Inwonertal gemeente Velsen is weer gestegen Jean Baptiste de la Salie krijgt een goede beurt Jeugdige Duitsers vernielden en plunderden sigarettenautomaat Nu voordelig inlijsten <^Brieven aan de redactie 5 IkunsthandeTl Kennemerlaan 5 en 5 (b.d. brug) - Tel. 5705 Collecte in Velsen voor rheumafonds Velsen verzendt deze week oproepingskaarten VZV-dames verliezen van HZ en PC Santpoortse huisvrouwen kiezen nieuwe presidente Schaften voor vis Bromfietser rijdt tegen geopend autoportier HAARLEMSE POLITIERECHTER In gestolen auto onbelemmerd de grens over Driejarig kind beestachtig mishandeld Rotterdams echtpaar in arrest gesteld FRANSE TRAWLER HIER GEBOUWD Eerste schip in winters Quebec doorgedrongen „Wilhelmina" verzorgt een propaganda-avond Wandel puzzeltocht ,,Door Korfbal Vriend schap" viert lustrumfeest Pa wikt, maar ma gaat in Santpoort beschikken Kampeerterrein te Bakkum 28 maart officieel open Uitstekend debuut bij CSV van Van der Valk Zeer geringe sortering op veiling Castricum DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 De gemeente Velsen heeft nu 62.698 in woners, dank zij een stijging in 1958 met 712 personen. De bevolking van de in de IJmond gelogen gemeenten is in 1958 toe genomen met 5170 personen, dat is 4,07 percent. Dit blijkt uit het statistische over zicht over het tweede halfjaar van 1958 van de gemeente Velsen. De groeipercentages van de in de IJmond gelegen gemeenten bedroegen: Velsen: 1956: 3,21, 1957: 3,21, 1958: 2.37. Beverwijk: 1956: 3,21, 1957: 2,77, 1958: 2,41. Heemskerk: 1956: 3,70, 1957: 15,07, 1958: 24,82. Het geboortecijfer is in Velsen wat af genomen. Het bedroeg in de drie jaren respectievelijk 22,4, 22,7 en 22,0. Het sterf tecijfer vertoonde de volgende ontwikke ling: 6,1, 5.9, 5,9. De woningvoorraad bedroeg per 31 de cember 1958 16.599 tegen 15.822 in het jaar daarvoor. Hierbij zijn 163 noodwoningen. De toewijzing van de gereedgekomen woningen geschiedde als volgt: opheffing samenwoningen 31,6 percent, migratie 32,5 percent, toewijzing aan pas gehuwden 16,1 percent, toewijzing in verband met afbraak 5,4 en nog onbewoond 14,4 percent. Per 31 december 1958 waren 1.617 aan vragen om woonruimte ingeschreven. Hier bij waren 1.603 aanvragen van echtparen, aanstaande echtparen, of vrouwen met kinderen. Woningbouw Gedurende het tweede halfjaar van 1958 werd de bouw van 184 woningen in uit voering "--nomen, terwijl 489 woningen gereedkwamen. In aanbouw waren op 31 december 527 woningen. Voor Bever wijk bedroegen deze cijfers 240242452 en voor Heemskerk 317248361. De woningbouw in de gemeente Velsen vertoonde het volgende beeld: in aanbouw op 1 januari 984, in aanbouw genomen 343, voltooid 800, in aanbouw op 31 december 527. Verdeeld naar de opdrachtgevers be droeg het percentage der gereedgekomen woningen: gemeente 38,8 percent, woning bouwverenigingen 31,6 percent en particu lieren 29,6 percent. Advertentie van uw platen, foto's, schilderijen etc. Het Nationaal Rheumafonds schrijft: „Alweer een collecte en natuurlijk ook weer voor een goed doel, zult u nu denken. Ja, als het de kankerbestrijding betreft, de tuberculosebestrijding of hulp aan zieke en zwakke kinderen, dan trilt er eerder een snaar mee in de mens, want van kanker weten we, dat deze de levensduur van de mens belangrijk verkort en dat doet rheu- ma niet. Tuberculose is besmettelijk, dat weten we allemaal en rheuma is dat niet. En voor de zieke en zwakke kinderen hebben we allemaal een zwak plekje ergens in ons hart. Maar rheumatiek is een ziekte die zo heel langzaam een mens aanvalt, een plekje hier, een plekje daar en daarom werden