'Vil vU OPENBARE VERGADERING voor rijles CHR. VI SM AN Spreker: de heer J. G. H. Cornelissen fuxafóex Over een week verdwijnt dam van zand in Haringhaven Havenberichten Volkspartij voor vrijheid en democratie Gezellig musiceren bij V olksmuziekschool HAARDEN en KACHELS Toneel van jongeren in Santpoort Voor complete kantoorinstallaties Chr. muziekvereniging „Wilhelmina" is „SUCCES" Plannen voor Vlaggetjesdag Huizen Duinvlietstraat worden overgenummerd Muziekkorps uit Harlingen speelt zondag Burgerlijke Stand van Velsen Koningsweg-kasseien gaan eindelijk verdwijnen De elftallen van „Noord" LOENDERSLOOT Onderhandelingen over nieuw veilinggebouw Ghr. korfbalvereniging DKV viert jubileum Tarzan vecht voor zijn leven Ketenen van de haat Paspoort der schande Zijn aardbeienmanden „te goed gevuld"? „De Beer" krijgt elders nieuwe levenskansen Fort Dohbs Reis om de wereld Groenten minder duur ii RD AG 28 FEBRUARI 1959 Advertentie 'T BESTE ADRES Luxe verhuur Rijbewijs vernieuwen Orionweg 12 - Telefoon 4333 Het Vlaggetjesdagcomité te IJmuiden heeft vergaderd en na uitvoerige bespre kingen is men het eens geworden over het voorlopig programma, dat enkele interes sante punten bevat. Het is de bedoeling binnenkort het pro gramma definitief vast te stellen en nadere mededelingen te doen. Wanneer de plan nen verwezenlijkt kunnen worden, dan be looft het een interessante Vlaggetjesdag in IJmuiden te worden. Het comité rekent daarbij weer op de actieve medewerking van tal van verenigingen zoals dat in voorgaande jaren geschiedde en welke medewerking steeds werd gewaardeerd. Vele ouders hebben vrijdagavond in het hervormd jeugdhuis te Santpoort de eerste van een serie door de Velser Volksmuziek school te verzorgen ouderavonden meege maakt. Men genoot van een doorlopende instrumentale parade vol verscheidenheid. Veel blokfluitklassen en -solisten kwa men aan de beurt, en daartussendoor kon men pianisten beluisteren. Daar bleef het niet bij, want er waren niet alleen violisten en gitaristen, maar ook kwam nog een accordeonist zijn opwachting maken. Hoogtepunten waren onder anderen het duo voor dwarsfluit en cello en het op treden van een jeugdige banjoïste, die noodgedwongen uit het hoofd moest spelen omdat zij de muziek had vergeten, maar dit uitstekend deed. Er was een violiste die verleden jaar nog door haar vader was begeleid. Nu kon haar kleine zusje dit doen. Directeur Joop Huizinga vertelde zo nu en dan de ouders wat, daarbij afgewisseld door zijn medeleraren. „Laat uw kinderen toch hard studeren", zei hij, „het maakt een enorm verschil of uw kind werkt of niet". Bewoners van percelen in de Duinvliet straat hebben vrijdag van de directeur van Openbare Werken te Velsen bericht ont vangen, dat de huisnummering wordt ge wijzigd. Na 1945 is ondanks veel nieuwbouw de huisnummering niet gewijzigd en nu, ruim dertien jaar later, is besloten hiertoe ein delijk over te gaan. Voor velen brengt een adreswijziging extra kosten. De nieuwe huisnummering zal na 10 maart worden Zondagavond hoopt het Leger des Heils Muziekkorps van Harlingen IJmuiden te bezoeken en tijdens de samenkomst mooie muziek te laten horen. Dit korps, dat als solo-muziekkorps zal optreden tijdens het muzikantencongres in het Concertgebouw te Amsterdam, bestaat uit twintig musici en heeft een uitstekende reputatie. Advertentie OFF. DEALER MARKTPLEIN GEBOREN: D. J. M. DroogBruinshoofd, d., Lange Nieuwstraat 73, IJmuiden; R. BlomDe Ridder, d., Jagtlustlaan 30, Santpoort; A. Sleeking—Van der Meij, d., Lange Nieuwstraat 18, IJmuiden; L. S. Jongejeugd—Corbijn, d., Reggestraat 1, IJmuiden; A. H. Visser—Kop, z., Orion weg 50, IJmuiden; H. E. van