Nasser meldt herstel van de verbondenheid met Moskou Spoedberaad in Brussel over de mijner is is Treffende voorstelling van „Twaalf gezworenen" Fusie van Beijnes met V.M.F. Op verjaardag van de V.A.R. Rede tot half miljoen Arabieren Zwaarwegende wensen voorgelegd aan Hoge Autoriteit van de EGKS Omwisselingsvoorstel reeds door 95pet der Beijnes-aandeelhouders aanvaard Gevangenen vrijgelaten op Cyprus: feest in Nicosia Twee Britse bataljons gaan voorgoed weg Black bemiddelt weer tussen VAR en Engeland Bonn weet geen raad met de zigeuners uit Polen Het hele gezelschap is verspreid in het land Perzië in het vuur Akkoord met V.S. houdt geen bases in, zegt sjah Hans Brandts Buys onverwacht overleden NEDERLANDSE COMEDIE Dulles blijft op de hoogte van het wereldgebeuren Er gaan stemmen tegen zijn aanblijven op Studenten spelen „Le chandelier" i A AND AG 23 FEBRUARI 1959 CAïRO (UPI) In een redevoering, die president Nasser zaterdag gehouden heeft op een massale bijeenkomst op het plein ven de republiek in Cairo, welke gehouden werd ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van de Verenigde Arabische Re publiek, werd verteld dat een brief is ont vangen van premier Kroesjtsjev van Rus land, waarin blijvende steun aan de V.A.R. beloofd werd. ondanks verschil in ideolo gische opvatting. „Rusland zal de V.A.R. in alle oprechtheid blijven steunen, in haar strijd voor onafhankelijkheid en voor ver wezenlijking van haar gewettigde aspira ties", aldus Nasser. Maarschalk Tito van Joegoslavië, die vrijdag gearriveerd is voor een officieel bezoek, zat achter Nasser op het podium. Er bevond zich naar schatting een half miljoen personen op het door schijnwer pers verlichte plein, dat met vlaggen van de V.A.R. en van Joegoslavië gedecoreerd was. Nasser betoogde, dat het imperialisme poogt een wig tussen de V.A.R. en de Sov jet-Unie te drijven, door de misprijzende opmerkingen van Kroesjtsjev over het op treden van de V.A.R. tegen communisten uit te buiten. Ook zeide hij, dat berichten volgens welke de V.A.R. naar het westen begint over te hellen en Kroesjtsjev wil proberen hem, Nasser uit het zadel te lich ten, verdichtsels zijn. Nasser vertelde, dat hij kort na de rede voering van Kroesjtsjev op het 21ste partij congres, waarin de Rus critiek op de V.A.R. had laten horen, een brief aan Kroesjtsjev had gestuurd, waarin de premier verzocht werd zijn positie toe te lichten. Met name vroeg Nasser of de Sovjet-Unie van plan was van houding te veranderen in de be trekkingen met de V.A.R. Hij had voorts aan Kroesjtsjev gevraagd iedere poging van de vijand te verijdelen cm tweedracht tussen de V.A.R en Rusland te zaaien. Tito sprak maar kort. Hij wenste de V.A.R. geluk met haar eerste verjaardag en beloofde steun van zijn land aan de V.A.R. en andere Afro-Aziatische naties. Nasser wees ook op de toenemende im migratie in Israel en zeide dat als de be volking van Israel blijft groeien, dit land geen alternatief zal hebben dan het te zoe ken in expansie ten koste van Syrië, Jor danië, Egypte en Irak. De president verklaarde, dat zijn land een neutrale koers zal blijven volgen tus sen oost en west. „Nooit zullen wij bevelen accepteren van Londen, Parijs, Washington of Moskou". Hij viel de „imperialistische mogendheden" aan wegens pogingen de Arabische wereld te verdelen en een scheu ring tussen de V.A.R. en Irak teweeg te brengen. Hij zeide te geloven, dat volledige Arabische eenheid uiteindelijk zal komen, misschien binnen een jaar, misschien bin nen tien jaar. Voorts liet Nasser de prestaties van de V.A.R. de revue passeren, waarbij hij de klemtoon legde op de economische ontwik keling. Hij onthulde, dat in drie streken van Syrië grote ijzerertslagen ontdekt zijn, waarvan de exploitatie spoedig zal begin nen. Wat de landhervorming betreft, ver telde hij, dat deze week bijna 800.00 hec taren grond verdeeld