we nooit opgeschrikt als we horen dat die of die rheuma heeft. We hebben de tijd gehad vertrouwd te raken met de gedachte eraan en we aanvaarden het als een feit zonder echt stil te staan bij de consequenties ervan. Voor deze mensen komt echter het mo ment dat ze niets meer kunnen, invalide zijn en dan begint het lijden pas in zijn volle omvang, niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk en sociaal. En wat doen wij, gezonden, eraan? Het Rheumafonds is er om te zorgen dat zo spoedig mogelijk de beginnende gevallen kunnen worden opgevangen op de consul tatiebureaus, die konden worden opgericht dank zij de geldelijke steun van het Rheu mafonds. En dit moeten we vooral bedenken: door financiële hulp van het fonds werden on derzoekingen gedaan, die tot resultaat hebben gehad: betere, zelfs genezing bren gende behandelingsmethoden. Verder zorgt het Fonds er voor, dat sociale noden kunnen worden gelenigd, dat dure hulpmiddelen kunnen worden aange schaft, waardoor mensen de gelegenheid krijgen het verloren gegane contact met de buitenwereld weer te herstellen. Ook in de gemeente Velsen hebben wij een consultatiebureau, werken de sociale werksters van de vereniging voor rheuma- bestrijding, genieten mensen van speciaal voor hen gemaakte karretjes, stoelen en andex-e hulpmiddelen. En dit alles was hier ook mogelijk door de hulp van het Nationaal Rheumafonds. Alweer een collecte? Ja En voor een goed doel? Ja Daai-om, tast royaal in uw geldbuidel als van 23 tot en met 28 februari uw bijdrage wordt gevraagd voor 't Nationaal Rheuma fonds." (Verkort weergegeven) Medezeggenschap. In het eindrappoi't van prof. Van Poelje wordt gesproken over een raad voor de pensioenwetgeving. Deze raad zou dan moeten bestaan uit een bepaald aantal leden, die de wettenmaker van advies moeten dienen in pensioen zaken. Nu doet het eigenaardige geval zich voor, dat in deze raad de vertegenwoor digers van de gi-ote bonden voor gepen sioneerden ontbreken. Er zullen dus weer besluiten genomen worden, de gepensio neerden betreffende, zonder dat de be trokkenen zelf er in gekend worden. De gepensioneerden vragen daarom de volks vertegenwoordiging om medezeggenschap in deze matex-ie opdat er geen beslissingen worden genomen over hen, zonder hen. K. Gedurende 1958 kwamen slechts enkele ruigtebranden voor door het vochtige weer. Gedurende het tweede halfjaar ontstond slechts een schoorsteenbrand, omdat door het zachte weer niet hard behoefde te worden gestookt. Er waren twee grote en vier kleine uit slaande branden, achttien kleine binnen branden. dertien schoorsteenbranden, tien ruigtebranden en tien buitenbranden, vijf scheepsbranden, een explosie en twee auto- branden. In IJmuiden ontstonden 59 branden. In Santpoort 12, in Velsen-Noord 5. De direct geschatte schade was 155.380. De oproepingskaarten voor de verkie zingen zullen in de gemeente Velsen deze week, waarschijnlijk morgen al, worden verzonden. Men heeft het verzenden zo lang mogelijk uitgesteld, om nog zoveel mogelijk eventuele veranderingen te kun nen verwei'ken. In de tweede ronde van de bekercom petitie van de KNZB hebben de dames van VZV verloren van de sterke Haagse poloploeg ,,HZ en PC". Na een zeer span nende wedstrijd tegen het Groningse ZCG welke werd gewonnen met 4-3, beland den de IJmuidense dames in de volgende fase van deze bekerstrijd en zoals het, met dergelijke wedstrijden gaat, komt men steeds tegen sterkere ploegen in het water. Zo ook verging het VZV vrijdagavond in het bad aan de Mauritskade te Den Haag. Een snelle en in gemiddelde leeftijd zeker ouder zijnde ploeg van HZ en PC