Brille zal op Schoonenberg geen kijkers meer „stouwen Amsterdammer èn meer IJmuidenaar dan IJmuidenaar zelf kan zijn Mr. OPTICIEN J. GRIT Voetbal in Kennemerland «I Ding mee naar de prijs van f1000.- „De Klavierschippers" met nieuwe nummers Loonsverhoging is een regeringszaak 4 Ligplaats woonschepen zal worden verbeterd Rekkense inrichtingen geven filmavond in IJmuiden Miss oog en bril '59 Krediet voor bergruimten aan Platanenlaan Kapel Oostpriesterhulp komt in IJmuiden Beverwijk leent zes ton ZATERDAG 7 MAART 1959 DE MAN MET HET vlinderdasje en de scheepsroeper, die de toeschouwers op de overvolle tribune van Schoonenbergtot opschuiven maant. „Kom mensen Het kan nog best. Er zijn er vanmiddag méér, die Stormvogels van Blauw-Wit willen zien winnen." Zó kennen de voetbalenthousiasten hem. Als hij een Amster dams restaurant binnenstapt, roepen ze „Hup Stormvogels De man, die altijd het woord voert in liet Utrechtse„Boekhoeven' tijdens het uitreiken van de prijzen aan de deelnemers aan de strijd om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland, „De eeuwige bloemenman', die eindelijk een tuil aan een IJmuidense kampioen heeft mogen uitreiken. Zó kennen de dammers hem. De man van de stunts bij de opening van nieuwe winkelwijken in de groeiende stad aan de zee. Zd kennen de middenstanders hem, Brillé, die eigenlijk Kerst de Jong heet, 55 jaar oud en géén IJmuidenaar meer BRILLé HOEFT ER niet over te denken. Hij antwoordt spontaan. „De mooiste tijd van mijn leven heb ik in IJmuiden door gebracht, ondanks alles". Hij zegt het met overtuiging, deze Amsterdammer, die méér IJmuidenaar was dan de IJmuidenaren zélf. En er klinkt weemoed in zijn stem. In de witte opticiënsjas zit hij in zijn kantoor aan de Willemsparkweg in Am sterdam. Hij wijst op dingen, die hem omringen. „Herinneringen aan IJmuiden". Een elektrische klok. een prachtige globe, een stokoude schrijfmachine. Herinnerin gen aan zijn voorzitterschap van de Dam club IJmuiden. Van D.C.IJ. Een kleurenfoto van elf „Stormvogels". Een herinnering aan de voetbalclub, waar van hij vice-voorzitter was en waarvoor hij het vuur uit zijn sloffen heeft gelopen. Uiterlijk is er niets aan hem te merken. Hij spreekt enthousiast over zijn clubs. Maar het móét hem van binnen pijn doen om er over te spreken. Want deze Kerst de Jong, die met een kwinkslag méér mensen op de tribune's van „Schoonen berg" liet zitten dan feitelijk voor mogelijk werd gehouden, is een gevoelsmens. Hij heeft met pijn in zijn hart de laatste ban den met IJmuiden, dat hem zo lief was en dat hij mede bekendheid hielp verwerven in het land, doorgesneden. Gezondheids redenen dwongen hem om zijn zaak in IJmuiden van de hand te doen en zich voortaan rustig te wijden aan zijn Am sterdamse bedrijf Een verschrikkelijk ongeluk, dat al tijd een stempel op zijn leven is blijven drukken en hem belemmerde in zijn strijd om vooruit te komen. Het kan echter ook zijn, dat hij juist aan dit verschrikkelijke ongeluk het doorzet tingsvermogen ontleende om ondanks alles te slagen. Een eigen bedrijf op te bouwen. Op de voorgrond te treden. Speeches af te steken bij tientallen gelegenheden. De jonge Kerst werd loopjongen bij juwelier Elkema in de Reguliersbreestraat. Een jaar later leerjongen bij een goudsmid. Hij kwam achter de slijpsteen en werd geen goudsmid maar opticiën. Hij heeft daarvan nooit spijt gehad. Het opticiensvak was in opkomst. En het is nóg een best vak. De jonge Kerst werd een knap vak man. HET IS MERKWAARDIG, dat zoveel mensen, die zich