Kroesjtsjev bezorgt Macmillan een koude douche tt 1 p jl Felle brand in sociale werkplaats van „Meer en Bos" in Heemstede HET WEER Westelijk voorstel in een verkiezingsrede afgewezen SOLEX nu f 375.- Bungalow opgeblazen door ontploffende straaljager Staking in de Borinage wordt heden afgelast GEBR.VAN BUGNUM&Zoon WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 44e JAARGANG NUMMER 9ü Patiënt van 17 jaar heeft brandstichting bekend Het woord is aan Overwegend droog Westduits smartegeld via een neutrale stichting Bewoonster meegesleurd en gedood U.S. Steel betrokken bij de ertsontginning op Nw.-Guinea Interpellatie kolencrisis Opnieuw beginnen VLIEGRAMP BIJ EINDHOVEN Makarios roept de EOKA op het verzet te staken Een jaar geleden: zware sneeuwstorm Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. i "1 "IP "li jPil ft H T li Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. B ■jl I I 1 tl J| I B I \^J? H- M I ILJL I 1 I. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. B™a Ti^ifa franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekenin? ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdrad, en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M I D E N, SANTPOORT. DRIEHUIS. BEVERWIJK EN OMGEVING AaverttSi^Top aanvraag verkrijgbaar. Julian Huxley: Ik geloof dat de staat dient tot ontwik keling der individuen, en niet de indi viduen er zijn tot ontwikkeling van de staat. Personeel en patiënten van de inrich ting van de christelijke vereniging tot ver pleging van lijders aan vallende ziekte „Meer en Bos" in Heemstede zijn gister avond om kwart over zeven opgeschrikt door een felle brand in een der werkplaat sen, de zogenaamde rietvlechterij. De po litie van Heemstede heeft vanmorgen een zeventienjarige patiënt uit Den Haag, die op de inrichting werd verpleegd, aange houden. De jongeman heeft bekend de brand opzettelijk met een lucifer te heb ben gesticht. Hij heeft zich reeds eerder in zijn woonplaats in een drukkerij en een bakkerij aan brandstichting schuldig ge maakt. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een pyromaan. De jongeman is ingesloten en wordt voor de officier van Justitie geleid. De zolderverdieping van de werkplaats, waar textielgoederen, waaronder kapok matrassen en dekens waren opgeslagen, brandde geheel uit. Na genoeg al het opgeslagen materiaal ging verloren. De werkplaats zelf kreeg water schade. Men kon de apparatuur echter redden. Voorlopig is de werkplaats niet te gebruiken en kunnen zevenenzestig pa tiënten hier hun arbeid niet verrichten. Men zal trachten op het terrein van de in richting ander werk voor deze mensen te vinden. Een employé van de inrichting, die dienst had in de telefooncentrale, ontdek te de brand omstreeks kwart over zeven. De vlammen sloegen meters hoog door het dak van de werkplaats, die in een alleen staand houten gebouw in een hoek van het terrein is ingericht. Personeel trachtte nog het vuur met een brandblusapparaat te doven, doch dit had geen succes. De brandweer rukte uit met de kortelings aangeschafte, nieuwe motorspuit en pak te de vuurhaard met drie stralen aan. Vrij spoedig verdwenen de vlammen, doch de smeulende kapok veroorzaakte een ver stikkende rook, die in grote, loodgrijze wolken boven het gebouw bleven hangen. Tegen negen uur had de brandweer het vuur zover bedwongen, dat zij de zolder aan een kant kon open zagen en de nog vonkende textielresten naar buiten trek ken. Deze werden op een hoop gegooid, na geblust en later op een vrachtauto van de reinigingsdienst naar de vuilnisbelt ver voerd. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, sloeg het blussingswerk gade. Om zes minuten over half twaalf kon de brandweer inruk ken. Tot laat in de avond waren op en om het terrein vele mensen op de been. (Men zie ook pag. 4) Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking, maar ook opklarin gen. