De eerste „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika Lijn Trommelen in Noord VRIJDAG DERTIEN Gedicht op de mist Winkelcentrum Planetenweg gaat dinsdag open Onze modelwoning Keukenhof gaat zijn tienjarig bestaan grootscheeps vieren IJmond-agenda Meubelen Woninginrichting Voorjaars- en Zomerstoffen LANGS SLUIZEN EN HAVENS MET NADRUK KATER DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 5 Caslncum IN ALLE ZAKEN WORDT HARD GEWERKT Burgerlijke Stand van Velsen Leut voor piepjonge wielrenners Afdeling Castricum K.V.P. in Funadama bijeen Bezoek van Engelse mijnenvegers Faillissementen Tuinders klagen weer over hevige roetplaag Huwelijk op de honderd velden Water- vriendelijk Volle lichten bij dichte mist „Nee enielk slip" Papegaaie praatjes Kennemer Kruimels Dinsdag om, drie uur wordt het winkelcentrum aan de Planetenweg te IJmuiden officieel geopend. Voor die tijd zal er echter nog heel wat moeten worden geploeterd, want velen zijn nog lang niet klaar. „Het moet lukken", zegt de heer A. C. Borst, die een woninginrichtingzaak gaat beginnen. „Er zijn ook nachten om te werken". „Het wordt nachtwerk", zegt men ook in De Ruyters' textielzaak in wording. „We moeten alle spullen nog uit de Kennemerlaan hier naar toe brengen". Bij de ijzerhandel De Boer is mevrouw De Boer druk aan het afschroeven. Ter wijl de P.T.T. nog met de telefoon aan de gang is de vorst heeft stagnerend ge werkt kijkt ze zorgelijk naar alles wat nog moet gebeuren. Lakken, etaleren, er is nog veel te doen. Maar zo gaat het altijd bij een opening. Men is nooit klaar voor de tijd. Mevrouw Tromp kijkt al met trots haar banketbakkerswinkel rond. Plet is nog niet klaar, maar de „Franse stijl" is al duidelijk. „Vindt u het niet mooi?" vraagt ze een belangstellende, op de sierlijke lampen en de pastelkleuren wijzend. Er is nog een automatiek achter, de zoveelste in IJmui den, maar in dit stadsdeel de eerste, en als zodanig een welkome aanwinst. Apotheken zijn er nog niet zoveel in de gemeente. Drie, welgeteld. De heer P. M. Pleijler is voor Kerstmis al „los gegaan en dat hij in een grote behoefte voorziet, is wel duidelijk. Hij heeft het druk, ach ter elkaar komen ze zijn zaak in om wat tegen de hoest te halen. „Die mist speelt ook wel een rol" ver telt hij. „Bij hoesten komen bacteriën vrij, dat weet u waarschijnlijk wel. Nor maal komen ze op de grond terecht, of ze worden door de wind weggeblazen. Maar in de mist blijven ze hangen". Zodat het er dus op neerkomt, dat de stad in de mist wemelt van de bacterie bolletjes. Hand voor de mond, hoesten den! Bij de n.v. Haak hebben ze geen tijd om over dergelijke dingen te denken. „We redden het wel, maar dan moeten we hard aanpoten", zeggen ze. De colovinyltegels moeten nog worden gelegd, en de stellingen zijn nog niet klaar. Maar de wasserij en stomerij gaat dinsdag om drie uur los. Dat staat als een paal boven water. Dat zal met de kapperszaak van de heer C. Kwast niet het geval zijn. Hij is ziek, en zal dus nog niet kunnen openen. Men wil echter zor gen, dat hij toch een goede etalage krijgt om het beeld niet te verstoren. Bij de heer M. Plokker, in groenten en fruit, wordt met man en macht gewerkt. De speciale snijmachines en schrapmachi- nes staan er al, het zuurkoolvat is al in de toonbank bevestigd en de uitstalkasten langs de wanden zijn al voor het grootste deel gevuld. Ook hier