Strijd in Nyassaland tijdens weekeinde hevig opgelaaid m "VM MACMILLAN WELWILLEND IN MOSKOU ONTVANGEN HET WEER Algemene staking in Henegouwen Mr. F. P. E. Bloemarts president van Haarlemse rechtbank belangrijk nieuws m Er heerst een zekere reserve jegens de „loopjongen" van Dulles AFRIKA ONRUSTIG Slachtingen in Frans Kongo voorbij? Bekend deskundige op verkeersgebied MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 44e JAARGANG NUMMER 94 Zacht Discussie over Australië's belang bij" N.-Guinea Het woord is aan Omhelzing Nasser-Tito veforeyuu Rinj! Er staat Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter-AFP) - De Britse premier, Macmillan, is zaterdag bij zijn aankomst in Moskou voor een bezoek van tien dagen aan de Sovjet-Unie, har telijk verwelkomd door premier Kroesj- tsjev, die in zijn welkomstrede zei: „Ik hoop dat uw bezoek zal leiden tot het bevorderen van de vriendschap en het wederzijds begrip; wij zouden een nut tige uitwisseling van meningen hebben." Macmillan zei te hopen dat de bespre kingen tenminste zouden leiden tot beter begrip van eikaars standpunt. Misschien kan ons bezoek ertoe bijdragen dat en kele van de zorgen die de wereld op het ogenblik met vrees vervullen, kunnen worden verlicht, Dat is op zijn minst mijn doel. Laat ons zien of wij dit samen kunnen bereiken", zo zei hij. Voor het diner werd mineraalwater ge offreerd. „Dat is heel goed voor de nieren", zei Kroesjtsjev. Hij vertelde Macmillan dat hij „een beetje moeite had om het drinken in de Sovjet-Unie binnen de per ken te houden". Macmillan sprak aan het diner woorden van lof over de technische prestaties van de Sovjet-Unie. Groot-Brit tannië behoeft zich evenmin te schamen. Het imperialisme is een tijdperk uit de geschiedenis. Het is niet langer een reali teit. Het Britse imperium is veranderd in het Britse gemenebest, zo zei Macmillan. Groot-Brittannië bezit nog overzeese ge bieden die nog niet op hun eigen benen kunnen staan, maar de bevolking van deze gebieden krijgt onafhankelijkheid zodra zij de onafhankelijkheid kan dragen. Vervolgens pleitte Macmillan voor be ëindiging van de koude oorlog. Hij zei dat de Britten niet bang zijn voor moedwillige aanvalsdaden. Het gevaar is echter dat door een misverstand een oorlog uitbreekt. In deze omstandigheden is het de plicht van de staatslieden te trachten de grond slag te leggen voor vertrouwen of een ak koord of op andere wijze het gevaar van een oorlog te beperken, zo verklaarde hij. Kroesjtsjev stelde in zijn tafelrede voor, dat Macmillan en hij zullen overwegen wat gedaan moet worden „om de koude oorlog te beëindigen. Wij beschouwen uw komst ook als een bewijs van dooi", aldus Kroesjtsjev. De mensheid is nu in een stadium gekomen waarin zij het uitbre ken van een oorlog kan voorkomen. „Wij moeten elkaar beter leren begrijpen en een onze volken waardige bijdrage tot de wereldvrede leveren", zo zei de Russische premier. In de conversatie bij het diner zei Mac millan: „Ik voel mij als een leeuw die ontdekt dat bij een omhelzing van een Advertentie ELECTRISCHE SCHRIJFMACHINES KANTOORMACHINB- HARTOG Schoterweg 122 - Haarlem - Tel. 50130 Verwachting tot morgenavond: Zacht weer met veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S beer zijn ribben niet breken". Voor de aanvang van de besprekingen maakten Macmillan en Kroesjtsjev een rit door de besneeuwde omgeving van Moskou in een troika. Gromyko en Selwyn Lloyd volg den in een andere troika. Vandaag is de eerste formele bespreking begonnen tussen de door Macmillan en Kroesjtsjev geleide delegaties van Groot- Brittannië en Rusland. Tijdens het afge lopen weekeind waren de gesprekken nog informeel. Men heeft de indruk dat de sfeer tot dusverre vriendschappelijk was. Op de voorgrond Onze correspondent meldt uit Londen: Hoewel het karakter van Macmillan's bezoek onveranderd is gebleven, heeft het mogelyk grotere betekenis gekregen door Dulles' afwezigheid van het internationale politieke toneel. Macmillan is daardoor de meest op