Volkscongresleider dr. Banda uit Nyassaland verbannen Adenauer en Oe Gauile morgen bijeen Collegium Musicum Amstelodamense zong voor „Jacob Obrecht" Nieuw Operettegezelschap met „De Mijnopzichter" Immigratiedienst zette Brits lagerhuislid uit Noord-Rhodesia 9 CAMPING 1959 Verliezen van Da rul Islam in februari Philippijnen houden vijf Russische trawlers vast C. v. d, Heuve! overleden Oud-lid van Tweede Kamer Eervol ontslag voor Jan Wiegers Econpolitierechter Fabrikant gaf zonder toestemming vrije ochtend Fonds voor Israëlische kunstenaars Off icier van Justitie „Bijna honderd overtredin gen van uitverkopenwet" Eis van gewonde bij auto-ongeluk afgewezen Oudste tweeling in ons land is jarig Ina van Faassen en Ton van Duinhoven verlaten Het Rotterdams Toneel Kort nieuws Onrust in Loeboedi in Belgisch Kongo Amerikaanse uitlating wekte onrust in Bolivia Uitbreiding „Odeon" in Zwolle DINSDAG 3 MAART 1959 Advertentie MOTORRIJWIELEN - SCOOTERS - BROMFIETSEN - RIJWIELEN - KAMPEERWAGENS EN -BENODIGDHEDEN - TENTEN AMSTERDAM - 26 FEBRUARI t/m 8 MAART - GEOPEND VAN 10-17 UUR EN 19.30-22.3 0- UUR - ZONDAGEN VAN 10-18 UUR - ENTREE {2.00 ZOMBA, NYASSALAND (ÜPI) De Britse autoriteiten in Nyassaland hebben deze morgen dr. Hastings Banda, leider van het Afrikaanse nationale congres van Nyassaland uitgewezen en daarbij de noodtoestand afgekondigd over het gehele protectoraat. In de bekendmaking werd niet gezet waar de leider van het congres naar toe is gebracht. De maatregelen zijn een gevolg van de ongeregeldheden die vorige week in de Centraal-Afrikaanse federatie, vooral in Nyassaland, plaats hadden. In Zuid-Itho- desia is reeds eerder de noodtoestand af gekondigd. Alleen in Noord-Rhodesia, dc derde partner in dc federatie, is nog geen nood toestand afgekondigd. Maar daar is door de plaatselijke immigratiedienst het so cialistische lid van het Britse Lagerhuis, Stonehouse, met geweld in een vliegtuig gezet en naar Dar Es Salaam gevlogen. Stonehouse protesteerde heftig en riep de hulp van de politic van Noord-Rhodesia in, maar deze bleef passief. De plotselinge afkondiging van de nood toestand in Nyassaland heeft grote ver wondering gewekt, omdat gisteren nog de autoriteiten hadden verklaard, dat men de situatie in het protectoraat nog geheel onder controle had. SALISBURY (Reuter/AFP) De aan wezigheid van John Stonehaven in de federatie van de beide Rhodesia's en Nyassaland is aanleiding geworden tot een conflict tussen de federale regering, die Stonehaven het land wil doen verla ten. en de gouverneur van Nyassaland, Sir Robert Armitage. die de Britse socialist alle faciliteiten in zijn gebied wil geven. De termijn waarbinnen het lagerhuislid als „verboden immigrant" de federatie moest verlaten, liep dinsdagochtend vroeg af. James Griffith, oud-staatssecretaris voor koloniale zaken van de vroegere Labourregering, zei in een onderhoud met een UPI-correspondent, dat men het de Afrikanen duidelijk zal moeten maken, dat zij door de blanken niet beet worden genomen. „De toestand zal steeds verder verer geren, als het vertrouwen niet wordt her steld", zo zei hij. Het vraagstuk van de apartheid, zoals dat zich ontwikkeld -heeft- iry Zuidr-Afi'^3?- is volgens hem een van de ernstigste .vraagstukken, waarmee de inheemse Afri kaanse leiders in dat hele continent te ma ken hebben. I-lij zei voorts, dat apartheid, integratie of maatschappijen, uit rassenla- gen gevormd, voor de Afrikaan niet an ders betekenen, dan dat hij beetgenomen wordt. „De rassenscheiding is de open liggen- 'de zenuw van dc Afrikanen. Al wat daar mee te maken heeft, tast hun waardigheid aan. Zij willen als gelijken behandeld wor den. Zij zijn vastbesloten, meester te wor den over hun eigen lot." „Dat," zei hij, „is een van de hoofdoor zaken van de tegenwoordige onrust in Nyassaland, het