VICTOR HUGO Damesploeg van Haarlem moest eerste nederlaag incasseren Opzienbarend proces tegen Westduitse diplomaten Nederlagen voor Concordia, Rapiditas en IJmond De Blinkert is nog één punt van titel af Geval-Strack doet vele vragen rijzen DINSDAG 3 MAART 1959 11 Agnes Simon en Onnes tafeltenniskampioen Felle strijd bij de heren tafèlterfnls Sterke „Radium"-ploeg in de Ronde van Luxemburg Paardensport „Jamin" verbeterde het Europese kilometerrecord Oé;W^è^o^etitb Voetbal Groep geselecteerde spelers aangevuld Halve finales F.A.-cup Cricket Engeland won de eerste testmatch in Christchurch Bertholée kampioen in de eerste klasse libre Kadertoernooi om de Wilhelmina-beker Twee vrachtauto's botsten in dichte mist tegen elkaar bij Zijkanaal C Bromfiets-kampioenschap- pen op 3 mei in Apeldoorn Erhard geen kandidaat voor bondspresidentschap Bonn verwacht heden de officiële afwijzing VICTOR HUGO- Surprisel^ ct VICTOR HUGO- Inclusief 22 ct In de eerste klasse van de handbalcom- pctitie zijn zondag rake klappen gevallen waarbij ook de beide Haarlemse teams. Rapiditas en Concordia, betrokken waren. Rapiditas moest zijn laatste kans op de titel door een nederlaag tegen het bezoe kende WVGV prijsgeven. Sport Vereent verstevigde zijn positie aan de top door een zege op Concordia, dat mede door de over winning die BHC op IJmond behaalde, in een zeer precaire positie is gekomen. Min of meer van invloed is nog de overwin ning, die AHC bij verrassing op TJD boek te waardoor AIIC 7,ich verder verwijderde van de hekkesluiters, terwijl UD's kansen op het kampioenschap aanmerkelijk af namen. De radicaal gewijzigde situatie luidt nu: Sport Vereent 914 AHC 109 WVGV 9—12 IJmond 10— 8 UD 911 Concordia 96 Rapiditas 10-10 BHC 10- 6 Rapiditas startte voortreffelijk, nam met 2—0 de leiding, maar ging minder goed spelen naar gelang de strijd verstreek. Via 2—2, 4—2, 44 leidden de zwartwitten met rust met 54. In de laatste dertig minuten van het duel werd de invloed van WVGV steeds sterker en na 55, 66, 67 en 77 scoorden de bezoekers ten slotte in de laatste seconde het winnende doelpunt. De Rapidianen lieten veel doelrijpe kansen ongebruikt. Bert Koelemeij (2 x) als zesde aanvaller en Hennie Teunissen (3 x) namen vijf van de zeven doelpunten voor hun rekening. Concordia kreeg tegen Sport Vereent al vrij spoedig een veertienmeterworp toege wezen, maar Ed Nederkoorn schoot naast. Zuiverder waren de schoten van de Utrechtse gasten, die al binnen tien minu ten Bruis vier maal hadden gepasseerd. Doelpunten van Hogedoorn, Nederkoorn en Sauer waren het enige positieve dat Concordia stelde tegenover de vlotte com binaties er, goede schoten van de gasten die met een 8—3 voorsprong thee konden gaan drinken. Na de pauze werd Bruis, die een weinig betrouwbare indruk maak- Een volkomen onbewogen Agnes Simon- Almasi, de in Rotterdam woonachtige ex- Hongaarse, nam de eerste prijs voor het dames enkelspel van de Nederlandse ta feltenniskampioenschappen in ontvangst. Geen spoor van vreugde was op haar ge zicht te bekennen. Bepaald gevochten om deze ereplaats heeft zij niet. Alles ging van een leien dakje. Ze wandelde als het ware door de ronden zonder een struikelblok tegen te komen. De enige, die haar eventueel voor problemen had kunnen stellen, ontbrak: Noortje van Megen heeft nl. reeds enige tijd geleden per aangetekende brief aan de voorzitter van de NTTB laten weten aan geen enkel kampioenschap (ook het wereldkampioenschap niet) te willen deel nemen. Zo liet de titelhoudster verstek gaan. Agnes Simon, die als favoriet was ge start, kreeg in de kwart-finales mej. L. Marijnisse tegenover zich.