Wereldnieuws Het zachte weer houdt aan Duitsland hoopt dat Rotterdam zijn rechten laat beknotten K.L.M. onderhandelt met banken in V.S. over lening van 20 miljoen dollar ió het zo 2 Terwijl Bonn zich over België beklaagt: Unitas op de beurs „Aanpassing van het werk aan de arbeider" B. I. de Vries en Co. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Dividend Vezelverwerking Wm. H. Müller en Co. neemt deel in nieuwe n.v. Euratoom-Amerika Blankevoort Bloemendaal verwierf in combinatie miljoenenopdracht Robeco gaat aandelen van vijftig gulden uitgeven Koersfluctuaties od de Amsterdamse Beurs van 16 tot en met 20 februari Nieuwe status van Cyprus en de „goedkope vlaggen" r Over bloed gesproken J Eerste EMO-afwikkeling KNAC wil oordeel van de Hoge Raad over „scherpe uitsteeksels" Kerkelijk Nieuws aeda en het bolknakmysterie MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 (Van onze correspondent in Bonn IN WEST-DUITSLAND kan men op het ogenblik inzake het kolenprobleem een tweeslachtige houding waarnemen. Aan de ene kant wenst men geen hand uit te steken om de Belgische partner in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te helpen, ter andere zijde wil men een beroep op Nederland doen in de kwestie van de eigen kolenmoeilijkheden. De president van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., Paul Finet, komt dezer dagen ook naar Bonn om te polsen hoe de Westduitse regering denkt over het Belgische voorstel een noodtoestand in de kolensektor af te kondigen. Van Westduitse kant voelt men niets voor het Belgische voorstel, dat te Brussel nood zakelijk wordt geacht in verband met de moeilijkheden in de Borinage. Men hekelt in Bonn scherp het mijnbeleid van de laatste jaren in België. Maar aan de andere kant wil Bonn dezer dagen begrip in Den Haag vragen, voor de moeilijke Westduitse kolenpositie. Het kabinet te Bonn zal zich binnenkort met de vraag bezig houden welk deel vooral Rotterdam, maar toch ook Amsterdam, zal krijgen van de 4.4 miljoen ton Amerikaanse steenkolen, die dit jaar nog zonder invoerrechten in West-Duitsland mogen worden ingevoerd. De Hoge Autoriteit heeft namelijk de aan de Bondsrepubliek gegeven toestemming om een contingent van vyf miljoen ton steenkolen (waarvan 4,4 miljoen uit de Verenigde Staten) vry in te voeren, de eis verbonden dat van enigerlei discriminatie van de Beneluxhavens geen sprake mag zyn. De traditionele koleninvoer via Rot terdam, waarop deze eis in het bijzonder doelt, moet in ogenschouw worden geno men, hetgeen zou betekenen dat ongeveer twee miljoen ton steenkool via Rotterdam vrij in de Bondsrepubliek moeten worden ingevoerd. Deze non-discriminatie-clausule zal even wel grote moeilijkheden voor Bonn met Hamburg, Bremen en Neder-Saksen met zich meebrengen, hetgeen er toe kan leiden dat het wetsontwerp, waarin het kolen- contingent zal verdeeld worden, opgehou den zal worden. Pas na goedkeuring door het Westduitse parlement van dit ontwerp kan het contingent vrij worden ingevoerd. Van Westduitse kant wordt nu, vooral uit mijnkringen, aangevoerd dat de invoer van Amerikaanse kolen bestemd voor West- Duitsland via Rotterdam, een gevolg was van de koleninvoer-„boom" van de laatste twee jaar. Er wordt hier gesproken over het „bluffen" van de Nederlanders op hun invoerpositie en men zou te Bonn willen proberen de Nederlanders zo ver te krijgen dat zij andere maatstaven voor 'ie beoor deling van de invoer van Amerikaanse kolen zullen gaan aanleggen, dan die van de afgelopen twee jaar. Waar men ter ene zijde dus schampere woorden heeft voor de moeilijkheden van de Belgische E.G.K.S.