Engelse protectoraat, dat de afgelopen week het toneel is geweest van rassengeweld." Hij gelooft, dat de si tuatie, zoals deze zich in Nyassaland ont wikkeld heeft, een nieuwe uiting is van de smeulende crisis in de gebieden met ver schillende rassen van Midden- en Oost- Afrika. In Nyassaland vreest het Afrikaanse na tionale congres, geleid door de negerleider met een Amerikaanse opvoeding dr. Has tings Banda, dat het land door Zuid-Rho- desia opgeslokt zal worden. De constitu tionele besprekingen, die het volgend jaar zullen beginnen, zouden volgens deze lei der daartoe kunnen voeren. Op het ogenblik zijn Nyassaland en Noord-Rhodesia Engelse protectoraten, terwijl Zuid-Rhodesia een land is, dat zich zelf bestuurt. De blanke leiders van Zuid- Rhodesia willen blijkbaar de hele federa tie van drie staten tot een onderdeel ma ken van het Engelse gemenebest. „Al dat gepraat over een öominionsta- tuut heeft de Afrikanen (in Nyassa-land) vrees aangejaagd en Jheeft bi.i hen de angst post doen vatten, dat zij aan een blanke minderheid uitgeleverd zullen "worden", zei Griffith. Hij gelooft, dat Engeland de situatie kan helpen redden door middel van een verkla ring, een krachtige politiek inhoudende, die zou luiden, dat de protectoraats-stalus van Nyassaland en Noord-Rhodesië ge handhaafd zal blijven en dat onder géén omstandigheden het dominion-statuut aan de Midden-Afrikaanse federatie zal wor- DJAKARTA (AFP) Bij zuiverings operaties van het Indonesische leger op Zuid- en Zuidoost-Celebes zijn in februari enige honderden rebellen van de Darul Islam gedood en tientallen tonnen voor raden in beslag genomen, zo heeft het militaire opperbevel Makassar maandag bekendgemaakt. MANILLA (UPI) Volgens het Indo nesische persbureau PIA heeft een Indo nesische patrouilleboot een nationalistisch Chinees vissersvaartuig in de wateren ten noorden van Celebes aangehouden en naar Djakarta opgebracht voor een nader onderzoek. 1-Iet 57 ton metende vaartuig was uit gerust met een radio- en ontvangst apparaat en bemand met 15 mannen, die allen uniformen droegen „gelijkend op de uniformen, die de rebellen op Noord- Celobcs dragen", aldus berichtte PIA, de kapitein van de patrouilleboot aanhalend. Volgens de kapitein had het vaartuig geen officiële papieren of documenten aan boord, behalve enkele landkaarten van Noord-Celebes. Het vaartuig voerde de naam „Siakbiah". (len opgelegd, voordat er een volledige de mocratie in het gebied tot stand zal zijn gebracht. In Londen heeft de Britse labourpartij een motie van censuur tegen de Britse re gering ingediend en men verwacht dat het debat hierover woensdag zal plaatsheb ben. De arrestatie van Stonehouse zal on getwijfeld aanleiding zijn dat de kwestie vandaag reeds in het Lagerhuis ter spra ke zal komen. De Britse regering gaat echter van het standpunt uit, dat de regering van de fede ratie dc bevoegdheid heeft op te treden om wet en orde le handhaven, ongeacht het feit, dat Stonehouse lid is van het Brit se parlement. PARIJS (UPI) Voorafgaande aan zijn derde ontmoeting met president De Gaulle zal bondskanselier Adenauer morgen een onderhoud hebben mei; de Franse premier Michel Debré in diens ambtswoning Hotel Motignon. Do Franse en Westduitse mi nisters van Buitenlandse Zaken, Maurice Couve de Murville en Heinrich von Bren- tano, zullen daarbij aanwezig zijn. Na dit onderhoud biedt De Gaulle een lunch aan waarna de twee leiders zich zullen terug trekken voor persoonlijke besprekingen op hel kasteel Marly-le-Roi, een van de vele paleizen uit het glorietijdperk van de zonnekoning Lodewijk XIV, ten westen van Parijs. Het zullen besprekingen zijn in een per soonlijke sfeer zonder publiciteit, waar van De Gaulle een grote voorstander is. In overeenstemming hiermee heeft het bureau van de president het bezoek van de Westduitse