neonlicht, steeds meer wordt deze lichtbron mode. In de rijwielzaak van de heer J. Gala- vazi wordt aan de verlichting gewerkt. Niet alleen wielrijders zullen er terecht kunnen, want voor het pand staan twee benzine- en oliepompen. En dan is er tenslotte nog kruidenier A. Blonk. De heer Blonk is een wijs man Advertentie PEGASUSSTRAAT 14 is geopend alle werkdagen van 26 uur. Vrijdag en zater dag bovendien van 7.30-10 u. Schikt ee andere tijd beter, dan maken wij graag een afspraak. T£l 7541 MARKTPLEIN 29 BEVALLEN: J. J. Wass-enaar-Hogguer, d., Scheldestraat 47, IJmuiden; G. M. Sam- son-De Vries, d., Hagelingerweg 96, Sant poort; P. C. M. Freriks-Romijn, z., Lange Nieuwstraat 423, IJmuiden; A. A. J. van der Aar-Rutte, d., Radarstraat 84, IJmui den; C. H. Bos-Bekker, z., Aart van der Leeuwstraat 13 II, Haarlem; M. de Groot- Bakker, d., Tuindersstraat 97, IJmuiden-O. G. R. Koopman-Potze, z., Van Rijswijk- straat 72, Velsen-Noord; A. B. C. Duin- Beentjes, z., Arubastraat 1, Santpoort; W. Jonkman-Glasbergen, d., Rijksweg 342, Santpoort; A. P. Rutteman-Glimmerveen, d., Stephensonplein 17, IJmuiden; C. D. Romeijn-Zwart, z., Frans Naereboutstraat 20, IJmuiden-Oost; B. F. Duijn-Smit, d., J. T. Cremerlaan 85, Santpoort; E. van Os- Jamin, z., Lange Nieuwstraat 97, IJmuiden; J. A. Visscher-Verhoeve, d., Kastanjestraat 40, IJmuiden-Oost; H. Rijnders-Van Tunen, d., Voorstraat 5, Velsen-Noord; H, M. J. de Leeuwe-Munts, d., De Noostraat 40, IJmui den-Oost; E. C. Burgthouwt-Oudendijk, z., Ericssonstraat 4, IJmuiden; N. Kempen- Jonker, d., Bantamstraat 33, Haarlem; E. M. S. N. T. de Waal-Siregar, d., Curagao- straat 13, Santpoort; E. P. Buiten-Van Kempen, d., Reggestraat 28, IJmuiden; W. Uitendaal-Van den Bel, z., Tugelastraat 33, Haarlem; C. M. Oudendijk-Koks, d., Cura- Caostraat 29, Santpoort. OVERLEDEN: S. G. Klein, 87 j., wed. van A. W. Driessen, Rijnstraat 4, IJmuiden; E. A. Glazemaker, 74 j., echtg. van S. Hoge- land, Da Costalaan 26, Driehuis; C. H. Ver- vooren, 80 j., wed. van W. Soellaart, Zee weg 165 B, IJmuiden-Oost; D. M. Glas houwer, 73 j., echtg. van H. E. Steenhorst, Rijnstraat 43, IJmuiden; C. C. P. J. ten Boom, 87 j., weduwe van C. de Cock, Duin weg of Duivelslaan 19, Santpoort-Zuid. Voor mij geen nachtwerk", zegt hij. „Wat heb je er aan je over de kop te werken? Ik sta dinsdag liever fris in de zaak, als de klanten komen. Ik ga nu een beetje doorpezen, en de laatste dag doe ik hel kalm aan". Waarna hij dat doorpezen onmiddellijk in de praktijk bracht. Advertentie Artistieke van BOUSSAC de Franse stoffenkoning. Alleenverkoop Marktplein 7 De organisatoren van de Tour de Flevo, die ook dit jaar (vermoedelijk in juli) zal worden verreden, zijn druk bezig aan de voorbereidingen. En omdat de boog niet altijd gespannen kan blijven, heeft men woensdagavond in het jeugdhuis een ont spanningsavond gehouden. Ruim honderd vijftig jongens genoten van een film over de Olympische Spelen in Melbourne. Ook kregen zij enige tekenfilmpjes voorgescho teld en verscheen een heel jeugdige band voor het voetlicht. De afdeling Castricum van de K.V.P. hield woensdagavond in hotel Funadama haar algemene ledenvergadering. Uit het openingswoord van de voorzitter zowel als uit het jaarverslag van de secre taris, de heren J. de Nijs en A. de Wit, bleek dat het drukke verkiezingsjaar 1958 voor de afdeling niet ongunstig is geweest. De