- partner, daar hoort men aan de andere kant een zogenaamd appèl aan het verstand van de Nederlandse E.G.K.S.-partner. In 1958 bedroeg de aanvoer voor Rotter dam van voor Duitsland bestemde Ameri- De directie van het administratiekantoor Unitas n.v. te Rotterdam maakt bekend, dat het door haar bij de Vereeniging voor den Effectenhandel ingediende verzoek tot het verkrijgen v;an. notering .in geld .voor haar aandelen is ingewilligd. Als no teringseenheid zal fungeren een .nieuw te scheppen kleine coupure Van "n'ominaai 50,—. De hiertoe benodigde statuten wijziging zal worden voorgelegd aan een binnenkort bijeen te roepen buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders. E.P.A.-conferentie te Zurich Van 2 tot 6 maart zal in Züricb onder auspiciën van het Europees Produktivi- teits Agentschap van de O.E.E.S. een in ternationale conferentie worden gehouden over „Aanpassing van het werk aan de arbeider" (Fitting the job to the worker). Aan de conferentie zullen uit dertien lan den 200 vooraanstaande werkgevers, vak bondleiders en geleerden deelnemen. Prof. G. C. E. Burger, hoofd van het gezond heidscentrum van de n.v. Philips te Eind hoven, is rapporteur-generaal van de con ferentie. De discussies betreffen zeven on derwerpen. Over het vijfde „Verlichting" en „Lawaai" zal onder andere dr. G. J. Fortuin van Philips het woord voeren; over het zesde ..Het klimaat van de werk ruimte" dr. F. H. Bonjer van het Neder lands Instituut voor Preventieve Genees kunde te Leiden. Dit is de derde conferen tie van het programma, dat in 1956 begon met een studiereis naar Amerika en in 1957 werd vervolgd te Leiden met een bij eenkomst van technici en werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers. Ten gevolge van gebleken onzekerheid bij de toepassing van wettelijke bepalingen in de Verenigde Staten in verband met de voorgestelde uitdeling van shares B. I. de Vries en Co. (textiles) Inc. aan houders van aandelen B. I. de Vries en Co. Textiel n.v., welke moeilijkheden bij het opstellen van de plannen niet konden worden voor zien, is de reeds aangekondigde jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van B. I. de Vries en Co. Textiel n.v., welke zou worden gehouden op 26 februari 1959, tot nader order uitgesteld. GATT bespreekt tabak Een tiental landen de Verenigde Staten, de Federatie van Rhodesia en Nyasaland, Canada, India. Turkije. Griekenland, Brazilië, Indonesië, Cuba en de Dominicaanse Republiek zijn on der auspiciën van de G.A.T.T. besprekingen over tabak begonnen rnet de zes landen der Europese Economische Gemeenschap. De tien genoemde landen vrezen, dat hun handel met het E.E.G.- gebied ongustig beïnvloed zal worden door de in stelling van discriminerende tarieven als gevolg van de associatie van de overzeese gebieden dei- zes E.E.G.-landen met de Europese gemeenschap pelijke markt. De kwestie Krupp De commissie voor de Interne Markt van het Europese Parlement is van mening, dat de Hoge Autoriteit overeenkomstig het verdrag der E.G.K.S. handelde met betrekking tot het ver werven door het Krupp-concern van de controle over de „Bochumer Verein". De commissie is van oordeel, dat de nakoming van de ontvlechtings bepalingen een zaak is welke de geallieerden en de Westduitse regering aangaat. Jaarcyfers Unilever In verband met de voorschriften van het Lon- dense beursbestuur deelt Unilever mede dat op 27 februari de voorlopige resultatencijfers over het boekjaar 11558 zullen worden bekendgemaakt. kaanse kolen niet minder dan 5,6 miljoen ton. Het is niet meer dan redelijk dat bij de