Boekenweek geopend met een lezing over Ierland Een halve eeuw tussen de bloemen Dierenbescherming heeft elk jaar grotere tekorten Ijsgang maakt visserij op de Labrador-gronden onmogelijk IJmond-agenda Nieuwe verhalen van Belcampo Havenberichten Meer leden, dringende noodzaak Nu voordelig inlijsten Schepen, rederijen en werven Haring naar Zuid-Afrika Eerste spinazie DR. MELCHIOR IN BEVERWIJK „DRINGEN OM DE NOORD" Kustvaarder „Liresco" vlotgetrokken Gewichtheffer P. Uitendaal naar kampioenschappen Jaarvergadering 't Centrum Centrum's veilingmeester Geert van der Wel Inenting van kinderen tegen kinderverlamming Tafeltcnniscompetitie IJmond-dames wonnen, heren verloren Zwembadcontroverse is uit de wereld Vanmorgen in de vishal en op zee L „iÜAG 3 MAART 1959 De afdeling Veisen en omstreken van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft maandagavond in de theeschenker ij van Velserheek in Vel- sen-Dorp een ledenvergadering gehou den, waarna de heer Jan Ivangh een paar van zijn laatste films vertoonde. Uit de jaarverslagen die ter tafel kwa men bleek overduidelijk dat het bijzonder moeilijk is geweest tot een sluitende ex ploitatie te komen. Het aantal leden per 31 december 1958 bedroeg 1094. Vergeleken bij 1957 werd een winst van achttien leden geboekt. Deze „winst" werd bedroevend genoemd voor een omgeving waar ongeveer 130.000 mensen wonen. Er werd de nadruk op gelegd dat de dieren in het „Kerbert- asiel" nog veel te veel afhankelijk zijn van collecten, giften en de loterij. De vereni ging ziet zich elk jaar weer voor de zeer zware taak gesteld om de tekorten te dek ken. Een lang niet gemakkelijke opgave. Immers, het is niet bekend welke middelen de vereniging zal ontvangen. De collecte en loterij maken ruim vijfenveertig percent van de ontvangsten van de vereniging uit. Dan bestaat echter ook nog de kans dat de loterij of collecte mislukt. Het bestuur kwam tot de conclusie dat in verband hier mee de contributie zal moeten worden ver hoogd. De minimum-contributie per lid per jaar wordt door het een en ander gebracht op 3.50 in plaats van 3.Het bestuur deed tevens een beroep op de vergadering zo veel mogelijk leden te winnen. Zij wer den verzocht ten minste één nieuw lid aan te brengen. Dit werd een bittere noodzaak genoemd. Discussie Het voorstel van het bestuur om de con tributie te verhogen ontlokte enige discus sie, hoewel het voorstel zonder stemming werd aanvaard. Een der leden was de mening toegedaan dat de mogelijkheid ter vermeerdering van de inkomsten gezocht moet worden in de verhoging van de pensioenprijzen, dus in de exploitatie van het asiel. De zomer- prijzen zouden bijvoorbeeld drastisch onder het oog moeten worden gezien. Dat er te weinig nieuwe leden bijkomen was vol gens een ander lid te wijten aan de onvol doende bekendheid die de vereniging ge niet. Het lid deed de suggestie op de be groetingsavonden voor de nieuwe Velse- naren meer bekendheid aan de vereniging te geven. Ook zou worden overwogen of reclame in de vorm van biljetten mogelijk is. Het ligt tevens in de bedoeling dit jaar meer mensen te bewegen er met een lijst voor de collecte op uit te trekken. Voorts werd nog voorgesteld om thuis busjes te plaatsen, waarin bijdragen gestort zouden kunnen worden, waarop iemand uitriep: „Laten we er een televisiepotje van ma ken". Groot verlies Uit het financiële verslag bleek dat het verlies over 1957 3657.09 was, terwijl dit over 1958 4468,02 bedroeg. Dit ondanks de gemeentelijke subsidie van Velsen groot 1500,— en van Beverwijk groot 100,—, alsmede ondanks een gift van een dame uit Den Haag van 500,Wel kon worden meegedeeld dat 1958 voor het asiel een topjaar is geworden wat het onderhoud, Advertentie van uw platen, foto's, schilderijen etc.. Ikunsthand e 11 Kennemerlaan 5 en 5 (b.d. brug) Tel. 5705 de verbeteringen en de uitbreidingen be treft. Hierbij werd de totstandkoming van de achttien buitenhokken genoemd. De aanschaf van een kleine bestelauto werd eveneens een winstpunt genoemd. In het bijzonder omdat aan dit vehikel een grote propagandistische waarde kan worden toe gekend. De heren J. P. Weijburg