OostenKos ter, d., Grebberstraat 34, Haarlem; A. M. HandgraafWigchert, d., Rijksweg 515, Santpoort; C. G. PiersmaHofma, d., IJsselstraat 17, IJmuiden; R. J. Keus Leijsenaar, z., Meeuwenlaan 51, IJmuiden- Oost. OVERLEDEN: P. de Beurs, 65 j„ echt genoot van G. Wezelman, Kr. Mijdrecht straat 37, IJmuiden; J. Braam, 88 j., weduwnaar van P. Bol, J. P. Coenstraat 3, IJmuiden-Oost; Th. J. I. Zuurbier, 12 dag., zoon van P. W. Zuurbier en M. M. Nijman, Assum 25, Uitgeest; W. Plat, 24 j., onge huwd, Dierenriem 43H, Tuindorp Oostzaan, Amsterdam. GEHUWD: J. Los en H. G. Vervelde, IJmuiden, Kon. Wilhelminakade 92; J. Boekhout en W. Goedhart, Santpoort, Brederoodseweg 68 rd.; G. Keur en J. A. van Laarhoven, IJmuiden, Bik en Arnold- kade 6; C. P. Dijkhuizen en A. A. M. van Duijll, IJmuiden, Vareniusstraat 15; E. M. Snel en P. C. de Koe, IJmuiden, Kenne merlaan 120. ONDERTROUWD: J. de Boer, Kerkweg 109, Santpoort, en J. C. Floris, Hoofdstraat 244, Santpoort; D. van Es, Wijk aan Zeeër- Weg 133, IJmuiden, en A. N. van Alphen, Velserduinweg 62, IJmuiden-Oost, t.a. Planetenweg 238, IJmuiden; J. M. Arends, Oosteinderweg 5, Velsen, en A. G. N. M. Kortebein, Veerpolderstraat 84, Arnhem, t.a. Veerpolderstraat 84, Arnhem; J. de Jong, Poolsterstraat 17, IJmuiden, en L. Westland, Huijgensstraat 57, IJmuiden, t.a. Planetenweg 222, IJmuiden. De uitbreiding van de ljmniden.se Haringhaven krijgt .steeds meer vorm. Over ongeveer een week verdwijnt ook de grote dam van zand, die midden in de haven is opgeworpen. Dan zal worden begonnen aan liet uitdiepen van heit gedeelte van de haven dat ten zuiden van de dam ligt. Dit gedeelte zal dan van drie meter —NAP op zeven meter —NAP worden gebracht. Het grootste deel van de haven is door een baggermolen al zo ver uitgediept. als er geld is. De beschoeiing wordt nu gevormd door een puinbestorting. „Een oevervêrdediging", heet het in vaktermen. Ook voor coasters De kademuur biedt ligplaats aan trawlers en loggers. Aan de 220 meter lange kade muur kunnen er heel wat liggen. Boven dien kunnen coasters eventueel ook in de nieuwe haven afmeren. De haven is de diepte in aanmerking genomen hierop be rekend. Op het ogenblik is men bezig met de böuw van een havenkantoortje aan de Loggerstraat. De fundering is gelegd. Het heeft vele jaren geduurd maar nu gebeurt het dan toch: de kasseien van de Grote Hout- of Koningsweg tussen Wen- ckebachstraat en Rooswijkerlaan (de grensweg met Beverwijks territoir) gaan verdwijnen! Een flinke ploeg straatma"kers is don derdag bij de Rooswijkerlaan begonnen om de „kinderhoofdjes", die jaar en dag het straatoppervlak vormden, op te ruimen en daarvoor in de plaats thans een prachtige, vijf meter brede weg van dubbele straat klinkers aan te leggen.. Er is vooral de laatste jaren, sedert de bromfietsen in de mode zijn gekomen, vooral door het Hoogoven-personeel, dat van en naar Beverwijk over deze weg moest rijden veel bezwaar gemaakt tegen het slechte wegdek. Heel wat bakken met modder werden in de afgelopen vijf weken vijfeneenhalve kilometer buiten de pieren gebracht, waar de., inhoud van de modderschuiten over boord werd gezet. De baggerwerkzaamheden hebben meer tijd in beslag genomen dan men aanvan kelijk had vermoed. Het weer (storm en mist) heeft danig tegengewerkt. Er moet heel wat rommel uit de Haringhaven wor den gehaald voordat het (kostbare) zand door een buisleiding naar een terrein bij het marinekamp kan worden gespoten om later naar de Kalkzandsteenfabriek te wor den getransporteerd. Tussen de modder worden heel wat granaten, staaltrossen en zelfs torpedo's aangetroffen. De kademuur is klaar. Aansluitend op de kademuur is een