie dat de regering het socia listische wetsvoorstel zal aanvaarden ter instelling van een enquête-commissie om' te onderzoeken hoe de directies van de mijnen de regeringssubsidies hebben be steed. Interpellaties Vandaag zouden in het Belgische parle ment twee interpellaties worden uitgespro ken door volksvertegenwoordigers van de provincie Henegouwen, ondermeer door de socialist Collard, oud-minister van Onder wijs en burgemeester van Bergen. De crisis blijkt in een acuut stadium te zijn gekomen. De president van de Hoge Auto riteit van de E.G.K.S., de Belg Finet, zou vandaag vergezeld van andere leden van de Hoge Autoriteit, confereren met de Bel gische premier Eyskens en de minister van Economische Zaken, Van der Schueren. Sommige waarnemers verwachtten, dat de Hoge Autoriteit de algemene crisistoestand voor de kolenmarkt van de Gemeenschap zou afkondigen, waarom de Belgische mi nister reeds tweemaal tevergeefs heeft verzocht. Het zwaartepunt van de actie Van onze weerkundige medewerker) Al waren er zondag dan geen voetbal wedstrijden, toch tvas er een verrassende uitslag, namelijk bij de wedstrijd dooi- vorst, die met 10 door de dooi is ge wonnen. De koude luchtlaag werd eind vorige week bij de dag dunner, zodat er eigenlijk van een vorstsituatie, althans op de weerkaarten, al geen sprake meer was. Dit koude laagje is nu opgeruimd met als gevolg dat het kwik boven nul kwam. Maar met de vorst zijn wij de mist nog niet kwijt geraakt. Dit komt omdat wij in een voor februari record-hogedrukgebied leven. De hoogste barometerstand van de laatste honderd jaar bedroeg in De Bilt 783.5 mm, nu is de stand van 784.5 mm bereikt, waarmee het record van 15 fe bruari 1934 is gebroken. In een zo sterk hogedrukgébied heerst rustig weer en doordat de lucht door een zwakke luchtaanvoer uit een richting tus sen zuid en zuidwest vrijwel verzadigd is met waterdamp blijven de mistkansen nog groot. Ook elders in Europa heeft de vorst weinig meer te betekenen. Als de zon even doorkomt, zoals al een paar keer in Zuid- Limburg gebeurde, dan kan het kwik wel tot 8 d 10 C. stijgen. Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking met tempe ratuur om het vriespunt. Mid den op de dag echter ook opkla- ringsgebieden met maximum temperaturen van 5 tot 10 gra den. Weinig wind. Volledige wèerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Politie en stakers raakten gisteren slaags in de hoofdstraat van Quareg- non in de Borinage, waar vijfhonderd stakende mijnwerkers, na afloop van een massale protestbijeenkomst, be sloten op te rukken naar de gevange nis van Bergen om zeventien ge arresteerde collega's te bevrijden. Gendarmes dreven de betogers uiteen met traangasbommen en waterstralen. (Telefoto). GAZA, (AFP) Een krijgsraad te Ga za heeft vier leden van de UNO-troepen in het grensgebeied van Egypte met Israel, alle drie Canadezen, wegens spionage ver oordeeld tot gevangenisstraffen variërend van één tot drie maanden. De vier Cana dezen zullen naar Canada worden gezon den om hun straf uit te zitten. De krijgsraad veroordeelde tevens drie Israëlische meisjes, die bij de kwestie be trokken waren, tot vijf jaar gevangenis straf en een boete van 5.000 gulden. In Tel Aviv is verklaard, dat Israel aan de UNO vrijlating van de drie Israëlische meisjes zal vragen. Volgens de Israë lische autoriteiten waren de meisjes door militairen van het UNO-leger uitgenodigd om naar Gaza te komen, maar, nadat zij op onwettige wijze in de gedemilitariseer de zone waren gekomen, door de Egypti sche politie gearesteerd. De beschuldi ging van spionage is absurd, aldus ver klaarde men in politiekringen in Tel Aviv. Ter vermijding van misverstand, dat zou kunnen zijn ontstaan door de vermelding van enige huismiddeltjes voor de griepbe- strijding, in zijn artikel „Lichte griepepi demie" van 12 februari, wijst onze medi sche medewerker er op, dat hij daarmee niet heeft bedoeld, enigerlei voorkeur uit te spreken. Hij heeft slechts bij wijze van voorbeeld enige namen genoemd. Uiter aard zijn er echter nog tal van andere preparaten, die bij de bestrijding van griep met niet minder goede resultaten kunnen worden gebruikt. rondom het saneringsplan en de beroering in de Borinage verplaatst zich dus naar Brussel. Tot voor enkele dagen, aldus vernemen wij in kringen van de Hoge Autoriteit te Luxemburg, was er echter in de Europese ministerraad van de E.G.K.S. en zelfs in de Hoge Autoriteit geen meerderheid voor de afkondiging van de crisistoestand. Deze toestand geeft aan de Hoge Autoriteit volgens het E.G.K.S.