verdeling van de 4,4 miljoen ten vrije Amerikaanse kolen Rotterdam zijn recht matig deel krijgt, al begint het er al ver dacht veel op te lijken dat ook ten deze voor Bonn het hemd (Hamburg en Bremen) hier nader zal zijn dan de rok (Nederland en België). De raad van commissarissen van de n.v. Noordelijke Industrie voor Vezelverwer- king te Hoogezand heeft besloten aan aan deelhouders voor te stellen over 1958 een dividend van 7 percent uit te keren. Door Wm. H. Mtiller en Co. n. v. te Rot terdam en de te Panama gevestigde Over seas Commerce Corporation is opgericht Müller-Hanna's Overslag- en Opslagbe- drijf „Botlek", n. v. te Rotterdam. De ven nootschap heeft ten doel de overslag en de opslag van ertsen, kolen en ander: goede ren en in het bijzonder het lossen en laden van schepen, het wegen en opslaan van goederen en verder in het algemeen het verrichten van alle stuwadoorswerkzaam heden. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 20 miljoen, verdeeld in 20.000 aan delen van f 1.000 geplaatst en in contanten volgestort zijn 5.000 aandelen, te weten bij elk der beide oprichters 2500 aandelen. Di rectrice is Wm. H. Müller en Co; commis sarissen zijn de heren W. A. Marting, G. W. Humphrey, J, N. Purse, C. J. P. Hoede- makers, E. van Veelen en mr. J. S. Bijl. De Euratoom is met de Verenigde Sta ten besprekingen begonnen over een twee de akkoord, waarbij er naar gestreefd wordt dat bestaande bilaterale overeen komsten in het nieuwe akkoord zullen wor den opgenomen. De 'door Euratoom met Canada gevoerde besprekingen-.zullen-in de eerste helft van maart worden voort gezet.^^ ,,„r, i De algemene aannemingsmaatschappü D. Blankevoort en Zoon te Bloemendaal heeft in combinatie met de Foreign Con struction Company te Houston (Texas), de Nederlandsche Aannemingmaatschappij v/h firma H. F. Boersma te 's-Gravenhage en de Duitse firma's Grün/Bilfinger en Phi- lipp Holzman, beide gevestigd te Keulen, een miljoenenopdracht ontvangen voor het leggen van de oliepijpleiding van Beek en Donk via Venlo naar Godorf-Wesseling in Duitsland en een splitsing van Venlo naar Wezel. De totale lengte van deze leiding is on geveer 200 kilometer. Verwacht wordt dat 1000 meter per dag gelegd zal worden, zo dat dit werk ongeveer een jaar zal duren. De opdrachtgever is de Rotterdam-Rijn Pijpleidingmaatschappij n.v. De directie berust bij Bechtel International Company te 's-Gravenhage. Het eerste gedeelte van deze pijpleiding van Pernis naar Beek en Donk wordt uitgevoerd door de com binatie Troost-Werkspoor, die thans 30 km gevorderd is. Notering in eensgevend geld Het Rotterclamsch Beleggingscon sortium deelt mede dat in de algemene vergadering van aandeelhouders, die in de tweede helft van maart zal plaatsvin den een voorstel in behandeling zal komen tot wijziging van de statuten, die de uitgif te van aandelen van 50,- nominaal mo gelijk maakt. In aansluiting hierop zal worden ver zocht in den vervolge het aandeel Robeco ter beurze van Amsterdam niet meer in percenten van de nominale waarde in eens gevend geld te noteren. Met de koers van 20 februari ad 395 percent zal dan overeen komen een notering van 197,50 per aan deel van 50,- nominaal. De waardestij ging van aandelen Robeco wettigt deze splitsing. Laagste Hoogste koers koers 3%% Staffellening 1947 92 92s't« 3% Invest, cert. Nederland 97'/i 97% 3% Nederland 1962—64 96»/i« 961R/i« 6% Nat. Woningbouwlening '57 111/2 112 Amsterdam Rubber 92'/s 98 H.V.A1371/z 142 Alg. Kunstzijde Unie 283 287/2 Deli Mijf 153,— 158,50 Van Gelder Zonen 220 /2 224 Kon. Ned. Hoogovens 354 364/2 Müller Co283 303 