Perslucht wint het van de hamer in de meubelindustrie Discussie in Wesf-Duitsland over snelheidsbeperking Vijfendertig mannen doen nu het werk van honderdtien in het verleden Tegenstanders hebben machtige bondgenoten DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 Havenverkeer Amsterdam Pro en contra Twee doden in het verkeer Twaalf jaar voor man die zijn drie kinderen vergaste Nieuwe beveiliging was de eerste dag al defect Gasslang losgeraakt, baby omgekomen Tegen jongen, die een hem onbekend meisje wilde wurgen, 8 jaar geëist K. de Jong veertig jaar bij onze onderneming Militaire nooddienst in Indonesië Premier Kassem belooft „nieuwe revolutie" Sir Hugh Foot en Makarios beraadslagen over Grivas Pakistan wijst nieuwe Russische nota af Premier van Ceylon doet beroep op arbeiders Beleggingsvoorlichting DINSDAG 3 MAART 1959 ALS JE ALS LEEK de ruime werkhal van de gloednieuwe meubelfabriek binnenstapt, is er één ding, dat je onmiddellijk opvalt. Het vrolijke kloppen van hamers op hout ontbreekt. Het forse zuchten van de perslucht, waarmee nu het meubel voor onze woning in elkaar wordt gezet, is er voor in de plaats gekomen. Forse zuchten, die worden afgewisseld door het hoge zingen van de lintzagen of de lage bromstem van de vlakbank. De romantiek van de schemerig donkere werkplaats van de oude meubelmaker, die als een beeldhouwer en met eindeloos geduld sterk en vlammend eikenhout fraai bewerkt zal men er vergeefs zoeken. Een staalblauwe machine heeft zijn handwerk overgenomen en groeft in luttele minuten de prachtige krullen in het hout, waarvoor de oude meubelmaker een dag uittrok. Ritmisch en zonder onder breking werkende machines. Wonderen van techniek, die fraaie krullen binnen het. bereik van vrijwel iedereen hebben gebracht HET IS NIET donker en rommelig in deze werkplaats en er staan geen borrelen de potten met lijm op het vuur. Het is er licht en ruim. De zon valt naar binnen door grote en hoge ramen. De machines staan ordelijk en logisch opgesteld. De delen, waaruit straks een boekenkast, een salon tafel, een dressoir of een bank zal worden samengesteld, liggen op ordelijke stapels naast de machines. Er ligt vrijwel geen zaagsel op de vloer. De lucht is niet gevuld met duizenden houtdeeltjes. Grote buizen zuigen het zaag sel naar een soort moderne' theepot, die cycloon wordt genoemd en op de binnen plaats van de fabriek staat opgesteld. Een cycloon, die het zaagsel als brandstof voor de heteluchtverwarming van de fabriek weer aanvoert, zodat er praktisch geen houtstofje nutteloos verloren gaat. Er zijn geen grauwe muren in deze werk plaats; wèl muren, die in vrolijke en func tionele kleuren zijn geschilderd. Er staan geen opgejaagde mensen achter de machi nes, maar mensen, die de wonderen van de techniek rustig bedienen. DE BOUW VAN deze hypermoderne meubelfabriek op liet industrieterrein ten zuiden van de Vissershaven heeft een sim pele oorzaak. De directeur van de fabriek, de heer F. J. M. Coesel uit Santpoort, is zó gehecht aan zijn woonplaats, dat hij er een voudig niets voor voelde om een meubel fabriek buiten de gemeente Velsen te laten bouwen. Hoewel de meest geschikte plaats voor een meubelfabriek ir. het centrum van het land ligt. Toen men éénmaal had besloten om de nieuwe fabriek op het nieuwe terrein bij de Vissershaven te bouwen, besloot men te vens om het dan ook meteen heel goed te doen. Te zamen met de architect ging de bedrijfsleider, tevens ontwerper van de meubelen, de heer H. Kremer aan het werk. Het resultaat van deze bedrijvigheid was een fabriek, waarin „routing" zit. Een fabriek, waarin vijfendertig arbei ders evenveel meubels in een week ver vaardigen als honderdentien arbeiders in een ouderwetse meubelfabriek. Een fabriek, die zich na een start met „Gothisch" nu voornamelijk toelegt op de vervaardiging van het huidige smaakvolle en eerlijke moderne meubel zonder tierlantijnen, om dat het huis van deze tijd daarom vraagt en het kopende publiek dit meubel na een lange aarzelende overgang plotseling snel is gaan waarderen. VOORAL