de voorgrond tredende figuur ge worden. Het zal daarom nogal moeilijk voor hem zyn te volharden in zijn eigen kleinering van zyn reis. Hy heeft zichzelf voorgedaan als de man op de achtergrond, die wilde zien of .hy iets kon doen om de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie dich ter tot elkaar te brengen. Indien Macmil lan van lieverlede een hoofdfiguur wordt, zal het minder eenvoudig voor hem zijn zich als bemiddelaar uit te geven. Daarbij komt een andere moeilijkheid. De Russen staan vreemd tegenover iemand, die niet met een vastomlijnd doel of pro gram naar Moskou komt en ze zijn zoals uit verschillende uitlatingen gebleken is wat huiverig voor Macmillan, die „zo maar eens een praatje komt maken". Het Krem lin denkt dogmatisch. Vandaar dat men alleen begrijpen kan dat Macmillan is ge komen als „loopjongen" van Dalles. Dit blijkt uit een bericht uit Washington van het persbureau Tass, volgens hetwelk Dul les Macmillan instructies zou hebben ge geven, welke lijn hij in Moskou heeft te volgen. Dat Macmillan is gekomen ter algemene oriëntatie, als „padvinder" van het Westen, gaat er bij de Russen moeilijk in. Vandaar dat men met veel nadruk herhaalt, hetgeen ook wel in Londen be weerd is, namelijk dat de komende alge mene verkiezingen in Groot-Brittannië een belangrijke factor vormen in Macmillan's besluit om naar Rusland te gaan of dat zijn werkelijke doel is handelsverruiming. Het zogenaamde verkiezingsargument dat sommigen van Macmillan's tegenstanders gebruiken, is vrij zwak, omdat het hele maal niet zeker is of Macmillan's reis succes zal opleveren en ook omdat de ver kiezingen waarschijnlijk niet eerder dan het najaar of pas volgend voorjaar zullen worden gehouden. Hoe het ook zij, de Russen ontvangen Macmillan met een zekere reserve, hoe wel ze hopen de Amerikaanse regering via de Britse premier te kunnen beïnvloeden. In Toela verklaarde Kroesjtsjev vorige week in een rede voor boeren, dat indien de Britten komen met de oprechte wil om begrip te vinden en de betrekkingen te verbeteren „wij alles zullen doen dat be vorderlijk is om de vrede te versterken". De Russen zullen ervaren, dat hun terug houdendheid ongegrond is, omdat het ze ker niet aan Macmillan zal liggen indien het niet tot een open gesprek komt. Een van de goede eigenschappen van de Brit ten is juist, dat zij soepelheid bezitten in de praktische benadering van politieke problemen en dat zij er over het algemeen wars van zijn uit te gaan van vooropge zette stellingen. Bij al hun waardering voor Dulles, zo als deze op warme wijze de laatste dagen tot uitdrukking werd gebracht, is het Brit se bezwaar tegen hem, dat zijn anticom- munisme even doctrinair is als Kroesj- tsjev's antikapitalisme. Daarom zijn de Britten misschien de ideale tussenpersonen, indien inderdaad blijkt dat een situatie is bereikt, welke gelijke tegemoetkomend heid aan beide zijden rechtvaardigt. MOSKOU (Reuter/AFP) Het Rus sische partijblad „Pravda" beschuldigt de westelijke mogendheden er van, dat zij de bewapeningswedloop voortzetten en plannen voor een oorlog maken. LONDEN (AFP) Volgens de Moskouse correspondent van het Britse conservatieve blad „Daily Mail" zou Macmillan bereid zijn een niet-aanvalspact met de Sovjet- Een Russisch muziekkorps speelde het „God save the Queen", toen premier Macmillan van Groot-Brittannië, met een witte bontmuts op, uit de Comet IV stapte, die hein binnen vier uur van London Airport naar Vnoekovo had gebracht. Deze foto werd gemaakt toen Kroesjtsjev en Macmillan (bloots hoofds wuivend naar het publiek) zich van het stationsgebouw naar de auto's begaven voor de rit naar Moskou. Unie te sluiten, als uit zijn besprekingen zou blijken dat een dergelijk pact zou bij dragen tot vermindering van de inter nationale spanning. Macmillan zou zondag met Kroesjtsjev over de mogelijkheid van een pact hebben gesproken. SYDNEY (Reuter) Nieuw-Guinea is niet meer van vitaal belang voor de vei ligheid van Australië, aldus betoogde het Australische