De toren die met de zwaartekracht spot Vanmorgen in de vishal en op zee P.S.P. wil socialisme weer vaart en visie geven van gisteren „Watervliet" weer binnen de lijnen Films voor Commissie Cultureel Beverwijk F. Goudzwaard spreekt voor de C.H.U. Spoorbomen Zeeweg defect BIJEENKOMST IN VELSEN-NOORD Meevallertje uit het gemeentefonds Kustvaarder „Manta" moest deklast nrUssreveiu. Volledig programma voor IJmond-handbal A.R.-bijeenkomst J. J. F. Kemming DE BEURS Amsterdamse Beurs VRIJDAG 2 0 FEBRUARI 1959 Vanmorgen aan de markt Drie trawlers, zeven kustloggers en 24 kotters voerden vanmorgen in totaal 4172 kisten verse vis aan, waarvan 105 schelvis, 620 wijting, 660 koolvis, 260 haring, 575 makreel, 172 gul en kabeljauw, 1000 schol, 575 varia, alsmede 1450 stuks stijve kabel jauwen en 13000 kilo tongen. Wat er komt Voor de zaterdagmarkt is nog niets be kend. Er is een kans dat de Toronto zal markten. Oudste schepen Dè oudste schepen zijn thans: VL 31 (4 febr.), Amsterdam, Allan Water, Toronto, KW 4, KW 80 (alle van 9 febr.), Torina, Medan, KW 82 (alle van 10 febr.). Gespecificeerde aanvoer De VL 110 (5 febr.) kwam aan de markt met 15 schelvis, 45 haring, 310 makreel, 275 wijting, 50 gul en kabeljauw, 200 koolvis, de VL 84 kwam de pieren binnen met 15 kisten schelvis, 110 haring, 265 makreel, 250 wijting, 80 gul en kabeljauw, 160 koolvis, 40 kleine haring. De SCH 8 zorgde voor 75 kisten schelvis, 50 wijting, 40 gul en kabel jauw, 300 koolvis, 10 haring, 1300 stijve kabeljauwen. De kleine vaart was present met 1000 kisten schol, 150 stijve kabeljau- w, 14.000 kilo tongen en 250 varia. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote re gels kabeljauw 5057, kleine rij :n kabel jauw 2632, kisten grote kabeljauw 6872, zwarte koolvis 2535, koolvis 1 1216, koolvis 2 1012, grote tongen 3,103,30, grootmiddel tongen 2,902,30, klemmidael tongen 3,10—3,40, tongen 1 -3,1.0.-3.40, slips. 2,202,60, grote schol 23—26, middel schol 2430, zetschol 27—40, schol 1 2639. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: kisten kleine kabeljauw 6570, grote gullen 22 30, middel gullen 2023, torren 1719, witte koolvis 5165, lengen 4250. klein- rïiiddel schelvis 4148, pennen 3546, braad 2533, wijting 1014, schol 2 2140, schol 3 1026, haring 1720, makreel 16— 21. En op zee Een hardnekkig briesje om de Noord beïnvloedde de vangsten. Er werd dan ook gemiddeld slechts 125 tot 150 manden hoops uit het water gehaald. Schrale vangsten, zeker als men weet dat kleine vis de boven toon voerde. De Polderman gaf een trek door van een pakje (30 manden), de Fran- cina een trek van een pakje,- evenals de Curacao. De kabeljauwvangsten op 57 gra den noorderbreedte waren iets minder dan voorgaande dagen Toch werden er per dag nog 200 tot 300 stuks uit het water gehaald. De kustvisserij was weer erg schraal. Naast Nu de korfbalcompetitie ook weer kan doorgaan krijgt de korfbalvereniging „Wa tervliet" het voor zondag druk met vier wedstrijden, waarvan de belangrijkste is de thuiswedstrijd van het eerste twaalftal tegen de kampioenskandidaat van He twee de klasse K.N.K.B., SVK I uit Amsterdam. SVK beschikt over een uitstekende ploeg en zal hiermee zeker de kansen op een kampioenschap proberen te handhaven. Watervliet heeft voor deze wedstrijd welis waar het nadeel van invallers, maar zal toch trachten SVK een punt afhandig te maken, wat mogelijk moet worden geacht. Watervliet 2 gaat naar Haarlem om een bezoek te brengen aan Oosterkwartier 3. Dat zal wel niet zo makkelijk op een over winning van de Velsenaren uitdraaien, aangezien Koog Zaandijk 3 op eigen veld van de Haarlemmers verloor. Voor Water vliet 3, dat uit van Haarlem 3 met 7-0 ver loor, zijn de kansen tegen deze kampioens kandidaat vrijwel nihil. En op eigen ter rein kan Watervliet 4 de volle buit van Aurora 5 binnenhalen. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten Watervliet B—Aurora D. De opstellingen zijn: Watervliet I: dames: R. Leyenaar, B. Hoen, G. Polak, L. Kloosterman, 1 Waag- meester; heren: W. Berghuis, S. Hartman, F. Vos. M. Veerbeek, D. van Ladesteijn, A. Verkerk. Watervliet 2: dames: C. Zandberg, W. Nijkamp, I. Kolk, A. Groen, N. Bakker. W. Tromp-Tieleman; heren: J. v. d. Berg, H. Scholting, J. van Ladesteijn, T. van Lade steijn, A. Redeker, G. v. d. Brink. De films die de leden van de Commissie 'ultureel Beverwijk enige keren per win- er voorgeschoteld krijgen zijn doorgaans van uitstekend gehalte. Zo ook de films die donderdagavond in het Luxor Theater wer den vertoond. Op het programma stonden „Dorp in India" en „Het grote avontuur", een Zweedse film, waarover onze film redacteur reeds lovend schreef. De films werden vol aandacht gevolgd. gemiddelde vangsten van 80 tot 100 kilo tong, werden er zo'n 15 tot 20 manuen schol en bot uit het water gehaald. De vangsten bij de Pittboei bedroegen 100 tot 120 kilo tong en 10 tot 15 manden schol, hetgeen ook geen gunstige resultaten zijn. De besommingen De besommingen van heden waren: IJM 204 f 6100, KW 17 f 6500, KW 26 f 6100, KW 24 f 7200, KW 10 f 5400, KW 52 f 7600, KW 126 f 6900, KW 126 f 6900, KW 317 8300, KW 108 6100, TX 9 en TX 33 1515. In het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat in IJmuiden-Oost spreekt zaterdagavond de heer F. Goudzwaard uit Rotterdam in het kader van de verkiezings actie voor de Christelijk Historische Unie, afdeling Velsen, en de Chr. Historische Jongerengroep. De heer Goudzwaard spreekt over het onderwerp: „Niet breken maar binden". De elftallen van „Noord" VVBHBC (sportpark „Watervliet", 14.30 uur): VVB: A. v. d. Boogaard; A. v. d. Schans en C. Luntz; J. Hoogendijk, P. de Wolf en R. Luitjes; G. Steinvoort, F. An- dré, F. Kooimans, J. Kersbergen en A. Stet. RivalenKinheim (te Amsterdam, 14.30 uur): Kinheim: J. Pigrnans; A, Paap. en W. Lürttfz; v. d. Griend: A. Bakkulh én Th. ,vap, Vuuren; J. Mosl>, J. Hamers, W. Demmers, H. Haan en A. van Dijk. ZCFCKinheim (ZMC) (zaterdagmiddag 16.15 uur te Zaandam; K.N.V.B.-beker): Kinheim ZMC: J. de Boer, J. de Reus I en T. Bax; Tanger, J. Sparreboom en A. Geer- lofs; L. Nieuwenhuis, Bosman 2, J. Bax, A. Bax en G. Boender. IEVHalfweg (sportpark „Rooswijk", 14.30 uur): IEV: J. Jansen; A. Harsveld en G. Bos; J. Vink. G van Berneveld en P. Stals; H. de Reus, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en P. Bakker. De automatische spoorbomen aan de Zeeweg zijn donderdag enige tijd defect geweest. Ten gevolge van de automatische beveiliging hebben ze gedurende het tijd vak van de storingen dicht gezeten. De politie is druk in de weer geweest met het tussen de twee halve bomen door laten zigzaggen van het verkeer. De Amersfoortse burgerij gaat het zevende eeuwfeest van de stad deze zomer in middeleeuws kostuum vieren. Gisteren kreeg de stad een voorproefje door de voltrekking van het huwelijk in middeleeuwse stijl tussen Maarten Duiven