Internationale economische vervlechting leidt tot penetratie in de Euromarkt vestigingen ROTTERDAMSCHE BANK CPanda en het bolknakmysterie Effecten -en Geldmarkt Russische politieke poging om handel met West-Duitsland uit te breiden Wereldnieuws Morgen waarschijnlijk kouder u Expansie en kapitaalvraag van K.L.M. 2 AMERIKAANSE BELANGSTELLING VOOR BUITENLANDSE AANDELEN Massey-Ferguson naar de beurs Hoger dividend bij Van Vlissingen: 14 (12) percent Geen voorbeurshandel meer op zaterdagen KR OESJTSJE V OP LEIPZIGER MESSE Het economisch klimaat heeft zijn grillen Nederlandsche Handel-Maatschapptj, N.V. E.E.G.-commissie over de hogere Nederlandse invoerrechten Onveranderd dividend Figee ZATERDAG 7 MAART 1959 (Van onze financiële medewerker) HOEWEL DE BERICHTEN over het Amerikaanse bedrijfsleven nog allerminst onverdeeld gunstig luiden, geeft de Newyorkse beurs van een opmerkelijk weerstands vermogen blijk, zoals ook deze week weer is gebleken. Het indexcijfer voor de Amerikaanse industriële aandelen heeft deze week zelfs een nieuw hoogterecord kunnen bereiken, wat er op wijst dat er in de V. S. nog altijd een grote vraag naar aandelen bestaat, die voor een groot deel afkomstig is van de vele beleggings maatschappijen, die zich het geld van de Amerikaanse spaarders in toenemende mate zien toevloeien. Het nationaal inkomen in de V. S. heeft onder de recessie niet zo heel veel geleden en is reeds enige tijd bezig zich te herstellen. Voor een deel is dit het gevolg van een veel snellere doorstroming van het kapitaal dan bijvoorbeeld in ons land. Hoewel de winsten van de Amerikaanse ondernemingen in 1958 gevoelig lager zijn geweest dan die van 1957, is toch het totaal van de uitgekeerde dividenden nagenoeg aan dat van 1957 gelijk geweest, namelijk 8711 miljoen dollar tegen 8797 miljoen dollar. Men heeft dus niet in die mate als ten onzent de slechtere resultaten aangegrepen als een reden om het dividend te verlagen. De uitgekeerde dividenden der Ameri kaanse ondernemingen bedroegen in het eerste halfjaar van 1958 80 percent van de beschikbare winst, tegen 57 percent in die periode van het voorgaande jaar. Dat, nu de positie van de kopermarkt sinds kort weer wat is verbeterd, de Kennecott Cop per reeds weer tot verhoging van het divi dend overgaat (van I voor de laatste twee kwartalen van 1958 tot $1.50 voor het eer ste kwartaal van 1959) wijst er ook wel op dat de Amerikaanse maatschappijen er op bedacht zijn hun aandeelhouders te vriend te houden. Niettemin valt in de V.S. een toenemen de belangstelling voor buitenlandse aan delen waar te nemen, niet het minst door het tot standkomen van de Europese Eco nomische Gemeenschap, welke immers ook reeds tot de vestiging van een groot aantal Amerikaanse ondernemingen bin nen de grenzen van Europa heeft geleid. En men is nog steeds bezig de concurren tievoordelen te bestuderen, die een tarief- vrije en zich uitbreidende markt kan bie den voor de Amerikaanse produkten, als deze in Europa worden gefabriceerd. De Amerikaanse penetratie ontwikkelt zich alzo naar twee zijden, namelijk door de vestiging van eigen ondernemingen of het deelnemen in Europese bedrijven en door de aankoop van buitenlandse aandelen. Er is in Amerika zelfs een belggingsmaat- schappij opgericht, die zich uitsluitend zal bepalen tot de belegging in aandelen van ondernemingen, welke binnen de Europe se Economische Gemeenschap zijn geves tigd, waaruit wel blijkt dat men in deze in^ tegratie van de Europese landen nieuwe mogelijkheden ziet. Wij hebben er enige tijd geleden op ge wezen dat ook in West-Duitsland de beleg gingsmaatschappijen