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Voorstel aan Adenauer: Inzake de schadevergoeding aan de bui tenlandse slachtoffers van het naziregime heeft het Verbond van verzetsstrijders en organisaties van door de nazi's vervolg den bondskanselier Adenauer in een me morandum voorgesteld een stichting op te richten met een kapitaal van acht hon derd miljoen mark, afkomstig uit midde len van de Westduitse staat, die in een neutraal land haar zetel zal moeten heb ben en van daar uit de buitenlandse slacht offers van het naziregime zou moeten hel pen. Een Thunderstreak straaljager van de vliegbasis Eindhoven is dinsdagmiddag omstreeks kwart over twee tijdens een lokale oefenvlucht onklaar geraakt en neergestort nabij het dierenpark Animali onder Aalst iets ten zuiden van Eindho ven. Het vliegtuig ploegde zich gierend een weg door een bebost terrein en boor de zich tenslotte in de bungalow van de heer Van de Pol, waar het met een hevige slag explodeerde. De bungalow werd daarbij grotendeels vernield en ging ver der in vlammen op. De echtgenote van de eigenaar, de 29-jarige mevrouw Van de Pol werd achter haar woning door het vliegtuig geschept en een eindweegs meegesleurd. Zij moet op slag dood ge weest zijn. Brokstukken van het vliegtuig troffen ook de aan de overzijde van de weg ge legen villa van de heer Kuipers, die licht beschadigd werd. De bewoners bleven on gedeerd. De piloot van het toestel had zich met zijn schietstoel in veiligheid kunnen stel len. Plet was de 25 jaar oude sergeant vlieger B. F. J. Hazenbos uit Eindhoven, die als een zeer ervaren testpiloot geldt en onder meer tot taak heeft, gerevideer de straaljagers in zogenaamde lokale proefvluchten te controleren. In vrille geraakt De commandant van de vliegbasis Eindhoven, kolonel Kramer, heeft de oor zaak van het ongeluk later op de middag toegelicht. Hij vertelde, dat testvlieger Hazenbos op zijn controlevlucht al onge veer een uur in de lucht was toen hij tus sen Helmond en Eindhoven volgens voor schriften de minimumsnelheid van het toestel, welks extra benzinetanks op dat moment leeg waren, wilde controleren. Door nog onbekende oorzaak geraakte de machine op ongeveer 5000 meter hoogte echter in een vrille, een voor een 7-84-f Thunderstreak zeer ongewoon verschijn sel. De vlieger trachtte door het gebruik maken van de remparachute het toestel uit de vrille 'te krijgen. Dit lukte hem evenwel niet. Met de schietstoel verliet hij tenslotte het toestel. Hij landde veilig na bij Zesgehuchten, onder Geldi-op. Van daar uit waarschuwde hij telefonisch de vliegbasis Eindhoven. Inmiddels was het toestel toch uit de vrille geraakt. De machine vloog in een grote bocht, dalend in westelijke richting verder, trok even ten zuiden van Eindho ven een spoor van circa 500 meter door een bos en boorde zich vervolgens in de bunga low van de heer Van de Pol. De wrakstuk ken van het toestel spatten tot meer dan 100 meter weg, waardoor ook een andere bungalow in de omgeving vrij ernstig be schadigd werd. De woning van de familie Van de Pol was in enkele minuten veran derd in een rokende puinhoop. De Eindho- vense brandweer moest zich beperken tot nablussingswerk. Grimmig kijken deze Russische ma trozen op de brug van een oorlogs bodem voor zich uit over de Zwarte Zee, zich bewust van de belangrijke taak die zij vervullen tijdens de ge combineerde manoeuvres van leger en vloot ter gelegenheid van Leger- en vlootdag (23 februari). Deze foto werd, met de gegevens, uit officiële Russische bron verkregen. Advertentie SCOOTER - BROMFIETSKLEDING Verkoolde boomstronken en wat smeu lend puin markeren de plaats waar tot gistermiddag een vriendelijke bunga low stond op een bosrijk plekje ten zuiden van Eindhoven. Huis en bomen werden door de ontploffende straal jager van de aardbodem weggevaagd; de bewoonster van de villa vond de dood. De U.S. Steel zal behoren tot de combi natie van vier maatschappijen, die de ver dere exploratie en exploitatie van de nik kel-, kobalt- en ijzerertsen in Nederlands Nieuw-Guinea ter hand zal nemen, aldus verneemt het ANP van bevoegde zijde in Den Haag. De twee Nederlandse mijnbouwmaat- schappijen zijn de Oost-Borneo Maatschap pij en Muller en Co. De vierde maatschap pij is een Nederlandse bankinstelling, waarvan men de naam in bevoegde krin gen nog niet wilde noemen. De vier maatschappijen zijn