Stichting van „Kanaalschap" voorgesteld ter coördinatie Schaduw over de Cyprus- conferentie in Londen Oppositie en pers ontevreden over «verklaring van Casey KAMPERMAN Athene steunt Makarios niet in twist tussen Griekse en Turkse Cyprioten Versparringen verdwijnen en verschijnen even verderop Labour acht belang der inheemsen gepasseerd en wenst UNO-beheer NAAIMACHINES Amerikaanse marine wil naar Venus DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 9 ONTWIKKELING IN DE IJMOND Ontzeggingen van de rijbevoegdheid 't Gooi Gemeentegrenzen Aansluiting op waterbedrijf WMMWU- Nieuwe schermutselingen in de buurt van Gaza Vandaag is het rustig en mistig in de Borinage Tunesië beklaagt zich bij de Veiligheidsraad Nederlandse Comedie blijft in Amsterdam spelen DE KWESTIE NIEUW GUINEA DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 Eenentwintig leden van de Provinciale Staten van Noordholland hebben woens dag tydens de te Haarlem voortgezette vergadering, waarin de provinciale begro ting 1959 behandeld werd, het woord ge voerd, toen het hoofdstuk over gezond heidszorg, bescherming bevolking, volks gezondheid en ruimtelijke ordening aan de orde was. Vier van de zes leden van Gedeputeerde Staten hebben de vele vra gen beantwoord. Uitvoerig ging mr. Wes- termann in op de vorming van de „staal- en ijzerstad" in IJmond-Noord en de be stuursvorm in dit gebied. Ir. D u f o u r (V.V.D.) bracht de plannen van de Rijkswaterstaat bij de haven van IJmuiden ter sprake en beval het stichten van een kanaalschap aan, dat de belangen ten aanzien van het Noordzeekanaal kan coördineren. De heer Harmsen (Arbeid) merkte op dat het streekplan IJmond-Noord geen dynamisch plan is geworden, zoals bij de behandeling er van in de vergadering der Provinciale Staten was gesuggereerd. Het streekplan IJmond-Noord moest een schep pend worden en dat voor Zuid-Kennemer- land een bewarend. De reeds bestaande kernen van Beverwijk en Heemskerk doen concurrentie aan aan de nieuwe kernen. Planologisch staan de gemeentebesturen voor moeilijkheden die niet gemakkelijk op te lossen zijn. Het is van belang dat Gedeputeerde Staten onbaatzuchtig mede werking verlenen, waardoor mogelijk nog resultaten bereikt worden. Verder moet men tot een andere bestuurlijke indeling komen. „Laten Gedeputeerde Staten een andere weg kiezen, waardoor een betere oplossing verkregen wordt", aldus de heer Harmsen. De heer Th. Laan (K.V.P.) betreurde de fase-ontwikkeling in IJmond-Noord, waarvan zo weinig tot stand komt. De wijze waarop het gebied zich ontwikkelt brengt het vaststellen van streekplannen :n gevaar. Spreker deelde mee, dat zijn fractie zich niet kan verenigen met het met-eensgezinde standpunt van Gedepu teerde Staten (twee leden hadden een an dere mening) over de bestuurlijke vorm van IJmond-Noord. Doordat de IJmond door het Noordzeekanaal in tweeën gedeeld is, ontstaan moeilijkheden Toch moet er ergens schuld liggen en spreker vroeg zich af of ook Gedeputeerde Staten aan het veroorzaken van moeilijkheden een deel hebben. Gedeputeeerde m r. V/ester man (Ar beid) antwoordde ir. Dufour dat hij de suggestie over het stichten van een kanaal schap in gedachte zal nemen. Daarin zou den de gemeentebesturen en industrieën die belang hebben bij het Noordzeekanaal kunnen samenwerken. Reeds bestaat er samenwerking tussen Velsen en de Rijks waterstaat en Amsterdam heeft ook be langen nu er plannen bestaan het haven gebied uit te breiden tot Zijkanaal F. Ten aanzien van IJmond-Noord zette mr. Westermann uiteen dat het gaat om het stichten van een ijzer- en staalstad en de bestuursvorm. Als twee gemeenten aan een plan werken kunnen ér moeilijkheden ontstaan, zonder dat er van schuld sprake, behoeft te zijn. Beide gemeenten