had al in de eerste helft van de wedstrijd een duidelijk overzicht, hetgeen dan ook in doelcijfers werd vastgelegd: 5-1 met de rust, door doelpunten van Erica Terpstra, Wil Ouwehand (3) en Coi-rie Berlijn. VZV kon hier slechts door een snelle uitval, die resulteerde in een scrimmage voor het Haagse doel, één doelpunt (van Nini Sel- derijk-Kint.) tegenover stellen. Waren in deze periode van de strijd al leen laatstgenoemde én Marijke van Koten tegen de zeer agressieve Haagse dames opgewassen, na de rust kwamen ook Nel Toon en Gerda Drijver meer en meer op dreef en hadden de VZV-sters minder last van hun zenuwen. Na de rust ging het veel beter. Er werd sneller gezwom men, beter geplaatst, en al boekten zij (door Nini Selderijk en Marijke van Koten hun derde doelpunt, ze konden toch niet verhinderen dat door de drie eerder ge noemde Haagse dames nog drie doelpun ten aan de score werden toegevoegd. Het is 8-3 voor HZ en PC geworden, maar het VZV-team is met een ervaring rijker huis waarts gekeerd. De opstelling van de IJmuidense dames was als volgt: doel: Gré Brüning; achter: Marijke van Koten, Alderliest.e, Gerda Drijver; voor: Nini Selderijk-Kint, Nel Toon en Jeanette Visman. D« afdeling Santpoort van de Neder landse Vereniging voor Huisvrouwen heeft maandagmiddag in „Spaarnberg" aan de Wiistelaan mevrouw N. M. Snoep-Binger voorlopig voor de tijd van één jaar tot presidente gekozen. Bovendien zal ook mevrouw A. J. van Mameren-Koets een plaats in het bestuur innemen. Zoals wij reeds berichtten heeft mevrouw C. Horbeek-Oltmanns, die tot nu toe presidente was, om persoonlijke rede nen voor deze functie bedankt. De andere vacature was ontstaan door het uittreden om gezondheidsi-edenen van mevrouw W. T. Visser-Bunders. Een der hoofdbestuurs leden, mevrouwA. Hamaker-Willink, was bij de verkiezingen aanwezig. Op de ver gadering, waarvoor veel belangstelling be stond en die door de vice-voorzitster werd geleid, kwamen de jaarverslagen van pen- ningmeesteresse en secretaresse aan de orde. Meegedeeld werd dat de jonge af deling nu reeds bijna tweehonderd leden bezit. Een aardige bijzonderheid was dat de vice-voorzitster tijdens deze vergadering veel gebruik heeft gemaakt van een voor zittershamer, die de 84-jarige vader van een der bestuursleden zelf had gedraaid. KTNLOCH, SCHOTLAND (UPI) —Een vaartuig van de visserijbeschex-ming heeft opdracht een onderzoek in te stellen naar beweringen, dat buitenlandse vissers dief stal plegen ten nadele van de plaatselijke schapenfokkex-s. Vrijdag heeft jachtopzie ner Donald Buchanan verklaard, dat hij.te Harris twee buitenlandse vissersboten voor anker had gezien. Ook zag hij twee buitenlandse vissers, die met geweren be wapend waren en die het karkas van een schaap naar een sloep sleepten, die op het strand was getrokken. Duncan beweerde, dat hij nog twee dode schapen in de boot had gezien. Toen hij begon te schreeuwen, lieten de mannen het schaap vallen en ren den zij naar de boot. De jachtopziener ver klaarde, dat hij de mannen niet was na gerend, uit vrees dat zij op hem zouden schieten. Maar later had hij de kop van het dode schaap afgesneden en het naar de politie gebracht, die een kogelgat in de schedel vond. Op de Heerenweg te Bakkum is de Cas- tricummer E. met zijn bromfiets tegen een autoportier aangereden, dat door mevrouw E. uit Wieringermeer werd geopend, zonder dat zij er zich voldoende van had verge wist, dat er verkeer aankwam. Zij stond met haar wagen te dicht aan het rijwielpad. E. reed er met flinke vaart tegen op. Op advies van dokter Van Leesten is hij in het ziekenhuis te Alkmaar