Verbittering in de Borinage 4 239.- UILACTIE B. KRAAY ter'' gloednieuw Sola met 20 °/o korting beschaafde verkoopster BE,RT,US.ftR.UIS „Nederlandse volk heeft recht op een duidelijke uitspraak" ERRES SOLA - GEELS Tegen Brussel en Luxemburg en tegen alles wat Vlaams en katholiek is Planetenweg 28 Galerij Duinwijk 6 MR. J. W BURGER IN BOVENZAAL „ROYAL' Neen is nog geen nooit, zegt prof. Oud Geen Duits hotel en „Kinderheim" op Terschelling „Troïlus en Cressida" ook in Parijs Scheepvaart llU eefi' tï\ GESLOTEN wasmachines Wegens enorm succes verlengd tot 8 maart! Daarom dient uw Televisie-antenne van de allerbeste kwaliteit te zijn v XV ij DAG 20 FEBRUARI 1959 „Het is een misverstand te menen, dat de andere partijen zondermeer een kabi net kunnen vormen De tegenstellingen tussen deze partijen zijn minstens zo groot als die tussen hen en de socialisten. Wan neer zij vandaag zonder socialisten een kabinet zouden vormen, hebben zij mor gen ruzie, want het is geen aaneengeslo ten geheel", dit merkte mr. J. W. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, op aan het slot van de redevoering, die hij gisteravond hield tij dens een openbare vergadering van de P.v.d.A. in de bovenzaal van hotel „Royal" in IJmuiden. Mr. Burger hamerde erop, dat het Ne derlandse volk recht heeft op een duide lijke uitspraak bij de verkiezingen in maart. „Of wij zetten de progressieve lijn van na de oorlog voort, óf de conservatie ven krijgen de overhand in het regerings kasteel. De P.v.d.A. staat beslist niet te dringen voor een plaats in de regering, zij blijft echter bereid om redelijke mogelijk heden voor het leveren van een construc tieve bijdrage in lands belang te benut ten". Mr. Burger releveerde uitvoerig de ge beurtenissen in de Tweede Kamer, die tot de crisis hebben geleid. De kwestie van de vervreemding van landbouwgronden, een voorstel om versnippering van land bouwgronden te voorkomen. En de neder laag van de regering, toen zij voorstelde om blijvende voorzieningen tot prijsbe- heersing der landbouwgronden te treffen. Een noodzakelijk voorstel om te voorko men, dat de prijs van landbouwgronden als gevolg van het blijvende tekort, dat wij in ons land hebben, boven hun econo mische waarde stijgt. „Er is dan een door lopende tendens om de pachten te verho gen. Dit betekent, dat het inkomen van de pachter daalt, of dat zijn subsidie moet worden verhoogd. Een subsidieverhoging, die aldus indirect aan de grondbezitters ten goede komt", aldus mr. Burger. „Daar tegen hebben wij bezwaar gemaakt". „Maar toen de regering met een voor stel kwam voor een blijvende regeling, nam de Kamer een amendement aan voor een verlenging van de voorlopige rege ling met vier jaar. De zaak bleef daar door speculatief. Zolang er geen blijven de prijsbeheersing is, blijft men rekenen op het opheffen van de prijsbeheer sing voor landbouwgronden. Merkwaar dig was, dat in beide gevallen de land bouwdeskundige van de V.V.D. vóór de voorstellen van de regering was, omdat hij deze zakelijk juist achtte. De confes sionelen konden deze juistheid echter niet inzien", zo sprak mr. Burger, „omdat zij uiting gaven aan een verkeerde anti-socia listische mentaliteit". Zó werd het regeringsprogram volgens mr. Burger in stukken gescheurd. Toen namelijk bleek, dat deze partijen zich niet meer gebonden achtten aan het regerings program, had de regering geen basis meer. Mr. Burger herinnerde eraan hoe hij daarna met het opstellen van de beken de zeven punten op de „Fakkeldragers dag" nog een poging had gedaan om het kabinet een grondslag