beharti gen eigen belangen. Heemskerk is met Oosterzijde en Poelenburg gereed geko men en om verder te werken in Oosterwijk is Heemskerk voor 1959 een aantal woning wetwoningen toegewezen. Gedeputeerde Staten onderhouden met beide gemeenten Advertentie Voor 'n BETERE BONTMANTEl Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 37-jarige inwoonster van Velsen, die op 16 november in haar woonplaats met haar auto een motor aanreed, tenge volge waarvan de bestuurder en zijn broer op de duo ernstig werden gewond, veroor deeld tot een boete van 200, subsidiair twee maanden hechtenis, alsmede vijf jaar intrekking van het rijbewijs. De eis luidde een maand hechtenis en vijf jaar ontzeg ging- Een 53-jarige limonadefabrikant uit de Haarlemmermeer, die op 12 oktober des avonds in Aalsmeer onder invloed van sterke drank van een dijk zou zijn gere den, werd conform de eis veroordeeld tot. zes weken gevangenisstraf en drie jaar intrekking van het rijbewijs. Een 67-jarige landbouwer uit Hoofddorp, die op 3 augustus 's avonds op de Kruisweg met zijn auto een ongelük veroorzaakte, werd veroordeeld tot 300 boete, subsi diair twee maanden en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De officier van Justitie verweet de man veertien da gen geledon „overdreven voorzichtigheid" en eiste 300 boete, subsidiair twee maan den hechtenis en vijf jaar intrekking. De rechtbank veroordeelde een 28-jarige Haarlemse schilder die op 15 oktober des nachts om twee uur op de Alkmaarseweg onder invloed van drank een inwoner van deze plaats met zijn auto aangereden heeft en het slachtoffer zwaar gewond op de weg liet liggen, tot vier maanden gevange nisstraf met aftrek en twee jaar intrek king van het rijbewijs. De rechtbank over woog hierbij, dat de schuld aan de aanrij ding niet bewezen is. De officier eiste veertien dagen geloden een jaar gevangenisstraf en vijf jaar in trekking. De rechtbank veroordeelde een 53-jarige Haarlemse vuilnisauto-chauffeur tot een boete van 50, subsidiair 20 dagen hech tenis, alsmede een voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Op 11 april van het vorig jaar werd in de Colensostraat in Haarlem-Noord een vierjarig jongetje op zijn driewielertje door de vuilnisauto doodgereden. De kanton rechter had de chauffeur vrijgesproken. De officier van Justitie eiste 50 subsidi air 20 dagen, alsmede een jaar intrekking. Voor het secundair tenlastegelegde het parkeren bij een hoek werd de chauffeur conform eis en vonnis van de kantonrechter veroordeeld tot een boete van tien gulden, subsidiair drie dagen. nauw contact en zullen trachten een op lossing te vinden voordefinanciëlemoeilijk- heden, waarin Heemskerk dreigt te gera ken. Spreker memoreerde dat de heer Laan gezegd heeft, dat het Noordzeekanaal een scheiding brengt. Inderdaad heeft Velsen andere plannen, omdat dc gemeente zich aan de zuidkant uitbreidt, maar zij heeft ook belangen in Velsen-Noord, waar onder meer de Hoogovens gevestigd zijn. De grenzen van Heemskerk en Beverwijk lopen grillig. Toch moet er samenwerking tussen de gemeentebesturen bestaan, om dat er gemeenschappelijke belangen bij de stichting van gebouwen en diensten zijn. Voorts zette spreker uiteen waarom de meerderheid van Gedeputeeerde Staten het standpunt heeft ingenomen de Tweede Ka mer te adviseren één gemeente te stichten ais er geen IJmondraad tot stand komt. Naar aanleiding van vragen van de heren J. de Jong (A.R.) en m r. R o e 1 s e (Arbeid) over het Gooi zeide m r Wes terman dat de ontwikkelingsproblemen nijpend te noemen zijn. In 1957, toen er 185.000 bewoners waren, zijn er plannen gemaakt, die gebaseerd waren op 300.000 inwoners. Een studiecommissie van Gooise gemeenten beraamt zich om verdere in dustriële ontwikkeling te