- Drie games (21-9, 21-10, 21-8) duurde de partij en in de halve eindstrijden maakte zij korte met ten met mevr. Heederik met 21-5, 21-3 en 21-0! Ook in de finale had de ex-Hongaar se weinig moeite met haar tegenstandster Mary Krom-Perton. Plet werd een eenzij dig duel: 21-3, 21-9, 21-3. Bij de heren is de strijd geheel anders verlopen. Reeds in de kwartfinales moes ten Schoofs, Weel, Gimbel en Onnes tegen respectievelijk Grijzenhout, Van Zoelen, Hoefnager en Duim al hun krachten aan spreken om zich te handhaven. Spectacu lair werden echter de partijen van de halve finales. De meest eigenaardige strijd werd tus sen de twee clubgenoten Gimbel en Onnes geleverd. De twee eerste games waren voor Gimbel (21-15, 21-11) en in de derde game leidde de kleine zenuwachtige Am sterdammer met 17-12. Op de tribunes werd gemompeld: met Bert is het gedaan. Plet tegendeel was echter waar. De tech nisch uitstekend spelende Onnes kwam terug. Hij werkte de achterstand weg en won de game met 21-18. Mentaal was Gim bel gebroken. Steeds weer vroeg hij zich af hoe hij die game had kunnen verliezen. Het antwoord bleef echter uit en Bert On nes bewees hem tevens, dat hij sterker was. Met 21-17, 21-15 versloeg hij zijn con current. De twee clubgenoten Weel en Schoofs vochten intussen op een andere tafel de tweede halve finale uit. De titelhouder ze gevierde in vijf games: 20-22, 21-15, 16-21, 21-15 en 21-6. De finale is in tegenstelling tot de voor afgaande partijen van korte duur geweest. En dat was hoofdzakelijk te wijten aan de vermoeidheid van Frans Schoofs. Vanaf ongeveer 7 uur des avonds had hij vrijwel constant achter de groene tafel gestaan, aangezien hij ook de finales van het heren dubbelspel en het gemengd dubbelspel be reikt had. Als excuus voor zijn nederlaag tegen Bert Onnes kan dit echter niet wor den aangevoerd. De tengere Amsterdammer, die even on bewogen als Agnes Simon de felicitaties over zich heen liet gaan, was ongetwijfeld technisch de beste speler van het toernooi. Met 21-15 had hij de eerste game verloren. Daarna nam Onnes het initiatief in han den. De titelhouder kon geen antwoord ge ven op het spel van Onnes en zo bracht laatstgenoemde met 21-13, 21-12, 21-15 de partij en het kampioenschap op zijn naam. Agnes Simon legde beslag op drie titels. In het dames dubbelspel versloeg zij sa men met de 15-jarige Nelly Visscher, die nauwelijks boven de tafel uitkomt, Ursula Artz en Jutta Neumann en in de laatste ronde van het gemengd dubbelspel won zij met partner Bert Onnes van Marian Krom- Perton en Schoofs. Rest nog te vermelden, dat Schoofs en Bert Onnes in de finale van het herendubbelspel weinig moeite hadden met Weel en Hoefnagel: 21-18, 21-13. te, nog twee maal verrast eer de Concor- dianen in tien produktieve minuten de score van 10—3 op 10—6 brachten. Het spel van de Haarlemmers was in deze periode vrij aardig maar viel toch weer te snel terug om een werkelijke bedreiging voor de Utrechtse leiders te vormen. Na 127 werd dit matige duel met drie veer- tienmeterworpen afgesloten, waardoor 138 de eindstand werd. Na een evenwichtige strijd in de eerste helft (ruststand 53) moest IJmond na de pauze buigen voor het tempo en de goede combinaties van de BHC-ers die nog geen vijf minuten nodig hadden om tot 8—3 uit te lopen. Regelmatig liep hierna de