voorzitter memoreerde dat, vergeleken bij vorige verkiezingen, de afdeling weer met 350 stemmen vooruit was gegaan. On danks dit echter meende hij dat uit het stemmental viel te constateren dat de toe name van het kiezerscorps geen gelijk tred had gehouden met de groei van de bevol king. Hij betreurde het dat één der raads leden een benoeming met voorkeurstem men had aanvaard. Van de gelegenheid maakte hij gebruik om de nieuwgekozen raadsleden met hun benoeming te felicite ren. In het bijzonder richtte hij zich hierbij tot de heer N. Veldt, die wederom tot wet houder werd benoemd. Hij besloot zijn toe spraak de wens uitsprekend, dat bij de komende verkiezingen allen eensgezind ter stembus zullen trekken. Het was hierna de secretaris van de rijks kieskring Den Helder, de heer Th. Laan, die het woord voerde. EEN IEDER weet dat het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardijvloot de „Nieuw Amsterdam" is. Dit is al twintig jaar het geval, want het was in 1939 dat dit ruim 36.000 bruto reg. ton metende passagiersschip in dienst werd gesteld. En al zal het predikaat „vlaggeschip" binnen afzienbare tijd overgaan op de in aanbouw zijnde „Rotterdam", de „Nieuw Amsterdam" zal één der mooiste schepen blijven van de Noordatlantische route. Toen het schip bij de tewaterlating op 10 april 1937 „Nieuw Amsterdam" werd gedoopt, werd die naam voor de tweede maal aan een schip van de Holland-Amerika Lijn gegeven. Het is heel wat jaartjes geleden toen die eerste „Nieuw Amsterdam" in de vaart kwam. De eerste „Nieuw Amsterdam" werd in oktober 1903 besteld bij Harland Wolff te Belfast, namen van beroemde scheeps bouwmeesters, die in de loop der jaren heel wat passagiersschepen van de helling heb ben zien gaan, ook voor de Holland- Amerika Lijn. Vier schepen onder dc naam „Rotterdam", de „Veendam", de „Volen- dam" en de „Statendam" en nog vele an dere waren afkomstig van deze werf en zo ook de eerste „Nieuw Amsterdam". Het casco van het dubbelschroef passa giersschip van 16.913 reg.ton bruto werd op 28 september 1905 te water gelaten. De afbouw nam ruim vijf maanden in beslag en tijdens de officiële proefvaart, die op 22 februari 1906 werd gehouden, werd de „Nieuw Amsterdam" door de Holland- Amerika Lijn overgenomen. Het was het grootste schip van de Nederlandse koop vaardijvloot. Bovendien was dit nieuwe passagiersschip toen het tiende schip op de wereldranglijst. De „Nieuw Amsterdam" was ingericht voor het vervoer van 440 passagiers in de eerste klasse, 246 in de tweede en 2200 in de derde klasse. De bemanning bestond uit 305 koppen Twee stoommachines met een gezamenlijk ver mogen van 10400 pk gaven het schip een dienstsnelheid van 15'/2 mijl. De „Nieuw Amsterdam" vertrok na de proeftocht naar Rotterdam. De eerste reis over de oceaan ving op 7 april aan en deze werd afgelegd in 9 dagen en 9 uur met een gemiddelde snelheid van ruim 15 mijl. Al gauw werd besloten het schip enige ver- Tot 24 februari brengt de Engelse kust- mijnenveger „Wotton" (110 ton) thans dienstdoend als visserij politievaartuig, een niet-officieel bezoek aan Vlaardingen. Het schip heeft een bemanning van 5 of ficieren en 31 schepelingen. Het doel van dit bezoek is om kennis te maken met de plaatselijke visserijautoriteiten. Met het zelfde doel zal de Engelse kustmijnenve- ger „Belton" (110 ton) van 24 tot 27'februa ri een niet-officieel bezoek aan Schevenin- gen brengen. De bemanning bestaat uit 5 officieren en 34 schepelingen. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 17 februari geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 17 februari opgeheven het navolgende faillissement: H. Westenberg, firmant van de Ned. Metaalindustrie, te Amsterdam, Wijttenbachstraat 42II. Rechter-commis- saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Haarlem, Wilhelminastraat 5. bouwingen te doen ondergaan. Einde 1908 arriveerde het opnieuw bij de bouwwerf en na de veranderingen werd de tonnage op 17.149 bruto reg. ton gebracht. Op 20 februari 1909 vertrok het schip weer van Belfast naar Rotterdam. Voor het uitbreken van de wereldoorlog voer de „Nieuw Amsterdam" regelmatig in de passagiersdienst op de Verenigde Staten tezamen met de in 1908 gereedgekomen „Rotterdam" en de kleinere schepen „Noor- dam", „Rijndam" en „Potsdam". De vijan delijkheden waren nauwelijks aan de gang, begin augustus 1914, of de „Nieuw Amster dam" werd, terwijl het schip zich op de thuisreis bevond, ter hoogte van Brest aan gehouden door de Franse hulpkruiser „La Savoie", die 850 Duitse en Oostenrijkse reservisten, die zich vanuit de Verenigde Staten op weg naar hun vaderland bevon den, van boord haalde. Gedurende de vier jaren van de oorlog bleef de „Nieuw Amsterdam" de passa giersdienst onderhouden; zelfs in de perio de van de onbeperkte duikbootoovlog was dit schip het enige schip dat de verbinding tussen Nederland en de Verenigde Staten onderhield. Ook daarna bleef de „Nieuw Amsterdam" trouw in dienst, tot in het begin van 1930 het schip bij Wilton nog een keer werd gemoderniseerd. Maar daarna kwam toch het einde in zicht. In januari 1932 werd het schip voor de sloop verkocht naar Japan, voor een bedrag van/ 137.600 en op 26 februari 1932 vertrok de „Nieuw Amsterdam" voor de laatste maal van Rot terdam. Arie van der Veer Beverwijk De Beverwykse en Heemskcrkse tuin ders hebben weer te kampen met de zo gevreesde roetplaag. De kassen zijn weer onder een dikke laag bedekt. De laag is zelfs zo dik dat men het glas niet eens kan zien. De mist is ook in dit geval de boosdoe ner. De roetdeeltjes die van de industrieën afkomstig zijn, blijven laag bij de grond hangen. Deze nieuwe roetplaag is des te meer een strop omdat men juist gereed was ge komen met het schoonmaken van al het tuindersglas dat met roet was besmeurd. Nu kan men opnieuw beginnen. Dit zal zelfs heel snel moeten gebeui'en willen de gewassen in de kassen profijt kunnen trek ken van de eerste warme zonnestralen. Zonnestralen, die juist dié gewassen niet kunnen ontberen. ZEVENTIEN STOERE jongens trommelen er in Velsen- Noord dag in dag uit monter op tos. Vlamslag en dubbelslag worden ijverig beoefend. Straks zullen deze jeugdige tam boers in het openbaar op moeten treden. En natuurlijk willen zij een goede indruk maken. Daarom gebruiken zij elk vrij uurtje om de trommelstokken ter hand te nemen en een fikse roffel weg te geven. Deze zeventien jongens vormen het drumkorps van de samenwerkende speel tuinverenigingen „Schulpen" en „Meerweiden". De ge dachte om een dergelijk korps uit speeltuinkinderen samen te stellen is niet van vandaag of gisteren. De ac tieve voorzitter van beide speeltuinen, de heer M. J. Marcus, liep al jarenlang met dit voornemen rond. De Haarlemse speeltuinvereni ging „Frans Hals" gaf