DE PRINS NAM DE BRAZILIANEN VOOR ZICH IN DOOR CHARME EN EENVOUD s REIS WEKT IN BONN MACMILLAN' ZORGEN Hoe is het ontstaan?^, Licht ontvlambare menigten maken Nyassaland onrustig Dr. Banda: „Zuid-Rhodesia wil ons overheersen en stuurt troepen" <~Praatótoel Voorjaars collectie COCOS 5aai~iaxia ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 3 Maemillaiti's verkeiieiaigstoeht Succesvoi bezoek in hittegolf Nieuwe ruggesteun voor Nederlandse boeren, zakenmensen en industriëlen Zestig miljoen inwoners Professor Frans Daels in Brussel gearresteerd Politieke delinquent zon vrijgelaten worden Minister Koebbah van Irak in Moskou 0 1700 wordt 0 70 r Dit woord: MEEWARIG SALISBURY, RHODESIA (UPI) —Ge wapende politie en blanke vrijwilligers pa trouilleren vandaag door de straten van Blantyre, nadat het gisteren tot nieuwe ongeregeldheden was gekomen in Nyassa land. Het was voor het eerst dat patrouil les die geweren dragen in actie kwa men in Blantyre, de commerciële hoofd stad van Nyassaland. Zij werden gefor meerd nadat scheldende Afrikanen vrij dag de karabijnpolitie met stenen hadden bekogeld op het Marktplein. Als voorzorgs maatregel zijn de gevangenis van Blan tyre en veiligheidsposten met prikkel draad omspannen. Botsingen deden zich ook voor bij het gebouw van de rechtbank in Matope en troepen van de „Kings African Rifles" openden het vuur. Een Afrikaan werd ge dood en drie werden gewond. Matope is een plaats aan de weg tussen Blantyre en Ncheu. Een menigte trachtte de recht bank te bestormen, waar twee functiona rissen van het Afrikaans Nationaal Con gres berecht werden. De politie probeerde de demonstranten terug te drijven met traangas. Toen dat geen succes had, open de zij het vuur. Er was ook een incident te Zomba, waar 300 inheemsen „vrijheid" riepen, toen twee Afrikaanse vrouwen waren vrijge sproken op aanklacht van onwettige sa menscholing. Verkenningsvliegtuigen van de koninklijke luchtmacht van Rhodesia vlogen laag over, maar er kwamen geen verdere moeilijkheden. Er hadden ook enige kleine incidenten plaats, die er op wijzen, dat de rust nog niet in de gemoederen is teruggekeerd. Een Afrikaan werd aangereden door een auto, die bestuurd werd door een Portu gese kolonist in de stad Limbe, waarop de auto onmiddellijk door een menigte Afri kanen met stenen werd bekogeld. Die me nigte verspreidde zich, toen de politie aan kwam. Op de weg van Blantyre naar Sjikwa- ma, wierpen groepen Afrikanen met ste nen naar een politie-auto. In Zuid-Rhodesia is de noodtoestand nog steeds van kracht. In dit gebied heerst nu echter rust. Dr. Banda De leider van het Afrikaans Nationaal Congres in Nyassaland dr. Hastings Banda heeft verklaard, dat hij er thans van overtuigd is, dat Zuid-Rhodesia Nyas saland wil overheersen. Hij verklaarde, dat het zenden van politie en troepen uit Zuid- en Noord-Rhodesia dit bevestigt. Hij gaf de politie de schuld van de wanorde lijkheden, die tot dusverre hebben plaats gevonden en zeide dat het geen verschil zou maken als de politie hem zou arres teren. „De geest is er en mijn volk zal de strijd voortzetten," aldus dr. Hastings Banda. De voorzitter van de nationale Afrikaan se congrespartij van Zuid-Rhodesia, Nko- mo, heeft vrijdag in Cairo verklaard, dat (Vervolg van pag. 1 Er wordt nu door beide partijen heel hoog spel gespeeld en de gevaren daarvan zijn niet te onderschatten. Als Kroesjtsjev zijn Britse bezoeker duidelijk heeft ge maakt, dat het de Sovjet-regering ernst is met haar verklaring inzake de onaantast