Christelijk Historische Unie wil niet breken, maar binden rUMBO EN ZIJN AVONTUREN aan Het Inuis der conflicten Agenda voor Haarlem Keesom zet zegenreeks voort en wint cross-country „Suomi" en 4 if radio? W- televisie Cabaret en combo's Voorzitter van de CZKV nam afscheid F. GOUDZWAARD IN IJMUIDEN: De radio geeft dinsdag T elevisie programma Octopus uit Hoorn sterker dan Kennemer-dames ATLETIEKSEIZOEN THANS GEOPEND DOOR IRIS BROMIGE Laan damkampioen tweede klasse Zaanstreek MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 -v";! Zij, die zaterdagavond niet thuis geble ven zijn om naar de rubriek „Blijf er niet voor thuis" van het K.R.O.-programma te kijken, hebben inderdaad niet veel ge mist. Het programma was niet boeiend en minder aantrekkelijk dan vorige uitzen dingen. Van Jan de Cler en Emile Lopez mogen wij wat beters verwachten. Het beste onderdeel was het optreden van de pianist Peter Kreuder, die met or kestbegeleiding onder meer nummers ten gehore bracht, die in Duitse films van voor de oorlog zeer in trek waren en toen ge zongen werden door bekende actrices en acteurs. Tenslotte kwamen liefhebbers van di verse rubrieken aan hun trekken: in de eerste plaats de belangstellenden voor de films van Hitchcock door het vertonen van „Geboeid" (een spannend verhaal dat zich in een trein afspeelt). Daarna traden twee Amerikaanse combo's op die later op de avond en in de nacht in het Amsterdam se Concertgebouw zijn opgetreden. Het kwintet Horace Silver en het trio Sonny Rollins speelden nu in het Singermuseum te Laren, waar vooral de jeugd vertegen woordigd was om het virtuoze spel „uit de eerste hand" te horen. Michiel de Ruy- ter verzorgde het commentaar. Zij, die minder van de muziek hebben genoten, zul len toch waardering hebben gehad voor de wijze waarop de camera's de musici in beeld brachten. Zondagavond zond de K.R.O. een avond mis uit de r.k.-kerk te Bloemendaal uit. Beeldschermer Advertentie TEL.6000 DAG EN NACHT In Rotterdam hebben'zeer velen afscheid genomen van de heer P. de Vries, voor zitter van de" Centrale van- Zeevarendenr ter Koopvaardij en Visserij, die per 1 maart zijn functie zal neerleggen. De heer De Vries, die 27 jaar in het bestuur zit ting heeft gehad, werd in 1947 voorzitter. Hij treedt nu in dienst van de I.T.F., de Internationale Federatie van Transportar beiders, als directeur van de regionale af deling. De receptie werd bezocht door tal rijke vertegenwoordigers van vakbonden, door de burgemeester van Rotterdam, de directeur-generaal van Scheepvaart, de heer J. Brautigam, voormalig voorzitter van de vroegere Centrale Bond van Trans portarbeiders en door enige reders. De scheidende voorzitter werd onder meer toegesproken door zijn opvolger, de heer C. W. van Driel, door de secretaris generaal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, tevens voor zitter van de Commissie Zeemanswelzijn, mr. J. H. Klatte, de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolen- burgh, de tweede voorzitter van het N.V.V. de heer D. Roemers, en door de secreta ris-generaal van de I.T.F. de heer Omer Becu. Zij prezen hem voor hetgeen hij tot stand heeft weten te brengen. „Niet breken maar binden", zo luidde de titel van de verkiezingstoespraak, die de heer F. Goudzwaard uit Rotterdam, secretaris van de Kamerkring Rotterdam, zaterdagavond voor de C.H.U. heeft gehouden in het gemeentelijk vergaderlokaal in de Abelenstraat te IJmuiden. De vergadering, stond onder auspiciën van de Christelijk Historische jongerengroep. „Wie had in november, toen ik de uit nodiging voor deze avond kreeg, kunnen voorspellen, dat het een verkiezings bijeenkomst zou zijn?" vroeg de spreker. „Ik kan wel zeggen, dat niemand zich op het ogenblik helemaal lekker voelt met de situatie. We zitten met de brokken en we moeten nu het vastgelopen wagentje weer in het spoor zien te krijgen." De heer Goudswaard herinnerde aan het woord van de heer Tilanus in de Tweede Kamer „Moet dat nu zo?" Dat mr. Burger dit woord in zijn brochure gebruikt als titel van het eerste hoofdstuk bewijst wel, dat Tilanus' woorden indruk hebben ge maakt. ,Deze C.H.U.