zullen worden onder boeren, die geen eigen grond hebben in Syrië. Belofte voor Aden Geheel onverwacht kwam zondag met Nasser en Tito ook de premier van Jemen, kroonprins El Badr, in Damascus aan. De staatslieden werden op het vliegveld door een grote mensenmenigte begroet. NICOSIA (UPI) De Griekse wijk van Nicosia was zondagavond overgenomen door jongemensen die de vrijlating van oolitieke gevangenen en de sluiting van de laatste drie detentiekampen op Cyprus vierden. Urenlang reden vrachtauto's vol met jongelui en bedekt met de blauw-wit- te Griekse vlag in het centrum rorL Het concert der claxons was oorverdovend. De vrijlating van ongeveer 950 gevangenen was zaterdagavond bekend gemaakt. De Britse veiligheidstroepen op het eiland mochten hun kampen niet verlaten. Juichend werd om aartsbisschop Maka- riös en EOKA-leider George Grivas geroe pen. Makarios blijft nog in Londen. Zijn verbanning is nog niet officieel opgeheven. Grivas bevindt zich in de heuvels. Er wa ren vreemde tonelen. Men zag een vrij gelaten Griekse priester een Turks-Cypri sche politieman omarmen. Leden van de EOKA, op wier hoofd de Britten een prijs hadden gezet, liepen op straat. Er waren ook een paar incidenten. Britse soldaten wierpen met stenen naar vrachtauto's waaruit vrijgelaten gevangenen hen zou den hebben bekogeld. Ook vlogen stenen door de lucht toen een bus met gevange nen door een Grieks dorp reed. Een steen vloog ook door de ruit van een groot ho tel dat voor Britse militairen geopend was. Het Britse ministerie van Koloniën heeft medegedeeld dat spoedig een onderzoek zal worden ingesteld naar het lot van 32 Griekse Cyprioten die in Britse gevange nissen straffen van tien jaar tot levens lang uitzitten. (Reuter-AFP) In Nicosia is officieel meegedeeld, dat twee Britse bataljons die mgeveer 2000 man omvatten, in de komen de dagen Cyprus zullen verlaten. Vrije overtocht Volgens berichten uit Athene is de Griek- e scheepsmagnaat Onassis van plan om "trieken die naar Cyprus willen om de -estelijke ontvangst van Makarios bij te •onen, vrij vervoer per schip aan te bie- 'en. Turkse dank ISTANBOEL (AFP) De gemeente raad van Istanboel heeft besloten de Brit se landbouwersfamilie die premier Men- deres na het vliegtuigongeluk te hulp was gesneld, uit te nodigen voor een bezoek aan Turkije. Kroonprins El Badr voorspelde, dat de door Engeland beschermde sjeikdommen rondom Aden weggevaagd zullen worden. In de ambassade van de Verenigde Ara bische Republiek in Den Haag is zaterdag avond een ontvangst gehouden ter gelegen heid van de eerste verjaardag van de re publiek. In afwezigheid van de ambassadeur en zijn vrouw trad op als gastheer de chargé d'affaires de heer Akil Selim Abdou, eer ste secretaris. Onder de vele gasten bevon den zich de minister van Buitenlandse Za ken en mevrouw Luns, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, hoge ambtenaren van de ministeries van Bui tenlandse Zaken, van Economische Zaken en van Oorlog en vertegenwoordigers van het Koninklijk Huis, waaronder de hof maarschalk van de Koningin, dr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann. BEIROET (Reuter/AFP) Een treffen tussen aanhangers en tegenstanders van Nasser heeft zondag nieuwe spanning in de Libanese hoofdstad, Beiroet, veroor zaakt. Twee trams werden zwaar bescha digd, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Troepen bewaken de binnenstad. Beiroets vroegere opstandelingenwijk was versierd met honderden portretten van Nasser ter gelegenheid van de eerste ver jaardag der Verenigde Arabische Repu bliek. CAIRO (UPI) De president van de Wereldbank, Eugene Black, is zondagavond per vliegtuig uit New York in Cairo gear riveerd, om te bemiddelen in de in een im passe geraakte Anglo-Egyptische onder handelingen. (Van onze correspondent in Bonn) In het begin van de vorige week kwam te Büchen aan de West-Oostduitse