Vijftig jaar Job Gouda n.v. in vissersplaats IJmuiden EINSTIEN „Looft Den Heer" werkt hard aan Matthaus-Passion Tegen drie verdachten wegens meineed zes maanden geëist Kris-kras over de Noordzee om lonende reis te kunnen maken Haringexport tijdelijk iets gedaald Raadsman trekt juistheid van proces verbaal sterk in twijfel ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 5 MET KERSTMIS WEIHNA CHTS- OR A TORIUM Examens Kotterprijs voor schipper A. Dubbelaar (IJM. 59) Stil laten paaien HAARLEMSE RECHTBANK TRA WLERS HEBBEN HET MOEILIJK Uitvoering Christelijke gymnastiekver. FIT IJmond-handballers gaan nu eindelijk weer spelen Kinderdiensten Vissershaven IJmuiden zeer belangrijk „Nee, nee, niet a, maar o, dames. Denk om de adem, en zing het breed. Luister maar, zo". Krachtig klinkt de stem van dirigent Willem. Wiesehahn door lokaal 6 van het Cultureel Centrum, in IJmuiden. In januari is „Looft den Heer" weer begonnen met de repetities voor de Matthaus Passion, en nu is men al aan de voorgenerale toe. De technische zijde van het geval zit er dus vrijwel in, en nu is het nog voor namelijk afwerken. „Heren, doe het maar wat brutaler", roept de dirigent. „Ja, ja, die innerlijke beschaving houdt ons een beetje gegen, niet?" en dan flitsen de grapjes over en weer zoals elke maal als Wiesehahn iets op de mannen heeft aan te merken. De dames nemen een opmerking meest al met gefronsde voorhoofden in ontvangst om dan met verdubbelde ijver de moeilij ke passage terhalen. Alleen als de dirigent zegt „Houdt uw hoofden stil, u behoeft me niet allemaal goeden dag te zeggen" komen ze toch los. Maar overigens overheerst de ernst en de ijver. Want de Matthaus is een moeilijk werk en elke minuut moet worden benut. Crescendo Het is bij „Looft den Heer" niet altijd zo geweest. In het begin was het een van die christelijke koren, zoals er zoveel zijn: gezellig en onder leiding van een onder wijzer, van hoge positieve waarde voor de mensen, maar artistiek vrijwel zon der pretenties. Toen kwam de beroepsmusicus Piet de Nobel uit Haarlem voor het koor. Het werd dadelijk anders, en de geschiedenis van het nu 44-jarige Looft den Heer werd een roemrijke. Zo voerde men met succes Mo zart's „Requiem" en Haydn's „Schöp- fung" en „Jahreszeiten" uit, terwijl van deze laatste componist ook de „Zeven Kruiswoorden" tot uitvoering werden ge bracht. Met veel plezier denkt men voor al nog terug aan „Music Makers" van Elgar, dat vorig jaar werd gezongen, al betekende het een gevoelige financiële aderlating, omdat de muziek uit Enge land moest komen. IJver Toen men het veertigjarig jubileum vierde kwam het plan op elk jaar de Matthaus te gaan uitvoeren. Het be gon met één uitvoering, nu zijn het er telkens twee. De eerste maal moest men in september al met de repetities beginnen, nu start men in september. Denk echter niet, dat men volstaat met de repetities in het Cul tureel Centrum. Er wordt thuis ook hard gewerkt. De meest geroutineer de helpen de anderen, overal, waar maar een muziekinstrument is. Want men heeft er alles voor over. Da mes met kinderen nemen elke week een keer een baby-sit, hetgeen toch een extra financieel offer is. Maar dat heeft men er graag voor over. Want de belangstelling is kolossaal. Als vrouwelijke leden een tijd je wegens blijde omstandigheden moeten bedanken, smeken ze de voorzitter, de heer Te Loo, om toch een plaatsje vrij te houden. Want dames, die willen komen zingen, komen op een wachtlijst. Bij de mannen kunnen er nog een paar bij, maar dan is het ook op. Want verder dan 120 kan men nu eenmaal niet gaan, in verband met ruimte-problemen. Voor de derde maal gaat men dus nu de Matthaus uitvoeren. Maar men verheelt zich bij „Looft den Heer" niet, dat dit al leen mogelijk is dankzij de steun, die men van gemeentewege steeds krijgt. Weihnachtsoratorium Nu zijn er weer nieuwe plannen in de maak. Want met Kerstmis, om precies te zijn op dinsdag 22 december gaat men het Weihnachtsoratorium uitvoeren. Weel een