-uitdrukking is wel iets ge heel anders dan de woorden van de A.R.- lijstaanvoerder in Vrij Nederland: „Ik heb er niet om gehuild, dit is een zeer reële breuk, die de Partij van de Arbeid en wij hebben gewild". De C.H.U. wilde de breuk niet, maar moest zich er wel bij neer leggen", zei de spreker. Kleine aanleiding De heer Goudswaard zette uiteen, dat de breuk over een heel klein geval ont stond, de kwestie van de. verlenging van enkele belastingverhogingen. Het hele ka binet dat heeft professor Zijlstra later nog eens duidelijk onderstreept wilde een verhoging van twee jaar, de meerder heid van de Kamer één jaar. Dit was echter maar de aanleiding, de oorzaken lagen dieper. De zeven eisen van Burger op de fakkeldragersdag gaven dui delijk blijk van de onbehooglijke stem ming bij de Partij van de Arbeid. „Wat wil men?" zei de spreker, „in Nederland zal er altijd een compromis moeten zijn. Zelfs als Oud zijn meest optimistische dromen droomt en hij kan optimistisch dromen! zal hij geen 76 zetels ver wachten. De P.v.d.A. voelde zich tekort gedaan. Dat begon al na de overwinning van deze partij in 1956, toen men meende niet vol doende van de socialistische eisen in het compromis terug te vinden. De winst van de V.V.D. in 1958, of liever de zege van de ontevredenen rond Burgerrecht, Telegraaf en Elsevier lang leve Jacques Gans en Pasquino! deed zijn invloed gelden en dat gold ook voor de P.S.P., die bij de P.v.d.A. angst zaaide. In de kringen van de P.v.d.A. werd men nerveus. Men vond, dat men niet genoeg te zeggen kreeg. Daardoor ontstond de crisis, al zei Hofstra later zelf, dat er voor het standpunt van de Kamermeerderheid heel redelijke argumenten waren." Pesterijtjes De spreker zei, dat er voor zijn gevoel over en weer door de partijen was gewerkt op een wijze, die niet altijd juist was ge weest. Professor Van Niftrik verklaarde zelfs in Vrij Nederland: „Ik heb de indruk dat er over en weer pesterijtjes zijn ge wéést". "Hij uitte cfftiek op de uitspraak van Lucas: „De regering moet om elke' ^ent'in'-de-Kamer komen vechten".--,yMoet dat nu zo?" vroeg hij. Ook na 12 maart zal er weer een com promis moet komen. Maar dat zal heel moeilijk zijn, want reeds nu staan de par tijen scherp tegenover elkaar. Niemand wil met niemand in het kabinet zitten. En toch zal het straks moeten. In Nijmegen liet professor Oud een deur tje voor samenwerking open, en juichte men: „Oud heeft zich bekeerd". „Dat is na tuurlijk ondenkbaar", zei de spreker, die constateerde, dat in Maastricht professor Oud een duidelijk „neen" liet horen. De K.V.P. heeft laten wetenja, wat laat Romme überhaupt weten?" vroeg de heer Goudzwaard. „Niets" riep de zaal. „Romme liegt nooit", zei de spreker, „maar hij laat wel alle mogelijke achterdeurtjes HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 3.30 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.Landb.rubriek: Water en produktie. Wij bespreken een voor de land bouw uniek rapport. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool, cello en piano. 16.00 De vliegende Rechter, caus. 16.10 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, caus. 17.30 Amat.eursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus.muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd progr. 21.15 Verkiezingstoespr. 21.30 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Act. 22.30 Meded. 22.35 Muz.caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Moder ne muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kin deren. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, causerie. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dans- muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Sopraan en piano. 15.10 ïr,str. trio. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend.: Rijksdelen overzee: Met medicijntas en injectiespuit langs de 141ste leng tegraad in Nieuw-Guinea, door broeder A. G. Roes O.F.M. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Dit is leven, causerie. 1900 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Poli tieke causerie. 19.50 Gram. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Gram. 21.30 Aan de poorten van een nieuwe tiid, caus. 22.00 Kamermuz. 22.25 Brabants ork. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital (vervolg). 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.orkest. 17,00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr 1800 Voorde it-ugd 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Walsmuz. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 cram. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamer- uziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Vóór de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Zendtijd politieke partijen. 20.07 Journ. en weeroverz. 20.27 Zendtijd politieke par- ü.ien. 20.34 Kookpraatje. AVRO: 20.45 Documen taire 21.00—22.30 Speelfilm. open. Hij wil, dat de toekomstige re geringspartners de algehele kinderbijslag verzekering als urgent zien. Tja, de C.H.U. is van de urgentie beslist niet tot in het klokhuis van haar ziel overtuigd". Liever afwachten „De Partij van de Arbeid is tegen een rechts kabinet, de A.R. is er voor. En wat willen wij nu?" vroeg de heer Goudzwaard. „Romme heeft al zenuwachtig aan Tilanus gevraagd: „Toe, zeg nu eens wat". Wij zeggen niets, we laten ons niet zenuw achtig maken. Je kunt nu wel op denk beeldige ministerszetels gaan zitten zoals Romme (kom er eens aan, als je durft), je kunt hoge eisen stellen zoals de P.v.d.A., maar we wachten liever af, hoe de kaar ten komen te liggen. Wij willen trouwens geen regeringskasteel veroveren, maar er voor zorgen dat het christelijk beginsel doorwerkt in het Nederlands volksleven." De heer Goudzwaard hekelde de critiek van prof. Oud op de P.v.d.A., dat die zijn ministers naar huis had gestuurd. „Toen Marchant rooms-katholiek werd, deed Oud hetzelfde", zei hij. Vrijheid en gezag De spreker meende, dat ae vraag van de vrijheid en het gezag een belangrijk punt zou worden in de komende jaren, waarbij hij zich niet ontveinsde, dat ook het atoom- oorlogvraagstuk zeer moeilijk is. „Volgens het evangehe is de staat ons gegeven ten goede, en wij hebben daarom eerbied voor de staat. Zolang deze ten minste niet te veel tot zich trekt en zo het beest uit Openbaring 13 wordt." Men zal deze problemen bijbels moeten bekijken. Waarschijnlijk zal het momenteel dienstig zijn de invloed van de staat iets terug te dringen, opdat de vrije mens zich meer kan ontplooien. Maar hoe? Van Riel (V.V.D.) stelt, dat de vrijheid in de gemeenschap er het meest mee is gediend, als ieder mens het meest aan zijn trek komt. De Bijbel denkt hier anders over. Geen absoluut eigen domsrecht, het Burgerlijk Wetboek is hier meer Romeins dan Bijbels. Neen, de ge meenschap moet worden gediend. Een mens is pas mens in de gemeenschap." „De leuze van de C.H.U. is „in 's lands belang". Wij staan niet op de bres voor bepaalde groepen of klassen, en streven niet naar een bepaalde kabinetsopvatting. Wij willen ook geen star systeem, voor alle situaties vastgelegd. Wij willen elk geval afzonderlijk bezien in het licht van het evangelie","besloot de héër ©öüdaWaafrdv Jaarvergadering oudercofniriissi'e Watervlietschool De oudercommissie