en P. J. van de Vliet werden tot bestuursleden verkozen. Mejuffrouw A. E. Rosendahl werd herko zen. Dezer dagen zal volgens de plannen de Franse trawler „La Madone" naar haar thuishaven La Roebelle vertrekken, na een verblijf van ruim een half jaar in Vlaardingen waar de werf Figee van het oude schip een modern ingericht vissers vaartuig heeft gemaakt. Deze verbouwing geschiedde voor l'Armement a la Pêche de la Roebelle in Frankrijk, voor welke maatschappij Figee reeds twee nieuwe trawlers heeft gebouwd. De „La Madone" is een schip, waar van 't casco in 1893 is gebouwd bij Mackie Thomson te Glasgow als stoomtrawler; later volgde een verbouwing tot motor schip. Het casco kwam voor groot survey naar Vlaardingen en de kwaliteit van dit vaartuig werd merkwaardig goed bevon den. Bij Figee is een moderne bovenbouw aangebracht zoals die ook op de nieuwe motortrawlers van deze maatschappij ge vonden wordt. Hierdoor werd het mogelijk de accommodatie voor de bemanning ge heel naar het achterschip over te brengen en aan te passen aan de hedendaagse op vattingen. Alle verblijven werden ver nieuwd alsmede de motor. Duitslands eerste fabriekstrawler, de Heinrich Meins van de Gemeinwirtschaft- liche Hochseefischerei te Bremershaven heeft bij de Siegholt-Werft een nieuwe voortstuwingsinstallatie gekregen. Toen het schip in 1957 door de Rickmers Werft werd opgeleverd had het twee Voith- Schneider propellers onder het voorschip voor de voortstuwing. Thans heeft men de ze installatie vervangen door twee aan het achterschip bevestigde schroeven. De twee Deutz-dieselmotoren van 750 pk zijn gehandhaafd gebleven terwijl er twee ge neratoren aan zijn toegevoegd. Met de die sel-elektrische installatie heeft het schip een snelheid bereikt van ruim 13 mijl. De rederij van de Heinrich Meins heeft bij de Rickmers Werft te Bremershüven 'n twee de hektrawler besteld. De heer S. P. Vrolijk, president-direc teur van de rederij Frans Vrolijk te Sche- veningen, zal midden maart per vliegtuig naar Zuid-Afrika reizen om daar de moge lijkheden na te gaan voor de invoer van maatjesharing en gerookte vis uit Neder land. Beschermende bepalingen voor de eigen visserij houden op het ogenblik deze invoer tegen. De heer Vrolijk zal bespre kingen voeren met regeringsvertegen woordigers en met de firma Irvin en Johnson te Kaapstad, die in Zuid-Afrika een monopoliepositie heeft bij de invoer van vis. Aan de veiling Kennemerland kwam maandag de eerste spinazie aan. Het waren de gebroeders Konijn uit de Boekelermeer die voor deze primeur zorgden. Er werd van 1.12 tot 1.31 per kilo betaald voor deze smakelijke verse groente. De noteringen op de Beverwijkse veiling waren maandag: waspeen 1628, boeren kool 1528, prei 14—43, witlof 3463, spinazie 123133, spruiten 34109, peen 611, uien 512. TOCH WINST VOOR WATERLOO Waterloo speelde gelijk tegen WMS, leidster in de afdeling: 2—2. Hierdoor heeft Waterloo een puntje winst geboekt. Dat het deze week Boekenweek is, is in Beverwijk beslist wel te merken. Er wor den verschillende lezingen gehouden en als hoogtepunt komt woensdag de decla matie-avond voor de middelbare scholen en de MULO. In het Centrum had de heer C. Dingier maandagavond dr. Melchior uit Haarlem uitgenodigd, die daar praatte over „Ier land is anders". Met deze lezing werd de boekenweek in Beverwijk officieel inge luid en burgemeester J. G. S. Bruinsma hield dan ook een openingstoespraak. Hij memoreerde de uitlating van minister Marga Klompé, dat het niet meevalt de smaak van het publiek te peilen. Een der de van het Nederlandse volk leest nooit een boek, de helft heeft geen boek in huis. „In deze zaal bevinden zich mensen, die wel van boeken houden. Zij laten zich mee voeren met de belevenissen en leven zich in in de gevoelens van de beschreven men sen." De burgemeester meende, dat de nieu we generatie enige typische leeskenmer- ken vertoont: men is niet traditioneel, vol strekt onromantisch en vraagt als de zen ding van het boek het reageren van de schrijver op vragen, die in de mensen le ven. De schoonheid komt daarna pas. De voorkeur gaat uit naar pocketboeken, psy chologische