baarheid van het Oostduitse grondgebied (dus ook van het gebied tussen Berlijn en de westelijke grens) kan dat als waarschu wing zijn nut hebben. Als Eisenhower de Sovjet-regering duidelijk heeft gemaakt, dat het de Westelijke mogendheden ernst is met hun eis van een open blijvende toe gangsweg naar West-Berlijn, kan dat eveneens zijn nut hebben. Maar het is nu eenmaal zo, dat zulke waarschuwingen over en weer elkaar uiteindelijk opheffen, zodat het praktisch effect tot nul wordt gereduceerd. Als de staatslieden van de grote mogend heden dus iets „wijzer" geworden zijn van Macmillan's verkenningstocht maar dan „wijzer" in de oorspronkelijke betekenis van dat woord zullen zij moeten inzien dat het voor de mensheid levensgevaarlijk zou zijn als het bij deze wederzijdse waar schuwingen zou blijven. Er moet onder handeld worden wat ons betreft, om het even of dit door ambassadeurs, ministers of staatshoofden gebeurt want als dit wordt nagelaten, handhaaft men willens en wetens een toestand, die bijna nergens an ders op kan uitlopen dan op een gewapende botsing. Men kan het daarom alleen toejuichen, dat de secretaris-generaal van de Verenig de Naties donderdag op zeer voorzichtige, tactvolle wijze heeft laten blijken, bereid te zijn een bemiddelingsrol in de contro verse om Berlijn te aanvaarden. Natuurlijk kan hij daartoe op dit ogenblik moeilijk het initiatief nemen, want de kwestie dient in de eerste plaats door de betrokken regerin gen aan de UNO te worden voorgelegd. Maar door te wijzen op de verschillende mogelijkheden, die de UNO biedt, hetzij voor een formele of een informele behan deling van het probleem, heeft hij er toch wel duidelijk de nadruk op gelegd dat de volkenorganisatie èn hijzelf beschikbaar zijn voor het helpen zoeken naar een vreed zame oplossing. En met het uitspreken van de vrees dat „een misrekening door de be trokken partijen tot toespitsing van de crisis zou kunnen leiden" heeft hij tevens de steeds dringender wordende noodzaak van zulk een oplossing onderstreept. Het is te hopen, dat zijn woorden in Moskou en in Washington ter harte zullen worden genomen. Simon Koster hij het besluit om zijn partij te verbieden in strijd met de wet acht. Hij zei van plan te zijn over enkele dagen naar Lon den te vliegen en daar juridisch advies in te winnen. Nkomo wil de wettigheid van het verbod voor de rechtbank bestrijden. Hij heeft voorts de Britse premier van Zuid-Rhodesia, Sir Edgar Whitehead, ver zocht de zijns inziens „onnodige" noodtoe stand in Zuid-Rhodesia op te heffen. Het nationaal congres van Zuid-Afrika noemde de maatregelen in Zuid-Rhodesia een „onwettige en tirannieke daad van onderdrukking." „De toestand is het di rect gevolg van het opleggen van de fede rale status tegen de wil van de overweldi gende meerderheid der Afrikaanse vol ken. De Britse regering is verantwoorde lijk en heeft derhalve de plicht om onmid dellijk tussenbeide te komen of de verant woordelijkheid voor de gevolgen te aan vaarden." Somaliland Te Mogadisco, Somaliland, waar woens dag in wanordelijkheden 2 personen gedood en 18 gewond weiden, heerst weer rust. De politie zegt dat 280 personen zich in arrest bevinden. De meesten van hen zijn lid van de Groot Somali Liga. De politie heeft woensdag een inval gedaan in het hoofd kwartier van de Liga. Er werd een aantal handgranaten gevonden. Nog steeds is een avondklok van kracht in Mo gadisco. Advertentie Van onze reisredacteur) RIO DE JANEIRO. In een hittegolf, die zelfs de „Carioca's" (inwoners