in aantal en om vang toenemen. Eeind 1958 hadden ze teza men reeds voor DM. 1 miljard belegd te gen DM. 320 miljoen een jaar tevoren en ook Nederlandse aandelen als die van de Amsterdamsche Bank, Philips, Unilever en AKU blijken voor de belegging van het Duitse spaarkapitaal begerenswaardige objecten te zijn. „Europair" en K.L.M. Een nieuw symptoom van de scherpe concurrentie op de wereldmarkten vor men de pogingen, welke thans in het werk worden gesteld om tussen de Europese luchtvaartmaatschappijen Nederland, België, Italië, Frankrijk en Duitsland een soort belangengemeenschap („Euro pair") tot stand te brengen, teneinde daar door onder meer de dagelijkse vluchten over de Atlantische Oceaan op roulerings- basis te kunnen uitvoeren en door een gro tere bezetting van de vliegtuigen de kos ten zoveel mogelijk te drukken. Voor de in bestelling zijnde acht straalvliegtuigen heeft de K.L.M. thans een bedrag van $40 miljoen nodig, waarvan $17 miljoen zal worden gevonden door de uitgifte van zogenaamde „convertible subordinated" obligaties, waarvan de certificaten ook in ons land zullen worden aangeboden. Deze obligaties zullen bij iiquidatie achterstaan bij de gewone krediteuren en zij dragen dus tot op zekere hoogte het karakter van preferente aandelen, aan de andere kant hebben ze met gewone obligaties gemeen dat er een aflossingsplan voor bestaat. Labouchère en Co. deelt mede dat van vrijdag 13 maart af ter beurze van Am sterdam zullen worden verhandeld certi ficaten aan toonder vertegenwoordigende elk tien gewone aandelen zonder nominale waarde in Masse?-Ferguson Limited. Op neming van de certificaten in de effecten- pryscourant zal worden aangevraagd. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de slotnoteringen in Toronto op 12 maart a.s. Op 4 maart was de notering in Toronto 14% dollar. Op deze basis zou de koers in Amsterdam 15'/2 dollar bedragen, overeen komende met ƒ589 voor één certificaat van tien gewone aandelen. De aandelen zijn officieel genoteerd in Toronto en Mont real, aan de American Stock Exchange in New York en in Londen. Met dollars wordt bedoeld Canadese dollars. De krachtige expansie van het concern in de laatste tien boekjaren heeft grote inves teringen in vaste activa en werkkapitaal noodzakelijk gemaakt. De financiering daarvan kon grotendeels geschieden uit de bedrijfswinst. Op lange termijn gezien mag voor de grote producenten van landbouw machines een voortgaande groei in de om zet worden verwacht. De tot dusver onder de nieuwe leiding bij Massey Ferguson be reikte resultaten doen vertrouwen dat de rentabiliteit van het concern voorlopig een stijgende lijn zal blijven vertonen, aldus het prospectus. Na de omvangrijke aankopen, welke er voor buitenlandse rekening op de Amster damse beurs hebben plaatsgehad en die ook thans nog worden voortgezet, is het verheugend dat de Nederlandsche Bank onlangs de introductie van buitenlandse aandelen op onze beurs weer heeft toege staan. De Nederlandse deviezenpositie is, zoals men weet, niet het minst door ge noemde buitenlandse aankopen van effec ten, thans dermate verstevigd, dat uitzet ting van Nederlands kapitaal in het buiten land geen gevaar voor de positie van onze valuta oplevert. Het tot dusver op dit punt bestaande eenrichtingsverkeer betekent niet alleen een voortdurende inkrimping van het materiaal op de Amsterdamse beurs en een min of meer onnatuurlijke verruiming van de geld- en kapitaalmarkt maar in de toekomst een belasting van de Nederlandse betalingsbalans met de di videnden, welke dan naar het buitenland zullen moeten worden overgemaakt. Euro-Union