beperken en toe vloed van bevolking té vermijden. In antwoord op vragen over het even tueel wijzigen van gemeentegrenzen deelde mr. Westermann mee, dat. hierbij de pla nologie een belangrijke rol speelt. Bespre kingen stuiten op gevoeligheden en belang hebbenden willen het historisch gegroeide zoveel mogelijk behouden. De heer W. M e n s i n k (Arbeid) merkte op, dat de aansluiting op het waterbedrijf in onrendabele gebieden vordert. Er staan nog 800 aansluitingen op het programma en te verwachten is dat in 1961 plannen voor aansluiting bij betrokken gemeente besturen bekend zijn. De nationale bloemententoonstelling Keukenhof in Lisse wordt dit jaar voor de tiende maal gehouden. Eelco Leegstra maakte vorig jaar in de bloeiende hof deze illustratie, die is opgenomen in de tentoonstellingsgids. De heren B u t e r (Arbeid), Lank- horst (P.S.P.) en Gortzak zetten hun bezwaren tegen de Bescherming Burger bevolking uiteen, waarna de Commissaris der Koningin, d r. M. .J. P r i n s e n, mee deelde, dat Gedeputeerde Staten geen aan leiding vinden hierover te discussiëren. De posten drukken niet op de begroting, om dat het rijksbijdragen betreft. De heer Buter, de twee leden der P.S.P. en de communistische groeperingen stem den tegen. De vergadering verenigde zich met de voorstellen van Gedeputeerde Staten tot verhoging van de subsidie aan de Ver eniging tot instandhouding van het Me disch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme voor Haarlem en om streken en tot. verlening van subsidies aan de Noordhollandse vereniging tot bestrij ding van de tuberculose, aan de Vereni ging Amsterdams Sanatorium voor Borst- lijders „Hoog-Laren" en de Stichting voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne in de provincie. (Van onze correspondent in Londen) Over cJc Cyprus-conferentie, die zo be moedigend begonnen was, ligt thans een zware schaduw, niet alleen door het vlieg tuigongeluk dat de Turkse premier Men- deres tijdelijk buiten spel heeft gezet en waarbij enkele van zijn belangrijke advi seurs om het leven gekomen zijn, maai vooral dat een nieuw conflict is ontstaan tussen Makarios, de leider van de Griek se Cyprioten, en de Turken, omdat de aartsbisschop het in Zürich bereikte com promis niet wil aanvaarden. Dr. Kutchuk, de leider van de Turkse Cyprioten is van oordeel dat er geen sprake kan zijn van onderhandelingen over de beginselen van het akkoord van Zürich, dat het resultaat is geweest van langdurig en moeizaam overleg en een compromis vormt van de Griekse en Turkse standpunten. Makarios is ook in conflict gekomen met de Griek se regering, die er evenmin iets voor voelt 'n oude wonde te openen. In Londen over heerst echter het gevoel, dat het geschil, zoals dat zo vaak gaat op internationale conferenties, op het laatste ogenblik toch nog zal worden bijgelegd. Hoewel uit eerbied voor de slachtoffers van het ongeluk gisteren geen voltallige zitting werd gehouden, werd de rondeta felconferentie gisteravond niettemin plotse ling op Turks verzoek bijeengeroe pen. Tijdens een korte vergadering werden volgens de officiële lezing, intieme en nut tige besprekingen gevoerd. Vandaag wordt een nieuwe zitting gehouden, maar het is nog niet bekend op welk tijdstip en op welk niveau. Het leidt echter geen twij fel, dat het vandaag de beslissende dag is. Prémier Macmillan hoopt hedenavond in het Lagerhuis het plan in grote lijnen aan te kondigen. Geen impasse De plotselinge bijeenkomst van gister avond zou niet speciaal zijn gehouden we gens de door Makarios veroorzaakte cri sis. Hoewel de ontwikkeling tamelijk ern stig- lijkt, is er geen sprake van een im passe. Het enige, dat, los van alle specu laties en lekken, kan worden gezegd, is dat nog geen definitieve