grens in Sleeswijk-Holstein een trein met meer dan negen honderd mensen uit voorma lig Duits gebied in Polen aan, onder wie 327 zigeuners, die door de Poolse autori teiten op slinkse wijze naar de bondsrepu bliek waren toegeschoven. Om die zigeu ners wordt op het bureaucratische front een hevige strijd geleverd. Zij behoren tot de stammen van de beroemde koningen Kwieck en Gomann. Het merendeel van de mannen is kopersmid. De regering te Bonn wist evenmin raad met het bijzondere gezelschap als de re gering van de deelstaat Sleeswijk-Hol stein. Intussen zijn reeksen zigeuners, on der wie „koning" Kwieck zelf, uit West- Duitsland naar het noorden gekomen. De meesten van het wonen bij Gelsenkir- chen in Noordrijn-Westfalen. Met behulp van deze stamgenoten konden de „illega le" grensoverschrijders de vlucht nemen. Zondag waren de laatste dertig verdwe nen. De strijd om het lot van deze mensen is echter nog altijd aan de gang. Het zijn be slist geen Duitsers. Zij bezitten geen nor male paspoorten en het staat vast dat de Polen hen handig gekoppeld hebben aan een transport normale Duitse vluchtelin gen. Bonn wil pogen het gehele gezelschap weer bij elkaar te krijgen en het terug te sturen naar Polen. Het Sleeswijkholstein- se ministerie van Justitie te Kiel heeft ech ter al verblijfsvergunningen verstrekt aan diverse zigeuners.... Het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken zou brie ven hebben gekregen met het verzoek de zigeuners terug te sturen De regering te Bonn staat voor een di lemma. De zigeuners zijn door de nazi's op even verschrikkelijke wijze als de Joden behandeld en iedere onvriendelijke behan deling van zigeuners thans wekt herin neringen aan die tijd. Aan de andere kant dreigt het gevaar dat de Polen er nog meer zullen sturen. (Van onze correspondent in Brussel) De besprekingen om de staking in de Waalse kolenbekkens te doen beëindigen de mijnwerkers van de Kempen weige ren te staken zijn zaterdagavond voort gezet. De partijen zijn onder bet voor zitterschap van premier Eyskens tot een overeenkomst gekomen, welke overeen komst vanochtend in overleg met de Hoge Autoriteit van de Ë.C.K.S. zou worden bevestigd. Vanochtend zouden de vertegenwoordigers van het Verbond der Belgische nijverheid, de Belgische regering, de rooms-katholieke en socia listische vakbonden opnieuw bijeen komen, samen met de president van de Hoge Autoriteit, Finet en de vice-presi- denten professor Coppé en Spierenburg. De overeenkomst zou hierin bestaan, dat het saneringsplan voor de Borinage inte graal wordt uitgevoerd, maar dat geen enkele schacht wordt gesloten voor 1 januari 1960. Wanneer de Hoge Autori teit die voorwaarde aanvaardt, zou het werk in de Borinage deze week worden hervat. De positie van de Belgische regering is delicaat. Zij is de vragende partij over de gehele ly'n. In de eerste plaats vragen de Belgen de afkondiging var de toestand van ernstige crisis, waardoor de Hoge Autori teit de bevoegdheid krijgt om in ieder bek ken produktiequota vast te stellen, invoer van kolen uit derde landen te verminderen en andere maatregelen te nemen om de onverkochte kolenvoorraden in de zes lan den der gemeenschap te beperken. Verder vragen de Belgische regering, de mijn- directies en de mijnwerkersbonden, dat de wederaanpassingsvergoeding, welke door de Hoge Autoriteit wordt uitgekeerd ook na 1 februari 1960 aan de werkloze mijn werkers zal worden uitgekeerd. De Hoge Autoriteit zou tenslotte een aanzienlijk be drag moeten storten voor de vestiging van nieuwe industrieën in de Borinage. Tegenover die zwaarwegende wensen kan de Belgische regering niets anders stellen dan de formele belofte, dat men met de sluiting van de zeven of acht mar ginale kolenputten van de Borinage tegen het eind van dit jaar zal beginnen en dat de voltooiing hiervan binnen drie jaar tot stand zal zijn