Ned. Kabelfabriek 337 339 Philips 523 533 Unilever 463 469 Wilton-Fijenoord 198 201 Kon. Petroleum f 166,70 ƒ170,20 K.L.M113,20 ƒ119,— Holland-Amerika Lijn 147% 156/2 Kon. Ned. Stoomboot Mij154 158 Van Ommeren 223 232% Ned. Scheepvaart Unie 135 139 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 18.137.444, Deze week (voorl.) Aandelen 18.344.052, i) ex 5% dividend in contanten d.d. 17 februari 1959. Vrijdag 20 februari 1959 Laatste Koersverschil tijdvak t.o.v. 13 febr. -f 92% 97 96% 112 92% 139 285 157,30 223 *364/2 283 338 53244 467% 198 169,55 113.20 150% 15544 225 136% Obligaties Obligaties 16 3% 2% 1% ƒ4.— /2 4- 9/2 21% 0 15% 3% 3 ƒ1,15 4,80 844 1% 9 2% 21.656.428,— 19.220.344, De mogelijkheid van Cyprus een nieuw land met „goedkope vlag" te maken als dat eiland onafhankelijk is geworden, wordt ernstig overwogen in Griekse krin gen. Als het onafhankelijke Cyprus zou be sluiten tot een liberale politiek, met name fiscaal en sociaal, tegenover de reders die olie vervoeren, zullen zo wordt in be voegde kringen in Parijs verwacht gro te Griekse reders proberen de Cyprioti sche vlag op hun tankers te krijgen. Een Parijse vertegenwoordiger van een van de grootste Griekse reders verklaar de tegenover UPI dat het een zeer goed idee zou zijn als de toekomstige regering van Cyprus haar wetgeving daarop zou afstemmen. Griekse reders zouden graag willen helpen de economie van Cyprus een goede start te geven, indien het Cyprische parlement wetten zou aannemen die te vergelijken zijn met de bestaande wetten in Liberia en Panama, aldus de zegsman. De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, heeft vergezeld van KLM- directeur mr. J. van der Wiel, een bezoek van drie dagen aan Los Angeles gebracht waarbij hij tevens in de gelegenheid is ge weest kennis te nemen van de nieuwste gegevens van de in aanbouw zi jnde straal- verkeersvliegtuigen. De heer Aler wees te New York in een verklaring op de intro ductie van converteerbare achtergestelde obligaties tot een bedrag van ongeveer 17 miljoen dollar. Reeds eerder werd een Rré-1 diet verkregen van vijftig miljoen dollar, dit mede.in verband mét de financiering HET grootste deel van de Nederlandse bevolking behoort tot de bloedgroep O, dat zijn dus de universele donors, wier bloed geschikt is om in de bloedbaan van ieder ander te worden gebracht (behoudens uiteraard de factoren, waarover we de vo rige keer spraken). Niet minder dan 46 per cent van ons volk behoort tot de univer sele donors. Slechts weinig minder beval de bloedgroep A, te weten 43 percent van de bevolking. Een klein percentage, name lijk S is ingedeeld bij de bloed groep B. en het restant van 3 percent behoort lot AB. Deze verdeling geldt in grote trekken ook voor Engeland en voor heel West-Europa. Maar naarmate we verder naar hel zuiden en oosten trekken, neemt het percentage van de bloedgroep B in belangrijkheid toe, voor namelijk ten koste van A en O. Bij de ver schillende Balkanvolken vinden we dan ook een B-groep die varieert van 14 tot 23 percent, tegen 40 tot 33 percent voor A en 38 percent voor O. Bij de Hindoes is de B-groep zelfs het sterkst vertegenwoor digd met 40 percent, tegen 19 percent voor A en 33 percent voor O. Een zeer aparte plaats in deze bloedgroepverdelingen onder de bevolking wordt ingenomen door de Eskimo's, van wie 46 percent behoort tot de bloedgroep O, en 54 percent tot A. De groepen B en AB ontbreken bij de Eski mo's geheel. Dit geval staat niet op zich zelf, want merkwaardigerwijs wordt pre cies dezelfde verdeling ook gevonden bij een volksstam in West-Australië. We mo