parlementslid W. C. Went- worth zondagavond in een vraaggesprek voor de televisie. Hij zeide dit naar aan leiding van de Australische verzekering aan Indonesië, dat Australië zich niet zal verzetten tegen een vreedzame regeling tussen Nederland en Indonesië over de toe komst van Westelijk Nieuw-Guinea. Wentworth verklaarde, dat nieuwe wa pens de theorieën over de mogelijkheden van een aanval hebben doen verouderen. Voorts is de machtsverhouding gewijzigd. Het is thans belangrijk voor Australië de juiste politiek in het gebied van Nieuw- Guinea te voeren, zeide hij. „Wij moeten aansluiten bij de internationale opinie, want anders krijgen wij geen steun bij on ze daden." Hij voegde hier aan toe: „Wij hebben niet de kracht om ons standpunt eenzijdig door te voeren. Op zijn zachtst gezegd: de defensie van Australië is niet erg krachtig." (UPI) Luit. Gen. Gordon Bennett, die tijdens de tweede wereldoorlog het bevel voerde over een Australische divisie op Malaya, heeft de bewering van Wentworth tegengesproken. Gordon Bennett betoogde, dat geleide projectielen niet voldoende zijn om Australië te veroveren. De vijand zou troe pen aan land moeten zetten om de verove ring te voltooien. „Om die reden moet Australië bases vestigen op de eilanden in het noorden en mag niet worden toege staan dat deze bases in handen vallen van een potentiële vijand," aldus Bennett. Rowland Hill: Goeddoen vereist goed zijn. LANTYRE (Reuter) Bij nieuwe relle tjes in Nyassaland ten oosten van Rho desia is zondag een neger om het leven ge komen en raakte er een vyftigtal gewond. Negentien negers werden gearresteerd. De incidenten deden zich voor in Blantyre, waar de politie met traangas een menigte moest verspreiden, die zich na een bijeen komst van het Afrikaanse nationale con gres had gevormd, en in Limbe, waar een charge werd uitgevoerd op een menigte bij een bioscoop, waar met stenen was ge gooid. Op de weg van Blantyre naar Limbe hadden negers 's middags auto's met stenen bekogeld. Donderdag en vrijdag waren er al Britse troepenversterkingen naar het noordelijk deel van het Nyassameer gezonden wegens relletjes, waarbij ook twee vliegvelden ge vaar liepen. Volgens UPI waren deze troe pen op verzoek van de gouverneur van Nyassaland, Sir John Armitage, door de premier van de federatie Rhodesia en Ny assaland, Sir Roy Welensky, naar Nyassa land gestuurd. Veel' blanke planters, die in afgelegen streken wonen hebben hun vrouwen en kinderen reeds, bij wijze van voorzorgs maatregel, naar de steden gestuurd, zo meldt de „Rand Daily Mail" in Johannes burg. Er zouden ook plannen zijn ontwor pen voor bescherming van blanken die op grote afstand van politiebureaus wonen. De ongregeldheden begonnen uit protest tegen^de veroordeling van drie vertegen woordigers van het Afrikaans nationaal congres. Volgens een officiële verklaring hebben Afrikanen in Karonga een gevangene be vrijd, die gezinnen van Afrikaanse politie mannen gemolesteerd en installaties op een plaatselijk vliegveld beschadigd. Met traangas was men de toestand weer mees ter geworden. Maar volgens onbevestigde berichten heeft een enigte bij de bestorming van een gevangenis vijftig gevangenen bevrijd en een politie-radiozender onklaar gemaakt. Het laatst opgevangen bericht van deze zneder wes een verzoek om hulp. In Zuid-Nyassaland moest de politie eveneens van traangas en de gummi-knup pel gebruik maken om een onwillige me nigte te verspreiden. Volgens UPI zijn in Blantyre bij de ook door Reuter gemelde gevechten tussen de politie en inheemsen die juist een „vrij- heinsvergadering" van het Afrikaanse na tionale congres hadden bijgewoond, ruim zestig personen gewond. De politie, die traangasbommen gebruikte, had de grootst mogelijke moeite de demonstranten te ver spreiden. Ook deden zich onlusten voor in het nabijgelegen Limbe en in het noorde lijker Mzimba. De nationalisten, die geleid worden door dr. Hastings Banda, eisen onmiddellijke overdracht van Nyassaland aan de inheem sen en verbreking van de