romans, humoristische wer ken en stripverhalen. De burgemeester vond het verheugend dat Nederland zo veel goede kartoonisten telt. Van de daken „Ik zou het van de daken af willen schreeuwen, dat de mensen naar lezingen als deze moeten komen" zei de heer Bruinsma. „Ik weet het wel, dat hier ook een commercieel element in zit. Maar het gaat er in de eerste plaats om dat er be hoefte bestaat aan goede boeken. Dat is een taak voor de boekhandel, maar ook (Van een onzer verslaggevers) Pakijs, kruiend ijs en zware stormen hebben de bij Labrador vissende Duitse trawlers van de pas ontdekte visgronden verdreven, liet is voor de schepen onmogelijk om hier de visserij voort te zetten. Het risico daarvan is té groot. Het vergaan van twee IJslandse trawlers onderstreepte dit op een lugubere wijze. De aanvoer van roodbaars in de Duitse havens is als gevolg daarvan drastisch verminderd. De roodbaarsrijkdom van de gronden bij Labrador werd ontdekt, kort nadat de IJslanders besloten om de grens van hun territoriale wateren op twaalf mijl uit de kust te brengen, waardoor de vangsten van de aldaar vissende buitenlandse trawlers snel terugliepen. De Duitsers vingen binnen de IJslandse twaalf mijl voornamelijk roodbaars. Het Nederlandse motorkustvaartuig „Liresco" dat vrijdaganacht op de west kust van Jutland gestrand is, is zaterdag avond vlotgetrokken door een Deense sleepboot en naar de haven van Thyboroen gesleept. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling was zaterdag morgen al bij de plaats van de stranding aangekomen, maar de eigenaar van de „Liresco" had al een bergingscontract ge sloten met de rederij Svitzer. De sleepboot „Garm" van deze rederij heeft het schip vlotgetrokken. VELSEN DINSDAG 3 MAART Thalia: „De jacht op een scherpschutter", 20 uur. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Heidestraat: Expositie „Felison" van Ne derlandse zeeschilders, 19 tot 21 uur. Herv. Jeugdgebouw: Toneelvoorstelling „Een feestelijke dag". Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. WOENSDAG 4 MAART Thalia: Als dinsdag. Rex: Als dinsdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Cultureel Gebouw: Bijeenkomst „Foto kring Velsen", 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van so ciale zaken, 1012 uur. BEVERWIJK DINSDAG 3 MAART Kennemer Theater, 14.15 en 19.15 uur: „De reis om de wereld in tachtig dagen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Pas poortenschandaal". Het Centrum, 14 uur: Vergadering Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen. Kennemer Theater, 14.30 uur: Libelle lente-show. WOENSDAG 4 MAART Kennemer Theater, 14.15 en 19.15 uur: „De reis om de wereld in tachtig dagen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik was aan hem verslaafd". Kennemer Theater, 20 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Or kest. De grote Duitse trawlers zijn op de traditionele visgronden op de Noordzee om de noord ter hoogte van de Noorse kust teruggekeerd. Zij voeren in de Westduitse vissershaven weer schelvis, haring, ma kreel, kabeljauw, maar vooral veel kool- vis aan. Koolvis is een poosje erg schaars op de Duitse markt geweest. De prijs voor deze vissoort was hoog. De grote hoeveelheden, die door de grote trawlers worden aange voerd, hebben echter een flinke prijs daling bewerkstelligd. De aanvoer van haring is niet erg groot in Duitsland, omdat het Noorse haring seizoen voortijdig is beëindigd als gevolg van het slechte weer. De Duitse haring- verwerkende industrie moet daarom we derom een beroep doen op de invoer van haring uit de omringende landen. „Vele varkens...." Het staken van de visserij op de vis gronden bij Labrador is voor de Noordzee- Zondag 8 maart worden in Den Haag de nationale kampioenschappen gewichthef fen tweede klasse gehouden. De heer P. Uitendaal, van de krachtsportvereniging „Hercules" zal aan deze wedstrijden deel nemen; hij komt uit in de afdeling licht- zwaargewicht. Filmvertoning voor KAB In het kader van de lij denstij d, voor het feest van Christus' opstanding, heeft de K.A.B.