Nog geen afkondiging van de toestand van „duidelijke crisis' Paria coats CPanda en het bolknakmysterie Nederlandsche Credietbank boekte in 1958 recordresultaten Peek&Cloppenburg Nieuwe dienstregeling K.L.M.: hogere frequentie, sneller, kortere overstaptijd Wereldnieuws Einde van het zachte weer elke woensdag jongens- markt 2 E.G.K.S. MINISTERRAAD IN LUXEMBURG De zagende pijnen Stijgende omzet Zaalberg Voorraad koelhuisboter vrijwel geheel verkocht Uitloting premielening Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Verrukkelijke koffie Record spaarsaldo bij de Nutsspaarbank te Haarlem Kon. Mij. De Schelde niet pessimistisch voor 1959 Uitloting premielening 1952 Den Haag 1675 Daels is niet vrijgelaten D.i«SDAG 3 MAART 1959 (Van onze correspondent in Brussel) DE MINISTERRAAD van de Kolen en Staal Gemeenschap, die gisteren te Luxem burg in besloten zitting met de leden van de Hoge Autoriteit bijeen kwam, heeft nog geen beslissing genomen inzake de afkondiging van de toestand van duidelijke crisis in de kolenmijnen der zes landen. De raad van ministers heeft zich voornamelijk bezig gehouden met de Franse staalprijzen, die door de devaluatie abnormaal laag zijn geworden. De Hoge Autoriteit stelt voor dat de Fransen een exportheffing van vier percent op de door de Franse staalproducenten aan de landen van de gemeen schap geëxporteerde tonnages staal zal leggen, waardoor de concurrentie opnieuw normaal zou worden, daar het prijsverschil hierdoor tot zeven percent zou worden teruggebracht. De Franse minister scheen gisteren dit voorstel te willen aanvaarden. De raad heeft verder de subsidies goed gekeurd, welke de Belgische regering over 1958 aan haar marginale kolenmijnen van de Borinage en enkele andere mijnen heeft toegewezen. Het gaat om een bedrag van 53 miljoen gulden aan subsidies en van ongeveer 10 miljoen gulden terugvorder- bare voorschotten. In kringen van de Hoge Autoriteit te Luxemburg vernamen wü gisteren, dat de afkondiging van de toe stand van duidelijke crisis over enkele weken een feit zal kunnen zijn, wanneer de Hoge Autoriteit de consultatieve com missie van de gemeenschap, waarin de pro ducenten, de arbeiders en de vertegenwoor digers van de verbruikers zitting hebben, zal hebben geraadpleegd. Een meerderheid van de consultatieve commissie is vóór de erkenning van de crisistoestand, met uitzondering echter van enkele Nederland se en Italiaanse vertegenwoordigers van de verbruikende industrie en handel, die verder van de invoer van goedkope Ameri kaanse kolen willen profiteren. Hierbij komen de opvattingen van de producenten en handelaren in botsing, maar het is duidelijk dat er in de gemeen schap een meerderheid is, voornamelijk in Duitsland en België, om de invoer van Amerikaanse kolen te beperken. Frankrijk heeft sedert enkele jaren alle invoer van Amerikaanse kolen stop gezet. Neemt men geen maatregelen, dan zal de gemeenschap tegen het einde van het jaar met een voor raad zitten van ongeveer dertig miljopn ton onverkochte kolen, waarvan 13 mil joen in België. Op het ogenblik bedraagt de onverkochte kolenvoorraad in België 7 miljoen ton. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Volgens mededelingen van de n.v. Ko ninklijke Nederlandse Fabrieken van wol len dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zo nen, is een aanzienlijke stijging van de omzet geregistreerd. Op de exportmarkt is deze stijging bijzonder spectaculair. In een bepaald land steeg de omzet over 1958 met 80 percent. In 1959 zal, volgens de n.v. Zaalberg, de gestegen omzet van 1958 worden verveelvoudigd. Naar een ander land nam Zaalberg ongeveer 90 percent van de totale Nederlandse export van wollen dekens voor haar rekening. Sinds enige tijd verwerkt Zaalberg ook draion, een produkt van de Bayerfabrie- ken in Leverkusen. Naar wij van de zijde van het Produkt- schap voor Zuivel vernemen, is alle boter, die in de koelhuizen was opgeslagen, ver kocht. Bij de handel is hier en daar natuur lijk nog wel voorraad aanwezig, maar men schat dat deze voor niet meer dan en kele weken toereikend zal zijn. De produktie van boter is op het ogen blik erg laag, zodat er dit seizoen ook geen boter meer in de koelhuizen zal worden op geslagen. Als van de zomer de produktie weer toeneemt, zal men weer beginnen met het opslaan van boter. Er is momen teel nog export van boter naar Engeland en België. De rest van de produktie -kan men met gemak in het binnenland kwijt. Rotterdam Vanmorgen heeft op het stadhuis te Rot terdam de uitloting plaatsgevonden van 120 obligaties (12 series) van de 2"» percent premielening Rotterdam 1957. groot 20.000.000,en aflosbaar gesteld op 15 april a.s. Uitgeloot zijn f 100.000 op no. 10 van serie 16.380, 10.000 op no. 1 van serie 12.047, 5.000 op no. 2 van serie 16.410, 2500 op no. 6 van serie 5.132 en no. 1 van serie 14.828, 1.000 op no. 9 van serie 5.132, no. 6 van serie 7.046, no. 9 van serie 14.828, no. 3 van serie 16.410, no. 3 van serie 879, 500 op no. 4 van serie 12.047. no. 5 van serie 12.047, no. 2 van serie 16.380, no. 9 van serie 15.670 en no. 1 van serie 16.410. Koersen gouden munten H. Drijfhout en Zoons Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 28,00—29.00 28,00— ƒ29.10), ponden 33.00—36,00 35,50—38,50), Napoleons 28,25—29,50 28,50—/ 29.75), Vreneli 28,00— 29,25 28,00—29,50) en 20 Belgische frs. 28,25—29,50 28,50—29,75). De goud- en zilvernoteringen zijn onveranderd gebleven. Algemene Friesche Het landgoed „Oranjewoud", uitgezonderd huize „Oranjewoud", dat reeds eerder eigendom was geworden van de Friese Landbouwcoöperaties, is aangekocht door de „Algemene Friesche Levens verzekeringsmaatschappij", gelieerd met de „Groot Noord-Hollandse". ROKA-beurs In de Ahoyhal te Rotterdam wordt tot en met vrijdag de elfde ROKA gehouden. De ROKA is een algemene levensmiddelenbeurs. een vakbeurs die uitsluitend voor belanghebbenden toeganke lijk is. Op een oppervlakte van 7500 vierkante nieter hebben 229 stands een plaats gevonden. De toestand van duidelijke crisis zou daarom ook worden afgekondigd, omdat men in kringen van de Hoge Autoriteit steeds minder gaat geloven aan een herleving van de industriële conjunctuur in de tweede helft van dit jaar. Integen deel, er zijn nog geen tekenen aanwezig van een verbetering in het zakenleven, ondanks de gestegen produktie in de Ver enigde Staten. De Hoge Autoriteit zal uit het sociale fonds de nodige bedragen toe wijzen om de mijnwerkers schadeloos te stellen voor de verplichte werkloosheids- dagen, die thans in Duitsland en België reeds tot 1 of 2 dagen per maand zijn toe genomen. In vijf van de zeven kolenmijnen van Belgisch Limburg wordt al vijf dagen per maand niet gewerkt. De door de Hoge Autoriteit aan de mijnwerkers uitbetaalde vergoeding, zal 90 percent bedragen van het normaal verdiende loon. Advertentie LUNCHROOM Gr. Houtstr. 