beschoeiing aangebracht, die slechts van tijdelijke aard is. Het ligt immers in de bedoeling in de toekomst de haven nog vijfhonderd meter door te trek ken. Maar dit kan alleen maar gebeuren ZFC 3De Kennemers 2. De roodzwarte reserves spelen met: Groot; N.N. en Peg- geman; Geel, Six en Niesten; De Wit, Van der Sluis, Smit, Hofland en Aardenburg. Alcm. VictrixVelsen. Kaasenbrood; Van Bugnum en Boon; Spanjaard. Bakkum en Schoorl; Wittebrood, Hijnen, Hoogzand, Graman en Van Schagen. BeverwijkCSV. De thuisclub komt vol ledig uit, dus met: Raap; Niesten en J. Minneboo; Wolterman, K. Minneboo en Van der Pas; Springer. Gerrits, Waanders Kick Minneboo en Van Oost. HFC 2—DEM 2. De HFC-reserves krij gen de volgende DEM-ploeg tegenover zich: Rozemeyer; Persyn en Van Lieshout; Starmans, Niesten en Scheerman; Noorder- meer, Willems, Van Someren, Burger en Aardenburg. Alkmaar 2Stormvogels 2. De Storm vogels komen als volgt uit: Venus: C. Snel- ders en Tol; Kistemaker, A. Snelders en De Bie; Nat, Visser, Durge, Zoeteman en Doorneveld. Stormvogels 3VVB: In deze plaatse lijke competitie-wedstrijd verschijnt Storm vogels met: Dekker; Van der Stelt en Venus; Goedhart, Admiraal en Visser; Bannink, Stelling, Wortel, v. d. Velde en Ramakers. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Leonard van Londen, zout laden IJmuiden; Candina, Almeria, erts voor Hoogovens; Notos, Hamburg; Ebani, Rotterdam; Peter S, Hamburg: Farfel. Valstervik. door naar Utrecht; Bartenstein. Hamburg: Robox, Newport: Morild, Londen; Lucas Bols II, Somas; Gaasterkerk. Antwerpen; Rio, Rotterdam, laden Hoogovens; Ciudad de Cucuta, Antwerpen; Graal Muritz, Wismar; Werner Franck, Rotterdam, la den Wormerveer: Blyth, Goole; Ank Winsemius, Hamburg; Wexford, Boston, oud papier lossen Zaandam; Noorderlicht. Goole; Leikanger, Le Havre; Dotterel. Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Capella van Vlissingen. laden Hoogovens: Manto, Rotterdam: Rotte. Antwerpen; Montferland, Hamburg; Tuko, Kopenhagen, provianderen IJmuiden; Marne, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit. IJmuiden: Daphnis naar Antwerpen; Tanny, Thames, kunstmest van Hoogovens: Josef Swenden, Rotterdam: Christel, Aarhus; Zaanstroom, Londen; Swift, Harlingen; La Paloma, Rochester; Rio Pas, Rotterdam, ledig van Hoogovens: Delfia. Hamburg, stukgoed van Wormerveer; Delta, Uddevalla; Hervor Bratt, Southampton, ledig Velsen; Bolt. Oslo; Egret, Manchester; Elbing 2, Kiel; Leonard, Skutskar. zout van IJmuiden; Lelystad, Boston, kunstmest van Hoogovens; Philetas, Gibraltar; Traute, Svendsborg. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Margriet naar Kopenhagen, ruw ijzer van Hoogovens; Lijn- bnansgracht, Rotterdam, ledig van Zaandam: Mi- ra. Turku; Navis, Liverpool; Atlas, Kopenhagen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden De eerste stappen om in Beverwijk tot een nieuw veilinggebouw te komen zijn gezet: de Beverwijkse bloemenveiling „het Centrum", en de coöperatieve groen te- en fruitveiling „Kennemerland" on derhandelen met het gemeentebestuur van Beverwijk over de juiste plaats van een nieuw veilinggebouw. Men heeft het oog gericht op een stuk grond aan de Parallel weg, naast Rijksweg 9. In kringen van het veilingwezen was dit al lang geen geheim meer. De twee veilingen gaan nauw sa menwerken om tot een nieuw, efficiënt veilinggebouw te komen, maar van een sa menvoeging van groente- en bloemenvei ling is geen sprake. Aan de Rotterdamse architect C. de Heer heeft op het gebied van veiling- bouw zijn sporen verdiend: hij ontwierp de grote Coöperatieve Centrale Westland- se Snijbloemenveiling te Honselersdijk. Zal het een