stand op tot 159. Klesser was met zes doel punten de voornaamste producent in de IJmond-aanval. Tweede klasse De damesploeg van Concordia speelde tegen het als tweede geklasseerde Tonegido een goede partij handbal. De roodwitten- verdediging greep goed in en de Haar lemse aanvalslinie, waarin Rik Lablans weer van de partij was, toonde meer stoot kracht dan gewoonlijk. Rik Lablans (2 x), Erna Bouhuis en Hermy Klokkemeyer zorgden voor een 40 Haarlemse zege. De herenreserves van de Concordianen kregen in de ontmoeting met het Utrechtse Achilles tal van goede schietkansen, maar een zuiver schot ontbrak en Achilles zege vierde tenslotte met 52. Amersfoort be haalde een verdienstelijk gelijkspel tegen Aalsmeer 2 (99) en dit houdt in dat de papieren van HOC en Concordia 2 weer minder genoteerd staan. In een aardige wedstrijd versloeg Zand- voortmeeuwen gastheer Vriendschap met 810. Vijf minuten voor het laatste fluit signaal leidde Vriendschap nog met 76. De afdeling De herenploeg van De Blinkert is nog slechts een winstpunt van het kampioen schap verwijderd. Zondag wonnen de groenwitten in een te hard duel met 64 van de voornaamste rivaal, het Alkmaarse AVA. De arbitrage was zwak en de Haar lemmers konden zich slechts met de groot ste moeite en door het goede werk van doelman Benjamin, tegen het afbrekende spel van de Alkmaarders staande houden. In de eerste klasse dames werd veel geschoten; De Blinkert gaf Rapiditas een lesje met als eindresultaat 121, TYBB leidde met rust met 50 en bracht de eindscore tegen Zandvoortmeeuwen op 81 en IJmond versloeg HBC met 41. Ook de zege waarmee HOC zich verder van de laatste plaats distancieerde, ten koste van Full Speed, was met 7—2 bij zonder ruim. Een sterke „Radium"-ploeg zal deelne men aan de Ronde van Luxemburg, die van 12 tot en met 15 juni wordt gehouden. De ploeg bestaat uit de renners Qerrit Schulte, Peter Post, Piet Damen, Joop Captein, Ab Geldermans, Gijs Pauw, Ton- nie Bergmans en Jac Vranken. In deze ron de debuteert Joop Middelink als ploeglei der. Speciaal op verzoek van Gerrit Schulte is de „Radium"-fabriek op de uitnodiging van de Luxemburgers ingegaan. Schulte wil namelijk alle moeite doen om zich in de Nederlandse ploeg voor de wereldkam pioenschappen op de weg in Zandvoort te rijden. Hij ziet in de ritten over de zacht glooiende hellingen in Luxemburg dan ook een goede voorbereiding voor de strijd om de wereldtitel. Na de Ronde van Luxemburg zal de ploeg van Schulte waar schijnlijk ook nog in een etappenkoers in Frankrijk uitkomen. Het Franse paard „Jamin" heeft zon dagmiddag tijdens het „grand criterium de vitesse de la Cöte d'Azur" een koers die meetelt voor het Europees circuit het Europees record over 1 km. verbeterd- Zijn kilometerlijd over de gehele race was 1 minuut 15.57 sec. Meer dan 30.000 toeschouwers zagen op de baan van Cagnes sur Mer hoe Jamin, momenteel misschien wel de sterkste dra ver ter wereld, schijnbaar zonder enige in spanning de tweede wedstrijd won die meetelde voor het Europees kampioen schap. Direct na de start maakte Jamin zijn han dicap goed en draafde rustig in tweede positie achter de Amerikaan Great Lull- water, maar vóór zijn grootste concur renten Kabin II, Jasmino Royal en de Euro pese kampioen Jariolain. Zo bleef de situatie tot aan het ingaan van de laatste rechte lijn. Toen vond Jean Riaud de tijd gekomen Jamin vrij te la ten en hoewel Icare IV en Jariolain die in tussen genaderd waren, zich tot het uiter ste