105. Tel. 18598 In de afgelopen maand bedroegen de inleggingen by de Nutsspaarbank te Haar lem 3.557.520,en de terugbetalingen 2.255.046,zodat het spaaroverschot 1.302.474,beliep. Dit is een rekord bij de Nutsspaarbank. aangezien tot dusverre nog nimmer in enige maand, een spaar saldo van 1 miljoen werd bereikt. Deze barrière is thans met ruim 300.000 overschreden. Het inleggerstegoed bij de spaarbank bereikte hiermede per ultimo februari een totaal van 56.476.059,In februari werden 887 nieuwe spaarders in geschreven, waardoor het aantal inleggers aangroeide tot een totaal van 91.061, Het aantal spaarbusjes in omloop ver meerderde met 148 tot een totaal van 15.496 per ultimo .februari. Reservering voor Sloeplannen In de jaarvergadering van de Kon. Mij De Schelde deelde de directie naar aan leiding van vragen mee dat zij zich ge wend heeft tot de minister van Financiën om de voorwaarden te vernemen voor aan koop van terreinen in het Zuid-Sloe. Hier op is door deze minister geantwoord dat door de vaststelling van de voorwaarden nog gewacht werd op de resultaten van enkele proefnemingen die het ministerie van Waterstaat doet voor wat betreft oeverbeveiliging. De heer Hupkes ver wacht, dat dit jaar wel antwoord zal ko men en dat de aankoop van bedoelde ter reinen zal doorgaan. Er is dit jaar 3 mil joen toegevoegd aan de reserve van de Sloeplannen. De heer Kortenhorst vroeg of dit Sloe- plan niet doorkruist wordt door de grote Brabantse plannen. De heer Hupkes deel de mede, dat er een goed contact bestaat tussen de provincies Brabant en Zeeland. Zij zijn het er over eens dat het Sloeplan prevaleert. Op een verdere vraag uit de vergadering bevestigde de heer Hupkes dat de plannen van De Schelde in het Zuid Sloe uitgevoerd moeten worden in etappes, waarbij duidelijk uiteindelijk naar de eind fase wordt gekeken. De etappes moeten op zichzelf afgerond zijn en voor een vol gende etappe dient het juiste klimaat ook financieel te worden afgewacht. Op een vraag naar een mogelijke bouw van een atoomcentrale in Nederland deel de de heer Hupkes mede, dat tien grote en samenwerkende elektriciteitsmaat schappijen waarschijnlijk dit jaar zullen beslissen over de bouw van een atoomcen trale, waarbij gedacht wordt aan een ves tiging te Geertruidenberg. Op initiatief van De Schelde kwam samenwerking tot stand tussen Werkspoor, Philips' Gloei lampenfabrieken, Stork, Rotterdamsche Droogdok, Machinefabriek Breda voor heen Bakker en Rueb en de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Deze zes be drijven zullen een n.v. oprichten in het bijzonder gericht op de bouw van de eer ste atoomcentrale. De heer Hupkes hoopt dat vijftig tot zeventig percent van de cen trale in Nederland vervaardigd kan wor den. Tenslotte antwoordde de heer Korten horst die werd herkozen als lid van de raad van beheer van de n.v. Nationaal Be zit op een vraag hoe de verwachtingen van De Schelde zijn voor 1959, dat met al le voorbehoud voor wat betreft de politie ke ontwikkelingen directie en commissa rissen niet pessimistisch zijn voor 1959. De gemeente 's-Gravenhage heeft 500 obligaties van de 2% percent premielening 1952 I uitgeloot. Obligatienummer 80.942 zal worden afgelost met 50.000; met 10.000 worden afgelost de obligaties num mer 36.137 en 88.834; voorts worden met 1000 afgelost de nummers 39.879, 98.882, 58.808, 80.308. 47.218, 2.953, 91.145, 398, 10.776 en 14.687 en met 500 de nummers 195, 490, 99.462, 69.952 en 96.337. De overige 482 obligaties, die uitgeloot werden, wor den elk met 150 afgelost. DE BRUTO-ONTVANGSTEN in 1958 van de Nederlandsche Credietbank te Amster dam ad 6,4 miljoen gaven ten opzichte van 1957 een vermeerdering te zien van 1,1 miljoen of wel ruim 20 percent. Zij bestonden uit renterekening 3 miljoen (v.j. 2,6 miljoen) en provisierekening 3,4 miljoen 2,8 miljoen). De onkosten stegen met ongeveer 12 percent tot 3.7 miljoen 3,3 miljoen). De nettowinst nam hierdoor met rond 35 percent toe tot 2,8 miljoen 2,1 miljoen). Afschrijving op gebouwen enz. en toevoeging bijzondere reserve, waaronder belasting over 1958, vergen in totaal 1,6 miljoen 1,1 