regeringsleider bestempeld als een routine-bezoek in het streven naar nauwe Frans-Westduitse samenwerking op Europees-politiek gebied. (Reuter) Het gehele vraagstuk van de betrekkingen tussen Oost en West zal, na de jongste ontwikkelingen in Moskou, een zeer voorname plaats opeisen in hun besprekingen, waartoe, al. was besloten voordat Macmilian 'zijn bezoek aan Mos- knu brdchl. Het was oorspronkelijk de be doeling de besprekingen in hoofdzaak te wijden aan Frans-Westduitse economische vraagstukken, die ontstonden na het in het leven roepen van de Europese ge meenschappelijke markt en de devaluatie van de Franse frank, twee maanden ge leden. MANILLA (UPI) Een woordvoerder van de Philippijnse marine heeft vandaag gezegd, dat vijf Russische trawlers, die voor de Noordphilippijnse kust voor anker lagen wegens „een motorpech" voor lopig zullen worden aangehouden, hangen de een onderzoek naar een mogelijke schending van de territoriale wateren. De Russische schepen werden vrijdag aangehouden toen zij voor de kust van de provincie Ilocos Norte voor anker lagen. Op tweeënzeventigjarige leeftijd is te Leiden overleden de heer Chr. van den Heuvel, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond en oud lid van de Tweede Kamer. De heer Van den Heuvel werd in 1887 in Haarlemmermeer geboren en reeds op vijf entwintigjarige leeftijd maakte hij deel uit van de gemeenteraad van Haarlemmer meer als vertegen woordiger van de A.R.-partij. In 1926 vestigde hij zich in Heemstede en bij de verkiezingen in 1931 werd hij gekozen tot id van de raad van deze gemeente. Tot februari 1935 maakte hij deel uit van deze 3 raad en daarna ver gt trok de heer Van den Heuvel naar Den Haag. Hij was toen al lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en tot 1956 is hij lid geweest. In totaal was hij vijfen dertig jaar Kamerlid. De heer Van den Heuvel heeft zich voor al bewogen op agrarisch gebied Hij is tal van jaren lid geweest van de Christelijke Boeren en Tuindersbond, waarvan hij na de bevrijding voorzitter werd. In de Twee de Kamer heeft hij zich vooral doen ken nen als landbouwdeskundige. Hij had spe ciale aandacht voor de zaken op het ter rein van financiën en economie. De overledene was lid van de S.E.R. en van de pachtkamer van het gerechtshof te Arnhem en heeft mede een vooraanstaande plaats ingenomen in de bedrijfsvereniging „Het platteland". Voorts was hij tal van jaren redacteur van het nieuwsblad „De Nieuwe Meerbode" te Aalsmeer en hoofdredacteur van „Ons Platteland", het weekblad van de Christelijke Boeren en Tuindersbond. In 194] verbleef hij als gijzelaar eerst te Schoorl, daarna te Bucbenwalde, waaruit hij ernstig ziek naar huis terugkeerde.. Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot commandeur.in de.orde van Oranjé-Nassau. De begrafenis zal vrijdagmiddag 6 maart om halfvier geschieden op de begraaf plaats „Rhijnhof" te Leiden. Des middags om twee uur begint de rouwdienst in de Gereformeerde Zuider- kerk aan de Lammerschansweg te Leiden. C. v. d. Heuvel Bij Koninklijk Besluit is aan de heer Jan Wiegers in Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Raad voor de Kunst, onder dankbetuiging van de door hem in deze functie bewezen diensten. Het Amerikaanse passagiersschip Con stitution, dat juist een algehele ver nieuwing had ondergaan, die meer dan tien miljoen gulden kostte, voer op weg naar zijn pier in de Hudsonrivier in de mist tegen de Noorse tanker Jalanta. De daarna genomen foto's van de schepen tonen de schade: de Con stitution kreeg een grote scheur over langs en de Jalanta werd van een groot gedeelte van zijn boeg beroofd, dat echter bleef drijven en door sleepboten is binnengehaald. De operette „De Mijnopzichter" die het Haarlemse „Nieuw Operette-gezel schap" maandagavond in de Stadsschouw burg opvoerde