Proefvaart in mist van „Frank" Leven en dood in de film Camera's - Films Record aantal deelnemers aan cross in Heerenduinen IJmond-agenda laatste dag 'otow That night" documentaire speelfilm enorme tapyttiendaagse Naar de bodem VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 5 „Vergroot de havenmon ding van IJmuiden" „SUOMI" OPENT ATLETIEKSEIZOEN Hinderwet J. Algera spreekt tijdens ouderavond Watervliet Gezelschap van de Stille omgang vergadert Zes maanden geëist tegen brugwachter Grote belangstelling voor tuinbouwvoorlichting van onze Paarden- en hitten fonds bestaat veertig jaar Drankleiding Radio-Moskou ontkent dat Joden massaal emigreren Libanon is ongerust Heuss' opvolger zal worden gekozen in West-Berlijn DE OP DE NOORDZEE vissende vloot uit IJmuiden zal volgende week maandag een nieuweling in haar midden hebben. Op de brug van de jongste aanwinst voor de Nederlandse kotterarmada zal schipper Bas Varkevisser staan, bepaald geen debutant: hij is 46 jaar oud en vist al 32 jaar, niet in de eerste plaats omdat hij zo graag op zee is, maar omdat het hem een goedbelegde boterham oplevert. Er zal nóg een Varkevisser aan boord zijn: zoon Koos (14), „zonder de minste gezagsbevoegdheid en die, na enkele incidentele reisjes in vakanties, nu maar eens moet tonen wat hij waard is," zegt pa. Naar welk .jachtterrein precies schipper Varkevisser zich door de 275 paardekrach- ten die hij tot zijn beschikking heeft zal laten voeren, wil de kleine, lenige Katwij- ker niet verklappen. Hij glimlachte alleen maar, toen donderdagmiddag nadat op de Nieuwe Waterweg, noord van Blanken burg bij de Westgeul, hem officieel het ge zag over de „Frank" IJM. 65 was toever trouwd wij hem een volle buit op de maidentrip toewensten; een volle buit.dit zou dan zevenhonderd kisten zeebanket in de ruimen van het 25 meter lange, 6,20 meter brede en 3.10 meter holle schip be tekenen. o Het was een wel bijzondere proefvaart, die van de „Frank," thans de nieuwste kotter van de rederij Klaas jr. te IJmui den. Het heeft er even om gespannnen, of het tochtje waarop het nieuwe schip zijn kunnen zou tonen wel door zou gaan. „Hon derd meter zicht is niet te veel," gaf loods P. de Man uit Vlaardingen toe, maar het is vandaag rustig op de Waterweg." Het was overigens verrassend zovele vragen, betrekking hebbend op mogelijkheden on der deze allesbehalve ideale omstandighe den voor een proefvaart, door hem met een rustig en alle vertrouwen gevend „het zal wel gaan" werden beantwoord. Het vertrouwen bleek gerechtvaardigd. Een perfect samenspel tussen radar- en porto- foonpost aan de wal, loods De Man en aan het stuurrad kapitein De Rover (van D. en Joh. Boot n.v. Scheepsbouwwerven, Al phen aan de Rijn, bij wie het schip werd gebouwd) bracht de „Frank" veilig op de plaats waar de overdracht plaats kon heb ben. De IJM 65 lag doodstil tijdens die plech tigheid, zoals het behoorde dus. Maar loods De Man had de voorwaarde gesteld, dat men het kort zou maken. En aan de voorgeschreven stoten op de misthoorn wenste hij zich onvoorwaardelijk te hou den. De heer P. Boot sprak namens de werf en droeg het schip over aan de heer J. C. Pronk, die de „Frank" voor de reder aanvaardde en daarna aan het gezag van schipper Varkevisser toevertrouwde. Voorts spraken de heer R. J. Rote (een zoon van de reder, naar wiens zoon de „Frank" genoemd is), de heer C. M. Tunt- ler, namens de scheepsinspectie, en be drijfsleider P. de Jong. De heer Pronk las een boodschap voor van reder K. Rote Pz., die in het buiten land vertoefde, maar de bouwers, de be manning van de „Frank" en de genodig den verzekerden, dat hij in gedachte aan wezig was bij het plechtig gebeuren van deze overname en dat hij vertrouwen had in het mooie schip, de mensen die het