behandeld aan zijn gekneusde knieën en linkervoet, waaxma hij naar zijn woning te Bakkum kon worden vervoerd. Tegen de dame is proces-verbaal opge maakt. Twee achttienjarige Duitse jongens zijn maandag door de Haarlemse politierech ter, mr. J. P. Petersen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van de tijd in voorarrest door gebracht. Zy waren in januari van dit jaar door de Haarlemse politie aangehou den nadat zy een sigarettenautomaat van een Haarlemse winkelier hadden vernield en geplunderd. De jongelui, die uit Diissel- dorf afkomstig zyn waren in een gestolen auto over de grens gekomen. Zy kwamen aan benzine door deze met een slangetje uit onbeheerd staande auto's over te hevelen. Mr. Petersen verwonderde zich erover dat de jongens bij de grens met de ge stolen wagen niet waren aangehouden. Bij monde van een tolk vertelden de Duitsers dat hun wel naar hun pas maar niet naar de papieren van de auto was gevraagd. Een van de jongens verklaarde dat hij uit Duitsland was gevlucht omdat hij een ge vangenisstraf van een tot drie jaar moest uitzitten. De andere had thuis onenigheid gehad. „Wij willen gx-aag toeristen hebben maar niet zo", merkte de politiex-echter op. De officier van Justitie, mi*. H. Lager waard, vorderde tegen beide jeugdige ver dachten drie maanden gevangenisstraf met aftrek van vooi'arrest. De verdedigers, mi'. G. J. Vermeulen en mr. W. Boers, bepleitten clementie. „Goede heertje" Op 20 januai-i van dit jaar passeex-den twee Haarlemse betonwerkers op weg naar hun werk een bakkerskar. Daarin lagen verscheidene dozen met chocoladerepen. Zij namen daaruit 454 repen weg maar wisten er eigenlijk niet goed raad mee Op het bouwwerk speelde een van hen toen voor „goede heertje". Wanneer er naar de herkomst van het lekkers werd geïnformeerd antwoordde de gulle gever „Gaat je niks aan. Ze zijn lekker en eet ze maar op.". De andere verdachte had zijn deel van de buit thuis onder de vloer verstopt. Beide verdachten, 20 en 21 jaar, waren reeds eerder met de strafrechter in aanra king geweest. De officier eiste tegen de oudste vijf maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk met aftrek van voorarrest, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. Tegen de jongste verdachte vorderde hij zes maanden, waarvan twee voorwaar delijk met aftrek van voorarrest met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling van de protestant-christelijke re classering. Mr. Ali Cohen en mr. J. F. M. M. Brons bepleitten clementie, wijzend op het milieu waaruit hun cliënten zijn voortgekomen. De politierechter vond het minderwaardig om een broodbezorger op die manier te duperen. Hij veroordeelde beide verdach ten tot een gevangenisstraf van vier maan den met aftrek, waarvan twee voorwaar delijk en onder toezichtstelling van de re classering. Stelende magazijnbedienden Twee magazijnbedienden, die zich ten nadele van een warenhuis in Haarlem had den schuldig gemaakt aan diefstal van goederen ter waarde van ongeveer 550, die zij onder hun beheer hadden, wei-den veroordeeld tot twee maanden voorwaar delijk met een pi'oeftijd van drie jaar en een boete van 100.De diefstal van verf, tandpasta, chocola, nylonkousen, film- rolletjes enz. hadden zij in de loop van de laatste drie jaar gepleegd. Een 19-jarige verkoopster en een 56- jarige inwoonster van Heemstede, die di verse goederen als geschenk hadden aan genomen kregen wegens heling een boete van vijftig gulden. In Rotterdam zijn een 28-jarige fabrieks arbeider en zijn 23-jarige vrouw gearres teerd omdat zij één van hun twee kinde- i-en, een driejarigjongetje ernstig