te geven. De be handeling van de belastingvoorstellen in de Tweede Kamer deed voor hem echter de deur van samenwerking in het kabinet met de andere partijen dicht. Principieel punt Met nadruk wees mr. Burger er op, dat bij de behandeling van de belastingvoor stellen voor de P.v.d.A. een principiële zaak in het geding was. Een kwestie van „gelijke monniken, gelijke kappen". Voor de minderdraagkrachtigen was de bestedingsbeperking in 1956 onmiddellijk ingegaan zonder dat deze beperkingen aan een termijn waren gebonden. De beper kingen voor de meerdraagkrachtigen wa ren dat niet, daarvoor moesten speciale wetten worden voorbereid. De heer Lucas van de K.V.P. kwam toen plotseling op het idee, dat deze wetten aan een termijn van twee jaar gebonden moes ten zijn. Dat was al principieel fout. Toen minister Hofstra echter verlenging vroeg van deze belastingwetten voor een perio de van twee jaar, zeide meerderheid van de Kamer: één jaar is voldoende. Over het vaststellen van een termijn voor de op heffing van de bestedingsbeperking voor de minder draagkrachtigen werd niet ge sproken. Het verzet van de Kamermeerderheid tegen het voorstel van minister Hofstra was té meer onjuist, aldus mr. Burger, omdat de meerdraagkrachtigen reeds een tegemoetkoming hadden gekregen in de vorm van belastingfaciliteiten in het be lang van de werkgelegenheid. Het totaal bedrag van deze faciliteiten het toe staan van afschrijving van investeringen op de belastingen overtrof het totaal bedrag van de bestedingsbeperkingbelas tingen. Wanhopige poging De kern van de huidige crisis zocht mr. Burger in het jaar 1956 toen de K.V.P. naar zijn mening een wanhopige poging heeft gedaan om haar stempel te drukken op het Nederlandse bestel. Er kwam een fusie tot stand met de conservatieve K.N.P. van de heer Weiter en de K.V.P. kon rekenen op een groot aantal voor het eerst stemmenden. Het liep echter an ders. De verkiezingen van 1956 rechtvaardig den geen kabinet onder K.V.P.-signatuur. De heer Weiter heeft daarna kans gezien een doorslaggevende rol in de K.V.P.- fractie te spelen. Onwil om met de socia listen samen te werken was daarvan het gevolg, vooral toen de verkiezingen voor de Provinciale Staten voor de P.v.d.A. slecht afliepen. „Het zit hem dus in de groei en de kracht van de conservatieven als Weiter en de zijnen, waarbij de A.R. hand- en spandiensten verleent," aldus mr. Burger. Dat de P.v.d.A. zo gaarne een breuk wil de, werd door mr. Burger bestreden met het argument van de volle schatkist. Een deviezenvoorraad, die nog nimmer zo hoog is geweest. „Welke minister van financiën gaat graag heen als zijn politiek tot goede resultaten heeft geleid en hij eindelijk wat ruimer armslag krijgt?" De P.v.d.A. heeft een gunstige situatie achtergelaten. „Nu er blijkbaar wat te ver delen is, heeft men de socialisten niet no dig." De kamerontbinding noemde mr. Bur ger niet in 's lands belang. „Men weet ook, dat deze ontbinding niet fraai is, daarom probeert men zich nu te verschuilen ach ter de Koningin, die opdracht tot deze ont binding zou hebben gegeven." Mr. Burger was niet pessimistisch ge stemd over de vooruitzichten van de P.v.d.A. Hij meende, dat het het Neder landse volk nu wel zo langzamerhand dui delijk is, wat er eigenlijk is gebeurd. „Het geeft velen te denken, dat men een man als Drees aan de kant heeft gezet." De socialisten kunnen met trots terug zien op de resultaten, die in de afgelopen dertien jaar mede door hen zijn bereikt. Als een voorbeeld van sociale politiek, noemde mr. Burger het feit, dat er in 