op een gegeven moment „geslaagd" kunnen noemen, zoveel licha melijke tegenslagen hebben moeten over winnen. Kerst de Jong heeft dat ook moe ten doen. Toen hij negentien jaar was en zich met de gevolgen van het ongeluk in de Vierwindenstraat had verzoend, werd hij plotseling ernstig ziek. Pleuritus. Tuber culose. Zeulen van ziekenhuis naar zieken huis. Tweemaal opgenomen in een sana torium. Hij was drieëntwintig jaar, toen hij eindelijk weer gezond op straat stond. Letterlijk op straat. Zonder werk. Hij slenterde wat door de Haarlemmer straat, toen hij door een reiziger op zijn schouders werd getikt. „Joh, als ]e weer werken wil, moet je als de ge smeerde bliksem naar Haarlem gaan. Daar heeft een bediende van een opti ciën zelfmoord gepleegd. Dat is jouw kanszei de reiziger. Kerst vond het een luguber idee. Maar hij liftte naar Haarlem en kreeg de job. De heer Federmann was zo tevreden over zijn bediende, dat hij hem na een half jaar werken aanbood om filiaalhouder in IJmui den te worden. Zó kwam Kerst naar de plaats, die hem zo lief zou worden. En zijn eerste stunt was om zijn naam voortaan met zijn vak te vereenzelvigen. Weldra wist bijna niemand meer, dat hij geen Brillé maar Kerst de Jong heette MET EEN BRUISENDE vitaliteit stortte hij zich in het leven van het nog jonge IJmuiden. Hij nam in de crisisjaren de zaak van Federmann in IJmuiden over. Hij bouwde aan een zaak in Oud-IJmuiden. Hij moest in de oorlogsjaren een paar maal evacueren. Hij zag zijn zaak in Oud-IJmui den in puin vallen. Verwoest door een meedogenloze bezetter. Hij bouwde een zaak op in Amsterdam. Hij begon opnieuw in IJmuiden. Hij bouwde een nieuw bedrijf aan de herboren Kennemerlaan te zamen met andere middenstanders en hij liet de gehele winkelwijk door „Joffer Opbouw" openen. Een grandioze stunt, die duizenden op de been bracht. En hij boekte tegenslagen. Zijn eerste vrouw overleed aan kanker in de bezet tingsjaren. Hij groeide als zakenman en aan de andere kant stortten er werelden voor hem ineen. Hij liet het echter zelden merken. Hij blééf Brillé, vitaal, joviaal, enthousiast en broeiend op nieuwe ideeën. liillli Hij haalde zijn dammers in open lan dauers want dié hebben altijd een grote rol bij zijn stunts gespeeld naar IJmui den. Hij haalde wereldkampioen Springer naar IJmuiden. Hij organiseerde een gran dioos internationaal toernooi in 1934, waar aan wereldkampioen Reichenbach deelnam. Hij-organiseerde voetbalwedstrijden, zo meravondvoetbal en wat al niet om aan geld te komen voor de grandioze toer nooien. Hij voetbalde zelf, gaf daarna een demonstratie hardlopen en wielrennen. Hij stond eigenlijk voor niets. Eén brok enthousiasme. Een man, die zich taai vastbeet in opdrachten, ene nij zichzelf op zijn hals haalde. Hij organiseer de een mars naar Ajax, toen Stormvogels een kans had om kampioen te worden. Hij haalde het gemeentebestuur over om dam mers en andere sportlui officieel op het raadhuis te ontvangen. En hij gaf IJmuiden op damgebied grote bekendheid. Met de veertienjarige dam- meester Cees Suyk trok hij door Neder land. Hij was hoofdbestuurder van de Nederlandse Dambond, voorzitter van de provinciale bond, voorzitter van de af deling Haarlem, voorzitter van D.C.IJ Ook na de oorlog liet hij van zich horen. De bouw van het reactorcentrum in de duinen bij Petten vordert gestadig. Behalve het gebouw voor de eigenlijke kernreactor verrijzen er laboratoria en werkplaatsen. Hij kwam weer terug bij D.C.IJ., hij werkte voor de winkeliersvereniging en hij werkte voor