inspanden, zij konden de Franse hengst die Great Lullwater passeerde en daarna bijna spelenderwijs op de palen afging, niet meer bedreigen. De tijd van de zoon van Abner voor de 1609 meter was 2 min. 1.6 sec., zijn kilo- metertijd 1 min. 15.57 een nieuw Euro pees record. Het oude stond met een tijd van 1 min. 15.69 op naam van Jariolain, die het een jaar geleden in dezelfde wed strijd vestigde. .b In de tweede klasse dames van de water- polocompetitie district Noordholland heeft Haarlem de eerste nederlaag geïncasseerd. DWT 2, dat in de thuiswedstrijd tegen Haarlem met vijf-drie het onderspit had moeten delven, heeft nu met vier-één re vanche genomen. Nel Goedhart hielp Haarlem aan een voorsprong, waarna Pau la van Bruggen de ruststand op één-één bracht. In de tweede helft brachten Cok Somers en Paula van Bruggen (2) de DWT- zege op vier-één. De stand van deze afdeling is: Haarlem 6 5 0 1 10 18 12 DWT 6 4 0 2 8 17 7 HPC 6 2 0 4 4 12 13 DWT 2 520348 12 Waterlelie 5 1 0 4 2 3 14 HPC kreeg voor de eerste klasse heren DAW op bezoek. Het was een gelijk op gaande strijd. Hans van Bekkum opende voor DAW de score. Bob Termeer had di rect voor HPC het antwoord klaar en zo bleef het doorgaan: Bert Tijmstra één twee; Kas Wiers twee-twee (rust). Na de Hottentot twee-drie, Rob Termeer op drie-drie te brengen. HVGB heeft in Zaandam gespeeld tegen Nereus en moest met de uitslag twee-één de punten in Zaandam laten. De stand is: Nereus 6 6 0 0 12 36 12 DWR 4 2 11 5 19 12 HVGB 5 1 2 2 4 20 18 HPC 6 1 1 4 3 20 35 DAW 5 0 2 3 2 14 32 In Alkmaar bond VZV zondag voor de tweede klasse heren de strijd aan tegen DAW 2. De Velsenaren bleven met twee één de meerderen van hun gastheren. De stand is: DWT 8 7 1 0 15 44 20 Neptunus 7 4 2 1 10 24 17 Nereus 2 7 2 3 2 7 19 19 HVGB 2 8 3 1 4 7 29 30 VZV 8 3 0 5 6 21 36 DAW 2 8 0 1 6 1 21 36 In de derde klasse heren bond Haarlem in Alkmaar de strijd aan tegen DAW 3 en won overtuigend. Nadat Huël Haarlem de leiding had gegeven maakte DAW gelijk, waarna drie treffers van Her Hölsken en nogmaals een doelpunt van Huël de rust stand op één-vijf brachten. Ook in de tweede helft bleven de Haarlemmers het heft in handen houden. Jan Paanakker schoot viermaal voor Haarlem raak, waar tegenover DAW twee doelpunten stelde, waardoor de eindstand drie-negen werd. De stand van de ranglijst is: Haarlem 8 7 0 1 14 39 17 Kroosd. 7 5 1 1 11 24 9 DWT 2 7 3 1 3 7 26 26 HVGB 3 7 2 1 4 5 28 29 HPC 2 6 1 1 4 3 11 20 DAW 3 7 1 0 6 2 15 42 10 41 16 8 47 25 6 24 34 0 9 46 In de vierde klasse heren speelde NVA 2 tegen HPC 3 (0—7). Voor de afdeling AJ I van de kringcom petitie werd de laatste wedstrijd gespeeld; Haarlem won met vijf-twee van VZV. De eindstand is: DWR 6 5 0 1 Haarlem 6 4 0 2 VZV 6 3 0 3 DWT 6 0 0 6 In afdeling AJ II eindigde de wedstrijd HVGB—HZV met een zeven-nul overwin ning voor HVGB. In de afdeling veteranen bleef HPC met twee-één HPC de baas. In de dames derde klasse moesten de reserves van HPC met vier-één de eer aan DWT 4 laten. Voor de centrale training van de Neder lands elftalspelers, op woensdag 4 maart in het stadion De Vliert in Den Bosch zijn alsnog de volgende spelers uitgenodigd: Brüll (Rapid), Rutten (MVV)'en Schilder (Sparta). Maandag is in Londen de loting ge schied voor de halve finales van de En gelse bekercompetitie, die zaterdag 14 maart zullen worden gespeeld. Notting ham Forest de enige club die tot nu toe zeker is van een plaats in de halve eindstrijd komt uit tegen de