oplossing is ge vonden en ook dat Makarios' onbuigzaam heid geen verband houdt met dé kwestie van de Britse militaire bases op Cyprus, hoewel bepaalde onderdelen hiervan nog geregeld moeten worden. Het. is zuiver een conflict tussen de Griekse en Turkse Cy prioten, die volkomen zekerheid eisen dat een onafhankelijk Cyprus zich te eniger tijd toch niet bij Griekenland aansluit. De kernkwesties, welke thans aan de orde zijn, betreffen ten eerste: de rechten van de zogenaamde beschermende mo gendheden, Griekenland, Turkije en Groot-Brittannië. om zo nodig collectief of afzonderlijk op Cyprus in te grijpen. Ten tweede: de verhouding van 70 Grieken tot 30 Turken in de Cyprische vertegen woordiging in de drie voorgestelde assem- blee's. Ten derde: de methode van benoe ming van de drie Turks-Cyprische minis ters in de uit tien personen bestaande Raad van State. Ten vierde: de vertegenwoordi ging van Armeniërs en Maronieten, welke volgens Makarios begrepen dienen te wor den in het aan de Turken toegewezen per centage. Makarios en de Griekse Cyprioten vech ten achter de schermen om zo veel moge lijk macht. Makarios wil niets weten van het vetorecht, toegedacht aan de Turkse vice-president van de nieuwe republiek. Dit acht hij een aantasting van zijn eigen gezag als toekomstig president. In feite zouden alle regeringsbesluiten door de vi ce-president ongedaan kunnen worden ge maakt. Makarios is van oordeel dat het plan de meest verwerpelijke elementen bevat van de Amerikaanse grondwet en die van De Gaullo Makarios maakt ook bezwaar tegen het recht van Groot-Brit tannië Griekenland en Turkije om zo rio- dig orde en veiligheid op Cyprus te her stellen. Hij eist dat in de overeenkomst bepalingen worden opgenomen omtrent grondwetswijziging die zijn weggelaten, omdat de Turken bevreesd zijn voor aan sluiting bij Griekenland. De aartsbisschop ,r it er op dat de overeenkomst van Zürich opnieuw in bij zonderheden onder de loep zal worden ge nomen. De drie regeringen zijn echter van oordeel dat wat de aartsbisschop veidangt een half-technisch karakter draagt, dat door deskundigen kan worden bestudeerd, nadat de ontwerp-overeenkomst zal zijn geparafeerd. Er is sprake van dat de drie landen Ma karios een ultimatum hebben gesteld. In dien hij de overeenkomst van Zürich niet aanvaardt, zouden zij 'n einde maken aan de conferentie en waarschijnlijk zelf Cy prus een plan opleggen. Vijftien doden Deskundigen nemen aan, dat de Turkse Viscount verongelukt is omdat het toestel bij de nadering van het vliegveld te laag binnenkwam. Het maakte een landing op instrumenten Op enkele kilometers af stand van de luchthaven heeft het vlieg tuig een kleine heuvel geraakt. Het is ge bleken, dat er 25 in plaats van 21 perso nen aan boord waren en dat er vijftien zijn gedood. Onder de doden bevinden zich twee adviseurs van de Turkse premier Menderes, namelijk de Turkse minister van radiowezen en televisie en een oud minister, alsmede Menderes' eerste parti culiere secretaris. Menderes heeft er maar juist net leven afgebracht. Even ach ter hem knapte de cabine af. Gisteren moest Menderes van de artsen nog volkomen rust houden. Mogelijk zal hij aanwezig kunnen zijn indien vrijdag de slotzitting yan de conferentie wordt ge houden. In het Lagerhuis heeft premier Macmil lan zijn'deelneming betuigt met de slacht offers van het ongeluk en de minister van Transport en Burgerlijke Luchtvaart heeft een verklaring over de gebeurtenis afge legd. De Turkse regering wenst betrokken te worden bij een eventueel officieel on derzoek, dat zal worden ingesteld. Makarios akkoord? LONDEN (Reuter) De Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken, Averoff, heeft verklaard te geloven, dat Makarios zal in stemmen met de