1948 833 miljoen aan de bejaarden werd uitge keerd. „Een sociale politiek die in het be lang was van het gehele volk." Mr. Burger citeerde in dit verband me dedelingen in een orgaan van de Amster- damsche Bank, waarin wordt opgemerkt, dat door 't systeem van sociale uitkeringen een ruïneuze daling van de consumptie tijdens de bestedingsbeperking werd voor komen. Zodat de middengroepen ditmaal niet door een crisis werden gedupeerd. Een progressief kabinet zonder P.v.d.A. achtte hij onmogelijk. Prof. Oud heeft gisteravond op een ver kiezingsbijeenkomst van de V.V.D. te Nij megen opnieuw gesproken over de houding van de V.V.D. tegenover de P. v. d. A. Hij herhaalde, dat. de V.V.D. geen voorstand ster is van een regering op brede basis en dat zij in geen geval in een kabinet wil samenwerken met de P. v. d. A. Uit de vergadering kwam hierop de vraag, of de V.V.D. dan nooit met de P. v. d. A. in een regering zou willen samenwerken. In zijn antwoord verklaarde prof. Oud, dat zijn „neen" van nu nog geen „nooit" voor de toekomst betekent. De aanvragen voor de bouw van 'n hotel, bestemd voor niet-Nederlands publiek, in Den Hoorn op Terschelling en voor de stichting van een „Kinderheim"' voor 2000 niet-Nederlandse kinderen op Terschelling zullen worden afgewezen, zo delen de ministers Struijcken, Witte, Staf en Cals mede in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) over de bouw van een hotel op West-Terschelling door een oud- N.S.B.'er. Er kan uiteraard geen discriminatie naar de nationaliteit van toeristen of vakantie gangers worden toegepast, zo zeggen de ministers. De minister van Landbouw meent niet te kunnen medewerken aan beschikbaarstelling van rijksgrond voor de bouw van een hotel nabij het dorp Den Hoorn. Deze grond is niet geschikt voor 'n dergelijk groot gebouw. Ook uit landschap pelijk oogpunt zou het niet verantwoord zijn aldaar een dergelijk gebouw te stichten. Ten aanzien van het verzoek tot de bouw van een „Kinderheim" wordt gezegd, dat het thans geldende uitbreidingsplan van de gemeente Terschelling op de daarvoor uit gekozen plaats geen bestemming van de grond voor dat doel kent, zodat on een eventuele aanvrage om vergunning voor de bouw van een zodanig tehuis afwijzend moet worden beschikt. Nederlandse Toneelmanifestatie Naar wij vernemen, zal de Holland Fes- tival-produktie van „Troïlus en Cressida" van William Shakespeare ook in Parijs worden vertoond. In het Internationaal Theaterfestival, dat jaarlijks in het Thea tre des Nations gehouden wordt, treden de Nederlandse tonelisten drie keer op. Onder regie van Johan de Meester geeft men voorstellingen op 11, 12 en 13 juli. BRUSSEL, (ANP) —Tientallen buiten landse journalisten doorkruisen de Belgi sche mijnenstreek in Wallonië waar nog om en nabij 80.000 mijnwerkers in staking zijn. Deze verslaggevers hebben het niet gemakkelijk want er is vrijwel niemand te vinden die juiste inlichtingen kan geven over 't verloop van de staking en inciden ten die een beschrijving waard zijn doen zich vrijwel niet voor. Zij genieten thans evenwel het voorrecht dat zij de door sta kers opgeworpen versperringen mogen passeren en het is voorgekomen dat de re porters van een buitenlands radiostation zelfs werden togejuicht. Enige ogenblik ken daarna werden evenwel de inzitten den van de Vlaamse radio-omroep op de zelfde plaats uitgejouwdOok in ge sprekken met de stakers komt overigens steeds weer deze oude vijandigheid naar voren tegen alles wat Vlaams of rooms ka tholiek is. Als gevolg van de talloze wegversper ringen begint de