Brits-Russisch communiqué in Moskou vandaag ondertekend Macmillan kwam tweemaal vergeefs op het Kremlin HET WEER Bonn: Russische wisselbaden Pionier IV zonder lus om de maan de zon tegemoet ALLEEN IN DE SCHOOLBANKEN Ook Amerikanen overwonnen thans krachtveld van de aarde jan doornbosch jEen vroege lente en een droge zomer Kouder De hand der verzoening Mr. Struijcken zal de nieuwe parlementszitting openen Het woord is aan éeè MORRIS ê&foreyou ëmj! Vlaggetjesdag op zaterdag voor Pinksteren? Gematigd optimisme na de Sovjetrussische nota Dronken dolleman ramde geparkeerde auto's Politie moest hem uit de handen van woedende menigte redden De heer A. AIer Europese luchtvaart- samenwerking in opbouw accordeon- en gitaar-les DINSDAG 3 MAART 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 101 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter-UPI) - Premier Macmillan van Groot-Brittannië en zijn Russische collega Kroesjtsjev, hebben vandaag de laatste dag van Macmillan's bezoek aan de Sovjet-Unie, een gemeen schappelijk Brits-Russisch communiqué ondertekend, nadat Macmillan en Sel- wyn Lloyd tweemaal vergeefs op het Kremlin waren geweest. In het communiqué wordt verklaard dat Macmillan en Kroesjtsjev „een waar devolle uitwisseling van meningen over de internationale toestand" hebben ge had, doch dat zij niet onderhandeld heb ben. De vrije uitwisseling van standpun ten en denkbeelden heeft een beter be grip voor de wederzijdse houdingen ge schapen en een waardevolle bijdrage ge leverd aan toekomstige internationale be sprekingen in groter verband. Zij hebben over de kwestie-Berlijn en de kwestie van een Duits vredesverdrag gesproken, aldus het communiqué, doch zij zijn er niet in geslaagd tot overeen stemming over de juridische en politieke aspecten van de daarmee samenhangen de problemen te geraken. Wel erkennen zij dat die vraagstukken spoedig gere geld moeten worden en dat daarvoor op korte termijn onderhandelingen tussen de belanghebbende landen nodig zijn, om een basis voor de regeling van die meningsverschillen te leggen. De onderhandelingen zouden de basis voor een evenwichtig Europees veiligheids stelsel kunnen leggen. In dit verband zijn Kroesjtsjev en Macmillan het erover eens, dat het nuttig is de mogelijkheden voor vei-groting van de veiligheid door beper king van strijdkrachten en bewapening zowel conventionele als kernwapens in een overeengekomen gebied in Europa en gekoppeld aan een inspectiestelsel, te be studeren. Het communiqué verklaart voorts, dat binnenkort een Britse missie, onder leiding van een minister, naar Rusland zal komen voor handelsbesprekingen die meer tot in bijzonderheden kunnen gaan dan tijdens Macmillans bezoek mogelijk was. Kroesjtsjev en Macmillan verklaren dat hun „gemeenschappelijk doel blijft het uit eindelijk verbod van kernwapens en beper king van het gebruik der kernenergie tot vreedzame doelen." De premiers hebben het werk van de Geneefse conferentie over stopzetting der kernwapenproeven bespro- (Van onze weerkundige medewerker) Het voor de meteorologen meest opmer kelijke verschijnsel van de laatste weken is niet in de eerste plaats de bijzonder hoge temperatuur of de grote droogte van de laatste weken, maar de grote activiteit en stabiliteit van de hogedrukgebieden boven het vasteland van West-Europa. Zo kreeg februari een gemiddelde barometerstand van 1033 millibar 775 mm) en nóg blijft de barometer hoog. In de eerste plaats heeft dit rustig maar ook droog weer tot gevolg en indirect zijn ook de hoge tempe raturen er een gevolg van, doordat aan de westflank van dit hardnekkige hogedruk- gebied zuidelijke winden zachte lucht uit Zuid-Europa aanvoeren. Volgens de Duitse beschouwing wordt verwacht dat het voorjaar van 1959 groei zaam zal zijn met iets te veel regen. Door dat wij nu anderhalf jaar na een zonne- vlekkenmaximum leven, zou volgens de Duitse prof. F. Baur de kans op een droge zomer groot mogen worden genoemd. Het is nu maar te hopen dat deze gunstige nei ging van de hogedrukgebieden dit voorjaar niet afbreekt om plaats te maken voor een depressieperiode. De kans op een warme en droge zomer zou dan vrij groot zijn. De Enkhuizer Almanak had voor deze eerste lentedagen gure maartse buien voorspeld, maar zelfs een almanak vergist zich wel eens. Het verschil met verleden jaar is wel bijzonder groot want toen vroor het nog op achttien dagen, op zes dagen viel er sneeuw en daalde het kwik nog tot zes acht graden onder nul. Deze eerste dagen van maart zouden eigenlijk voor begin mei normaal zijn. Wij leven dus, wat het weer betreft, boven onze stand. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, later gevolgd door opklaringen. Ma tige, morgen nu en dan krachtige wind tussen zuidoost en zuid west. Lagere temperaturen over dag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S ken en besloten hun pogingen voort te zet ten om tot een bevredigende overeenkomst te geraken. Onze Londense correspondent meldt: In Londen is men verheugd, dat Macmil lan tenslotte niet met lege handen thuis zal komen. Maar al kregen de zwartste pessi misten ongelijk, men heeft genoeg werke lijkheidszin om zich niet voorbarig blij te maken. Kroesjtsjev heeft na zijn aanvan kelijk puur afwijzende houding inzake een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken bij het scheiden van de markt tege moetkomendheid getoond, maar deze heeft slechts betrekking op de procedure. De kloof tussen Oost en West is nog even diep en wijd als tevoren. Maar nu zal tenminste een dempingspoging onder ogen worden gezien. Er zal echter nog heel wat gewikt en gewogen moeten worden voordat de ministers van Buitenlandse Zaken zich om de tafel scharen. Het wordt te Londen als een teleurstel ling beschouwd dat Kroesjtsjev de agenda wil beperken tot Berlijn en een Duits vredesverdrag, temeer daar er aanvanke lijk aanwijzingen waren dat hij bereid was de problemen in ruimer verband te bezien, zoals het Westen zulks wil. Het kan echter zijn, dat hij schoorvoetend nog verder te rugkrabbelt. In Britse diplomatieke kringen is men er ook weinig over gesticht dat de Russen vasthouden aan hun eis van pariteit voor de bijeenkomsten over de agenda. Tegen de belofte van een topgesprek heeft Macmillan blijkbaar geen bezwaar meer, hoewel hij tot nu toe altijd de eis heeft gesteld dat van tevoren een minimaal succes verzekerd moet zijn. De Verenigde Staten houden aan deze voorwaarde vast. Op het ogenblik vallen deze bezwaren echter weg, omdat er zo goed als zeker onderhandelingen tussen Oost en West zul len beginnen voor de datum van 27 mei, zodat het tijdstip van de machtsoverdracht aan de Oostduitsers van de toegangswegen tot Berlijn minder dreigend lijkt dan tot. nu toe. Men neemt in Londen aan dat wanneer de onderhandelingen op die datum eenmaal aan de gang zijn, de Russen de viermogendhedenovereenkomst nopens het Berlijnse regime niet eenzijdig zullen op zeggen, zodat de crisis in elk geval op de lange baan wordt geschoven. Daarmede heeft Macmillan het voornaamste doel van zijn reis bereikt. Vandaar ook dat de Britse delegatie in Moskou de Russische instemming met een conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken als een triomfantelijk succes voor de Britse premier beschouwt, dat hij naar verluidt zou hebben afgedwon gen door te kennen te geven dat als Kroesj tsjev bij zijn negatieve houding zou zijn gebleven, hij zou weigeren mede te werken aan de opstelling van een gezamenlijk communiqué. Men herinnert er echter aan, dat het tot de traditionele Russische bui tenlandse politiek behoort onredelijke ob stakels op te werpen, om deze dan latei- met een wijds gebaar uit de weg te ruimen en zodoende de indruk te wekken van con cessies te hebben gedaan. Of de impulsieve Kroesjtsjev zijn gedrag van tevoren berekend heeft, is echter de vraag. Vice-premier Mikojan, die van mening zou zijn geweest, dat Kroesjtsjev De Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, biedt aartsbisschop Maka- rios, die na drie jaar ballingschap op zijn eiland terugkeerde, de vriend schapshand. Deze foto werd gemaakt in de tuin van het gouvernements gebouw te Nicosia, waar Makarios en Sir Hugh Foot gisteren hebben be raadslaagd over de toekomst van kolonel Grivas, de leider van de Griekse verzetsorganisatie. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, dat de opening der nieuwe parle mentaire zittingsperiode op vrijdag 20 maart, nodig geworden door de vernieu wing van de Tweede Kamer, zal geschie den door mr. Struijcken als minister van Binnenlandse Zaken. Napoleon Bonaparte: Er bestaat geen grotere immoraliteit dan een functie te veroveren die men niet kan vervullen. met zijn uitdagende Moskouse verkiezings- speech te ver was gegaan, zou de situatie hebben gered. Mikojan had in Washington trouwens al de verzekering gegeven dat de Russen geen ultimatum hadden bedoeld. Kroesjtsjev heeft misschien gelijk dat een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken niet zo veel om het lijf heeft, maar in de huidige omstandigheden mag een dergelijke conferentie zeker worden be schouwd als een heilzame verlenging van de adempauze, welke anders door een top gesprek zou worden verkregen. Kroesjtsjev's zwichten betekent volgens diplomatieke waarnemers een stapje voor uit, maar men weigert de verwachtingen te hoog te spannen en laat zich zeker niet in slaap wiegen. Er is een beetje hoop, maar andere ontwikkelingen zijn allerminst hoopvol, zo wordt in Londen opgemerkt. Zoals Kroesjtsjev's demonstratieve bezoek aan Leipzig en Oost-Berlijn. Niemand zal daarom te vroeg juichen MOSKOU Reuter-AFP) Rusland heeft in zijn nota's aan Frankrijk en Groot- Brittannië verklaard het mogelijk te achten in april een topconferentie in Genève of Wenen te houden. Indien het Westen nog niet bereid is om deel te nemen aan een topconferentie over een vredesverdrag met Duitsland en over West-Berlijn, acht de Russische regering het „misschien moge lijk" een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Polen en Tsjechoslowakije op dezelfde tijd en plaats te houden. De Russische regering acht het dienstig de duur van een conferen tie van ministers tot twee of drie maanden te beperken. Uit de volledige tekst van de nota voor Groot-Bi-ittannië blijkt dat de Sovjet-Unie niet als voorwaarde stelt dat na de ministers de regeringsleiders bijeen komen. Alleen tussen verder lege banken zit het negermeisje Ruth Moody in de klas te Hollister in de Amerikaanse staat Noord-Carolina. Zij was een van de vier negerleerlingen die op deze lagere school kwamen welke uitsluitend voor negers is bestemd. De andere 337 leer lingen weigeren naar school te gaan, omdat zij gemengd onderwijs eisen voor negers en blanken samen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM. TEL. 13439. FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN Het bestuur van de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij^ deelt mede, dat in de algemene ledenvergadering is besloten, aan het Produktschap voor Visserijprodukten voor te stellen de uit- vaartdatum van het eerste gedeelte van de haringvloot te stellen op dinsdag 19 mei na 6.00 uur. Dientengevolge zal Vlagge tjesdag vallen op de zaterdag voor Pink steren. Dit betekent dat ermede gerekend moet worden, dat vóór vrijdag 22 mei geen Hollandse Nieuwe verkrijgbaar zal zijn. In de Westduitse hoofdstad karakteri seert men de Russische politiek na de verrassende Russische nota als „een poli tiek van wisselbaden". Na de ijskoude douche van Kroesjtsjev's afwijzende rede te Toela, die geen hoop liet op een minis tersconferentie, volgde de betrekkelijke warmte van de Russische antwoordnota. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat Bonn gematigd optimistisch en waakzaam is. De deur staat op een kier, meer niet, er is sprake van een lichte ontspanning, zo zegt men. Men gelooft, dat er nu vol doende tijd zal zijn voor conferenties, waardoor „de moeilijke dag" 27 mei, wanneer het Russische ultimatum betref fende Berlijn, afloopt zonder moeilijk heden kan worden genegeerd. Ook meent men, dat van eenzijdige Rus sische stappen in de Berlijnse kwestie geen sprake zal zijn. Een separaat vredesver drag met Oost-Duitsland evenwel blijft, zo zegt men, op het programma staan voor het geval een