gebracht. Wanneer vanochtend op deze basis een formele overeenkomst tot stand zou komen zouden de Waalse socialistische vakbonds leiders, evenals de Hoge Autoriteit, inder daad gebonden en zou een weg terug on denkbaar zijn. Het ziet er dus naar uit, dat de Hoge Autoriteit in een positie is ge plaatst, waarin zij dit voorstel moeilijk zou kunnen weigeren. De Hoge Autoriteit kan het bezwaar naar voren brengen dat de ministerraad van de Kolen- en Staal- gemenschap dit gebrekkige vergelijk zal afwijzen.maar kan de Hoge Autoriteit, die reeds haar toestemming gaf aan de beslissing om in de Borinage in geen geval putten te sluiten voor 31 mei, nu een bij komend uitstel van zeven maanden wei geren? Het essentiële resultaat van de con- lerentie van zaterdag was immers, dat de socialistische vakbonden hun verzet tegen het saneringsplan van de Belgische natio nale kolenraad, dat met de steun van de Belgische regering en van de Hoge Auto riteit moet worden uitgevoerd, hebben laten varen, en dat zij zich akkoord ver klaard hebben met de geleidelijke sluiting der putten. Intussen heeft de regering te Brussel in haar begroting een aantal werken voor zien om de infra-structuur van de Borinage te verbeteren. In de loop van dit jaar zal 355 miljoen frank aan de verbreding van de kanalen, 138 miljoen frank aan de we gen en 40 miljoen frank voor de oprich ting van openbare gebouwen worden be steed. In totaal ongeveer 41 miljoen gul den. Anderzijds heeft de commissie van de binnenlandse markt van het Europese par lement zich te Luxemburg in een verga dering uitgesproken voor de afkondiging van de crisistoestand in de gemeenschap. Professor Coppe, vice-president van de Hoge Autoriteit, verklaarde, dat wanneer geen enkele maatregel wordt getroffen, de voorraad van de gemeenschap in de loop van dit jaar met noginggis ?even j^jljpen ton zal toenemen. De beperking- van de invoer. ui.t derde landen en de beperking van de produktie zouden de toestand kun nen verbeteren, terwijl het niet noodzake lijk zou zijn alle invoer van Amerikaanse kolen stop te zetten. De leden van de com missie verzochten de Hoge Autoriteit alle maatregelen te publiceren, welke zij heeft genomen om de kolencrisis te verhelpen. Deze openbaarmaking zou de afkondiging van de crisistoestand rechtvaardigen. De crisistoestand zou anderszijds nog mee brengen, dat de werkloosheidsdagen die thans voornamelijk de -Belgische en Duitse kolenbekkens treffen, over alle bekkens van de gemeenschap worden verspreid. Het loonverlies dat de mijnwerkers lijden zou door het sociaal fonds van de EGKS wor den gecompenseerd door een loonbijslag, berekend op de lonen, die in de periode van hoogconjunctuur werden betaald. De Hoge Autoriteit zou reeds zijn begonnen met de studie van de modaliteiten en de grootte van deze sociale subsidies aan alle mijnwerkers van de landen der gemeen schap. De regeringen der zes landen reageren echter op zeer verschillende manier. Frankrijk, dat de invoer van Amerikaanse kolen al lang heeft stopgezet, heeft niet veel belang bij de crisistoestand, de Ne derlandse kolenraad heeft zich tegen de afkondiging van de crisistoestand verzet, daar hierdoor de activiteit van de Neder landse havens zwaar zal worden getroffen. Italië zal geen bezwaar hebben tegen de crisistoestand, mits het land voldoende tonnage Amerikaanse kolen kan importe ren. Het is echter mogelijk dat de gebeur tenissen in de Borinage de regeringen doen nadenken en dat de afkondiging van de crisistoestand inderdaad op de bijeenkomst van de ministerraad van 2 maart te Brus sel een feit wordt. Een Westduits blad heeft geschreven, dat de crisistoestand de Belgische mijnen niet zoveel zal helpen, als men algemeen wel meent te denken en dat een speciale kapitaalbijdrage van de gemeenschap voor de sanering van de Bo rinage waarschijnlijk de beste oplossing is. TEHERAN, (AFP-Reuter) De