-verdrag uitgebreide volmachten om ondermeer de produktie te beperken, wat zal leiden tot produktie- quota in ieder mijnbedrijf van de E.G.K.S., de beperking van de invoer van Ameri kaanse en Poolse kolen. E.G.K.S.-actie De oplossing, die de Hoge Autoriteit van daag in Brussel zou voorstellen, lijkt echter eerder te gaan in de richting van speciale maatregelen ten gunste van de Belgische kolenbekkens. Door vrijwillige afspraken, onder leiding van de Hoge Autoriteit, kan de invoer van Duitse en Amerikaanse ko len in België verder worden beperkt. Hier stuit men echter op het verzet van de Bel gische staalindustrie en de chemische in dustrie en nog meer Belgische kolenver- bruikers, die van oordeel zijn, dat het nu al lang genoeg heeft geduurd met de dure Belgische kolen en dat de crisis van de kolenmijnen niet mag overslaan op de an dere takken van bedrijf, die in de gemeen schappelijke markt der zes landen een versterkte concurrentie zullen moeten doorstaan, zowel op de exportmarkten als op de eigen binnenlandse markt. Anderzijds zou het geen zin hebben de produktie van antraciet in de Luikse ko lenmijnen te beperken. Deze kolen onder vinden nog steeds geen afzetmoeilijkheden. De regering-Eyskens acht de politieke chantage en het straatrumoer van de sta kers onaanvaardbaar. Premier Eyskens zou hierop in het parlement sterk de nadruk leggen. De stemming van oproer en chan tage is ook schadelijk voor de vestiging van nieuwe industrieën in de Borinage. Investeerders zullen zich wel twee maal bedenken nieuwe bedrijven op te richten in een gewest, waar de arbeiders zo ge makkelijk met straatrumoer dreigen. Een andere overweging is, dat de socia listische oppositie van de moeilijkheden in de Borinage gebruik maakt om de rooms- katholiek-liberale regering-Eyskens omver te werpen. Men acht dit ondemocratisch, daar de Belgische nationale kolenraad en het parlement de maatregelen voor de Bo rinage met een grondwettelijke meerder heid hebben goedgekeurd. De regering kan geen dubbelzinnige politiek voeren, aldus de regeringskringen. Enerzijds heeft zij besloten de subsidie aan de Vlaamse vlas industrie met vijftig miljoen frank te ver minderen. Het zou onrechtvaardig zijn nieuwe subsidies te overwegen voor de steun aan de Borinage. Italianen voorop Het plan van de nationale kolenraad om de produktie van de Borinage te beperken tot achtduizend ton per dag zal worden gehandhaafd. Men is ook verontwaardigd over het feit, dat de Italiaanse mijnwer kers in de Borinage bij de oproer worden betrokken, en dat deze mijnwerkers zelfs haantje de voorste zijn bij het opwerpen van barricades in de straten. Er wordt overwogen of die arbeiders vervolgd kun nen worden wegens contractbreuk en naar Italië kunnen worden teruggestuurd. Op een ogenblik, aldus woordvoerders van de regering, dat er in de Borinage veel min der verplichte werkloosheidsdagen zijn dan in de rendabele en niet gesubsidieerde kolenmijnen van de Belgische Kempen is dat optreden van de Italianen ongehoord. Overigens zitten vele socialisten in de Borinage en in Brussel met de gebruikte methodes in hun maag. Het viel op dat de socialistische staatsminister Delattre de stakers gisteren voortdurend tot kalmte maande. De arbeiders van de elektriciteits centrales en van een groot chemisch con cern in de Borinage weigerden overigens het stakingsbevel te volgen. Men kan dus niet spreken van een algemeen oproer van de Borinage tegen de regering van Brussel Naar wij vernemen zal de Belgische re gering een beroep doen op de Europese in vesteringsbank voor de financiering van regionale ontwikkelingsplannen in de Bo rinage, in de Kempen en andere Belgische gebieden waar structurele werkloosheid optreedt. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL,-13439 SUèDE DAMESJASJES in kleuren Advertentie Morgen viert Prinses Marijke haar Meyboom vervaardigde foto van de twaalfde verjaardag. Een door M. C. jongste van het koninklijk gezin. De ministers van Sociale Zaken en van Financiën ad interim zijn van mening, dat het niet nodig, en zelfs bepaald onjuist zou zijn, een verzekering in het leven te roepen, die pensioen toekent aan alle weduwen tot het bereiken van het 65ste levensjaar. Zulk een regeling zou, uitgaande van het voor gestelde pensioen, zeker 220 tot 230 mil joen per jaar kosten. Voor pensioen zouden volgens hen dus slechts die vrouwen in aanmerking komen die weduwe worden tijdens of na hun vijftigste levensjaar. De ministers zijn voorts van oordeel, dat on gehuwde vrouwen van 50 jaar en ouder om praktische en andere redenen niet vrijge steld kunnen worden van premieplicht voor de algemene weduwen- en wezenverzeke ring, onder meer om nodeloos-gecompli- ceerde en -dure uitbreidingen van de be lastingadministratie te vermijden. De Nederlandse Vrijgezellenbond had in een brief van 23 juli 1957 aan de toenmalige minister van Sociale Zaken voorgesteld, aan diegenen, die nimmer gehuwd geweest zijn, na het bereiken van de 65-jarige leef tijd een jaarlijkse uitkering te geven ter hoogte van de in het laatste jaar betaalde premie of een uitkering ineens ter grootte van 10 maal de laatste premie. De ministers wijzen dit voorstel af. Zij herinneren eraan, dat aan de voorgestelde algemene regeling voor weduwen en we zen, evenals aan de in de Algemene Ouder domswet neergelegde verzekering, het solidariteitsbeginsel ten grondslag ligt. Een maatregel, als door de Nederlandse Vrij gezellenbond bepleit, zou inhouden, dat met die solidariteit zou worden gebroken. Een dergelijke regeling zou dan echter niet tot de ongehuwden kunnen worden be perkt. Te denken valt b.v. aan de emigran ten. Wanneer dezen in het buitenland over lijden, zal er evenmin recht -op uitkering krachtens de Algemene Weduwen- en We zenwet ontstaan en zou er dus evengoed reden bestaan om hun bij hun vertrek naar het buitenland een compensatie voor de betaalde premie te geven. Voorts zou de door de Nederlandse Vrij gezellenbond voorgestelde regeling in een stelsel van premiebetaling, zoals dit thans ook reeds voor de A.O.W. geldt en dat niet op individuele premieregistratie berust, op zeer grote en wellicht zelfs onoverkome lijke moeilijkheden stuiten. Het kan verder niet de bedoeling zijn om b.v. degenen, die vóór hun 65ste jaai slechts gedurende korte tijd verzekerd zijn geweest en premie hebben betaald, ook de door ge noemde bond voorgestelde uitkeringen te geven, waardoor zij meer zouden ontvan gen dan ooit aan premie werd betaald. De ministers zijn dan ook van mening, dat het voorstel van de Nederlandse Vrij- Het Centraal Stembureau heeft heden in het gebouw van het ministerie van Binnenlandse Zaken de nummering der in gediende kandidatenlijsten voor de Tweede Kamerverkiezing op 12 maart als volgt vastgesteld: 1. P.v.d.A.; 2. K.V.P.; 3. A.R.; 4. V.V.D.; 5. C.H.: 6. Communistische Brug- groep; 7. St. Gereformeferde Partij; 8. C.P.N.; 9. Boeren en Burgei's; 10. Geref. Politiek Verbond; 11. Pac. Soc. Partij; 12. Ned. Chr. Unie (twee lijsten). gezellenbond in het kader van de voorge stelde regeling niet kan worden aanvaard. Een van de leden van de vaste commis sie voor Sociale Zaken en Volksgezond heid uit de Tweede Kamer had gevraagd of er geen aanleiding bestaat een uitkering ten laste van het weduwen- en wezen-fonds te geven aan vrouwen wier huwelijk door echtscheiding is ontbonden en die alimen tatie krijgen, indien de toegekende ali mentatie net grootste deel van haar le vensonderhoud uitmaakt. De ministers antwoorden hierop ontkennend en voeren voor hun standpunt tal van argumenten aan. Advertentie Bent u een .Doe-het-zel- ver"? Verzuim dan