en Minke Mulder. Het bruids paar en de feestgangers leken uit een schilderij van een middeleeuwse mees ter te zijn gestapt. Duizenden waren uitgelopen om de luisterrijke trouw- stoet, die door de stad naar het raad huis trok, te zien. Het huwelijk werd in de raadzaal voltrokken door een in middeleeuwse kledij gestoken ambtenaar van de burgerlijke stand. In de Gereformeerde Kerk heeft ds. D. A. Zijlstra later het huwelijk kerkelijk ingezegend. In het gemeentelijk vergaderlokaal te Velsen -Noord hebben vier leden van de P.S.P. de aanwezigen de opkomst was zeer matig verteld waarom zy lid van de P.S.P. zyn geworden. „Er wordt tegenwoordig te veel gesold met de begrippen christelijk en socialis tisch" zei de heer H. Schippers, die tot de conclusie kwam dat het communistische systeem door geweld niet is te keren. „Niet de macht, maar de liefde en het recht vormen de sleutel tot de oplossing." De heer G. Ruiter vertelde iets over de historie van de atoombom. De wereldvoor raad van deze bommen ligt nu tussen de 50.000 en 70.000. Hij signaleerde het gevaar dat er in het gerede aanvaarden van dit wapen ligt. Men wil zich verdedigen, zegt men, maar defensief militarisme is on denkbaar. Alleen represailles zijn moge lijk na een atoomaanval. Cultuurbegrafenis „Wat wil men eigenlyk verdedigen?" vroeg hy zich af. Met het kweken van een oorlogspsychose vermoordt men de cul tuur. We kunnen straks onze cultuur be graven, met militaire eer! „Ik schaam me eigenlijk, dat ik een inwoner van het Vrije Westen ben. Het Vrije Westen was de eerste, die de atoom bom afwierp, en daarmee tienduizenden burgers doodde zonder waarschuwing het Vrije Westen maakte het eerste de waterstofbom, het Vrije Westen zag kans alle verzoeken om stopzetting van de proe ven of ze nu kwamen van India, de Paus, de communisten, de atoomgeleerden of de Wereldraad van Kerken in de wind te slaan. De partij, die de misdaad van de atoomoorlog wil voorkomen, ver dient aller steun." De heer E. van Egten constateerde, dat Velsen trekt honderdduizend De uitkering uit het gemeentefonds zal de gemeente Velsen niet tegenvallen. Naar wy vernemen is Velsen een meevaller van honderdduizend gulden in de schoot ge vallen. De uitkering uit het gemeentefonds zal dus honderdduizend gulden hoger zyn dan het bedrag, waarop aanvankelijk werd gerekend. De. 370 ton metende Nederlandse vaa'-der ..Manta" van Dorreman's scheep vaartbedrijf te Groningen heeft in de Oslo- fjord noodseinen uitgezonden, omdat het. schip slagzij maakte en de deklast, hout. was gaan schuiven tengevolge van de zware zeegang. Er stond op dat mo ment een harde storm. De deklast is verloren gegaan en door het volpompen van enkele ballasttanks heeft de bemanning de ..Manta" weer recht gekregen. waarna de reis naar Sarpsborg kon worden voortgezet. Een loodsboot, die op het noodsein was uitgevaren, behoefde geen hulp te verlenen. Duits schip vermist Hof Duitse kustvaartuig ..Dini Lütter" wordt op een reis van Terneuzen via Ska- gen naar Odense (Denemarken) vermist. Het 299 ton metende schip is op 11 februari uit Terneuzen vertrokken. Het heeft geen radio aan boord. Alle schepen op de route van de „Dini Lütter" is verzocht naar het vermiste schip uit te zien. De handbalvereniging „IJmond" krijgt na een langdurige rustperiode zondag een volledig competitieprogramma af te werken met uitzondering van het eerste heren elftal, dat een vriendschappelijke wedstrijd