kolossale opgave. Men komt dan met enkele uitstekende solisten, namelijk An nette de la Bye, sopraan, Watty Krap, alt, Arjen Blanken, tenor en Laurens Bogt- man, bas. Het besluit daartoe is genomen op de jaarvergadering. EJp was daar nog een feestelijk geluid, want men huldigde twee trouwe leden, de dames C. van der Zee- Selderbeek en D. van der Pias-Schaap, die veertig jaar lid van het koor zijn. Zij ontvingen de oorkonde van de Koninklij ke Nederlandse Bond van Zang- en Ora- De export van gezouten haring uit ons land naar Frankrijk en Noorwegen loopt op het ogenblik nog vrij goed, hoewel zij in januari iets is gedaald. De uitvoer naar West-Duitsland loopt iets trager dan werd verwacht, in hoofdzaak door de enigszins ongunstig liggende prijs. Voor de naaste toekomst wordt echter een aanmerkelijke verbetering verwacht. Intussen wordt wel veel koolvis en een redelijk kwantum ver se haring naar dit land uitgevoerd. Naar Engeland gaan op het ogenblik grote hoe veelheden schol, voornamelijk in gefileer de vorm. Dit deelde de voorzitter van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten, de heer J. P. van Dijk, mede in de gister middag gehouden bestuursvergadering van dit produktschap. Hij voegde er nog aan toe, dat er nog regelmatig sprot naar Duitsland en België gaat; in de eerste week van februari respectievelijk 13 en 90 ton. De aanvoer van garnalen ligt mo menteel belangrijk hoger dan voorheen. Tot 21 februari van dit jaar werd 247.000 kilogram aangevoerd ter waarde van 741.000 gulden. In dezelfde periode van het vorig jaar was dit 69.000 en in 1957 195.000 kilogram. Uitvoerig besprak het produktschap een verzoek van de Neder landse Vissersbond tot instelling van een minimumaanvoerprijs voor sardien van 20 cent per kilogram. Na een discussie van anderhalf uur, waarin de algemene opi nie bleek te zijn, dat men geen minimum prijsregeling moet vaststellen zonder een daaraan gekoppelde opvangregeling, kwam men overeen, dat op het verzoek van de vissersbond thans gunstig werd be slist op voorwaarde dat een deugdelijke opvangregeling binnen drie maanden op gesteld en van kracht wordt. Met name wenste men gewaarborgd te zien, dat niet- consumptiewaardige vis en vis die om an dere reden de minimumprijs op de markt niet haalt, beslist naar de vismeelfabrie- ken gaat. toriumverenigingen. Weer een duidelijk bewijs hoe groot het enthousiasme is. Dat is de laatste elf jaar ook voor een groot deel te danken aan dirigent Wiese hahn. Deze bekwame musicus leidt ook in Amsterdam nog vier koren. Hij heeft zelf een goede stem, en dat vergemakkelijkt zijn taak ten zeerste. Altijd heer „Hij blijft altijd heer", vertellen de da mes enthousiast over hem. „Natuurlijk moet hij flink optreden, en dat doet hij ook. Maar hij doet het altijd beheerst". Dat vindt het bestuur ook, dat het overi gens juist door de vele ideeën van de voortvarende heer Wiesehahn vaak erg druk heeft. Vooral de secretaresse kan daar over meepraten. Zij krijgt vaak van die „op- drachtjes". „Schrijf de solisten dit nog even" wordt nogal eens vernomen, en dan moet dat weer gebeuren. Maar zij vindt het heer lijk, want zij weet, dat van een goede or ganisatie veel afhangt. Ja, dat enthousiasme! Terwijl het twee de koor repeteert, zitten er al verschil lende leden van het eerste koor in het Cul tureel Centrum bij een kopje koffie op hun beurt te wachten. In het hoekje zit een meneer, die zich kennelijk niet al te lek ker voelt. „Ik heb griep, geloof ik" zegt hij, maar er is geen sprake van, dat hij van de repetitie zal wegblijven. Als de twee koren apart hebben ge oefend, wordt het werk nog eens geza menlijk doorgenomen. Volgende keer komt ook het jongenskoor „De zingende klokken", dat wordt geleid door de heer Odijk, er bij. Nu is men voor het laatst nog onder elkaar, en er valt nog genoeg te doen. „U zingt over een feest, laat dat dan ook merken", zegt hij bij de betref fende passage. „Het gaat me om het mu zikale". Noten kunnen me minder sche len, u