Horen en zien Elke twee seconden een arbeidsongeval et huis der conflicten CrUMBO EN ZIJN AVONTUREN Kort en bondig Agenda voor Haarlem Barneveld laat clandestien gebouwde huisjes afbreken NAAIMACHINES 4 rddio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Lering en vermaak Gemeente vreestdat zij van het toe te wijzen bouzvvolume afgetrokken worden De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Bed rijfsvei ligheidsben rs in Amsterdam geopend Jan Steenexpositie gesloten Examens Kerkelijk Nieuws Kamer vol speelgoed voor Wimpie Twee Duitsers ^iuefen er met Nederigs iacht vandoor Toneelschrijver Maxwell Anderson overleden TELEVISIE-RADIO-GRAMMOFOONS-RECORDERS DOOR IRIS BROMIGE DINSDAG 3 MAART 1959 Het VARA-programma van maandag avond stond stevig op twee benen: een goed stuk voorlichting over opleidingsmo gelijkheden voor jonge mensen, deze keer betrekking hebbend op de Kunstnijver heidsschool in Amsterdam en de voortref felijk geslaagde vijftiende aflevering van het muzikale bijspel „Pension Homme les" van Annie M. G. Schmidt en Cor Le- maire. Het eerste was geproduceerd en ge regisseerd door thans bij deze omroep in dienst zijnde Pier Tania, die vroeger re dacteur was aan het N.T.S.-journaal en van dit dankbare reportageonderwerp een goed gebruik wist te maken. In „Pension Hommeles" wisselen kome die en klucht elkaar voortdurend af en de geschiedenis van gisteravond had alle ken merken van het laatste geval. Zij werd be heerst door de formidabele presentie van Ko van Dijk, als een filmproducer die hier bij het bezien van een kamer over een gat in het zeil is gestruikeld en dientengevolge in het pension blijft hangen met een been in 'een katrol. In een grommerige gemoedstoestand ziet hij toe hoe de pensionhoudster en haar man een filmpje onder de titel „Neushoorn op schoot", voordraaien dat aan het eind plotseling blijkt in Artis te zijn opgenomen. Het is erom begonnen dat de man zijn baan bij de P.T.T. kan op zeggen om cameraman van deze geweldi ge te worden, maar het wordt geen suc ces, evenmin als de zangvoordracht, die de Surinaamse werkstudent hem met der gelijke bedoelingen voorschotelt. Zijn eni ge interesse gaat met volkomen voorbij zien van zijn particuliere verpleegster (Teddy Schaank) uit naar een kamerhuur ster om de enige reden, dat zij op een aanbod om bij de film te komen ant woordde: Hè jakkes nee. Het vrolijke ge val werd zoals gebruikelijk doorzinderd met guitige liedjes. Beeldschermer T .v.-steun zend er viel uit De televisiesteunzender in Irnsum is maandag uitgevallen. Om kwart voor tien viel in de noordelijke huiskamers het ge luid weg, vijf minuten later gevolgd door het beeld. Nog vijf minuten later kwam het geluid terug, doch een beeld heeft men niet meer gezien. De P.T.T. deelde desge vraagd mede, dat er een storing in de ap paratuur in Irnsum is opgetreden, waar naar op het ogenblik een onderzoek wordt ingesteld. Men hoopt dat de zender mor gen weer zal kunnen werken. Een aantal kijkers in het Noordoosten van het land heeft bij deze storing nog een merkwaardige ervaring opgedaan. Toen Bussum was uitgevallen schakelden zij over op een Duitse televisiezender, doch het geluid daarvan werd ernstig gestoord doorhet programma van Hilversum I waarop een hoorspel werd uitgezonden. Technici schreven dit verschijnsel toe aan bepaalde atmosferische omstandigheden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Het jeugdige echtpaar Brouwer aan de Bijschoterweg in Barneveld heeft gisteren de onplezierige gevolgen ondervonden van het besluit van het Barneveldse gemeen- tebentuur, de clandestiene bouw van nood woningen niet meer toe te staan. Tot grote consternatie van de familie en de buren to gen gemeentelieden onder politietoezicht met breekijzers, hamers, zagen en ander gereedschap aan het werk, om de noodwo ning terug te brengen tot het bouwwerk waarvoor aanvankelijk vergunning was