Mobilofoon-apparatuur van P.T.T. wordt vernieuwd Sportbond IJmuiden geeft goede turnuitvoering een Lezing over schuimrubber voor de huisvrouwen KUIPERS KOLEN STUIFVRIJE KOLEN en... KWALITEIT Provinciale Staten behandelen begroting van Noordholland IJmond-agenda Havenberichten Grote verkiezingsbijeenkomst van K.V.P. in Heemskerk OLD CLOTHES NEW Ged. Staten Limburg bezorgd over situatie mijnindustrie Verboden te roken Vanmorgen in de vishal en op zee BETERE VERBINDINGEN ROND DE HAVEN JUBILEUMPROGRAMMA OOK VANAVOND MEVROUW OTTER WON HET KUSSEN Eerste team verovert beker op Prowani ,/t Snoekje" heeft weer goed viswater Na aanrijding doorgereden Lezing over textiel voor katholieke vrouwen Lading kunstmest van de „Helemar H" gaat overboord Wijsmuller hoopt het schip ie kunnen bergen WOENSDAG 18 FEBRUARI 19 5 9 S De Provinciale Staten van Noordholland zijn vanmorgen in het gebouw der provin ciale griffie aan de Dreef te Haarlem on der leiding van de Commissaris der Ko ningin, dr. M. J. Prinsen, bijeengekomen ter behandeling van de provinciale begro ting. Aan de leden was een brief gezonden waarin de regeling van de spreektijd was vermeld. Mevr. Muller-Van West (Comm. zeide bezwaren te hebben tegen de rege ling ten aanzien van haar fractie. Er zijn acht leden gekozen, maar drie zetels zijn bezet door heren die niet tot de partij be horen. De spreektijd van haar fractie is thans in twee gedeelten verdeeld, waar tegen spreekster protesteerde. De voorzitter merkte op, dat het protest geen weerklank vindt in de ver gadering. Bij de bepaling van de spreek tijd is rekening gehouden met de belangen van alle groeperingen. Mr. J. R o e 1 s e (Arbeid) opende de al gemene beschouwingen en hield een be schouwing over de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraad en over de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer. Hoewel de Partij van de Arbeid enkele zetels verloren heeft bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten hoopte spreker, dat de lijn van het beleid van het vorig college wordt doorgetrok ken. Hij had daarover goede verwach tingen, gelet op de samenstelling van de begroting. Mr. Roelse verheugde zich er over dat de begroting sluitend is en dat niet uit de reserve geput behoeft te wor den. Spreker vroeg aandacht voor de oever verbindingen voor de ontwikkeling van Amsterdam, die hij van centraal provin ciaal belang noemde, voor het maken van Zuid-Flevoland, waarbij grote belangen voor de provincie gemoeid zijn en voor de indeling der nieuwe polders. Het schep pen van nieuwe recreatieterreinen achtte spreker van bijzonder belang en daarvoor hebben Gedeputeerde Staten veel belang stelling. De woningpositie in de provincie blijft grote zorgen baren omdat er nog een grote achterstand is. Spreker vroeg con tact op te nemen met Zuid-Holland, om er bij de regering op aan te dringen veel aandacht te besteden aan de bouw van woningen in de randstad Holland. Dr. W. M. Vermooten (Arbeid) toon de zich voorstander van de vorming van een twaalfde provincie; dat achtte hij beter dan vergroting van Noordholland. De heer Th. Laan (K.V.P.) zeide dat spreken over de landspolitiek niet oppor tuun is, omdat de leden bijeen zijn geko men om de belangen der provincie te die nen. Spreker was van mening, dat besluit vaardigheid bij Gedeputeerde Staten ont breekt bij belangrijke zaken, zoals bij de indeling der Zuiderzeepolders en de tun nelbouw. Uitstellen van de keuze houdt een ontwikkeling tegen. Spreker beval eerst de bouw van de Coentunnel aan, om dat die de ontwikkeling van de provincie bevordert. In Amsterdam bestaat reeds de brug bij Schellingwoude. De twijfelach tige houding van Gedeputeerde Staten in zake de voorkeur van tunnels is volgens spreker niet dienstig. Uitvoerig besprak de heer Laan de ruimtelijke ordening en spe ciaal de ontwikkeling in IJmond-Noord. Gedeputeerde Staten hebben meegedeeld, dat de samenwerking tussen de gemeente besturen met horten en stoten verloopt. Hoe is de ontwikkeling in de laatste maan den geweest? Het