mishan deld hebben. Het echtpaar heeft een baby van anderhalf jaar, die goed verzorgd werd, en Wimpie, een stiefkind van de man, dat als ongewenst werd beschouwd De „ouders" hebben het ventje herhaalde- lijg geslagen met de steel van een schop, een kachelpook, een van een metalen gesp voorziene broekriem en met een soelpoot met scherpe zijkanten. Het knaapje zat van onder tot boven onder de blauwe plekken en bloeduitstortingen. Zijn linkerbeentje en linkerarmpje waren gebroken en het linkeroortje was gehavend. Omdat het kind erg bang was voor water, hielden zij het vaak met het hoofd onder de kraan. Dit ernstige geval van kindermishande ling kwam uit, toen een familielid op be zoek kwam. Hij ti-of het ventje aan op de w.c., waar het urenlang opgesloten was geweest. Het verkeerde in een erbarmelijke toestand. De politie wei-d meteen gewaar schuwd, die het echtpaar arresteerde. Wiinpie werd in een ziekenhuis opge nomen. Hij knapt aardig op en zal straks een ander tehuis krijgen. Bij onderzoek is gebleken, dat de „vader" reeds twee jaar geleden tegen een collega heeft gezegd dat hij Wimpie, toen twee jaar oud, wel kwijt wilde. Dit zou volgens de politie kunnen wijzen op voorbedachten rade, misschien zelfs op een poging het kind uit de weg te ruimen. In de IJ muider vissershaven ligt al een paar dagen een vreemde eend in de bijt. Geïnteresseerd kijkt alles, wat belangstelling heeft voor wat m.aar met visserij te maken heeft, naar de Franse trawler „Saint Jean Baptiste de la Salie". Dat komt niet alleen omdat het schip in Nederland, bij Kootstertille in Friesland, is gebouwd. Het komt ook, omdat de „De la Salie" een zeer opvallend schip is. De trawler is zeer groot. Hij meet 150 ton en dat is een indrukwekkend cijfer. De machtige machines geven het schip een snelheid van 13Vs knoop, waarmee het schip dus behoorlijk uit de voeten kan komen. Maar de echte verrassing komt pas, als men het interieur van het schip bekijkt. Aan de buitenkant kan men nog wel even kijken naar de grote schijnwerpers, die het werken bij nacht vergemakkelijken, of naar de kolossale windassen met elek trische aandrijving, maar dat zijn tenslotte geen opzienbarende dingen. Van binnen wordt de verrassing veel groter. Men ziet er fraaie verblijven, die overigens sterk verschillen naarmate het matrozen of officieren betreft. De matrozen slapen met zijn vijven in één hut. De offi cieren hebben althans de hoogste een geriefelijk éénpersoonsverblijf. Zo chef mecanicien Robert Copin, die over twee hutten beschikt. De ene is zijn kantoor, dat ruim en gemakkelijk is. De andere is zijn slaapvei'trek. Er zit zelfs een radio-aansluiting in. Zo is het pot. bij de andere officiei-shutten. Geriefelijke vaste wastafels overal, en maar dat is normaal foto's langs de wanden En dat is lang niet alles. Er zijn douche cellen en W.C.'s, ijskasten en voorraad- magazijnen. Chef-kok Marcel Colin geniet in zijn ruime keuken en dient het eten op in ruime schaftlokalen. Zes dagen zwoegen De bemanning kan echter lang niet altijd genieten van al dit comfort. Want zes dagen van de vijftien, die de trawier elke keer op zee is, moet er enorm hard worden gewerkt. „Dan komen ze zes dagen lang hun bed niet in", vertelde bewaker Johnny Malfroy met veel handengebaren. „Zjut, zjut, de hele dag en de hele nacht vis scheppen, brr". Kok Colin lacht er om. „Ja, dan is er vis genoeg" zegt hij. „We eten ook veel vis aan boord, dat begrijpt u wel. En natuur lijk heb ik een zwak voor koolvis." Ja, natuurlijk, want betekent Colin niet „kool- vis"? Zes dagen lang wordt er dus gezwoegd, als het donker is onder het