en waarvan het program ma als de oorspronkelijke titel „Der Ober steiger" vermeldde, als de componist Carl Zeiler en als de librettoschrijver toch Moritz West. en Ludwig Held bleek hij haar afwikkeling op het toneel een ingrij pende bewerking van de originele lezing te zijn, een transformatie, die zelfs de ti telrol voor een andere dan de in opzet be doelde figuren deed bestemmen. „Der Obersteigex-" was een operette met. meer logica in de ontwikke ling van spel en van situaties dan gewoon- De stichting „Jacob Obrecht" die zich tot doel gesteld heeft het muzikale oeuvre van Obrecht (14531517) tot een levend bezit van de uitvoeringspraktijk te maken bood maandagavond in de Engelse Kerk aan het Amsterdamse Begijnhof aan be gunstigers en genodigden een concert; wqarop werk var) de oud-Nederlandse grootmeester uitgevoerd werd door het be kende koor „Collegium Musicum Amstelo damense" van Toon Vranken, met mede werking van het koperkwartet „Antiqua". Vergeleken bij zijn grote tijdgenoot Jos- quin des Prés is Obrecht betrekkelijk weinig tot de praktijk doorgedrongen. Advertentie De ene bespreking na de andere een telefoon die niet stilstaat... Wees zeker! Neem bij begin van hoofdpijn of kou onmiddellijk ASPRO Dan behoudt U onder alle omstandig heden Uw opgewektheid. Hoofdpijn opkomende kou U bestrijdt het snel en zeker met 'ASPRO'. 'ASPRO' betekent: zich een ander mens voelen, opgewekter, prettiger 'ASPRO'is onschadelijk en irriteert Uw maag niet! m i fIVVI-I, -fV"tTvi 2 *aspro*s .-en U&rttveeb fit.' Luister mar ons programma „HERHALING OP VERZOEK' over Radio Luxemburg 208 m.) iedere zondagmorgen 10.45 uur. De Haarlemse economische politierech ter, mr, J. D. Vink, heeft maandagmid dag een Hcemsteedse fabrikant bij ver stek conform dc cis van de officier van Jus titie, mr. .1. Wiarda, veroordeeld tot 75 boete subs. 15 dagen wegens arbeidsver- korting zonder toestemming. Verdachte is geverbaliseerd, omdat om streeks vijftig meisjes en vrouwen in zijn bedrqf zaterdagsmorgens niet werk ten. De arbeidsinspectie had biertoe geen toestemming verleend en reeds eerder een desbetreffend verzoek afgewezen. De procuratiehouder van het. bedrijf ver telde als getuige, dat de vrije zaterdagoch tend was ingevoerd om het verloop van het personeel tegen te gaan. Hij erkende, dat het loon gemiddeld hetzelfde was geble ven. De officier van Justitie meende, dat de fabrikant te gauw is gezwicht voor de druk van het verloop en sprak voorts met het oog op het gelijk gebleven loon van „oneer lijke concurrentie". Hij eiste een waar schuwingsboete, waartoe mr. Vink ver dachte ook veroordeelde. Ontslag zonder toestemming Wegens overtreding van een ander arti kel van het bijzonder besluit arbeidsver houdingen, namelijk voor het ontslaan zon der toestemming, veroordeelde de politie rechter een Haarlemse expediteur con form de eis tot 75 subs. 15 dagen. Verdachte had half januari een éénen- dertigjarige Haarlemse chauffeur zijn con gé gegeven na een meningsverschil over het tussentijds thuis gaan eten van de chauffeur. Deze is nog steeds werkloos en wordt gesteund door sociale zaken. De expediteur zei, dat hij de chauffeur twee jaar geleden ook in dienst heeft ge had en hem toen reeds een keer heeft ont slagen wegens arbeidsongeschiktheid. Uit medelijden had hij de man in augustus van vorig jaar weer aangenomen, voegde hij er aan toe. Naar De Joodse wachter meldt, heeft Helena Rubinstein, die enkele dagen in Is rael heelt vertoefd, een studiefonds ten bedrage van negentigduizend Israëlische ponden voor Israëlische schilder, beeld houwers en musici gesticht. Zoals be kend is mevrouw Rubinstein de stichtster van het museum voor moderne kunst, in Tel Aviv, dat naast de Frederik Manncon- certzaal is verrezen „Het aantal binnenkort te behandelen zaken tegen winkeliers, die