voedselvoorziening in som mige plaatsen reeds moeilijkheden te on dervinden. De bakker, slager en kruide nier hebben de eerste dagen der staking hun klanten nog te voet bediend, doch nu de staking aanhoudt en zij geen nieuwe aanvoer krijgen, zijn zij hiermee opgehou den. De burgemeesters hebben biljetten doen aanplakken waarin wordt gewezen op het belang van een geregelde aanvoer van levensmiddelen en waarin zij de sta kers aansporen vervoerders van vlees, brood, groente enzovoort geen moeilijkhe den in de weg te leggen. Niettemin vreest men dat zich de eerstvolgende dagen een tekort zal voordoen en de thans doelloos rondlopende mijnwerkers, indien niet snel een oplossing wordt gevonden, tot plunde ringen zullen overgaan. Hoewel de stakers ogenschijnlijk zeer rustig zijn hangt er niettemin rond de ge meenten Cuesmes, Jemappes en Quareg- non een gespannen sfeer. Deze mijnwer kers waren gewoon 400 tot 600 frank per dag te verdienen en zij ontvangen thans slechts 140 frank stakingsgeld per dag voor een gezin van man, vrouw en kind. In enkele gevallen zouden afbetalingsma gazijnen wegens het niet betalen van de vervallen termijn de bromfiets, de was machine of het televisietoestel hebben la ten weghalen Mars naar Luxemburg? In ieder geval heeft men wel de indruk dat deze toestand niet te lang moet voort duren indien men excessen wil vermijden. Men spreekt thans overigens niet alleen meer in mijnwerkerskringen van een mars op Brussel doch ook van een mars naar Luxemburg, naar de zetel van de E.G.K.S. omdat vele stakers er blijkbaar van over tuigd zijn dat deze Hoge Autoriteit de oor zaak is van al hun ellende. In gesprekken die de stakers met ver slaggevers hebben wordt dikwijls herin nerd aan het aandeel dat zij indertijd ge had hebben in de koningskwestie toen zij eveneens een mars op Brussel hadden ge organiseerd, die naar zij van oordeel zijn, er de oorzaak van was dat koning Leopold aftrad. Ook thans menen vele mijnwer kers dat slechts een massademonstratie in de richting van Brussel of Luxemburg kan bijdragen tot een oplossing van de moeilijkheden waarvoor zij en hun gezin nen gesteld zijn als gevolg van de drei gende sluiting der onrendabele mijnen. Hardhandig Intussen nebben de leden van de rijks wacht, die door de mijnwerkers weinig vleiend de „Mau Mau's" worden genoemd hun lankmoedige houding enigszins laten varen en traden zij hier en daar soms vrij hardhandig op. Zo viel de rijkswacht te Cuesmes met de bajonet op het geweer een drankgelegenheid binnen waarbij ver scheidene stakers werden opgebracht en waar rake klappen vielen. Toen leden van de rijkswacht echter in Jemappes een Ita liaan wilden aanhouden werden zij door een woedende menigte aangevallen. De Italiaan kon hierdoor ontkomen. Intussen rijst de vraag wat bij een slui ting van de mijnen zal moeten gebeuren met de vele buitenlanders die in de mij nen werken. Indertijd toen er een grote schaarste aan steenkool bestond zijn tien duizenden Italianen als mijnwerkers aan geworven en er zijn thans gemeenten waar meer Italianen dan Belgen wonen, bij voorbeeld in Peronnes, in het centrum, waar vele gezinnen uit Sicilië die dikwijls negen tot tien kinderen hebben, gevestigd zijn. Men. is het er wel over eens dat deze buitenlanders, die, aangelokt door het goe de loon, hun zonnige streken in het. zuiden hebben verlaten om in België diep onder de grond te gaan werken en dit land door een moeilijke periode heen te helpen, niet ineens aan hun lot mogen worden overge laten. Indien al terugzending naar eigen land noodzakelijk mocht