van de openbare Watervlietschool te Velsen-Noord houdt donderdag om 8 uur de jaarvergadering in het vergaderlokaal, Smidt van Gelder- straat 5, Velsen-Noord. Aftredend als be stuurslid zijn mevrouw Oldenburger en mevrouw Nolst Trénité, beiden niet her kiesbaar, en de heer Honing, die wel her kiesbaar is. Na de pauze houdt de heer J. Algera, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Velsen, een inleiding. Het onderwerp is: „Wat kunnen de ouders doen om het schoolgaan van hun kinderen zo vrucht baar mogelijk te doen zijn? Wat kan de school doen?" In de ulo-school aan de Plantage heb ben de Kennemer dames de volleybalwed strijd tegen Octopus uit Hoorn met 23 verloren. De eerste set gaf winst voor de bezoeksters, maar in de tweede set kwa men de Kennemer dames er beter in. Door overrompelend spel in de derde set won Octopus ook deze. In de vierde set kwa men de Kennemer dames terug, men liet beter spel zien en Octopus moest toezien dat de thuisclub deze set won. In de be slissende set speelde vermoeidheid een rol: de Kennemers konden het niet langer vol houden en verloren niet alleen deze set, maar ook de wedstrijd. TONEELAVOND NIEUW LEVEN. Voor de leden van de geheelonthouders vereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk geeft op dinsdag 24 februari in het Ken nemer Theater de toneelgroep „Voetlicht" een voorstelling. Onder regie van Ben Heuer worden ge speeld „.Duifje" een eenakter van de regisseur, „Moony's jongen huilt niet" een drama in een bedrijf van Tennessee Wil liams en „De beschuitbus" een klucht in drie delen van Ramond Arnard. Op een morgen was Tumbo vroeg opgestaan. Met een hengel en ander visgerei ging hij op weg, want hij had zich voorgenomen, die dag met wat vis thuis te komen. Nou, vissen zaten er genoeg in de zee, rondom het eiland! Hij meende dan ook wel zeker, dat hij niet zonder iets terug zou komen. In het haventje lag de boot van Tumbo's vader al klaar aan een steigertje. De zon stond al aardig te branden en het was maar goed, dat Tumbo zijn brede strohoed op ha.d. 12—13 Advertentie ^^oudheicJ? EEN GESTADIG NEERSTROMEND motregentje heeft het de deelnemers aan de traditionele cross-country van „Suomi", die zaterdagmiddag in de IJmuidense Heerenduinen werd gehouden, niet gemakkelijk gemaakt. Dat er ondanks de slechte terreinsgesteldheid betrekkelijk xoeinig uitvallers waren, was waarschijnlijk in hoge mate te danken aan het feit dat het parcours ten gunste van het publiek dit keer vlak langs de IJmuidense woomvijken voerde. Het parcours ivas hierdoor heel wat minder geaccidenteerd dan voorgaande jaren en dus voor de atleten minder zwaar. De cross-country van „Suomi" die tevens als opening van het atletiekseizoen geldt werd een grote triomf voor de gevreesde en favoriete Keesom van AV'23 die van meet af aan de kop nam die hij dank zij een fraaie stijl en een uitgebalanceerde techniek niet meer afstond. Toch had hij tijdens de laatste driehonderd meters vrouwe Fortuna op zijn hand. Veldhuizen van Gen. Mich, die hem tijdens de gehele wedstrijd over zeven kilometer op de voet volgde kwam fel opzetten, maar struikelde, waaraan vermoeidheid wel niet vreemd zal zijn. Keesom zette toen alles op alles en wist de enigszins ontgoochelde Veldhuizen van het lijf te houden. Beide A-klassers lieten een fraaie tijd noteren en lieten hun mededingers ver achter zich. Hun tijden waren respectievelijk 25.46.6 en 25.51.8. Keesom won dus enigszins geflatteerd op het nippertje. De Wit van MFC (B-klasse) bereikte de finish zo wat een minuut later. Hij legde het parcours af in 26.46.6. Op- _,merkeliik>rjW0>s dat de B-kletsers vooral goede fesuitaten boekten. Het belooft er dus,in het nieuwe seizoen om. te gaan spannen. Èr warén ongeveer tjen'uitvallers in een zeer sterk bezet veld. De