gemaakt hadden en kapitein en bemanning die met het nieuwe schip ter visvangst zul len gaan. De heer De Jong zei, dat hij in het leven van de zeeman twee verlangens had ge constateerd: als hij op zee is, verlangt hij naar de wal; is hij aan wal, dan verlangt hij al gauw weer naar zee. Zo kon hij zich indenken, dat schipper Varkevisser ver langend was uit te varen met zijn splinter nieuwe „Frank". Met zijn vorig schip had schipper Varkevisser beste resultaten be reikt en opdat hij nog vaak terug zou den ken aan die trouwe „Ronny", overhandig de de bedrijfsleider hem een fraaie foto van dat schip. Mevrouw Varkevisser kreeg bloemen. Pum Rote (HBS-A, Haarlem) hees de maatschappijvlag. Hij denkt niet dat hij na zijn eindexamen in de visserij zal gaan,'al maakt hij graag een reisje mee. Als maandag de „Frank" zee kiest, dan zullen aan boord van dit mooie schip alle hulpmiddelen aanwezig zijn die een kot- terschipper kan wensen. En wat de ac commodatie voor de zevenkoppige be manning betreft, die lijkt zeker geen re den tot klagen te geven! Advertentie alles op foto- en filmgebied Kennemerlaan 5 (bfl de brug) - Tel. 5705 De heer De Jong van Rederij Klaas Jr. overhandigt aan de schipper van het nieuwe schip, de heer Varkkevisser, een ingelijste foto van het schip waar op deze schipper voorheen voer. In het midden de heer Pronk, geheel links de heer Rote jr. Voor de leden van de American Busi nessmen's Club heeft de oud-directeur van de N.D.S.M., de heer F. de Boer, tijdens een lunchbijeenkomst in Amsterdam zijn visie gegeven op de toekomst van de Am sterdamse scheepbouw. Als belangrijkste voorwaarden voor de ontwikkeling van de scheepsbouw en de scheepvaart in Amster dam zag hij het verhogen van de aantrek kelijkheid van Amsterdam-noord als woon centrum, de daarmee verband houdende aanleg van een tunnel en de vergroting, van de havenmonding bij IJmuiden. Ook het verdwijnen van de Hemburg zou naar de mening van de heer De Boer van belang zijn voor de ontwikkeling van de hoofdste delijke scheepsbouw en- reparatie. De Kennemerstaten Atletiekvereniging „Suomi" vraagt zaterdagmiddag weer de belangstelling van de atletiekliefhebbers voor haar traditioneel geworden jaarlijkse nationale cross-country in de IJmuidensc „Heerenduinen", waarmede deze Velsense atletiekclub het nieuwe seizoen gaat ope nen. In vergelijking met vorige jaren hebben een record-aantal bekende en minder be kende Nederlandse atleten ingeschreven. Aangezien de vroegere startplaatsen in de „Heerenduinen" voor belangstellenden vrij moeilijk waren te vinden heeft men gemeend het parcours in de buurt van IJmuidens woongebied te brengen. Dit houdt in dat de atleten niet zo heel veel heuvels behoeven te beklemmen als voor heen. De route van de atleten gaat nu door de duinstrook langs Maas- en Grote Beer straat. Gestart wordt bij de ingang van de „Heerenduinen". De atieten worden in hotel „Kennemer- hof" ontvangen, waar zij door de welwil lende medewerking van de families Koster en Glas kleedgelegenheid vinden. Voor de juniores is de start bepaald op half vier. Elf atleten doen aan deze wedstrijd over ruim vier kilometer, die in twee ronden zullen worden afgelegd, mee. Niet minder dan 68 senioren komen in de „grote" strijd over drie ronden uit. On der hen zijn zes A-klassers, waarbij de winnaar van 1958 Jan W. Keesom van AV '23 uit Amsterdam. Hij moet de grote „Kennemerhof'-wisselbeker verdedigen, tegen de oud-Suomi-atleet (thans lid van Olympus, Alkmaar) Cor Meester; Stolk uit Gouda; Veldhuizen uit Best (Noordbra bant); de sterke MFC'er Jong uit Medem- blik en de Haarlemse „Holland"-atleet Kortekaas B. en W. van Velsen delen mee dat ter gemeentesecretarie (vierde afdeling) ter inzage liggen de volgende verzoeken om vergunning