zingt er zoveel". En dat is het teken, waarin al zijn repe teren staat. Al denke men niet, dat hij de techniek maar blauw-blauw laat. Want als een inzet niet klopt, laat hij net zo lang herhalen tot het goed is. Hij hoort de fou ten en door zijn stem kan hij ze duidelijk demonstreren. „Kijken" roept hij, „als u liever niet naar mij kijkt, dan maar naar de pia no". De repetitie loopt ten einde, enkelen moeten al verdwijnen. Het laatste koor tje. „Geef dat eerste woord toch meteen zijn karakter" roept Willem Wiesehahn, „leer begrip te krijgen voor de tekst". Dan is het afgelopen. „Goed gewerkt", zijn zijn laatste woorden. Lelden. Doctoraalexamen wiskunde: W. R. van Zwet te Leiden (cum laude). Kandidaatsexamen A wis- en natuurkunde: J. J. W. Borleffs, J. Dus- sel en J. A. van Gelderen, allen te Leiden. Doc toraalexamen natuurkunde: J, A. Grubben en L. Kapel, beiden te Leiden. Kandidaatsexamen F wis- en natuurkunde: mej. G. A. Schilder te Lei den en F. J. C. M. Arnold te Voorburg. Docto raalexamen scheikunde: G. Horsman te Leiden. Kandidaatsexamen K wis- en natuurkunde: H. D. Berendes te Den Haag. Kandidaatsexamen H wis- an natuurkunde: J. van Veen te Oegstgcest. Kan didaatsexamen godgeleerdheid: R. M. Nepveu te Rijswijk (cum laude). Amsterdam. (Gem. Un.). Kandidaatsexamen Engels: F. E. Mentuel, Amsterdam. Lelden. Doctoraalexamen psychologie: Goei Yoe Djiang. Leiden. Doctoraalexamen natuurkunde. H. F. P. Knaap, Leiden. Amsterdam. (V.U.) Prodaedeutisch examen theologie: A. C. Pieron en J. G. Korteweg, Bus- sum Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: R. van der Bor, Amsterdam. Kandidaatsexamen biologie: Th. A .de Vlieger, Vlissingen. Doctoraal examen natuurkunde: P. Bom, Berlikum. Docto raalexamen scheikunde: H. Loman, Nw. Weer- dinge (cum laude); A. S. J. Koole. Amsterdam. Doctoraalexamen dierkunde; J. Jooste, Nieuw en St. Joostland (cum laude). Produktschapswimpel voor IJM. 283 Het Produktschap voor Vis en Vispro dukten heeft overeenkomstig de traditie wederom pryzen toegekend aan schippers van vissersvaartuigen, die de best ver zorgde zeevis en/of haring hebben aange voerd. Voor de eerste maal is thans ook een prijs toegekend voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring, aangevoerd door een kotter. De produktschapsprijzen vielen voor het jaar 1958 ten deel aan: Schipper F. Schaap van de KW. 28 van de rederij Weduwe Schaap te Katwijk aan Zee, voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring, welke met een trawler te IJmuiden is aangevoerd. Schipper A. Dubbelaar van de IJM. 59 van de rederij n.v. Zeevisserij Mij. „De Hoop I" te IJmuiden, voor de best ver zorgde verse zeevis en verse haring, welke met een kotter te IJmuiden is aangevoerd. Schipper P. v. d. Plas van de KW 23 van de rederij n.v. Katwijkse Rederij Haringhandel v.h. A. den Duik te Katwijk aan Zee, voor de best verzorgde verse zee vis en verse haring, welke met een logger te IJmuiden is aangevoerd. Schipper T. van Schoor van de VL. 97 van de rederij n.v. De Dogger Mij. te Vlaardingen, voor de best verzorgde ge zouten haring, welke met een logger te Vlaardingen is aangevoerd. Schipper L. Rog van de SCH. 134 van de rederij n.v. v.h. Frank Vrolijk te Scheve- ningen, voor de best verzorgde gezouten haring, welke met een logger te Scheve- ningen is aangevoerd. Schipper J. van Beelen van de KW. 73 van de rederij n.v. Katwijkse Rederij Haringhandel v.h. A. den Duik, voor de best verzorgde gezouten haring, welke met een logger te IJmuiden/Katwijk is aange voerd. Verder zal een extra produktschaps wimpel worden uitgereikt aan schipper D. Roeleveld van de IJM. 283 van de rederij n.v. Visserijonderneming v.h. J. C. Pronk te IJmuiden, voor de best verzorgde ge zouten haring, welke met een te IJmuiden huisbehorende logger te IJmuid/Katwijk is aangevoerd. Tijdens een bijeenkomst in de Dieren tuin te 's-Gravenhage op 23 maart 1959 zullen de produktschapsprijzen en de extra produktschapswimpel officieel worden uit