-afdeling Velsen-Noord maandag avond in het St. Jozefhuis de film „De Judas" door de KAB-filmcentrale laten vertonen. Deze film van de Spaanse filmproducent Ignacio F. Iquino, geeft het verhaal van de hoofdrolvertolker Antonio Vilar, die aan gewezen was om in het Passiespel de Ju- dasrol te spelen. Door intrige en bedrog wist hij, die in het gewone leven wegens zijn verregaand egoïsme, bedrog en zelf overschatting door allen in het stadje werd verafschuwd, de Christusrol te bemachti gen. In deze rol leefde hij zich dusdanig in, dat hij „een ander mens werd". Op vele aanwezigen maakte vooral het spel van de hoofdrolvertolker een diepe indruk. Voordat de filmvertoning begon deelde de heer P. Lubbers, voorzitter, mee, dat de ledenwerfactie in enkele dagen dertig nieuwe K.A.B.'ers had opgeleverd. MODESHOW VOOR INSTUIFLEDEN De Instuif Interpar bereidt voor haar leden in de IJmond een modeshow voor. De show zal gehouden worden op zondag 15 maart in het gebouw aan de Kruislaan tegenover de Ireneschool. vissers goed merkbaar. „Het is weer drin gen geblazen om de noord", merkte deze week één van de Noordschippers op. Grote concentraties Russische trawlers bij de Shetlands op de Bressaybank. Veel Duit sers dicht onder de Noorse kust. En het oude spreekwoord „Vele varkens maken de spoeling dun" heeft op zee nog niets aan betekenis verloren D.K.V.-WEDSTRIJDEN. In een aantrekkelijke ontmoeting heeft he1 tweede twaalftal van de christelijke korfbalvereniging D.K.V. een kleine neder laag geleden tegen het Amstelveense C.S.C.A. II. Door het rustige en betere spel van de mensen uit Amstelveen, kwam de zege terecht bij de ploeg, die er het meeste recht op had (02). Het junioren A-team onderstreepte nog eens duidelijk zijn kampioenskansen, door met een fraaie 61 overwinning uit Haar lem terug te keren. Doordat de S.D.O.-junioren hun wed strijd tegen K.I.O.S. wonnen, zal de ont moeting D.K.V.-junioren AS.D.O. junio ren A de beslissing moeten brengen. Het junioren B-team tenslotte verloor met 2—0 van de Rooswijk-junioren. voor de bibliotheken. De mentaliteit van het publiek moet worden verbeterd." Dr. Melchior begon zijn inleiding enigs zins met angst en beven. Had de inleiding van de burgemeester niet gewezen op een modern onbegrip voor romantiek? Welk een beproeving juist voor de Haarlemse doctor! Hij ontdekte al spoedig, dat in deze zaal zijn publiek beslist wel meeleefde, en ver telde daarna veel wetenswaardigs over Ierland op zijn eigen wijze. Menselijk Het boeiende van dr. Melchior is altijd weer zijn menselijke aanpak. Het gaat hem om de mens in zijn lijden en werken, en dat werd bij deze inleiding over Ier land weer heel duidelijk. Vol medegevoel sprak hij over het Ierse volk, een dappe re samensmelting van Pykten en Kelten, dat onder Engelse overheersing raakte door eigen verdeeldheid. Het kwam onder de knoet en kon nog slechts met weemoed denken aan zijn glo rierijke geschiedenis, aan zijn in heel Europa beroemde studiecentra, en zijn geleerde predikers, zoals Willibrord en Bonifacius, die naar het vasteland waren getogen. „Het volk werd gewurgd en vermoord" drukte de spreker het uit. „Dat gebeurt wel vaker, maar hier gebeurde het heel zoetsappig en stilletjes weg. Maar het ge volg was, dat alles plat ging, dat men in heel Ierland maar weinig schilderijen meer ziet, en men zijn toevlucht ten slotte nam tot het laatste middel tot vergetel heid: de fles. Dr. Melchior vertelde over de aardap pelziekte, die drie jaar lang woedde, en anderhalf miljoen mensen deed sterven, terwijl nog eens anderhalf miljoen men sen het land verlieten. Dit wegtrekken is sindsdien al maar doorgegaan. „De Engelse regering heeft nooit gehol pen." zei de spreker. „Men kan zich voor stellen hoe de Ieren over de Engelsen den ken, ongeveer zoals wij over de Duitsers. Het kon wel eens zijn: hoe beter men een volk kent, hoe minder men er van houdt." Dr. Melchior liet de aanwezigen de Ier se vrijheidsstrijd beleven, die het land weer tot Vrijstaat maakte. Fantasie Maar hij ve-telde ook vrolijke dingen over de Ieren met hun grote fantasie en liefde voor de historie, die er toe heeft ge leid, dat ieder dorp zijn eigen archaelo- gische vereniging