in het bezit van de rapporten, die het gouvexmement van Nederlands Nieuw-Guinea heeft opge steld over de reeds verrichte exploratie. Dit ondex-zoek moet echter in zekere zin als voorlopig worden beschouwd en verwacht wordt, dat bij verdere exploratie door de (Van onze correspondent in Londen) De „verkiezingstoespraak" die premier Kroesjtsjev gisteren in Moskou heeft gehouden, kwam voor Macmillan en Sel- wyn Lloyd als een onaangename en schokkende verrassing. De besprekingen met de Russische leider waren tot nu toe rustig en onop\allend verlopen en het leek of men tot de heilzaam geachte ge heime diplomatie was teruggekeerd en dat men vrij kon spreken zonder elk woord op een goudschaaltje te moeten wegen. In Londen acht men in de hui dige wankelijke situatie niets schade lijker dan de ontaarding van de ver trouwelijke besprekingen in een open baar debat. Kroesjtsjev heeft de knuppel in het hoenderhok geworpen met zijn in het openbaar verkondigde bezwaren tegen de door het Westen voorgestelde conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Het is immers juist Advertentie Het grote nieuws van 1959 (zonder accessoires) Solex- en RAP-serviee-statlon Meervlietstraat 69 - Velsen-Zuld - Tel 5701 maatschappijen zelf op diepere lagen de concentratie der ertsen groter zal blijken te zijn. In bevoegde kringen wordt voorts verwacht, dat de verwerking der ertsen wel ter plaatse zal moeten gebeuren. Het gehalte van het nikkelex-ts varieert van 1.5 tot 1.6 percent en het vervoer daarvan zou te kostbaar worden. Het zal echter nog wel jaren duren, voordat in Nedex-lands Nieuw-Guinea een modern ertsverwerken- de industrie in bedrijf zal zijn. Wel is het mogelijk, dat op kortere tex-mijn ertsen in min of meer geconcentreerde vorm zullen kunnen worden verscheept. De aange vraagde concessie betreft het eiland Waigo met omliggende eilanden en het ge bied van het Cycloopgebergte. De Tweede Kamer heeft de heer Neder- horst (P.v.d.A.) verlof verleend de rege ring te interpelleren over de steenkolen- cxdsis. De bedoeling is, de interpellatie vol gende week woensdag te houden. Macmillan's doel deze conferentie, die Kroesjtsjev nu onaanvaardbaar heeft ge noemd, voor te bereiden. Volgens de Russische leider zou een der gelijke bijeenkomst veertien jaar geleden op haar plaats zijn geweest, doch is het denkbeeld thans verouderd. Kx-oesjtsjev eist onmiddellijk een topgesprek omdat hij blijkbaar spijkers met koppen wil slaan of althans de indruk wil wekken dat te willen doen. Hij vreest dat een conferentie van de ministex-s de problemen op de lange baan zal schuiven. Hij heeft Selwyn Lloyd op een receptie in de Britse ambassade op de man af gevraagd of op confex-enties van ministers ooit iets is beslist. De Brit zei dat hij daar niet meteen een antwoord op kon geven maar zulks vandaag zou doen. Kroesjtsjev zei in zijn rede ook dat de westelijke voorstellen op de conferentie over het staken der kernproeven in Genè- ve „voorstellen zijn om in Rusland te spio neren". Hij eiste verder westelijke erken ning van Oost-Duitsland. Kroesjtsjev's voox-stel inzake een niet- aanvals-verdrag met Groot-Brittannië voor een periode van twintig of zo nodig vijftig jaar was in zijn besprekingen met Mac millan tot nu toe niet genoemd. In diplomatieke kringen in Londen acht men het een poging om de Britse regering in vexdegenheid te brengen en haar te scheiden van haar bondgenoten. Bovendien wekt het voorstel de indruk dat er in Mos kou wordt onderhandeld, terwijl Mac millan alleen maar een open, tot niets ver bindend, gespx-ek wil. Het kan niet anders of Kroesjtsjev's rede zal de tweede helft van de besprekin gen, die morgen beginnen, beïnvloeden. Het is niet onmogelijk dat Macmillan tot de slotsom zal komen dat de conferentie op nieuw moet beginnen. Kroesjtsjev's ver werping van het voorstel inzake een confe- x-entie van de ministei's betekent zo goed als zeker dat het gehele diplomatieke pro- gramma voor de eerstvolgende maanden, dat beoogde de dreigende crisis van Berlijn af te wenden, moet worden herzien. In Londen wordt opgemerkt, dat het denkbeeld voor een non-agressie-pact