sjah van Perzië heeft op een persconferentie gezegd, dat Perzië uit voorzorg een bilate rale overeenkomst met de V.S. zou aan gaan. „Wij zullen echter geen toestem ming geven voor het verschaffen van pro jectielen of de vestiging van buitenlandse bases op ons grondgebied. Ons is trouwens geen verzoek daartoe gedaan". De bilaterale overeenkomst inzake de verdediging van Perzië zou alleen betrek king hebben op het geval dat Perzië het doelwit van agressie zou zijn. De sjah deelde voorts mede, dat geen wijziging was gekomen in de buitenlandse politiek van het land. (UPI) De Sovjetambassadeur in Tehe ran, Nikolai Pegov, heeft tegenover een verslaggever van United Press Internatio nal verklaard dat „Perzië onze vijand wordt, wanneer het een bilaterale militai re overeenkomst met de Verenigde Sta ten sluit". Pegov noemde het een „openlijke bele diging van premier Kroesjtsjev en het Sov- jesvol" een delegatie naar Teheran uit te nodigen om te spreken over een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag, er. vervolgens te weigeren een dergelijk ver drag te sluiten. Zaterdag is onverwacht overleden de be kende toonkunstenaar Hans Brandts Buys directeur van net Goois Muzieklyceum in Hilversum en dirigent van de toonkunstko ren in Hilversum en Arnhem. Tijdens een jubileumconcert van het muzieklyceum voelde hij zich onwel worden en korte tijd later is hij in zijn woning gestorven. Hans Brandt Buys, werd in 1905 in Warnsveld geboren als zoon van de musicus Marius Brandts Buys, die hij later als directeur van de Toonkunstmuziekschool in Arnhem zou opvolgen. Hij kreeg compositieles van Dresden en Wagenaar, pianoles van Ste ven Bergmann en clavecimbelles van Elers. Vooral als clavecimbelspeler heeft hij zich een grote naam verworven. Ook was de heer Brandts Buys een groot Bach- kenner, die een biografie over deze compo nist schreef en over de passiemuziek. Na de bevrijding richtte hij in Hilversum een cantatevereniging op, die uitsluitend Bach- cantates uitvoerde. Voorts was hij de laat ste veertien jaar dirigent van het Utrechts Studentenkoor en-orkest en besteedde als zodanig vooral aandacht aan moderne or kest- en koorwerken. Vroeger heeft hij ook het Leids Studentenorkest geleid en hij heeft deel uitgemaakt van het ensemble „Musica Antiqua". Als cteur van het Goois Muzieklyceum 1 i zich kennen als een voortreffelijk j. goog, die zeer veel heeft gedaan voor het muziekonder- richt aan de jeugd. De overledene was be zitter van de universiteitstegel der Utrechtse Rijksuniversiteit en van de gou den legpenning van Toonkiinst. Dankzij een reeks opvoeringen voor abonnementhouders in Hilversum kon de Nederlandse Comedie zaterdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg bij de openbare première van „Twaalf gezwo renen" door Reginald Rose een terdege ingespeeld stuk laten zien. Het is verstan dig dat men een dergelijke voorzorgs maatregel heeft genomen, want men had de concurrentie te doorstaan met veler her innering aan de perfect gemaakte film, met Henry Fonda en Lee Cobb in de voor naamste rollen, die op haar beurt was vervaardigd naar een succesrijk televi siespel. Die film is destijds zo druk besproken, dat het nauwelijks nodig lijkt het onder werp uitvoerig uiteen te zetten. Men wordt verplaatst naar de jurykamer in een ge rechtshof, waar twaalf mannen uit aller lei sociale milieus de zaak hebben te be oordelen van een opgeschoten jongen, ver dacht van moord op zijn vader. Volgens het Amerikaanse wetboek moet de uit spraak eenstemmig zijn. In dit geval zijn elf der gezworenen door de loop van het Zittend van links naar rechts Frans 't Hoen, Joan Remmlets en Eli Blom, staande Philippe la Chapelle, Jan Ver koren, Jurg Molenaar, Louis Borel, Han Bentz van den Berg en André van den Heuvel in „Twaalf gezworenen" van Reginald Rose door de Nederlandse Comedie. TIJDENS DE HEDENMORGEN TE