Stormvogels, terwijl hij in Amsterdam woonde. Dat was op zichzelf al een noviteit. De zwaai in de voetbalwereld naar het professionalisme heeft hij echter moeilijk kunnen maken. Hij was realist genoeg. Er was geen ontkomen meer aan. Maar het heeft hem pijn gedaan. Omdat hij voetbal len als een prachtige ontspanning be schouwt voor duizenden jonge kerels, die daarvoor het roken laten en de drank laten staan. Omdat de voetbalvereniging voor de jeugd een bindend element kan zijn nu de belangstelling voor de jeugdbeweging is verminderd. Omdat hij bang is, dat het beroepsvoetbal dit bedreigt. Al die zaken hebben tenslotte veel van zijn gezondheid- gevergd. Daarom heeft hij voor Amsterdam gekozen. Voor de rust van zijn zaak. Mijmerend achter zijn slijpsteen ovrr zijn IJmuidense verleden, Brillé, cle man, die méér IJmuidenaar was dan de IJmv.idenaren zélf Voor de verbetering en uitbreiding van de ligplaats voor woonschepen in Bever wijk heeft het college van B. en W. een plan doen opstellen. Er is gestreefd naar een eenvoudige oplossing om de kosten zo laag mogelijk te houden. Het bestaande pad, dat drie meter breed is, zal met tach tig meter worden verlengd over een breed te van twee meter. Het pad zal met oude klinkers worden bestraat. Ook zal een wa terfontein worden geplaatst. Om het plan te kunnen verwezenlijken is een kre diet van 4300,- nodig. B. en W. stellen de raad voor dit krediet te verlenen. De Vereniging Rekkense Inrichtingen ver toont dinsdag om 8 uur in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost de film „Kinderen voor de rechter". Deze film heeft de „Gouden Oscar" verworven. Voor de kinderen is er om 4 uur een kindervoorstelling. Leermiddelen J. Ligthartschool kosten 17.841,87 B. en W. van Beverwijk verzoeken de raad een krediet van 17.841,87 te willen verlenen om boeken, leermiddelen en overige benodigdheden voor de inrichting van de Jan Ligthartschool in Beverwijk te kunnen aanschaffen. en doe mee aan de BRIL TOTO voor de verkiezing van Formulieren hiervoor gratis bij ons verkrijgbaar BRIL- EN HOORSPECIALISTEN - Gouda - ZwlJndrecht - IJmuiden - Utrecht In IJMUIDEN gevestigd: KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 5072 Zondag 8 maart IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur en 17 uur: ds. G. van Doorn. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg; 18.45 uur: ds. P. Lugtigheid. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. W. Diepersloot; 17 uur: ds. J. van Leeuwen; Petrakerk, 10 uur: ds. J. van Leeuwen; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 19 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. H. Visser. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. R. Hofman. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: lof met lijdens meditatie; woensdag 9 uur: heilige mis. Leger des Heils, 10 uur: heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: ds. J. W. Weenink; 11.15 uur: zondagsschool. Gemeente Gods. Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heili- Ondanks het feit, dat de clubs van het lagere voetbal al aardig met de afwerking van het programma opschieten is in de meeste gevallen nog by geen benadering te zeggen, welke clubs met de ere-palm zullen gaan streken of het het volgende seizoen in een lagere afdeling zullen moe ten gaan proberen. Vandaar, dat voorlopig de wedstrijden van elke komende zondag met belangstel ling worden tegemoet gezien. Ook voor 8 maart ziet het programma er weer aan trekkelijk uit. Op Watervliet wordt zondag een