van Macmillan zelf afkomstig is. Hij verklaar de in een politieke radioi'ede op 4 januari 1958 dat men zou kunnen beginnen met een plechtig non-agressie-pact. Het kan geen kwaad, misschien doet het goed, zei Macmillan toen. Een paar dagen latex- drukte hij zich echter voorzichtiger uit toen hij zei dat men er voor moest waken niet het UNO-handvest te doorkruisen. Hij voegde er aan toe, dat de vrede niet alleen maar door woorden kan worden verzekerd. Het kan zijn dat Kroesjtsjev Macmillan BRUSSEL (Belga/Reuter/AFP) Van morgen was het rustig in de Borinage. De staking in de mijnen en in de metaalin dustrie duurt voort. De vakbondcentrales zouden vanmiddag bijeenkomen. Bij de spoorwegen is de toestand normaal. De trams op de lijn Bergen-Boussu rijden weer. Op verscheidene plaatsen zijn ge meente-arbeiders bezig de laatste ver sperringen die de stakers hadden aange bracht, op te ruimen. In het bekken van Charleroi is in 35 mijnen de staking nog algemeen. In 15 mijnen is het werk ge deeltelijk hervat. Ook hier zou de mijn werkerscentrale vanmiddag het akkoord bespreken dat in Brussel werd bereikt. Mogelijk zal men dan besluiten het werk te hervatten. De stakingen zullen vermoedelijk van daag afgelast worden. Het socialistische en de roomskatholieke vakverbond hebben hun voldoening te kennen gegeven over het resultaat van de besprekingen tussen regering, werkgevers en werknemers. Het nationale comité van het socialisti sche Algemene Belgische Vakverbond zegt in een communiqué dat de doelstel- de kans geeft om te verklaren waarom hij nu tegen een dergelijk verdrag is. (Reuter) Op de ontvangst in de Britse ambassade werd Kroesjtsjev door een westerse journalist de vraag gesteld: „Hoe vex-lopen de besprekingen?" Kroesjtsjev antwoordde: „Dat is een geheim een mi litair geheim". Tijdens een van de vele informele ge sprekken op de receptie wendde Kroesj tsjev zich tot een groep westerse diploma ten en zei: „Laat ons een vredesverdrag met Oost-Duitsland ondertekenen, en u doet hetzelfde ten aanzien van West- Duitsland. Tenslotte hebt u ook een vre desverdrag met Japan gesloten, voox-dat wij dit deden". (Reuter). De conservatieve „Daily Te- legx-aph" noemt Kroesjtsjev's voorstel voor een niet-aanvalsverdrag een waardeloos gebaar. Als Groot-Brittannië op dit bij zonder ogenblik een dergelijk tweezijdig verdx-ag zou sluiten, zouden de gevolgen veel ernstiger zijn dan de nadelen op pro pagandistisch gebied die kunnen voort vloeien uit een weigering. Kx-oesjtsjev weet heel goed dat onder de huidige omstandig heden een niet-aanvalsverdrag moet vol gen op een regeling van de Berlijnse crisis, en er niet aan vooraf gaan, aldus het blad. De socialistische „Daily Herald" stemt in met de suggestie van een topconferentie. Het Britse volk wenst dat daarvoor een datum wox-dt vastgesteld, zo meent dit blad. De correspondent van de rechtse „Daily Express" vindt het opmerkelijk dat Kroesjtsjev zijn voorstel deed zonder Macmillan's mening hierover te hebben gevraagd. De correspondent van de conservatieve „Daily Mail" in Moskou schrijft, dat Mac millan en Selwyn Lloyd proberen er ach ter te komen of er sprake van een opzet telijke belediging is. In dat geval zouden hun besprekingen met de Russische leiders in feite reeds mislukt zijn. NEW YORK (AFP) De „New York Times" noemt het „buitengewoon", dat de Russische premier zijn Britse gast, zonder de diplomatieke hoffelijkheid in acht te nemen, in een rede heeft laten weten, dat de Sovjet-Unie onwrikbaar haar standpunten handhaaft. De Russische leider is vastbe sloten, het westen een akkoord te laten aanvaarden, dat „de sovjetisering van ge heel Duitsland zal verzekeren", aldus het blad. Enerzijds wil hij Groot-Brittannië er toe bewegen dit plan te aanvaarden door het een handelsverdrag aan te bieden, an derzijds wil hij dit land neutraliseren door middel van een niet-aanvalsvex-drag en een cultureel akkoox-d, zo meent de „New York Times". PARIJS (Reuter) Het Franse conser vatieve blad „Le Figaro" stelt de vraag of de Bi-its-Russische besprekingen verder nog wel zin hebben. De linkse „Combat" meent dat Macmillan