HAARLEM gehouden buitengewone aandeelhoudersvergadering van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beijnes n.v. te Beverwijk heeft de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, meegedeeld dat reeds ruim 95 percent van de aandeelhouders op het voorstel is ingegaan om aandelen Beijnes om te wisselen in aandelen Verenigde Machine fabrieken n.v. (Stork-Werkspoor). Het voorstel houdt in dat gewone aandelen en preferente aandelen A van Beijnes (voorzien van dividendbewijs no. 17 e.v.) omgewisseld kunnen worden tegen een gelijk nominaal bedrag aan aandelen V.M.F. cum. dividend 1958. Ter vergadering waren 805 aandeelhoudeis ver tegenwoordigd met een gezamenlijk aandelenkapitaal van 1.634.000. recht gevend op 42 sternen. Met algemene stemmen werd het enige agendapunt aan genomen dat een statutenwijziging inhield, volgens welk voortaan elk aandeel van 500 recht geeft op één stem. Totnutoe kon een aandeelhouder, ongeacht het kapitaal dat hij had, maximaal slechts zes stemmen hebben. Deze statuten wijziging was nodig door de fusie met de V.M.F. In een eveneens hedenmorgen gehouden besloten vergadering gingen de houders van preferente aandelen B akkoord met de statutenwijziging. De voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, ging in het kort de geschiedenis van het thans 120-jarige concern na en de redenen die er toe geleid hebben dat directie en commis sarissen voorstelden het bedrijf in de V.M.F. te doen opgaan. Beijnes is een zeer conjunctuurgevoelige onderneming; op de gehele wereld is er een overcapaciteit voor produktie van spoormaterieel; véle voor- WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, heeft zondag in het hospitaal de kwestie-Berlijn met vice-president Nixon besproken. Deze mededeling van het State Department vat men te Washington op als een teken van Dulles' vaste wil om van de toestand in de wereld althans op de hoogte blijven Vervolgens confereerde Dulles met zijn broer Allen, die directeur is van de Amerikaanse geheime dienst. Zowel Nixon als Allen Dulles is lid van de natio nale Veiligheidsraad, die de Amerikaanse politiek opstelt. President Eisenhower heeft zaterdag na terugkomst van zijn bezoek aan Mexico een bezoek aan Dulles gebracht. De nationale raad van het „Amerikaanse veteranencomité", een oudstrijdersorgani- satie, heeft een beroep op Eisenhower ge daan een opvolger van Dulles te benoemen. Volgens een resolutie van de raad stelt de machtigste staat van de vrije wereld zijn eigen veiligheid en die van zijn bondgeno ten in de waagschaal, als zij hun buiten landse aangelegenheden laten behartigen door een president die zelf fysiek gehandi capt is en bovendien steunt op een ernstig zieke minister van Buitenlandse Zaken. LONDEN (Reuter-AFP) Het onafhan kelijke Britse zondagsblad „Observer" be twijfelt of Eisenhower en Dulles nog wel in staat zijn de Verenigde Staten te leiden. Het argument dat een ernstige ziekte geen invloed zou hebben op de geestelijke ver mogens van de patiënt, noemt het blad „absurd", evenals de uitspraak dat er geen geschikte opvolger zou zijn te vinden, resultaten van 1958. malige afnemende landen hebben door in dustrialisatie de onderhavige produktie in eigen hand gebracht; de Euromarkt is er oorzaak van dat het bestaan van kleine ondernemingen zeer moeilijk zal worden. Dit waren de vier redenen die voor de Beijnes-directie doorslaggevend zijn ge weest. De voorzitter wees er op dat onder andere uit vergelijking van de beursnote ringen van V.M.F. en Beijnes kan blijken dat de Beünes-aandeelhouders door de fusie niet zijn gedupeerd. De dividendhistorie van Beijnes opsom mend, kwam de voorzitter tot de onclusie dat in de tien-na-oorlogse jaren een ge middeld dividend van 7 A percent is uit gekeerd op de gewone aandelen en van 7.9 percent op de preferente aanoelen A. Ook uit het gemiddeld aantal arbeiders