speelt tegen HOC I. De IJmond I-dames bezoeken Full Speed I op „Schoonenberg", waarbij het voor de Watervliet-bewoonsters niet moei lijk moet zijn de beide winstpunter te ver overen. Ook het tweede IJmond-dameselftal speelt uit en wel tegen De Blinkert 3 in Haarlem, welke wedstrijd voor de dames van IJmond een overwinning kan op leveren. Dit zal zeker niet het geval zijn voor de dames van IJmond 3 tegen HBC 2. Ook voor de IJmond-dames junioren wordt de ontmoeting met De Blinkert 2 een lastige wedstrijd ondanks het voordeel van eigen terrein Zowel de IJimnd 2, als de IJmond 3 heren trekken naar Haarlem Voor deze beitje wedstrijden zal flink aan- pakkeh nodig' zijn''om voor :IJmoriö bfelag op de punten te kunnen leggen. Er is voorts een uitgebreid jeugdpro gramma met: meisjesaspiranten: IJmond 2 Full Speed I, IJmond 4IJmond 3: jon gensaspiranten: Rapiditas IIJmond I, IJmond 2THB 2. Rapiditas 2—IJmond 2. De IJmond I-dames spelen in de volgen de opstelling: M de Vries; T. Groot en L. Blom; R. Wijers, R. Uitentuis en W. Ho nig; G. Slatman. J. Kreek, H. Boom. W. v. d. Kuil en W. Schoorl. EXPORTVEILING VOOR PEEN Voor de speciale exportveiling van Ons Belang te Castricum was donderdag 12.000 kg peen aangevoerd. Vooral voor de C- peen werden goede prijzen betaald. Ook de aangevoerde sjalotten bleken deze keer ge wild. dit produkt bracht het tot 29 cent per kilogram. De peenprijzen van donder dag waren: peen b f 9 tot f 11.20, neen c 11.70 tot 12.80. peen d f 7.90, peen o 1 6.80 tot 9,10. sjalotten f 0.14 tot f 0.29. de Partij van de Arbeid steeds meer „na- tionaal"-socialistisch wordt. Het interna tionalisme en het broederschapsideaal ko men op de achtergrond. Duidelijk blijkt dit in de kolencrisis. De Partij van de Arbeid gebruikt deze als propagandamiddel, maar men staat er niet bij stil, dat het socialisme al lang een ant woord had moeten hebben. De landen slui ten zich af, en voeren een strijd voor hun eigen belangen. „De Partij van de Arbeid is nationaal, zij is op de welvaart en op het ogenblik ge richt. Hiermee sluit zij veel mensen buiten, die toch socialist zijn." De heer Van Egten meende, dat de P.S.P. hier zuiverend kan werken. Als laatste spreker trad op de heer C. Hoek. Hij constateerde dat de Partij van de Arbeid velen heeft teleurgesteld met zijn Indonesië- en NAVO-politiek. Daar voor in ruil heeft men een redelijke sociale wetgeving gekregen, en belangrijke sleu telposities bemachtigd. Modern kapitalisme De Partij van de Arbeid streeft naar een voortdurende stroom van kleine verbete ringen. Men heeft hiermee een modern kapitalisme bereikt, dat beter bewoonbaar is dan voor de oorlog. De heer Hoek betreurde het ook, dat de verkiezingsprogramma's van de partijen zo nietszegend zijn. Men kan er alle kanten nog mee op. De P.S.P. is in zijn verkie zingsprogram zeer concreet. Zo eist men afschaffing van het erfrecht, het garan deren van een zorgenvrij bestaan, mede zeggenschap in de bedrijven op werkelijk doeltreffende wijze. De P.S.P. is tegen het centralisme, waartoe men ook het moderne staatskapitalisme rekent. De P.S.P. is van plan een werkelijk positieve oppositie te gaan voeren. Tenslotte zei de heer C. Hoek: „Als men ziet, welke mensen hier vanavond het woord hebben gevoerd, moet men tot de conclusie komen, dat er in de P.S.P. een waarachtige doorbraak leeft. Mensen van allerlei richting hebben elkaar gevonden in het broederschapsideaal. Gezamenlijk