winnaar van de „replay" Aston VillaBurnley. De andere halve finale zal gaan tussen de winnaar van de wedstrijd Norwich City- Sheffield United en die van de ontmoe ting BlackpoolLuton Town. Engeland heeft de eerste testmatch te gen Nieuw Zeeland gewonnen met een in nings en 99 runs. De wedstrijd had 4 da gen moeten duren maar was in 2'/2 dag be slist. John Guy was de enige batsman die weerstand bood in de tweede innings van Nieuw Zeeland. Hij scoorde 56, waarbij 9 vieren. Tony Lock nam in de tweede Nieuwzeelandse innings 6 wickets voor 53 runs. Zijn cijfers voor de hele wedstrijd waren 11 wickets voor 84 runs. Het biljarttoernooi om het kampioen schap eerste klasse libre district Haarlem KNBB ls op verrassende wyze gewonnen door Bertholée, die nu het district zal ver tegenwoordigen op de gewestelijke kam pioenschappen die van 10 tot en met 12 april worden gehouden in Den Helder. Dekker leed zijn eerste nederlaag tegen Sakkers, die niets meer te verliezen had, waarna Bertholée tegen Dekker om het kampioenschap moest spelen. Na vier beurten leidde Dekker met 58 tegen 27 caramboles, maar Bertholée liep toen plotseling uit met een serie van 49. Daarop had Dekker geen antwoord en na veertien beurten stond hij dan ook achter met 99 tegen 176 caramboles. Plotseling echter ging het veel beter. Het ene tiental na het andere kwam op het bord. Op 50 evenwel maakte een ketsstoot een einde aan de serie. Bertholée was daarna toch niet zo zeer gedeprimeerd, of hij kon nog een serie van 22 maken, waardoor zijn totaal op 198 kwam. Dekker had dus nog een kans, zij het een heel kleine. Een serie van 51 bleek evenwel een te grote opgave. Op 22 werd de serie afgebroken bij een een voudige piqué. De twee resterende caram boles leverden Betholée daarna geen moei lijkheden meer op. De eindstand was als volgt: 1. Bertholée 1386 200 49 6,93 12 2. Dekker 1247 143 50 8,72 10 3. De Haas 1347 179 46 7.63 10 4. Sakkers 1336 209 60 6,38 8 5. Heiligenberg 1230 214 57 5,74 6 6. Van Kuppeveld 1155 191 42 6,04 4 7. De Goede 1091 218 43 5,00 4 8. Kiekens 1200 224 57 5,35 2 Het algemeen gemiddelde bedroeg 6,33. Van woensdag 4 t/m zondag 8 maart worden in hotel ,,'t Hof van Holland" in Haarlem de kaderwedstrijden 38/2 gespeeld om de Wilhelminabeker. De deelnemers zijn: J. Blind (Benoorden het IJ, Amster dam), P. Dickmann (DES, Haarlem), R. Lunenburg ('t Centrum, Haarlem), K. Meyer (Excelsior, A'dam), J. Nobels (Hof van Holland, Haarlem), J. Doves (Vrien denkring, Haarlem), S. Reich (Rembrandt, A'dam), J. Willemse (SVV,Haarlem). Bij hei ministerie van Landbouw in Kiel is een bronzen standbeeld ge plaatst ter ere van een van 's werelds succesvolste .springpaarden, „Meteor". Het paard heeft voor de Europese kampioen Fritz Thiedemann vele prijzen in de wacht gesleept. Het standbeeld voor het paard werd ge maakt door beeldhouwer Hans Koek, die hier met „Meteor" poseert. WIELRENNEN. De internationale cyclocross van Vincennes, een revanche wedstrijd van het wereldkampioenschap, is door de Italiaan Renato Longo gewon nen voor de Fransman Dufraisse. BADMINTON. Het Westduitse jeugd- team heeft zondagmiddag in Essen op on dubbelzinnige wijze van Nederland ge wonnen. Onze landgenoten verloren met 11—0. VOETBAL. Voor de Engelse league zijn maandagavond de volgende wedstrijden gespeeld: eerste divisie: Blackburn Rovers Manchester United 13. Wolverhampton WanderersTottenham Hotspur 11. ATLETIEK. Mervyn Lincoln is voor de eerste maal Australisch kampioen