HET wandmeubel, dat op al lerlei manieren is te gebruiken, vormt een basis voor de produktie van de fabriek. Vanzelf is dat overigens niet gegaan. De heer Kremer, die juist een nieuw en bij zonder mooi afgewerkt wandmeubel heeft ontworpen, heeft daar een verklaring voor „De bestedingsbeperking, die een onver mijdelijke teruggang in de produktie ten gevolge had. dwong ons om andere wegen in te slaan. Het gevolg daarvan is geweest, dat er in korte tijd modellen op de markt zijn gekomen, die eigenlijk pas over tien jaar hadden kunnen worden verwacht. Meubelen, die volkomen passen in het huis van deze tijd. Meubelen, die strak zijn. stijl en souplesse hebben en soms demontabel zijn. Meubelen, die binnen het bereik van vrijwel ieder verloofd paar liggen. Dóór ging het tenslotte om." Geen lopende hand HET ONTWERPEN VAN deze strakke •noderné meubelen zonder tierelantijnen maakte ook de inschakeling van de machi ne op grote schaal mogelijk. Maar deze in schakeling van de machine, die een hele boel handelingen van de meubelmaker kon overnemen, heeft niet geleid tot het invoe ren van een lopende band. Hout leent zich daar niet. voor.' Het is een levend produkt Als je het gaat be werken kom je wel eens voor moeilijk heden te staan, die de machine niet kan oplossen, zodat de afwerking van het meu bel voor rekening van de meubelmaker blijft. In de fabriek wordt daarom bij de fabricage van de meubelen een soort door schuif systeem toegepast. De machines in deze fabriek kunnen ech ter veel. Heel veel zelfs. Als het hout eiken, ahorn, beuken en tegenwoordig veel teak en afro-teak uit het magazijn de werkhal binnen wordt gereden, passeert het eerst de schaafbank en daarna de vlak bank. Dan ziet het er al prachtig glad uit. Het op maat zagen van de leden doet de afkortzaag in één keer. Hij kan tot op twee meter worden gesteld. Daarna gaat de door negen motoren aan gedreven „alles kunner" aan de slag, hij profileert, slaat pennen, maakt verstekken en nog veel meer. Moeten er gaten in het hout worden geboord? De duvelboorbank doet het. Dertig gaten tegelijk? Horizon taal? Verticaal? De duvelboorbank kan het. Moeten er delen met houtsnijwerk worden versierd? Er hoeft geen man met een steek beitel aan te pas te komen. Er staat een machine, die dat keurig en geweldig vlug kan. Zijn er lange gaten nodig voor het inzetten van sloten voor een kastlade? Er staat een machine, die dat in een oogwenk doet. GEEN MAN behoeft zwetend en zwoe gend in deze fabriek het hout te bewerken. De machine doet het voor hem. De machine zaagt en schaaft, boort en schuurt, perst en plakt. Meubelplaat komt schijnbaar moei teloos tot stand. En alle keurig afgewerkte delen van het meubel komen tenslotte in een montagehal terecht, waarin vrijwel geen hamer wordt gebruikt. De lage vlakte ten zuiden van I.Tmui- dens vissershaven, die ontstaan is na het afgraven van de duinen en de grommende wandeling van de bull dozers, krijgt vrijwel onopvallend een eigen karakter. Langzaam wellicht voor de mensen, die van een snelle toe vloed van kleine industrie als een soort van tegenwicht van de staalindustrie hadden gedroomd, maar snel voor de mensen, die alléén bij mooi weer een wandeling naar 't havengebied maken, ontstaat hier een wijk van moderne bedrijven. Eén van de bedrijven, die hier op een goede dag als het ware uit de lucht is komen te vallen, is de meu belfabriek Fraco. Een hypermodern be drijf. dat aan vijfendertig mensen werk geeft en in het geheel niet meer te ver gelijken is met de meubelmakerij van vroeger. Waarom dat niet meer kan, wordt in nevenstaand verhaal verteld. Alle delen passen prachtig in elkaar. De delen worden met lijm ingesmeerd en daarna losjes in elkaar gezet. Een machine, die korpuspers wordt genoemd, doet met een druk van zeven atmosfeer de rest. Het meubel wordt daarna gecontroleerd en naar de spuiterij gedirigeerd. Een ruimte, die naar zuurtjes ruikt. Het krijgt hier de gewenste kleur en glans en het is na de laatste controle klaar voor het gebruik. ZO VERLAAT per weck voor een waarde van