belang rijke wedstrijd gespeeld, want dan komt bij VVB het sterke en op het kampioen schap beluste Baarn op bezoek. De Gooise voetballers zullen wel tegen deze reis op zien, want op hun eigen terrein konden zij-slechts met één—nul winnen. Men kan er zeker van zijn, dat de Breesapers zich geducht te weer zullenstellen en het zou ons" niet' verwonderen, als de Velsënaren het tot een gelijk spel zouden weten te brengen. De Kennemers haalde zondag een kost baar punt binnen en daar Holland verloor, hebben de Beverwijkers hun lot weer in eigen handen. Zondag gaan de roodzwar ten naar WA, dat een behoorlijke plaats op de ranglijst inneemt. Toch zou het, evenals op 23 november, wel eens weer op een gelijk spel kunnen uitlopen. DEM speelt thuis tegen TOG, dat er met 5 punten uit 15 wedstrijden niet bepaald goed voorstaat. In Amsterdam won DEM destijds met vieréén en ook thans zien wij er een Beverwijkse overwinning in. Derdeklassers In 3A krijgen de drie topclubs het vrij gemakkelijk, hoewel ze natuurlijk in geen geval hun lager geklasseerde tegenstanders mogen onderschatten. Beverwijk trekt naar ZAP, dat er dit seizoen niet zoveel van terecht brengt, óók thuis niet. We rekenen er dan ook vast op, dat Beverwijk de pun ten meeneemt. QSC ontvangt in Wormerveer Always Forward, van welke club het in Hoorn met drieéén won. Ook nu ligt een Zaanse zege in het verschiet. IVV speelt in Den lip tegen de Krom- menieër hekkesluiters en hoewel de Ilpers de laatste tijd niet met. zulke geweldige resultaten uit de bus komen, zullen ze van de KVV'ers toch wel winnen. In Santpoort wordt de immer spanning met zich brengende ontmoeting tussen Velsen en Wijk aan Zee gespeeld. De ko mende wedstrijd zal op deze gulden regel wel geen uitzondering maken, We ver wachten een gelijk spel. CSV moet tegen Assendelft op haar hoede zijn, want deze club is bezig zich te herstellen. Als de Castncummers met een gelijk spel genoegen zouden moeten ne men, zou ons dit niet verwonderen. Ook voor de drie koplopers van 3B ver wachten we een overwinning, hoewel ook voor hen geldt, dat de tegenpartijen niet onderschat mogen worden. Vooral Vitesse moet tegen Zaandijk op haar qui vive zijn, want deze Zaankanters klopten destijds ook ZVV. De Alkm. Boys spelen thuis tegen WSV en ZVV uit tegen Rood-Wit. ADO is wat afgezakt, zodat de eerste plaats thans wel kan worden afgeschreven. Voor EVC is de komende ontmoeting tegen ADO echter wél van belang, zulks in ver band met de onderste plaats. Toch ver wachten we een Heemskerker overwin ning. ETO—Kinheim In 4D is ETOKinheim van groot belang voor de bovenste plaats. De Hoofddorpers leden zondag j.l. een onverwachte neder laag tegen St. Pancratius en zullen wel alles in het werk stellen zich te revan cheren. In het gunstigste geval behalen de Kinheimers o.l. een gelijk spel. Hetzelfde geldt voor Terrasvogels, dat St. Pancratius op bezoek krijgt. Waterloo wacht de zware uitwedstrijd tegen Energia. Deze Amsterdammers wonnen destijds in Driehuis al met vijf twee en zullen o.l. ook ditmaal wel beslag op beide punten leggen. VelsenWijk aan Zee: Velsen: Kaasen brood; Van Bugnum en Boon; Spanjaard, Bakkum en Schoorl; Wittebrood, Hynen, Hoogzaad, Graman en Van Schagen. TerrasvogelsSt. Pancratius. Terras vogels: Drost; Cardol en Van Gelder; Dis- selköter, Goedhart en Van Dillewijn; Rijke, Timmer, Brijs, Thoolen en Vader. De Kennemers 2HBC 2. De Kennemers: Tijms; Beentjes en Van der Sluis; Geel, Six en Niesten; De Wit, Sluiter, Heere, Smit en Aardenburg. Stormvogels 2Haarlem 2. Stormvo gels 2: Vrijhof; C. Snelders en Kistemaker; De Boer, A. Snelders en De Bie; Nat, Van der Lugt, Durge, Zoeteman en Doorneveld. ZAPBeverwyk. Beverwijk: Raap; Nies ten en Minneboo; Wolterman, K. Minneboo en Van der Pas; Springer, Gerrits, Waan- ders, Kick Minneboo en Van Oost. WÊÈÊÈ& tii lil 1I1Ë gem. ontsp.