gen hier natuurlijk niet uit opmaken, dat de Eskimo's en de Australiërs düs verwant moeten zijn. Maar degenen die zich bezig houden met het onderzoek van de ver spreiding der volken over de aarde, heb ben aan de hand van de bloedgroepver delingen toch hypothesen opgesteld die de moeite van het overwegen waard zijn. In Centraal-Azië, zo redeneren zij, behoorde de bevolking tot de bloedgroep B, terwijl de „oorspronkelijke" bevolking van de an dere landstreken tot de groepen A en O behoorden. De B-bezittende bevolking van Centraal-Azië zou zich van daaruit hebben verspreid en door vermenging met. andere volken het percentage B in die volksgroepen hebben op gevoerd. De geïsoleerde stre ken konden door de Centraal- Aziaten niet worden bereikt, vandaar dat de Eskimo's en West-Australiërs niet door de B- groep werden „geïnfecteerd" en hun A- en O-zuiverheid hebben kunnen behouden. Het is ongetwijfeld een aardige rede nering, die ivaarschijnlijk echter wat te eenvoudig is om het gecompliceerde ver schijnsel van de migratie door alle eeuwen heen voldoende te verklaren. Bovendien is de wetenschap van de bloedgroepsbepaling wel iaat erg jong om thans al als funda ment voor dergelijke beschouwingen te kunnen dienen. Daar is uitgebreider de tectivewerk voor nodig. Over detectives gesproken, wist u, dat Walter Scott de eerste detective-roman heeft geschreven? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). van de acht DC-8 straalvliegtuigen welke drie jaar geleden reeds besteld zijn en de 12 Lockheed Electra's, de viermotorige schroef-turbinevliegtuigen, waarvan het eerste toestel reeds in september afgele verd wordt. Met de 17 miljoen dollar emissie, die thans is aangekondigd en de 3 miljoen dol lar uit eigen middelen, zijn tezamen met een krediet van 20 miljoen dollar, waarover onderhandelingen met enkele Amerikaanse banken wóx'den gevoerd, voldoende gelden aanwëzi'g nm behalye de 20 reeds bestelde vliegtuigen ook in de nabije toekomst de noodzakelijke investeringen voor een ver dere modernisering van de vloot te finan cieren. In de loop van dit jaar zal de KLM een beslissing nemen ten aanzien van de verdere aankoop van straalvliegtuigen. Supersone vluchten Omtrent de plannen van de Amerikaanse vliegtuigfabrieken over de constructie van supersone verkeersvliegtuigen merkte de heer Aler het volgende op: Er zijn zeker zes vliegtuigfabrieken die de tekeningen van supersone verkeersvliegtuigen op het bord hebben staan. Lockheed heeft ons voorgelicht en de eventuele ontwerpen der andere fabrieken zullen elkaar wel niet veel ontlopen. Het komt er op neer, dat het supersone verkeersvliegtuig met drie maal de snelheid van het geluid over de oceaan zal vliegen. Van New York naar Europa zal de vliegtijd met een snelheid van te gen de 3.000 km per uur ongeveer 2/2 uur bedragen. De supersone toestellen zullen AmerikaEuropa tweemaal per etmaal kunnen vliegen. De directie van de KLM is er van overtuigd dat te eniger tijd dit supersone vliegtuig zal worden gebouwd en in gebruik genomen. Er bestaan op dit ogenblik bij de KLM beslist nog geen plan nen om een order te plaatsen, maar in de toekomst zal dit toch wel gebeuren". Los Angeles Tijdens het verblijf van de heren Aler en Van der Wiel in Los Angeles hebben beide leden van de directie van de KLM constructief overleg gepleegd over een dienst van de KLM tussen Amsterdam en Los Angeles. Het lokale enthousiasme om ook de KLM in de gelegenheid te stellen een dienst te onderhouden tussen Amster dam en Los Angeles is nog steeds aanwezig en dit is voor ons een rechtvaardiging van ons verlangen, aldus drukte de heer Aler zich uit. De Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft za terdag bekendgemaakt, dat tijdens de eer ste verrekeningsperiode van de Europese Monetaire Overeenkomst (E.M.O.) de in ternationale handel vrijwel geheel via de wisselmarkten werd gefinancierd en dat de nettobetalingen uit het Europese Fonds der E.M.O. slechts 2 miljoen dollar be liepen. Hieraan werd toegevoegd, dat de enige saldi die in de maandelijkse E.M.O.