uitbreidingsplan voor IJmond-Noord is van groot belang en aan de uitvoering ervan dient aandacht te worden besteed. Mr. J. J. C. R. v a n d e r B i 11 (V.V.D.) deelde mee, dat zijn fractie zich kan ver enigen met de samenstelling van het col lege van Gedeputeerde Staten en met het door dat college gevoerde beleid. Spreken de over de oeververbindingen zeide spre ker, dat het goed is met de regering te spreken, maar dan moeten Gedeputeerde Staten wel weten aan welke tunnel de voorkeur wordt gegeven. In de memorie van antwoord wordt gesproken over de Coen- en IJtunnel, echter niet over de Hemtunnel. Als het scheepvaart- en het spoorwegverkeer in de toekomst nog meer toeneemt, dan is het van belang over de Hemtunnel te beschikken. Thans is het ontbreken van deze tunnel een rem voor de ontwikkeling van de Amsterdamse haven. Mr. Van der Bilt betreurde het dat Gedeputeerde Staten geen keus hebben kunnen maken over de voorkeur van het maken van de Markerwaard en Zuid- Flevoland. Leiding geven betekent een keuze maken. Het college is voldoende in gelicht om in deze aangelegenheid te kiezen. Mr. A. B r u c h (Prot. Chr. partijen) zeide dat de provincie Noordholland gedaan heeft wat zij kon doen om het woning tekort te beperken. Toch vroeg spreker de toezegging dat Gedeputeerde Staten blijven Advertentie REINIGEN VAN COSTUUMS ƒ4.—. JAPON ƒ3.50. KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 aandringen op een juiste toewijzing van het bouwvolume, daarbij rekening houdende met de ontwikkeling der provincie. De werkloosheid dient bestreden te worden en een der middelen is de aanleg van wegen en kanalen; dit is tevens van belang voor het maken van industrieplannen. Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben de regering het volgende telegram gezonden: „De Staten van Limburg ver zoeken de regering dringend haar bijzon dere aandacht te schenken aan de steeds moeilijker wordende situatie der Limburgse mijnindustrie vooral als gevolg van in andere landen getroffen maatregelen. Be schermende maatregelen in het belang der Limburgse mijnwerkersbevolking zullen naar het inzicht der Gedeputeerde Staten op korte termijn genomen moeten worden". Advertentie EDISONSTRAAT 50 TELEFOON 5254 „De crisis van de gemeenschap en haar overwinning" Voor de gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond zal zondagmorgen om half elf in het Statenhuis aan de Vel- serweg dr. S. A. K. Lubienski een spreek beurt vervullen. Het onderwerp is: „De crisis van de gemeenschap en haar over winning". Het bordje „verboden te roken" zal straks bij de ingang van iedere tomaten- kas hangen, tenminste als de kweker ge vrijwaard wil zijn tegen een streepziekte aan blad en tomaat. Deze streepziekte wordt veroorzaakt door een tabaksmozaïek, die door roken in de kassen verspreid wordt. Niet roken in de kassen is dan ook een vereiste! Prijzen van dinsdag Heilbot 3.90—2.10, gr. tong 3.20—3.00. grm. tong 3.00-2.60, kim. tong 3.60-3.20, kl. tong I 3.40—3.00, kl. tong II 2.40—1.90. tarbot I 2.90-2.60, zalm 5.50 per kg. Tarbot II 81, tarbot III 81. tarbot IV 7137. schartong 42. gr. schol 24—20, grm. schol 26—20, kim. schol 35—31. kl. schol I 36—31, kl. schol II 43—20, schar 21—13, bot 10, v. haring 27-13.20. makreel 48—14.20, gr. schelvis 45, grm. schelvis 49—36, kim. schelvis 46—40, kl. schelvis I 48—36, kl. schelvis II 38—26. wijting 32-8. gr. gul 37—25, mid. gul 32—27, kl. gul 29—21, kl. leng 25, kl. haai 2u17.50, ham 12471, poontjes 30—23, lommen 3027, kl. koolvis zw. 1913, kl. koolvis wit 30 26 per 50 kg. Gr. kabeljauw 18064, gr. koolvis zw. 41—33. gr. koolvis wit 7665, gr. leng 70—58 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 355 kisten tong en tarbot, 6 k. heilbot, 10 k. tongschar en schartong, 830 k. schol, 50 k. schar, k. bot, 1165 k. haring, 405 k. makreel, 315 k. schelvis, 875 k. wijting, 400 k. kabeljauw en gul, 105 k. leng, 120 k. haai, 9 k. ham, 5 k. poon, 975 k. koolvis en 30 k. diversen. Totaal 5660 kisten vis. Besommingen van dinsdag VL 153 11.710, KW 101 16.120, KW 135 15.050, KW 122 15.040, KW 75 10.620, KW 45 7960, KW 168 7010, KW 20 8480, SCH 27 5510, KW 85 8280, KW 15 3700, KW 48 8280, KW 57 i 3310, IJM 75 7220, HD 79 12.850, IJM 211 11.360, IJM 209 500. VELSEN WOENSDAG 18 FEBRUARI Thalia: „De geheimzinnige mr. Carliss", 20 uur. Rex: Concert N.Ph.O. voor „Voor Allen", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14—16.30 uur. Wykgebouw Stratingplantsoen, Velsen- Noord: Cabaret A.N.M.B., 19.30 uur. Cultureel Gebouw: Lezing over t.b.c.