fff 'IJ ONZE BOERENKOLONIES IN BRAZILIË GROENE OASES OP DE HOOGVLAKTE L J y r Afgelopen dat ge-/4& hoest Bonn begint illusie der hereniging op te geven MOLENDIJK Van dag tot dag ABDIJSIROOP DINSDAG 3 MAART 1959 3 Europ«>air Opluchting in Washington over Russische nota Russische speculaties op uitputting van Dulles? Opvolging van mr Kolff in de Eerste Kamer Nederland onder het zuiderkruis Zwartbont vee, witte hoeven met rode daken, blonde kinderen Australische ambassadeur bezocht Subandrio Israëliërs zouden hebben gevuurd op UNO-politie Finse componist overleden Gp de ^Praatótoel I f VoarA ANEQANG46 HAARLEM Op een persconferentie heeft de presi dent-directeur der K.L.M., I. A. Aler, me dedelingen gedaan over de stand van za ken ten aanzien van de Europese coördi natie in het burgerluchtvaartverkeer, waarover te Rome door vijf Europese luchtvaartmaatschappijen onderhandeld wordt. De samenwerking, die volgens de thans bekend zijnde gegevens door de onderhan delende maatschappijen wordt beoogd, heeft 'n federatieve inslag en is dus blijk baar gebaseerd op dezelfde principes, als waarvan de gehele Europese integratie is uitgegaan. Het zal een samenwerking moeten worden op die punten, waar de ver schillende maatschappijen de nadelen on dervinden van eenzijdige, onefficiënte kos ten en van onnodige concurrentie. Uiteraard beogen de samenwerkenden een e'xploitatievoordeel te eigen bate. Dat is hun goed recht en bovendien een voor deel voor degenen, die van hun diensten gebruik maken tenminste wanneer de co ördinatie niet leidt tot een monopolie en misschien zelfs kartelvorming. Want een dergelijke ontwikkeling zou een kunstma tige prijsvorming in de hand kunnen wer ken en een vertragende factor kunnen zijn in de vooruitgang van het burgerluchtver- keer, in plaats van een stimulans. De Europese coördinatie op andere ter reinen schept ditzelfde gevaar, wanneer niet een Hoge Autoriteit aanwezig is om ongewenste elementen uit de coördinatie te weren. De ervaring heeft geleerd, dat bij de uit particuliere initiatieven ont spruitende multi-nationale samenwerking grote gevaren kunnen ontstaan voor de consument, indien die initiatieven niet door een hechte eensgezindheid op politiek ni veau worden opgevangen en de nodige vei ligheidsgrendels krijgen van bovenaf. Een snelle voortgang van de politieke Europese eenheid v/ordt door dit alles nog eens nadrukkelijk als eerste eis vooropge steld. Nu op het gebied van gedetailleerde economische sectoren de drang naar coör dinatie telkens weer duidelijk wordt, zou die politieke eenheid alleen al uit veilig heidsoverwegingen met de meeste spoed moeten worden gesmeed. Doch op dat punt vertonen de nationale opvattingen helaas nog steeds een anachronistisch conser vatisme. Advertentie Terug uit Parijs met HAARMODE 1959 o.a. „BAGATELLE" Haute Coiffure. - Geen luxe prijzen Aparte schoonheidssalon Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 Buslijn 2, 3, 4, en 8 (Van onze correspondent in Washington) Als bijzonder ernstig had men in Wash ington het oorlogsgevaar nog niet opgevat, doch ook daar heeft de jongste Russische nota toch een gevoel van opluchting ge geven. Hoewel officieel Amerikaans com mentaar nog ontbreekt kan men het waar schijnlijk achten dat Amerika bereid zal zijn tot een conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken. Amerika heeft in principe geen ernstige bezwaren tegen de toelating van Polen en Tsjechen tot de conferentietafel. Washington zal echter stellig stipuleren dat de grote