willen wij het socialisme nieuwe vaart en visie geven". Onder leiding van ds. W. Leenman werd daarna een forum gehouden. Voor de afdeling Castricum van de Anti- Revolutionaire Partij heeft in Hotel Kom man dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot een rede uitgesproken tijdens de door de afdeling georganiseerde verkiezingsbijeenkomst. Dr. Bruins Slot constateerde dat christelijke politiek maar een hachelijke zaak was. die echter door de nood was opgelegd. Als achtergrond van de breuk tussen de chris telijke partijen en de socialisten noemde hij het verschil van inzicht met betrekking tot een verantwoorde mate van maat schappelijke en burgerlijke vrijheid. Dit moet. aldus spreker, resulteren in een maa:^fHapt5&R5%^^«^.vUitvoerig"^mg me heer Bruins Slot in op het standpunt dat ^^éH«ê''heeft ingenomen er op wijzend dat de A.R.-ministers invloed konden uitoefenen, hetgeen leidde tot een toenemend onbehagen bij de P.v-d.A., met als gevolg de breuk in december. Dr. Bruins Slot verzette zich krachtig tegen de opvatting van prof. Oud, die de A.R.-invloed in het kabinet steeds bestem pelt als „gevelversiering". Sprekende over de P.v.d.A., zeide de heer Bruins Slot dat het niet zo was dat deze partij in alles haar zin kreeg Spreker viel voorts enige pun ten uit het programma van deze partij aan: hii meende dat daarin tegenstrijdigheden waren. Ten slotte gaf hij zijn opvatting weer, volgens welke A.R. en P.v.d.A- onder de huidige omstandigheden zeker niet in één kabinet kunnen samenwerken. Hij spoorde allen aan zich met alle krachten in de verkiezingsstrijd te werpen. De voorzitter, de heer A. van Jaarsveld, had tevoren de aanwezigen medegedeeld dat het bij de komende verkiezing gaat ...om te komen tot 'n christelijke regering". Leveranties aan PWN-kampeer- terrein Bakkum Donderdag zijn de inschrijvingen bekend geworden en daarmede de gunningen voor leveranties aan het PWN-kampeerterrein te Bakkum. Aan de navolgende personen werden de leveranties van de navolgende artikelen toegestaan: brood en koek, de combinatie Groot, Hemmer en Bakker, slagersprodukten, J. Staal; chocolade en suikerwerken benevens drogisterijproduk- ten, F. C. Peys; vis, G. van Velzen; aard appelen, groente en fruit, J. Stengs; schoei sel, H. Groot; het recht tot het afhalen en bezorgen van wasgoed, wasserij Baart; consumptie-ijs, H. Beentjes; kruideniers waren en aanverwante artikelen, P. Zon neveld; stro, G. Borst; petroleum, C. van der Himst; melk, J. Castricum; boter, kaas er> eieren, J. Tervoort; textielartikelen, G. N. Peys; bloemen, W. ten Wolde; tabak, sigaren en sigaretten, W. Klardie. en ten slotte wild en gevogelte, C. van Duyn- cccccooccoco WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 03030C>33a33CC003CCOC<XCODC<>PCCOOCCCCOOCOSC»33COCOOOOOC Als u over enkele maanden weer met vakantie gaat en Italiëwaarts trekt het is de laatste jaren een rage in Nederland moet u echt niet te veel tijd aan Pisa verdoen. De stad behoort vermoedelijk tot de bekendste van de we reld, maar ze heeft haar naam bepaald niet verdiend door een overvloed van toeristische at tracties. Algemeen beschouwt men het er domweg als een vervelende boel en zonder de scheve toren zou Pisa in geen enkel reisschema worden op genomen. Maar die toren is werkelijk de moeite waard. U kunt hem gaan bekijken, zoals de spreek woordelijke Amerikaanse toe rist dat doet: haastig, zonder diepe belangstelling, zodat