twintigduizend gulden aan meubelen deze fabriek. Glanzend en ple zierig nieuw ruikend. Moderne meube len, die met zorg en vakmanschap zijn vervaardigd door de mens en zijn machi nes. Vierhonderd salontafels? Honderd- vijftig dressoirs of bergmeubels? De vijf endertig mannen van deze fabriek kun nen ze in één week vervaardigen, zonder dat zij blaren van schaven of hameren in hun handen krijgen. In de week van 22 tot en met 28 februari zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 155 schepen (344.490 b.r.t.) en vertrok ken 144 schepen (292.890 b.r.t.). Gedurende de maand februari zijn 546 schepen aangekomen (1.274.364 b.r.t.) en 548 schepen vertrokken (1.299.384 b.r.t.), Ook in Bruinisse wordt hard gewerkt aan een onderdeel van het Deltaplan. Men is er onder meer bezig met de aanleg van een nieuwe vissershaven. Er komt voorts een werkhoven voor de dam in de Grevelingen. Deze dam zal tevens de toekomstige verbinding vormen tussen de randstad Holland en Schouwen-Duiveland. Op de bovenste foto van de oude vissershaven is links de nooddam te zien, die na de storm ramp werd aangelegd. De onderste foto toont het plaatsen van betonnen golf brekers op dc nieuwe zeewering bij Bruinisse. Als een reusachtige leg puzzel passen de blokkenin elkaar. (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek wordt de laatste maanden druk gediscussieerd over het voor en tegen van een algemene snelheids beperking. Tc Bonn zou men zelfs overwe gen wettelijk op de autobanen slechts een snelheid toe te laten van honderd en op de gewone wegen van tachtig kilometer per uur. De tegenstanders van een derge lijk onderwerp zijn groot in aantal en men vindt ze in alle lagen der bevolking. De Westduitse autobanen zijn voor iedere autorijder, die wil opschieten, een genot als er tenminste geen herstelwerkzaam heden aan de gang zijn. Men kan er ongeli miteerd snel op rijden, men heeft dc ruim te, men rijdt betrekkelijk veilig. En toch gebeuren op deze autobanen nog vele on gelukken. Dat is aanleiding geweest om op de autobaan van Frankfort naar Hei delberg een snelheidsbeperking van hon derd kilometer in te voeren, waardoor het aantal ongelukken snel is afgenomen. Des ondanks meent men algemeen dat op de grote wegen niet de snelheid oorzaak van de ongelukken is. Hier gelden andere fac toren. Men heeft bijvoorbeeld op de autobaan Frankfort-Heidelberg over een lange pe riode onderzocht welke soorten ongevalty pen het meest voorkomen. Daarbij bleek, dat bij het oprijden en verlaten an de autobaan de meeste ongelukken gebeu ren. te weten bijna negentig percent. In beide gevallen wordt de snelheid onder schat. Men rijdt te dicht op elkaar of men start te langzaam en maakt brokken. De autokoningen in de Bondsrepubliek voelen niets voor een snelheidsbeperking. Mannen als Nordhoff, de directeur van de Volkswagenfabrieken, de constructeur Porsche, de Mercedes-constructeur Nal- linger en de oud-renner Hans Stuck menen allen dat de wetgever ervoor moet zor gen, dat het verkeer zich gemakkelijker kan bewegen, dat het verkeer vloeiender verloopt, dat opstoppingen worden vol komen. Stuck beweert, dat langzaam rij den meer vermoeidheid veroorzaakt dan snel rijden, omdat een langzaam-rijder snel afgeleid wordt, terwijl een hardrijder zich moet concentreren op de weg. Tijdens een bijeenkomst van deskundi gen te Frankfort bleken grote tegenstel lingen te bestaan. Volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung waren hierop medici, psychologen, verkeersjuristen, ingenieurs en andere deskundigen vertegenwoordigd. De voorstanders van de snelheidsbeper king voeren vier argumenten: 1. Hoge snelheden eisen te veel van de chauffeur en schaden zijn gezondheid, 2. Bij hoge snelheden kan een normaal mens minder waarnemen dan bij lagere snelheden, 3. Bij hoge snelheden komen in het geval van een ongeluk ernstiger verwondingen voor dan bij lage snelheden, 4. De snel heidsbeperking leidt tot rust in het ver keer, gelijk is bewezen door de beperking tot vijftig kilometer in de bebouwde kom. De tegenstanders