gereikt. LONDEN (UPI) De Britse federatie van trawler-eigenaars heeft donderdag meegedeeld, dat zij besloten heeft de kapi teins opdracht te geven de paaiplaats voor kabeljauw ten westen van de Vestmann- eilanden tijdens de paaitijd te ontzien. Dit ondanks de „visserij-oorlog" met IJsland. De Britse vissers 'olijven hiermee een oude traditie aanhouden. Zes maanden met aftrek van voorarrest luidde donderdagmiddag de eis van de offi cier van Justitie by de Haarlemse recht bank tegen drie verdachten die terechtston den wegens meineed. Het waren een 30- jarige opperman en een 56-jarige steiger maker uit Haarlem en een 35-jarige land bouwer uit Haarlemmermeer. De achter grond van deze zaak vormde de berechting van de landbouwer op 29 december van het vorig jaar wegens het besturen van een trekker met aanhangwagen onder invloed van sterkedrank in Zandvoort. Hij was op de avond van 24 januari 1958 door een politie-agent dronken achter het stuur van de trekker aangetroffen. By zijn verhoor door de politie gaf hy aanvankelijk ook toe gestuurd te hebben. Later kwam hij echter op deze verklaring terug. Niet hij, maar de opperman zou op die avond de trekker bestuurd hebben, terwijl hy en de steiger- maker naast hem op de trekker meereden. Dit werd zowel door de opperman als de steigermaker de laatste is de schoon vader van de twee anderen. bevestigd. De politie-agent, die het proces-verbaal opmaakte, bleef evenwel bij zijn verklaring dat hij de landbouwer achter het stuur van de rijdende trekker had zien zitten. Toen de opperman op zijn beurt terecht stond en de drie mannen volhielden dat hij en niet de landbouwer de trekker had be stuurd, liet de officier van Justitie alle drie wegens meineed vervolgen. Ook thans zeiden de drie verdachten de waarheid te hebben verteld. Volgens hen was het zo gegaan dat de opperman op het bevel van de agent om te stoppen, van de stuurstoel op de weg was gesprongen, waarna de landbouwer achter het stuur van de trekker had plaatsgenomen Reconstructie De zitting werd hierna op de binnenplaats van het gerechtsgebouw voortgezet voor een reconstructie van het gebeurde. Op de daar aanwezige trekker liet de opperman eerst zien hoe hij op de stuurstoel zat, ter wijl de steigermaker en de landbouwer aan weerszijden van hem op de trekker ston den en daarna hoe de situatie was na het stopbevel van de politie. De uiteenzetting van de vervolgens onafhankelijk van el kaar gehoorde andere verdachten kwam daarmee in grote trekken overeen. Terug in de rechtszaal werd een Zand- voortse melkslijter als getuige gehoord. Deze had op de bewuste avond de trekker met aanhangwagen slingerend over de Haltestraat in Zandvoort zien rijden. Ver- DE TRAWLERVLOOT HEEFT het de afgelopen weken bijzonder moeilijk gehad op de Noordzee. Dat is gebleken uit de over het algemeen schrale vangsten. Dat is óók gebleken uit de radiogesprekken, die de schippers met elkaar voeren. Een goed voor beeld van de moeilijkheden, die de trawlerbemanningen moeten overwinnen om toch nog met een behoorlijke hoeveelheid vis huiswaarts te kunnen keren, levert het relaas van de schipper van de trawler „Cornelis Vrolijk" SCH 171. Hij doorkruiste met zijn schip kris kras de Noordzee om visscholen op te sporen en ontmoette storm na. storm. Het schip vist nu op de 57ste breedtegraad om te trachten door het buitmaken van een paar „spokjes" kabeljauw de reis goed te maken „We zijn het gaan proberen bij de Bres- saybank in de buurt van de Shetlands. Er visten heel veel Russische trawlers. Het stormt daar blijkbaar altijd, want we waren er nauwelijks of we werden al ge- Vrydag 6 maart is het feest in Royal te IJmuiden. De Zeevisgroothandel Job Gou da n.v. viert dan het vyftigjarig bestaan, en de heer G. van der Plas is dan vijftig jaar in de zaak werkzaam. De receptie wordt gehouden van drie tot vijf uur. Het jubileum van de firma is een be langrijke zaak voor IJmuiden. Dat voelt men zelf aan, en daarom heeft men een jubileumboekje in de Engelse