blijken, zo be toogt men, dan zal dit zeer geleidelijk en op goede voorwaarden dienen te geschie den. Buitenlanders Over de deelneming van vele Italianen aan de staking spreken de Belgen in het algemeen echter hun misnoegen uit. Het rooms-katholieke blad „Het Volk" wijst erop dat de rijkswacht bij incidenten steeds weer heeft moeten vaststellen dat hier in hoofdzaak vreemdelingen bij be trokken waren. Italianen ontzagen zelfs, aldus het blad, niet een bus met Belgische werklieden aan te houden die zich naar hun werk begaven en verplichtten deze uit te stappen. Wanneer iets dergelijks ge beurt door Belgische stakers dan zal nie mand zich daaraan ergeren, zo schrijft het blad, maar wanneer vreemdelingen die hier werk en gastvrijheid vinden zich het recht aanmatigen te beoordelen of Belgische arbeiders nog mogen werken of niet, dan lijkt dit enigszins overdreven. Vreemde arbeiders mogen nu eenmaal niet in België een stakingsbeweging ko men leiden, straten open breken en zich aan allerlei baldadigheden overgeven. Buitenlanders die zich daaraan schuldig maken horen hier niet thuis, zo besluit het blad. Er is maar een manier om tegen dergelijke figuren op te treden: ze over de grens te zetten. Aardijk, 19 v. Bangkok n. Tandjong Priok. Abbedijk, 19 690 m. w.z.w. Bermuda n. Antw. Abbekerk, 20 te Manilla. Abida, 21 te Sewaren verwacht. Acila. 20 v. Rotterdam n. Donges. Agamemnon, 19 v. Cumana n. Wageningen. Albireo. 19 v. Santos n. Montevideo. Alblasserdijk, 23 te Le Havre verwacht. Alioth, 19 te Bremen. Alkaid, 19 53 m. n. Kp. Finisterre n. Antwerpen. Vizagapatnam. Alkmaar, 19 v. Port Said, 28 te Rotterdam verw. Alphacca, 19 75 m. z. Maceio n. New York. Almkerk, 19 480 m. z.o. Cocos eil. n. Fremantle. Alwaki, 19 150 m. o. Kp. Spartivento n. Genua. Amerskerk, 19 m. m. w.n.w. Wandelaar n. Antw. Ampenan, 20 te Singapore verwacht v. Surabaja. Amstelkroon, 19 1060 mijl zuidw. Gibraltar naar Amstellaan, 19 500 m. z.o. Suez n. Suez. Amstelland, 19 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Amstelpark, pass. 19 Berlenga n. Engeland. Amstelsluis. 19 dw. Bona n. Londen. Angolakust, 19 v. Lagos n. Port Harcourt. Annenkerk. 19 v. Port Said n. Genua. Arendskerk, pass. 19 ■•lengs n. Antwerpen. Argos, 19 190 m. o.r Malta n. Tel Aviv. Arkeldijk, 19 v. Penang n. Colombo. Arr.edijk, 19 v. Houston n. Le Havre. Artemis, 19 te Rotterdam. Asmidiske, 19 510 m. n.o. Bermuda n. Baltimore. Astrid Naess, 19 85 m. z.w. Porto Rico n. N. York. Axeldijk, 19 te Trinidad. Bali, 19 720 m. o.z.o. Kp. Guardafui n. Djibouti. Banggai, 20 te Penang. Batu, 19 115 m. o. Port Sudan n. Aden. Bennekom, 19 900 m. n.o. Barbados n. La Guaira. Borneo, 19 175 m. z.o. Socotra n. Belawan. Bussum, 19 80 m. o. Ras Fartak n. Suez. Bantam. 19 te Rotterdam. Bintang, 20 te Khoralmufatta. Bloemfontein, 19 140 m. z.w. Monrovia n. K'stad. Breda, 18 v. Port Sucre n. Puerto Cabello. Concepcion, 19 bij Vlissingen n. Antwerpen. Clavella, 24 te Oran verwacht. Corilla, 26 te Singapore verwacht. Crania, 20 te Melbourne verwacht. Caltex Delft, 19 25 m. z.o. Little Quoin n. Su»z. Calt. Rotterd., 19 230 m. n.no. K. Villano n. Sidon. Congokust, 19 200 m. w.z.w. Kp. St. Vincent naar Freetown. Caltex Pernis, 20 te Vizagapatnam. Cities Service Valley Forge, 20 te Philadelphia. Coolsingel, 21 te Rotterdam verwacht. Caltex Eindhoven, 19 v. Aden n. Suez. Calt, Rotterd.. 19 235 m. n.n.o. K. Villton n. Sidon. Caltex The Hague. 