blijkt een fors herstel na de oorlog. De laatste tien jaren zijn voor Beijnes gunstig geweest, aldus de voorzitter, die de vesti ging van de nieuwe fabriek te Beverwijk dan ook alleszins gerechtvaardigd achtte „omdat de directie van Beijnes ten volle de na-oorlogse situatie heeft benut, waarin al om de bedrijven er weer op uit waren hun wagenpark te vernieuwen." „Het is dan ook aan het beleid van de directie en het gehele personeel te danken" zei dr. Kortenhorst als president van de raad van commissarissen „dat de oude traditie van Beijnes gehonoreerd kon worden dat Beijnes thans in de fusie een waardevolle partner is." Mede op grond van deze positie is er sterke hoop dat Beijnes kan blijven bestaan en „dat dit levend organisme nog een toekomst heeft". „Het personeel van Beijnes kan er zich van overtuigd houden" zei de voorzitter „dat de V M.F. een door en door loyale partner is. Het Beijnes- bestuur is overtuigd van dit goed fatsoen van een n.v., die ook in de oude contacten al buitengewoon loyaal is gebleken." „De V.M.F. is zich bewust van de grote verant woordelijkheid om het wel en wee van Beijnes goed te behartigen." De voorzitter deelde vervolgens mee dat het geplaatst kapitaal van Beijnes thans 2.261.250 bedraagt, als volgt verdeeld; 1000 preferente aandelen A van 750; 15 aandelen B van 750 en 3000 gewone aan delen van 500. De vergadering nam ver volgens met algemene stemmen de sta tutenwijziging aan. De voorzitter ging er nog niet toe over afscheid van de aandeel houders te nemen, aangezien er nog een jaarvergadering zal plaats hebben over de proces, speciaal door de verklaringen van ooggetuigen, direct bereid het „schuldig" uit te spreken. Maar één van hen, met een genuanceerder gevoelsleven en zich ster ker bewust van zijn verantwoordelijkheid koestert twijfel. Deze man, een architect, stelt voor de bewijskracht der gebruikte argumenten aan een nader onderzoek te onderwerpen. Bijna twee uur lang duurt de discussie. Uit de verstandelijke analy ses en emotionele uitbarstingen resulteert tenslotte de unanieme zekerheid der on zekerheid. Bij de verschijning van de film heeft men destijds het is nog maar een paar jaar geleden onevenredig veel aan dacht besteed aan de beperking der re gistratiemogelijkheden binnen de vier mu ren van één kamer. Sommigen gingen zelfs zo ver daaruit het „meesterlijke" van de geleverde prestatie te verklaren. Een dergelijke eigenaardige overschat ting van de werking der gespecialiseerde techniek is bij een jonge kunstvorm niets ongewoons. Inderdaad werd door de con centratie op het onderzoek naar eer en geweten een broeierige verdichting be reikt, nog versterkt door de wat goedko pe symboliek van hittegolf en regenbui om ook door uiterlijke middelen de druk en opluchting te doen beseffen, waardoor innerlijke beweegredenen zich meer en meer kenbaar maakten. Maar precies de zelfde suggestie van verlenging der reali teit naar binnen ontstaat op het toneel, ^aar de in acht genomen eenheden van tijd, plaats en handeling al sinds eeuwen de herhaaldelijk aangevochten, legendari sche reputatie van wetmatigheid genie ten. In de kunstbeschouwing zijn wezen en techniek tweelingbegrippen. Daarvan is de techniek het vervangbare element. Doch dit terzijde, al moet er nog aan worden toegevoegd dat de toneelspelers, hoezeer ook de film als voorbeeld gediend mag hebben, andere middelen hebben moeten inschakelen dan hun collega's van het witte doek om gelijksoortige effecten te bewerkstelligen. Door de weloverwogen zeer vakkundige regie van Henk Rigters werd op beslissende momenten telkens uiterst suggestief de lens van de toe schouwer op het brandpunt der actie ge richt. Overigens was er een directer con tact dan in de bioscoop. Duidelijk opval lender werd het publiek door „Twelve angry men" (zoals de oorspronkelijke ti tel luidt) geboeid en bewogen. Reginald Rose heeft