van Rio de Janeiro) zonnesteken bezorgde, heeft Prins Bernhard zaterdag 21 februari een dodelijk vermoeiend maar succesvol bezoek aan Brazilië afgesloten, een bezoek, dat enerzijds de Nederlanders in Brazilië gold, voornamelijk gevestigd in landbouwkolonies, handel en industrie, en dat anderzijds tot doel had in officiële en commerciële Braziliaanse kringen goodwill voor Nederland te wekken en Nederlandse activiteit in het nieuws te brengen. Toen de Prins zaterdag ochtends in het vliegtuig, dat hem voor een korte vakantie naar Mexico bracht, nog eens de krantenknipsels doornam, kon hij, geloof ik, ook over dat laatste tevreden zijn. Want de openhartige Braziliaanse journalisten, die ook jegens koninklijke personen geen blad voor de mond plegen te nemen, bleken vrijwel allen bijzonder ingenomen met de eenvoud en de zakelijke kennis, waarmee Prins Bernhard op zijn persconferenties in Sao Paulo en Rio de Janeiro diep gaande antwoorden op al hun vragen gaf. Zoals trouwens iedere Braziliaan van hoog tot laag, met de spontaneïteit die dit aardige volk kenmerkt, zich terstond gewonnen gaf voor de persoonlijke charme van „Sua alteza real, el principe Bernhard dos Paises Baixos", onverschillig of hij nu bij officiële gelegenheden ernstig het militair saluut bracht bij het Braziliaanse volkslied of dat hi] met een brede glimlach boven de witte anjer links en rechts handen schudde en in de donkere ogen van Braziliaanse republikeinen in het publiek even een vonk van monarchistische geestdrift deed oplichten. Dit bezoek heeft Nederland en vooral de Nederlanders in Brazilië goed gedaan. En dat is kostbare winst, want al kampt het potentieel onvoorstelbaar rijke Brazilië momenteel met niet geringe financieel- economische moeilijkheden, al zou het geen land zijn van morgen, dan is het toch zeker een land van overmorgen. Dit onafzienbare land (zeventien maal Frankrijk, 60 miljoen inwoners) heeft naast het in een razende ontwikkeling ver kerende zuiden met zijn miljoenensteden Rio en vooral Sao Paulo, dat reeds nu de Noordamerikaanse giganten naar de kroon steekt, rijke maar nog onontwikkel de gebieden elders, vruchtbare streken, die slechts op openlegging en bevolking wachten, eindeloos gevarieerde minerale bodemschatten en rivieren die energie kunnen leveren. Zeker, het kent een schrik barende inflatie, die buitenlandse inves teerders voor problemen stelt, maar die wordt grotendeels veroorzaakt door een uit alle naden en voegen barstende expan sie. Het is een land waar Duitsers, Ame rikanen en Japanners, minder met het oog op direkt gewin dan wel op een gouden toekomst, op grote schaal investeren. Een land dus waarin Nederland, ondanks zijn beperkter armslag, niet kan achterblijven. Het is in dit perspectief dat men het prin selijk bezoek aan Brazilië moet zien. Het bezoek gaf in vogelvlucht een idee van wat ons land reeds in Brazilië doet. Het leek overigens onder een slecht ge sternte te zullen beginnen, want de Prins liep in Paraguay een ongevaarlijke maar uiterst hinderlijke voedselvergiftiging op, die hem moest doen afzien van een be zoek aan de Nederlandse boerenkolonies, Carambei en Castrolando in de Zuid-Bra ziliaanse staat Parana. Kolonisten teleurgesteld Jammer, want de Braziliaanse bevol king in Ponto Grossa had zich al met oran je en rood-wit-blauw getooid en er lag in Carambei duizend kilo rundvlees in de marinade om geroosterd te worden voor de traditionele „Churasco". De honderd- zestig Nederlandse boerengezinnen, die de Prins hadden