miljoen). Zoals bekend, wordt op de aandelen A een dividend van 9 percent (8 pet.) en op de aandelen B een dividend van 8 percent (7 pet.) voorgesteld over het door onderhandse plaatsing van 7,6 miljoen tot 8,7 miljoen verhoogde kapitaal. Op deze onderhandse uitgifte werd per saldo een agio geboekt van 57.339. Aan de reserve wordt toegevoegd 242.660 250.000) en deze komt nu op de balans voor met 2,1 miljoen. In 1959 vond de onderhandse plaatsing van aandelen voortgang ter afronding van het geplaatste kapitaal, dat zodoende op het ogenblik 9 miljoen bedraagt, Op de 300.000 aandelen geplaatst in 1959 ex dividend 1958 werd een agio behaald van 81.000. De kredietverlening onderging vegere uitbreiding. Het debiteurencijfer steeg met bijna f 8 miljoen tot rond 55 miljoen. Deze stijging komt nagenoeg geheel voor rekening van nieuwe relaties, waaruit blijkt, dat de kredietportefeuille, voor zo ver betrekking hebbend op bestaande re laties, in omvang vrijwel gelijk in geble ven. Het is te verwachten dat de krediet verlening in 1959 eerder een stijgende dan een dalende tendentie zal vertonen. De kredietportefeuille was over de verschil lende sectoren van het bedrijfsleven als volgt gespreid: ambacht 1.7 percent, han del 40,3 percent, industrie 46,9 percent, verkeer 2,7 percent en diversen 8,4 per cent. De deposito's stegen met meer dan 50 percent van 19,2 miljoen tot 29 miljoen en de gewone krediteuren met ruim 22 percent van 67,4 miljoen tot 82,7 mil joen. De betere bedrijfsresultaten waren zowel aan een stijging van het saldo der renterekening als aan een toename in de provisierekening te danken. De rentereke ning eiste bijzondere zorg teneinde een rendabele aanwending van de steeds gro tere liquiditeiten te verkrijgen. Aan dit streven werden en worden ook thans nog bijzondere moeilijkheden in de weg gelegd door de dalende rentetarieven. Na genoeg alle provisierekeningen wezen ho gere baten aan, hoewel de provisie uit hoofde van rekening-courant omzetten re latief ten achter bleef bij de stijging in de overige sectoren. Hierin weerspiegelt zich de terugloop van de zaken als gevolg van de lichte recessie en de bestedingsbeper king. De directie vertrouwt ook in 1959 weer redelijke bedrijfsresultaten te kun nen behalen. Advertentie dubbel poplin in leuke kleuren praktisch in de regen (waterafstotend) sportief in zon en wind (winddicht) kleine stijging per moot De K.L.M. zal dit jaar de produktie met ruim 11 percent verhogen. Hiertoe is een zeer intensief vliegprogramma opgesteld, waarbij de machines zo effectief mogelijk gevlogen zullen worden. De reistijden op het net in Europa kunnen hierdoor met ingang van de zomerdienstregeling (1 april-31 oktober) bijvoorbeeld aanzienlijk worden bekort, hetgeen deze „muggesprong-vluchten" uiteraard zeer te stade zal komen. De wachttijden op Schiphol voor de in te voeren doorgaande diensten tussen Londen en Hamburg-Frankfort-Neurcnberg en die tussen Parijs en Hamburg, zullen slechts 20 minuten gaan bedragen. Bovendien wordt er naar gestreefd ook de over- staptijden voor de op elkaar aansluitende Europese diensten zeer in te krimpen, ter wijl de aansluittyden van de Europese op de van Schiphol vertrekkende interconti nentale diensten van de K.L.M. belangrijk korter zullen worden. Ook zal enerzijds de frequentie van enkele Europese lijnen belangrijk worden uitgebreid: Milaan 14 diensten per week (v.j. 7); Miinchen 16 (v.j. 9); Neurenberg 14 (v.j. 7); Stuttgart 14 (v.j. 7); Frankfort 28 (v.j. 21): Dusseldorp 16 (v.j. 9); Keulen 6 (v.j. 4); Moskou 2 (v.j. 1). Anderzijds zullen ook de atlantische vluchten geleidelijk in frequentie toenemen. AmsterdamNew York zal