het bezoek meer een soort con trole van de reisgids wordt. Ga dan niet. maar neem. als u mij niet helemaal vertrouwt, op gezag van Baedeker §n de Guide Bleu aan. dat ie er wel degelijk staat. Een tweede en te prefereren mogelijkheid is eerlijke inte resse te tonen voor het bouw werk, dat immers in de mid deleeuwen waardig werd ge keurd een eervolle plaats in te nemen onder de toenmalige zeven wereldwonderen. Dus naast het Colosseum van Rome. de Catacomben van Alexandrië, de Grote Chinese Muur, de Porceleinen Toren van Nanking, de Aya Sofia van Constantinopel en de pre historische ruïnes van Stone- henge in Engeland. Ik ga op deze mogelijkheid straks nog nader in, maar wil hier tevens vastleggen, dat men ook aangenaam met de Bijna achthonderd jaar geleden werd begonnen met de bouw van een klokketoren voor de kathedraal van Pisa. Hij werd nooit voltooid, hoewel hij er bij eerste beschouwing tamelijk af uitziet. De meeste mensen letten meer op het fenomeen van zijn schuine stand dan op zijn architectonische schoonheid. toren kan spelen. Menige Pi- saan zal weliswaar zijn mond verachtelijk plooien, wanneer u onder grote hilariteit van het reisgezelschap een kabel om het gevaarte slaat en ver volgens probeert het met be hulp van de paardekrachten in de autobus rechtop te trek ken. U kunt het gerust doen en u hebt zelfs alle kans, dat de politie het u niet zal be letten maar bijster origi neel is het toch niet Of laat ik niet verzuimen u hierop attent te maken u maakt óók een trucfoto van de soort, die in tienduizenden al bums over de hele wereld Drijkt Met de toren als ach tergrond fotografeert u iemand een kind dóet het zeer goed als subject! die er ver voor staat en beide handen uitge strekt heeft, alsof hij het ding voor omvallen wil behoeden. Wanneer de juiste opstellings plaats gekozen wordt, zodat hoogtelijn en handen elkaar in Derspectief raken, is het effect bedriegelijk echt. Goed, u weet nu ten naaste bij hoe u zich daar kunt amu seren. Wie wat dieper op de zaak wil ingaan, begint al met zich geïmponeerd te voelen bij het vernemen van het bouw jaar: 1174. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een veel hogere toren te doen verrijzen dan die er nu staat. Al na een paar jaar echter wreekte zich het feit. dat men de fundering te zwak had genomen. Deze reikt slechts tot drie meter in de grond en daardoor is dan ook de narigheid begonnen. De toren van Pisa is geheel van wit marmer opgetrokken en telt zes. duidelijk te onder scheiden. verdiepingen, die elk een ronde zuilengalerij vor men. De muren zijn bijna vier meter dik. zodat het niet zo verwonderlijk is, dat de boel verzakte. Dit verschijnsel deed zich, zoals gezegd, al vrij spoe dig voor. De architect vond dat maar een verdrietige er varing en gaf de opdracht terug; hij had toen juist één verdieping voltooid. Zijn op volger meende het euvel het best te kunnen bestrijden dooi de pilaren aan de verzakken de kant iets langer te maken hij deed dus een poging de toren in zijn juiste stand terug te buigen. Met alle respect voor zijn kwaliteiten lijkt dat lichtelijk naïef. Het verwachte resultaat bleef dan ook uit. erger nog. het verhoogde ge wicht deed het bouwwerk nog iets verder naar één zijde overhellen. Een derde archi tect ging op dezelfde manier te werk en langzamerhand leek het resultaat desastreus te worden. Na de voltooiing van de zesde, verdieping helde de toren onder zo'n gevaar