heeft, zoals een Neder lands dorp trots is op zijn fanfare. Al zijn cr ook dorpen, die nu alleen nog maar door duizenden konijnen en wat schapen worden bewoond, zoals op de eilanden, die door de bevolking zijn ver laten. Tot laat in de avond heeft men ge boeid naar dr. Melchior geluisterd, die zijn betoog met film illustreerde. De leden van de bloemenveiling 't Cen trum te Beverwijk zijn opgeroepen voor de jaarvergadering die op zaterdag 7 maart in het veilinggebouw zal worden gehouden. De agenda vermeldt bestuursverkiezing: de heren N. S. Boogaard en de heer A. Jansen zijn aftredend; uitbreiding van het bestuur met twee leden. Er zullen voorts enige wijzigingen voorgelegd worden voor de vaststelling van het nieuwe huishoude lijk reglement, het. marktreglement en het aanvoerders- en kopersreglement. Maar wellicht het belangrijkste agendapunt is: mededelingen over de plannen voor de bouw van een nieuwe veiling. „WEENINK" 3 SCHAAKTE TEGEN „V. V. V." 4 Het derde team van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft in de bonds- competitie tegen VVV 4 uit Alkmaar gelijk (5-5) gespeeld. In de onderlinge competitie werden de volgende resultaten behaald: Stet—Wortel 1-0, Van 't HoffGigengack 0-1, Gigen- gack—Van 't Hoff afgebr., Nijkamp—Slings 0-1, Slinks—Nijkamp 1-0, Beekhoven—De Koter 1-0. GEERT VAN DER WEL zal deze week veertig jaar verbonden zijn aan de bloe menveiling „Het Centrum". Op 5 maart 1919 vonden de toenmalige exploitanten van de Beverwijkse bloemen veiling het nodig een medewerker in vaste dienst aan te stellen. De exploitanten wa ren toen de heren A. van der Wel, J. Schoehuis en Chr. de Goede. Zij besloten de toen 20-jarige Geert van der Wel te nemen, want Geert (zoals nu nog iedereen hem op de bloemenveiling noemt) wist al iets van het veilingwezen af. Sinds 1914 was hij op het kantoor van de firma Kluft en Tervoort op de Meer. Het ging er in die eerste dagen nog al gemoedelijk toe. Van der Wel deed alles alleen: hij zorgde voor de administratie, verzorgde de emballage en zorgde er voor dat er aanvoerders en kopers kwamen. Men had toen ook nog geen vast veilinggebouw: er werd in die dagen op de bovenzaal van het toenmalige hotel „De Zon" geveild. Als die bovenzaal niet beschikbaar was, dan ging men naar een pakhuis aan de Slangen weg: een brief je aan de hoteldeur vertelde koper en in brenger waar zij terecht konden. In die tijd waren er nog maar een goede twintig in brengers en een tiental vaste kopers. Wa ren er geen bloemen, dan was er ook geen veiling en dan moesten de kopers natuur lijk hiervan in kennis worden gesteld; Van der Wel werd dan naar de veilingen in Amsterdam en Rijnsburg gestuurd om daal de kopers een briefje in de hand te duwen. In Rijnsburg is het gebeurd, dat terwijl hij de briefjes ronddeelde, op de koperstribune luidkeels geprotesteeerd werd tegen een dergelijke concurrentiepoging ten voordele van de Wijker veiling; Van der Wel werd meteen uit de Rijnsburger veiling gegooid! Na een jaar zo het mannetje van alles aan de veiling te zijn geweest, werd de heer Van der Wel tot veilingmeester be noemd. Hij is de man die op marktdag de bloemen in de kortst mogelijke tijd aan de man brengt. Dit gaat hem buitengewoon goed af, al wordt het ook voor de veiling meester steeds moeilijker om in de nauwe behuizing der bloemenveiling alles op tijd en vlot te laten verlopen. In veertig jaar zijn er heel wat kwekers en kopers geko men en gegaan. Maarten Wagenaar uit Leeuwarden en Rein de Groot uit Haar lem zijn kopers die Van der Wel van het begin van zijn veilingtijd af hebben mee gemaakt; zo ook de inbrengers G. Bork uit Assendelft, S. van der Steen uit Uitgeest en de gebroeders De Vries uit Beverwijk. Wat zou Van der Wel nu wel het vurigst wensen? „Een nieuw, modern veilinggebouw", zegt hij. Wel, dat komt er. Maar niet deze week. De uitgever van de nieuwe verhalenbun del „Tussen hemel en afgrond" van Bel campo, heeft op de flap laten drukken dat de auteur zijn werk pas uit handen geeft als het hem volledig bevredigt. Zulke nietszeggende mededelingen krijgen meestal pas zin als het omgekeerde waar is. Van