op de mijl geworden. De Australische record houder Herb Elliott deed niet mee. Lin coln maakte op de grasbaan in Hobart een tijd van 4 minuten 5.6 seconden. ATLETIEK. Alain Mimoun heeft het Franse cross-country-kampioenschap ge wonnen. Zijn tijd voor de 12.5 km was 39 min. 27 sec. Als tweede eindigde Rhadi en op de derde plaats kwam nog een Noord- Afrikaan, Bediaf. Het Belgische crosskam pioenschap is gewonnen door Gerard Roe- lants (Leuven). Zijn tijd was 45 min. 1 sec. Marcel Vandendriessche werd tweede en Frans Herman eindigde op de derde plaats. TAFELTENNIS. Aan de internationale tafeltenniskampioenschappen van Frank rijk, die van 13 tot 15 april in de Franse hoofdstad zullen worden gehouden, nemen van Nederlandse zijde Agnes Simon-Al- masi, Schoofs en Bert Onnes deel. (Van onze correspondent in Bonn) Een der opzienbarendste processen van het na-oorlogse Duitsland tegen twee be kende diplomaten, begon gisteren te Bonn. De 57-jarige professor dr. Walther von Hallstein, vroeger staatssecretaris van Buitenlandse Zaken te Bonn, thans presi dent van de Europese Economische Ge meenschap te Brussel, en de 54-jarige Herbert Blankenhorn, voorheen een hoge ambtenaar aan het ministerie van Buiten landse Zaken te Bonn, daarna Westduits- land's ambassadeur bij de NAVO en thans ambassadeur te Parijs, staan terecht ver dacht van valse beschuldigingen. Het zijn vooraanstaande mannen, die in dit proces als verdachten, verdedigers en getuigen optreden: 23 in totaal. Behalve Von Hallstein en Blankenhorn is ook de 59-jarige Freiherr von Maltzan, voorma lig ambassadeur te Parijs, aangeklaagd. De aanklacht tegen hem is wegens zijn zwakke gezondheid voorlopig terzijde ge legd. De man, die Von Hallstein en Blan kenhorn voor de rechter heeft gebracht, is een hoge ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken te Bonn, Hans Strack. Zijn advocaat is dr. Heinemann, eens minister van Binnenlandse Zaken on der Adenauer, thans een der meest ge vreesde oppositieleden in de Bondsdag. Von Hallstein en Blankenhorn worden ver dedigd door professor Dahs, die reeds vele zaken voor de regering Adenauer heeft behartigd. Als getuigen zullen zeven tien mannen verschijnen onder wie minis ter Erhard, staatssecretaris Westrick en ambassadeur Haas. Van de tweehonderd journalisten uit ve le landen die het proces wilden bijwonen, zijn er negentig toegelaten. Sommigen zeg gen, dat de Westduitse justitie nu haar gro te kans heeft om te tonen dat zij niets meer van doen heeft met de zwakke rechter uit de periode 1919-1945. Zonder onderzoek De zaak Strack, die zeseneenhalf jaar geleden ontstond, omvat twee delen: Ten eerste: in de herfst van 1952 leidde Strack een Westduitse handelsdelegatie te Cairo, die met Egypte een handelsverdrag wilde sluiten. Te zelfder tijd waren te Bonn Von Hallstein en Blankenhorn bezig een scha devergoedingsverdrag voor Israel, waar bij West-Duitsland aan dit land goederen ter waarde van vier miljard mark zou le veren. voor te bereiden. Strack was tegen rechtstreekse goederenleveranties aan Is rael, omdat daardoor het Westduits- Egyptische handelsverdrag in gevaar zou komen. Kort daarop beschuldigde een Vijftigduizend gulden schade Met een enorme klap zijn maandagmid dag op de Rijksweg VelsenAmsterdam ter hoogte van de brug over het zijkanaal C twee zware vrachtauto's tegen elkaar ge botst. Het ongeluk gebeurde, toen een van de vrachtauto's uit moest wyken voor de bij de brug geparkeerde Velsense school bus