straks 31 keer per week gevlogen worden in plaats van 28 keer, waardoor het aantal zitplaat sen verhoogd wordt tot 2270 per week. Na genoeg 83 percent van deze plaatsen be hoort tot de „economy class", de overi ge tot de eerste- en luxe-klasse. De toeris tenklasse zal dan ook tot het verleden gaan behoren. Een voor de reizigers belang rijk facet is nog, dat in de goedkope klas se de sandwiches, „waarvan het brood zichtbaar moest zijn" en waarover z.o bijzonder veel te doen is geweest, thans vervangen kunnen worden door „koude schotels", zoals president-directeur I. A. Aler gistermiddag op een ter introductie van de zomerdienstregeling te Den Haag gehouden persconferentie mededeelde. Meer vluchten Verdere uitbreidingen van de K.L.M.- activiteiten zijn: Saigon en Tunis worden in het K.L.M.- net opgenomen; naar Montreal (Canada) zal zeven keer per week gevlogen wor den. Alle diensten worden non-stop met dc-7c's uitgevoerd. Vier van deze dien sten worden doorgetrokken naar Houston (Amerika) en vandaar gaan drie nog ver der en wel naar Mexico City; Curacao wordt een knooppunt van snelle verbin dingen: AmsterdamCuragao: 12 keer per week (6 vluchten via de zuidelijke route, 6 via New York); CuragaoMexico City: 3 keer per week in plaats van 2 keer; AmsterdamTeheran: 5 keer per week in plaats van 4 keer. Op het gebied van de „geheel verzorgde luchtreizen" zal door de K.L.M. dit zo merseizoen een grotere activiteit worden ontplooid dan in vorige jaren. Dit is mo gelijk geworden, doordat dankzij be paalde I.A.T.A.-maatregelen de reisbu reaus thans nog aantrekkelijker aanbie dingen aan het publiek kunnen doen. De Friendships De Fokker Friendships, die de K.L.M. in bestelling heeft, zullen, zo deelde de heer Aler mede, straks „in charter voor een bepaalde firma" gaan vliegen. De heer Aler achtte zich nog niet gerechtigd bekend te maken, welke maatschappij de ze chartervluchten zal laten uitvoeren. De K.L.M. is niet voornemens verder nog or ders voor deze Fokker-machine te plaat sen. Jubileumjaar Ter gelegenheid van het feit, dat de K.L.M. dit jaar haar veertigste verjaar- 33. Op het politiebureau weigerde de commissaris vol weerzin een sigaar, die een jarige agent hem aanbood. „Wilt u er geen, Commissaris?", zie de agent ver baasd, „anders houdt u toch wel van een sigaartje!" Spreek dat woord niet uit!", riep de commissaris. „De hele nacht door heb ik het al moeten horen! Een dolle de tective heeft me van gisteravond tot van morgen toe doorgezaagd over een bol- knakmysterie, tot ik hem op straat liet smijten. Voorlopig kan ik geen sigaar meer zien!" Maar de commissaris zou nog heel wat sigaren te zien krijgen, want plot seling drong met een hevige klap een kleine bestelwagen in het bureau door en uit het vernielde voertuig spoot een hele lading sigaren tevoorschijn. Knarsetan dend richtte de commissaris zich op uit de stapels rokertjes, waaronder hij was be dolven en staarde met uitpuilende ogen naar Pat, die voor hem opdook. „Wat?!", brulde hij. „JIJJIJ alweer?" „Ik kan alles verklaren, commissaris", zei Pat. „Deze sigarens hebben iets te maken met„NEE!", loeide de geplaagde com missaris, „begin nu niet nog een keer! Je maakt me dol! Prutsspeurder! Sigaren- maniak! Ik heb er genoeg van, versta je?l" dag viert, zullen door P.T.T. op 7 okto ber twee luchtvaartzegels (van 12 en 30 cent) worden uitgegeven. Voorts wordt een radioklankbeeld-wedstrijd over burger luchtvaart uitgeschreven in de veertig landen, waar de K.L.M. op vliegt. Via na tionale selecties wil men uiteindelijk ko men tot 's-werelds beste klankbeeld. Op 8 oktober hoopt men met medewerking van de gemeente Utrecht aan de voet van de