ingevolge de hinderwet van: Benzine en Petroleum Handel Maat schappij n.v., Frederiksplein 42-50 te Am sterdam (C.) tot het oprichten van een benzinepompinstallatie aan de Kerkweg 67 te Santpoort; D. Goedhart, Bik en Arnoldkade 48 rood te IJmuiden tot het oprichten van een vis- en patates fritesbakkerij aan de Am- stelstraat, hoek Sluisplein te IJmuiden; Shell Nederland n.v. tot het wijzigen en uitbreiden van een benzinepompinstalla tie aan de Driehuizerkerkweg 77 te Drie huis; J. den Heyer, Planciusstraat 46 te IJmuiden-O tot het oprichten van een op slagruimte voor gereedschap en materia len, waarin tevens lichte werkzaamheden worden verricht aan de Wijkerstraatweg 47b te Velsen-N. Donderdag 5 maart om elf uur zal in het gemeentehuis aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren in te brengen. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze openbare kennis geving bestaat voor een ieder de gelegen heid schriftelijke bezwaren bij het ge meentebestuur in te brengen. De aan dacht wordt er op gevestigd dat zij slechts dan tot beroep gerechtigd zijn, indien zij overeenkomstig artikel 11 van de Hinder wet op de hierboven bedoelde zitting zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. De oudercommissie van de openbare la gere Watervlietschool heeft de ouders van de leerlingen uitgenodigd de jaarlijkse ouderavond te bezoeken, die donderdag 26 februari gehouden wordt in het gemeen telijk wijkcentrum "an de Smidt van Gel derstraat. Tijdens deze ouderavond en wel na de pauze zal de heer J. Algera, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs in Velsen een inleiding houden over „Wat kunnen de ouders doen om het schoolgaan van hun kinderen zo efficiënt mogelijk te doen zijn? en „wat kan de school doen?" Het belangrijkste agendapunt is de ver kiezing van leden voor de oudercommis sie. De secretaresse, mevrouw Th. Olden- burger, stelt zich niet herkiesbaar. Me vrouw J. G. Nolst Trenité, die tussentijds aftreedt, is evenmin herkiesbaar. De voor zitter, de heer A. Honing, stelt zich weder om herkiesbaar. Het hoofd van de school, de heer P. Bosua, zal de ouders verschil lende mededelingen doen. Thans zevenhonderd leden In het K.S.A.-gebouw te Beverwijk is donderdagavond de jaarvergadering ge houden van het Gezelschap van de Stille Omgang. De voorzitter, de heer C. G. van Baar, deelde mee dat de Mis zal worden gelezen om 10.45 uur voor hen die met de trein naar Amsterdam vertrekken en om 7 uur voor hen die gaan lopen. Het leden tal bleef in het afgelopen jaar constant (zevenhonderd). De penningmeester had een batig saldo van 120,49 en op de Spaar bank staat een bedrag van 418,71. Het vo rig jaar was dit 529,52. Van het bestuur was de heer Th. A. Welagen niet herkies baar. In zijn plaats werd de heer J. Bur ger gekozen. De inductie voor deze Stille Omgang luidt: „Ieder mens heeft recht op onze belangstelling De H. Mis zal in Am sterdam worden gelezen in „De Krijt berg". Aan het slot van de avond in het K.S.A.-gebouw sprak Deken B. G. Hos- man een geestelijk woord. VELSEN VRIJDAG 20 FEBRUARI Thalia: „714 antwoordt niet", 20 uur. Rex: ,,'s Nachts in de groene kakatoe", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Cultureel Gebouw: Bijeenkomst foto kring „Velsen", 20 uur. ZATERDAG 21 FEBRUARI Thalia: „714 antwoordt niet", 19 en 21.15 uur. Rex: ,,'s Nachts in de groene kakatoe", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Ichthuskerk: Filmavond Christelijke Filmactie, 20 uur. Hervormd Jeugdgebouw: „Advendo" met „Moppie", 20 uur. Heerenduinen: Cross „Suomi". Start ju nioren, 15.30 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 20 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.15 en 19.15 uur: „Reis om de wereld in tachtig dagen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Meisjes op bestelling". W.B. Theater, 20 uur: „Met bloed ge schreven". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Gebouw „Nieuw Leven", Baanstraat, 20 uur: Jaarvergadering afdeling Bever wijk van de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alkoholhoudende dran ken. Het Centrum, 20 uur: Vergadering Bond van Middelbaar en Technisch Personeel. ZATERDAG 21 FEBRUARI Bioscopen: Als vrijdag. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Zolang je nog een moeder hebt"; zondagmiddag 14.30 uur: „Ontmaskering der veedieven". 99 DE AMERIKAANSE FILM ontwikkelt een nieuwe stijl. Het begin van deze zich reeds enige tijd voltrekkende evolutie moet men misschien zoeken bij „Marty". Met volstrekte zekerheid is het niet aan te duiden. Toch ligt voor mijn gevoel daar het vertrekpunt van wat men een verso berde realisering, een verinnerlijkter con centratie op de mens zou kunnen noemen. Die ontwikkeling voert ons dan langs „Twelve angry men" en „The bachelor party" naar de film, welke ik hier wil bespreken: „That night". De op somming is niet volledig. Nochtans dui den de punten, die ik heb gemarkeerd, op de essentiële koersverandering in de Ame rikaanse filmerij, welke langzaamaan uiterlijk effectbejag prijs geeft voor wat men zou-kunnen noemen gewone mense lijkheid, een streven dat verdisconteerd is in de opkomst van privé-produktiebedrij- ven, welke zo nu en dan een film uitbren gen net naar gelang de producent meestal een filmster in het onderwerp een artistiek ideaal verwezenlijkbaar acht met misschien we! het risico van enig geld verlies. Hoe het ook zij: de tendens is niet mis te verstaan. Kitsch komt er nog ge noeg, maar de kunst is niet in verdruk king. De film „That night" mag gezien worden als een exponent van de verander de opvattingen, welke zich blijkbaar ook bij de groce maatschappijen doet gevoe len. „That night" wordt uitgebracht dooi de R.K.O. Regisseur is John Newland. OP DE KEPER beschouwd is het ver haaltje vrij simpel. We maken kennis met een overbelaste televisiereclame-schrij ver, die zijn werk niet afkan. Hij komt laat thuis, gaat moe naar bed en is eigen lijk nog niet uitgerust als hij opstaat. Ge volg: hij leeft niet meer met zijn gezien, hij leeft niet voor zijn vrouw en niet meer voor zijn kinderen. Hij heeft geen tijd. Hij zou wel willen, maar hij moet telkens cle mentie inroepen. Dat gaat lang goed, tot zijn vrouw bezwaar maakt tegen de gang van zaken. Kibbelpartijen zijn er het ge volg van. De kinderen merken ze op. En dan plotseling wordt de man getroffen door een hartaanval. Het scheelt maar een haartje of nij gaat er onderdoor. Zijn arts redt hem met de middelen van de moder ne wetenschap. En voor zover die midde len niet toereikend zijn: „Het enige wat je kunt doen is bidden," zegt de arts tot de vrouw, die met angst en vrezen ziet, hoe de dood haar haar man dreigt te ont nemen, juist nu ze gaat beseffen dat hij haar in menig opzicht al ontnomen is. De patiënt geneest echter. Nog is er gelegen heid de fatale levenshouding te herzien. Dat gebeurt. Wanneer de man eenmaal terugkeert in zijn gezin is het uitzicht op echt levensgeluk geopend. ZO VERTELD lijkt het maar een mid delmatig verhaaltje. Dat zou het beslist zijn geworden, wanneer de nadruk niet zo sterk was komen te vallen op de hartaan val en de crisis, welke daarop volgt, de strijd tussen leven en dood, die beslist over het lot van meer dan een mens, over het lot van een gezin. De film onthult ons de toestanden in dat gezin met net voldoen de aanduidingen om ons bij zijn wel en wee betrokken te doen zijn. Dan slaat de bliksem in. Het proces van de hartaan val, die de man krijgt juist wanneer hij de trein naar huis zal nemen, zijn opne ming