verleend: een bergplaats op het erf van de vader van de 24-jarige timmerman W. Brouwer. Geruime tijd nadat het sloopwerk was begonnen, verleende de directeur van ge meentewerken, de heer J. W. Leusink, als nog uitstel, ook omdat de vrouw van de timmerman in verwachting is. Donder dagmiddag echter moet de heer Brouwer de bergplaats zelf weer in zijn oorspronke lijke toestand hebben teruggebracht. De familie zal dan weer, zoals vroeger, gaan inwonen. De gemeentelijke overheid van Barne veld liet reeds enige tijd oogluikend de clandestiene bouw van woningen toe. aan gezien de woningnood in deze gemeente zeer groot is. Op het ogenblik zijn er onge veer 250 van deze woningen. Het gemeen tebestuur, dat aan het toenemen van dit aantal een eind wilde maken, verbood on langs de bouw. Desondanks werd er toch illegaal gebouwd. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7,20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het Platteland. 12.38 Or gelspel en zang. 13.00 Nieuws en tentoonstellings agenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitzend.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Correspon dentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Dante-s Divina Commedia, door dr. A. Saalborn. Tweede lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Toespr. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20-00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Hélène Salabert, hoor spel. 21.50 Lichte muz. 22.15 Gram. 22. 45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Orgelspel. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Espe ranto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Progr. voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Da vid Copperfield. hoorspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Vocaal dubbelkwartet. 12.48 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Politiekapel. 13.50 Gram. 15.30 Hobo en piano 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Meisjeskoor en kwint. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. orgamsa- tien- en verenigingsleven, caus. 18.30 Jazzmuziek. 13.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Milit. kaoel en gemengd koor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Kamerorkest en solist. 20.30 Passiestonde. 21.10 Muz.caus. 21.40 Dit klei ne, grote land, klankb. 22.05 Lichte muziek. 22.25 Viool en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 —24.00 Gram. BRUSSEL. 234 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Zang en piano. 16.45 Instr. conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Litteraire kroniek. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Leken- moraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 18.30 Vlaamse liederen. 20.00 Omr.orkest, koor en sol. 20.30 Gram. 20.45 Das Land des La- cheln, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Kamermuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Zendtijd pol. partijen. NTS: 20.07 Weekjourn. 20.37 Zend tijd Pol. partijen. KRO: 20.44 Vademecum. 21.10 Het geheim van Dokter Gerbrand, TV-spel. (Van een onzer redacteuren Een der Amsterdamse wethouders, mr. F. H. C. van Wijck heeft dinsdag in het Veiligheidsinstituut aan de Hobbemastraat te Amsterdam met de gebruikelijke druk- op-de-knop de derde Bedrijfsveiligheids- beurs geopend. Het apparaat dat hij daar mee in werking stelde is een elektronische rekenzuil die door opflitsende, verschillend gekleurde lampjes een beeld geeft van het aantal bedrijfsongelukken in Nederland. En wel een uitermate triest beeld, want de lichtjes verrieden, dat er elke twee secon den in ons land een ongeval met letsel ge beurt, elke halve minuut een arbeidsonge val met twee of meer dagen verzuim en iedere 4 uur en 48 minuten een dodelijk bedrijfsongeluk. Sedert 1 januari van dit jaar zijn dan ook reeds 85 dodelijke onge vallen, 46.555 