ministersconferentie voor Moskou niet tot een redelijk resul taat zou leiden. Een verandering der Rus sische politiek inzake de Duitse hereni ging is dan ook geen sprake: wil Bonn niet praten met Oost-Duitsland over die eenheid, dan komt er een afzonderlijk vre desverdrag tussen Moskou en Oost-Berlijn. Die kant lijkt het, ondanks de nota, op te gaan. Sceptisisme over deze Russische koers is te Bonn dan ook niet uitgebleven, daar voor hebben de Russen de laatste tijd een te gevaarlijk spel gespeeld. Men hoopt, dat de Russische tegemoetkomendheid door Macmillan niet gezien zal worden als een cadeautje voor zijn bezoek aan Moskou. Pelsmuts en paraplu Een der Westduitse bladen schrijft: dit politieke geschenk van Kroesjtsjev ver hinderde op het laatste ogenblik, dat Mac- Het heeft maar weinig gescheeld of een 28-jarige olieman van de grote vaart had in Rotterdam een reeks ernstige ongeluk ken veroorzaakt. Als een waanzinnige reed hij in een oude auto, die hij had geleend, de Westzeedijk op. De man, die stomdron ken was, gierde met de auto enkele keren om het plantsoen, dat zich daar bevindt. Via een lantaarnpaal botste hij tegen een taxi, waarna hij het plantsoen inreed, waar kinderen aan het spelen waren. De taxichauffeur sprong uit zijn wagen en rende door het plantsoen achter de auto van de zeman aan, die tot stilstand kwam, nadat hij een geparkeerde auto had ge ramd. De taxichauffeur rukte het portier open en probeerde de bestuurder uit de wagen te trekken. De olieman verzette zich echter hevig en voordat de chauffeur er op ver dacht was schoot de auto weer voorwaarts. De wagen schampte langs negen gepar keerde auto's en draaide toen een zijstraat in om daar te parkeren. Toen hij uit de wagen stapte, die ernstig was bescha digd, werd hij door verontwaardigde voor bijgangers beetgegrepen. Op dat moment stoof de politieauto de straat in. De politie mannen hebben de dolleman uit de handen van de woedende menigte moeten halen. De zeeman is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Daar bleek dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. millan's veel besproken witte pelsmuts precies als in 1938 de paraplu van Cham berlain, tot een symbool van politieke naïveteit werd uitverkoren. Men mag ho pen, dat de Russische antwoordnota, in zake een ministersconferentie, niet even zo bedriegelijk zal zijn als destijds het memorandum van Hitier, dat Chamber lain de Britten toezwaaide met de woor den „Vrede voor onze tijd" Desondanks zijn er ook in Bonn kringen, die thans Macmillan's reis zeer positief beoordelen: Kroesjtsjev weet nu in elk ge val zeker, dat er aan de westelijke een heid niet valt te morrelen, zeggen zij. In elk geval staat vast, dat de Russische po litiek van de laatste maanden ten doel had om onzekerheid en tweedracht te zaaien in het westelijke kamp en dat er thans opnieuw gelegenheid in het Westen is onvruchtbaar te debatteren over een harde dan wel een flexibele politiek. De methoden van de Russen moge wat flexi beler lijken, in de zaak-Berlijn is men te Moskou nog even hard als tevoren. Voor het morgen, te Parijs te voeren ge sprek tussen bondskanselier Adenauer en de Franse president De Gaulle, zal deze Russische nota een belangrijk agendapunt uitmaken. Men gelooft dat De Gaulle thans wel geïnteresseerd is in een topcon ferentie. Te Parijs zijn onlangs, zoals gisteren ge meld, twee langdurige vergaderingen ge houden door de Nederlandse, Belgische, Duitse, Franse en Italiaanse luchtvaart- maatschappen, om in principe de mogelijk heid onder ogen te zien van een nauwere samenwerking in E.E.G.-verband. De be sprekingen verkeren nog in een voorlopig stadium, zodat men het beter acht geen bijzonderheden bekend te maken. De K.L.M.