federatie met Rhodesia. Frans Kongo BRAZZAVILLE (UPI) Afrikaanse ge zinnen trokken vandaag de negervoorste den van Brazzaville in Frans Kongo weer binnen, onder het wakend oog van onder Frans bevel staande militaire patrouilles. Het aantal doden in de straatgevechten, die verleden week in de voorsteden Poto- poto en Bacongo hebben plaatsgehad, is thans officieel op 120 gesteld. Ruim 130 strohutten zijn in brand gestoken tijdens de gevechten tussen leden van twee stam men, de M'Bochi en de Balali. Vandaag keerden de Afrikaanse vrou wen, hun armzalige bezittingen op het hoofd meedragend, terug naar hun be schadigde hutten. Er heerst in Brazzaville echter nog steeds een staat van beleg, door de Franse hoge commissaris Georges Guy ingesteld met toestemming van premier Fulbert Joeloe van deze nieuwe Afrikaan- Prins Bernhard is zaterdagmiddag uit Rio de Janeiro vertrokken naar de hoofdstad van Peru, Lima. Voor het vliegtuig vertrok, inspecteerde de Prins de erewacht op het vliegveld. De Prins vertoefde ongeveer drie uren in Lima en reisde daarna door naar de hoofd stad van Mexico, waar hij een kort bezoek bracht aan president Adolfo Lopez Mateos. Vervolgens vertrok de Prins naar Acapulco, waar hij als gast van de Mexicaanse bankier Salvador Ugarte een vakantie van tien dagen zal doorbrengen. se republiek. Toen De Gaulle aan de macht kwam, werd dit vroegere Franse kongo- gebied een van de 12 autonome Afrikaanse naties in de door De Gaulle opgerichte overzeese gemeenschap. Nog steeds wor den 500 man voor verhoor vastgehouden en ook oppositieleider Jacques Opengault bevindt zich achter slot en grendel. De wanordelijkheden waren begonnen toen de M'Bochi, die Opengalt steunen, en de Balali, die aanhangers van Joeloe zijn, besloten de rekening op ouderwetse wijze te vereffenen. (Reuter) De wetgevende vergadering van Frans Kongo heeft vrijdag eenstem mig de nieuwe grondwet aanvaard. Alleen de 25 afgevaardigden van de unie voor de verdediging van de belangen der inheem sen waren aanwezig. De 20 afgevaardigden van de socialistische beweging (waarvan de leider Jacques Opengault dezer dagen werd aangehouden) en de Kongolese pro gressieve partij waren afwezig. Vóór de stemming werd een minuut stil te in acht genomen ter nagedachtenis van de slachtoffers van de ongeregeldheden in de afgelopen dagen. De nieuwe grondwet bepaalt dat de wetgevende vergadering wordt gekozen voor vijf jaar en dat de premier de steun van een absolute meer derheid moet hebben om aan het bewind te blijven. BRUSSEL (ANP) Volgens mededelin gen van het socialistische vakverbond hebben meer dan honderdduizend mijn werkers en metaalarbeiders in Wallonië gehoor gegeven aan de oproep tot alge mene staking van het A.B.V.V. als protest tegen de door de regering aangekondigde sluiting der onrendabele mijnen in de Borinage. Het Comité tot gemeenschappe lijke actie van 't socialistische vakverbond heeft alle arbeiders in de Borinage, het centrum en Charleroi verzocht deel te nemen aan de massabetogingen waar de leiders vanmiddag in de mijnwerkers centra Paturages, La Louvière en Charleroi een uiteenzetting zullen geven over de be sprekingen die zij zaterdag in Brussel hebben gevoerd met werkgevers en rege ring. De neringdoenden is verzocht uit solidariteit met de stakers hun winkels te sluiten en de rolluiken neer te laten. Par ticulieren zijn uitgenodigd zo weinig mogelijk gebruik te maken van hun eigen vervoermiddelen. Treins, trams en auto bussen zullen echter normaal rijden, zo wordt gezegd. De regering heeft de talrijke vreemde lingen die in de Belgische mijnen wérken het aantal Italianen is alleen al bijna zestigduizend er in een circulaire aan herinnerd dat zij zich dienen te onthouden van iedere bedrijvigheid die de openbare orde zou kunnen verstoren. Talrijke vreemdelingen zijn betrokken geweest bij de wanordelijkheden waarmee de staking de afgelopen week gepaard ging. De rege ring is vastbesloten, zo heet het, buiten landers die op heterdaad worden betrapt bij excessen, over