Aankoop van buitenlandse fondsen kan in dit opzicht een tegenwicht scheppen en de introductie van de certificaten in het onlangs opgerichte beleggingsfonds Eurunion" mag daarom met ingeno menheid worden begroet. Dit beleggings fonds zal zich voornamelijk bepalen tot de aankoop van aandelen in Europese indus trieën, welke gevestigd zijn in landen van de Europese Economische Gemeenschap en daardoor tot een verdere ontwikkeling van die industrieën kunnen bijdragen. Reeds zijn er ongeveer 250.000 partici paties (ter waarde van rond 93) ge plaatst tot een bedrag van ongeveer 22V2 miljoen en gelet op de samenstelling van de effectenportefeuille van dit nieuwe fonds mag voor de introductie van de certi ficaten op 10 dezer een flinke belangstel ling worden verwacht. Een en ander wijst er op dat de inter nationale vervlechting van de economi sche belangen in ons werelddeel gelukkige voortgang heeft, hetgeen ongetwijfeld een van de redenen is waarom ook de Euro pese beurzen over het algemeen een stem ming van vertrouwen en optimisme weten te handhaven. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond zal op 11 april over het boekjaar 1958 worden voorgesteld voor de gewone aandelen een dividend van 14 percent (vorig jaar 12 per cent) en voor de preferente aandelen een dividend van 8 percent (vorig jaar 8 per cent). De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede van de voor- en nabeursmake- laarsgroep te hebben vernomen, dat zij in overleg met de daarvoor in aanmerking komende arbitragehuizen in verband met het gesloten zijn van de buitenlandse beur zen heeft besloten met ingang van 7 maart 1959 niet meer buiten de officiële beurs- uren te handelen op de zaterdagochtenden. Advertentie Advertentie 4tt. ft Waar U ook woont of werkt, de Roiterdamsche Bank is altijd binnen Uw bereik. Perioden van zonneschijn wisselen af met perioden van regen. In elke fase van de conjunctuur staat de N.H.M. het bedrijfsleven met raad en daad bij. Vertrouwt niet alléén op uw intuïtie. Bespreekt de financieringsproblemen van uw bedrijf met de bank. Deskundige adviezen dragen bij tot een sterkere financiële positie. Alle bankzaken: over het hele land over de hele wereld gneis (Van onze correspondent in Bonn) De Leipziger Messe Is het oude aanzien aan het terugwinnen, zij het als étalage van het communistische Oost-Europa. De Sovjet-Unie, Rood-China en Tsjecho-SIo- wakye hebben er grote stands. Vooral voor de Chinese inzendingen bestaat grote belangstelling. Ook wat de Polen te Leip zig ondernemen is intéressant. Tenslotte zijn de Oostduitsers zelf bepaald meer in het nieuws dan ooit. Zij hebben hun economische verbindingen met tal van landen uitgebreid en zijn thans zelfs door gedrongen tot Brazilië, Irak, Groot-Brit- tannië, tal van Aziatische staten en tot in Afrika. De Sovjet-Unie zal in Engeland twee gereedschapsmachines ten bedrage van ongeveer 700.000 gulden kopen, aldus heeft het hoofd van de Engelse stand op de jaarbeurs van Leipzig na een onder houd met Kroesjtsjev medegedeeld. In Zwitserland heeft de Sovjetregering één, in West-Duitsland twee gereedschapsma chines besteld. sche oproep de .Wesfdviitse-Russische han- nraag 'dël uit të breiden is sléchts voor enkéle .n<3X-nq29;3 'j 'ff.' In antwoord op een schriftelijke vraag van het lid van het Europese. Parlement, de heer De Smet, heeft de E.E.G.-éom- missie geantwoord (Jat de bepaling, krach tens welke de Nederlandse regering de bij de invoer van sommige produkten (gene ratoren, motoren enzovoorts) geheven om zetbelasting van 1 januari 1959 af met vier percent heeft verhoogd, in beginsel niet strijdig is met het E.E.G.