menen deze argumen ten te kunnen ontzenuwen. Volgens hen is het gevaar voor de gezondheid van een hoge snelheid individueel zeer verschil lend. Dat gevaar hangt af van de ver keerssituatie, het autotype, de weg, de er varing en wat dies meer zij. Aan het ar gument van de verminderde waarneming bij hogere snelheid hechten deze tegen standers van de algemene snelheidsbeper king ook geen waarde. Dit hangt naar hun oordeel af van de regeling van het ver keer, het voorkomen van wegkruisingen en dergelijke. Ook menen zij dat de zwaar te van de verwondingen heus niet samen hangt met de snelheid waarmee een auto een ongeluk krijgt. Met het verminderen van het aantal motorfietsen en het zwaar der worden van de auto's vermindert ook de ernst van de verwondingen. Het aan houdend in kolonnes rijden op de autobaan met een snelheid van honderd kilometer is volgens de deskundigen veel gevaarlij ker en leidt tot ernstiger verwondingen dan het de kans geven aan snelle wagens „er uit te springen". Tenslotte voeren de tegenstanders aan, dat slechts een tiende percent van alle automobilisten sneller dan 120 kilometer per uur pleegt te rij den. Dit geringe aantal kan huns inziens onmogelijk verantwoordelijk gesteld wor den voor het grote aantal ongelukken. De leek, die met zijn auto alleen maar wil opschieten en daarbij zo rustig mo gelijk rijden moet eigenlijk beide deskun dige groepen gelovenDe gemiddelde Westduitse automobilist, die niet beter rijdt dan de gemiddelde Nederlander (eer der slechter) is echter tegen de algemene snelheidsbeperking. Niet omdat hij zo graag heel hard rijdt, maar omdat snel heidsbeperkingen leiden tot dicht op el kaar rijden en derhalve tot verhoogd ge vaar. Voorlopig lijkt de kans op een alge mene snelheidsbeperking in West-Duits- land dan ook niet groot De 49-jarige W. Harland is te 's Graven- hage op Het Spui om het leven gekomen. Hij bereed een bromfiets en begon plot seling te slingeren. Zijn wiel raakte de trottoirband, waardoor hij viel. Hij over leed vrijwel direct. In de dichte mist is op de provinciale weg tussen Broek en Waterland en Het Schouw een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon is gedood en één zwaar gewond werd. Drie personenauto's reden achter elkaar. De achterste wagen wilde met grote vaart de voorste twee passeren, juist toen uit tegenovergestelde richting een autobus naderde. Er ontstond een hevige botsing. De personenauto werd zwaar beschadigd en de bestuurder de 43- jarige J. W. uit Amsterdam, kwam om het leven. Hij was gehuwd en vader van 3 kinderen. Hij was vertegenwoordiger van een ijsfabriek. Een mede-inzittende een lifter werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis in Purmerend vervoerd. De bus werd eveneens ernstig beschadigd. Geen dei- passagiers liep echter letsel op. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 31-jarige Amsterdamse glazenwasser een gevangenisstraf van 12 jaar opgelegd we gens doodslag op zijn drie kinderen door het openzetten van een gaskraan. In eerste instantie had de rechtbank de man wegens doodslag veroordeeld tot 10 jaar. maar de officier van Justitie, die moord bewezen achtte en 18 jaar had ge- eist, was tegen dit vonnis in beroep ge gaan. De procureur-generaal had veer tien dagen geleden 10 jaar geëist en ter beschikkingstelling van de regering. Het hof legde de glazenwasser thans 12 jaar op. In de nacht van 23 dp 24 januari 1958 was de man met zijn vrouw op een feestje bij de overburen. Hij had vrij veel gedron ken. Toen zijn vrouw weigerde met hem naar huis te gaan, ging hij alleen en draai de in de keuken de gaskraan open. Ook opende hij de deur naar de aangrenzen de kamer, waar zijn zoontje van 6 jaar en een tweeling, een jongen en een meisje van 2 jaar, lagen te slapen. Zijn vrouw, die de nacht bij de buren had doorge bracht, deed 's ochtens vroeg bij haar thuiskomst de ontstellende ontdekking, dat de drie kinderen door gasverstikking om het leven waren gekomen. Gisterenavond laat passeerde met gro te snelheid een goederentrein de geopen de overweg