speciale neerzetveiling of een neerzet- en wagenveiling worden? Dit punt zal een overwegend deel gaan uit maken van de komende jaarvergaderin gen; de bloemenveiling houdt die op 7 maart in „het Centrum" en de veiling „Kennemerland" roept haar leden op 14 maart in het Kennemer Theater bijeen. De veilingbesturen hebben zich reeds se rieus voorbereid, maar het laatste woord is natuurlijk aan de leden, die zullen moe ten beslissen welk plan gerealiseerd zal worden. Sophie Kerrs gemoedelijke blijspel „Pa wikt, ma beschikt" is in deze omgeving reeds meermalen door amateurs opge voerd, waarbij hun keuze dan waarschijn lijk werd beïnvloed door de eenvoudige karaktertekening en de niet onvermakelij ke handeling. Deze heeft betrekking op de doortastende mama Kraan, die haar auto ritaire echtgenoot met een waar paarde- middel tot een lager toontje weet te be wegen. Zij voert namelijk zijn theorieën van soberheid tot in het absurde door, ten gevolge waarvan een belangrijke zakenre latie op een „diner" van hutspot met ap pelbol wordt onthaald. Het heeft de schrijf ster moeite gekost uit dit gegeven voldoen de stof te putten. Vandaar dat het eerste bedrijf eigenlijk een te lange inleiding is geworden en er pas ver in het tweede van enige actie sprake is. Met dit blijspelletje hebben enige leden van de C.J.V. „Reveille" vrijdag in het on langs geopende fraaie jeugdhuis aan de Schipbroekerweg te Santpoort hun eerste volledige toneelavond verzorgd. Onder lei ding van Louis Hesemans is dit stellig een verdienstelijke opvoering geworden, waarbij vooral bij de jongedames wel eni ge aanleg voor het amateurtoneel kon wor den geconstateerd. Henny Voorhout speel de bij voorbeeld een aannemelijke Elisa beth Kraan, die met het nodige begrip op haar omgeving wist te reageren. Corrie van Kan was een guitige Alice, actief en levendig. Deze dames vormden een ver makelijke tegenstelling met de amusante nijdas van Jaap Klut. Deze jongelui hebben kennelijk de smaak van het toneelspel te pakken ge kregen, zoals dit heet, want er werden aan het begin van deze avond meer van der gelijke voorstellingen aangekondigd. Wij zouden de jeugdige regisseur willen advi seren in de toekomst iets meer aandacht te besteden aan het tempo en toneelschik king. De christelijke korfbalvereniging D.K.V. heeft vrijdagavond in 't Hervormd Jeugd- gebouw in IJmuiden haar eerste lustrum gevierd. Het cabaretgezelschap „De Mu- zanto's" uit Amsterdam voerde schetsjes op en zong liedjes. Er werd ook een quiz onder leiding van de heer .1. Koster ge houden. De quiz zat goed in elkaar en sloeg dan ook danig in. De heer H. de Boer. als voorzitter van de jubilerende vereniging, vond het prettig dat afgevaardigden van velerlei verenigingen de feestavond bij woonden. Hij memoreerde dat de vereni ging in de vijf jaar na de oprichting van 10 tot 57 leden is uitgegroeid, ondanks de grote moeilijkheden waarmee men aan vankelijk te kamoen had. De wensen die men nu nog heeft zijn: een trainer, een vast speelveld en meer damesleden. In het seizoen 1957— 58 slaagden de junioren A erin het kampioenschap ie behalen. Het eerste twaalftal staat er zeer goed voor op het ogenblik. Er is een kans dat het het lustrum van de vereniging kan bekronen door te promoveren. 