domtoren een tiental brieven te doen inmetselen van bekende personen, waar in zij hun mening zullen geven hoe de ont wikkeling van de burgerluchtvaart in de komende 40 jaar zal zijn. De inhoud van deze brieven zal pas in het jaar 2000 wor den bekend gemaakt. Het hoogtepunt van de jubileumviering zal een concert zijn in het Scheveningse Kurhaus door het Resi dentie Orkest onder leiding van Willem v. Otterloo met solistische medewerking van Cor de Groot BRUSSEL (Belga) Het Belgische mi nisterie van Justitie heeft berichten te gengesproken, volgens welke professor Daels, die vorige week werd gearresteerd, zou zijn vrijgelaten. Prof. Daels werd in 1946 te Gent wegens collaboratie bij ver stek tei dood veroordeeld. Hij kwam vrij dag per vliegtuig uit Genève in Brussel aan. Wegens zijn gezondheidstoestand is hij na zijn aanhouding naar een zieken huis overgebracht. Het geval van de 77-jarige professor, een specialist op het gebied van kanker, heeft in België aanleiding gegeven tot scherpe polemieken tussen aanhangers van amnestie en de organisaties van voor malige verzetslieden. Vlaamse nationalis tische organisaties hebben er bij de rege ring op aangedrongen Daels amnestie te verlenen. Vooruit. In Washington is meegedeeld, dat de krachten van minister Dulles steeds meer toenemen. De specialisten die de minister behandelen zijn tevre den over de vooruitgang van de pa tiënt tijdens de behandeling met rönt genstralen, aldus het State Department. Zonne-energie. De Russische natuurkun dige Abraham Joffe heeft in het partij orgaan „Pravda" verklaard dat in de Sovjet-Unie thans de eerste krachtsta tions, die hun vermogen aan de zonne- energie ontlenen, kunnen worden ge bouwd. Restauratie. De omvangrijke herstellings werkzaamheden aan de Sint-Baafsto- ren te Gent zijn voor een groot deel vol tooid. Het bovenste deel van de toren komt binnenkort uit de steigers. De bel védère, de vensters, pinakels en steun- muren boven de klokkekamer zijn her steld. Men hoopt de resterende werk zaamheden dit jaar af te maken. Aanslag. Maandag is in Frankrijk een nieuwe wet van kracht geworden die het publiceren van commentaar op zaken die nog sub judice zijn strafbaar stelt. Overtredingen kunnen met boe tes en een gevangenisstraf tot zes maanden worden bestraft. De vereni ging van rechtbankverslaggevers heeft de nieuwe wet „een ernstige aanslag op de vrijheid van de pers" genoemd. Korter. „Voor het einde van 1959" zal in België de dienstplicht op een jaar wor den gesteld, aldus heeft de minister van defensie Arthur Gilson aangekondigd. Thans is de dienstplicht in België vijf tien maanden. Kernwetenschap. De commissie voor technisch en wetenschappelijk onder zoek van het Europese parlement in Luxemburg zal in een rapport aan het parlement pleiten voor spoedige instel ling van een Europese universiteit voor kernwetenschappen. Slachtoffer. De atoombom die in 1945 op Hirosjima viel heeft dit jaar al zijn achttiende slachtoffer gemaakt. Het was een 33-jarige man, die aan stra lingsziekte overleed. Probleem. De laatsten van de tweehon derdduizend Hongaren die hun land ontvluchtten tijdens of na de opstand van 1956. zullen binnenkort de kampen verlaten, maar het vluchtelingenpro bleem blijft bestaan. Uit een rapport blijkt, dat over de gehele wereld nog an derhalf miljoen mensen van de UNO af hankelijk zijn. Een aantal van hen zijn nog vluchtelingen uit de eerste wereld oorlog. Ontslagen. De eerste secretaris van het partijcomité voor de provincie Moskou Ivan Kapitonov, is van zijn functie ont heven, zo meldt Tass. Kapitonov is lid van het centrale comité van de commu nistische partij van de Sovjet-Unie en van het