bij de Oude Amersfoortseweg te Hilversum, die nu een automatische be veiliging heeft met twee halve bomen. Dit geschiedde op de eerste dag. dat deze hal ve bomen in gebruik waren. Gebleken is, dat er in het automatische beveiligings systeem een storing was opgetreden, waardoor wel de bel bij de overweg ging, maar het rode waarschuwingslieht en de halve bomen buiten werking bleven. In de Spanjaardsstraat te Leeuwarden is een baby van vier maanden door gas vergiftiging om het leven gekomen. Het kind lag in een wieg op de zolder te slapen. Toen de overige huisgenoten na een korte wandeling thuiskwamen, be speurden zij een scherpe gaslucht. Het bleek dat de slang van een gascomfoor was losgeraakt, waardoor het gas kon ont snappen. Het kindje werd levenloos in de wieg aangetroffen. Wegens poging tot doodslag heeft de of ficier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht acht jaar gevangenisstraf ge- eist tegen een 19-jarige mijnwerker uit Kerkrade. Deze had in de nacht van 25 op 26 september te Kerkrade getracht een 21-jarige kleuteronderwijzeres, die kort na middernacht van de bushalte naar huis ging, te wurgen. Het meisje had zich krachtdadig verzet en door gillen en slaan met haar paraplu haar aanvaller van zich af weten te houden. Een toegesnelde caféhouder vond de jongeman roerloos in een portiek liggen, maar toen de politie hem naderhand op een brancard wilde leggen, verzette hij zich zo fel dat zeven politiemannen nodig waren om hem te overmeesteren en te kalmeren. De man, die zijn opzet om te doden vol ledig erkende, maar dit voornemen niet kon verklaren (hij kende zijn slachtoffer zelfs niet) is in de psychiatrische obser vatiekliniek te Utrecht langdurig onder zocht en daar constateerde men bepaalde afwijkingen als gevolg van bloeduitstortin gen in de hersenen wegens vroeger opge lopen schedelletsel. De jongeman wist, zoals hij zei, die nacht niet wat hij deed. De verdediger betoogde, dat de verdach te in aanzienlijke mate verminderd toe rekeningsvatbaar moet worden geacht. Hij concludeerde tot een veel kortere vrij heidsstraf. Vanmorgen is de heer K. de Jong, kas sier en chef van de loonadministratie bij Haarlems Dagblad/O.H.C. in het bijzijn van directie, hoofdredactie, personeel en talrijke gepensioneerden hartelijk gehul digd ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar geleden bij ons bedrijf in dienst trad. De jubilaris was vergezeld van zijn echtgenote en kinderen. Als eerste spreker herinnerde de heer P. W. Peereboom er namens de directie aan, dat de heer De Jong eerst van plan was onderwijzer te worden. Zijn indienst treding bij ons bedrijf heeft de directie nimmer betreurd; de heer De Jong heeft zijn verantwoordelijke werk altijd met nauwgezetheid, ijver en toewijding ver richt. De heer Peereboom overhandigde de jubilaris aan het eind van zijn hartelijke toespraak een geschenk in enveloppe. Namens het personeel gaf een der pro curatiehouders, de heer H. van Looij, een overzicht van de loopbaan van de heer De Jong. Hij begon zijn taak bij de adver tentie-administratie, werd later chef van de abonnementenafdeling en de expeditie en werkte daarna weer enige tijd op de advertentie-administratie. Sinds 1942 is hij kassier en chef der loonadministratie. Ten slotte bood de heer Van Looij de jubilaris als geschenken van het personeel een hor loge, een grammofoonplaat en een bloem stuk aan. De heer De Jong dankte voor de waar derende woorden en cadeaus, waarna alle anwezigen hem en zijn gezin persoonlijk gelukwensten. DJAKARTA (AFP) Alle Indonesische staatsburgers, mannelijke zowel als vrou welijke, in do leeftijd van 18 tot 23 jaar, moeten zich bij de autoriteiten aanmel den voor militaire nooddienst, aldus is maandag van de zijde van het Indonesi sche ministerie van Oorlog bekend ge maakt. Een woordvoerder van het leger deelde mede. dat dit besluit is genomen gezien de grote behoefte aan mankracht in het Indonesische leger. Ongeveer vijf jaar geleden werd een dienstplichtwet door het Indonesische parlement aan vaard, maar deze wet is