19 80 m. z.z.o. Quoin Island naar Lourenco Marques. Corilla, 19 150 m. z. Calcutta n. Singapore. Celebes, 19 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Cradle of Liberty, 20 v. B. Mashur n. Ph.delphia. Callisto, 19 190 m. n.o. Las Painias n. IJmuiden. Castor, 19 200 m. n.o. Porto Rico n. Cd. Trujillo. Camitia. 19 te Good Hope (New Orleans) verw. Ceronia. 19 te Geelong verwacht. Cinulia. 22 te Rotterdam verwacht. Dinteldijk, 19 v. Panama n. Londen. Dordrecht, 19 75 m, z. Landsend n. Philadelphia. Delft pass. 19 Terceira n. Rotterdam. Dongedijk, 19 900 m. z.o. Bermuda n. Curacao. Diemerdijk. 20 te Rotterdam. Etrema, 21 te Malta verwacht. Daphnis, 19 te Hamburg n. Amsterdam. Eemland, pass. 19 Finisterre n. Amsterdam. Eenhoorn. 19 100 m. z. Sardinië n. Hamburg. Esso Nederland, 19 50 m. z.w. Kuria Muria eiland naar Rastanura. Friesland SSM, 19 v. Setubal n. Nederland. Friesland KRL, 20 te Baltimore verw. v. N. York. Garoet, 19 v. Tandjong Priok n. Sungeigerong. Groote Beer, 19 25 m. n.w. Kp. Finist. n. A'dam. Graveland, 19 te Hamburg. Hermes, 20 v. Amsterdam n. Antwerpen. Hecuba, 19 te Bremen. Houtman, 19 420 m. w.z.w. Mauritius n. Mauritius. Hispania, pass. 19 Ouessant n. IJmuiden. Heelsum. 19 v. Hamburg n. Antwerpen. Heemskerk, 19 215 m. w. Sabang n. Singapore. Haarlem, 19 660 m. w. Flores n. Rotterdam. Hersilia, 19 500 m. z. Flores n. San Juan. Hector, 19 v. Palermo n. Algiers. Hestia, 19 v. Puerto Ordaz n. Puerto Cabello. Helena, 10 te Curagao v. La Guaira. Helicon, 19 te Georgetown v, Barbados. Hera, 23 te Kingston verwacht. Hydra, 19 te Bremen. Japara. 19 510 m. n.w. Minicoy n. Aden. Java. 19 voor anker op Elbe n. Hamburg. Joh. Frans. 19 170 m. o. K. Hatteras n. Amuaybay. Joseph Frering, pass. 20 Las Palmas n. Monrovia. Jacob Verolme, 19 138 m. w. Pisco n. Ph.delphia. Kalydon. 22 te Miri verwacht. Kermia, 19 te Stanlow verwacht Kopionella. 20 te Trinidad verwacht. Koratia. 3/3 te Buenos Aires verwacht. Korovina, verm. 20 v. Curacao n. Cabimas. Kosicia. verm. 20 v. Curagao n. Trinidad. Kieldrecht, 19 60 m. n.o. Kp. Carbon n. Lissabon. Kreeft, 20 te Rotterdam verwacht. Kelletia, 20 v. Abadan n. Mukalla. Korenia. 19 v. Punta Cardon n. Boston. Kerkedijk, 19 62 m. z.o. Sable eil. n, New York. Kryptos, 20 v. Beelong n. Auckland. Kenia. 19 v. Cardon n. Buenos Aires. Kermia, 19 te Stanlow verwacht v. Donges. Keizerswaard, 19 op Meer van Maracaibo naar Bachaquero. Kennemerland, 19 te Itajay verwacht. Kloosterdijk, 19 te Tampico. Lelykerk, 19 140 m. w.n.w. Tunis n. Port Said. Leiderkerk, 19 ten anker op Theems n. Londen. Leiderkerk, 18 geank. Sunklightvesse n. Londen. Loosdrecht, 19 v. Hamburg n. Rotterdam. Laarderkerk, 19 345 m. z.o. Pt. Sudan n. Suez. Laertes, 19 v. Makassar n. Bitung. Larenberg, 19 400 m. n. Dakar n. Dakar. Luna, 19 te Hamburg n. Kopenhagen. Laurenskerk, 19 te Zanzibar v. Dar Es Salaam. Lieve Vrouwekerk, 20 te Massawah. Lekkerkerk, 19 te Lond env. Rotterdam. Macoma, 19 te Bangkok verwacht. Malea, 20 te Miri verwacht. Mitra, 19 te Birkenhead. Moordrecht, 19 v. Port Said n. Landsend. Merwelloyd. 19 150 m. w. Cyprus n. Beyrouth. Meliskerk. 19 v. Basrah n. Khorramshahr. Maasdam, 19 v. Port Au Prince n. New York. Maas. 19 v. Bandirma n. Kalyvia. Maasllovd. 18 v. Saigon n. Surabaja. Mataram, 19 v. Houston n. New Orleans. Muiderkerk. 19 300 m. w. C'blanca n. Duinkerken. Munttoren, 19 480 m. z.o. Suez n. Mena. Mijdrecht, pass. 19 Aden n. Houston. Memnon. 20 te Londen. Mijdrecht., pass. 19 Aden n. Houston. Nias, 19 dw. Oporto n. Amsterdam. Naess Lion, 19 37 m. z.z.w. Kuria Muria n. Mena. N ij kerk, 19 te Aden. Nanusa, 19 50 m. z.w. Kp. Blanco n. Antwerpen. Nestor. 