in Zürich bereikte vorm van overeenkomst inzake Cyprus. Een woordvoerder van de aartsbisschop vei-klaarde dat er goede kans bestaat dat definitieve overeenstemming zal worden bereikt. In andere conferentiekringen ge looft men dat Makarios vandaag een over eenkomst over Cyprus zal ondertekenen. GAZA (Reuter/A FP) Het politieleger van de UNO heeft woensdag bekendge maakt, dat de avond tevoren een militair van dit leger lichte verwondingen had op gelopen, toen een Israëlische patrouille bij de strook van Gsza het vuur opende. Bij een ander incident doodde een pa trouille van het politieleger een Arabische infiltrant. Volgens een Israëlische woordvoerder is dinsdagavond een Israëlische militair gewond geraakt, toen zijn patrouille twee kilometer binnen de Israëlische grens langs de strook van Gaza door Egyptena- ren werd aangevallen. BERGEN, 18 febr. Een dichte mist- sluier ligt over de mijnwerkersdorpen van de Borinage en maakt dit grauwe gebied nog eentoniger dan het bij heldere zonne schijn al is. Het lijkt erop, dat na de felle uitbarsting van verontwaardiging over de voorgenomen sluiting van kolenmijnen, waaraan duizenden arbeiders maandag in Quaregnon uiting gegeven hebben, de rust is teruggekeerd. Ten dele is dat ook zo. In Frameries en Cuesmes, in Jemappes en Frénu staan de arbeiders met hun leren jekkers en hun alpino-petjes (er zijn vele Italianen onder) met de handen in de broekzakken en kijken zwijgend toe, hoe het verkeer bij de straatversperringen vastloopt. Agressief zijn zij niet, al doen wilde geruchten de ronde over onderste boven gekeerde auto's. Dat blijkt dan altijd in het verder gelegen dorp te zijn en als men daar aankomt valt het erg mee. De samendrommende arbeiders grijnzen slechts voldaan, wanneer het een auto met geen mogelijkheid gelukt de barrage te passeren. De bedoeling van deze geïmproviseerde versperringen (defecte spoorbomen, kabel haspels, bomen, opgebroken wogen) is tweeërlei, zo hoorde ik van een stakings leider van Italiaanse nationaliteit: 1. Ook de andere sectoren van het eco nomisch leven lam leggen. 2. De aandacht van de buitenwereld op de noden van de Borinage vestigen Zeker in dit tweede opzicht zijn wij ge slaagd. Buitenlandse wagens kunnen in deze dorpen op zekere welwillendheid re kenen. „Hollands journalist? maakt °u dan maar gauw dat u weg komt," fluisterde een stakende arbeider mij in Jemappes toe, „straks gaan we driehonderd meter verder op de straat opbreken". Het. was geen grootspraak. Reeds bewogen zich over de trottoirs groepen stakers langzaam naar de aangeduide plaats. Op het resultaat heb ben wij maar niet gewacht. Zeer v/isselend is het beeld: als een wegversperring door de meestal gemoedelijk optredende politie wordt afgebroken, wordt er even verderop weer een opgericht. Het tramverkeer in de Borinage, met name de lijn van Bergen naar Frameries en verder, ligt. stil. Auto's zouden het even tueel kunnen proberen over de smalie land wegen, maar keren met bet oog op de dichte mist meestal liever naar hun uit gangspunt. terug. Ook het treinverkeer op de lijn BevgenQuiévrain is zeer onregel matig en de gendarmerie loodst de treinen langs de centra van stakersactiviteiten. Op het ogenblik heerst er een betrekkelijke rust. Het ziet er overigens niet naar uit, dat dit lang zo blijft. De stakers spreken over de komende maandag als de grote dag, waarop de mijnwerkers van de Borinage. tezamen met die van het centrum en die van Charleroi zich zullen aangorden voor een groots opgezette protestdemonstratie in Brussel. Hoe zij daar komen? Per trein misschien, of desnoods te voet. „Wij Borais zijn op dit punt wel iets gewoon", verklaart op grimmige toon een vakbondsman Neen, opgelost zijn de problemen van de Borinage nog