tot nu toe niet in werking getreden. West-Sumatra Volgens een vertraagd bericht uit West- Sumatra heeft de leiding van het Indone sische leger aldaar medegedeeld dat zes met anti-tankgeschut, mortieren en lich te machinegeweren bewapende compag nieën opstandelingen vijf februari een ge hucht in de omgeving van Kota Baroe, nabij Soengei Dareh, ongeveer 150 kilo meter ten zuid-oosten van Padang, heb ben aangevallen. De opstandelingen zouden op de burger bevolking hebben geschoten, waardoor 21 personen gedood zouden zijn. Volgens dit Indonesische legerbericht zou het Indonesische leger enkele dagen later in de omgeving van Kota Baroe 25 opstandelingen hebben sedood. De een heden der rebellen zouden hierbij op de vlucht zijn gejaagd. Celebes De r'arul Islam had sinds januari» op verschillende plaatsen in Zuid- en Zuid- Oost-Celobes het initiatief genomen. Het tegenoffensief van het Indonesische leger verloopt, volgens een door de legerleiding te Makassar uitgegeven bericht, bevredi gend. BAGDAD, (UPI) Premier Kassem van Irak heeft maandag aangekondigd dat zich binnen enkele maanden een nieu we „revolutie" in het land zal voltrekken ter stabilisering van de economie en ter beveiligheid van zijn toestand als onafhan kelijke Arabische staat. Wat de „revolu tie" zal inhouden deelde hij niet mee. De premier sprak ter gelegenheid van de diploma-uitreiking aan 1.000 kadetten van Bagdad's militaire academie. Slechts 383 van hen hadden het eindexamen afge legd met goed gevolg, maar op bevel van premier Kassem kregen allen het diplo ma. Hij beloofde de jonge officieren, dat Irak er dit jaar een zesde divisie bij zal krijgen (de vijfde kwam in januari ge reed). Het gehele leger zal binnenkort wor den uitgerust met moderne wapens, gele verd door „bevriende landen". De Algerijnse nationalisten beloofden Kassem een voortdurende toevloed van Iraakse wapens en een jaarlijkse hulp van twintig miljoen gulden Franse goede ren zullen geboycot worden in Irak, zolang Algerije zijn onafhankelijkheid niet heeft NICOSIA (UPI) Gouverneur Sir Hugh Foot en aartsbisschop Makarios van Cy prus hebben beraadslaagd over het lot van kolonel Grivas, de leider van de „EOKA". De kolonel heeft zijn schuil plaats nog niet verlaten, ondanks het aan bod van een vrijgeleide naar Griekenland, waar hij in ieder geval zou moeten blij ven tot de eerste regering van de onaf hankelijke republiek Cyprus geformeerd is. Voorshands lijkt alleen de wijze van Grivas' vertrek moeilijkheden op te leve ren men zegt dat aartsbisschop Maka rios de leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie een heldenafscheid wil laten geven, terwijl Sir Hugh daar niets Inmiddels zijn maandag tachtig poli voor voelt. tieke gevangenen ontslagen uit de centra le gevangenis te Nicosia, waarmee het to taal der sinds het weekeinde vrijgelaten Griekse Cyprioten op 163 is gekomen. KARATSJI, (UPI) De regering van Pakistan heeft een Russische nota afgewe zen, waarin verlangd werd, dat Pakistan de onderhandelingen over een militaire overeenkomst met de Verenigde Staten, zou afbreken. De Russische nota van 18 februari was de tweede, waarin Pakistan ervan beschuldigd werd een Amerikaanse militaire basis te worden en waarin ge waarschuwd werd dat de verantwoorde lijkheid voor de consequenties geheel bij Pakistan berust. Inmiddels heeft de Amerikaanse ambas sade plaatselijke persberichten tegenge sproken volgens welke de Verenigde Sta ten er in hebben toegestemd de veiligheid van Pakistan „tegen elke agressie" te ga randeren. COLOMBO (Reuter) Premier Banda- nanaika van Ceylon heeft op een bijeen komst te Colombo het land gewaarschuwd tegen elementen, die zich met geweld en revolutie van de macht willen meester maken. Hij maande de arbeiders zich niet als werktuigen te laten misbruiken. Ban- daranaika's rede kwam twee dagen voor de symbolische algemene staking van een dag die dinsdag als steun voor de eis tot intrekking van een stakingswet zal ingaan. Advertentie nv Slavenburg's Bank Nieuwe Gracht 98 Tel. 12580 - 16942 Schoterweg 5 Tel 1537C