het voorbeeld. Jaren achtereen verdween een gedeelte van de contri butie der leden in een spaar pot. Heel wat stuivertjes werden opzij gelegd voordat het voornemen tot uitvoer kon worden gebracht. Maar nóg was er niet genoeg geld. Er was dan ook maar liefst 2400,nodig om zeventien „echte" trommels aan te kunnen schaffen. Een be wonderaar van het speeltuin werk stelde echter een ren teloze lening ter beschik king. Zo kwamen de trom mels en de stokken er dus. Niet alleen tot grote voldoe ning van de heer Marcus, maar bovenal tot grote vreugde van de heer S. Paap die als instructeur optreedt. De heer Paap is erg tevreden over „zijn" jongens, die nu al feilloos een viertal wer ken ten gehore kunnen brengen. Tot voor kort trommelden de speeltuinjongens op hou ten plankjes. Nu davert het jeugdhuis „De Pan" aan de Wijkerstraatweg tijdens dé Donderdag 12 februari was een bijzonder feestelijke dag voor liet kleine maar selecte IJmuidense damwereldje. Heel wat dammers van DCIJ waren des, middags naar het Velsense raadhuis getogen om getuige te zijn van het huwelijk dat werd voltrok ken tussen de veelbelovende jonge dammer Jan Tijms 'DCIJ) en mejuffrouw Helena Lijda Dukel, de oudste doch ter van onze damredacteur Barend Dukel die zulke ecla tante successen behaalt op nationaal damniveau. Het bruidspaar verliet het raad huis onder een haag van damborden. De ex-wereldkampioen P. Roozenburg sprak in het clubhuis van DCIJ in hotel Kennemerhof aan de Kenne merlaan in IJmuiden het bruidspaar toe. Ook de ere voorzitter van de IJmuidense damclub liet zich niet onbe tuigd en sprak vele vriende lijke woorden. Leuk was, dat diezelfde dag de oudste dam mer van Kennemerland, opa Van der Bos, het erelidmaat schap van DCIJ werd aange boden. Opa had de dag daar voor in goede gezondheid zijn 82ste verjaardag ge vierd. Wij wensen het bruidspaar vele, vele geluk kige jaren tezamen en opa een prettige oude dag. En dat ze met z'n allen nog maar veel damjolijt mogen be leven! repetities van het trommel- geweld. De modernisering Op 30 april zal het jongste Velsense drumkorps in de meest letterlijke betekenis van zich laten horen. Dan zulen de zeventien tamboers klank en kleur geven aan de traditionele jaarlijkse optocht in „Noord" van ruim tweeduizend school kinderen. Vrijdagavond heeft in het gemeentelijk wijk centrum aan de Smidt van Gelderstraat de officiële in stallatie plaats. Dat hiervoor flinke belangstelling bestaat laat zich denken. De Watervrienden, de ac tieve zwemclub van de Ne derlandse Culturele Sport bond. heeft beschutting no dig. Dit blijkt ten minste uit de actie die in IJmuiden en Delft gevoerd wordt voor een keukentent. Nijvere IJmui dense aanhangers van deze Amsterdamse club zijn al thans begonnen om oud pa pier op te halen om de (dure) tent te kunnen kopen. In het maandelijks verschijnende bondsblad „Arbeiderssport" lezen wij dat de actie vlot verloopt, vooral dank zij de „watervriendelijke" houding van de IJmuidenaren. WEET U dat u als bestuurder van een motorrijtxiig op de weg bij dichte mist overdag ver plicht bent aan de voorzijde van uw voertxiig groot of ge dimd groot licht te voeren en aan de achterzijde de normale achterverlichting. Het verdient zeker aan beveling aan de voorzijde de -grootste lichten te bezigen. dat het voeren van uit sluitend stadslichten onder joverigenoemde omstandig heden verboden