19 250 m. w. Fayal n. Pointe a Pitre. Overijssel, 18 v. Tabaco n. Pangi. Oranjestad, 20 te Amsterdam. Ommenkerk, 19 te Genua. Ondina. 20 te Hongkong. Oberon, 19 v. Curagao n. Oranjestad. Oranje. 20 te Colombo. Oranje Nassau. 19 v. Barbados n. Plymouth. Osiris. 19 v. Houston n. New Orleans. Ootmarsum, 19 840 m. w.z.w. Fayal n. Houston. Pr. Fred. Willem, pass. 19 Kp. Degata n. Napels. Perna, 23 te Beira verwacht. Prins Alexander. 20 v. Rotterdam n. Rouaan. Prins Willem II, 20 v. Rotterdam n. Londen. Peperkust, 18 v. Amsterdam n. Antwerpen. Pygmalion, 19 300 m. z.z.w. Flores n. Hamburg. Prins Will. v. Oranje. 19 v. Le Havre n. Halifax. Provenierssingel. 19 260 m. z. Saba n. Ph.delphia. Purmerend, 19 80 m. z.z.o. Kingston n. Curagao. Pr. Joh. Willem Friso, 19 120 m. o. Malta n. Haifa. Prins Casimir, pass. 19 Majorca n. Büuriana. Prins Willem V, 19 150 m. z.z.w. Ouess. n. R'dam. Philine, 19 te Rotterdam verwacht. Rijnkerk, 19 te Bremen v. Amsterdam. Ridderkerk, 19 te Allepey. Rotti, 19 300 m. z.o. Kp. Sable n. Mostaganem. Rijnkerk, 19 te Bremen. Roebiah, 19 190 m. z.o. Suez n. Aden. Sunetta, 20 te Chittagong verwacht. Slamat, 20 te Rotterdam. Soestdijk, 20 te Rotterdam. Stad Leiden, 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Schie, 19 v. Bremen n. Amsterdam. Stad Rotterdam, pass. 19 Ouessant n. IJmuiden. Stad Rotterdam, 21 te IJmuiden verwacht. Stad Vlaardingen, 22 te Rotterdam verwacht. Samarinda, 19 100 m. z. Kreta n. Lissabon. Sanana. 19 120 m. z. Hongkong n. Saigon. Sliedrecht, 19 370 m. w.z.w. Novorossisk. Stanv. Benakat ,19 60 m. n.w. Singap. n. S'gerong. Steven, pass. 19 Gibraltar n. Huil. Straat Bali, 19 360 m. o.n.o. D. Garcia n. Penang. Sambas, 19 v. Rangoon n. Penang. Saloum, 19 te Ziguinchor verwacht. Schelpwijk, 19 105 m. z.z.w. Ras Al Hadd naar Bahrein. Schie, 19 ten anker bij Bremerhaven. Stad Arnhem. 19 ten anker Schelde naar Gent. Senegalkust. 19 v. Accra n. Capecoast. Sloterdijk, 19 160 m. z. v. Halifax n. Antwerpen. Stad Haarlem, 19 20 m. n. Ushant n. Teneriffe. Stad Utrecht, 19 330 m. z. Portland n. Hamburg. Stad Vlaardingen, 19 160 m. w. Ushant n. R'dam. Stanvac Malacca, 20 te Singapore verwacht. Scherpendrecht, 19 400 m. n. P. Rico n. Trinidad. Solon, 19 te Cartagena. Stad Amsterd., 19 110 m. w. Konakry n. IJmuid. Stad Gouda, 19 330 m. n.w. Finist. n. Hpt. Roads. Statendam. 20 te Bombay v. Mombasa. Statue of Liberty, 19 v. B. Mashur n. Ph.delphia. Statendam. 20 te Bombay. Sarpedon. 19 te Curagao verw. v. Amsterdam. Statensingel, 19 te Norfolk. Thelidomus, 23 te Delaware City verwacht. Tibia, verm. 20 v. Curagao n. Cardon. Tomocyclus, 23 te New York verwacht. Tankhaven II, pass. 19 Str. Banka n. Padang. Tiberius, 20 te Ciudad Trujillo. Titus. 20 te La Guaira. Triton, 19 v. Georgetown n. Trinidad. Tahama, 19 160 m. z.w. Ushant n. Tripolis. Talisse, 19 ten anker op Thames. Themis, 19 680 m. w.z.w. Ushant n. Rotterdam. Tjiluwah, 20 te Singapore. Tappanzee, 19 480 m. z.w. Walvisbai n. Trinidad. Trompenberg, 19 330 m. w.z.w. Nrdw.kp. n. Aden. Tara, 19 v. Salvador n. Antwerpen. Tarakan. 19 90 m. z.w. Kp. Comorin n. Bangkok. Theobaldius, 19 200 m. n. Cayenne n. Buen. Aires. Telamon, 19 te Petit Goave v. Jeremie. Titus. 19 v. Trinidad n. Grenada. Utrecht, 20 te Belawan. Van Heemskerk, 19 te Freetown. Vasum, 23 te Algiers verwacht. Vasum, 19 190 m. n.w. Alexandrië n. Portland. Vivipara, 19 dw. eil. Masira n. Algiers. Weltevreden, 19 v. Cheribon n. Semarang. Witmarsum, 19 te Brownsville verwacht. Waal, 20 te Piraeus. Wonosobo 18 v. Singapore n. Manilla. Westertoren, 19 v. Buenos Aires n. Curagao. Wonosari, pass. 19 Key West n. Houston. Zeeland. 