de veertien verhalen zijn er dan ook acht die onder het niveau liggen, dat Belcampo zijn naam heeft doen verdienen als knappe verteller van grillige bedachte maar in wezen warm menselijke verha len. Wel hebben in deze nieuwe bundel al le verhalen gemeen dat zij „tussen hemel en afgrond" zijn, grenssituaties tussen het allerverschrikkelijkste en het aller- lieflijkste. En als zodanig zijn de grillige fantasie en de wat ontgoochelde menselij ke deernis, die Belcampo kenmerken, toch bij al deze verhalen betrokken. Maar het gemak waarmee de auteur nu in de mees te verhalen excessief het nare en navran te toespitst, is niet meer een vormgeving van het liefelijke en het negatieve, maar een vervorming ervan, zodat het mense lijke buiten de verhalen is komen te liggen en niet meer herkenbaar zou zijn voor iemand, die voor het eerst in zo'n verhaal met. Belcampo kennis maakt. Het hierbovenstaande geldt niet voor de stijl. Belcampo schrijft eenvoudig, recht op zijn luisteraar af. Hij schrijft niet voor zichzelf. Hij is er zich -,-oortdurend van be wust dat er meegeluisterd wordt en hij maakt zich aan die luisteraar gelijk, zoals hij naar hij zegt ook de gewoonte heeft zich als medicus aan zijn patiënten gelijk te maken, wanneer hij met hen spreekt. De directheid dwingt de lezer elk verhaal binnen, ook het minder geslaag de. Wat die minder geslaagde verhalen betreft: als een vrouw zich in een modelsla gerij laat slachten en verwerken om haar hongerende man aan het front in het leven te houden, denkt men niet aan de schoon heid van opofferende liefde; als een reu zin bevalt van een kind, dat meteen een jacquet aankrijgt dat te krap is, denkt men niet aan de gebeurtenis der mens wording; als een statisticus zelfmoord pleegt om een voorspelling inzake het zelf moordcijfer te doen uitkomen, denkt men niet dat zo'n voortreffelijk geleerde een zegen voor het land is; als een boer. nadat zijn vriend op een kruispunt is overreden, zich nog steeds afvraagt waarom er een bordje „levensgevaarlijk" staat, is men niet geneigd de simpele eenvoud van het landelijk leven te prijzen. Het zijn navran te verhalen, die berusten op een poëzie, welke er niet meer in is te vinden. Voor: De kogel. De derde dag, Oost-West. en Kraambezoek geldt hetzelfde. Het zijn schetsen, illustraties van een idee of het afreageren van moederloze deernis en menservaringen. Het is macabere humor, gebaseerd op een vondst of een werkelijk heid die te ijl is om voor een kort verhaal te dienen. Men zou ze „litteraire cursief jes" kunnen noemen. In de overige zes verhalen is Belcampo echter weer op zijn best: de man die de macht van het normale, voorzover dat menselijke vrijheid bedekt, even sterk haat als de macht van het abnormale, voorzover dat menselijke vrijheid preten deert. In het verhaal „De rector en zijn ziel" komt dat heel sterk tot uitdrukking. De rector gaat uit stelen om zijn ziel te redden. Waarom heb ik een ziel in mij als daar geen spel mee mogelijk is? Allen zijn wij in de ban geraakt van het dagelijks le ven. En: de maatschappelijke orde. die op mijn bestaan is gaan drukken als lood Met een sprankelende vondst kom het ver- In het lopende jaar zullen in de ge meente Velsen de kinderen, geboren in de jaren 1958, 1949, 1948, 1947, 1946 en 1945 de eerste twee injecties tegen poliomyelitis kunnen ontvangen. Op 9 maart wordt met het toedienen van de eerste inspuiting een begin gemaakt; tussen deze datum en 20 maart zullen de kinderen daarvoor worden opgeroepen. De tweede injectie heeft plaats in de periode tussen 6 en 17 april. De kinderen die een school in deze gemeente bezoeken zullen zoveel mogelijk via de schoolhoofden wor den opgeroepen en in schoolverband naar de inentingslokalen gaan. De overigen ont vangen aan het adres van de ouders of verzorgers een persoonlijke oproep. Aan alle ouders of verzorgers van de betrokken kinderen is een inlichtingenkaart toege zonden. Op deze kaart moesten enkele gegevens worden ingevuld terwijl daarop mede de toestemming van de ouders tot de Inenting moest worden vermeld. Daarna moesten de kaarten worden ingeleverd: die van de in deze