vier verant woordelijk blijven voor de toekomst van Duitsland. Zolang de conferentie duurt, acht men een Russische actie inzake Ber lijn minder waarschijnlijk. Het heeft in Washington zeer de aan dacht getrokken dat de Russen onverwacht bereid zijn de conferentie zelfs drie maan den te laten duren. Velen vragen zich af of de Russen er wellicht op speculeren dat de zieke Dulles zulk een lange conferentie niet zal kunnen volhouden of met het oog op de ophanden zijnde zware taak zal af treden. Dulles ondergaat intussen elke dag bestraling en het State Department wenst hem zo min mogelijk lastig te vallen. Hij leest evenwel gretig de kranten en luistert naar de radio. Maandagmiddag belde hij zelf zijn departement op teneinde terstond de tekst van de Russische nota ter lezing te ontvangen. Over een agenda voor de ministerscon ferentie bestaat overigens nog geen eens gezindheid tussen Amerika en de Sovjet- Unie. De Russen stellen voor alleen te spreken over West-Berlijn en een vredes verdrag met Duitsland. De Amerikanen daarentegen wensen een veel ruimere agenda. Sommige Amerikaanse senatoren hebben aangedrongen op gedeeltelijke mobilisatie teneinde sterker te staan in geval van een eventuele crisis over Berlijn. De regering is daartoe op dit ogenblik echter niet be reid. Wel wil men de strijdkrachten in en buiten Amerika in een toestand van groter paraatheid brengen, alsmede versterkingen toevoegen aan de Amerikaanse krijgsmacht in Duitsland. Als opvolger van het overleden lid der Eerste Kamer mr. dr. G. Kolff komt op de C.H.U.-lijst voor ir. C. Staf, die thans mi nister van Defensie is. Als de heer Staf zijn benoeming niet aanneemt, komt in aan merking mr. J. Ravesloot, die burgemees ter is van Almelo. 'ÉÊr&fafófa /A/sM ,,'V, m V (Van onze reisredacteur CARAMBEI (Brazilië) „Colonia Hollandes" zegt de chauffeur en dan komt een vreemde herkenning. Men heeft 24 uur van Amsterdam naar Rio de Janeiro moeten vliegen en dan nog eens 3 uur van Rio naar Ponta Grossa op de Zuid- Braziliaanse hoogvlakte. Rijdt men dan nog anderhalf uur per auto over die golvende, dorre oneindigheid, dan schijnt men een reis om de wereld te hebben volbracht en terug te zijn op het uitgangspunt. Want ineens wordt het dorre landschap groen, staat er zwartbont vee te herkauwen en rijdt er een blonde boer op een trekker tussen witte hoeven onder rode daken. Men komt naderbij en hoort de Twentse „t", de Groningse „n" en het vraagtoontje van de Zuidhollandse eilanden. En de naambordjes op de hekken zeggen dat hier De Geus, Voorsluis, Groenwold, De Jager en Van der Meer wonen. Men is terug in Nederland. Alleen hangt hier geen kille mist over de velden; over dit stukje Nederland straalt daags de zon en s nachts het zuiderkruis. Want men is hier al valt het moeilijk te geloven in Brazilië, bij de Nederlandse boerenkolonies Carambei en Castro- landa in de zuidelijke staat Parana. Het oude Carambei, in 1911 begonnen, na de tweede wereldoorlog, toen de ruimtenood de boeren ons land uitkneep, tot sterke groei gekomen, en het nieuwe Castrolanda, pas zes jaar oud, beide reeds nu de roem van de streek en trekpunt voor een eindeloze stroom Braziliaanse bezoekers. Waarom kan men een opwelling van va derlands chauvinisme niet onderdrukken als men dit stukje Nederland in Brazilië ziet? Omdat het een groene oase is te midden van de stoffige „fazenda's", de Braziliaanse veeranches? Omdat de grondprijzen in de omtrek van de kolo nies verveelvoudigd zijn, sinds de Neder landse boeren hebben