19 v. Suez n. Djeddah. Zaankerk, 19 540 m. z.w. Cocos eil. n. Aden. Zuiderkruis, 20 v. Sydney n. Aden. Zonnekerk, 19 130 m. n.w. Djeddah n Suez Zonnewijk, 19 780 m. o. Key West n. Corp. Christi. SLEEPVAART Barentsz Zee, 17 v. Rotterdam. Cycloop, pass. 17 eil. Masira n. Arabische Golf. Elbe, 18 terug te Rotterdam van proefvaart. Friesland, 17 160 m. n.w. Cartagena n. Maracaibo. Noordholland, 18 v. Falmouth n. Nigeria. Noordzee, 17 op de Schelde. Rode Zee, 17 v. Holyhead n. Avonmouth. Thames, 16 v. Uddevalla te Southampton. Titan, 17 330 m. w.n.w. Alexandrië n. Arab. Golf. Tvne, 16 te Santiago de Cuba. Zeeland, pass. 18 Westhinder n. Port Harcourt. KLEINE VAART Alcetas. 18 te Rotterdam n. Amsterdam. Appingedam, 19 te Royal Sovereign n. Oporto. Atlas, 18 te Amsterdam n. Hamburg. Bab T, 17 v. Bayonne te Eastham. Badzo, 18 op Thames ten anker n. Londen. Bloemgracht, pass. 19 Texel n. Amsterdam. Boreas, 19 te Kiel n. Kopenhagen. Brouwersgracht, 19 ten anker Thames n. Londen. Draco, 18 10 m. n.w. Finisterre n. Rotterdam. Eljo, 19 30 m. w. Landsend n. Galway. Elsa, 19 8 m. w.z.w. Dungeness n. Londen. Flevo, 19 15 m. z.w. IJmuiden n. Amsterdam. Ilias, 18 dw. Ouessant n. Lissabon. Joost, 19 ten anker op Thames n. Oporto. Julia Mary, 19 v. Oporto te Belfast verwacht. Kaap St. Vincent, 16 v. Zaandam te Amsterdam. Mare Liberum, 18 mond Seine n. Rouen. Midas, 17 v. Ceuta n. Nemours. Nero, 17 v. Bilbao n. Leixoes. Netta, 19 dw. St. Antonio n. Marseille. Ponza, 18 v. Vestervik, n. Zaandam. Quo Vadis, 19 ten anker La Pallice n. Bordeaux. Strabo, 18 v. Hamburg n. Amsterdam. Thaletas, 19 20 m. w. Lissabon n. Rotterdam. Twee Gebroeders, 17 v. Gibraltar n. Pto. Torres. Westerdok, 19 v Drogheda te Maassluis verwacht. Een werkelijk fantastisch radiotoestel, dat minstens 300.- moest kosten, bieden wij nu aan voor slechts Dit prachtige nieuwe Erres radiotoestel is voorzien van Automatische toonregeling Dirigentenschaal. Een druk op de knop, en U bent Uw eigen dirigent. U kunt naar hartelust het orkest be spelen, Uw lievelingsinstrumenten naar voren halen en genieten van de volle klankrijkdom. Vraagt demonstratie. """44 Stephensonstraat 61 □muiden - Tel. 4325 in de Kennemerlaan! Zaterdag 21 februari (dus morgen) wordt de zaak voor goed Profiteert van onze Totale Leegverkoop. Loopt U gerust eens binnen. Er is vast wel iets voor U bij. Woensdag 25 februari begint de verkoop in onze NIEUWE ZAAK aan de (Leest U vooral ook onze openingsadvertentie in de krant van maandag a.s.) ujpctlth*) Tot en met zaterdag KENNEMERLAAN 159 Wasmachinefabriek heeft re gelmatig met lichte emaille-beschad. Gloednieuw m. gar. Vanaf 145.—. Desgew. afbetaling. Showroom Koningstraat 48, Haarlem. Telef. 17848, 17308, 14254 (voorh. A. v. Burenl.) Indien u de kans heeft gemist uw oude pannen enz. in te ruilen voor dan kunnen wij u nog van dienst zijn met nalevering. Deze actie duurt tot 8 maart, dus wij adviseren u eens spoedig te komen praten met de specialist WINKELPLEIN 1945 No. 51 - TELEF. 8128 WILLEMSBEEKWEG 64 - TELEF. 5324 Wij vragen een voor textiel en damesconfectie, in ieder geval enigszins met het vak bekend. ANDRIESMA. Hoofdstraat 156. Santpoort, tel. 8473 K 2560 Laat PRUIS u daarover deskundig voorlichten en u tevens adviseren bij de aankoop van uw TV-toestel. Ervaren TV-experts verlenen op elk ogenblik de juiste service Dealer: Erres, Philips, Graetz, Blaupunkt. KENNEMERLAAN 76 hk. Moerbergplantsoen - Telefoon 5726

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8