in het ziekenhuis, de tweede gevaar lijke attaque in de kliniek, waarheen hij is overgebracht, de ernstige nevenver schijnselen en eindelijk zijn herstel volgt men, als men dat in anatomische tegen spraak mag zeggen, op de voet. Dat is geen pretje. Maar wij beseffen zeer dui delijk hoe lief het leven ons is. Het leven van onszelf en. het leven van deze man. De toeschouwer vereenzelvigt zich beurte lings met het slachtoffer en zijn gezin, hij wordt met zijn npus. bovenop de Xetten ge drukt en die feiten zijn verschrikkelijk. Het is een ware opluchting, wanneer het proces van de ziekte ten goede keert. Even is men dan nog ongerust over dat andere ziektebeeld: het huwelijk dat dreigde in een bedding van misverstanden vast te lo pen. Als een natuurlijke oplossing komt ook hier het herstel der juiste verhoudin gen. Er was niets wezenlijks verloren. Er liep alleen iets mis Zo worden aan de dood de dingen van het leven getoetst en op hun uiterste konsekwentie verstaan. Dat menig bioscoopbezoeker daarmee zijn voordeel kan doen is duidelijk. Dat hij er zich zeer lang onbehaaglijk bij kan voe len is uiteindelijk geen bezwaar. Door een indringende wijze van beeld- behandeling, die geen ruimte voor „ver zetjes" laat, maar de fysieke kant van de zaak geen minuut uit het oog verliest om ons daarmee psychisch aan zich te bin den neemt John Newland de kans waar leven en dood tegen ons uit te spelen in een sober en aangrijpend document. De documentaire waarde van deze speelfilm, is dan ook haar eerste verdienste. Ze is indrukwekkend genoeg om de overige hier onbesproken te laten. F. W Franse Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de rechtbank te Groningen tegen een 65-jarige brugwach ter uit Groningen wegens poging tot het opzettelijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Bij het ophalen van de afsluitbomen van de door de verdachte bediende brug was op 23 oktober van het vorige jaar een twaalfjarige jongen met fiets en al mc- gesleurd. Toen de boom omhoog stond had hij zich omlaag laten glijden, zodat hij heelhuids op de begane grond was te rechtgekomen. Verscheidene getuigen verklaarden te hebben gezien, dat de afsluitboom, waar aan de jongen hing, enkele malen op en neer was bewogen, kennelijk met de be doeling om de jongen „af te schudden". Er starten voorts dertien B-, twintig C-, en negenentwintig D-klassers, van wie mag worden verwacht, dat er onder deze out siders zijn, die, juist in deze eerste seizoen wedstrijd, voor een verrassing kunnen zorgen. Onder deze lager geklasseerden schuilen vaak de nieuwe atletieksterren van het nieuwe wedstrijdjaar. Van „Suo mi" nemen aan deze cross deel: Hans Kei zer bij de junioren en bij de senioren Lieuwe Schol, Jan Roemer, Arie Langen- doen, Arend Koet, Wim Kok en Eddy Schick. De prijsuitreiking geschiedt direct na de wedstrijd in hotel „Kennemerhof' aan de Kennemerlaan in IJmuiden. Castricum Door het rijkstuinbouwconsulentschap was donderdag voor bloembollenkwekers uit Castricum en wijde omgeving een voor lichtingsmiddag georganiseerd, waarvoor zeer grote belangstelling bestond bij be langhebbenden uit Beverwijk, Heemskerk Uitgeest, Limmen, Hciloo, Egmond en Castricum zelf. De voorzitter, de heer Res begroette in het bijzonder de heren ir. Van der Helm, ir. A. F. Vlag, A. F. G. Slootweg en D. Twisk en hun assistenten van de diverse voorlichtingsdiensten De heer Slootweg kreeg hierna het woord om, als deskundi ge verbonden aan het labaratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, te spreken over het vuur in tulpen. Deze bolziekte die de laatste jaren grotere vormen aanneemt is volgens hem een nieuwe ziekte waar van de bestrijding nog slechts in het be ginstadium verkeert. Reeds worden, door het plantgoed met een