gemeente schoolgaande kinderen bij de schoolhoofden, die van de overige kinderen door terugzending recht streeks aan de eerste afdeling van het raadhuis. De kinderen van de ouders of verzorgers die de kaarten niet hebben in geleverd of teruggezonden worden niet voor de inenting opgeroepen. De inentingen, die gratis geschieden, worden door de ge meentelijke geneeskundige en gezondheids dienst verricht. Het eerste team van de Velser Tafel tennis Club heeft in de thuiswedstrijd TYBB-2 een behoorlijke nederlaag te ver werken gegeven. De gastheren waren op permachtig en van enige spanning was dan ook geen sprake. Van Weelderen en Oort wonnen met groot gemak hun drie partijen terwijl Van de Pol slechts één maal in Rietvink zijn meerdere moest erkennen. Het dubbelspel werd door TYBB gewonnen zodat de einduitslag van 82 in het voor deel van VTC-1 uitviel. VCT-2 was op bezoek bij Togido-6 en kon met de grootste moeite een (5—5) ge lijk spel in de wacht slepen. VTC 2 heeft voorts nog een thuiswedstrijd tegen Johez- 2 gespeeld en met 6—4 gewonnen. VTC-3 heeft in de uitwedstrijd tegen Winfried-2 de zwaarste nederlaag van dit seizoen moeten incasseren. Met een 10—0 nederlaag moest de thuisreis naar IJmui- den aanvangen VTC-4 had een strijd in eigen huis tegen VTC-6. De einduitslag: 91 voor VTC-4. VTC-5 moest ook al met een zware ne derlaag (91) genoegen nemen en wel van Rapidity-6. Kok was het die de eer redde door Kleyne te verslaan. Het eerste damesteam van VTC heeft het sterke RKTVU met groot verschil ge klopt: 73. VTC-2 kon met veel moeite een 5—5 ge lijk spel tegen Spinneweb-1 behalen. VTC-3 was op bezoek bij Prowano-1 en kreeg het daar zwaar te verduren. Slechts de dames Belfroid en Zuurbier konden een maal een t.egenpunl scoren en daarmee was de koek op. Einduitslag 3—7, haal teneinde, als de rector dolgelukkig in het gareel terugkeert met alleen een meer eigen manier van „lopen". „Kruis of munt" is een misschien nog mooier ver haal over een man, die een manshoog kruis koopt in een winkel van religieuze artikelen, waarvan de eigenaar alleen nog maar de munt ziet en het verkoopstertje alleen maar het kruis. „Avontuur in Am sterdam" is ook zo'n typisch Belcampo- verhaal, dat diens burleske en wijze fanta sie helemaal méé had en diens hartstocht voor Amsterdam. „Tussen hemel en afgrond" is een verha lenbundel, die geen liefhebber van Bel campo mag missen. Al zijn niet alle verha len geslaagd, toch bevatten zij alle nog re geltjes die men niet gemist zou willen heb ben. En de overige doen Belcampo weer kennen als de oer-Hollandse auteur, die met zijn benen op de grond stat, het hoofd in de wolken heeft en tussen beide een warm, innig menselijk hart. Een hart tus sen hemel en aarde. Ton Neelissen De eerste veldhandbalcompetitiedag na de langdurige rust heeft voor het eerste dameselftal van de handbalvereniging „IJ mond" geen moeilijkheden opgeleverd; de IJmond 1-heren daarentegen werden in Bussum onder de voet gelopen. De IJmond- dames lieten zich in Heemstede door HBC niet verrassen: zij scoorden vier maal en kregen een punt tegen. In Bussum wees de strijd van de IJ mond 1-heren tegen BHC er aanvankelijk niet op. dat de gasten gevoelig zouden gaan verliezen. Maar hel liep geheel anders uit: het werd een 159-zege voor de gastheren! De overige uitslagen waren: Dames: TYBB 2—IJmond 2 5—3; De Blinkert 2— I.Jmond 3 53. Dames-junioren: De Blin kert bIJmond a 11. Heren: IJmond 3 Concordia 3 42. Meisjesaspiranten: IJ mond bIJmond a 36; De Blinkert e IJmond c 01; IJmond dFull Speed b 93; De Blinkert fI.Jmond e 91. Jon gensaspiranten: De Blinkert. bIJmond a 213: Concordia bI.Jmond c 91. „THESPïS" MET „ERIK EN IRENE" De eerste uitvoering van „Thespis" is vastgesteld op zondagavond 8 maart in de toneelzaal van het Kennemer Theater te Beverwijk. Opgevoerd wordt het toneel spel „Erik en Irene", onder regie van Wil Seignette. De controverse tussen het bestuur van de stichting Zwembad Castricum en de K.V.P.