en een personenauto. De chauffeur van de uit de richting Amsterdam komende vrachtauto, de 20-jarige J. J. H. uit Lopik, zag als gevolg van de dichte mist, die bij de brug hing, de geparkeerde auto's te laat. Toen hij snel probeerde uit te wijken, kon hy een botsing met een met cement ge laden truck met oplegger uit IJmuiden niet meer vermijden. Door de hevigheid van de botsing schoof de uit Amsterdam gekomen vrachtauto in de richting van de door de 51-jarige R. ter R. uit Amsterdam bestuurder personen auto en scheurde de linkerflank van deze auto als een sardienenblikje open. De schade was aanzienlijk. Zij wordt door deskundigen geschat op ruim vijftig duizend gulden. De schoolbus, die bij de brug moest stoppen om kinderen de ge legenheid te geven in te stappen, kwam er echter af met een klein deukje. De 20-jarige J. J. H. uit Lopik brak zijn elleboog en moest voor een spoedoperatie naar Utrecht worden gebracht door de Vel sense cngevallendienst. De 51-jarige R. ter R. werd met een hersenschudding naar huis gebracht. De bestuurder vart de cë- mentauto mankeerde niets. Op 3 mei worden in het Orderbos in Apeldoorn weer de Nederlandse bromfiets kampioenschappen gehouden onder auspi ciën van de Nederlandse Bromfietsbond. Dit is de vijfde maal, dat dit sportieve evenement wordt gehouden en men ver wacht dat er internationale deelneming zal zijn door inschrijvingen uit Nederland, België, Duitsland en Frankrijk. Vorig jaar trokken deze terreinwedstrijden ruim 15.000 bezoekers en de verwachting is ge wettigd, dat het aantal toeschouwers dit jaar de 20.000 zal benaderen. Het parcours is dit keer iets zwaarder dan vorig jaar, maar de gemiddelde snelheid zal iets hoger liggen, omdat er op het parcours slechts één controle is. Uiteraard komen de snel heden niet boven de wettelijk toegestane maximumsnelheid voor bromfietsen Egyptische diplomaat in een brief aan Blankenhorn Strack van corruptie. Hij zou steekpenningen hebben aange nomen van een Egyptische firma. Blan kenhorn onderzocht deze beschuldiging niet, maar gaf haar zonder meer door aan Von Hallstein, die, de zaak evens zonder nader onderzoek, doorgaf aan minister Er- hard. Strack werd teruggeroepen. Later zou zijn gebleken, dat Von Hallstein en Blankenhorn bepaalde stukken over Strack hadden achtergehouden. Ten tweede: Von Maltzan en Von Hall stein zouden spoedig daarna bewerkstel ligd hebben, dat Strack werd teruggeroe pen van een nieuwe functie, te weten hoofd van een Westduitse delegatie in Turkije, zogenaamd omdat de Turkse regering hem niet acceptabel achtte. Onverzoenlijk In mei 1953 bleek evenwel, dat Strack nietomgekocht was in Egypte. Integen deel, hij had iedere poging tot omkoping meteen aan Bonn gemeld. Voorts bleek, dat de Turkse regering nooit iets tegen Strack had gehad. In november 1953 dien de Strack te Bonn een aanklacht in tegen „onbekenden" wegens valse beschuldi ging. Reeds spoedig bleek, wie deze on bekenden waren. Vanwege de regering werd het drietal hoge ambtenaren eerst gezegd, dat zij geen verklaring aan de justitie mochten geven. Daarna kwam de zaak in het parlement en er werd in het kabinet over beraadslaagd. Tenslotte gaf de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, in de Bondsdag toe dat men Strack ambassadeursposten had aangebo den, indien hij zijn aanklacht tegen Von Hallstein c.s. zou intrekken. Strack heeft evenwel steeds geweigerd: zijn eer gaat hem boven een nieuwe carrière, eerher stel boven verzoening. Strack