lang niet. De groeistuipen van de EGKS voltrekken zich hier pijnlijk en moeizaam. NEW YORK (Reuter/AFP) Tunesië heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend over de aanval die Franse ja gers op zaterdag 14 februari op Tunesisch grondgebied zouden hebben gedaan. In de brief van Tunesië aan de raad wordt ge zegd dat er bij deze aanval vier jonge Tunesiërs om het leven zijn gekomen en negen gewond. De slachtoffers waren naar het grensgebied tussen Tunesië en Alge rije gezonden voor een campagne ter be strijding van sprinkhanen. In de brief wordt voorts opgemerkt dat er aan de aanval van de Franse jagers een reeks van dergelijke pijnlijke incidenten is voor afgegaan. TUNIS (UPI) De Franse ambassa deur in Tunesië, Georges Gorse, zal deze week naar Parijs terugkeren „voor over leg met zijn regei ing", aldus verluidt in Tunis. MARSHALL ERNSTIG ZIEK FORT BRAG, (Reuter) Generaal George Marshall, in de tweede wereldoor log chef van de generale staf van het Ame rikaanse leger, is opnieuw door een be roerte getroffen. Zijn toestand is ernstig, aldus een mededeling van de leiding van het legerziekenhuis te Fort Brag in Noord- Carolina. De 78-jarige Marshall is ook mi nister van Buitenlandse Zaken geweest. Hij was de ontwerper van het naar hem genoemde plan, dat voorzag in Amerikaan se economische hulp aan Europa, om dit door de eerste naweeën van de tweede we reldoorlog heen te helpen. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld aan de Nederland se Comedie opnieuw de vaste bespeling op te dragen van de Stadsschouwburg voor de tijd van drie jaar dat wil zeggen tot 1 sep tember 1962. CANBERRA (Reuter) Het Labour- lid Leslie Haylen heeft donderdag in het Australische huis van afgevaardigden ver klaard, dat Australië een ernstige misre kening heeft gemaakt bij zijn houding je gens de kwestie Nieuw-Guinea. Hij zeide, dat de Australische regering de schade in de komende dagen moet herstellen. Hij verklaarde dit naar aanleiding van de woensdag door minister Casey afgelegde verklaring over het gezamenlijke Austra- lisch-Indonesische communiqué, dat na het bezoek van dr. Subandrio zondag is uitgegeven. Haily verklaarde verder, dat Australië een „koloniale daad" heeft verricht. Hij noemde een beheerschap van de UNO de enige oplossing voor de kwestie van Wes telijk Nieuw-Guinea. Indien Australië een van de drie daarmee belaste landen zou worden, zou het de belangen van de autochtone bevolking kunnen bevorderen. Het liberale lid Dennis Killen verklaar de, dat de kwestie van de soevereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea aan de Nederlanders moet worden overgelaten. Het zou verkeerd zijn, indien de UNO de zaak zouden beslechten. Hij stelde nog voor, dat Australië het Amerikaanse voorbeeld met betrekking tot Alaska zou volgen: Nederlands Nieuw- Guinea kopen en de bevolking zelfbe stuur geven. MELBOURNE (UPI) De Melbourne Herald schreef vandaag in een hoofdarti kel, dat het Australische volk recht heeft ip een veel openhartiger toelichting be treffende het beleid van .Australië t.a.v. Westelijk Nieuw-Guinea, dan minister van Buitenlandse Zaken Richard Casey gege ven heeft in zijn verklaring aan het par lement. De Herald zegt, dat het communiqué, dat na de besprekingen tussen Casey en de Indonesische minister van Buitenland se Zaken Subandrio is uitgegeven, in Dja karta begroet is als een wijziging in de Australische politiek en dat vele Austra liërs het niet anders zien, ondanks het ge goochel met woorden door Casey als hij volhoudt, dat er géén verandering heeft plaats gehad. „Indien de regering enige reden heeft om te denken, dat Indonesië en Neder land misscnien een akkoord zullen berei ken dat hen tevreden zal stellen, zonder inbreuk te maken op