- 10, 16 en 20 gen der laatste dagen, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Volle Evangelie Gemeenschap, Cultureel Gebouw, dinsdag 10 maart de heer A. van Polen, 20 uur. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: ds. Dick- hout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. W. Diepersloot. Ver. v. Vryz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. R. Boonstra. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 en 21.30 uur: J. A. Visser. Ned. Herv. Evang. op Geref. grondslag, Elonkapel, Vareniusstraat, dinsdag, 19.30 uur: voorganger M. de Vos. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: prof. dr. G. C. van Nifterik (open- deurdienst); 19 uur: ds. S. de Roest. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. W. Ph. Leenman; 19 uur: ds. M. Vrye Evang. „Emanuël", lokaal Van Diepenstraat, uur: Jb. Klein Haneveld. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: C. F. Bijlsma; 19 uur: A. van der Bijl. Evang. Luth. Gem., 11 uur: ds. J. A. Roskam. Vrye Evangelische Gemeente, Koning straat 119, 9 uur: J. van der Steen. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: ds. J. A. Eek. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer G. J. Offerhaus. Vryz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. R. G. v. d. Voet van Emmen. Geref. Kerk, Moensplein, 9, 10.30 en 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte; 19.15 uur: jeugddienst. Wika E. van Vliet. Geref. Kerk, Constantijr. Huygensstraat, 10 uur: ds. G. H. Homans; 17 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen. CASTRICUM: Ned. Herv. Gemeente, 10.30 uur: ds. P. Salm, 19 uur: ds. P. Salm; 10.30 uur: jeugddienst voorg. heer S. Mooy. Duinenbosch, 9.15 uur: ds. Plug uit Eg- mond. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. van Willenswaard; 19 uur: ds. P. J. Mackaay. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. J. O. Norel. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10.30 en 16 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, Wüstelaan 99. 10.15 uur: ds. E. L. Oosterhof; 15.15 uur: ds. P. Lok. K inderdiensten IJmuiden-West: Ned. Herv. zondagsschool Bethlehemwijk, Bethlehemschool, aan vang 10 uur; Ned. Herv. Kinderdiensten IJmuiden-West, Comitéschool en Insin- gerschool, aanvang 10 uur; Geref. zon dagsschool „De Zaaier". Ichthusburcht. aanvang 12.15 uur; Chr. Geref. zondags school „Philippus", Consistorie, aanvang 11.45 uur; Leger les Heils. zondags school, Gebouw Edisonstraat 14, aanvang 12 uur; Oud-Katholieke zondagsschool O.K. Veren.gebouw, aanvang 10 uur: Doopsgezinde zondagsschool. Helmstraat aanvang 11.45 uur; Comité van Samenw zondagsscholen, zondagsschool vooi Schipperskinderen. Groen van Prinste- rerschool, Koningsplein aanvang 12 uur IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondagsschool. Julianaschool, aanvang 10 uur; Kinder- kerk IJmuiden-Oost, Emmaschool en Theo Thijssenschool, aanvang 10 uur; Geref. zondagsschool ..De blijde Bood schap", Gebouw „De Larik" aanvang 11.30 uur: Geref Evang. zondagsschool Ossendorpschool. aanvang 10.30 uur. DriehuisVelsen-Dorp: Ned. Herv. zon dagsschool. Marie Boreelkleuterschool aanvang 10 uur en Wijkgebouw Toren