taal doen verschijnen. Het geeft een fraai overzicht van de ontwikkeling in de laatste vijftig jaar. De heer Job Gouda werd in 1885 geboren in Egmond. In 1890 ging de familie naar IJmuiden, waar de heer Gouda zijn eigen zaak stichtte (maart 1909). Spoedig expor teerde hij vis naar Engeland en Duitsland Er waren ups en downs, maar de firma wist zich toch te handhaven. Het was geen gemakkelijk werk. Wordt er niet gezegd, dat degene, die een vis handel kan beheren, voor alle soort zaken geschikt is? De heer Job Gouda overleed in 1951. Zijn zoon, D. J. Gouda, zette het bedrijf van zijn vader voort. Er werd stevig uit gebreid en een zeer welkom feit was de overzeese ervaring van de nieuwe direc teur zowel in Azië als in Amerika. Verschillende maatschappijen Er werden verschillende verwante maat schappijen gevormd: de visserijmaatschap pij Batavia n.v., de visserij maatschappij Medan n.v., de Interfrosta n.v. in diep- vriesprodukten, de Goudvries n.v. voor invriezing en opslag en de Cornelis Prins en Co., groothandel. De kleine groep van aparte vennootschappen omvat nu de oor spronkelijke n.v. Job Gouda, als expor teurs-importeurs, vier nieuwe trawlers van 600-800 pk, twee fabrieken met 2000 ton eigen koelruimte en 25 ton per dag vries- capaciteit, een ijsproduktie van 5000 ton plus een distributie-organisatie in Holland voor diepvriesprodukten. Diepvries Belangrijk is de stichting van de Inter frosta n.v. geweest. Samen met Norsk Frossenfisk A/L te Oslo ontwikkelde men de verkoopsorganisatie van diepvriespro dukten. Veel mensen, die tevoren nooit vis hadden gegeten, kwamen via bevroren vis en filets tot waardering. Later voegde men groenten, fruit, nasi en bami toe. Schepen In het laatste deel van zijn marinedienst was de heer D. J. Gouda in de Verenigde Staten, waar hij twee 18 jaar oude schepen kocht. Ze werden in 1947 in IJmuiden om gebouwd van mijnenvegers tot trawlers. Zij werden „Batavia" en „Medan" genoemd naar de steden in Indonesië, waar hij zich verloofde en trouwde, terwijl de maatschap pijen voor ieder schip dezelfde namen kre gen. Toen de trawlers 2324 jaar oud wa ren werden zij terugverkocht aan de Ver enigde Staten, waarna elf nieuwe schepen werden gebouwd, geëxploiteerd en ge deeltelijk weer verkocht. Dit waren De Job Gouda (1953) in 1953 verkocht aan Saint Pierre, de „Colombo" (1954) in 1954 verkocht aan Brazilië, de „Medan" (1954) in 1956 verkocht aan Bra zilië, de „Toronto" (1954) in 1954 verkocht aan Brazilië, de „Batavia" (1955) in 1956 verkocht aan Brazilië, de „Soerabaia" (1955) in 1956 verkocht aan Saint Pierre, de „Colombier" (1955) in 1955 verkocht aan Saint Pierre, de „Curasao" (1956), de „Job Gouda" (1957), de „Medan" (1957), en de „Toronto" (1958). De laatste vier schepen zijn zeer modern. Zij maken jaarlijks 2530 reizen van 812 dagen en vangen elk 12501500 ton vis, hoofdzakelijk haring, makreel, schelvis, wijting, kabeljauw, koolvis, met een waar de van 500.000 tot 600.000. Batavia n.v. In het begin werd de exploitatie gevoerd door twee maatschappijen, Medan n.v. en Batavia n.v., wat inmiddels werd gecon centreerd in de Batavia n.v. alleen. Medan n.v. beperkt haar activiteiten tot het ge bied van aan- en verkoop, daar zij haar enige schip, de „Medan", heeft verhuurd aan de Batavia n.v. Via deze maatschap pijen is er ook een belang in een vismeel- fabriek, terwijl zij de ruggegraat zijn ge weest van verdere uitbreiding in de vries- sector en koelhuisopslag. De Goudvries n.v. kwam tot stand, toen een groep van plaatselijke slagers in 1953 de coöperatieve, in 1916 opgerichte ijs fabriek wilden verkopen. Zij waren op elektrische koelkasten overgegaan. De heer D. J. Gouda kocht de fabriek en benutte haar goed. dwongen het schip met de kop op de wind te gooien. Steken", zei de schipper van de „Cornelis Vrolijk" SCH 171. Toen het er niet naar uitzag, dat het weer op zou klaren, trok de „Cornelis Vro lijk" naar de Smith-bank in de buurt van de Moray Firth. Hier vingen Engelse traw lers