de rechten van de bevolking van Nieuw-Guinea en het belang van de Australische veiligheid, dan dient ons daarover meer verteld te worden". „We moeten proberen de UNO als ge tuige en garantie te krijgen indien plan nen worden gemaakt voor de een of an dere rechtvaardige schikking", aldus de Herald. De Melbourne Sun Pictorial zeide, dat de toelichting van Casey meer twijfel heeft doen ontstaan dan is weggenomen en het blad voegde hier aan toe: „Hoe eerder de gehele kwestie weer naar de UNO verwe zen wordt, hoe beter De wereldopinie en het Australisch geweten dienen niet min der dan dat te vragen". Het blad was het met Casey eens, dat het communiqué geen wijziging van het Australisch beleid inhield, maar zeide, dat als de regering zou menen, dat enigerlei overeenkomst tussen Nederland en Indo nesië gevolgd zou worden door ontzegging van mensenrechten aan de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea. Australië de ge hele kwestie onder de jurisdictie van de UNO moet brengen en de wereld als scheidsrechter moet laten optreden. Adeiertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 1444* CAPE CANAVERAL, (Reuter) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Amerikaanse marine in juni twee po gingen zal doen om een raket naar Venus te sturen. De „weermaan" die dinsdag in een baan om de aarde werd gebracht, werkt uitstekend, zo hebben functionarissen van het bureau voor lucht- en ruimtevaart te Washington verklaard. Tot dusver heeft men geen enkele fout gevonden. Volgens een woordvoerder is de omwen- telingstijd 125,9 minuten. De snelheid van de kunstmaan is 29.600 km. per uur als de afstand tot de aaide het kleinte is 528 km. Als deze afstand het grootste is 3.400 km. is de snelheid 20.860 km. Tot nu toe is de satelliet tien keer met succes „ondervraagd" Te Fort Steward, Georgia, waar men de Vanguard twee keer ondervroeg, ontving men in een mi nuut gegevens van waarnemingen gedu rende bijna een uur De weermaan kan eventueel worden gebruikt voor het registreren van kernwa penproeven in de Sovjet-Unie. Dit heeft het hoofd van het vroegere Vanguard pro ject, John T. Hagen, ten overstaan van de commissie voor ruimtevaart uit het Huis van Afgevaardigden verklaard. De satelliet is zoals bericht werd uitge rust met twee foto-elektrische cellen, die het verschil tussen een bewolkte en onbe wolkte hemel, land- en zee oppervlak kun nen registreren. Grote rookwolken van een atoomontploffing zouden zeker worden waargenomen. De batterijen, die de zenders van stroom voorzien, waarmede de gegevens van de cellen worden uitgezonden zijn na twee weken uitgeput. Ér bestaan echter plan nen een grotere satelliet af te schieten, met batterijen van een langere levens duur. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Hagen het „mogelijk te ach ten", dat de geschillen over de controle op een akkoord over het staken van kern proeven thans kunnen worden opgelost Men zal nog onderzoeken of het mogelijk is met behulp van satellieten de (rook) baan van projectielen te ontdekken. Wan neer dit inderdaad het geval is kan een waarschuwingssysteem van aardsatellie- ten worden georganiseerd. AUCKLAND (Reuter) De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, heeft woensdagavond te Auck land in Nieuw-Zeeland gezegd, dat Indo nesië geheel tevreden gesteld zal zijn, in dien het 't westelijk deel van Nieuw-Gui nea van de Nederlanders krijgt. Indonesië zal de rest van Nieuw-Guinea niet opeisen. Verder zei Subandrio, die op een offi cieel diner sprak, dat hoewel Indonesië een bevolkingsprobleem op Java kent, de rest van het land in de komende jaren nog miljoenen mensen kan opnemen. AMSTERDAM De handel in certificaten Deli was bij de opening vrij rustig. De koers verschilde