-afwik keling werden verrekend, voortvloeiden uit „bepaalde tweezijdige betalingsovereen komsten" waarbij vier landen betrokken waren. De KNAC is van plan. de Hoge Raad het principiële probleem voor te leggen of op buitenlandse automobilisten in Nederland speciaal-Nederlandse afwijkende ver- keersvoorschriften zoals die betreffende scherpe uitsteeksels op auto's, al dan niet van toepassing zijn De aanleiding tot deze actie was de be rechting in Roermond van een Belgische automobilist (de heer F. Houben uit Luik) tegen wie in Swalmen proces-verbaal is opgemaakt, omdat zich op de motorkap van zijn auto een scherp, uitstekend orna ment bevond. De officier van het kanton gerecht in Roermond eiste woensdag te gen de Belg vijf gulden boete. De uitspraak volgt over veertien dagen. Mr. R. J. Polak uit Amsterdam, een der juridische adviseurs van de KNAC, die als verdediger optrad, bracht het ver- keersverdrag van 1949, in Genève geslo ten, in herinnering Dit verdaag heeft ten doel, uniforme ver-r keersvoorsenriften te geven voor het in ternationale verkeer. Mr. Polak, betoogde dat Nederlandse verkeersvoorschriften die niet overeenstemmen met de conven tie van Genève, niet op buitenlandse weg gebruikers toegepast kunnen worden. De officier meende echter, dat het Ne derlandse voorschrift over scherpe uit steeksels, ook al vind4 men over dit onder werp niets terug in de Geneefse conventie, wel van toepassing moet worden geacht op buitenlanders. De KNAC wil in deze principiële aan gelegenheid uiteindelijk het oordeel van de Hoge Raad inroepen, aldus heeft de auto mobielclub meegedeeld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ouderkerk a. d. IJsel R. T. Huizinga te Nieuw-Beijerland te Se- baldeburen-Lutjegast (toez.) A. Westra, vicaris te Berlikum (Fr.) door de Pro vinciale Kerkvergadering van Zuid-Hol land te Delft D. T. Los, voorganger Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden aldaar. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren C. van den Bergh te Delft, G. D. Ilarmsen te Rotterdam, A. Hennephof te Dordrecht, J. Leeuwis te Driebergen en J. Visser te Rotterdam. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Gees (Dr.) M. Brandes, kand. te Axel. Schulden. De voormalige attaché van de Deense ambassade in Bonn, Einar Blechingberg, is zaterdag veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Bleching berg werd schuldig bevonden aan spio nage ten gunste van een Oosteuropees land. Hij was er toe gekomen door een overlast van schulden. Imitatie. De traktorstations in de Oost- duitse dorpen, waar alle boeren lid zijn van collectieve boerderijen, zullen evenals dat in Rusland gebeurd is, wor den ontbonden. De machines worden dan verdeeld over de collectieve boer derijen. Dit heeft partijsecretaris Wal ter Ulbricht zaterdag meegedeeld op een landbouwbijeenkomst in Leipzig. Geen bloemen. Het Oostduitse blad „Thü- ringer Neueste Nachrichten" meldt in een reportage over communistisch Chi na, dat de meisjes thans andere voor namen dan vroeger hebben. Namen als Eerste Mei, Goede Oogst, Hulp aan Ko rea, Landhervorming. Spoetnik, Bevrij ding, Vrede