felle schijnsel der zoeklichten. En dan gaat het weer op huis aan. IJs land en Noorwegen worden weer achter gelaten, en terwijl men verder doorgaat met het sorteren van de vis en het bewer ken, trekken de machines van de „De la Salie" het schip terug naar Boulogne. Kapitein Auguste Calon staat op de brug. Hij tuurt in de verte, en bedient zijn radar, als het mist. Hij beschikt over goede in strumenten, deze gezagvoerder. Peilers, dieptemeters en vis-detectors. Terwijl hij zijn schip, dat erg stabiel is en de mannen al erg vertrouwd is gewor den, naar huis stuurt, denkt hij in gedach ten al aan zijn familie, waarvan zijn gehele hut vol met foto's hangt. Hy blyft onder dek En Robert Copin blijft op zijn post in de machinekamer, samen met de tweede en derde mecanicien Emile de Mazière en Louis Fourny. De chef-mecanicien ziet nooit vis. Hij blijft altijd beneden, daar is zijn terrein, en daarvoor is hij verantwoor delijk. „Och, ik kijk zo nu en dan wel eens even door die patrijspoort", zegt hij. „maar verder zie ik niet veel van het werk." KOPENHAGEN, (Ritzau) Het Deen se schip „Helga Dan" heeft het ijs van de St. Laurensbaai en rivier doorboord en is het eerste schip sedert mensenheugenis dat 's winters de haven van Quebec is bin nengegaan. Dit feit veroorzaakte grote op winding omdat de ontwikkeling van Que bec ten dele afhangt van het feit of de ha ven het hele jaar door toegankelijk is. Kapitein en bemanning vierden enthou siast feest maar volgens berichten uit Que bec heeft het schip de stad verlaten met slechts 1400 ton lading in plaats van de ge waarborgde 4500. Dit geschiedde onder druk van de raad voor vrachtvervoer, een organisatie van grote scheepvaartmaat schappijen, die verbindingen tussen Ca nada en het Verenigd Koninkrijk onder houden. De raad verzette zich tegen de verschepingen met de Helga Dan. „Hande laren in Quebec, die hun goederen uit deze havens willen verschepen, zouden welkom zijn", zo verklaarde een woordvoerder van de raad, „maar wij kunnen Quebec niet als winterhaven erkennen". De mannen, die aan boord gebleven zijn: van links naar rechts Marcel Colin, chef-kok, Johnny Malfroy, be waker, Raymond Legrand, chauffeur, Louis Fourny, derde mecanicien, en Emile de Mazière, tweede mecanicien. Op de achtergrond is de chef-mecani cien Robert Copin te zien. Ondertussen lopen veel mannen over het dek. Het schip is aan een grote beurt toe, en dat gebeurt in IJmuiden altijd grondig. Leidingen worden nagekeken, de machines worden zorgvuldig gecontroleerd, en alles wordt schoongemaakt. Raymond Legrand, de chauffeur, loopt steeds bedrijvig heen en weer. Hij vaart nooit mee, maar als het schip aan de kant ligt, moet hij aan de slag. De kapitein is er niet. Hij is met de ge hele bemanning, op de technische staf en de chef-kok na, naar huis. Donderdag komt hij weer terug en dan gaat de „Saint Jean Baptiste de la Salie" het zeegat weer uit. Het Nederlandse schip, dat Frans is ge worden, zal weer over de zeeën koersen -en zijn vis in Boulogne afslaan. Kok Mar- cel Colhv zucht-.eens. Hij heeft er al weer zin in. '.Vant een schip, dat niet vaart, is toch eigenlijk maar een dood schip! De christelijke muziekvereniging „Wil helmina" geeft vrijdag een propaganda- avond in het Patronaatsgebouw, Zeeweg te TJmuiden-Oost. Medewerking verlenen het Jeugdorkest en de Hervormde Toneelver eniging. De aanvang is half 8. Door de afdeling IJmuiden-Beverwijk van de Noordhollandse Wandelsportbond (N.H.W.B.) was voor zondagmorgen een wandelpuzzel tocht uitgestippeld van Het Centrum te Beverwijk uit, doo. deze ge meente naar Heemskerk, het duingebied