te vroeg met de opruiming zijn begonnen, ligt dichter bij de honderd dan bij dc vijftig. Blijk baar zijn de boeten nog te laag", zei de officier van Justitie, mr. J. Wiarda maan dagmiddag in zijn requisitoir tegen een textielhandelaar uit Lisse, die terecht stond voor de Haarlemse economische po litierechter, mr. J. D. Vink, wegens over treding der uitverkopenwet. Op de veertiende, dus een dag te vroeg, wekten de beide etalages van verdachte de indruk, dat de opruiming bij hem al was begonnen. Op de prijskaartjes stond het woord „Balansopruiming". De winkelier voerde aan, dat de etaleur niet overal tegelijk kan komen en reeds op de dertiende de etalages voor de op ruiming heeft ingericht. Hij had er ver der niet bij nagedacht, zei hij. Dit vond de officier nogal naïef. „1-Iet gaat juist om die eerste dagen. Vele winkeliers beginnen te vroeg met het oog op de concurrentie. Verdachte had desnoods zijn zaak moeten sluiten tot de opruiming begon of duidelijk moeten ken baar maken, dat deze pas later inging. Het publiek kon echter bij verdachte te recht", aldus mr. Wiarda, die verder zei met zijn eis nog niet hoger te willen gaan dan het reeds gedane schikkingsvoorstel van 50 subs, tien dagen. De politierechter veroordeelde de winke lier conform. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in een kort geding tussen de heer R. G. en de erven van de bij een autobotsing overleden heer J. C. de V. De heer G. die bij de autobotsing op 3 mei van het vorig jaar op de Haarlemmerweg bij Amsterdam ernstig gewond raakte, had gevraagd erven van de heer De V. te veroordelen tot be taling van 90 gulden per week waarvan hij in zijn bedrijf een arbeidskracht zou kunnen betalen, die hem vervangt nu hij als gevolg van door het ongeluk ontstane invaliditeit zijn werk niet kan verrichten. De president liet de schuldvraag van de autobotsing buiten beschouwing en wees de vordering van de hand. Aangezien de schuldvraag en de daarmee verbonden schadevergoedingskwestie in een gewoon civiel proces reeds worden behandeld dooi de rechtbank, achtte de president het niet noodzakelijk reeds thans te beslissen dat de als voorlopige voorziening gevraagde 90 gulden per week door de erven aan de heer G. moeten worden betaald. Hij meen de dat het bruto-inkomen van diens be drijf hoog genoeg was om daaruit gedu rende de behandeling van het proces voor de rechtbank 90 gulden per week voor de aangestelde hulpkracht te betalen. Nederlands oudste tweeling, mevrouw A. GorterDe Vries te Joure en de heer J. S. de Vries te Akkrum, is vandaag 93 jaar ge worden. Beiden zijn nog goed gezond. Ina van Faassen en Ton van Duinho ven, thans geëngageerd bij Het Rotter dams Toneel, hebben besloten het komend seizoen geen deel meer van genoemd en semble te zullen uitmaken. Zij hebben hun directie van dit besluit in kennis gesteld. Nochtans ligt zijn werk al jaren pasklaar in dertig delen door de zorgen van prof. J. Wolf van de Vereniging voor Nederlandse Muziekgeschiedenis heruitgegeven. Deze achterstelling kan voor een groot gedeelte geweten >vqvdep het, thans overwon nen-inzicht, dat deze werken zuiver vocaal mqest.ea worden uitgevoerd, waarbij men. dan op vrijwel onoverwinnelijke passages stuitte, die duidelijk op instrumentale medewerking wijzen. En bovendien is men wellicht wel eens afgeschrikt van de ge durfde en zeer verrassende wendingen, die de muziek van deze temperamentrijke Bra bander kenmerkt. Nu komt het er op aan uit het notenbeeld van zijn in partituur gebrachte werken na tv gaan hoe deze op logische wijze tot klinken kunnen worden gebracht, namelijk in samenwerking van zangstemmen en instrumenten. En wat het tweede punt betreft, de zeer persoonlijke „storm-en-dranp"-stijl van Obrecht, daar is men ondertussen wel overheen geko men. En die waardering voor het impul sieve