wat piepers (kleine schelvis) en kleine wijting. En ook hier ging het stormen, zo dat er van vissen niet veel kwam. Wéér ging de „Cornelis Vrolijk" stomen om nu over de 61ste breedtegraad het trawlnet buitenboord te zetten in de zo genaamde gaten beoosten de Vikingbank, die 80 tot 120 vaam diep zijn en waarin nogal eens een visje te verschalken is. „Wel, daar lagen we dan. Stormweer. Ste ken. Om moedeloos van te worden". Stomen maar weer. Niet verder de noord in, maar afzakken tot de 59ste breedte graad om opnieuw slecht weer en een slechte visserij aan te treffen Woensdagavond viste de „Cornelis Vro lijk" SCH 171 op de 57ste breedtegraad en meldde de schipper een trek van 20 kabel- jauwtjes. Visserij blijft visserij: onzeker en wisselvallig. Voor een volle zaal heeft donderdag de Christelijke gymnastiekvereniging FIT in restaurant Zomerlust in Santpoort een in haar geheel genomen goed geslaagde uit voering gegeven. De nog jonge leider E. van Heyningen had alle mogelijke moeite gedaan om een zo gevarieerd mogelijk programma tot stand te brengen. De gro te activiteit van de leden ging hier en daar evenwel ten koste van de afwerking van de oëfeningen, zodat een enkel num mer een slordige indruk achter liet. Heel aardig was het gevarieerde springen van de kleine meisjes, de oefeningen op de lan ge mat en het bokspringen van de grote jongens, ondanks de beperkte ruimte op het toneel. Aardig was ook het ruiterspel van de kleine jongens. De vrije oefeningen van de meisjes wer den zeer behoorlijk uitgevoerd en waren wat samenstelling en opbouw betreft aan gepast aan de muziek. Ook de vrije oefe ningen van de dames senioren en de da mes junioren verkregen door hun correc te uitvoering een verdiend applaus. Het individuele brugturnen van een grote groep dames was van zeer hoog gehalte. De vele ouders hebben voorts smakelijk gelachen bij het optreden van de kleuter afdeling. Het naar eigen inzicht uitvoeren van een bepaalde opdracht is bij kleuter- werk belangrijker dan een correcte wijze van uitvoeren en dat levert altijd lachwek kende situaties op. Restte nog te vermelden het aardige openingsnummer alsmede het slotnum mer van een groepje dames. Dat het pu bliek tevreden was met de uitvoering bleek uit het steeds gulle applaus. moedend dat de bestuurder onder de in vloed van sterkedrank verkeerde, had hij de politie gewaarschuwd. Deze getuige ver klaarde met grote stelligheid dat hij in de opperman de bestuurder van de trekker herkende. „Het was die kleine zwarte en niet die lange blonde," zei hij. Een Zandvoortse caféhouder verklaarde voorts dat de drie mannen die avond in zijn café waren geweest. De landbouwer en de steigermaker hadden flink wat gedron ken, de opperman echter had geen alcohol gebruikt. Toen de mannen weggingen had hij niet beter geweten of de opperman was de bestuurder van de trekker. Fantasie Toen de verbalisant nogmaals bevestigde dat hij de landbouwer de trekker had zien besturen viel de laatste scherp uit: „Dat is allemaal fantasie van die agent. Hoe kon hij dat op zo'n afstand zien. Het was die avond donker en het sneeuwde flink. Ik was dronken toen ik zei dat ik de trekker had bestuurd. Later toen ik weer nuchter was, ben ik daarop teruggekomen." De officier van Justitie achtte het bewijs voor meineed wettig en overtuigend gele verd. „De heren hebben een spelletje willen spelen om de rechtbank een rad voor de ogen te draaien," zei hij. De raadsman van de verdachten, mr. A. F. H. Schreurs, bestreed de waarde van het proces-verbaal voor de bewijsvoering. Hij had de diepe overtuiging dat zijn cliënr ten de waarheid spraken. Hij wees er op dat de opperman al vijf en de twee andere verdachten twee maanden naar zijn mening onschuldig in de gevangenis zitten. „Ik twijfel zeer sterk aan de juistheid van het proces-verbaal De duisternis en de sneeuw èn het feit dat de landbouwer op het mo ment van de aanhouding achter het stuur van de trekker zat, moeten de verbalisant parten hebben gespeeld," aldus