kwikpreparaat te behandelen, goede resultaten behaald. De heer Twisk, hoofdassistent, sprak daarna over de teelt van bijgoed, dat in verband met het aardappelteeltverbod actueel is geworden. Met he1 preparaat moet voor zichtig worden omgesprongen en hij be sprak enkele andere preparaten waarme de eveneens succes geboekt was. De voor zitter dankte aan het slot van de avond alle sprekers voor hun leerzame voor drachten. Advertentie Zaterdag 21 februari beslist MARKTPLEIN Het onderling Paarden- en Hittenfonds gevestigd te Heemskerk heeft donderdag avond in zaal Nijman de jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord deelde de heer A. J. Stuyt mee dat het fonds on langs veertig jaar geleden werd opgericht. De vereniging heeft haar werkterrein uit gebreid tot Assencelft, waar in korte tijd reeds veertien leden werden gewonnen. De secretaris-penningmeester de heer Jac. Termes toonde zich in zijn jaarver slag tevreden over 1958. Hij meldde een batig saldo van 21,13. Het waarborgkapitaal dat op 1 januari 1958 86.200,- bedroeg steeg tot een bedrag van 103.875,-. De omslag over 1958 bedroeg negentig ten honderd over een verlies van drie paai den. Het bedrag aan liquide-middelen on derging een teruggang met f 151,36. Het ledental vertoonde een kleine stij ging en bedraagt thans honderdéénentwin tig. In 1958 waren honderddertig paarden verzekerd, waaronder dertien ponny's. De gemiddelde verzekerde waarde bedraagt thans 800,-. Tijdens de rondvraag maak te een lid bezwaar tegen de bepaling dat voor ponny's dubbele premie wordt gehe ven. Vastgesteld werd door de vergadering dat dit noodzakelijk is, omdat het risico voor deze dieren groter is. FRANKLINTON (DPI) De weinige inwoners, die het dorpje Franklinton, in de Amerikaanse staat North Carolina, telt, hebben woensdag veel meer water gebruikt dan normaal is. De verklaring daarvoor is dat het water een niet on aanzienlijk percentage alcohol bevatte. Ambtenaren van de belastingdienst hadden even buiten het dorp een clan destine stokerij ontdekt. De vaten „Wit te Bliksem" en andere fraai betitelde produkten kiepten zij leeg in een vij vertje, dicht bij de stokerij. Zij reali seerden zich niet dat dit vijvertje het reservoir van de gemeentelijke water leiding was. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft persberichten uit het Nabije Oosten tegengesproken over een volksverhuizing van Joden van de Sovjet-Unie naar Israel. Deze berichten vinden hun oorsprong in „kapitalistische kringen", aldus de zender. De Verenigde Arabische Republiek en an dere Arabische landen hebben onlangs uiting gegeven aan hun bezorgdheid over het gevaar van de huidige immigratie in Israel van Joden uit Oost-Europa. De berichten over een emigratie van Joden uit de Sovjet-Unie hebben „in feite geen grond", aldus radio-Moskou. BEIROET (AFP) De emigratie van Joden uit Oost-Europa naar Israel houdt ten zeerste de aandacht van de Libanese regering gaande, aldus is in de onmiddel lijke omgeving van premier Sjehab ver klaard. De Libanese ministerraad heeft be sloten zonder verwijl met de Arabische re geringen in contact te treden om „het ge vaar van zionistische expansie onder de ogen te zien". Het kabinet heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken opgedragen de leiders van zekere buitenlandse diplo matieke missies in Beiroet te ontbieden om hen ervan in kennis te stellen dat Libanon zich krachtig tegen uitbreiding van de Joodse immigratie in Israel verzet. (Van onze correspondent in Bonn) De Bondsdag heeft van zijn vastbesloten heid blijk gegeven om de verkiezingen van bondspresident op 1 juli in Berlijn te houden. Aangenomen word' dat dit plan door de westelijke bondgenoten van de bondsrepubliek met een zeker onbehagen wordt bekeken. Volgens