-verdrag. Dit verdrag voorziet namelijk, luidens de bewoordingen van de artikelen 95 en 97, bij invoer in de toepassing van com penserende rechten bij wijze van omzet belasting, tot hetzelfde bedrag als dat van de in het land zelf op gelijksoortige natio nale produkten geheven belasting. De om zetbelasting, tot hetzelfde bedrag als dat van de in het land zelf op gelijksoortige nationale produkten geheven belasting. De omzetbelasting bij invoer nu draagt het karakter van een recht ter compensatie van de op nationale produkten geheven omzetbelasting. De nieuwe op 1 januari 1959 in werking getreden bepaling is slechts de toepassing van een gewone procedure, hoewel het na tuurlijk uit psychologisch oogpunt te be treuren is, dat deze bepaling samenvalt met de eerste in het verdrag voorziene verbindingen van de douanerechten. De commissie behoudt zich niettemin voor, overeenkomstig artikel 97, tweede alinea, na te gaan hoeverre de mate van de ver hogingen in werkelijkheid een compensa tie van de op de onderhavige produkten geheven omzetbelasting vertegenwoordigt. De raad van commissarissen van de n.v. Haarlemsche Machinefabriek v. h. Gebr. Figee te Haarlem heeft in zijn gisteren ge houden vergadering besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, het dividend over het boek jaar 1958 onveranderd op 10 percent te be palen. 37. De rare uitvinding, die met zoveel moeite door de politiemacht was over meesterd, werd geboeid naar een cel ge rold. Hij bewoog nog een beetje met de mechanische handjes, alsof het graag nog een commissaris of agent zou willen kne den. Maar daar kwam natuurlijk niets van in. De celdeur sloeg achter het apparaat dicht en zo kon het voorlopig geen kwaad meer doe:-1. Een der agenten wendde zich voorzichtig tot de commissaris, die met een rood hoofd door zijn neus stond te snuiven. „Wat zouden we met al die si- paren doen, commissaris?" „Doe ze weg!", brulde de commissaris. „Het kan me niet schelen, wat jullie ermee doen; als ze maar weg zijn! Als ik ze maar niet meer zie! Vort ermee! De deur uit!" En zo zagen Pat en Panda even later enkele agenten naar buiten komen, die vergenoegd kistjes sigaren torsten. „Nu hebben we op onze club eindelijk voldoende te roken!", riep een der politiemannen opgetogen. Uit deze opmerking leidde Pat O'Nozel dadelijk met grote scherpzinnigheid af, dat ze met de rokertjes naar de politieclub gingen, om er daar eens flink van te genieten. „Be- korrah! Nieuwe moeilijkhedens!"bromde de meester speurder. „Als ze ook de bol- knak va? 1 professor Kalker oproken, ben ik een belangrijke schakel in de oplossing van dit mysterie kwijt. Hoe krijgen we die sigarens uit hun handens?" De Russische minister-president Kroesjt sjev toonde gisteren op de Leipziger Mes- se een bijzonder grote belangstelling voor de Westduitse staalindustrie en in het bij zonder voor Krupp. Hij verzuimde daar bij niet te toasten op de gezondheid van Alfried Krupp von Bohlen und Halbach en hij verzocht een der Krupp-directeu- ren zijn persoonlijke groeten over te brengen aan zijn opperste chef. De Rus sische leider vertoefde twintig" minuten bij Krupp, waarbij hij tevreden opmerkte dat „de produktie voor de vrede beter is dan de produktie van kanonnen". Grote interesse had Kroesjtsjev verder voor de stand van de Westduitse staalonderneming Phönix Rheinröhr, die tot dusverre niet minder dan 40.000 ton huizen voor een olie- en aardgaspijpleiding tussen zuid en noord-Rusland en de satellietstaten heeft geleverd. Toch komt er op de Messe niet veel van zaken doen. Immers, tegenover elke leve ring