is. dat hét aaxi te bevélen is bij dichte mist overdag ook op bromfietsen en fiet sen de normale voor- en achter verlichting te voeren. jE VERKEERSVEILIGHEID IS ERMEE GEDIEND! Een kruidenier had een zaaltje dat bij een IJmuidens café boort gehuurd. Hij wil de daar een avond geven voor een aantal klanten. Maar de kruidenier verhuis de. „Dat met het zaaltje gaat niet door", deelde hij de waard mee. Zijn opvolger echter, ook al een kruidenier, voelde wel wat voor het avondje. „Laat mij het van je overnemen." En zo geschied de. De thans uit IJmuiden vertrokken kruidenier ver gat echter tegen zijn collega te zeggen dat hij het zaaltje had afbesteld. Het gevolg? Afgelopen vrijdag kwam om een uur of vijf 's middags Wij moeten er nogmaals met nadruk op wijzen: dat op het Velserduinplein in IJmuiden drie van de vier langs het middengazon ge legen rijbanen in één rich ting verboden zijn voor alle rij verkeer. dat dit verbod wordt aange geven door middel van het bekende „balkbord" en dat de zijde waar wel mag worden ingereden wordt aan geduid door het bekende vierkante blauwe bord met een opstaande witte pijl. Zoals u vorige week al in de Kennemer Kruimels hebt kunnen lezen, zijn de IJmui denaren goed in het „koe terwalen". Ze praten een heel mondje Duits, Engels en zelfs Pools. Maar er is nog een taal, die door enkelen vloei end wordt gesproken: het achteruitpraten. Zo nu en dan kom je er eentje tegen, die zijn conver satie boeiend, maar vol komen onbegrijpelijk weet te voeren. Als hij „Nee enielk slip" bestelt, bedoelt hij doodgewoon een kleintje pils, en hij snapt het niet, dat u dat niet duidelijk is. Er moeten eertijds twee kapiteins in IJmuiden zijn geweest, die ware grootmees- ;ers waren in deze kunst. Zij converseerden zelfs ach teruit over de visserij golf. Menigeen vroeg zich bij het beluisteren af, of die twee mannen nu ook achteruitvoe- ren in hun schepen. Daar heeft men ze echter nooit op kunnen betrappen. Geheel uitgestorven is deze kunst onder de vissers niet: er zijn heel wat vissers, die het achteruitpraten beheersen, al is het voor een buiten staander erg moeilijk te controleren. een vrolijke goedlachse me neer binnenstappen met de laconieke mededeling dat hij voor de muziek zou zorgen. Eén en al verbazing. „Mu ziek?", zei de waard. „Ja in het zaaltje hiernaast", zei de vrolijke meneer die al even verbaasd was. „Voor die kruidenier. U weet wel." „Maar ik heb het zaaltje ver huurd aan een zwemvereni ging", zei de waard. „Da's mooi", zei de man verheugd. „Eindelijk eens een avond vrij na zeshonderd avonden in touw te zijn geweest." Hij was de enige die lol in het geval had. De datum waarop dit gebeurde: vrijdag 13 fe bruari. De ijzige mist heeft de 58- jarige Aart van Woensel uit de Tuinderstraat 15 in IJmui den-Oost tot het volgende gedicht geïnspireerd: Met koud bevroren nevel wolken die door der bomen kruinen kolken belaagt de winter 't zonnelicht kris tallen scheppend uit de dampen die zich aan boom en takken klampen in een harmonisch evenwicht de wind houdt stil de adem in alsof zij slechts met tegen zin het kxinstwerk zou ver storen. En uit een grauwe somber heid verrijst een beeld vol majesteit waarin ik me- zelve heb verloren. Als straks de wind de ne velen verscheurt en zonne schijn weer d'aarde kleurt gaat 't wonder snel voorbij dan zetten zich bevrijd xrnn winterboeien de eerste bloemen weer