Voor de eerste beursdag van deze week werd de stemming beïnvloed door de in ternationale politieke onzekerheden, waarvan de kwestie Berlijn het middel punt was. De handel was zeer gering en de koersen waren aan de lage, voor Uni lever en AKU zelfs aan de flauwe kant. De arbitrage deed weinig en de zaken die gedaan werden, waren verkopen voor Duitse rekening. Ook Parijs had een stuk je aan de markt. De geringe orders van publieke zijde lagen merendeels aan de verkoopkant. De Philipspapieren hielden zich vrij goed. De aandelen van dit con cern waren slechts twee punten beneden de vorige slotkoers. De converteerbare obligaties Philips noteerden eveneens iets lager. Unilever opende flauw op 446, min 9 punten. In het verdere beursverloop kon de koers van deze certificaten een paar punten aantrekken. AKU opende vrijwel prijshoudend op 265l/2 maar publieke ver kopen, waartegen hoegenaamd geen vraag aanwezig was, deden de koers dalen tot 258. Bij het sluiten van de beurs werd op 261 gehandeld. De vorige slotprijs was 26572. Kon. Olie schommelde rond de 161 en verloor ongeveer 1.70. Aande len K.L.M. werden, tegen de draad in, een paar dubbeltjes hoger geadviseerd. De hoogste koersen van de niet officiële och- tendbeurs voor de internationale waarden waren respectievelijk Kon. Olie 163, Unilever 454, Philips 523% en AKU 268. Vandaag is het de laatste verhandeldag van claims K.N.S.M. Gisteren was dit dui delijk in de scheepvaarthoek te merken. Het aanbod van de claims overheerste de vraag en de prijs schommelde rond de 14,20 per claim. Vrijdag was de slot prijs 16 per claim. Aandelen K.N.S.M. noteerden 13372 ex 11 percent dividend te gen de vorige slotprijs 14472 cum dividend. In de overige scheepvaartwaarden ge beurde niets bijzonders. Van de cultures waren Certificaten Deli bijna 2 lager. Amsterdam Rubber en H.V.A. verloren ongeveer 1 punt. Staatsfondsen waren door elkaar goed prijshoudend. Verder werden nog geadviseerd claims Bataafsche Aan neming Maatschappij op 310 tegen de vorige koers 335 Op de incourante markt werden voor de eerste verhandeldag claims Leeuwarder Papier op 100 bieden geadviseerd, overeenkomende met 160 percent voor een nieuw aandeel. De theo retische claimwaarde is 80 per claim. Claims Lijm en Gelatine onveranderd op NEW YORK Scherpe stijgingen bij de raket- en pro- iectielfondsen brachten het koersniveau op recordhoogte. Het industriegemiddelde kwam van 603,50 op 605,03; dat voor spoor wegen van 162,20 op 162.00 en dat voor openbare nutsbedrijven van 92,05 op 92.23. Van de 1236 verhandelde fondsen sloten er 556 hoger en 460 lager. De aandelen- omzet bedroeg 4.210.000 (v. d. 4.300.000). Thiokol, dat raketbrandstof vervaardigt, steeg 12 dollar. De grootste winsten deden zich voor bij fondsen, die niet behoren tot de groepen waarover de gemiddelden wor den berekend. Gulf steeg meer dan 4 dollar en andere olies sloten na een flauwe opening met winsten van een dollar of meer. Ook de elektronische fondsen ontmoetten vraag, evenals de vliegtuigbouwfondsen; beide groepen zijn immers verbonden aan het raketprogramma. De voornaamste chemie- waarden waren verdeeld. De autowaarden waren licht dalend, evenals de staalfond- sen. (UPI) 3-3% °/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningoouw 6 Pr. A'dam '56 I Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam "52 I.. Pr R'dam "52 tl.. Pr. R'dam '57,... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fy en oord Werf Gusto Dordtsche Petrol Kon Petroleum Billiton Vdam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.SM N Scheepv. Unie v Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H VA Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij.. Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92°/is 96% 111% 84 98 H 98 H 92 98 263 440 216 349 229% 325 524 222 448 438 194% 153% 691 f 161,80 210% 86% 121,50 142% 133% exdh 128% 120% 223% 129% 150.80 266 130 198% 226 220% 70% 52% 92% 45% 78% 21 Voorbeurs koersen 265 531 455 444 f 166,50

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11