presidium van de Opperste Sovjet. Hij maakte ook deel uit van het presidium van het partijcongres in fe bruari. Komplot. Volgens het opperbevel van de Panamese nationale garde is er een komplot tegen de regering van Ernesto de la Guardia jr. ontdekt. Zestien mili tairen en drie vooraanstaande burgers zijn gearresteerd. Herstel. Dr. Martin Etchegoyen is zondag beëdigd als hoofd van de uitvoerende raad van Uruguay. Zijn functie is te vergelijken met die van president. Et- chegoyen's ambtstermijn is een jaar. Hij verklaarde zich voornamelijk te zul len wijden aan het economisch herstel van het land. Leer om leer. Frankrijk heeft vijf Marok kanen die vorig jaar door het Franse leger werden gevangen genomen op vrije voeten gesteld. Koning Moham med V bracht op 19 februari toen hij Corsica bezocht een Fransman mee die geruime tijd de gevangene was van het Marokkaanse bevrijdingsleger Neutraal. De Poolse regering heeft bevo len dat het Westers georiënteerde week blad „Swiat i Polska" (De wereld en Polen) eind deze maand moet worden opgenomen in het weekblad „Polityka" dat door de regering gesteund wordt, zo wordt vernomen. Swiat i Polska bracht tamelijk neutrale berichten van correspondenten in westelijke hoofdste den en in Moskou, en gaf, zonder com mentaar, uittreksels van hoofdartike len in de grote buitenlandse bladen. Overleefd. Een dertigjarige monteur heeft maandag een val van het 25 meter ho ge dak van een fabriek te Burton in Midden-Engeland zonder noemens waardige verwondingen overleefd, hoe wel hij op een stenen vloer terecht kwam. WEERRAPPORTEN Een depressie, die gisteren ongeveer riode met voor de tijd van het jaar zeer 1000 kilometer ten zuidwesten van Ierland hoge maximumtemperaturen komt daar- was gelegen, verplaatst zich >u in de rich- mee een einde, ting van de Britse eilanden. Het koufront ervan bereikte dinsdagmorgen vroeg de Franse kust waarbij het in Zuid-Engeland opnieuw vrij intensief begon te regenen. Achter het front treden flinke drukstijgin- gen op, waardoor het front zich de komen de 24 uur in een versneld tempo naar het oosten zal verplaatsen. Verwacht de zuidwestelijke wind minder zachte oceaanlucht Nederland binnen. Aan de pe- Woensdag 4 maart Zon op 7.22 uur, onder 18.23 uur. Maan op 4.11 uur, onder 13.16 uur. Maanstanden 9 maart 17 maart 24 maart 31 maart 11.51 uu- 16.10 uur 21.02 uur 12.06 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 maart Hoog water 9.58 en 22.42 uur. Laag water 5.07 en 17.50 uur. Woensdag 4 maart Hoog water 11.25 en uur. Laag water 6.27 en 19.24 uur. Temperaturen ouiten- ha M en binnenland heden uo 3 d morgen 7 uur Ni-erslag: 0» e- laatste 24 uur - - 0 u s s-S Den Helder onbewolkt zzo 5 0 Ypenburg licht bew. zzo 7 0 Vlissingen licht bew. zzo 6 0 Eelde onbewolkt zzo 4 0 Twente onbewolkt zo 7 0 De Bilt onbewolkt zo 6 0 Eindhoven licht bew. zo 7 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. 0 7 0 Helsinki zwaar bew. z -2 0 Stockholm geheel bew. zzw 2 0 Oslo motregen windst. 2 3 Kopenhagen licht bew. zzo 3 0 Aberdeen zwaar bew. zzo 7 2 Londen regen zzo 9 3 Amsterdam onbewolkt zo 6 0 Brussel onbewolkt zo 6 0 Luxemburg onbewolkt zo 5 0 Parijs geheel bew. zo 9 0 Bordeaux regen ozo 10 1 Grenoble zwaar bew. windst. 2 0 Nice licht bew. n 8 0 Berlijn onbewolkt ozo 3 0 Frankfort onbewolkt ono -0 0 München onbewolkt z -0 0 Zürich mist windst. -3 0 Genève half bew. windst. -1 0 Locarno half bew. windst. 4 0 Wenen onbewolkt ozo 4 0 Innsbruck onbewolkt w 3 0 Rome mist windst. 5 0 Ajaccio licht bew. ono 4 0 Madrid motregen zw 8 10 Mallorca half bew. no 11 0 Algiers zwaar bew. z 17 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2