-be- strijding voor afd. IJmuiden-West van de N.C.V.B., 20 uur. DONDERDAG 19 FEBRUARI Thalia: „Demetrios en de gladiatoren", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14—16.30 uur. Herv. Jeugdgebouw: Toneelvereniging „Advendo" met „Moppie", 20 uur. Royal: Mr. Burger spreekt voor de P.v.d.A. over verkiezingen, 20 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. Raadhuis: Spreekuur wethouder van openbare werken, 9.3012 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 18 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In de greep van de Geheime Dienst". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrouw met drie levens". Hotel „Parkzicht", 20 uur: Kennemer Motor en Autoclub, Verkeersexamen. Kuenenplein, ulomeisjesschool, 20 uur: Woninginrichting „Goed Wonen". De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering Winkeliers. Kennemer Theater, 20 uur: Modeshow Stoutenbeek. Evangelisch Lutherse Kerk, 20 uur: Lezing prof. dr. W. J. Kooiman. DONDERDAG 19 FEBRUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Culturele Commissie Beverwijk, filmavond, „Als mannen kerels zijn". Kennemer Theater, 20 uur: „Beethoven- avond" met Willem Andriessen. Rijkswaterstaat is druk bezig met de reorganisatie van zijn telefoonnet, voorzover het het Noordzeekanaal en de Rijkszeehaven IJmuiden betreft. Men wil tot een beter verbindingstelsel komen. In navolging van Rotterdam, waar het by haven en Nieuwe Waterweg wemelt van de mobilofoonposten wil men ook hier een dergelijk systeem invoeren. Er zijn al diepgaande besprekingen met de P.T.T. geweest. De problemen, die een rol spelen, zijn lang niet eenvoudig. De P.T.T. is van plan zijn gehele mobilofoon net te gaan vernieuwen, maar dit moet internationaal worden geregeld. Het is de bedoeling om langs het Noord zeekanaal mobilofoonposten te maken Elke post heeft een bedrijfszekere afstand van acht a negen kilometer, zodat er in totaal dan vier posten langs het kanaal nodig zijn. Het Noordzeekanaal is namelijk van de plaats van de voormalige Velser- brug tot de Hembrug twintig kilometer lang. De mogelijkheid bestaat om ook steeds meer schepen met deze mobilofoons uit te rusten, hetgeen de communicatie nog ten goede kan komen. Dit is nu nog slechts bij enkele schepen het geval. Wel neemt een loods, die bij IJmuiden een schip betreedt, een zoge naamde portofoon mee, om hiermee met de wal in verbinding te kunnen blijven Via de portofoon houdt hij contact met het radarstation in de semaphoor. Betere samenwerking Men wil juist door de nieuw in te rich ten mobilofoonverbindingen een nog betere samenwerking met de radarposten moge lijk maken. Behalve op de semaphoor vindt men nu ook mobilofoonposten op het havenkantoor en in de berghaven. Als alles naar wens gaat, zal er straks een ge heel net van mobilofoon-installaties zijn Als dit het geval is, zullen dit echter alle nieuwe installaties zijn. Want de P.T.T werkt binnenskamers hard aan een geheel nieuwe mobilofoon-apparatuur. Zij staat De Sportbond IJmuiden heeft gisteren de eerste van twee turnuitvoeringen in het Patronaatsgebouw in IJ muiden-Oost op succesvolle wijze verzorgd. Voorzitter J. Linthout toonde zich een beetje teleurgesteld over de opkomst. Vroe ger gaf men maar één avond, en dan was de zaal altijd afgeladen vol, nu is men tot twee overgegaan, met als gevolg, dat de zaal deze eerste avond lang niet vol was Dat verzuim kan vanavond nog ruim schoots worden goedgemaakt. De heer Linthout wees er op, dat De Sportbond dertig jaar bestaat. Er is heel