wenst het volle pond. Voor de rechtbank treedt hij dan ook op als mede-aanklager.. Achtergronden Uit de eerste verklaringen van Blanken horn kon men nog niet opmaken wat de achtergrond van dit proces is. Bestond er rivaliteit tussen Strack en Blankenhorn, beide afkomstig uit het oude Berlijnse mi nisterie van Buitenlandse Zaken? Was er strijd tussen Buitenlandse Zaken (Blan kenhorn en Von Hallstein) en Economi sche Zaken (Strack) te Bonn? Zit er poli tiek tussen: Adenauer's pientere advo caat Dahs contra Adenauer's messcherpe S.P.D.-tegenstander Heinemann, die Strack als advocaat dientBlanken horn, voor wie het pijnlijk is, dat hij te Bonn terecht moet staan terwijl te Parijs het door hem voorbereide gesprek tussen Adenauer en De Gaulle morgen zonder hem zal verlopen, zei slechts zijn plicht te hebben gedaan. Hij had de zaak-Strack zonder meer doorgegeven, het behoorde niet tot zijn competentie haar nader te on derzoeken. De kern van de affaire is het feit, dat Bonn destijds tegen de Arabische politiek in, een ver-drag- met--Israel wilde •sluiten, waarvoor men geen risico wilde lopen. Strack was zijns inziens destijds uit Turkije teruggeroepen, omdat zijn Frans, de onderhandelingstaal met Turken, zo slecht was. In elk geval bleek, dat Blan kenhorn geen hand had uitgestoken om zijn collega Strack te helpen. „Ons werk" zei Blankenhorn, „liet geen tijd over voor menselijkheid". Daarover vielen de pre sident van de rechtbank en de officier van justitie de diplomaat enige malen scherp aan. (Van onze correspondent in Bonn) Ondanks alle politieke binnenlandse con sequenties, ondanks een voorstel van de nominatie-commissie van de C.D.U. en ondanks het doordrijven van bondskanse lier Adenauer, zal de minister van Econo mische Zaken, prof. Erhard, volgens de algemene mening te Bonn, vermoedelijk vandaag bekend maken, dat hij geen kandidaat voor het bondspresidentschap wil worden. Hij zou zich daarbij willen be roepen op de meer dan tweehonderd C.D.U.-bondsdag-afgevaardigden, die zich tegen zijn kandidatuur hebben verklaard. Daaruit maakt Erhard op, dat zijn partij niet voor Adenauer's voorstel is. De mi nister zou van mening zijn, dat zijn kan didatuur aanleiding zou geven tot on rust, zowel in het binnen- als in het bui tenland, en dat acht hij een te hoge prijs. Adenauer zou de beslissing evenwel wil len verschuiven, kennelijk in de hoop, de C.D.U.-fractie van gedachten te kunnen doen veranderen. Wat de C.D.U.-fractie- vergadering vandaag zal opleveren, staat niet vast. Men vreesde dat met het vertrek van Erhard op het ministerie van Economi sche Zaken een verwatering zou intreden in de liberale-sociale marktpolitiek, die hij sedert 1949 met zo veel succes in West-Duitsland heeft gevoerd. Tegen al le pogingen tot particularistische voorde len heeft Erhard zich steeds verzet, ook al ging hij ten aanzien van de kolenkwes- tie onder de druk van Adenauer tenslotte door de knieën. Hij is dan ook niet zo zeer in de grote industrie geliefd, als wel bij de consumenten, detaillisten en kleine za kenlui, die in hem een verdediger van de welvaart plegen te zien. Men gelooft dat noch Hellwig, noch Etzel, de huidige mi nister van Financiën, die genoemd wer den als mogelijke opvolgers van Erhard, het been stijf zouden kunnen houden wan neer van bepaalde zijde druk op Adenauer wordt uitgeoefend. Advertentie Elk doosje a 5 stuks voorzien van service-lucifers

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3