rf.verzuimcmgeLu^ken"«n 696.831 gevallen met letsel geregistreerd. De griezelig snel elkaar opvolgende, ar beidsongevallen veroorzakén ie'dèr jaar een materiële schade van tweehonderdvijftig miljoen gulden, zo zei de directeur van het instituut, ir. E. Spaan in zijn openings toespraak, en dit is des te bedenkelijker wanneer men overweegt dat de overgrote meerderheid van dit soort ongevallen ver meden had kunnen worden. Onveilige han delingen er dito situaties zijn de voor naamste schuldigen. In verhouding tot de toename van het aantal werkers in de bedrijven is het ongevallental de laatste jaren wel afgenomen, maar de ongelukken zelf zijn veelal van ernstiger aard dan voor de oorlog. Dit is mede te wijten aan de steeds sterkere mechanisatie van het bedrijfsleven, de hogere produktiesnelheid en het gebruik van nieuwe, bijzonder ge vaarlijke hulpstoffen als vergiften en kern energie. Ter beteugeling van deze ontwikkeling is nu de derde veiligheidsbeurs ingericht, waarop het bedrijfsleven de nieuwste vin dingen toont op het gebied van veilig heidshelmen. oog- en gehoorbeschermers. maskers, atoompakken. veiligheidsschoe nen, beveiligde installaties en machines meet- en testapparaten op allerlei gebied, visuele en instructiemiddelen. De beurs duurt tot en met vrijdag 6 maart. Zondag om 17 uur werd de Jan Steen tentoonstelling in het Mauritshuis in Den Haag gesloten. In precies tien weken wer den ruim 73.500 bezoekers genoteerd. Den dergelijk aantal bezoekers voor één ten toonstelling is in de historie van het Mau ritshuis nog niet eerder voorgekomen. Amsterdam. (Gem. Univ.). Doctoraalexamen kunstgeschiedenis: H. R. Hoetink, Amsterdam. Utrecht. Mej. J. M. van Brink te Utrecht is ge promoveerd tot doctor in de wis- en natuurkun de op een proefschrift getiteld „l'Expression mor phologique de la digametrie chez les sauropsides ei les monotremes". De gemeentelijke maatregel werd ge nomen om last met de provinciale over heid te vermijden. Het is namelijk niet onmogelijk dat het aantal noodwoningen wordt verrekend in 't toe te wijzen bouw volume. Om dit te voorkomen heeft het gemeentebestuur besloten de noodwonin gen zelf af te breken, indien de clande stiene bouwers in gebreke blijven. De 21-jarige mevrouw Brouwer vertel de dat haar man tot tweemaal toe een ge meentewoning heeft geweigerd wegens de hoge huurprijs. Haar man had in vrije uren de opslagplaats zelf omgebouwd tot een comfortabele woning, waarin het jon ge gezin sinds vijf weken woonde. Het af breken betekent een schadepost van on geveer 4500. „Het is een treurige zaak," zei de di recteur van Gemeentewerken, „maar ik moet mijn opdracht tot afbreken uitvoe ren. Het gemeentebestuur eist dit om moeilijkheden met Gedeputeerde Staten te vermijden. Bovendien is het een gezags kwestie geworden. Men moet deze maat regel zien als een preventieve." Een soortgelijk ingrijpen in het paatsje Terschuur heeft onlangs plaatsgehad. Néd. Herv. Kerk Aangenomen naar Goedereede: J. H. Vlijm, kand. te Lunteren, die bedankte voor Schelluinen en voor Willige-Langerak. Be noemd tot hulpprediker te Hoogmade: J. H. de Vree, emeritus predikant te Rijnsater- woude, die deze benoeming ook aannam. Beroepen te Genève: (Zwitserland): A. Deutz te Zeist. Geref. Kerken Dr. Js. van der Linden, a.s. emeritus mis sionair predikant van Utrecht, ontving een benoeming tot hulpprediker te Maartens dijk. die hij heeft aangenomen. Beroepen te AvereeSt: W. Dekker te IJlst; te Ten Post (Gron.): G. Brouwer, kand. te Leid- schendam; te IJsselmonde: P. van der Spek te De Lier. Bedankt voor Aalten (vak. J. van Wijngaarden): L. Schuurman te Gies- senburg: voor Bergum (2de pred.pl.): H. R. Zijlstra te Koudekerk aan de Rijn. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Fergus-Gueiph (Onta rio, Canada) (Can. Ref. Church): P. King- ma te Noordbergum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Deventer: J. M. Visser te Dokkum. Bedankt voor Haarlem-Noord: H. Toorman te 's Gravenhage-West, Aangeno men naar Zaandam: J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Apeldoorn (als predikant met bijzondere opdracht voor de geestelijke verzorging der gedetineerden in Noord- Brabant): I. L. Uyterschout, kand. te Hel- voirt (N.Br.), die dit beroep aannam. Be dankt voor Groningen: P. J. Mietes te Am sterdam. Benoemd tot geestelijk verzorger in algemene dienst van de vereniging „Het Beekbergen deze benoeming heeft aangenomen. v-- >*-> - S: öfr Geref.-Gemeenten Beroepen te Zaandam: H. Rijksen te Vlaardingen. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Rijssen: Chr. van de Woes- tijne te Barneveld. Hoogeland" met standplaats Beekberg tfs.'M. F' tfelcfcèrs te'öijdè'-HeUela/die c Wimpie, het Rotterdamse jongetje van drie jaar, dat in een ziekenhuis moest wor den opgenomen omdat zijn ouders hem zo ernstig mishandeld hadden, heeft over ge brek aan belangstelling niet te klagen. Reeds direct nadat de kranten dit ver schrikkelijke gebeuren bekend hadden ge maakt, begonnen de goede gaven binnen te stromen. Een kooi met tropische vogel tjes opende de rij en zo is het doorgegaan. Op het ogenblik neemt de stroom van ge schenken af, maar het resultaat is toch, dat in de kamer, waar de inspectrices van de Rotterdamse kinderpolitie zetelen, zo veel speelgoed staat, dat men zich in een speelgoedwinkel waant: wel twintig be ren, grote en kleine, auto's, treintjes, een driewieler, prentenboeken, snoepgoed en meer dingen, die kinderen het grootste plezier kunnen bezorgen, staan er uitge stald. Er ligt een pak prentbriefkaarten, bijna alleen van kinderen afkomstig, en brieven van volwassenen, die geld sturen of de deuren van hun huis voor het ver schoppelingetje willen openstellen. Aan geld kwam 150.- binnen. Oude vrouwtjes stuurden eigengebreide kous jes en kinderen brachten hun spaargeld bij de politie. De instanties, die zich het lot van Wim pie hebben aangetrokken, te weten de Raad voor de Kinderbescherming en de kinderpolitie, hebben besloten een keuze te doen uit het speelgoed. Het mooiste is voor Wimpie en wat er dan overblijft is voor andere kinderen, die nog nooit een stukje speelgoed hebben bezeten. Het geld wordt aan versnaperingen besteed en steeds zal Wimpie dus iets krijgen. Het ventje maakt het intussen goed en voelt zich erg op zijn gemak in het kinder tehuis, waar hij is ondergebracht, samen met zijn jongere zusje. Hij heeft nog nooit naar zijn ouders gevraagd. De ouders verblijven nog steeds in voorlopige hech tenis. De zaak tegen hen zal pas over ge ruime tijd kunnen beginnen omdat het vooronderzoek vrij omvangrijk is. Een avontuur, dat tenslotte nog goed zou aflonen, is zonda» de Rotterdammer C. Bliekendaal in Marseille overkomen. De heer Bliekendaal had ziin jacht ..Mata Maru" in de haven gemeerd en alvorens weer het. zeegat te kiezen wilde hii enige boodschanpen in de stad gaan doen. Toen hij een paar uur later weer bij de aanleg steiger terugkeerde, bleken ziin beide Duitse bootslieden er met het jacht van door te ziin gegaan. Nadat de Roiterdammer onmiddelliik bii de havennolitie aangifte bad gedaan, bonden de beide dienen on tachtig miil van de kust door er>n Prans vaartuig worden aangehouden Ond»r escorte werd bet iaeM naar Marseille teruggebracht. Uit do verklaringen, d'e de heer Blie kendaal tegenover de noütie beeft afge legd. bleek dat hii het iacht had verkocht en een eerste betaling van vierhonderd duizend franc in een envelonpe in de kaiiiif had neergelegd Door die som aan gelokt. hadden de beide Duitsers, waarvan er één. naar bleek wegens talrijke auto diefstallen door de politie van ziin land werd gezocht, blijkbaar het Plan ongevat, er met het jacht en het geld vandoor te gaan. Hun reis is nu voorlopig in de ge vangenis van Marseille geëindigd. Tumbo zwom weer gauio naar de boot en hij klom er in, druipend en wel. Maar o, wat keek hij nijdig. Het was dan ook wel een tegenvaller voor hem: zijn hengel en snoer was hij kwijt en de vis ook. Geen wonder dus, dat hij daar boos stond te kijken. Want de vis was direct weggezwommen, toen Tumbo de hengel moest loslaten; en doordat hij aan de haak vastzat trok hij alles mee. Daar kon Tumbo naar fluiten. 