aan Oost-Duitsland moet een leve ring van Oost-Duitsland aan het land staan, waar de betreffende Westelijke firma gevestigd is. Vandaar dat het groot ste belang van deze Leipziger Messe is dat men van Westelijke kant een idee krijgt van de industriële stand van zaken in de communistische wereld. En de ver leiding om gevolg te geven aan de Russi- Westduitse firma's groot. Men verheelt zich namelijk te Bonn niet, dat voor de Sovjetleider handel in de eerste plaats een vorm van politiek is. Ad\>prir>vlie Ceta-Bever Velpon Catalac plastlcverf Gupa kneedbaar hout Snelfix snellijm Cetaflex koudlijm - Nedo-Max - Bultenbijts eta. Ingestort. In Oporto (Portugal) is een deel van een oude stadsmuur ingestort. Ei zijn tenminste acht doden en acht ge wonden. De veertiende-eeuwse muui was na vier dagen van zware regens door het water ondermijnd. Opgesloten. De hoofdcommissaris van po litie van Goiania, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Goiaz, en veertig agenten zijn in hechtenis genomen naar aanleiding van gevechten tussen de politie en leerlingen van middelbare scholieren, die protesteerden tegen verhoging van het schoolgeld. Er wer den 160 scholieren gewond en van de 12 ernstig gewonden is er één overle den. De stedelijke politie moet in haai kazerne blijven. De gouverneur heefl het leger belast met de handhaving var de orde. De verhoging van het school geld met. 60 percent heeft er toe geleid dat in geheel Brazilië anderhalf miljoen leerlingen staken. Gestaakt. Het opruimingswerk in de mer gelgroeven van Zichem-Zussen-Boldei is definitief gestaakt wegens de grote oppervlakte van de instorting. De tien vermiste lijken zijn niet gevonden. Hel werk heeft tien weken geduurd. Schandelijk. President Tito van Joego slavië heeft in een rede te Skoplje de landen van het communistische blok ervan beschuldigd dat zij „schandelij ke leugens" hebben verspreid over zijn reis naar Azië. Tito viel ook de Albaan- se communistenleider Enver Hoxha aan. Het is niet waar dat Joegoslavië Albanië in overleg met Griekenland wil verdelen, zoals Hoxha beweert, al dus Tito. Veroordeeld. Een Spaanse krijgsraad heeft vijf officieren, onder wie een ge neraal wegens het verkopen van leger- goederen ten eigen bate tot straffen va riërend van één tot zes jaar veroor deeld. Een brigade-generaal en een ko lonel kregen elk zes jaar gevangenis straf en zes miljoen pesetas boete. Zes andere officieren die bij de affaire wa ren betrokken kregen berispingen. Herstel. De diplomatieke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Australië zul len binnen een maand worden hervat, aldus is van gezaghebbende zijde in Londen vernomen. Vijf jaar geleden werden de diplomatieke betrekkingen afgebroken naar aanleiding van de af faire Vladimir Petrov, de derde secre taris van de Russische ambassade in Canberra, die een uitgebreide spiona- ge-organisatie aan het licht bracht. Vrij. De Philjppijnse regering heeft de vijf Russische treilers, die de vorige week te Diriqui op Luzon zijn vastge houden, toegestaan de Philippijnse ter ritoriale wateren weer te verlaten. Vliegende schotel. De politie te Schaff- hausen heeft van een groot aantal zij den bericht gekregen dat donderdag avond in de omgeving van deze Zwit serse stad een van noordwest naar zuid oost vliegend „lichtend voorwerp" is waargenomen. Ook een politieman had de vliegende schotel waargenomen. Het heimzinnige voorwerp, dat vorige week donderdag boven London Airport is waargenomen, blijkt volgens het Britse ministerie van Luchtvaart het neuslicht van een particulier vliegtuig te zijn geweest. Noodweer. In het