willen tonen hoe zij in kor te tijd het dorre Braziliaanse hoogland hebben omgetoverd in een brokje Neder land, compleet met welig groen bouw- en weideland en blinkend witte hoeven onder rode daken, trachtten manhaftig hun spijt te verbijten. De Prins heeft inmiddels aangekondigd, dat hij half oktober alsnog een bezoek aan deze kolonies zal bren gen. Een voorproefje van wat hij op deze twee protestantse kolonies zal zien, kreeg hij al in de katholieke Nederlandse kolo nie Holambra in de staat Sao Paulo, waar honderd boeren een wat kleiner gemengd bedrijf uitoefenen. Een kolonie, die na gro te aanvankelijke moeilijkheden, een door slaand succes is geworden. Na de landbouw de Nederlandse indu strie en handel in Sao Paulo. Op de re ceptie voor de Nederlandse kolonie in de ze wolkenkrabbermetropool klonken bij het voorstellen naast de namen van grote Nederlandse bedrijven Philips, Hol landse Bank Unie, Bols. Organon, Shell, Unilever ook die van kleinere, die hun initiatief in Brazilië beloond zagen: een aannemer, een veevoerfabrikant, een boekhandelaar, een vleesexporteur, een meubelfabrikant, zelfs een huisschilder. Een verrassende waaier van activiteit, die op de receptie in Rio de Janeiro nog ver der werd opengevouwen, onder andere door Fokker, hopend op een order voor 100 „Friendships" van de Braziliaanse re gering. „Net Koninginnedag" Het viel op die recepties nog eens op, hoe de Nederlanders, die naar oud-vader landse trant ook in het buitenland niet al tijd hun ver- en geschillen kunnen verge ten, zich bij het prinselijk bezoek vereend gaan voelen, hoe het hen een hart onder de riem steekt. Een Nederlandse dame zei: „Het is net een week lang Koningin nedag". De eenvoudige, hartelijke manier van optreden van Prins Bernhard draagt daartoe bij. Hij spreekt van „thuis" en van „mijn vrouw en kinderen laten u har telijk groeten." Hij schuwt de zelfspot niet. Over een Nederlander, die zijn hele leven in Brazilië woont, zei hij: „En toch spreekt hij beter Nederlands dan ik." En hij schept daarmee een geestelijke warmte, die de hittegolf van 40 graden Celsius nog in de schaduw stelde. Ander snapshot van de reis: In een stil le, blauwe baai bij het plaatsje Angra dos Reis brachten marinebarkassen een groot gezelschap aan wal. Op een open terrein stonden volgeladen tafels onder rieten da ken. De Prins arriveerde per helicopter met president Kubitschek. En op dat lege terrein aan die stille baai is die middag een feest gevierd zoals de streek nog nooit gekend had. Tovenaar Verolme Waarom? Een groot blauw bord met wit te letters gaf het antwoord: er stond: Ver olme. Op dit lege terrein gaat Cornel is Verolme, de tovenaar onder de Neder landse scheepsbouwers, Brazilië's groot ste scheepswerf uit de grond stampen. Er waren veel toespraken, ook van president Kubitschek. Verolme, die tussen tewater lating en afbouw van de tanker „Presi dente Juscelino" slechts acht weken no dig had en er een glorieuze entree in Rio mee maakte, Verolme, die zich binnen en kele dagen een kring van hoge Braziliaan se bewonderaars schiep, sprak ook. In een wat Hollands klinkend Engels. Maar wat hij zei was de moeite waard: „Voor de vijfde keer in mijn leven sta ik voor een leeg terrein. Ik ken dat werk. Eind 1960 loopt hier de eerste tienduizend-tonner van stapel." Het lijkt onmogelijk, maar Verol me heeft meer onmogelijk lijkende din gen gedaan. En zijn ongecompliceerde magnatenfiguur spreekt de Brazilianen zo aan, dat zij al haast even trots op hem zijn als de