en vindingrijke erin zal buiten kijf stijgen bij nadere kennismaking. Als hoofdschotel van het concert diende de miscompositie „de Sancto Martino" van Obrecht, welk werk deze titel dankt aan de cantus-firmi ten getale van zes, die als zoveel kantieken met de misteksten ver weven zijn. Dit maak't deze mis tot een heel bijzonder gecompliceerd geval. Een zeer aannemelijke oplossing werd door Toon Vranken bereikt door het koper kwartet samen of alternerend met zijn koor een rol in de polyfonie te laten spe len. En het bleek een stralend effect te sorteren en tevens een indrukwekkende biddende sfeer te wekken. Wie zou denken dat de meerstemmige muziek toen nog maar in haar kinderschoenen stond, zou dezelfde vergissing begaan als zij die een Rogier van der Wevden een in letterlijke zin primitieve schilder achten omdat hij nu eenmaal bij de „primitieven" ingedeeld werd. Een volheid van kunnen en geniaal durven, een temperamentrijk zich laten gaan met stuwingen die een dramatisch effect verschaffen, verheft beider kunst tot het plan dat door geen tijdsgrenzen be perkt is. Dezelfde machtige afstraling gaf het prachtig gezongen a-capella-motet „Laudes Christo" van de Bergen-op-Zoomse poly- fonist. Zijn meer bekende boetzang „Paree Domine" klonk subliem. Verder werden motetten gezongen van Handl, Lotti, Pe rez, Clemens non Papa en Allegn (het be faamde Miserere van deze laatste) Ter af wisseling speelde het koperkwartet „An tiqua" nobel klinkende motetten van H^n- ricus Isaac (of Huygens) en Heinrich Finck en vergastten de blazers het publiek op een „torensonate" van J. G. Reiche en ten slotte op de petillante „Kóningsfanfare" van Josquin des Prés. Deze zeer bijzondere manifestatie zal velen nader gebracht hebben tot een grote figuur uit onze cultuurhistorie, die voor de meesten slechts een naam is in de Am sterdamse muziekbuurt. Jos. de Klerk Geestelijke volksgezondheid. De Na tionale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid zal op 14 april in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een jubileumcongres houden ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De Koningin is voornemens deze bijeen komst bij te wonen. Het congres zal voor Nederland tevens de inleiding vormen tot het „wereldjaar voor de geestelijke volks gezondheid" in 1960, dat de World Federa tion for Mental Health in samenwerking met de Wereldgezondheidsorganisatie or ganiseert. lijk in dit luchtige genre van toneelstukken wordt aangetroffen. Maar de bewerking van Zeilers operette tot „De mijnopzich ter" zette de deur weer open voor aller lei onmogelijkheden, geforceerde wendin gen en voldongen feiten, die niet gemoti veerd werden. Bovendien werd dit ondes kundige en van weinig dramatisch begrip getuigende arrangement de oorzaak van een stroeve opvoeringsgang met een hin derlijk vaak onderbreken van de scènes door het laten zakken van het scherm. Niettemin hebben de leden van het ge zelschap zich met geestdrift aan de opvoe ring gewijd, hoewel de fantasieloze regie hun weinig "kansen bood. Een frappant voorbeeld voor de beperktheid van die regie was wel het Sint Barbarafeest van de mijnstreekbevolking, dat zich op een halfduister plein zonder enige lokale ver lichting moest afspelen. Waarom hier niet een paar slingers met feestelijke gekleur de lampen? De door het ballet gezwaaide lichten konden de ongezellige sfeer van dit feest niet wegnemen. Van de oorspronkelijke namen en kwa liteiten der toneelfiguren was die van de mijndirecteur Zwack gehandhaafd. Deze rol werd door Bart van Oerle met kluch tigheid gespeeld. Leni Cramer gaf een wat te beweeglij ke en te weinig gereserveerde, maar wel hartelijke en bewogen prinses Maria van Oostenrijk te zien. Een van de beste spelers was Theo Jansma, die als de prins Max van Beieren in zijn „incognito" van