niet de belangrijke demon stratie bij te wonen op zaterdag 21 februari a.s. Van 10 tot 6 uur zal in de Bilderdijkzaal van Res taurant Brinkman (Grote Markt) het meest moderne gereedschap van deze tijd gedemonstreerd worden door experts van ver- schillende fabrieken. Toegang geheel gratis. Gedempte Oude Gracht 5 Anonymus Een menigte is altijd slecht gezelschap. ATHENE (AFP-Reuter) Premier Ka- ramanlis van Griekenland, die later op de dag, ondanks een griepaanval naar Lon den zou vliegen, heeft vanochtend zijn re gering in spoedzitting bijeengeroepen. In diplomatieke kringen verluidt, dat er in Londen zeer ernstige meningsverschillen zijn gerezen tussen de Griekse delegatie en aartsbisschop Makarios, die bezwaar zou maken tegen Britse soevereiniteit over de militaire bases die Groot-Brittannië op Cyprus zou mogen behouden. Volgens wel ingelichte kringen te Athene heeft het Griekse kabinet Karamanlis volledige be voegdheden bij de onderhandelingen in Londen gegeven. Men vreest echter dat Makarios' houding een rondetafelconfe rentie in Londen over de Cyprische rege ling zal tegenhouden. LONDEN (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije zijn het eens ge worden over de hoofdzaken van een rege ling van het Cyprische probleem, zo ver luidt in Britse kringen te Londen. De mi nisters hebben overeenstemming bereikt over de gang van zaken op de ronde-tafel conferentie. In conferentiekringen wordt verwacht dat de leiders van de Griekse en de Turkse Cyprioten, aartsbisschop Ma karios en dr. Fadil Kutchuk, zich mogelijk niet beschikbaar zullen stellen voor ver kiezing tot president respectievelijk vice- president van een Cyprische republiek. Men noemt nu de Grieks-Cyprische bur gemeester van Nicosia, dr. Dervish en de secretaris van de Cyprisch-Turkse partij „Cyprus is Turks", Osman Orek, als kandi daten voor deze posten. Een eenmaal ge vormde Cyprische regering zal in staat zijn zelfstandig haar buitenlandse politiek te bepalen. Men verwacht algemeen, dat deze westersgezind zal zijn. Het wordt echter ook waarschijnlijk geacht, dat een Cyprische republiek zal willen samenwer ken met de Afrikaanse en Aziatische lan den. In het afgelopen weekeinde zijn een tien tal Griekse journalisten uit Athene op Cy prus aangekomen. Dit is, naar van Griek se zijde wordt vernomen, voor het eerst sinds augustus 1956, dat de Britse autori teiten op Cyprus toestemming voor een dergelijk bezoek verlenen. Makarios aangeklaagd Alan Robertson, een bibliothecaris in Newcastle, heeft formeel een verzoek tot aanhouding van aartsbisschop Makarios ingediend. Hij zei Makarios te willen beschuldigen van medeplichtigheid aan de samenzwe ring tot het vermoorden van Britse bur gers, het oogluikend toelaten van onwet tige intimidatie en het vermoorden van loyale Cyprioten en tenslotte het verra derlijk samenzweren met een buitenland se mogendheid om een deel van het bezit van de Koningin in beslag te nemen. Brigade-generaal Terence Clarke, een conservatief parlementslid, heeft ver klaard dat hij premier Macmillan zal vra gen, waarom de Britse regering nu beslo ten heeft met Makarios te onderhandelen, terwijl in het verleden duidelijk gezegd is dat er niet met de aartsbisschop on derhandeld zal worden tenzij hij afziet van geweld. Clarke zou gezegd hebben dat hij Ma karios verantwoordelijk acht voor de dood van de Britse militairen die op Cyprus gevallen zijn. MOSKOU (Reuter) Het Russische partijblad „Pravda" schrijft dat de Grieks-Turkse onderhandelingen te Zü- rich een „kolonialistisch komplot" zijn, gericht tegen de belangen van het Cypri sche volk en tegen de vrede en interna tionale veiligheid. Belegerd door talrijke persfotografen en journalisten legde aartsbisschop Makarios, de leider der Griekse Cy prioten, verklaringen af in zijn hotel te Londen, waar vandaag de Grieks- Turks-Britse rondetafelconferentie over de toekomst van Cyprus zou beginnen. Gisteren heeft Makarios besprekingen gevoerd met Sir Hxtgh Foot, de Britse gouverneur van Cyprus.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1