4- J, (Thalia). Ons aller Tarzan beleeft dit- keer een serie nieuwe avonturen, die niet mis zijn. Hij staat een geneesheer terzijde, die een serum heeft ontwikkeld tegen oer woudkoorts. Het serum wordt gestolen en Tarzan neemt op zich het op te sporen, omdat het een gevaar betekent voor allen, die het onoordeelkundig gebruiken. Voor hij zijn zending heeft vervuld moet de dappere held uit het oerwoud heel wat tegenslagen overwinnen. Men weet echter waar men met hem aan toe is. Hij staat voor niets. Ook nu volbrengt hij wat hij op zich heeft genomen. Tot maandag. Op die dag begint de „Jacht op een scherpschut ter." Die jacht eindigt op vreedzame wijze, maar voor het zover is slaat het moordend lood in het lijf van menig dapper man. Dat is zondagmiddag op weer andere wijze het geval als „Salvo des doods" wordt ver toond. Donderdag draait onder de titel „De stille getuige" een van de meest geslaagde films van Hitchcock „Rear window". (R e x) Tot en met maandag wordt in dit theater de voortreffelijke film „Ketenen van de haat" vertoond, die wij geruime tijd geleden hebben besproken. Ze schildert de verhouding tussen een blanke en een neger, die elkaar haten, maar op hun vlucht uit de auto, welke hen naar de ge vangenis voerde, elkaar leren waarderen en dan uit het goede hout gesneden blijken te zijn. Zondagmiddag doen Abbott en Cos- tello ons lachen, wanneer zij zich aan de rock 'n roll wagen. (L u x o r) Tot en met dinsdag waart de ironische vrouwenveroveraar Eddie Con- stantine in het charmante gezelschap van Diana Dors over het witte doek van dit theater rond. „Paspoort der schande" heet de rolprent, waarin het soms heet toegaat. Advertentie Marktplein 22 - IJmuiden - Tel. 4619 SCHRIJF-. TEL-, REKENMACHINES REMINGTON CICERO Portable Schrijfmachine 255. KANTOORMEUBELEN in staal en hout Reparatie - Rebuilt - Onderhoud Eigen technische dienst AFD. VELSEN Advertentie Secr.: v. d. Vondellaan 43, DRIEHUIS op donderdag 5 maart 1959 te 20.15 uur in Hotel Royal, Kennemerlaan 93, IJmuiden. LID VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL Onderwerp: WAT KUNT U VAN DE V.VD. VERWACHTEN Toegang vrij en gelegenheid tot het stellen van vragen. Zijn de Beverwijkse aardbeienmanden te goed gevuld met aardbeien? Is het zelfs zó, dat men moeite heeft bij steekproeven om na te gaan of de onderste aardbeien wel van dezelfde kwaliteit zijn als de bovenste? Deze vragen zijn gesteld door de afdeling Amsterdam van de Bond van kleinhande laren in groenten, aardappelen en fruit. De Amsterdamse afdeling had haar bonds- bestuur opgedragen stappen te doen, op dat de aardbeien van de veiling Beverwijk in uniforme verpakking van twee kilo worden aangevoerd. Door te zware vulling is het niet mogelijk de inhoud te contro leren op kwaliteit. Dit heeft in het afge lopen seizoen veel teleurstellingen veroor zaakt. Indien kwaliteit en inhoud niet beter worden, zal Amsterdam er niet voor terugdeinzen deze aardbeien niet te ver handelen, aldus de toelichting. De navolgende motie werd gezonden aan de veilingvereniging „Kennemerland" en aan de BET-veiling: „De Nederlandse Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, in algemene vergadering te Utrecht bijeen, spreekt er zijn afkeuring over uit, dat Beverwijkse aardbeien in overvolle chips worden afgeleverd en de sortering veel te wensen overlaat; hij ver zoekt hierin de noodzakelijke verbetering aan te brengen". Wij hebben ons gewend tot de veiling Kennemerland, maar hier wenste men geen commentaar te geven. Over deze kwestie en eventueel te nemen maatregelen zal tijdens de op 14 maart te houden jaar vergadering wel een hartig woordje wor den gesproken, zo mag worden aange nomen. De Beverwijkse aardbeien worden grotendeels door de binnenlandse markt afgenomen. Wil men deze markt behouden, dan zal men zeker niet doof mogen blijven voor klachten van afnemers. Jaren geleden zijn de tuinders ertoe overgegaan bij het plukken reeds tot „sortering" over te gaan; dit systeem heeft blijkbaar gefaald! Het bij natuurliefhebbers zo bekende en geliefde natuurreservaat „De Beer" op het eiland Rozenburg zal door het plan- Europoort belangrijke wijzigingen onder gaan. De uitvoering van dit plan betekent echter niet, dat De Beer, waaraan wij in ERBIJ van 19 april 1958 uitvoerig aan dacht besteedden, ten dode gedoemd is. Zeker zal het belangrijke veren moeten laten, maar aan de andere kant zijn er voor dit reservaat ook nieuwe mogelijk heden geopend. Het Groene Strand met zijn beroemde broedkolonies zal, althans voorlopig, ge spaard blijven. Het plan-Europoort in zijn huidige vorm tast uitsluitend het noord oostelijk deel van De Beer aan. Wel be staan er plannen voor de verdere toe komst om een tweede mond van de Water weg naar zee te graven en in een nog ver dere toekomst om de zogenaamde Beerha- vens op de Maasvlakte voor de kust aan te leggen. Maar zo deze werken ook in derdaad zullen worden uitgevoerd dan zullen hiermede toch wellicht tientallen jaren gemoeid zijn. Als winstpunt staat hier tegenover, dat zich door afdamming van de Brielse Maas ten zuidwesten van het tegenwoordige re servaat een nieuwe „Beer" aan het vor men is. De daar gelegen Westplaat is de laatste jaren aanmerkelijk hoger en gro ter geworden. Reeds nu blijft het groot ste gedeelte ervan bij een normale vloed stand droog, zodat men er al wandelingen van vele kilometers op kan maken. Dit aangroeien zal bovendien door Rijkswa terstaat worden bevorderd door het plaat sen van schermen. Verwacht mag wor den, dat al spoedig verschillende vogel soorten op deze plaat beslag zullen leggen om er te gaan broeden. In het natuurreservaat vallen de logeer- gebouwen, het paviljoen en de woningen van het personeel alle ten offer aan het plan-Europoort. In onderling overleg met Taxichauffeurs verenigen zich om een iet wat vreemde actie te voeren: het oprollen van een bende vrouwen-exploitanten. De taxichauffeurs zegevieren uiteraard, maar niet dan na vele harde gevechten, waarbij niet op een mensenleven min of meer wordt gekeken. Het laatste gevecht heeft plaats in een brandend huis. Sensatie te over dus. Woensdag en donderdag draait de interessante film „Ik was aan hem ver slaafd". In de matinee „De olifanten jagers". (W. B.-t heater) Indianen schieten heel wat pijlen af op het „Fort Dobbs". Het fort wordt echter met de moed der wan hoop verdedigd. Vandaag nog kunt ge aanschouwen hoe het daar toegaat. Zon dag en maandag komt „Penny, de katoen- plukster". In de matinee „Terugtocht der helden". (Kennemertheater) „De reis om de wereld in tachtig dagen", de spectacu laire film naar de gelijknamige roman van Jules Verne is geprolongeerd. De gehele week kunt ge nog van deze romantische reis genieten. Het is lang geleden, dat ik de welbeken de christelijke muziekvereniging „Wilhel mina" een zaalconcert heb horen geven. Het korps kondigt gewoonlijk zijn uitvoe ringen bescheiden aan met „propaganda- avond" en dit was ook vrijdagavond we derom het geval, toen in de grote Patro naatszaal van het Sint Fidelisgebouw te IJmuiden-Oost het reeds vele jaren oude „Wilhelmina" voor een groot aantal be langstellende luisteraars zich liet horen. Voorzitter P. Kalkman deed in zijn ope ningswoord een beroep op de steun der do nateurs, een steun die het korps hard nodig heeft nu men hevige concurrentie onder vindt van televisie en radio. Het jeugdorkest zette daarna de avond in met het ten gehore brengen van een vijftal muzieknummers, waarbij men vorig jaar een eerste prijs te Nijkerk behaalde. De heer N. van Dijk, die zich ook gedu rende het verdere verloop van deze uitvoe ring een kundige dirigent toonde, heeft er slag van deze jeugd tot serieus musiceren te brengen. Het orkest muntte uit in ge voel voor