tot bloeien En eeuwig is de kringloop van 't getij. De heer Van Woensel, die al geruime tijd werkmeester is van de beschuttende werk plaats in IJmuiden, heeft wel eens meer gedichten ge maakt. „Ik moet niets van experimentele gedichten heb ben. Ik doe het zuiver en alleen voor m'n plezier. Maak ook wel eens wat voor feest jes. Voorts waak ik er tegen aan het rijmelen te slaan. Een gedicht moet inhoud hebben". Katten kunnen vaak heel gezellige beesten zijn. Dat vonden ook de twee mannen, die in een IJmuidens huis een nieuwe vloer voor een slaapkamer aan het maken waren. Een fraaie Siamese kater volgde al hun hande lingen met grote belangstel ling en terwijl zij ijverig werkten gaf het dier kopjes aan alles wat zich voor deze door katten geliefde hande ling leende. De mannen werkten stug door en zij vergaten de kater. Tot de vloer helemaal klaar was. „Waar is Bruno?" vroeg toen de een, want de kater was opeens nergens meer te vinden. De deur stond niet open, dus het dier moest in de kamer zijn. Maar Bruno was er niet. De mannen vonden de kater opeens lang niet meer zo leuk, toen ze de halve vloer weer moesten op breken, om hem te verlos sen Het is prettig toeven in 't Noordersluispaviljoen te IJmuiden. Niet alleen omdat men daar kan genieten van een leuk uitzicht op de slui zen met de binnenkomende en uitgaande schepen, maar ook omdat men er kan lachen om de grollen en grappen van een imitator. En wat voor een imitator! „Zoete Kootje" heet-ie. Een respectabele hoeveelheid ge luiden imiteert hij feilloos, zó bedrieglijk echt dat een ieder er versteld van staat. „Lieve Kootje" doet dat allemaal zo goed als koste loos. Met één lekker hapje per dag neemt hij al genoe gen. Elke morgen, middag en avond treedt hij in ruil daar voor op in zijn kleurige uit heemse kostuum. Hij is 26 jaar. „Nog jong", zult ge zeggen. „Neen", zeggen wij dan op onze beurt. „Dat is al oud". Kootje is geen mens maar een papegaai. Een papegaai die wel heel men selijke geluiden kan uit stoten. Zo imiteert 't schran dere dier Radio-Schevenin- gen. „Brabbelle-brabbelle- bromOverrr", bast Ko. En dan: „Sluiten maérrr..." Soms betrekt hij de hond van het etablissement in zijn op treden. „Je bent stout", zegt hij dan. Maar dat is nog lang niet alles wat Ko kan. Hij bootst heel natuurgetrouw schier alle geluiden van de haven na. En als mevrouw eens heeft getelefoneerd, dan zegt Ko aan het einde van 't gesprek: „Dag hoor". En u kunt het de eigenares van 't etablissement aan de water kant vragen. „Kootje", zegt zij, „is heel lief. Voor geen goud zou ik 'm willen mis sen". De nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" in Lisse maakt zich dit jaar bijzonder op voor de ontvangst van duizenden bezoekers uit binnen- en bui tenland. Onder leiding van de heer Tom van Waveren heeft het bestuur de hof een feestelijk bloemenkleed aangetrokken. Dit ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze „oase" in de randstad Holland. Dit kleed krijgt een modern patroon, want er wordt zoveel mogelijk gestreefd de mo derne tuinarchitectuur in toepassing te brengen. In voorgaande jaren is hiermee in „het smalle bos" al een begin ge maakt. „We gaan echter de schoonheid van het bos niet verknoeien", zei de heer Van Waveren op een woensdag in Treslong in Hillegom gehouden persconferentie. „Keukenhof eist ieder jaar weer nieuwe ideeën in aanleg en