en Vriendschap hebben het poëtische Orchidee, Lotusbloem, Dage raad, Parel en dergelijke bijna geheel verdrongen, aldus het blad. Lijnstoring. De enige transatlantische te lefoonkabel tussen de V.S. en Groot- Brittannië is beschadigd, zo heeft het Britse ministerie van verbindingen za terdag bekendgemaakt. De kabel, die ruim 3.000 km. lang is, ligt tussen Oban in Schotland en Newfoundland. De ver binding, welke in 1956 tot stand kwam, heeft ongeveer 130 miljoen gulden ge kost. De beschadiging bevindt zich na bij Newfoundland. Allen voor een. Naar aanleiding van het ontslag van een arbeider zijn zaterdag avond 10.000 arbeiders van de „Staal- maatschappij van Zuid-Wales" in sta king gegaan. De fabriek produceert we kelijks 50.000 ton staal. Als de staking voortduurt zal de Britse auto-industrie er ernstig van te lijden hebben. Samenwerking. Een rechtbank te Rostock in Oost-Duitsland heeft dertien aanne mers en ambtenaren veroordeeld tot dwangarbeid van zes maanden tot ze ven en een half jaar. De aannemers zou den jaren lang meer hebben berekend, dan door de staat was toegestaan, slecht werk hebben verricht en niet het juiste materiaal hebben gebruikt. De ambte naren zouden hen hierbij hebben gehol pen en steekpenningen hebben aange nomen. Bijgezet. De stoffelijke resten van de Aga Khan, die in 1957 in Zwitserland is gestorven, zijn vrijdag bijgezet in een nieuw mausoleum te Assoean (Egypte). Slechts drie vrouwem moch ten de lijkstoet volgen. Een van hen was de begum, de weduwe van de Aga Khan. Het mausoleum staat op een heuvel die op de westelijke oever van de Nijl ligt. Meer dan 2.000 Ismaïlie- ten hebben de bijzetting bijgewoond. Oversteek. Het passagiersvervoer per vliegtuig over het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan is in 1958 on: 7- veer 27 percent hoger geweest dan in 1957. zo heeft de Internationale Ver eniging voor Luchtverkeer (I.A.T.A.) in Parijs meegedeeld. In 1958 hebben de 17 leden van'de I.A.T.A. 1.292.166 pas sagiers op deze route vervoerd. Zij ook. Een belangrijke groep Franse geleerden en technici zal woensdag naar Colomb-Béchar in de Sahara gaan waar de Fransen een serie raketproe ven zullen doen, die een wetenschappe lijk doel hebben. De proeven worden ge nomen met raketten van het type „Ve ronica". Zij zijn gemaakt in Vernon, dat 100 km. ten westen van Parijs ligt. Door de proeven hoopt men gegevens te krijgen over de hoge luchtlagen. Gereed. In Cambodja is een complot ont dekt, dat beoogde de premier prins Si- hanoek te vermoorden en de neutralis- tische politiek te herzien, aldus bericht het persagentschap Nieuw-China. Bij de ingebruikneming van een stuwdam te Beng Thenn. op 10 km. van de hoofd stad Pnom Penh, zeide prins Sihanoek, dat de samenzweerders grote sommen gelds uit het buitenland hadden ont vangen. „Wij zijn gereed hen ter dood te brengen", zo voegde hij hier aan toe. Oekraïner. De vertegenwoordiger van Oekraïne bij de UNO Dmitry Manoeil- sky, is in Kiev overleden, zo meldt het officiële Sovjet-persbureau Tass. Ma- noeilsky is vroeger lid van het centra le comité der Sovjet-communistische partij geweest. 