mijnopzichter de hoofdrol had. Als vocalist kon hij eveneens voldoening ge ven. Direct na hem zou ik Friedl Ahrendt als Florian, de jachtopziener, willen noe men. Hij acteerde met temperament, wat een door hem gepassioneerd neergezette stoel van de toneelinventaris een gebro ken poot bezorgde. Die activiteit was weliswaar niet voorgeschreven, maar zij veroorzaakte een minutenlang durende lach bij de toeschouwers en dit succes v/as daardoor eigenlijk een welkom winst punt voor de opvoering. Verder moet Friedl Ahrendt een compliment hebben voor zijn sympathieke zang en voor zijn jubelend gejodel. Sympathiek was ook het eenvoudige zingen van Tini Kok, die als de kamenier Nelly optrad met natuur lijk spel. Veel plezier bewerkte Ton Vrees wijk als de vormelijke hofmaarschalk von Machinelli. To Klein als gravin Salberg en Jo Nederkoorn als de stijve kostschool directrice deden niet veel voor hem on der. Voorts waren er nog kleinere rollen, die naar vermogen werden vervuld. Betrekkelijk klein was het aandeel van de muziek bij deze opvoering. Zij gaf soms wat verwarring en moeilijkheden bij de jaarfeestscène.- Maar er waren ook ogen blikken waarop de muziek van Zeiler be ter gediend werd en die betroffen dan vooral de solozang en de vertolkingen van kleine groepen spelers en figuranten. Jo- han van 't Vlie had de muzikale leiding bij deze opvoering en hij bracht doorgaans een behoorlijk contact tot stand tussen het toneel en het sober bezette Haarlems Ope retteorkest. P. Zwaanswijk LEOPOLDSTAD (Belga) Te Loeboe di in Belgisch Kongo hebben zich de vo rige week incidenten voorgedaan, zo meldt Belga maandag uit Jadotstad. Werklieden hebben een cementfabriek bestormd na dat bij een ongeluk een arbeider was ver dronken. Toen regeringsvertegenwoordi gers van het bestuur ter plaatse arriveer den, werden zij uitgejouwd en beledigd. Uit Jadotstad zijn daarop militairen naar Loeboedi gezonden die de rust herstelden. In de wijk Kenia van Elizabethstad zijn de vorige week bij een grote identiteits controle 450 inneemsen aangehouden, die zich niet konden legitimeren. De Kongolese nationale beweging heeft maandag in Leopoldstad geruchten tegen gesproken, volgens welke leden van de Bangalastam en de Bakongostam op het punt zouden staan om met elkaar de strijd aan te binden. De Bangala en Bakongo maken deel uit van dezelfde Kongolese fa milie, zij hebben geen enkele reden om te gen elkaar te vechten, aldus de bekend making. LA PAZ (AFP/Reuter) In La Paz, de hoofdstad van Bolivia, hebben zich maan dag anti-Amerikaanse relletjes voorge daan naar aanleiding van een artikel in het weekblad „Time". De ruiten van het gebouw van de Amerikaanse voorlich tingsdienst werden ingegooid. De naar schatting drie- tot vierduizend betogende studenten en arbeiders werden in de om geving van de Amerikaanse ambassade door de politie met behulp van traangas- bommen uit elkaar gejaagd. President Hernando Siles Zuazo verliet zijn paleis om de demonstranten te bewegen naar huis te gaan. Hij zei dat zijn regering de V.S. om opheldering over het artikel zou vragen. Het gewraakte artikel bevat een verkla ring van een Amerikaanse diplomaat, dat de vraagstukken, waarvoor Bolivia zich ziet geplaatst, ondanks de hulp van de V.S. alleen maar kunnen worden opgelost als het land wordt verdeeld tussen de aan grenzende staten. B. en W. van Zwolle vragen de gemeen teraad een krediet van ruim een half mil joen gulden voor een belangrijke uitbrei ding van het verder opknappen van het gebouw Odeon, aansluitend aan de vorig jaar tot stand gekomen modernisering van de schouwburgzaal, waarmede een bedrag van ruim tweehonderdduizend gulden was gemoeid. De algehele restau ratie en uitbreiding zullen derhalve bijna driekwart miljoen gulden kosten.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7