uitslagen van heren A, B. C, en D, die na verscheidene valse starten het moei lijke parcours hadden doorworsteld waren: Keesom, AV'23 25.46.6 (A); Veldhuizen, Gen. Mich. 25.51.8 (A); Wit, MFC 26.46.6 B) Spaans, Minerva 27.54.6 (B); Van der Made. Olympus 27.57.4 (C); Meester, Olympus 28.02.0 (AL Van der Sande, Gen. Mich (B); Van der Heide, Helmond (C) een fraaie prestatie voor een C-klasser! Hij den, WIK (D). De A-klasser Kortekaas van Holland bezette de 26ste plaats. Junioren Bij de junioren wist Hans Keizer de eer van de organiserende vereniging Suomi hoog te houden, hetgeen met een hartelijk applausje werd beloond. In 18.42.8 wist hij in een uitstekend parcours, dat over on geveer vier kilometer ging, beslag te leg gen op de eerste plaats. De overige uit slagen van de junioren waren: Niesing Tempo 19.02; Pronk, MFC 19.32.2; Droog Estafette 19.32.4; Lieuwen, Lycurgus 25.53.4. De prijsuitreiking had direct na de wed strijd plaats in hotel Kennemerhof aan de Kennemerlaan in IJmuiden, waar de deelnemers aan de eerste wedstrijd van het seizoen van de vermoeienissen konden bekom m. W. Philips verovert plaats in Nederlands jeugd-team W. Philips van de Badmintonclub „Vel sen" heeft zich zo goed geweerd in selec tiewedstrijden, dat hij een plaats heeft ge kregen in het Nederlands jeugdteam. Hij zal op 1 maart meedoen aan de wedstrijd, die in Essen-We,rdqn wordt, gespeeld Jeajn de jeugdplöeg .van Düitsiiihd. - LOWt Kleuterschool Radarstraat houdt instuifavond In de kleuterschool aan de Radarstraat te IJmuiden wordt donderdag een instuif avond gehouden. Van half acht tot tien uur kunnen ouders het werk van de kleuters bezichtigen en de leidsters spreken. LEZING OVER ARBEIDS VERKORTING- De N.V.V.-Bestuurdersbond te Beverwijk houdt vanavond (maandag) in dansschool Heemskerk aan de Zeestraat een ontwik kelingsavond. De heer H. W. van Arnhem uit Amsterdam zal een inleiding houden over het onderwerp Arbeidsverkorting. Advertentie 54. Goed dan, je hebt me gedurende drieëntwintig maan den gekend. Gedurende ongeveer twintig van die maanden heb je geweten, dat ik van je hield en met je wil trouwen. Als je dan nog niet tot de een of andere conclusie gekomen bent wordt het hoog tijd, dat je dat doet. Je had er maar een paar weken voor nodig te ont dekken, dat je verliefd was op Warden." „Ja, ik was verliefd op hem en toch kende ik hem helemaal niet. Het is grappig, dat je verliefd kunt zijn op iemand, die een volkomen vreemde blijkt te zijn. Ik geloof, dat ik het je maar beter vertellen kan," zei zij terwijl zij op een bank ging zitten en naar haar han den zat te staren". „Dat komt er niet op aan. Dat behoef je niet te doen". „Ja, als we moeten weten, waar we staan, dan is het beter, dat je alles weet". Zij vertelde hem in het kort, wat er gebeurd was en hij zat naast haar op de bank en stroopte de bladeren van een takje af, terwijl hij zat te luisteren. „Ik geloof, dat ik een eerste klas dwaas was?" be sloot zij. „Maar het was een afschuwelijke pijnlijke historie". „En nu?" „Oh, af en toe doet het nog eens even zeer. Dat is al les. In ieder geval was ik verliefd op iemand, die niet bestond, dus is het allemaal erg dwaas." „Hij bestond in werkelijkheid wel degelijk", zei Pe ter grimmig. „Dat is het punt, waar het voor ons om draait, is het niet? Tenminste, wat jou betreft". „Ja. Ik ken jou zo goed en ik mag je zo graag, Pe ter. Het is méér dan ie alleen maar mogen lijden. Ik houd veel van je en ik voel me bij jou zo veilig, maar mijn ademhaling gaat absoluut niet sneller, wanneer jij je arm om mij heen slaat". „Je hebt me in die richting nooit veel aanmoediging gegeven, wel? Je dacht, dat het maar allemaal dwaas heid was, En ik realiseerde mij, dat je jong was en nog een beetje groen en ik wilde je niet overrompelen. Toen verscheen