architectuur om zijn aantrekkingskracht voor het publiek te behouden", aldus de heer Van Waveren. Het toepassen van de moderne tuinar chitectuur houdt niet in, dat de liefheb bers van een romantische tuin hier onvol doende van hun gading zullen vinden, al dus de heer Van Waveren. De tiende bloemententoonstelling zal worden geopend op dinsdag 24 maart. Wie deze plechtigheid zal verrichten is thans nog niet bekend. Dit hangt af van het politieke klimaat. Dit jaar zullen de bezoe kers enkele bijzondere feestattracties wor den geboden, die op het ogenblik reeds worden voorbereid. In vorige jaren wer den er provinciale dagen gehouden, maar dit maal zal er een Nederland-dag wor den gegeven. In het buitenland wordt voor een grootscheepse propaganda gezorgd. Op 18 en 19 april zal een aantal buitenland se journalisten een tweedaags bezoek aan de „Keukennof" brengen. Op 24 april komt er een symfonie-oi kest van de B.B.C. naar ons land. Tussen de tulpen, hyacinten en narcissen zal dit orkest een „bloemense- renade" brengen, die rechtstreeks door de B.B.C. zal worden uitgezonden. Ook dit jaar worden op het expositieterrein weer talrijke beeldhouwwerken geplaatst onder meer uit Parijse musea. Er zijn beelden te zien van Rodin, Despiau, Zadkine, Bour- delle en van de Nederlander Cosijn. Vorig jaar is het bezoek aan de „Keukenhof" enigszins tegengevallen. Het buitenlands bezoek steide echter niet teleur. Vermoe delijk was het aantal bezoekers uit eigen land minder omdat men de Expo prefe reerde. In totaal hebben 487.000 mensen in het bloemenbos in 1958 gewandeld. Men verwacht, dat het verkeer dit jaar niet zoveel problemen zal opwerpen, daar de toegangsweg tot de tentoonstelling, de Van Lyndenweg, thans belangrijk wordt verbeterd. De tentoonstellingsgids tenslotte is fees telijk uitgevoerd en is geïllustreerd door de kunstschilder Eelko Leegstra. Voorts zijn er bijdragen in opgenomen van on der meer Anton Coolen, mr. E. Elias en J. W. F. Werumeus Buning. NOTERINGEN BEVERWIJK Waspeen 18—31; witlof 42—78; spruiten 41119; boerenkool 1022; prei 3471; knollen 218; rode kool 718, peen 610; uien 513. VELSEN DONDERDAG 19 FEBRUARI Thalia: „Demetrios en de gladiatoren", 20 uur (speciale voorstelling). Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14—16.30 uur. Herv. Jeugdgebouw: Toneelvereniging „Advendo" met „Moppie", 20 uur. Royal: Mr. Burger spreekt voor de P.v.d.A. over verkiezingen, 20 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. VRIJDAG 20 FEBRUARI Thalia: „714 antwoordt niet", 20 uur. Rex: ,,'s Nachts in de groene kakatoe", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Cultureel Gebouw: Bijeenkomst foto kring „Velsen", 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van financiën, 1112 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 19 FEBRUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Film avond Culturele Commissie Beverwijk: „Als mannen kerels zijn". Kennemer Theater, 20 uur: „De Keer kring", muziekavond met Willem An- driessen. Gebouw K.S.A., 20 uur: Jaarvergade ring Gezelschap Stille Omloop. VRIJDAG 20 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.15 en 19.15 uur: „De reis om de wereld in 80 dagen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Meisjes op bestelling". W.B. Theater, 20 uur: „Met bloed ge schreven". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11