wat gebeurd, maar de Sportbond is gezond gebleven. Er is een gestage vooruitgang. „Ik hoop, dat de belangstelling voor de amateursport niet zal verminderenzei de voorzitter, die er op wees, „dat men geen geld uit de toto krijgt en dus van zyn leden en donateurs afhankelijk is." Daarom prees hij ook de verloting aan. De voorzitter kocht uiteraard zelf ook een lot: „Bent u al lid?" stond er op heA papiertje! Niet alleen bestaat de Sportbond dertig jaar, de heer Ab Kraak is ook dertig jaar leider. Aanvankelijk trainde Chris Smit de vereniging, maar hij bracht Ab Kraak, die toen 18 jaar was, als voorwerker mee. Al na enkele maanden schoof hij deze naar voren, en de heer Kraak is sindsdien, tot ieders genoegen, leider gebleven. De heer J. C. Blauwpot ten Kate heeft dinsdagmiddag een lezing over „schuim rubber" gehouden voor de afdeling IJmui den van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in liet Cultureel Centrum. Hij behandelde voornamelijk de matras en het kussen. Dit werd hem helemaal niet kwalijk genomen, „want," zo zei de voorzitster, „we brengen tenslotte een der de deel van ons leven in bed door." Uit het grote aantal vragen over dit on derwerp bleek overigens ook wel de be langstelling, die hiervoor bestaat. Veiser Tafeltennis Club VTC was afgelopen week bij de finales voor de bekerwedstrijden met twee teams vertegenwoordigd waarbij het A-team er in geslaagd is een beker mee naar huis te nemen. Dit team dat in de tweede klasse uitkwam had als tegenstander het sterke Prowano. Van Weelderen opende voor VTC de score waarna Oort voor een ste vige 2-0 voorsprong zorgde. Daar v. Weel deren in het dubbelspel te veel risico's nam ging deze partij naar Prowano zodat er met een 2-1 stand nog van alles te ver wachten was. Oort moest hierna weer in het strijdperk treden en wel tegen Swart. De zenuwen speelden hier ook een rol want mocht Oort' winnendan was de beker voor VTC. Oort - kweet zich goed van zijn taak en door een zeer beheerst spel wist hij zijn tegenstander in drie sets op de knieën te krijgen. Door dit mooie re- scultaat kon later op de avond Oort uit handen van de voorzitter der NTTB af deling Kennemerland, de heer Van Dijk, de beker in ontvangst nemen VTC-D, bestaande uit Koster en De Waal, hebben hun wedstrijd op het nippertje van TYBB verloren. De Waal bracht door zeer goed spel twee mooie overwinningen op zijn naam maar daar het dubbelspel ver loren ging en Koster zij het met uiterst gering verschil zijn partijen verloor, slaagde het team er niet in de beker in de wacht te slepen. Speciale peenveilingen De aanvoer van peen voor de speciale veilingen van Ons Belang te Castricum wordt nu stukken minder. De aanvoer was dinsdag 20 ton. De prijzen zakten niet be langrijk vergeleken bij die in de vorige week. Het binnenland is thans de grootste afnemer en hierbij worden nog tamelijk goede prijzen genoteerd. De prijzen van dinsdag waren: peen b 8.20—/ 10.50; peen c 8.90—11.20; peen d 9.50; peen 0 6.00—9.00. Zeer gering was maandag de aanvoer van groenten bij Ons Belang. Boerenkool, spruiten en prei waren de produkten waar mede de kopers het deze eerste veilingdag moesten stellen. Er werden behoudens de prei, die tot een goede prijs kwam, slechts matige noteringen gemaakt. Deze noteringen waren: boerenkool 0.12 O.22V2; prei ƒ0.50—ƒ0.64; spruiten ƒ0.64ƒ1.00; ongeschoonde ƒ0.35ƒ0.41; kopspruiten 0.40. G. ROZEMEYER GEHULDIGD. Bij de Koninklijke fabrieken van Wes- sanen te Wormerveer is de Castricummer de heer G. Rozemeyer gehuldigd in ver band met zijn zilveren dienstjubileum. De personeelschef wenste de jubilaris geluk. Voorts mocht de jubilaris de zilveren medaille van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid in ontvangst nemen. Mevrouw Rozemeyer deelde in de hulde van haar man; haar werd een fraaie rui ker aangeboden. De spreker behandelde eerst de wijze waarop rubber wordt gewonnen. Zeventig percent wordt als droge rubber, voorna melijk voor autobanden, gebruikt. Voor schuimrubber heeft men natte rubber no dig. Dit