26. De hele nacht was Pat O'Nozel onaf gebroken aan het woord geweest en, toen de zon opkwam zette hij zijn betoog onver moeid voort. Hij vond het prettig, zijn theorieën over de verdwijning van prof- fessor Kalker eindelijk eens breeduit te kunnen ontvouwen. Dus porde hij de com missaris en de agent, die tekenen van uit putting vertoonden, regelmatig wakker en vervolgde: Zoals ik dus heb aangetoond, heeft de bolknak van professor Kalker iets te maken met zijn verdwijning. We weten, dat een onbekende meneer X zal weigeren, dat sigaar te roken. Waarom zal hij dat weigeren„Misschien houdt hij niet van sigaren!", jammerde de agent. „Net als ik! Ik kan het woord „sigaar" niet meer horen! Stop ermee! Stop!" Ook Panda had bijna een hekel aan sigaren gekregen. De hele nacht had hij stapels sigaren zitten sorteren, zonder de bolknak van professor Kalker er tussen te kunnen ontdekken. Hij zat er dan ook terneergeslagen bij, toen de sigarenwinkelier binnenkwam. „Ik ge loof niet, dat ik de merken goed gesorteerd heb", zei Panda, „maar„Dat hindert niet", viel de winkelier hem opgewekt in de rede, „vanochtend kivam een heer bij me, die deze hele voorraad heeft gekocht. Hij zei, dat hij ze zelf wel zou uitzoeken Ah, kijk, daar komt mij juist binnen!" Met grote ogen staarde Panda naar het heertje, dat de wink'-', binnenkwam. Het was de geheimzinnige dikzak, die steeds had ge probeerd, de sigaar van Kalker in handen te krijgen! Om een hoge-drukgebied. waarvan het centrum vanmorgen boven West-Frankrijk was gelegen, drong zachte oceaanlucht het vasteland van Europa binnen. Het front, dat deze lucht begrenst, lag vanmor gen juist over ons land, hetgeen plaatselijk mist en hier en daar wat motregen ver oorzaakte. Achter het front kwamen flinke opklaringen voor. Op de oceaan heerst een levendige depressieactiviteit. Van een depressie bij de zuidpunt van Groenland maakte zich tijdens het week einde een afzonderlijke storing los, die via IJsland naar de Noordelijke IJszee trok en daar aanzienlijk uitdiepte. Een andere storing ontwikkelde zich ten westen van de Azoren. Deze koerste met grote snelheid in de richting van de Faroer. De lucht drukdalingen van de storing reikten tot over de Britse eilanden, waardoor de zachte zuidwestelijke luchtstroming ge leidelijk in kracht toenam. Een derde depressie lag vanmorgen halverwege New foundland en de Azoren. Zij nam eveneens snel in diepte toe. Door deze depressie activiteit blijft de aanvoer van zachte lucht van de oceaan naar het vasteland gehandhaafd met af en toe wolkenvelden maar waarschijnlijk de komende 24 uur geen regen van betekenis. WEFRR A PPORTEN Dinsdag 24 februari Zon op 7.39 uur, onder 18.09 uur. Maan op 19.59 uur, onder 7.50 uur. Maanstanden 23 febr. 9.54 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 februari Hoog water 3.49 en 16.00 uur. Laag water 11.44 en uur. Dinsdag 24 februari Hoog water 4.27 en 16.39 uur. Laag water 0.05 en 12.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- "ri en binnenland heden 00 c morgen 7 UUT Neerslag- ei 2 laatste 24 uur SS E o> a 2 S<3 Den Helder geheel bew wzw 5 0,2 Ypenburg zwaar bew w 6 0.1 Vlissingen zwaar bew. wzw 4 0 Eelde mist zw 3 0,1 Twente mist w 4 0,1 De Bilt mist w 4 0,1 Eindhoven mist zw 5 0,1 Vlv. Z.-Limb geheel bew zzw 5 0,1 Helsinki onbewolkt nnw -8 0,2 Stockholm licht bew. w -10 0 Oslo zwaar bew no -3 0 Kopenhagen zwaar bew w -1 0 Aberdeen zwaar bew w 5 0,6 Londen motregen windst. 3 0,1 Amsterdam mist zw 4 0 Brussel mist windst. 6 0,4 Luxemburg zwaar bew. w 2 0 Parijs geheel bew windst. 8 0,1 Bordeaux onbewolkt nno 7 0 Grenoble zwaar bew. windst. 5 0 Nice onbewolkt n 6 0 Berlijn motregen w 1 0,1 Frankfort sneeuw zzw 1 0.3 München geheel bew zw -0 4 Zürich onbewolkt windst. -1 6 Genève onbewolkt windst. 1 0 Locarno half bew. nnw 5 0 Wenen zwaar bew. wnw 0 2 Innsbruck geheel bew. 0 -1 5 Rome zwaar bew, windst. 6 0 Ajaccio onbewolkt no 5 0 Madrid onbewolkt windst. -1 0 Mallorca onbewolkt windst. 10 0 Algiers onbewolkt windst. J 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2