daartoe een bijzonder vernuf tige kunstgreep toegepast. De juryleden zijn betrekkelijk willekeurige vertegen woordigers van de bevolking, varianten van „de gewone mens". Door fyun bemid delende aanwezigheid brengen zij meer tot stand dan de oplossing van „een geval". Zij versterken namelijk de illusie, dat het mogelijk is iets te veranderen aan een on afwendbaar lijkend lot. De typen zijn goed gekozen. Er zijn juryleden bij, die zich aan hun verant woordelijkheid proberen te onttrekken, die hun futiele belangen willen laten voor gaan, die niet in hun zelfvoldane gemoeds rust gestoord wensen te worden. Er ge schieden ook de nodige ontmaskeringen van lieden, die hun innerlijke zwakte ver bergen achter een robuuste vooringeno menheid. Twee figuren doen zich gelden als representanten van de hedendaagse weidenkenden. In de eerste plaats de reeds genoemde architect, die geleerd heeft niet op zijn instinct te vertrouwen en dus zijn vage gevoelens door redelijk onderzoek en overleg wil bewijzen. Han Bentz van den Berg legde misschien iets teveel bescheidenheid in de integriteit van deze man. Men kan zich iets scherpere kanten voorstellen. En naast hem moet dan de eerlijke, koel redenerende zaken man worden genoemd, die alleen kan af gaan op onweerlegbare feiten, terecht fungerend als de laatste schakel met de zaalbevolking. Deze makelaar werd door Joan Remmelts in een sublieme rol met fijnzinnige beheersing uitgebeeld. Zo strijden onverschilligheid en harts tocht, intuïtie en oordeel in wat opper vlakkig een praatstuk lijkt. De dood van een betrekkelijk onbekende op de achter grond is niet zo belangrijk. Het gaat om iets geheel anders. Het voornaamste is de treffende illustratie van de particuliere betrokkenheid bij de werking van onper soonlijke machten. In dit „geval" triom feert het geleidelijk doorbrekende inzicht over de verblinding van Vrouwe Justitia voor het te laat is. Men voelt zich gesterkt in zijn besef dat de rechten van de mens door vervulling van zijn plichten gewaar borgd kunnen worden. Misschien is dat een romantische illusie. Op de behoefte daaraan speculeert dit werk met dezelfde eerlijke middelen waarmee het werd op gevoerd. Twee rollen besprak ik reeds. In een vrij wel volmaakt reagerend ensemble, waar in alleen de iets te grote luidruchtigheid van de overigens voortreffelijke Paul Huf soms detoneerde, wisten nog enige ande ren hun kansen tot uitblinkende presta ties waar te nemen. Johan Fiolet di-oeg een grandioze creatie bij als de cynische bruut, die zich onbewust wil wreken voor de teleurstelling in zijn zoon, voldoende ruimte latend in verbittering om met tref fend sentiment de hartekreet te kunnen doorlaten. André van den Heuvel was ook plastisch voor zijn taak berekend, als de volgens sportieve spelregels optredende voorzitter. Prima lanceerde Louis Borel de populaire slagzinnen van de man uit het reclamevak, tot een ontroerend mo ment maakte Eli Blom de terugslag van de geraakte achterbuurtbewoner. Een mooi nummer presenteerde Bert van dei- Linden als de baseball-liefhebber die van opschieten houdt, omdat hij bij gebrek aan geestelijke volwassenheid de kunst matige spanning van het spel boven de veeleisende werkelijkheid verkiest. Phi lippe la Chapelle, Frans 't. Hoen, Jurg Molenaar en Jan Verkoren hebben de an dere facetten doeltreffend belicht. Terecht werd dit stuk zonder pauze ver toond om de spanning niet te breken. Dat zal in andere theaters wel niet mogelijk zijn, jammer genoeg. Niet onvermeld mag blijven, dat Cees Nooteboom de vertaling voor zijn rekening nam, van welke taak hij zich prima heeft gekweten. David Koniria De Amsterdamse studenten toneelver eniging zal woensdag 25 februari in Am sterdam onder regie van Ferd. Sterneberg de Nederlandse première van Le chande lier van Alfred de Musset geven.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11