lijke hoek, dat men ervan af zag hem nog hoger te maken. Gelaten wachtte men het mo ment af waarop de kolos met daverend geweld ineen zou storten. Na biina acht eeuwen wacht men nog. Alleen al hierdoor heeft de toren dunkt me de betiteling wereldwon der ruimschoots verdiend. En elk jaar verzakt hij een fractie van een centimeter meer. Volgens menselijke be rekening móet er dus een dag komen waarop het evenwicht volkomen is verstoord. Nu mag de Italiaan van thans nog even gelaten dat ogenblik te gemoet zien als zijn middel eeuwse voorvader, men zou er een lieve duit voor over heb ben, wanneer men een af doend middel kon vinden om de scheve stand (de toren staat momenteel viereneen- halve meter uit het lood) te consolideren. En zie, juist nu men heeft uitgerekend, dat deze attractie van Pisa nau welijks het jaar 2000 zal halen, duikt er in Polen een inge nieur op. met name Romuald Cebertowicz, die beweert de oplossing te hebben gevonden. Hij wil de aanval ondernemen met gebruikmaking van de „elektrokinetische", ook wel genoemd „elektrogeosmo- tische" methode. Deze hoog leraar aan de Technische Hogeschool van Dantzig heeft zich al verscheidene malen verdienstelijk gemaakt door bedreigde monumenten als het ware te verstenen. Zijn werk wijze komt hierop neer, dat hij in zanderige, poreuze of door andere oorzaken zwakke bodemformaties krachtige chemische bindmiddelen brengt niet echter, zoals dat voorheen geschiedde, door mechanische handelingen, maar door de kracht van elek trische velden. De silicaten worden door elektrische schokken in de anders ontoe gankelijke diepten gedreven. De tussenruimten „verstenen" dan na korte tijd. Geheel nieuw schijnt deze methode niet te zijn; in de negentiende eeuw hebben de Duitse professoren Quincke en Helmholz er al opmerke lijke successen mee behaald en in onze dagen houdt de Ita liaanse professor Arnalso Bel- luigi er zich intensief mee be zig. De heer Belluigi behoort tot de enthousiaste aanhan gers van de gemoderniseerde theorie van de Poolse prof. en samen denken zij in staat te zijn de trekpleister van Pisa tot in lengte van dagen voor het nageslacht te bewaren. Daarna zullen zij zich in ver eniging storten oo de befaam de Venetiaanse paleizen, die al zoveel eeuwen met de voe ten in het water staan en be denkelijke tekenen van ver val vertonen. Er is een zucht van verlich ting door de kantoorruimten van de reisbureaus gegaan. Voorlopig zal men zich daar geen zorgen hoeven te maken over de programma's in de eenentwintigste eeuw. De horden dagjesmensen kunnen zonder angstig kloppend hart onder de toren doorlopen en de fototoestellen zullen blijven klikken. Als het plan lukt tenminéte. AMSTERDAM De tendentie voor de internationale waarden was op het Damrak aan de vaste kant. Amsterdam werd gestimuleerd dooi de vaster afgekomen slotkoersen uit New York, waar aandelen Kon. Olie een dollar hoger sloten. Zwitserland en Amerika hadden belangstelling voor de Philips- aandelen die op 530 ruim 6 punten hoger noteerden vergeleken bij de vorige slot- koers. De nieuwe aandelen Philips werden op 518 verhandeld. Hierdoor was het ver schil tussen de oude en de nieuwe aan delen 12 percent. De converteerbare obli gaties Philips boekten een winst van bijna 4 punten. In aandelen Kon. Olie was de ac tiviteit groter dan de laatste dagen het ge val is geweest. Door verkopen van Parijse zijde liep de koers terug van 169,50 tot 168,80. De koerswinst