schuimrubberproces bestaat in zijn moderne vorm pas dertig jaar. De „dompelmethode", waarbij een voorwerp steeds in rubber wordt gedoopt en dan weer gedroogd, was reeds bij de Indianen in gebruik. Chirurgische handschoenen worden nog steeds zo vervaardigd. Het nieuwe idee, het kloppen van rubber zoals men dat bij slagroom doet, stelt de producenten niet voor problemen. Maar het daarna weer vast maken is een grote moeilijkheid, die nu wel is opgelost. De spreker kwam daarna met zijn kus sens en matrassen voor de dag, waarvan de eerste veel lucht en de tweede veel rubber moeten bevatten. Dit varieert ove rigens met de landsaard. In Scandinavië verkiest men de matrassen zeer hard, en hoe zuidelijker men komt, hoe zachter men de matrassen wenst. „Schuimrubber oxydeert snel" waar schuwde spreker, „laat het nooit onbe kleed en houd het in het donker." Hij vertelde dat de Nederlandse schuim rubber, die scherp wordt gecontroleerd een zeer goed product is. Zeventig percent gaat dan ook naar het buitenland. In de Deense staatshospitalen, waar men alle soorten matrassen getest heeft, geeft men de voorkeur aan schuimrubber, het materiaal, dat 's zomers koel en 's win ters warm is, en altijd zijn vorm behoudt. Voor de lezing van de heer Blauwpot ten Kate werd eerst de jaarvergadering ge houden. Het bleek, dat de vereniging met twaalf leden is uitgebreid. Men diende een amendement in op het huishoudelijk re glement van het hoofdbestuur. Volgens dit amendement kan iemand wel lid van een afdeling buiten zijn plaats van inwoning zijn, maar dan moet zij in die plaats ook lid zijn. De bestuursleden mevrouw I. van der Graaff-Doeksen en mevrouw E. M. van Geel-De Lange werden herkozen. Bij de verloting won mevrouw Otter het schuimrubberkussen. Dames zijn de afgelopen weken alle leden afgegaan, en het resultaat daarvan bleek dinsdagavond, want de voorzitter van de afdeling turnen, de heer A. Kouwenhoven, bood hem namens de gehele vereniging een prachtig polshorloge aan. De heer Kraak kreeg ook bloemen. Voordat de voorzitter het woord nam en de heer Kraak werd gehuldigd, waren de aanwezigen vergast op een opmars van alle medewerkenden onder plechtig trom geroffel. Na de huldiging van de heer Kraak begon het eigenlijke programma, dat in een enorme vaart werd afgewerkt. Kleuters-kabouters De vrije oefening op Blaze Away" was een goed begin. De uitvoering was zeer rit misch. Het hoogtepunt van het gehele pro gramma was voor de aanwezigen het op treden van de kleuters. Eén voor één kwa men ze uit hun paddestoel, in parmantige kabouterpakjes, de mutsen scheef op het hoofd, en allen getooid met een fraaie witte baard. Op de meest vreemdsoortige manieren moesten ze over een bank lopen, springen en huppelen, en vooral de plechtstatige be wegingen van een onbevangen „op het pu bliek spelende" jonge vrouwelijke kabou ter brachten de toeschouwers aan het gieren. Toen de oefeningen moeilijker wer den, verloren velen hun muts, waarbij de combinatie paardenstaart-baard, die dan soms te voorschijn kwam, zeer vreemd aandeed. Het was opvallend, hoezeer de vrije oefe ningen van de jongens verschilden van die van de meisjes. De jongens maakten er veel meer „hard werk" van. Tot het uiterste ge concentreerd deden zij hun best. en hun „zachtjes meetellen" was tot achter in de zaal duidelijk hoorbaar. Hun prestatie was er echter beslist niet minder om. Met de oefeningen op de evenwichtsbalk voor meisjes kwam men al meer op moei lijk terrein. Er waren soms verbluffende staaltjes te zien, al mislukte er ook veel doordat de zenuwen de meisjes de baas werden. Ook bij rekstok jongens viel soms goed individueel werk op. Na de pauze kon men nog van fraai toe- stelturnen genieten. Terwijl niet onvermeld mag blijven het optreden van een jeugd- orkestje, dat veel succes had. De piano begeleiding was in vertrouwde handen bij Herman van Dokkum. De leden van de Heemskerkse henge laarsvereniging ,,'t Snoekje" waren dins dagavond in een goede stemming bijeen Voor het eerst in vele jaren is de Neksloot weer goed viswater. Teneinde de visstand hier weer op peil te brengen werd besloten om een duizendtal éénjarige snoeken uit te zetten. De voorzitter, de heer R. Burger, deelde in zijn openingswoord mee dat ondanks de minder goede opkomst in de afgelopen zomer de onderlinge wedstrijden ook dit jaar zullen worden gehouden. Het wedstrijdprogramma werd als volgt samengesteld: voor senioren op de zon dagen 14 juni, 12 juli, 9 augustus, 13 sep tember en 4 oktober en voor de jeugdleden op de zondagen 28 juni, 26 juli en 23 augustus. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer H. Lammers bleek dat het aantal leden thans tweeënveertig bedraagt, bo vendien zijn er drieëntwintig jeugdleden. Financieel staat de vereniging er goed voor, dank zij een batig saldo is het bezit gestegen tot een bedrag van 281,35. De aftredende bestuursleden de heren H. Lam mers en C. Beentjes werden herkozen. De vergadering besloot nog dat het in- leggeld voor nieuwe leden gehandhaafd moet blijven op acht gulden. Voor nieuwe bewoners is dit drie gulden minder indien men in zijn vroegere woonplaats lid is ge weest van een vereniging die is aange sloten bij de landelijke bond. daarin niet alleen, want internationaal streeft men naar een grotere samenwer king op dit gebied. De nieuwe apparaten zullen daarom voor meerdere kanalen ge schikt dienen te zijn. Internationaal zal overleg worden gepleegd over de wense lijke frequenties. De P.T.T. is dan ook nog niet aan uit voering van de plannen voor de mobilo foon-keten langs het kanaal toe. Een uit voerig overleg is in dit geval vereist, en het zal dan ook nog wel even duren, voor de koene gedachte van Rijkswaterstaat is verwezenlijkt. Dinsdagavond omstreeks half zeven heeft op de Tolweg nabij kasteel „As- sumburg" een aanrijding plaatsgehad tus sen een motorrijder en een vrachtwagen. De vrachtwagenchauffeur keek nog wel even naar zijn slachtoffer, maar bekom merde zich verder niet om de gewonde. Hij reed weg in de richting Uitgeest. De politie te Heemskerk verzoekt een ieder die inlichtingen omtrent het ongeval kan verstrekken zich met haar in verbinding te stellen. Het telefoonnummer is: 02512- 355. De leden van het Katholieke Vrouwen Gilde waren dinsdagavond bijeen in „De Groentenbeurs" te Beverwijk, om te luis teren naar de heer J. Kuiperus, die haar het een en ander wist te vertellen over „Moderne Tetxielstoffen en de behande ling hiervan". Het bleek ook voor de heer Kuiperus geen gemakkelijke opgave, daar voLgens zijn mededeling ook de vakmensen vaak voor een raadsel staan. Het ging over weefsels, bestaande uit honderd percent synthetische stoffen en over mengweefsels. Van deze stoffen zouden ongeveer acht honderd soorten en kwaliteiten in Europa verkrijgbaar zijn. „Het wordt er niet ge makkelijker op", aldus de heer Kuiperus, ..daar men in de andere landen dezelfde stoffen een andere naam geeft". Dat maakt de verwarring nog groter en voor de huis vrouw nog moeilijker. Er zouden bijvoor beeld zesentwintig soorten nylon in de handel zijn en dan heeft men nog drie hoofdgroepen: Akryl, Venyl en Polyester. Tot slot wees spreker er op hoe men de aard van de stoffen kan thuisbrengen. Op de kustvaarder „Helemar H" die vo rige week vrijdag in de baai van Dunkore (Ierland) op de rotsen liep en daarbij zwa re lekkage kreeg in de voorpiek en de ma chinekamer, zijn IJmuidense bergers maandag en dinsdag druk bezig geweest met het overboord zetten van de lading kunstmest. De bergers van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, welk bedrijf een bergingscontract met de kapitein van de „Helemar H" heeft afgesloten, hopen de nog nieuwe kustvaarder op het lege ruim drijvend te kunnen krijgen. Het lossen van de kunstmest, die in het ruim in za«ken :igt opgeslagen, verloopt slechts langzaam, omdat elke baal door het in het ruim binnengedrongen water nat is geworden en nu ruim 200 kg. weegt. Baal na baal wordt met behulp van mo torlieren uit het ruim getakeld. De zakken worden daarna stuk gesneden en de inhoud wordt in zee gestort. Maandag en dinsdag