Nederlanders. Brazilia Uit Nederlands chauvinisme zou men de Braziliaanse kant van het overladen prin selijk program haast vergeten. Na een eindeloze reeks recepties, lunches, confe renties met Braziliaanse ministers, offi cials en zakenlieden, culmineerde het op vrijdag 20 februari in een bezoek aan de nieuwe hoofdstad-in-aanbouw, Brazilia, die op 900 kilometer van Rio ligt. Zomaar temidden van de leegte verrijst daar de schepping van de stedenbouwers Lucio Costa en Oscar Niemeyer, 's wereld mo dernste hoofdstad, een architectorale sym fonie van grandioze allure. Het project verslindt miljoenen, een deel van het bouwmateriaal moet door de lucht worden aangevoerd. Er zijn Brazilianen, die het een paskwil vinden, geld wegsmijten, ter wijl in het noordoostelijk hongergebied van de Ceara tienduizenden het leven niet: kunnen houden. Maar Kubitschek en de zijnen zien er de enige kans in het wes ten van Brazilië open te leggen, de over matige concentratie in het zuiden te door breken. Deze gigantische staat vereist groot denken om de toekomst te bouwen. En Prins Bernhard, die er het terrein van de toekomstige Nederlandse ambassade bezocht, was diep onder de indruk. Het was een passend besluit voor een bezoek, waarin onze beste ambassadeur, de Prins der Nederlanden, voor buitenstaanders haast ongemerkt zichzelf afbeulend, onze positie in Zuid-Amerika opnieuw een ste vige ruggesteun heeft gegeven. (Van onze correspondent in Brussel Men verwacht dat professor Frans Daels, die gisteren bij zijn aankomst per vliegtuig uit Zwitserland in België werd gearresteerd, spoedig zal worden vrijgela ten. De 77-iarige Daels is de Gentse hoogle raar, die onder de bezetting met de Duit sers collaboreerde en voor de oorlog de Vlaamse Ijzerbedevaarten presideerde. Hij werd in 1946 bij verstek ter dood ver oordeeld, daar hij tijdens de oorlog onder meer propaganda heeft gevoerd voor de recrutering van jonge Vlamingen voor het Oostfront. Hij vluchtte in 1944 naar Zwit serland. In de regeringsverklaring van het rooms katholiek-liberale kabinet-Eys- kens is echter in een soort algemene am nestiemaatregel voorzien voor politieke delinquenten, die ouder zijn dan zeventig jaar. Daels is onder bewaking in een kli niek opgenomen. Het gerecht moet over zijn geval oordelen. Men verwacht dat de verzetsorganisaties een heftig protest zul len laten horen. Enkele verzetsleiders hebben echter medegedeeld, dat er eindelijk een einde moet worden gemaakt aan de bestraffing van de politieke delinquenten en dat er al gemene maatregelen moeten worden ge troffen om de nasleep van de politieke col laboratie te liquideren. Te Leuven hebben rooms-katholieke stu denten betoogd tegen de liberale minis ter van Justitie, de Gentse hoogleraar pro fessor Merchiers. MOSKOU (Reuter) Vrijdag zijn in het Kremlin onderhandelingen begonnen tussen de Sovjet-Unie en Irak over eco nomische en technische samenwerking tussen de twee landen, die hebben geleid tot „volledig onderling begrip en eensge zindheid over alle kwesties", aldus heeft het Russische persbureau, Tass, vrijdag avond gemeld. Er zijn gemengde werkgroepen in het leven geroepen die voorstellen voor een gedetailleerde regelingen zullen opstellen. De Iraakse missie wordt geleid door de minister van Economische Zaken. Gp de Lieveling luistert naar de radio Lieveling, kan je evenOh, ik wist niet, dat je naar de radio luisterde. Wat is het? Een voordracht? Ja, natuurlijk laat ik je rustig luisteren. Wie spreekt dan? Wat? Ik kan je niet verstaan. Als