naar Wijk aan Zee en via de Bosweg weer terug naar Het Centrum. Aan deze sport- tieve wandeling hebben een zeventigtal jongens en meisjes deelgenomen, die allen de tocht in goede orde hebben volbracht. Het bestuur had de indruk, dat niet op alle scholen de waarde van deze wandeltoch ten wordt ingezien, daar anders het aan tal deelnemers veel groter was geweest. De bedoeling van deze tocht was ook de sport en in het bijzonder het lopen in IJmond-verband te bevorderen en men neemt aan dat deze eerste opzet geslaagd is. Alle deelnemers(sters) ontvingen een hei-inneringstegeltje, waarop de Wijker- toi-en en omgeving. Op 7 en 8 maart verleent de vereniging haar medewerking aan de op die data te houden provinciale wandeltochten, waar voor men nog kan inschrijven tot en met zatei-dag 28 februari, bij de heren H. C. Smit, Lange Nieuwstraat 408 te IJmuiden en H. G. Scholts, Acacialaan 82 te Bever wijk. .De te lopen afstanden zijn voor per sonen van 10 tot en met 13 jaar 10 km, voor ouderen 20 kilometer. Ter gelegenheid van het eerste lustrum gaat de christelijke korfbalvereniging „Door Korfbal Vriendschap" vrijdag feest vieren. In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, wordt om 8 uur een gezellig programma gepre senteerd. Medewerking verlenen: het kleinkunst- ensemble „De Muzanto's" uit Amsterdam, Christiaan van Laar met negerzang, schet sen en muziek door DKV-ers alsmede de quiz „Een reis naar de maan" onder lei ding van de heer J. Koster. Vrijdag- en zaterdagavond komt de amateurtoneelvereniging C.J.V. Reveille voor het voetlicht in het onlangs weer ge opende jeugdhuis aan de Schipbroekerweg te Santpoort. Opgevoerd zal worden het kluchtspel „Pa wikt, ma beschikt". Een overvloedige aanvoer van zwarte koolvis heeft de prijs tot een laag peil doen dalen. De grote kisten brachten de hele week niet meer op dan even 30. Begon de wijting maandag met een goede 25, dinsdag werd hier al 10 minder voor gegeven, terwijl woensdag de prijs weer even aantrok. Stijve kabeljauw werd in flinke hoeveel heden aangevoerd, en woensdag, als regel de dag voor België, zakte de prijs van grote regels kabeljauw tot onder de f 50. Dat de gullen ook niet duur waren was natuurlijk het gevolg van de lage kabeljauwprijs. De Belg kocht slechts weinig, en in de markt werd rond 75 per kist betaald. Alleen de schelvis was en bleef duur, de aanvoer hiervan bleef maar matig, terwijl de kwaliteit met een enkele gun stige uitzondering (Ariadne) bepaald niet goed was te noemen. Dat de besommingen door de grote log gers en trawlers, gezien de prijzen van de rondvis, niet hoog konden worden, is dui delijk. Top-scoi-er was de Polderman maandag met 24.000, terwijl de Herman nog goede tweede werd met 23.000. Een bepaald slechte besomming maakte de Vios, die 't niet verder bracht dan 13.000. Doch ook de 13.000 van de Postboy en de 15.000 van de Hattum zijn zeker geen lonende reizen te noemen. Er was de afgelopen week weer genoeg schol te koop, al zijn er wel tekenen, die wijzen op een kleinere vangst, vergeleken met enige weken geleden. De kustschol is momenteel wel erg mager, en hij brengt dan ook aanzienlijk minder op als de zo genaamde noordschol. Van de noord brengt de fileerschol (grote) even f 20 op, met een paar gulden meer voor de middelsoort. Zetschol en schol I een goede 40, terwijl de schol II rond de 35 maakt. Schol lil even 20. terwijl de schol III van de kust enige rijksdaalders minder opbrengt. De tongaanvoer viel, vooral tegen het week einde. niet mee, de vangsten waren aan zienlijk minder als voorgaande weken en de prijs hield zich ook weer goed. Lappen