niet veel, vergeleken bij de slotskoers van de vorige dag. In 't laatste beurshalfuur kwam er plot seling vraag van publieke zijde. Aangezien hiertegenover niet voldoende aanbod aan wezig was, steeg de koers van certificaten snel tot 158. De openingskoers was f 156,en de vorige slotkoers 155,80. Het gepubli ceerde jaarverslag van de Delimaatschap- pij had hierdoor nog een gunstige nawer king. HVA noteerde ongeveer 2 punten hoger en de overige cultuurwaarden bleven vrijwel onveranderd. De activiteiten in de hoeken waar de internationale waarden verhandeld wer den waren van korte duur. Alleen in de Philipshoek bleef een geringe handel be staan. De slotkoersen van Wallstreet waren eerder lager en vormden voor Amsterdam geen stimulans om tot aankopen over te gaan. De koersfluctuaties bleven, voor alle internationale waarden, binnen nauwe grenzen. De geringe verliezen werden als normaal beschouwd. Aandelen Philips lagen lichtelijk onder druk door verkopen voor Londense rekening. Het koersverlies bedroeg ongeveer 3 punten. De converteer bare obligaties Philips waren slechts frac- tioneel lager. Nieuwe aandelen Philips werden op 512 verhandeld. Het ver chïl in koers tussen de oude en nieuwe aandelen Philips van ongeveer 12 punten is, aldus de beurs, aan de ruime kant. Unilever was bij kalme handel een 3-tal punten lager. AKU brokkelde ngeveer 2 punten af. KIM werd een paar dubbeltjes hoger ge adviseerd. Behalve vraag voor Londense rekening, had ook Zwitserland enige be langstelling voor aandelen Kon. Olie. De koers steeg van f 167 tot f 167,50. Het ver lies bedroeg weliswaar ongeveer één gul den. vergeleken bij de vorige slotprijs, maar de aandelen noteerden ongeveer f 1.50 boven pariteit Amerika. In de mor genuren werd als laagste prijs voor de olieaandelen 165^0 genoteerd. In de scheeovaarthock was het wederom zeer rustig en de koei'sen lagen, over vrijwel de geheel linie, iets lager bij die van dinsdag, staatsfondsen waren over het algemeen vrijwel onveranderd. Nieuwe aandelen Drukkerij De Roer werden op 138 geadvi seerd tegen de vorige dag 140 laten. Pro longatie 3 percent. NEW YORK Het koersniveau werd laatbeurs stijgend met de staalwaarden weer vast en de che- miewaarden tot meer dan 2 dollar hoger. Van de 1224 verhandelde fondsen sloten er 664 hoger en 368 lager. De omzet nam toe van 3.190.000 to'. 3.480.0000 aandelen. Eastman Kodak Preferent was op 180 22 dollar hoger. De gewone aandelen Eastman stegen 3 dollar. Als de aandeelhouders er vóór zijn zullen de preferente Eastman Kodaks tegen andere geruild kunnen wor den. Wie niet wil ruilen kan dan 180 dol lar voor zijn preferente aandelen krijgen. Du Pont sloot meer dan een dollar hoger. U.S. Steel en National Steel elk meer dan een dollar hoger leidden de staal waarden hoger Standard Oil of New Jer sey herstelde zich van de aanvankelijke daling en de olielijst was als geheel vaster. Dc spoorwegen waren in enkele gevallen 2 dollar hoger. De farmaceutische waar den waren hoger, uitgezonderd Merck. De autowaarden waren vast. "Tet industrie gemiddelde kwam van 586.71 op 588.82; dat voor spoorwegen van 160.90 op 162,18 en dat voor openbare nutsbedrijt'en van 90.94 op 90.92. (UPI) 3-3% Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6'Vo Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens. Nederl. Ford N Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fvenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92 96% 111% 87 98 H 98 H 92% 98 104 283% 464 224 359% 230'/* 337 524 229% 464% 454 199 M 152% 702% f 167,30 223% 94 f 116,80 155 155% 138% 124% 140% 158,50 259% 141 204 223% 217% 68% 52% 89% 46 78 21l,/ifi Voorbeurs koersen 287 531 468 457 f 169,5i

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9