mr. Schreurs, die de rechtbank de onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënten verzocht. Na beraad in de raadkamer wees de rechtbank dit verzoek af. De uitspraak in deze zaak volgt op don derdag 12 maart 's morgens om half tien. De afgelasting in de afdeling Haarlem van de vorige week „geplande" handbal- wedstryden, die toch al zo lang waren onderbroken, heeft ook de handbalvereni ging „IJmond" erg dwars gezeten, omdat het sportpark „Watervliet" wel degelyk bespeelbaar was. Nu echter zullen de IJmonders het komende weekeinde in het veld komen en wel met een lijvig competitieprogramma. De belangrijkste wedstrijd wordt die in Heemstede tussen de leidende HBC-dames- ploeg en de IJmond I-dames. Deze strijd zal voor de Velsense dames zeker niet meevallen, maar anderzijds zullen zij alles op alles zetten om de kans op een eventueel kampioenschap der eer ste klasse dichterbij te brengen, hetgeen bij een IJmond-overwinning niet denk beeldig is. De IJmond 2-dames bezoeken TYBB 2 in Haarlem en moeten in staat worden geacht te kunnen winnen, maar of de da mes van IJmond 3 uit tegen De Blinkert 2 dezelfde mogelijkheid hebben, valt te be twijfelen. Ook de IJmond-damesjuniores zullen van De Blinkert 2 heel wat tegenstand te Haarlem ervaren. De IJmond I-heren spelen ook al uit en wel tegen BHC I voor de districtsklasse. BHC neemt op de ranglijst de laatste plaats in, zodat de IJmonders met vier winst punten meer uit negen wedstrijden, de kansen hebben hoger op te klimmen. En voorts zullen alleen de heren van IJmond 3 op eigen terrein tegen Concor dia 3 spelen, waarbij voor de gastheren het terreinvoordeel van nut kan zijn. Het jeugdprogramma luidt: Meisjesaspiranten: IJmond 2IJmond I; De Blinkert 5IJmond 3; De Blinkert 6 IJmond 5; IJmond 4Full Speed 2. Jongensaspiranten: De Blinkert 2 IJmond I; Concordia 2IJmond 3. De opstellingen zijn: IJmond I-Dames: M. de Vries—Klesser; T. Groot en L. Blom; R. Wijers, R. Uiten- tuis en W. Honig; G. Slatman, D. Marckel- bach, H. BoomVenus, W. v. d. Kuil en W. Schoorl. IJmond I-Heren: J. Böhm; B. Beentjes en J. van Buuren; K Schik, A. Blok en H. Boom; J. Molenaar, E. Sauer, G. Kramer, K. Klesser en G. Noomen. Zondag 1 maart IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 17 uur: ds. J. van den Berg. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg; 17 uur: ds. Sj. de Roest. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. W. Diepersloot; Petrakerk, 10 uur: ds. W. Diepersloot; 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk (Rambonnetlaan), 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 19.30 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: lof met lijdens meditatie; woensdag 9 uur: heilige mis. Leger des Heils, 10 uur: heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer F. Oosterwijk; 11.15 uur: zondagsschool; donderdag Zusterhulp. Volle Evangelie Gemeenschap, Cultureel Gebouw, dinsdag 3 maart de heer J. Frinsel uit Amsterdam, 20 uur; donder dag 5 maart Bijbelstudie, 20 uur; zater dag 7 maart jeugdavond, 20 uur. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Dickhout; 19 uur: ds. J. A. Eek hof. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vryz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. J. B. Assendorp. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: ds. A. A. Leenhouts; 19.30 uur: L. J. Pasman. Ned. Herv. Evang. op Geref. grondsl., Elonkapel, Vareniusstraat, dinsdag 19.30 uur: voorganger M. de Vos. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur: ds. H. P. Huis man. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 19 uur: ds. G. van Doorn. Vrye Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, woensdag 4 maart, 19.45 uur: ds. A. A. Leenhouts. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: H. Veldkamp; 19 uur: H. Avondmaal. Evang. Luth. Gem., 11 uur: ds. J. A. Ros kam. Vrye Evangelische Gemeente, Koning straat 119, 9 uur: ds. A. A. Leenhouts. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel van Bloèmendaal; 19.15 uur: jeugddienst, ds. J. Vos van Arnhem. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer R. Dekker. Vrijzinnig Hervormde Gemeente, Prin- sesselaan, 10 uur: Prof. dr. C. J. Bleeker van Amsterdam. Gereformeerde kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. K. Dekker van Enkhuizen. Leger des Heils, Jan Als weg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds M. Wendte. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Constantijn Huygensstraat, 10 en 17 uur: ds. B. Bos van Bennebroek. CASTRICUM Ned. Herv. Gemeente, 10.30 uur: ds. W. L. van Voorst-Vader uit Heemskerk. Duinenbosch, 9.15 uur: ds. W. L. van Voorst-Vader van Heemskerk. Gereformeerde Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. W. G. IJzerman; 19 uur: prof. dr. G. C. van Niftrik. Doopsgezinde Gemeente, gebouw Spaarn- berg, Wüstelaan, 10.30 uur: ds. J. P. Ja cobszoon. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. G. H. van Willenswaard. Doopsgezinde gemeente, Remonstrantse gemeente, gebouw Spaarnberg, Wüste laan 75, 10.30 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 9 uur: ds. J. C. Maris; 15 uur: ds. L. S. den Boer. Geref. Kerk, Wüstelaan 99, 10.15 uur: ds. L. E. Oosterhof; 15.15 uur: ds. P. Lok. IJmuiden-West: Ned. Herv. zondagsschool Bethlehemwijk, Bethlehemschool, aan vang 10 uur; Ned. Herv. Kinderdiensten IJmuiden-West, Comitéschool en Insin- gerschool, aanvang 10 uur; Geref. zon dagsschool „De Zaaier", Ichthusburcht, aanvang 12.15 uur; Chr. Geref. zondags school „Philippus", Consistorie, aanvang 11.45 uur; Leger les Heils, zondags school, Gebouw Edisonstraat 14, aanvang 12 uur; Oud-Katholieke zondagsschool, O.K. Veren.gebouw, aanvang 10 uur: Doopsgezinde zondagsschool. Helmstraat, aanvang 11.45 uur; Comité van Samenw. zondagsscholen, zondagsschool voor Schipperskinderen, Groen van Prinste- rerschool, Koningsplein aanvang 12 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondagsschool, Julianaschool, aanvang 10 uur; Kinder- kerk IJmuiden-Oost, Emmaschool en Theo Thijssenschool, aanvang 10 uur; Geref. zondagsschool „De blijde Bood schap", Gebouw „De Larik", aanvang 11.30 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorpschool, aanvang 10.30 uur. DriehuisVelsen-Dorp: Ned. Herv. zon dagsschool, Marie Boreelkleuterschool, aanvang 10 uur en Wijkgebouw Toren straat, aanvang 12 "mr. Santpoort: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kapel aan de Pastorieweg, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, School met de Bijbel, alle te 12 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, aanvang 12.15 uur; C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, aanvang 12 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Da Costaschool, aanvang 11.30 uur. Sterke positie in tong en schol Dat IJmuiden een zeer belangrijke inter nationale visserijhaven is blijkt duidelijk uit de cijfers, die in het jubileumboek van Job Gouda n.v. worden genoemd. Er zijn 15.000 aanlandingen per jaar, ongeveer driehonderd per week, met 75.000 ton vis ter waarde van ongeveer 45 mil joen gulden. De voornaamste produkten zijn: verse haring, 20.000 ton, waarde 7.250.000; makreel, 13.000 ton, 3.750.000; schelvis 9000 ton, 3.750.000; kabeljauw. 4500 ton, 3.250.Ó00; wijting 5000 ton, 1.500.000; koolvis 3500 ton, f 1.500.000; zeetong 4750 ton, f 14.000.000; schol 10.000 ton, 5.750.000; tarbot 750 ton. 1.000.000; andere vissoorten 4500 ton, 3.250.000. De vangsten worden aangevoerd door ongeveer drieduizend vissers op ongeveer 350 schepen, geclassificeerd als volgt: 75 trawlers van 250-450 ton bruto, 500-800 pk, 12-15 man; 75 loggers van 150-250 bruto ton, 250-500 pk, 6-9 man; 200 kotters, 50- 150 ton bruto, 150-250 -pk, 4-6 man. IJmuiden heeft een sterke positie in haring en makreel en zelfs een zeer sterke in zeetong en schol, met dikwijls een goedp exportpositie in andere soorten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7