zijn op deze wijze ruim 50 ton kunstmest gelost. Er kan alleen overdag worden ge werkt daai er geen verlichting op de „He lemar H" is. Alle hooo van de bergers is thans ge vestigd op goed weer. Wanneer er niet al te veel wind opsteekt kan de „Helemar H" naar hun mening worden behouden. De sleepboot „Simson" heeft reeds een sleepverbinding met het schip. Na het los sen van de kunstmest zullen de bergings- pompen het ruim leegpompen. Bij hoog water zal dan een poging worden gedaan het kustvaartuig los te trekken. Dinsdag: kwamen in IJmuiden aan: John V van Swansea: Lauwersborg, Colchester, kunstmest la den Hoogovens; Leiderkerk, Rotterdam; Roelf, La Pallice; Jacob Teekman, Boston; Glaucus, Liver pool; Jastarnia, Gent. bijlegger IJmuiden, netten laden; Phidias. Rotterdam; Elise, Schaumann, Kusta, papierfabr. Velsen; Ouwerkerk, Antwer pen; Hermes. Rotterdam; Olav Ringdal, Tuapse. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Rigel van Rotterdam: Esdorp. Wismar, naar Zaandam; Dic ky, Manchester; Orestes, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Montferland naar Bremen; Regina, Norrköping; Timo, Ports mouth, kunstmest van IJmuiden; Nancy Lee, Rot terdam; Stad Haarlem, Rotterdam, ledig Hoog ovens; Gazelle, Dagenham, walsmateriaal Hoog ovens; Nanny, Rendburg; Delphin 4, Rotterdam, ledig. Wormerveer; Christine Toft, Huelva; Froste, Gothenburg: Silen, Marseille; Rigel. Londen: Pe- der Cinde. Madeira: Gerd, Londen: Alpha, Lon den: Heriot. Leith: Lizard, Londen; Henz Helmut, Hamburg, walsmateriaal Hoogovens; Karl. Em- den: Frayernite, Londonderry, kunstmest van IJmuiden; Talisse. Londen; Isola, IJstad; Eem- stroom, Shoreham; IJstroom, Londen; Mosbay, Keimdal, Emden; Spaarnestroom, Huil. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: City of Waterford. Cork; Conrad. Kopenhagen; Mosel, Falkenberg: August Thyssen, Kirkeness. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan. De K.V.P.-afdelingen in de IJmond heb ben dinsdagavond in het Marquette-thea- ter te Heemskerk een drukbezochte ver kiezingsbijeenkomst gehouden. Als spre kers traden hier op professor C. P. M. Romme, mr. J. Brouwer en de heer Joh. Zwanikken. De voorzitter van de Heems kerkse afdeling, de heer C. J. A. de Ruyter, toonde zich verheugd dat deze vergadering in Heemskerk kon worden gehouden. Professor C. P. M. Romme begon zijn betoog met de mededeling dat de verkie zingen een jaar te vroeg worden gehouden, zodat r,eds nu de vraag naar voren komt: „waar gaat het om". „Het voornaamste is de katholieke machtspositie uit te breiden Deze n jet dienen om de bevolking in al haar geledingen te overtuigen van de zorg voor de medemens. De heer Hofstra weet wel het verschil tussen conservatisme en orogressiviteit maar dit is toch niet zo eenvoudig", betoogde spreker. ,.In elke politieke partij vindt men mensen van con servatieve en progressieve richting. Dit is een karaktertrek. Of wil de heer Hofstra soms verschil maken tussen zelfstandigen en loontrekkenden?", vroeg de heer Romme zich af. „Het eigenaardige is dat de P.v.d.A. geen vat kan krijgen op de zogenaamde middengroepen. De katholieke politiek is erop gericht om de diepe schei dingslijn tussen deze twee groepen er uit te halen en een harmonische verdeling te weeg te brengen". Op de vraag wie er na 12 maart aan het bewind zal komen kon de heer Romme geen antwoord geven: „dit ligt aan de kiezers". Wel was hij ervan overtuigd dat tussen de K.V.P. enerzijds en de socialisten en liberalen anderzijds een grote kloof is gekomen. Daarentegen is de afstand van zijn partij met de prot.