laten zien. wat men met deze gesmade lichte grond kan doen? Omdat men de Braziliaanse buren aar zelende pogingen ziet doen om het Neder landse voorbeeld te volgen en dat in een land, dat ondanks zijn onbegrensd agra risch potentieel nog steeds niet tot voldoen de voedselproduktie kan komen? Het speelt allemaal mee, maar het meeste ont zag wekt het besef, dat men boeren uit Groningen, Drente, Overijsel en de zuid westhoek zo maar plompverloren in een vreemde wereld, in een hun onbekend steppeachtig gebied kan zetten en dat zij daar binnen luttele jaren boerenbedrijven uit de grond stampen, die voor die in het thuisland niets onder doen. De moeilijk heden zijn hun daarbij niet gespaard ge bleven, noch aan de drie piomersgezui- nen, die in 1911 Carambei stichtten, noch aan de nieuwe pioniers van Castrolanda, 35 kilometer verderop. Vraag het „Ome Leen" De Geus, of „Ome Jacob" Voorsluis, de mannen van het eerste uur in Caram bei, en zij komen tot bedaarde uitspraken als: „Ja, 't was niet altijd eenvoudig, moet je maar denken". Vraag het de nieuwkomers van Castrolanda: „Zeven jaar geleden stond er hier niets, op een gebouwtje en een stal na". Wat staat er nu? In Carambei de boe renhoeven van 100 Nederlandse gezinnen op een oppeiwlakte van een 8000 hectare. In Castrolanda de boerderijen van 65 ge zinnen op een oppervlakte van 5500 hec tare, de grootte van de Beemster. Al is lang niet alle grond bruikbaar. Nog wat. meer getallen: Carambei produceert 9000 liter melk per dag van 1500 melkkoeien. De totale rundveestapel is 3000 stuks en daar komen nog eens 2000 varkens bij. Castrolanda heeft 1800 stuks vee, die een 8000 liter melk geven, verkoopt fokvee en heeft 3000 varkens. Moderne zuivelfabriek De melk wordt verwerkt in de hyper moderne zuivelfabriek van Carambei, die melk, kaas, boter levert en chocomelk in Brazilië heeft geïntroduceerd. Een fa briek die een nog aanzienlijk grotere ca paciteit heeft met het oog op de gestage uitbreiding van de kolonies. Naast vee teelt bedrijven de kolonies meer en meer landbouw: rijst, tarwe, veevoer, erwten, zoete aardappelen, mais en acacia (waar van de bast looizuur bevat). Vooral de rijst bouw neemt toe, ook buiten de kolonies wordt deelbouw met Braziliaanse eigena ren bedreven en enkele kleine groepjes Nederlandse boeren kopen de laatste tijd fazenda's in de buurt op. Een normale rijstoogst dekt namelijk de volledige koop prijs. Helaas kan de bodem voorlopig niet meer dan drie rijstoogsten verdragen. Daarna wil men er permanent grasland van maken, een van de vele landbouwkun dige problemen waaraan de door de Ne derlandse regering ter beschikking ge stelde landbouwconsulent, L. Hartman, zich met hart en ziel wijdt. Maar inmiddels is dit groepje boeren via de rijstbouw in één klap grootgrond bezitter geworden, heeft zelfs zijn eigen rijstdrogerijen en -pellerijen ter plaatse gebouwd. Zó ver gaan de ambities van het merendeel der boeren hier nog niet. Ve len, vooral die uit Castrolanda, komen uit families die ontginners-bij-traditie zijn, uit de Groninger veenkoloniën, Drente en Overijsel en die nu naar Brazilië zijn af gezakt. Sommigen hadden welvarende eigen bedrijven, anderen waren kleinere pachtboeren. Maar één ding hadden zij gemeen. Zij zochten de ruimte en de vrij heid. Voor zichzelf, maar meer nog voor hun zoons. Welnu, die ruimte hebben zij in Brazilië te over. Achter iedere horizon ligt onontgonnen land. En hoewel de grondprijzen beginnen te stijgen, zijn ze naar verhouding nog uiterst laag. De door