je zo schreeuwt kun je natuurlijk niet luisteren. Je kunt toch wel luisteren zonder te schreeuwen? Ik vroeg alleen wie er sprak. Maar goed, dat vertel je rne dan later wel. Alleen, waarom ben je er zo op gesteld om naar die causerie te luisteren? Als je me nou even gauw vertelt wie er spreekt en waar over, laat ik je natuurlijk met rust. Waarover? Ja, natuurlijk kun je het me straks vertellen, alleen als ik weet, waar over het is, kan ik het meer respecteren. Heus, dat duurt toch niet lang om mij te vertellen, waarover het is? Is het over de sterren? Daar ben je altijd zo dol op, ik begrijp niet waarom, de Russen doen dat veel beter, die zijn er al. Of over econo mie? Het kan mij niet schelen, je kunt luisteren naar wat je maar wilt, alleen ivat ik kwalijk neem, is dat je niet wil zeggen, wat het is. Wat zeg je nouIk kan je niet verstaan. Hoe kan ik je nu verstaan als de radio zo hard aan staat? Als de radio niet zo hard aan stond hoefde ik niet zo te schreeuwen als ik je wilde vragen, waar je nou eigenlijk al die tijd naar luistert. Het moet iets erg belangrijks zijn, an ders zou de radio je niet meer belang in boezemen dan je vrouw. Je had de radio moeten trouwen, dat schijnt genoeg voor je te zijn. Dan hoefde ik ook niet zo te schreeuwen. En alleen omdat je niet wilt zeggen, wat het is waarnaar je heistert. Ik zeg: als je meteen gezegd had waar het over ging had ik niet zo hoeven schreeuwen. Schreeuwen! Wat zeg je? Zet dan de radio wat zachter. Zo, dat is beter. Ik vroeg alleen wie sprak en waarover. Maar jou kan het niet schelen of je vrouw in je interessen deelt of niet. Jij zit de hele dag ineengeschrompeld voor de luidspreker en andere mensen moeten maar zien hoe ze hun leven doorbrengen. Nee, ik wil niet getroost worden, ik kan mezelf bezig houden, ga jij maar naar je radiotoestel. Alleen waarom moet die man zo hardop praten? Als ik iets wil zeggen in mijn eigen woonkamer moet ik schreeuwen. Waar gaat het nou over Oh, afgelopen. Het is voorbij. Waar ging het nou over? Wat was het? Wat? Weet je het niet? Heb je geen woord gehoord? Dat begrijp ik niet. Ik mag geen woord spreken omdat meneer moet luisteren, iedereen moet doodstil door het huis lopen omdat meneer belangstel ling heeft, en als het dan voorbij is heeft hij geen woord gehoord. Luistert uren naar de radio en kan niet vertellen waar het over gaat. Volgende keer laat je mij luisteren en dan kan ik het jou vertellen. Als jij ten minste je mond houdt. 11. B. Fortuin Advertentie De nieuwe thans reeds in ons bezit 100 br. SICO JACQUARD 8.55 70 br. SICO JACQUARD 5.50 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 11491 jllllTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII I KNIPPERBOL IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMTIIIy. De N. R. C. schrijft over de mis lukking van het knipperbolsysteem dat „vele deskundigen dit tevoren reeds voorspeld hadden". Hetgeen wel aan de balk geschreven mag worden, omdat de meeste voor spellingen achteraf worden gedaan. AANTAL Over de RAI deelde het A.N.P. mede, dat er 96.998 bezoekers waren ge registreerd „Twee jaar geleden bedroeg dit aantal 102.778". Geloof ik niets van. Twee jaar ge leden was 96.998 evengoed 96.998 als nu. SEXUOLOGIE Over de Voorjaarsstoffen-show in E De Bijenkorf merkt Trouw op: „Voor ieder was er wel iets van zijn gading". Ik heb er De Bijenkorf om opgebeld, maar er waren uitsluitend dames. ONVRIENDELIJK De onvriendelijkste kop in het finan- fi ciële vlak was deze, in De Gooi - en