Warden op het toneel en maakte je streek". „Ja", zei Judy met een ongelukkig gezicht „Wat denk je er aan te doen?" „Wat wou je, Peter?" „Ik zou denken, dat je dat nu zo langzamerhand wel zou weten. Ik wil met je trouwen." „Zelfs ondanks.." „Is het niet bij je opgekomen, dat nu Warden een eind aan je schooltijd heeft gemaakt, je gevoelens wel eens gevoeliger zouden kunnen zijn, zelfs tegenover mij?" „Ik geloof, dat we het woord „zelfs" maar moesten uitsluiten," zei Judy ernstig, maar haar ogen tintel den, terwijl zij naar zijn ernstige gezicht keek. Hij keek haar snel aan. „Is dat dan gebeurd?" vroeg hij. „Ik zou het niet in zulke gewichtige woorden heb ben uitgedrukt". „Eindelijk beginnen we er dan uit te komen," zei hij stijf en strak de ondeudende uitdrukking in haar ogen negerend. „Het is echter een feit, dat ik helaas geen tijd zal hebben deze aantrekkelijke theorie op de proef te stellen, want de volgende dinsdag vertrek ik naar Canada." „Oh neen, Peter!" riep zij uit, terwijl de lach van haar gezicht verdween. „Ja. Voor een jaar. Het is een uitwisseling van le raren. Ik vond het nogal prettig, toen de gelegenheid daartoe zich voordeed, ik dacht, dat het een goede kans zou zijn om jou uit mijn gedachten te zetten." „Maar je zult toch in je oude betrekking terug ko men?" „Ja." „Een jaar is een lange tijd. Je zult me schrijven, hè?" „Dat weet ik niet. Luister eens, Judy. Ik denk, dat ik je maar al te vaak een plechtstatige uil toegeleken heb, maar ik verzoek je, om wat ik nu ga zeggen, als zeer serieus te beschouwen. Wil je dat doen?" „Ja, Peter, dat zal ik doen." „Ik zal je schrijven, als je me eerlijk kunt verzeke ren, dat er een redelijke kans is, dat we trouwen als ik terug ben. Ik begrijp, dat het misschien niet juist is je te vragen, me een verder gaande belofte te geven. Je bent nog erg jong en in een jaar kan er veel gebeu ren. Ik ben bereid een kans te wagen, maar de vraag is: heb ik die ook? Neen, geef nu geen antwoord. Ik wou dat je daar eens rustig over dacht. En ernstig over dacht. Indien je in je binnenste overtuigd bent, dat je ge voel voor mij zo oppervlakkig is, dat een zucht van een andere man dat weg kan blazen, dan zou ik willen, dat je eerlijk tegenover je zelf bleef en mij vaarwel zei. Indien je meent, dat er een redelijke kans is, dat we kunnen trouwen als ik terug kom, dan zullen we het een jaar lang met brieven moeten doen. Wil je me be loven er zeer zorgvuldig over te denken?" „Dat beloof ik, Peter.'' „Goed. Ik zal je niet meer kunnen ontmoeten. Te veel te doen. Wil je me morgenavond tussen zes en ze ven opbellen?" „Dat zal ik doen." „Als ik niets hoor, dan weet ik, dat het een vaarwel is „Ik zal je in ieder geval opbellen. Ik zou je liever vaarwel zeggen, dan net je alleen maar te laten veron derstellen". „Uitstekend." Hij bekeek het kale takje tussen zijn vingers zeer zorgvuldig. „Ik heb de laatste maanden niet bepaald prettig gevonden, Judy en ik voelde er niet veel voor zoiets nog eens door te maken. Denk daaraan, als jij je beslissing neemt hè?" Het spijt me Peter, dat ik zo tekort schiet. Zoals mijn vader eens tegen mij zei: een pop met watten in- plaats van hersens, is voor geen enkele man van enig nut. Dat was net nadat je ophield met hier te komen." „Ik zou de dingen, die je vader gezegd heeft, maar vergeten. Let alleen maar op datgene, wat ik je zeg. Ik ken je beter, dan nij deed". Zij keek even naar het bleke ernstige gezicht naast haar en de glans kwam weer in haar ogen terug. Nooit zou hij ophouden met de houding van een leraar aan te nemen, dacht zij, maar even snel als die ge dachte, kwam de overtuiging, dat integriteit, al droeg die dan ook een wat plechtige omhulling, boven alles te waarderen was. Hij stond op en stak haar de hand toe. „Ik moet weg. Een hoop te doen, voor