straat, aanvang 12 'ur. Santpoort: Ned. Herv Kinderdiensten Kapel aan de Pastorieweg, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedclaan. School met de Bijbel, alle te 12 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv Kinderdiensten Kleuterschool aan de Baniaertstraat aanvang 12 15 uur: C V O-school aan dp Langeveldstraat. aanvang 12 uur: Geref Evang. zondagsschool. Da Costaschonl aanvang 11.30 uur. B. en W. van Beverwijk geven de raad in overweging een krediet van totaal 11.760,- beschikbaar te stellen om 24 ex tra bergruimten onder de 48 etagewonin gen aan de Platanenlaan en de Pieter Ver- hagenlaan te laten aanbrengen. De kosten zullen worden gedekt door een extra huur van 45 cent per bergruimte per week in rekening te brengen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft verklaard zich hiermee te kunnen vereni gen. Het in de IJmond zo uitstekend bekend staand muziekensemble „De Klavier schippers" blijkt niet bereid op oude roem te teren en streeft voortdurend naar ver nieuwing van het répertoire. Dit loffelijk voornemen heeft intussen geleid tot uit breiding van het ensemble met een groep je jongedames, dat donderdagavond met het orkest in het Rex theater is opgetreden onder de naam „The Bobby Soxers", en wel met een voorstelling, waarvan de ba ten waren bestemd voor de afdeling IJmui den van de „Vereniging ter behartiging van de belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland". De belangstelling van de zijde van het publiek was helaas gering. Het orkest begon met het gebruikelijke moderne amusementsre pertoire; eerst in de bekende entourage van scheepsdécor en matrozenkleding, la ter in een alleraardigste omlijsting van het pittoreske Volendam. De orkestnum mers werden afgewisseld met zang van Ann en Mary Stoker en de jeugdige Oetse Verschoor. Zijn vader demonstreerde een welluidende virtuositeit op zijn pas verwor ven aanwinst: de clavioline. Nol Verschoor had zich belast met de leiding van het nieuwe ensemble „The Bobby Soxers". waarvan de frisse meisjesstemmen een prettige afwisseling in het programma be tekenen. Men had zich verder verzekerd van de medewerking van „The two Mounty's", een duet dat de kolder met een plezierige animo bedrijft. Er is weer daverend ge lachen om hun parodieën op de nozems en de meisjes van de wandelclub. Een andere goede bekende was Ko van der Wel, in wiens optreden als humorist-conférencier een onmiskenbare vooruitgang kon wor den geconstateerd. Hij bepaalt zich ten minste niet meer tot het vertellen van anecdotes alleen, maar tracht zijn confé rences te versterken met het inlassen van allerlei actuele toespelingen. Zijn flair om met het publiek om te gaan heeft hij niet verloren, zijn optreden mag eveneens een succes worden genoemd. Jan van Dam De Sint Maarten Kapelwagen van de Oostpriesterhulp komt zondag in IJmuiden- Oost en Velsen-Driehuis. Pater Richard Stoffels s. j. (geestelijke leider van Oost priesterhulp) en Cees Griffioen (perschef) bieden een actueel en aangrijpend pro gramma „Vervolgden en verjaagden", dat handelt over de wereld in nood onder de communistische dreiging en terreur. Zij zullen de Euraziëkaart tonen, die laat zien hoezeer er wordt geleden in de Sovjet concentratiekampen en hoe dicht de ge varen zijn genaderd. In combinatie met de film „Verjaagde Kudde" wordt dit programma geboden te IJmuiden in het Fidelis-gebouw aan de Willemsbeekweg om acht uur. De tentoonstelling van de Sint Maarten wagen is zondagavond van 6 tot 8 uur ge opend op het Plein 1946, in Velsen-Driehuis zondagmiddag van half 4 tot half 6 aan de kerk. Verder zal er in de parochies IJmuiden- Oost en Velsen-Driehuis een inzameling worden gehouden. Aantwoord aan C.P.N.