middenwesten van de Verenigde Staten woedt een zware sneeuwstorm, waardoor het wegver keer wordt belemmerd en honderden scholen en fabrieken zijn gesloten. Er is gemiddeld een halve meter sneeuw gevallen en er zijn al 22 mensen om het leven gekomen. Afgewezen. Noord-Korea heeft een Japans voorstel om via het Internationale Ro de Kruis te Genève te spreken over de repatriëring van 110.000 Koreanen uit Ja pan van de hand gewezen. De voorzit ter van het Noordkoreaanse Rode Kruis verklaarde zich alleen bereid tot recht streeks overleg. Zuid-Korea verzet zich met kracht tegen de voorgenomen re patriëring. Vernieuwing. De burgemeester van Lissa bon, luitenant-kolonel Berreto, en diens plaatsvervanger hebben hun ontslag in gediend, nadat zij hun functie respec tievelijk vijftien en twaalf jaar hadden bekleed. In politieke kringen in de Por tugese hoofdstad ziet men in dit ontslag een onderdeel van de vernieuwingsbe weging die sinds enige tijd aan de gang is. Een langgerekt lagedrukgebied strekt zich uit van Spitsbergen via onze om geving naar de Middellandse Zee. In dit lagedrukgebied komen een groot aantal centra voor. Eén ervan, boven de Middel landse Zee gelegen, veroorzaakte in het hoogland van Auvergne en de Franse Alpen veel regen. Plaatselijk viel er in twaalf uur tijd omstreeks veertig mm. Een andere kern ligt nu boven Wales. Deze vult echter op. Het belangrijkste centrum voor de ont wikkeling van het weer in Nederland be vond zich voor de kust van Noorwegen. Aan de achterzijde ervan wordt met noor delijke winden arctische lucht aangevoerd, die op het eiland Jan Mayen een tempe ratuur van 15 graden onder nul heeft. Vanmorgen bereikte deze lucht Schotland met een temperatuur van slechts even boven het vriespunt. Inmiddels breidt zich over de Britse eilanden een rug van hoge luchtdruk uit. terwijl tegelijkertijd boven Scandinavië luchtdrukdalingen voorkomen. Deze lucht drukverandering maakt het waarschijnlijk dat de koude lucht morgen met noord westelijke winden tot Nederland kan door dringen. Hoewel boven de Noordzee nog een verwarming van de lucht zal optreden komt de temperatuur toch op een lager niveau. Naast opklaringen kunnen er ook nog enkele buien voorkomen. WEERRA PPORTEN Temperaturen en blnnenlan* Zondag 8 maart Zon op 7.13 uur, onder 18.30 uur. Maan op 6.32 uur, onder 17.46 uur. Maandag 9 maart Zon op 7.10 uur, onder 18.32 uur. Maan op 6.57 uur, onder 18.52 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Maanstanden 9 maart 17 maart 24 maart 31 maart 11.51 uur 16.10 uur 21.02 uur 12.06 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in I.Tmuiden Zaterdag 7 maart Hoog water 2.33 en 14.51 uur. Laag water 10.22 en 22.51 uur. Zondag 8 maart Hoog water 3.17 en 15.30 uur. Laag water 11.09 en 23.32 uur. Maandag 9 maart Hoog water 3.54 en 16.08 uur. Laag water 11.50 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers Dulten- i heden- c 3d Neerslag: d s| uur 11 1 zwaar bew. zzw 7 3 zwaar bew. zw 8 3 licht bew. zzw 7 1 licht bew. z 4 7 licht bew. z 7 12 zwaar bew. zzw 7 2 zwaar bew. z 8 3 half bew. z 8 5 motregen z 2 20 zwaar bew. wzw 4 9 geheel bew. windst. 1 4 zwaar bew. zzw 3 2 zwaar bew. nnw 4 regenbui z 8 0,2 regenbui z 8 1 zwaar bew. z 7 5 zwaar bew. zzw 4 1 zwaar bew. zw 8 1 zwaar bew. zw 6 0.1 regen nw 9 33 regen n 13 16 geheel bew ozo 8 1 geheel bew. zw 9 2 geheel bew. nw 6 0.1 regen nw 8 1 regen ono 7 59 regen windst. 7 32 mist verand. 3 0 zwaar bew. 0 7 0 zwaar bew. zzo 20 0 zwaar bew. zzw 16 1 onbewolkt windst. 3 zwaar bew. windst. 12 0,6 half bew. windst. 14 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2