ik weg ga". „Er zijn heel wat aardige meisjes in Canada, Pe ter". „Best mogelijk. Maar geen met zulke blauwe ogen als jij, of even brutaal". (Wordt vervolgd) Hoogleraren. Tot hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid en de facul teit der economische wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Groningen, om on derwijs te geven in het sociale recht en het recht der economische ordening is be noemd mr. J. L. H. Cluysenaer, thans secretaris van het college van curatoren dezer universiteit. Tot buitengewoon hoogleraar in de af deling werktuigbouwkunde aan de Tech nische Hogeschool te Eindhoven, om onder wijs te geven in de warmtetechniekcon- structies van het stoombedrijf is benoemd ir. H. Laméris, hoofdingenieur-procuratie houder van de n.v. Werkspoor te Amster dam. In de strijd om het damkampioenschap van het district Zaanstreek in Castricum heeft Laan uit Hoorn in de tweede klasse het kampioenschap behaald. Zes andere deelnemers wisten zich in de verschillende klassen als finalist te plaatsen. Deze finalisten zijn: Hoofdklasse C: Bos (Zaandam); Eerste klasse A: Schelten (Wormerveer) en De Bóer (Krommenie); Eerste klasse B: Schoute (Wormerveer); Eerste klasse C: Roos (Westzaan) en Plas (Edam); Tweede klasse: Laan (Hoorn). De. uitslagen wqi-en: hoofdklasse A: SwaanBeets 11; Hartkamp van der. Horst 02Eerste klasse A: Van dér Veer— Ruiter 1—1; Scheltus—de Boer 11, Orij Weerstand 11. Eerste klasse B: L. de RidderSchoute 02; RomkesLowie 02; Tweede klasse: mevrouw Orij Schoute 0—2; LaanKlerk 2—0. MAANDAG 23 FEBRUARI Minerva Theater: Heemsteeds Amateur toneel met „De vleermuis", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 14 17 en 1922 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Gérard van den Eerenbeemt, 10—22 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Expositie „Sculptures", 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Hals theater: „Ontsnapt van het Duivelseiland". 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Jane Eyre", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Gi- gi", 14 jr., 19 en 21.15 uur. ïtoxy Theater: „Het_zwarte schild", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De held der verlorenen", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Remonstrantse kerk: Concert door Haer- lemsche Musyckcamer, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: De heer A. J. Her wig over „Bloemen en tuinen", 20 u. (V.U.). Wilhelminastraat 43: Centrum Vrij Gees tesleven; mr. M. Stibbe over „De" graal- stroming in de geschiedenis", 20.15 uur. DINSDAG 24 FEBRUARI Minerva Theater: De voordrachtkunste nares Charlotte Kohier met „Pension rus tig", 20.15 uur. Concertgebouw: Inleiding tot N.Ph.O.- concert door Paul Chr. v. Westering 19.30 uur (V.U.). Concert door het N.Ph.O., 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 10—13, 14—17 en 19—22 uur. In 't Goede Uur: Expositie Gérard van den Eerenbeemt, 10—22 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures", 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Ontsnapt van het Duivelseiland", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De naakten en de doden", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Tramlijn begeerte", 18 jr., 14 en 20 uur. Rembrandt Theater: „Gigi" 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het zwarte schild", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Een vrouw wist te veel", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De avonturiers", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Lourens Costerlyceum: Disco-avond, klassiek grammofoonplatenprogramma, 19.30 uur. De Leeuwerik: Openbare bijeenkomst, sprejeer: H. J. Hofstra, oud-minister van Financiën.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6