-raadslid: Het Beverwijkse raadslid J. Muskee (C.P.N.) heeft het college van B. en W. enige vragen gesteld over de mogelijk heid, de salarissen en de lonen van het gemeentepersoneel te verhogen. Hij had tijdens de begrotingsbehandeling betoogd dat de lonen en salarissen van het ge meentepersoneel dringend verbetering be hoeven. Het college antwoordde, alles in het werk te zullen stellen zulks te bevor deren, rekening houdende met de moge lijkheden. B. en W. zeggen thans dat de ze mogelijkheden besloten zijn in het re geringsbeleid ten aanzien van de bezoldi ging van het overheidspersoneel in het al gemeen. Deze mogelijkheden zijn tot dus ver volledig toegepast. De heer Muskee had voorts gevraagd of B. en W. niet van mening waren dat het moment nu is ge komen om de lonen te verhogen in ver band met het feit dat men zich thans ook van andere zijde, met name in de top van de P.v.d.A. zowel als va nde K.V.P., voor loonsverhoging heeft uitgesproken. Hier op antwoorden B. en W. dat wanneer be paalde politieke partijen van mening zijn dat het tijdstip voor een loonsverhoging gekomen is, zij hun invloed dienen aan te wenden bij de desbetreffende minister. Voor B. en W. bestaat geen aanleiding wat dit betreft enig initiatief te nemen. Óp de vraag of het college de commissie van ge organiseerd óverleg reeds bijeengeroepen heeft om dit vraagstuk te bezien en of het college voornemens is binnenkort met voorstellen tot loonsverhoging te komen, antwoorden B. en W. ontkennend. Voor de financiering van de bouw van zes hulplokalen voor huisvesting van scholen in Oosterwijk biedt de Bank voor Nederlandse gemeenten Beverwijk een geldlening groot 100.000,— aan. Voorts wordt door deze bank een lening van 500.000,aangeboden. B. en W. van Beverwijk stellen de raad voor deze leningen te aanvaarden. De vijf ton zijn bestemd voor consolidatie van de vlotten de schuld. HIJ KOMT UIT een arm gezin met veel kinderen, dat omstreeks de eeuwwisseling in de volksbuurt rondom de Haarlemmer poort in Amsterdam woonde. Zijn vader en moeder waren Friezen. Degelijke, hard werkende mensen. Zijn vader was beurt schipper. Hij moest hard sappelen voor de kost. En de jonge Kerst was dertien, toen hij naar een baas ging. Hij had waar schijnlijk al eerder moeten gaan werken, wanneer hij niet op achtjarige leeftijd in de Vierwindenstraat onder de zware wielen van een bierbrouwerswdgen terecht was gekomen. Brillé (Kerst de Jong) BRILLé LAAT ZICH moeilijk onder één noemer samenvattenHij is eigenlijk niet te schetsen. Hij is Brillé. Dat zegt oude IJmuidenaars genoeg. Hij is Brillé de hartstochtelijke dammerdie zijn club DCIJ een wereldfaam bezorgde. Zélf viel hij niet zo op tijdens het spel. Maar hij was de mandie zijn dammers stimuleerde door laaiend enthousiasme. Hij stuwde DCIJ naar de kampioenstitel in 1937. WAT BEWOOG Erillé tot zijn activi teiten? Dat is moeilijk te omschrijven. Zélf zegt hij, dat hij kift en nijd wilde uit bannen door sportiviteit. Dat hij IJmuiden een naam wilde bezorgen, die klonk als een klok. Dat hij daar plezier in had. Vooral omdat er van een kleine gemeenschap zo veel kracht kan uitgaan. Omdat je in een kleine gemeenschap kan opvallen. Iemand kan zijn. Niet verloren gaat in de massa. Advertentie KERKDIENSTEN wmmÈm I WÊÈËÊÈmm. wMmm MM

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6