de staat Parana aan Castrolanda beschik baar gestelde grond deed aan koopprijs de helft van een normale Nederlandse pacht! Geen luilekkerland De protestantse kolonies Carambei en Castrolanda zijn niet de enige Nederland se kolonies in Brazilië. Er is de grote katholieke kolonie Holambra in de staat Sao Paulo, die na een zeer moeilijke be ginperiode, waarin een krachtige injectie van Nederlandse regeringssteun nodig was, onder de dynamische leiding van de heer Hoogeboom tot bloei is gekomen. Er zijn de kleine katholieieke kolonie Tron- co en de gereformeerde kolonie Monte Al- legre in Parana, die aanvankelijk een fiasco dreigden te worden en zich nu moeizaam omhoog worstelen. Brazilië is geen luilekkerland. Men kan er zeer wel mislukken. Men kan er als boer niet, zo als in Canada, eerst een paar jaar in een fabriek werken om het geld bijeen te krijgen voor een eigen bedrijf. Men moet wat eigen kapitaal hebben en men moet in kolonieverband beginnen. Zelfs dan blijft door de voortdurende waarde vermindering van de cruzeiro de bedrijfs- financiering niet gemakkelijk. Maar dat het kan bewijzen Holambra, Castrolan da en Carambei. En er is ruimte voor uit breiding. Castrolanda heeft een nieuwe fa- zenda van tweeduizend hectare gekocht, het. krijgt binnenkort een lening van 34 miljoen cruzeiro uit het Amerikaanse ont- wikkelingsleenfonds. De Nederlandse boe ren hier willen graag nieuwe emigranten zien, men wil groter en sterker worden. Een hogere produktie zal de afzet verge makkelijken. Het lijkt mij voor protes tantse en katholieke boeren want de religieuze binding in de kolonies spreekt sterk mee een aantrekkelijke proposi tie. Zij komen in een volkomen Neder lands milieu, z Nederlands dat de Bra zilianen zich wel eens afvragen of deze boeren ooit van plan zijn Braziliaan te worden. Welnu, de hier geborenen wor den het automatisch, maar kunnen bij het bereiken van de meerderjarigheid hun de finitieve keuze bepalen. Tot zolang groeien zij op zoals zij het thuis zouden doen, in Nederlandse scholen en kerken, Nederlandse winkels en verenigingsge bouwen, in hun landbouwcursus en huis houdschool. Zij boeren op coöperatieve grondslag op sterk gemechaniseerde be drijven met een eigen landbouwconsulent en een Nederlands sprekende Braziliaan se veearts, die ook het station voor kunst matige inseminatie beheert. In het aan crediet schaarse Brazilië krijgen zij op zeer gunstige voorwaarden credieten van Bij de foto's. Rechts: „Ome Leen" de Geus, een van de stichters van Carambei in 1911, kijkt van de kerktoren uit over zijn kolonie. Links: Kan 't Nederlandser? De zuivelfabriek van Carambei onder leiding van direc teur G. Biesheuvel, die chocomelk in B razilië int rod uceerde. de regeringsbank. De verhouding met de Braziliaanse autoriteiten is trouwens uit stekend. Het klimaat is paradijselijk: bij na altijd zon, maar niet te warm. De Zuid- Braziliaanse hoogvlakte ligt 1100 meter boven de zeespiegel. Ik zei het al: op het klimaat na zou men zich in Nederland wanen bij deze boeren: in hun moderne zuivelfabriek, in de glim mend gepoetste kamers van hun boerde rijen, in de kerk waar zij des zondags plechtig, een brokje maat achter het or gel aan, de oude psalmen zingen. Zelfs op hun voetbalveld waar zij tegenover de elegante bravour van de Braziliaanse bal- artiesten het wat houterige maar solide zwoegen van de vierde klasser uit de KNVB stellen! DJAKARTA (Reuter) De Australische ambassadeur in Djakarta. L. R. Mcintyre, heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, aldus