2627 Advertentie Na de blokken hei blokken Medelijden met die blok kende kinderen?.... Daar hebben ze niet veel aan. Help ze liever, geef ze een kop verrukkelijke van Houten cacao. Daarna studeren ze op dubbele kracht verder. STAMFORD (Reuter) De Amerikaan se toneelschrijver Maxwell Anderson, win naar van de Pulitzerprijs, is zaterdagavond op zeventigjarige leeftijd in Stanford in de Amerikaanse staat Connecticut overleden. Hij had donderdag een beroerte gehad. Anderson kreeg de Pulitzerprijs voor zijn „Both your houses" dat hij in 1933 heeft geschreven. In 1935 en 1936 verwierf hij met respectievelijk „Winterset", „High Tor" en „What price glory", de prijs van de toneelcritici voor het beste stuk van het jaar. Zijn oeuvre omvat ruim dertig toneel stukken. Advertentie Harmonisch samenspel van persoonlijk uiterlijk en volmaakt technisch innerlijk maakt een Aristona tot Uw verstandigste keuze. 61. „Maar dat is onzinnig. Je kunt Moeder's comitéwerk overnemen." Dat zou mij nog geen uur per week kosten, Judy. Je kunt niet verwachten dat Mark iemand zal blijven betalen, die geen werk te doen heeft." „Maar je bent geen employé. Je bent één van ons." „Ik word hier gesalarieerd, Judy." „Maar je zou toch een baan aan de fabriek kunnen nemen en hier bij ons blijven wonen. Je kunt in Darn- ford ook baantjes genoeg krijgen. Tenzij je natuurlijk van Darnford en van ons genoeg hebt. Maar dat is niet zo, Pauline. Ik weet, dat het niet zo is." „Ik heb niet genoeg van Darnford of van jullie. En het zal me moeilijk vallen om hier weg te gaan. Dat is de reden, dat ik het je niet eerder verteld heb. Omdat ik er tegenop zag het je te zeggen. Maar., nu ja, het werk is klaar en dat is alles." „Neen, dat is niet alles, Pauline en ik wil het niet hebben. Heeft Mark je gezegd, dat je werk hier af gelopen was?" „Natuurlijk, aangezien ik bij hem in dienst ben." „Waarom heeft hij dan niets tegen ons gezegd? Je behoort bij ons. Je bent een lid van de familie." Hoewel haar stemming daar niet erg toe geneigd was, glimlachte Pauline bijna. Ook Judy had, naar het scheen, een goed deel van de neiging tot inpalmen van de familie Cedar meegekregen. „Hij liet het aan mij over het jullie te vertellen en ik schrok er voor terug." „Dat zal ik wel eens met Mark uitvechten. Hij kan geen vriendin van mij op die manier behandelen. Ik wil wedden, dat ik weet, wie hem daartoe aangezet heeft." „Je weet evengoed als ik, dat niemand op Mark's besluiten enige invloed kan uitoefenen. En in dit ge val staat hij absoluut in zijn recht. Je moet toch zelf inzien, dat ik geen recht 'neb om hier te blijven, na dat mijn werk afgelopen is." „Het is geen kwestie van rechten," verklaarde Ju dy fel. „Het is een kwestie van een vriendin behan delen als 'n dienstbode. Hoe durft hij Moeder en mij te negeren en aannemen, dat hij jou zo maar uit ons bestaan kan verwijderen." „Lieve kind, er zijn dingen, die jij niet begrijpt." „Reken maar, dat ;k dat wel doe en daar ga ik nu eens op uit. Mark zal er op staande voet een ver klaring van geven." „Judy, neen, zeg.." Maar Judy was al weg, alsof zij uit een kanon ge schoten was. Zich ziek voelend, ging Pauline zitten. Die explosiviteit van de Cedars was meer dan zij op dit ogenblik het hoofd kon bieden. Onder aan de trap oleef Judy plotseling staan. Lin da's heldere stem klonk door de openstaande deur van de zitkamer. „Ik heb Judy nog nooit tevoren onbeleefd gezien. Zij vloog me bijna aan, alsof ik haar verongelijkt had en ik deed niet anders dan een losse opmerking maken over het heengaan