- christelijke groeperingen niet zo groot. De K.V.P. is evenwel tot samenwerking met alle democratische partijen bereid mits een redelijk programma kan worden uitgevoerd. Professor P. J. Oud werd door prof Romme geschetst als „kampioen van het Staatkundige Onverstand". „De heer Suurhoff heeft in een verkie zingsrede de afschuwelijke toestand van 1930 naar voren gehaald, toen ons land een half miljoen werklozen telde. Ik erken grif dat er toen grote fouten zijn gemaakt maar de economische wetenschap was toen nog niet zover gevorderd", zei de heer Romme die voorts constateerde dat nadat hij van 1937 tot 1939 minister van Sociale Zaken was geweest het kabinet uiteen spatte omdat zijn werkloosheidsplan voor de Kamermeerderheid niet aanvaardbaar was. Verontwaardigd „De socialist Van de Tempel was toen de opvolger en heeft dit programma zon der meer overgenomen", betoogde de heer Romme. „Dit moet de heer Suurhoff er dan bij vertellen", zei spreker veront waardigd. Professor Romme zei ervan overtuigd te zyn dat indien er na 12 maart een „recht se" regering zal komen, deze dan aller eerst moet streven naar een christelijke sociale vooruitstrevende politiek. „Wij hebben de laatste maanden drie uitdagingen gehad", zei spreker. „De eerste was toen in oktober de wet Vervreemding Landbouwgronden aan de orde kwam. De socialisten deden een poging om een „rode" overheersing te doen ontstaan, hetgeen nog eens werd aangedikt op een fakkel- dragersbiieenkomst van de Partij van de Arbeid. De tweede uitdaging kwam van liberale zijde die ervan overtuigd zijn dat zij de politieke wind „mee" hebben en een poging hebben gedaan om katholieke en christelijke kiezers te bewegen op de V.V.D. te stemmen. Ons streven is er ech ter op gericht om te leven met God en een punt uit het verkiezingsprogramma van de K.V.P. is het ijveren voor de wet op de kinderbijslag voor zelfstandigen. Deze wet wordt door de liberalen afge wezen onder het motto: „Ieder voor zich", zei de heer Romme die tot besluit de, naar zijn zeggen, derde uitdaging behandelde. De Partij van de Arbeid heeft in de kies kring Limburg de heer Joan Willems als lijstaanvoerder aangewezen. Dit feit noem de sDrcker „een psychologische vergis sing". Hij sprak de verwachting uit dat de heer Willems met de zijnen tot wanhoop gebracht zullen worden. „Het is de taak van de katholieken deze uitdaging te be antwoorden met een slag die raak zal zyn". Land- en Tuinbouw Mr. J. Brouwer begon met te zeggen dat de land- en tuinbouw de laatste tijd ruim schoots in de belangstelling staan. De pro dukten hie van ziin immers één van de eerste levensbehoeften en men geeft een belangrijk deel van ziin inkomen hiervoor uit, betoogd" hii Spreker constateerde dat Nederland met deze produkten op de we reldmarkt goed kan concurreren hetgeen te danken is aan de lage prijzen in verge lijking met andere landen. Levensbelang „De handhaving van een gezonde land en tuinbouwstand is een levensbelang, waarover elke politieke partij het eens is maar it ;st de K.V.P. heeft begrip voor een krachtige zelfstandigheid", zei mr. Brou wer. die betoogde dat ziin partij tegen so cialisatie van de landbouwgronden is. „De K.V.P. wil tevens een verantwoord loon- beleid »n bevordering van een kinderbii- slagverzekering. Ook op dit terrein staan wij voor de keus: of een liberaal-socialis tisch t leid of een christelijk beleid", zo besloot mr. Brouwer zijn toespraak. Gezond bedrijfsleven De l.eer Joh. Zwanikken merkte op dat hij de verkiezingen op 12 maart met ver trouwt j tegemoet ging. „De K.V.P. kan bogen op een waardevol verleden waarin belangrijk.' beslissingen werden genomen. Het is beslist niet waar dat de vooruit strevendheid na deze datum stil zal staan, zoals de Partij van de Arbeid nu propa geert", betoogde de heer Zwanikken. „De Partij van de Arbeid beweert dat de K.V.P. de ondernemers in de kaart speelt maar de K.V.P. heeft de meeste arbeiders afgevaardigden in de volksvertegenwoor diging", zei de heer Zwanikken. „Ook het punt arbeidstijdverkorting komt in het verkiezingsprogramma van de K.V.P. voor en het zal aan deze partij niet liggen als het bedrijfsleven niet zo gezond mogelijk wordt gemaakt". ,Toen de heer Suurhoff nog minister was heeft hij gezegd dat 1959 een rustig jaar moest worden met vooral rust op het ge bied van lonen. Nu hij als lijsttrekker voor zijn partij fungeert praat hij echter over een loonronde", betoogde de heer Zwa nikken.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9