Eemlander: Uitgifte door de K.L.M. van on- verteerbare dollar obligaties. LANDBOUW Friesch Landbouwblad heeft s een rubriek, getiteld „Op de keeper beschouwd". De inhoud gaat echter over land- bouw en niet over voetbal. TALARIUS (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad heerst grote teleurstelling over het negatieve resultaat van de reis naar Moskou van de Britse eerste minister Macmillan. Er wordt be zorgdheid uitgesproken over het feit, dat van Russische zijde op geen enkele wijze ook maar enige tegemoetkomende hou ding tegenover het Westen is getoond. Overigens is er geen spoor van ironie of triomf over Macmillan's mislukking, hoe wel men steeds enigszins sceptisch tegen over deze reis heeft gestaan. Het wordt tijd, zo zegt men te Bonn, te onderzoe ken, of de Russen nog wel bereid zijn tot het gesprek over Berlijn en de Duitse kwestie. In elk geval heeft de mislukte reis van Macmillan er toe geleid, dat van eni gerlei tegenstelling in het westelijke kamp geen sprake meer is. Noch het aanstaan de gesprek van Adenauer en De Gaulle, noch dat tussen Macmillan en Adenauer zal over iets anders kunnen gaan dan over een gemeenschappelijke politiek. Te Bonn gelooft men niet meer aan een voorbereidende conferentie van de vier westelijke ministers van Buitenlandse Za ken op korte termijn zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag. In Bonn hecht men grote waarde aan een rede, die het Franse parlementslid Schmittlein te Bad Godesberg tijdens de Frans-Westduitse conferentie van politici heeft gehouden. Schmittlein, die behoort tot de U.N.R. (de Unie voor de Nieuwe Republiek, de nieuwe gaullistische partij Het telefoonnet van Den Haag zal een nieuw netnummer krijgen: 01700 wordt 070. Het eerst zal voor het telefoondistrict Amsterdam het Haagse netnummer ver anderd worden in 070 en wel in de nacht van 18 op 19 april. In de nacht van 2 op 3 mei gebeurt dit voor het district Rotter dam en op 9 en 23 mei voor de overige telefoondistricten in het land. die in Frankrijk aan het bewind is) ver klaarde open en wel: „Ter wille van de verkeerscontrole op de weg van West- Duitsland naar West-Berlijn zal het Fran se volk geen oorlog voeren." Schmittlein verklaarde zich voor een topconferentie, waarop voorstellen zouden moeten worden besproken, die opnieuw een stabiele toe stand in de wereld zouden moeten vesti gen. Met nadruk zei hij, dat er om Ber lijn geen oorlog zou worden gevoerd. De hereniging, aldus Schmittlein is noch zo dringend, noch zo gemakkelijk op te los sen, als men hoort verluiden. Eerst moet de spanning uit de wereld, pas dan kan men over een oplossing van het hereni gingsprobleem praten. Schmittlein zei er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet-Unie thans bezig om Siberië economisch te ontginnen geen oorlog zal voeren. De bijwoorden mee en mede kunnen soms wel, soms niet naast elkaar wor den gebruikt. Men zegt meelij of medelij, meegevoel of medegevoel. Maar naast medeplichtig staat niet meeplichtig en naast meewarig niet medewarig. De oorzaak hiervan is niet bekend. Meewarig bestaat uit de woorden mee, mede en waar: oprecht. De oudste betekenis is: vriendelijk, zacht zinnig, minzaam. Een dichter uit de zeventiende eeuw waarschuwt de man nen zich niet te laten verleiden „door een meewaerig oog, een lonck, een soet gesight". Thans wordt het gebezigd in de uit die van: vriendelijk gemakke lijk voortvloeiende betekenis; medelij dend, deelnemend. v

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5