van juffrouw Avon. Ik geloof, dat je zeer verstandig gehandeld hebt, door wat betreft de beëindiging van haar dienstverband op je stuk te blijven staan. Jullie zijn zulke goedhartige mensen, dat men gemakkelijk misbruik van jullie kan maken en het is heel goed mogelijk, als je niet uitkijkt, dat juffrouw Avon een permanent lid van dit huishouden zou blijven. „Ik geloof niet, dat Pauline ooit misbruik van haar positie hier gemaakt heeft." „Zij is handig, Mark. Tenslotte moet het arme kind zo goed mogelijk voor zich zelf zorgen. Zij heeft geen achtergrond, geen zekerheid. I'. kan het haar niet kwalijk nemen. Maar ik geloof wel, dat zij een slechte invloed heeft op Judy. Derek is natuurlijk vol komen in staat voor zichzelf te zorgen en haar plan nen zijn, wat dat betreft, in de war gelopen, denk ik, maar Judy is jong en gemakkelijk vatbaar voor in drukken. Ik moet zeggen, dat ik er een beetje ver baasd over was, dat je hun toegestaan hebt, samen naar Parijs te gaan, maar je moeder is zo goedig van natuur en zo vol vertrouwen. Zij zou er nooit aan den ken, dat juffrouw Avon Judy misschien zou misbrui ken om haar positie hier te versterken." „Werkelijk, Linda.." Mark zweeg, toen Judy binnenkwam en zijn wenk brauwen gingen omhoog, toen hij haar gelaatsuitdruk king zag. Een wilde kat zou er in vergelijking daar mee heel zacht hebben uitgezien. Zij negeerde Mark volkomen, ging recht op Linda af. „Jij giftige, kleine huichelaarster. Ik heb altijd wel geweten, wat de ondergrond van die gesuikerde op pervlakte was. En als Mark dan .net in staat is de partij van een vriendin tegen jouw kwaadaardige tong op te nemen, dan kan ik het nog wel." „Judy...." „Houd je mond, Mark en laat mij Linda eens een paar dingetjes zeggen. In de eerste plaats, Linda, zijn wij helemaal geen vriendelijke en goedhartige fami lie en ik dacht, dat je dat nu langzamerhand wel we ten zou. We zijn een zelfzuchtig, nors stelletje en Pau line is een van de beste ervaringen, die wij hier ooit gehad hebben. Er is geen één hier, die geen reden, heeft haar dankbaar te zijn. Zij heeft een sfeer van vriendélijkheid in dit huis gebracht. Zij heeft getracht Vader's wreedheid te verzachten, zij zorgde voor ons allemaal, toen Moeder en Lallie ziek waren, zij heelt als een paard voor Mark gewerkt, mij uit een lelijke positie gehaald. Als Pauline er niet geweest was, zou mijn leven misschien geruïneerd zijn geweest," ver klaarde Judy, wier woede haar bracht tot een demon stratie, die deed denken aan de toneelopvoering van de middelbare school. „En zij heeft daarvoor uit haar eigen zak betaald. Misschien zul je nu je verontschul digingen willen maken voor het feit, dat je haar een slechte invloed hebt toegeschreven." „Lieve kind, er is zoiets als het uitgooien van een katvisje om een kabeljauw te vangen. Ik bewonder je aanhankelijkheid, maar ik vrees, dat je toch nog te onervaren bent om de motieven van juffrouw Avon te begrijpen." „Maar niet om de jouwe te begrijpen," flitste Ju dy terug. „Denk je soms, dat ik niet weet, waarom jij jaloers op Pauline bent?" „Judy!" riep Mark „Je bent jaloers op een ieder, die jouw plannen ten opzichte van Mark zou kunnen dwarsbomen. Je hebt hem al jarenlang achterna gelopen en ik heb er ten minste schoon genoeg van je hier altijd als een kat voor een muizengat te zien zitten. Ik denk, dat ik heus niet de enige ben, die daar genoeg van heeft." „Hoe durf je?" hijgde Linda. Mark nam Judy stevig bij de schouders en duwde haar naar de deur. Beroving I. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks één uur is te Gro ningen een 66-jarige man, die vrij diep in het glaasje had gekeken, overvallen en be roofd van een portefeuille, waarin zich on geveer 280 bevond. De dader sloeg de bejaarde man tegen de grond en ontnam hem zijn portefeuille. Beroving II. Twee mannen hebben in de aardedonkere Bussumse villawijk ,,'t Spiegel" de 27-jarige mejuffrouw R. V. vastgegrepen en haar een handtasje en een roodleren koffertje ontrukt. In de tas zat een portemonnaie met ruim twintig gulden, in de koffer bevonden zich kledingstukken en een boek. Dr. Mansholt in Canada. Oud-minis ter dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie der Europese Economische Gemeenschap, brengt een bezoek aan Ot tawa, Toronto en Washington. Op 4 maart houdt hij in Ottawa besprekingen met Canadese ministers. Op 5 maart houdt hij een rede op de jaarlijkse luchbijeénkomst van de Internationale Kamer van Koop handel in Toronto. Op 6 maart voert hij besprekingen in Washington. Druk bezoek aan de RAI. De RAI- tentoonstelling te Amsterdam heeft zondag geprofiteerd van het bijzonder fraaie voor jaarsweer. Niet minder dan 20.299 bezoe kers schuifelden langs de tientallen stands en brachten het totaal aantal bezoekers sinds de opening op 40.234. Zaterdag 7 maart wordt een Beneluxdag gehouden. Dan zullen ongeveer 250 Belgische dealers van Nederlandse merken een bezoek aan de RAI brengen. DINSDAG 3 MAART Stadsschouwburg: Het Nieuw Operette Gezelschap met „De mijnopzichter", 20 uur. Concertgebouw: Organist Leonard Raver en hoboïst Don Jaeger, 20 uur. Minerva Theater: Concert van het N. Ph. O., 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: (Kleine Houtweg 103): Expositie Interscholair Jeugdtoernooi 14— 17 en 1923 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Poppe Damave, tot 22 uur. Waaggebouw (Spaarne): Expositie van leden van „De Acht" tot 16 uur. Galerie Espace, (KI. Heiligland 36): Expo sitie „Sculptures" tot 17 uui\ FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Onder de mantel van de nacht", 18 jr., 20 uur. Lido Theater: „Slaven van de Nijl", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Home before dark", 18 jr., 20 uur. Rem brandt Theater: „Stefanie", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Blanke slavin nen", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Een vrouw wist te veel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De trein van tien over drie", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw 10—17 en 19—23 uur. Wfjkgebouw Ged. Oude Gracht: Ds. G. J. Waardenburg over „Gebed om een goed einde", 20 uur. Frans Halsmuseum: Dr. S. J. Suys Reits- ma over „De mythologie als spiegel van de Griekse geest", 20 uur (V.U.). Vleeshal: Bezinningspauze: ds. N. van Egmond over „Een wereld in de ontredde ring" 12.35—12.45 uur. WOENSDAG 4 MAART Stadsschouwburg: Voordracht, toneel en dans Interscholair Jeugdtoernooi, 14 en 19.30 uur. Concertgebouw: Vrouwenkoor Z.I.G.E.A., 20 uur. Minerva Theater: Leerlingen van de bal letstudio van Leonord Salar, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Expositie Interscholair Jeugdtoernooi, 10—13, 14—17 en 19—22 uur. In 't Goede Uur: Eurovisie Poppe Da mave 10 tot 22 uur. Waaggebouw: Expositie van kunstkring „De Acht", 11—16 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures" 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Reis om de wereld in 80 dagen", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Onder de mantel van de nacht", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Slaven van de Nijl", 14 jr., Luxor Theater: „Home before dark", 18 jr., 14 en 20 uur. Rembrandt Theater: „Stefanie", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Blan ke slavinnen", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een vrouw wist te veel", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De trein van tien over drie", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw 10—17 en 19—23 uur. Vleeshal: Bezinnnigspauze: ds. H. W. Wierda over „Mens en masker", 12.35— 12.45 uur. Frans Halsmuseum: Haarlemse Boekver kopersvereniging: Charles B. Timmer over (Wordt vervolgd) „Vrijgeleide" van Pasternak, 20.15 uur.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6