en grootmiddel ƒ3, halfpondjes en tong I een paar dubbeltjes meer, terwijl de slips rond de 2,20 per kg opbrachten. Makreel en haring werden maar matig aangevoerd. Er werd nogal wat kleine haring in de markt gezet, die, met uitzon dering van zaterdag, werd verkocht voor 11 tot f 15. Grove haring schommelt rond de 25. Makreel is weer klein van stuk, en brengt van de 18 tot 20 per kist op. Er was nog wat import van Deense schelvis en gullen, en Duitse filets. De Deense schelvis ging grif van de hand, met de filets ging het niet zo vlot. Er waren zaterdag een aantal Urkers binnen met 1700 kisten kleine haring, circa 22/24 stuks per kg. Voor opvangprijs 11) werden 700/800 kisten verkocht voor ex port. Het restant werd door de Urker Coö peratie (Hakvoort) opgehouden. WEEKABONNEMENTEN dien«n uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Zaterdag 28 maart zal het kampeerter- rein te Bakkum officieel voor de kampeer ders worden opengesteld. Zoals gebruikelijk zullen ook nu enkele weken daarvoor de aspix-antkampeerders een plaatsje kunnen uitzoeken, waar zij ge- durende het seizoen hun zomerhuisje kun nen plaatsen. Ook nu krijgen bejaarde kam peerders als eersten de gelegenheid een plekje te zoeken, waar de zon het best kan doordringen. De oudjes mogen woensdag al komen. Op de zaterdagen 7, 14 en 21 maart zullen dan telkens ruim driehonderd personen een oproep ontvangen om een plaatsje te komen uitzoeken. Op 28 maart wordt het kamp dan offi cieel voor de kampeerders opengesteld. Velen zullen dan al hun tenthuisje hebben opgebouwd om dadelijk van de eerste zon nestralen, zo deze er al zo vroeg komen, te genieten. De kampeervereniging van dit terrein zal dan ook haar activiteiten weer ont plooien. Wie en wat van het programma in het openluchttheater „De Pan" zijn nog onbekend. Dit in verband met de gerezen moeilijk heden onder de bestuurders van de kam- peexwereniging Bakkum. Enkelen hebben zich losgemaakt om de Kampeervereniging Zaanstreek, die begin 1948 werd opgericht, weer op gang te brengen. Nu de wedstrijd CSVZAP was uitge steld hadden de Castricummers de ge legenheid aangegrepen een vriendschappe lijke wedstrijd te spelen tegen de Amster damse derdeklasser KVB en hierbij Van der Valk (oud Vitesse-speler) op te stellen. Deze heeft er uitstekend toe bijgedragen, dat het een overwinning voor de gastheren werd. Niet minder dan vier doelpunten scoorde hij voor zijn nieuwe vereniging en dat be tekende tevens de overwinning, ondanks het feit, dat één van zijn doelpunten we gens buitenspel werd afgekeurd. Voor rust scoorde hij éénmaal en toen na de thee de Amstex-dammers twee doel punten fabriceerden zorgde ook hij voor twee treffers. 32 werd daardoor de eindstand van een wedstrijd, waarbij weliswaar niet van spanning kon worden gesproken, doch waarin toch aardige momenten voor kwamen. De sortering was maandag wel zeer ge ring op de veiling van Ons Belang te Cas tricum. Wat spruiten, spruitkoppen en boerenkool waren de aangevoerde produk- ten, die slechts matige prijzen noteerden. De spruiten brachten f 0.18—/ 0.73 op en voor de prijs van 0.28 gingen de spruit koppen van de kar. De boerenkool was vex-geleken bij vrijdag niet veel in prijs gezakt, want ook nu werd nog 0.19& per kilo betaald. JAARFEEST VAN PADVINDERS. De padvindersgroep Die Wijcker Duin- jaghers te Beverwijk viert op zaterdag 28 februari in de bovenzaal van 't Centrum het jaarfeest. Het programma wordt ge heel verzorgd door eigen krachten en men zal onder andere kennis kunnen maken met „Het spook van Assumburg".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7