de Westduitse politieke partijen kan de Sovjet-Unie deze verkiezing te Berlijn onmogelijk als een provocatie beschouwen, omdat ook de Oostduitse Volkskammer haar zittingen in Berlijn pleegt te houden. Anderzijds wenst men zich niet door Russische dreigementen te laten afschrikken. Men wil voorts de ruïne van het oude Duitse parlement, de Rijksdag, opbouwen tot een officieel vergadergebouw voor de Bondsdag. Voor deze restauratie is drie miljoen mark uitgetrokken. Van westelijke zijde te Bonn is men niet ingenomen met deze plannen. De westelijke geallieerden zijn niet geraadpleegd in deze kwestie, waarover alle Westduitse partijen het blijkbaar eens zijn vermoedelijk omdat geen van hen het zich kan veroorloven ten deze Berlijn zogenaamd „in de steek te laten". Men verheelt zich overigens ook in regerings kringen niet, dat de situatie rond Berlijn wel is veranderd, vergeleken met vorig jaar. Tenslotte hangt de Russische dreiging boven het hoofd van de tweeëneenkwart miljoen Westberlijners. Men vraagt zich daarom dan ook af of het werkelijk zin heeft om deze moeilijke, zo niet dreigende situatie te negeren en te doen alsof er niets aan de hand is. De Russische ambassadeur te Bonn, Smirnov, heeft nog niet zo lang geleden in een gesprek met Adenauer gezegd, dat de bondsdagvergaderingen in Berlijn doornen in het Russische vlees zijn. Men zegt hier dan ook, dat het geen capitulatie zou inhouden indien men voor de presidents verkiezingen niet naar Berlijn zou gaan. Een dergelijk besluit zou wel kunnen getuigen van begrip voor de moeilijke positie van het westen in Berlijn. Van westelijke zijde is men dan ook bepaald bezorgd dat deze Westduitse pelgrimstocht naar Berlijn op 1 juli een negatieve uitwerking zal hebben op de Russisch- westelijke verhouding. DE VEROVERIMG VAM DE DIEPTE RECORDS VAN HET OIEPZEE.ONDERZOEK. De Franse marine en het fonds voor wetenschappelijk onderzoek hebben plan nen te gaan varen op een diepte van 11.000 meter, dat is bijna drie keer het huidige wereldrecord duiken, dat zes jaar geleden door luitenant Houot met zijn toestel de FRNS 3 op 4050 m. werd gebracht. De grootst gemeten zeediepte is onge veer 12.000 meter, een diepte, die vorig jaar werd ontdekt in de Stille Oceaan. Als men dus een toestel op 11.000 meter kan brengen heeft men bijna de bodem van de wereld bereikt en een dergelijk toestel staat thans op de Franse marinewerf in Toulon op stapel. Deze bathyscaaf zal met de nieuwste hulpmiddelen worden uitgerust voor het binnenhalen van dieren en grondmonsters. De door prof. Piccard ontworpen brandstofdrijver, alsmede speciale schijnwerpers maken de duiker tot het neusje van de zalm, een stevig „neusje" overigens want het toestel is erop berekend een druk van 1 ton per cm2 te weerstaan. Het toestel moet wel zo enorm stevig zijn omdat bij elke tien me ter die men dieper in het water duikt de druk met één atmosfeer toeneemt, dat wil zeggen dat men op 100 meter diepte reeds een druk van 10 kilo op elke vierkante cen timeter moet kunnen weerstaan. Volgens geruchten hoopt men in de loop van dit jaar de bathyscaaf gereed te heb ben voor de afdaling naar het enige ter rein dat nog onbereikbaar voor de mens is, de diepzee. De tekening geeft een over zicht van de grootste zeediepte en de be haalde resultaten van het diepzee-onder zoek. Letterlijk en figuurlijk een donker geval want betrekkelijk kort na het zee oppervlak wordt het steeds donkerder in het water tot er uiteindelijk geen spran keitje licht meer heerst en alles in een si nister zwart is gehuld. Van welk een in tense duisternis en stilte de diepzee op 12.000 meter is laat zich slechts gissen, voorlopig is deze diepte voor de mens on bereikbaar.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7