de grens te zetten. De drieledige conferentie die het afge lopen weekeinde door regering, werk gevers en vakbonden is gehouden, heeft tot geen enkel akkoord geleid. De vak bonden houden vast aan nationalisatie van de gehele energiesector en uitstel van de sluiting der onrendabele mijnen tot 1960. Het algemeen vakverbond noemt de huidige stakingsgolf „de opstand van de Belgische arbeiders tegen de werkloos heid" en zegt dat het werkloosheidscijfer van 350.000 aantoont dat België een van de uropese landen is, die het zwaarst door de afgenomen werkgelegenheid zijn ge troffen. Ongevallen De afgelopen zondag is rustig verlopen in de Borinage, afgezien van enkele onge lukken. Bij Jubise is in de nacht een boom omgezaagd en over de weg gelegd, waar door een motorrijder en een bestuurder van een personenwagen ernstig werden gewond. Op de rijksweg bij Ghlin is de straat opgebroken. Bovendien strooide hier een vrachtwagen vol glasscherven zijn lading over de weg uit. Een motorrijder die hierdoor werd verrast, kwam te vallen en werd zwaar gewond door de glas scherven. President Tito is zijn wereldreis be gonnen in de Verenigde Arabische Republiek, hij eindigt er deze enorme trip door Azië en Afrika ook weer. De begroeting tussen Tito en Nasser, de twee epigonen van het neutralisme, wordt elke keer hartelijker. Men ziet hen elkaar hier begroeten. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL: 13439. SUèDE DAMESJASJES in kleuren (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is bij Koninklijk Be sluit tot president van de Haarlemse recht bank benoemd mr. F. P. E. Bloemarts, thans vice-president van de rechtbank te Rotterdam. Mr. H. J. Ferwerda is bij het zelfde Koninklijk Besluit tot vice-president benoemd. Mr. Bloemarts werd in 1903 in Breda ge boren, waar hij het gemeentelijk gymna sium doorliep. Na de voltooiing van zijn studie in de rechten aan de Leidse Uni versiteit vestigde hij zich in 1929 als ad vocaat en procureur in zijn geboortestad. Tevens was hij daar secretaris van de Raad van Beroep tot 1937, in welk jaar hij tot rechter in de Rotterdamse recht bank werd benoemd. Sinds 1950 is hij vi ce-president van dat college, waarin hij te vens het voorzitterschap van een der ci viele kamers en van de verkeerskamer, die mede op zijn initiatief werd gevormd, bekleedt. Het verkeersrecht heeft name lijk de grote belangstelling van de nieuwe president van de Haarlemse rechtbank, hetgeen ook tot uitdrukking komt in som mige van de vele functies welke hij in het maatschappelijk leven bekleedt. Zo is hij lid van de Commissie Veiligheid van het wegverkeer en voorzitter van drie sub commissies van dat lichaam, lid van de Commissie voor het Verkeersrecht, lid van de Raad van toezicht van de Neder landse vereniging van automobielassura deuren en lid van de Raad van toezicht van de Nederlandse vereniging van W.A.- verzekeraars. Verder is hij lid van de ge meentelijke commissie van ovei'leg voor het taxibedrijf in Rotterdam en een inter nationaal bekend spreker over verkeers- vraagstukken. Mr. Bloemarts is sinds 1951 voorzitter van de Reclasseringsraad te Rotterdam en sinds 1950 lid van de Raad van beroep van het Nederlands Instituut van Accoun tants (NIVA). Tevens is hij voorzitter van het Rotterdams juridisch genootschap. Mr. H. J. Ferwerda, die tot derde vice- president is benoemd naast mr. E. J. W. Top en mr. C. E. Muller, werd op 26 de cember 1897 te Buren in de Betuwe ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Utrecht, waar hij ook aan de Universiteit studeerde. Daarna vestigde hij zich als advocaat en procureur in de Domstad. In 1925 ging hij naar Medan om daar de ad vocatuur uit te oefenen. Na tien jaar keer de hij naar Utrecht terug, waar hij tot kantonrechter-plaatsvervanger werd be noemd. In 1935 volgde zijn benoeming tot rechter-plaatsvervanger in de Haarlemse rechtbank, waarin hij in 1941 tot rechter werd benoemd. Advertentie op de achterpagina

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1