-president-directeur I. A. Aler deel de echter gisteren te Den Haag dienaan gaande toch mede, dat wel degelijk de mo gelijkheid bestaat, dat men tot een oplos sing van de problemen zal kunnen komen. Deze voorgenomen nauwere samenwer king wordt „beslist niet" veroorzaakt door vrees voor de concurrentie, aldus de heer Aler. Het principe waar men van uitgaat, is dat door samenwerking in een of andere vorm de efficiency en rationalisatie ver hoogd kunnen worden, terwijl daaren boven energieverspilling met betrekking tot het naar zich toetrekken van passa giers en vracht voorkomen kan worden. Er bestaan tussen betrokken maatschap pijen zeker wel divergerende belangen, al dus de l.eer Aler, maar de hoofdproblemen lopen parallel. Een bundeling van krachten zou zo onderstreepte hij de resul taten verbeteren niet alleen voor de passa giers, maar ook voor het personeel en de aandeelhouders. Gezamenlijk kan men betere diensten offreren dan afzonderlijk. Een van de vormen van samenwerking zou de oprichting van een gezamenlijke exploi tatiemaatschappij Europair zijn, waarin de afzonderlijke maatschappijen blijven be staan. Dit is overigens slechts één van de richtingen, waarin een oplossing wordt ge zocht. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft „goede hoop", dat de Britse regering alsnog toestemming zal geven voor twee vluchten per week op Singapore. Advertentie CAPE CANAVERAL, (Reuter). Het Amerikaanse leger heeft dins dagochtend een zonnesatelliet, de „Pionier IV", gelanceerd, die naar men verwacht woensdagavond de maan op een afstand van 50.000 km zal passeren en daarna in een baan om de zon zal komen. Kort na de lancering bleek weliswaar, dat de baan van de „Pionier" enkele gra den afweek van het uitgezette traject, maar de satelliet heeft een snelheid be reikt, die meer dan 450 km groter is dan de snelheid nodig om de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen, zodat hij wel in een baan om de zon zal komen. Het enige gevolg van de afwijkende baan is, dat de „Pionier" de maan op een wat gro tere afstand zal passeren dan men gedacht had. Als gevolg hiervan zal de satelliet geen waarnemingen kunnen doen van het maanlicht en de gordel van radio-activiteit om de maan. (AFP) In kringen van deskundigen ge looft men, dat de „Pionier" 14 maanden over een reis om de zon zal doen. Zijn snel heid in de baan om de zon zal variëren van 96.000 tot 115.200 km per uur. De satelliet is kegelvormig, 50 cm lang en 20 cm breed. Hij bevat een radiozender waarvan de batterijen een levensduur van ongeveer 90 uur hebben, twee geigertel lers voor meting van de radio-actieve stra ling in de ruimte en een apparaat dat de draaiing van de satelliet om zijn eigen as moet verminderen. De „Pionier IV" is gelanceerd door het leger, evenals de „Pionier III", die op 5 december 1958 tot op 106.650 km van de aarde kwam. De „Pionier I" en de „Pionier II" werden gelanceerd door de luchtmacht, respectievelijk op 11 oktober en 8 novem ber. De „Pionier I" kwam tot op 114.000 km van de aarde, de „Pionier II" legde slechts 1.600 km af, daardat het derde ra- ketdeel niet werkte. De Sovjet-Unie heeft op 2 januari van dit jaar een zonnesatelliet gelanceerd, die in een baan om de zon is gekomen nadat hij de maan op een afstand van 7.500 km was gepasseerd. MANCHESTER (UPI) De Amerikaan se maanraket heeft, volgens de directeur van het observatorium Jodrell Bank, om 10 uur een hoogte bereikt van 48.280 km. Prof. Lovell zei, dat beide radiotelesco pen „zeer krachtige" signalen hebben op gevangen, waaruit op valt te maken dat alles goed gaat, afgezien dan van de reeds gemelde koersafwijking. De telescoop van Jodrell Bank zou de pionier tot ongeveer half één vanmiddag blijven volgen, totdat hij achter de weste lijke horizon zou verdwijnen. Als alles goed gaat zal de telescoop de raket op nieuw kunnen volgen, wanneer deze om ongeveer 5 uur woensdagmorgen in het oosten opgaat. INGLEWOOD (UPI) Een woordvoer der van de „Ballistic Missile Division" heeft nader als verklaring van het slechte werken van de radio van de zaterdag ge lanceerde satelliet „Discoverer" aangege ven, dat het mogelijk is, dat de bescher ming van de antennes van de satelliet niet afgeworpen is. De antennes hadden een omhulsel om ze in het begin van de opstijging te vrijwaren voor beschadiging. Die bescherming moest, nadat de dampkring verlaten zou zijn, af geworpen worden. Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1