-fractie, met betrekking tot de sa menstelling van het stichtingsbestuur is thans uit de wereld. Na een tweetal be sprekingen, waarbij het middenstandsac tiecomité had bemiddeld is men tot volle dige overeenstemming gekomen. Thans zijn vier katholieken op de voordracht ge plaatst. om zitting te nemen in het stich tingsbestuur, waarvoor de reeds gepas seerde akte zal worden gewijzigd. Ook op enkele andere punten zal een wijziging in de akte moeten plaatsvinden omdat hier aan, volgens de katholieke fractie, nog wel enige haken en ogen kleven. Na deze overeenstemming werd bekend gemaakt dat besluiten eerst dan bekrachtigd kun nen worden wanneer 75 percent van het bestuur zich hierachter plaatst. Door de toevoeging van vier nieuwe bestuurders wordt het bestuur uitgebreid tot 5 perso nen. De nieuwe bestuurders zijn mevrouw •J. A. M. Grond-Erftemeyer en de heren J. Kaandorp, M. Klaver en Th. Berlee. GROENTEVEILING „ONS BELANG" Op de veiling van „Ons Belang" te Cas tricum zijn kwantiteit en kwaliteit van de aangevoerde produkten van dien aard dat men met verlangen uitziet naar de komst van de eerste zomergroenten. De prijzen van maandag waren: boeren kool 0.080,20 Y2; groene kool 0,20; spruiten 0,460,51; ongeschoonde soort 0.280.41; schorseneren 0.41; kop- sprduiten 0.28; prei 0.140.23. Prijzen van maandag Heilbot 3.502.90. gr. tong 3.40--3.00 grm. tong 3 40—3.00, kim. tong 3.50-3.20, kl tong 1 3.40 - 2.60, ki. tong II 2 30-2.00, tarbot I 3.30- 2.60 per kg. Tarbot IV 8154, gr schol 211- 22, grm. schol 37-22, kim. schol 57 27. kl. schol I 52—27. ki. schol II 4317, schar 32 17. bot 10—8, v. haring 3320, makree) 28—18, gr. schelvis 79—56. grm. schelvis 6658. kim. schelvis 62 57. kl. schelvis I 62—51, kl. schelvis II 57 -42, willing 35—8, gr. gul 37-30. micl. gul 35 27. kl. gul 32—24, kl. haai 30. ham 96 80, poontjes 40 -26, kl. koolvis zw. 23—18, kl koolvis wit 31—25 per 50 kg. Gr. kabeljauw 260—72, gr. koolvis zw. 62—54, gr. koolvis wit bo—67, gr. leng 80—71 per 125 kg. Aanvoer van maandag Aangevoerd werden totaal 7170 kisten vis. Besommingen van maandag 1 trawler met 15.400. RO Dirkje 17.600. SCH 117 21.400, VL 97 8000, VL 85 9500, KW 19 3000. KW 16 4910. KW 91 6850, KW 44 5720, KW 168 I 5570, KW 138 6220. KW 153 17.200, KW 99 21.000, KW 75 11.250, KW 141 2720, KW 45 5730, KW 48 t 7040, KW 15 5540, KW 107 2750, KW 166, 2540, KW 169 l 2380, KW 26 3680, KW 108 ƒ3100. KW 17 ƒ3100, KW 160 3060, KW 92 ƒ2110, KW 84 3060, KW 105 2900. KW 27 2800, KW 77 1580, KW 96 4330, KW 72 2880, KW 142 ƒ3410, KW 133 2740, KW 79 3350, KW 134 3500, KW 210 2650, KW 58 2700, KW 63 2460. KW 178 3030. KW 98 1130, IJM 211 I 9600, IJM 29 2640, IJM 31 3250, IJM 60 4000, IJM 11 I 2550, IJM 61 ƒ3470, IJM 30 2640, IJM 208 3360, IJM 40 2850, IJM 78 1750, IJM' 62 2970, IJM 64 2410. IJM 52 2640, IJM 210 I 4480, IJM 43 I 3320, WR 51 I 3510, WR 49 4320, WR 34 2960, WR 56 I 2500, WR 50 3300, WR 7 2640, WR 33 2700, HD 125 2630. Maandag kwamen in IJmuidcn aan: Vilnius van Kaliningrad: Mosel, Nyköping; Bomma. Halden. Henri G, Melilla. erts lossen Buitenhaven Hoog ovens: Plato, Aarhus; Clangula, Liverpool; Bauta, Mantyluoto; Texclstroom. Liverpool: Theano, Du blin; Rhein, Hogenaes; Heimdal, Narvik; Kolom- na, Riga; Burgundia, Gothenburg, cellulose lossen Papierfabriek Velsen; Martha Ahrens. Rotter dam: Amstelvaart, Karlshamn; Start. Rotterdam, walsmateriaal- laden IJmuiden; Morag, walsma- teriaal laden IJmuiden; Magas, Rotterdam; Rien Teekman, Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Port Talbot naar Waterford, kunstmest IJmuiden: Yewlorest, Dover, ledig P.KN.-Gentraie; Kungso. GdansK, ledig Papierfabriek; Automedon, Bremen; Ura nus B, Gloucester, kunstmest geladen IJmuiden; Con Zelo, Waterford; Brabant, Antwerpen; Neth. Coast. Rotterdam; Olhorn, Rochester; Skautroll, Le Havre, ledig van Buitenhaven IJmuiden; Role. Stockholm; Capella, Rotterdam, walsmateriaal ge laden voor Basse Indre; Wexford, stukgoed van Koog aan de Zaan. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Leliegracht naar Scheveningen; Hirondelle Harlingen; Notos, Tunis. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst oi bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterda m is gegaan).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10