het Indonesische persbureau Antara. De ambassadeur zou volgens Antara inlichtingen hebben gevraagd over de mededelingen van Subandrio inzake westelijk Nieuw-Guinea aan het parle ment. Voorts bracht de ambassadeur minister Subrandio op de hoogte van het verloop van het debat in het Australisch parlement over de Indonesisch-Australi- sche verklaring inzake westelijk Nieuw- Guinea. GAZA (UPI) Een woordvoerder van de UNEF, het politielegertje van de UNO, heeft zondagavond verklaard, dat Israëliërs gevuurd hebben op een patrouille van de UNO, over de Arabisch-Israelische demar- katielijn ten zuiden van Gaza. De leden van de patrouille hebben het vuur niet be antwoord en niemand is gewond geraakt. Het UNEF-commando heeft al bij de Israëlische autoriteiten geprotesteerd. De Finse componist Yrjoe Kilpinen is maandag in Helsinski overleden. Hij is zevenenzestig jaar geworden. Kilpinen was lid van de Finse academie. Hij com poneerde voornamelijk kamermuziek en liederen. Opdrachten Ik heb maar één bezwaar tegen het ver strekken van opdrachten aan schrijvers door O., K. en W.: ik vind het zo zakelijk klinken. Ten slotte zijn schrijvers muzenkinde ren en geen schoenmakers, accountants of hoefsmeden. Kunstenaars moest men, dacht ik, anders benaderen. Men moest hen vragen of zij de goedheid willen hebben om, als zij het geluk hebben door de adem der wijdvleugelige muze beroerd te wor den, zij zo vriendelijk zouden willen zijn het produkt der inspiratie het gemenebest ten goede te doen komen. Maar ik blijk ook op dit punt te fijngevoelig te zijn, want in al die berichten heb ik nooit gelezen dat de ontvanger van zo'n opdracht deze heeft afgewezen. Dat moet een prettige gedachte zijn voor de heer Cals. Een van de onprettige bijkomstigheden van deze staatszorg is, wat mij betreft, dat ik na het bericht van de opdracht er nooit meer iets over hoor. Wanneer ik lees dat aan de heer Dirk Duifjes te Emmeloord opdracht is gegeven een studie te schrijven over De Invloed van Isaac da Costa op het Springrijm in de Graafschap, dan zit ik mij erop te verkneuteren nu eindelijk eens een grondige studie over dit onderwerp, dat mij zeer ter harte gaat, te vernemen; wan neer de bekende Ommelander literator Ulo van Ulrum de opdracht ontvangt de we reld nu eindelijk eens te vertellen hoe het zit met het contrapunt in de Eddah in ver band met de neo-Saksische ballade zoals deze nog voortleeft in het Hogelandster Wiegelied, dan zit ik trappelend te wach ten op de uitkomsten van dit onderzoek. Maar dan is het net of zo'n hele opdracht als rook op de wind in de ijlte verdwijnt. Als de regering nu maar niets gezegd had en die opdracht niet gepubliceerd had, dan had ik dat niet zo gevoeld. Wat niet weet, dat niet deert. Maar als zij het gaat publiceren, zit zij mij lekker te maken en als er dan van dat lekkers niets komt, dan schept dat een hol gevoel in de maag en een leegte in het hart. Wat ik niet begrijp is dat alleeen O., K. en W. opdrachten verstrekt. Waarom geeft Buitenlandse Zaken niet eens een opdracht aan een kunstschilder om de heer Luns uit te malen in al diens kleurenpracht? Daar. van zouden dan afdrukken op kunstdruk papier gemaakt kunnen worden. Ik zal de eerste zijn die er een koopt voor boven mijn bed. En waarom zou Binnenlandse Zaken niet eens een beeldhouwer opdragen een buste van de heer Romme te maken op een brede basis, voor op de piano van de heer Drees? Kleine afgietsels daarvan zouden hun weg best vinden. Ik ken genoeg jonge dichters die graag een ballade on De Freule of op Mevrouw Lips-Odinot zouden willen schrijven. Ik bedoel: die zaak is lang niet rond genoeg. Mij beleefd bij de h.h. regeerders aan bevelend, verblijf ik, Uwer excellenties dienstwillige dienaar, Floris Flaneur Advertentie De kinderen be gonnen toen m'n' man Stop! dacht ik en haalde een fles*' Abdijsiroop. Drie maal per dag een lepel en heus, het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkig.je weet maar nooit, wat er uit voort kan komen! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Eén Braziliaanse liefhebberij hebben de Nederlanders wel geleerd: chit- rasco maken. Gemarineerd rundvlees aan lange stokken roosteren boven een houtskoolvuur. En voor een kilo of anderhalf gaan zij niet uit de weg. (Van onze correspondent in Bonn) Met een aanstaand afzonderlijk vredes verdrag voor Oost-Duitsland voor ogen en gezien de allesbehalve goede afloop van Macmillan's reis naar de Sovjet-Unie, staat men te Bonn, en trouwens in de gehele westelijke wereld, voor een uiterst moei lijke situatie. Dat de Russen de controle rechten op of omtrent 27 mei aan de Oost duitsers zullen overdragen, acht men thans zeker. Vooral nu men te Moskou duidelijk heeft laten blijken niets te voelen voor een ministersconferentie tussen de grote vier en alles wil zetten op een top conferentie. Men meent dat het westen de toestand zal aankunnen, indien de Russen op 27 mei zullen meedelen dat de Oostduitsers als Russische gedelegeerden zullen op treden en de documenten van de geallieer de militaire auto's slechts zullen afstem pelen gelijk de Russen dat thans doen. De situatie wordt geheel anders, wanneer de Oostduitsers krachtens een afzonderlijk vredes- of staatsverdrag zelf alle rechten op de verbinding tussen West-Berlijn en het westen gaan uitoefenen en naar be lieven de toegangswegen naar West-Ber lijn kunnen sluiten. In dat geval doemt de onvermijdelijke vraag op, of het westen die toegangswegen met geweld zal moeten openbreken en zo ja, of een dergelijk ge weld aan de wereld als rechtvaardig „ver koopbaar" zal zijn, nu de Russen hebben aangeboden van West-Berlijn een zoge naamde vrije stad te maken. Te Bonn wordt het geloof in een spoe dige hereniging met de dag kleiner. Dat men nog met Kroesjtsjev kan onderhan delen over de Duitse eenheid op korte termijn gelooft men niet meer. Men valt terug op de noodzaak van de versteviging van de eigen positie, dat wil zeggen van een vasthouden aan de westelijke allian ties, speciaal aan de NAVO. Er blijft de Westduitsers verder weinig anders over dan te hopen, dat de zeventien miljoen Oostduitsers onder het Russische bewind een menswaardig leven kunnen leiden. Daarop doelde de minister van Economi sche Zaken, professor Erhard, toen hij te Frankfort over de Leipziger Messe zei, te hopen dat een grotere Oostduitse produk tie niet het communisme als systeem maar de Oostduitse bevolking ten goede zal komen. Deze nieuwe gedachte over het niet meer geloven aan een spoedige her eniging en een zich neerleggen bij de door de Sovjet-Unie gedecreteerde feiten inzake de Duitse kwestie, duiden op een nuchtere beoordeling van de situatie. Men meent hierin de opvattingen van de zeer realis tische Adenauer te zien. Kroesjtsjevs be zoek aan Oost-Berlijn en het aanstaande vredesverdrag met Oost-Duitsland laten geen hoop meer. De periode vol laatste illusies over Duitsland's eenheid binnen enkele jaren loopt daarmee ten einde. Advertentie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5