was ongeveer 2,De aandelen noteerden ongeveer een halve gulden beneden pariteit New York. Unilever avanceerde ongeveer 3 punten en AKU boekte een puntje winst. In beide fondsen was de handel zeer kalm. KLM werd een paar gulden hoger geadviseerd. In de scheepvaarthoek wilde het ook met de koersstijging niet vlotten. Vrijwel alle aandelen in deze sector moesten met een verlies genoegen nemen. Het gepubliceerde jaarverslag van de Holland-Amerika Lijn was ter beurze slechts in beperkte kring bekend en maakte geen beste indruk. De aandelen van deze maatschappij, die reeds eerder een paar punten verloren hadden op de dividendverlaging, brokkelden ver der af. Maatschappij Nederland werd enige punten lager geadviseerd op het gerucht, dat de maatschappij een dividend van 10 percent zal voorstellen. Vorig jaar werd 14 percent dividend uitgekeerd. De overige scheepvaartwaarden noteerden 1 tot 2 pun ten beneden de vorige slotkoersen. Van de leidende cultures kon Deli de behaalde koerswinstnauweüjks^ha^dbpven. De han-^ del was hier belangrijk geringer vergele ken bij. die van de vorige dag. HVA wa^ een tikje luier, terwijl in Amsterdam Rub-" ber en Senembah geen veranderingen van betekenis plaats hadden. In de staatsfondsenhoek was de stem ming over vrijwel de gehele linie aan de vaste kant bij een tamelijk levendige af faire. Prolongatie 3 percent (ANP). NEW YORK Het koersniveau bereikte op twee punten na het jaarrecord van de industriewaarden bij versnelde handel, vervolgens zwakte het wat af. al werd toch zeer vast gesloten. Het industriegemiddelde kwam van 588.82 op 595,04; dat voor spoorwegen van 162,18 op 164,21 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 90,92 op 91,28. De aandelenomzet steeg met het koersniveau en bedroeg uit eindelijk 4.160.000 tegen 3.480.000 de vorige dag. Alle groepen profiteerden van de wil lige stemming: vooral chemie-, staal-, koper-, spoorweg-, olie-, auto- en farma ceutische fondsen lieten goede stijgingen" noteren. Op hoogste dagwaarden stonden enkele fondsen vijf doller beter genoteerd. Thiokol steeg meer dan 3 dollar op een voorstel tot 3-op-l aandelensplitsing Pfizer was 5 dollar hoger op wijziging van het 2-op-l in een 3-op-l splitsingsvoorstel. Chrysler leidde de autogroep. American Motors was gevraagd nu bekend is gewor den dat „de grote drie" kleine personen auto's in produktie gaan brengen. Van de 1236 verhandelde fondsen sloten er 768 hoger en 277 lager (UPI). Slotkoèi Voorbeurs gisteren koersen 3-3H °/n Nederl. '47 923/m 3 Nedl. 1962/64 96'3/.« Woningbouw 6 '7o nm Pr. A'dam '56 I.. 863A Pr. A'dam '56 II. 98M Pr. A'dam '56 III W/s Pr R'dam '52 I 93 Pr R'dam 52 II 97 Pr R'dam '57 104 4.KU 283'/2 285 Calvé Delft 461 Van Gelder Zonen 220 Vi K. N Hoosovens 363 Nederl. Ford 229 N Kabelfabriek 339 gew Philips Gloeil 529 532 Pref PhilinsGloeil 228 >/2 Unilever fcert.) 465 467 Unilever (nieuwe) 455 Wilton Fvenoord 199 154 Uordtsche Petrol 709 14 '<on Petroleum 168.40 f 169,80 Rilliton 224^ a'dam Rubber 94 Va K.L.M f 119, Holl. Amer. Lijn. 150 K.N.S.M 155 N. Scheepv. Unie 13614 v. Nievelt Goudr. 123 Dhs. v. Ommeren 223 H.V.A 138 Delimaatschappij f 157,20 -Xmsterd. Bank 260 Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij 202 Rotterd. Bank.. 225 Twentsche Bank 217 Anaconda Copper 69 Bethlehem Steel. 53 M U.S. Steel 90 Vs General Motors.. 46''.n 7814 Tidewater 2?

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3