gevaar loopt dat hij als een „loopjongen" wordt behandeld. De rechtse „Aurore" verklaart dat de les die uit Macmillans „teleurstellend bezoek" kan worden getx-okken is, dat nauwere eenheid dan ooit tevoren tussen Fx-ankrijk, Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en West- Duitsland nodig is ter verdediging van de vrede. lingen slechts gedeeltelijk bereikt zijn en dat men de eis tot naasting van de ener- giebedx-ijven, evenals die tot controle op de aandelen, handhaaft. De socialistische senaatsfractie heeft een wetsvoorstel voor naasting van de kolenmijnen inge diend. Het bestuur van het roomskatho lieke vakverbond eist dat voox-taan in geen bedrijf ontslag kan wox-den gegeven zon der dat er waarboi-gen voor herclassifi catie bestaan. Het wetsvoorstel voor de naasting van de kolenmijnen beoogt de oprichting per bekken van een maatschappij en de co ördinatie van de dan bestaande vijf re gionale maatschappijen (het Centrum, Charleroi, Luik, de Kempen en de Bori nage) in een nationale maatschappij met het karakter van een openbare instelling. Soortgelijke voorstellen zullen ingediend worden voor de andere energiebedrijven: gas, kernenergie en elektriciteit. Het A.B.V.V. eist voorts een „werke lijke planning van de economie", evenals een onmiddellijke verhoging van de werk- loosheidsvex-goedingen op een minimum- peil van 700 frank per week. NICOSIA, (UPI-AFP) De Britse gou verneur van Cypx-us, Sir Hugh Foot, heeft formeel het deportatiebevel van aartsbis schop Makarios en andere vooraanstaan de Griekse Cyprioten opgeheven. Voor ge vangen genomen of gezochte leden van de EOKA, onder wie kolonel Grivas, zal binnen een of twee dagen amnestie wor den afgekondigd. Volgens de Londense „Daily Telegi-aph" zal Grivas Cyprus moeten verlaten. Sir Hugh Foot zou over deze kwestie besprekingen voeren met de Griekse regering. De leider van de Tux-kse Cyprioten, di\ Kutchuk, heeft op een persconferentie verklaard het „bij zonder onjuist" te achten wanneer Grivas een vooraanstaande functie in de onafhan kelijke x-epubliek Cyprus zou krijgen. „De benoeming van Grivas op een hoge functie kan het begin zijn van een ernstig misver- Stand", aldus Kutchuk. Aartsbisschop Makarios heeft in een vraaggesprek met het Britse Laboui-blad „Daily Herald" de Grieks-Cyprische ver zetsbeweging opgeroepen het verzet te sta ken. Makarios zei er niet aan te twijfelen dat de Eoka aan zijn oproep gehoor zou geven. Makarios zal Engeland zaterdag ver laten, zo vexduidt in Londen. Naar ver luidt poogt Makarios gedaan te krijgen, dat Grivas als hij daar prijs op zou stellen verlof krijgt opperbevelhebber van het Cyprische leger te worden. (Van onze weerkundige medewerker) Een sneeuwstorm, zoals in ons land maar zelden voorkomt, in het westen vooraf gegaan door zware ijzel, legde verleden jaar op 25 februari het weg- en treinver keer in het grootste deel van Nederland lam. De meeste sneeuw, die plaatselijk één tot twee meter hoog opwoei, viel in het noor den en noordwesten van Nederland. De koude lucht drong met. een stormachtige noordoostenwind ons land binnen. Het vroor 's middags in het noorden bij zware sneeuwval al drie graden, terwijl in Bra bant en Limburg nog elf graden werd ge meten. In het westen viel eerst tien tot vijftien mm regen, gevolgd door ijsreoen en daarna sneeuw. Vooral de bovenlei dingen van tram- en svoorwegen werden met een dikke ijslaag bedekt met als ge volg vele draadbreuken. Een trein, die 's morgens om half negen uit Groningen ivas vertrokken arriveerde pas tegen half vijf 's middags in Utrecht. Dergelijke hevige ijsregens en sneeuw stormen komen in Nederland maar zelden voor. In de namiddag van die dag daalde het kwik binnen twee uren van acht gra den tot even beneden nul. Na deze sneeuw storm begon de winter pas. Er kwam nog strenge vorst en de kou duurde ook in maart en april vrijwel onverminderd voort, waardoor het voorjaar drie weken te laat kwam. In de laatste februariweek van dit jaar vertoont de temneratuur een stijgende lijn en zijn er aanwijzingen, die op een vroeg voorjaar wijzen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1