ritme en samenspel. De klank was fris, de stemming zuiver, er werd vlot gelezen, zodat het spel dezer jonge muzi kanten een goede indruk maakte, al domi neerde het zware koper wat te veel ten opzichte van het hout. Het Andante in G van Batiste was voor „Wilhelmina" een gemakkelijke opgave in technische zin. Het kwam hierbij meer op voordracht aan. Dirigent Van Dijk wist zijn blazers er een verzorgde uitvoering van te laten geven met dankbare solotrek jes voor hoog en laag koper. In die hoek zaten trouwens de geroutineerde blazers: dit bleek in „Meimorgen" van Bisselink, waar bassen, trombones en pistons in uit muntten. „Wilhelmina" gaf er een sluitend samenspel met juiste fraseringen in ten beste. Ook de paukenist van het korps verdiende een woord van lof voor zijn ad rem spel. De componist Ganne heeft tal van aan trekkelijke werken op zijn naam staan. Ook het door „Wilhelmina" vertolkte „La Czarina" dat evenals zijn andere com posities een militante geest ademt mag daartoe gerekend worden. Dirigent Van Dijk hield terecht het metrum strak al had normaliter het tempo sneller mogen zijn. Technisch hadden de klarinettisten er echter de handen aan vol. Een sterke troef bij deze vereniging is steeds het spelen van marsen geweest. Dat ze dit vlot en vaardig kan heeft het korps met de daverend uitgevoerde parademars „Imperial Echoes" bewezen, die een pak kend slot van dit concert vormde. De hervormde toneelvereniging voerde daarna Henk Bakkers blijspel „Het wes pennest" op. De spelkwaliteiten van de dames en heren, die deze vereniging vor men, laten wij graag ter beoordeling aan onze toneelrecensent. A. J. van der Weijden Op de Beverwijkse groenteveiling is het deze week met de prijzen bergafwaarts gegaan. Er was vooral in het laatst der week een vrij groot aanbod, met een on verwachts ruim aanbod van rabarber. De rabarber heeft wel een veer moeten laten, de prijs liep sterk terug, er werd van 15 tot 105 cent per bos betaald. Groot was de aanvoer van spruiten, deze waren goed koper dan een week te voren. De ge schoonde kwamen nog tot ruim een gul den, maar het overgrote deel draaide rond de 50 cent per kilo. Waspeen va rieerde bij een behoorlijk aanbod van 12 tot 34 cent per kilo. Prei ging al heel erg in prijs naar beneden, er werd vrijdag rond de 30 cent per kilo betaald. Selderijknol len gingen tot 22 cent per stuk. Witlof is nog ruim aan de markt, er werd tot 63 cent per kilo betaald. Boerenkool ging grif weg tot 33 cent per kilo; de overige koolsoorten werden voor een redelijke prijs afgenomen. Peen bracht het tot 12 cent per kilo; uien doen het niet zo best, er werd tot 13 cent per kilo betaald. De noteringen waren vrijdag: waspeen 12-33, witlof 38-62, prei 12-34, spruiten 16-119, boerenkool 17-33, knollen 2-22, ra barber 10-102, groene kool 8-26, rode kool 7-22, peen 5-13, uien 4-14. het gemeentebestuur van Rotterdam is echter een oplossing gevonden door ver plaatsing van deze gebouwen naar de zui delijke punt van De Beer. Daarom zal de hoofdingang al in het voorjaar naar het zuiden langs de Vogelweg worden ver legd. De stichting Natuurmonument De Beer, die op Goeree nog twee andere natuurge bieden in beheer heeft, zag zich in het af gelopen jaar nog twee belangrijke vogel- gebieden toegewezen. Dat zijn de „Katse Plaat", gelegen aan de Zandkreek ten noorden van de Wilhelminapolder op Zuid- Beveland, en de „Kwaden Hoek", ten westen van de haven van Goederede. De „Katse Plaat" is in de winter een be roemde pleisterplaats van watervogels vooral van duizenden rietganzen. De „Kwaden Hoek" is vooral als broedplaats van belang.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13