*T.Üeek IJmond-agenda Havenberichten Nieuwe apparaten voor visserij gedemonstreerd door I.N.A. Vijftig jaren n.v. Job Gouda een deel van IJmuiden's historie Te weinig kadervorming in de Nederlandse sport HAARDEN en KACHELS ETNA Gasfornuizen v.a. f230.- LOENDERSLOOT Uw bril klaar terwijl u wacht Urn*» va mmmmm mrnxmrnrnm Razzia in de onderwereld Het meisje Rose-Marie LOENDERSLOOT Gentleman Jim Quo Vadis In de greep der Wildernis Bedrijfsontspanning houdt tafeltennistoernooi J. DE BOER - Mr. Opticien GROOTSE RECEPTIE IN „ROYAL" freitij Verken Dakbrand na kortsluiting bij Van Gelder OLD CLOTHES NEW £uxa(Cex Toenemende vraag naar spinazie en andijvie Pat Mat leed nederlaag SPORTBONDVOORZITTER J. LINTHOUT Veel vraag naar bloemen ZATERDAG 7 MAART 19 5 9 (Thalia) Ditmaal handelt deze thril ler uit de Franse filmstudio's om een ware boef en het werk dat de politie moet verzetten ten einde hem in handen te krijgen- De inspec teur, die de jacht op de schurk leidt, is zelf ook geen onbe rispelijk heerschap. Hij verstoort de il lusies in het huwe lijk van een collega ïn past alle hem te stade komende me- Ihodes toe om ach- !er de verblijfplaats 7an zijn „groot wild" e komen. Eindelijk s hij zover. Het kost hem zijn leven. De vele emotionele scènes, die aan de ontknoping voorafgaan, maken „Razzia in de onderwereld'' tot een bijzonder spannende film, gemaakt op de beproefde wijze van de Fransen, die ware meesters zijn op het terrein van de mis daad-film. Men beleeft er dus weer heel wat opwinding en benauwenis. Van maandag tot woensdag draait „Stopover Tokio", waarin een op handen zi.inde aanslag het uitgangspunt vormt voor actie en spanning. De Amerikaanse eontra-spionage en de Japanse Geheime Dienst werken in de film broederlijk sa men. In de speciale voorstelling van don derdag gaan we ook naar het Verre Oos ten om Jane Russell op haar pad te vol gen als graag geziene danseres. Haar geld zucht wordt evenwel de oorzaak van haar verspeelde liefde. Een gelukkig einde is er dus niet bij, want geld - alleen - maakt niet gelukkig. Dat vindt Tommy Sands ook in de film „Sing boy sing", die zondag middag draait. Gelukkig belet hem dat niet te zingen. (R e x) Tot en met maandag kan men de film zien, die in West-Duitsland zoveel stof heeft doen opwaaien en in Europa een ware zegetocht maakt èn om haar pregnante inhoud en om haar voortreffe lijke vorm. Ze is een voorbeeld van film- expressionisme met stijlmotieven a la Bert Brecht. Deze vormgeving past wonderwel bij het gegeven dat steunt op werkelijk heid. De Duitse grootindustriëlen krijgen er een behoorlijke veeg uit de pan. Het meisje Rose-Marie, dat hen al hun gehei men ontfutselt, is niet meer dan een juf fertje van lichte zeden, dat geld ziet in een onsmakelijke affaire. Ze wordt het kind van de rekening- De staalbaronnen gaan vrijuit, maar hun schuld wordt in de film onbarmhartig vastgelegd. Verheffend is de film bepaald niet. Ze is door haar Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden. VELSEN ZATERDAG 7 MAART Thalia: „Razzia in de onderwereld", 19 en 21.15 uur. Rex: „Het meisje Rose Marie", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Kennemerhof: Receptie damkampioen Barend Dukel, 1618 uur. Hervormd Jeugdhuis, Santpoort: „Bos- volk" en „Vrije Vogels" met „Repel steeltje" 20 uur. Heidestraat 45: Expositie van Neder landse zeeschilders voor „Felison", 14 tot 17 uur. ZONDAG 8 MAART Thalia: „Sing boy sing", 15 uur. „Razzia in de onderwereld", 19 en 21.15 uur. Rex: „Koning der cowboys", 15 uur. „Het meisje Rose Marie", 20 uur. Heidestraat 45: Expositie „Felison" van Nederlandse zeeschilders, 14 tot 17 uur. MAANDAG 9 MAART Thalia: „Stopover Tokyo", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als zaterdag. Da Costaschool, Velsen-Noord: Vergade ring N.C.V.B.; spreker ds. D. W. Veld kamp, 20 uur. Raadhuis: Spreekuur burgemeester, 10— 12 uur; spreekuur wethouder van onder wijs, 1517 uur. Heidestraat 45: Expositie „Felison", 19 21 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 7 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In de greep der wildernis". Luxor Theater, 19.30 uur: „Quo Vadis" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 uur: „Gentlemen Jim". Kennemer Theater, 20 uur: Feestavond Koningin Wilhelminafonds. Het Centrum, 14.30 uur: Jaarvergadering Bloemenveilingvereniging. ZONDAG 8 MAART Kennemer Theater, 14.30 uur: „Richard Leeuwenhart"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „In de greep der wildernis". Luxor Theater, 14.30 uur: „Alle hens aan dek"; 16.30 uur: „Testpiloot in nood"; 19.30 uur: „Quo Vadis". W.B. Theater, 14.30 uur: „De banneling van Ballemtrae"; 16.30 en 20 uur: „Lafa yette Esquadrille". MAANDAG 9 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In de greep der wildernis". Luxor Theater, 19.30 uur: „Quo Vadis" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 uur: „Lafayette Esqua drille". Terpsichore, 20 uur: Oprichting afdeling Vrouwenbond van het N.V.V. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Die dag eindigde mijn leven". Zondagmiddag 14.30 uur: „De indianen van de slangenrivier". knappe vormgeving een aanklacht en een hekeling, die haar uitwerking niet missen. Zondagmiddag draait „Koning der cow boys". Woensdag en donderdag „Doden- val in Dakota". (W.B. theater) Voor de bokslief- hebbers is het wel interessant om „Gentle man Jim" te zien, welke film gebaseerd is op het levensverhaal van de beroemde bokser James Corbett. En dit alles speel de zich af in het Amerika van 1880, wat misschien iets meer zegt als ge weet dat toentertijd in de Verenigde Staten boks matches bij de wet verboden waren. Zon dag en maandag „Lafayette Escadrille". Zondagmiddag „De banneling van Bal- lantrae". (L u x o r) Tot en met woensdag wordt de spectaculaire film „Quo Vadis", die veel succes heeft geoogst in de Nederland se bioscopen, op het witte doek van dit theater gebracht. Een film die de moeite waard is om gezien te worden en speelt in de tijd dat Nero oppermachtig was in Rome. Donderdag „Voor jou heb ik ge zondigd" en in de matinee liefst twee films: „Alle hens aan dek" en „Testpiloot in nood." (Kennemer Theater) „In de greep der wildernis" kan men in dit thea ter vertoeven tot en met maandag. De stoere kerels en de lieftallige deernen die omstreeks 1900 naar het pas ontsloten sub tropische Zuid-Californië trokken ziet men in deze rolprent worstelen met vele moei lijkheden, die zij echter als ware Ameri- kanen-met-ondernemingsgeest en niet voor kleintjes vervaard, weten te overwin nen. Dinsdag en woensdag wordt men' ge confronteerd mét „Gevaren der jeugd." Zondagmiddag kan men zijn hart ophalen bij het aanschouwen van "het 'romantische epos „Richard Leeuwenhart". Advertentie CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 - Telefoon 4G54 Wij regelen de betaling. Na een gedwongen onderbreking van twee jaar door schaarste aan speelgelegen- heden gaat de commissie voor bedrijfsont spanning nu weer een Holland 1 beker- tafeltennistoernooi houden. Het wordt reeds het zesde in de reeks. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dit toernooi te houden in het paviljoen Roos- wijk, maar achteraf is gebleken, dat deze oplossing niet tot het gewenste resultaat zou leiden, daar de ruimte toch niet toe reikend is. Daarom is besloten als experiment dii toernooi te houden op het komende week einde, en wel zaterdag in de gymnastiek zaal van de Sint Franciscusschool, Zeeweg, en zondag in de gymnastiekzaal van het gymnasium Felisenum, Van Hogendorp- laan 2, Velsen-Zuid. Het toernooi op zaterdag is bedoeld voor hen, die bezwaarlijk op zondag kunnen of wensen te spelen. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Ursa Minor van Rotterdam: Roepat. Le Havre: Hontestroom, Leith: Yewforest, Dover, cokesbreeze voor P.E.N. Velsen. lossen: Ruhr, Hamburg, schroot lóssen Hoogovens: IJsselborg. Wisbelc, zout laden IJmui den: Wexford. Boston, laden Zaandam: Stella Da- nielsen, Goole: Oste. Londen, schroot lossen Hoog ovens; Molendrecht, Hampton Roads; Kitty Porr, Rotterdam, laden Hoogovens; Oranje Nassau, Hamburg; Dubrovnik, Rotterdam; Lynton. Hull: Pygmalion. Bremen; Noordkaap, Noordzee, zout laden IJmuiden; Havelstein, Antwerpen; Vega, Rotterdam; Rozenburg, Rotterdam. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Fram van Rotterdam, walsmateriaal laden Hoogovens; Cha- ris, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Bakken naar Vejle: Sabine, Cork. bijlegger IJmuiden; Bomma, Delfzijl; Stad Amsterdam, Pepel, ledig Hoogovens; Noorderkroon, Veroja: Zaanstroom. Londen: Pros- perite, Rotterdam; Wappu, Rotterdam; Sivift, Har- lingen; Beta, Stockholm; Manta, Trondheim; Skansen, Esbjerg. veekoeken van Wormerveer; Eritish Baron. Devonport; Dido, Kopenhagen, Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Louise Schupp naar Odda: Punta Mesco, Casablanca; Wulp, Liverpool: Spaarneborg, Noordzee, zout van IJmuiden; Bodoro, Antwerpen, ledig Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 Telef. 7119 MONTUREN v.a. ƒ6.35 Bij het paviljoen IJmond te IJmuiden heeft twee dagen lang een demonstratie wagen gestaan van de Internationale Na vigatie Apparaten n.v. Belangstellende re ders en vissers hebben zich daar verge wist van de nieuwste snufjes, die op elek tronisch gebied momenteel voor de visse rij beschikbaar zijn. De visserij van vroeger, met alleen kom pas en grond!ood, is gedoemd te verdwij nen. Steeds meer gaan de reders over tot het installeren van moderne apparaten. Moderne visserijschepen zijn thans alle voorzien van echoloden, plaatsbepalings- apparatuur, visloep en sommige zelfs met radar. De heer H. J. A. Fleur, nautisch expert van de I.N.A.heeft de vele belangstellen den alle nieuwigheden getoond. De Decca- Navigator baarde geen opzien meer. Dit instrument is allang gemeengoed gewor den, en ook de Track-Plotter komt er meer en meer in. Het kost wel geld, om deze in strumenten aan boord te zetten, maar blijkbaar brengt het toch ook zijn geld op. Van IJmuider visserijdeskundigen verna men we hoe tevreden men met deze appa raten is. Trawlers kunnen niet meer zon der deze middelen, maar nu gaan ook veel kottereigenaars er toe over deze hulpmid delen op het schip te plaatsen. De tendens, die bestaat, om meer te spe cialiseren op de verre visserij werkt het gebruik van de moderne apparatuur nog in de hand. Voor loggers ligt de zaak anders. Bij de drijfnetvisserij worden de schepen maar een deel van het jaar gebruikt, zodat het nuttige effect van de apparaten dan wat minder is. De Scheveningcr loggers, die meer de trawlvaart gaan beoefenen, ge bruiken de moderne apparaten wel. Men heeft wel eens gedacht dat het voor een schipper van een vissersvaartuig niet opgeleid in het gebruik van elektronische apparatuur moeilijk zo niet onmogelijk zou zijn, de apparaten te leren bedienen. Het is echter gebleken, dat geoefende zeelui ver bazend snel wennen aan de moderne appara tuur, die technisch toch zeer gecompli ceerd is. Radar En nu is er ook de radar. Decca heeft ze ven nieuwe radars ontwikkeld, waarvan de 404 (opvolger van de 212) bij uitstek ge schikt is voor de visserij. De display is ne gen inches. De uitvoering is zeer compact gehouden, zodat het instrument overal kan worden geplaatst. Het zendvermogen is twintig kilowatt, hetgeen bjj de visserij wel nodig is om kleine objecten op zee te kunnen specifice ren. Een voordeel is de eenvoudige bedie ning. Men heeft er bij dit type rekening mee gehouden, dat het visserij-onderwijs nog geen lessen in radar omvat. Het mini- mumbereik van de Decca 404 is drie kwart mijl, het maximum 48 mijl. Op de haven van IJmuiden is een lich- tenlijn aangebracht, die ook kan worden uitgeschakeld om hinderlijk oplichten te voorkomen. De radar is echter al weer een grijsaard vergeleken bij de V.H.F. waarover steeds meer wordt gesproken. Nu het telefonie verkeer op zee steeds meer wordt overbe- iast biedt de Very High Frequency een uit komst. Dit apparaat van Van der Heem biedt vele mogelijkheden. Men kan zelfs binnen de driemijlszone werken. Een normale set telt twaalf kanalen, maar kan worden uit gebreid! tot 33 kanalen. De heer Fleur heeft met dit toestel uitgebreid gedemon streerd, deze twee dagen. Hij liet bezoe kers via radio-Scheveningen zelf telefo nisch contact maken met relaties. Een schip kan contact met zijn reder ma ken, men kan onderling verbinding hou den. Er is een speciaal kanaal voor de noodgolf, waarbij de twee er naast liggen de kanalen dan vrij blijven. Ook wordt het afluisteren van gesprek ken voor buitenstaanders onmoge lijk. De sleepbootmaatschappijen gebrui ken V.H.F. al heel lang. Ook de kustwacht in IJmuiden bedient zich er van. Er staat nog een nieuw instrument klaar om zijn intrede te doen: de automatische stuurman. Maar daarmee zijn de poreven nog niet voltooid. Op grootse wijze is vrijdag in hotel Royal te IJmuiden het vijftigjarig bestaan van de n.v. Zeevisgroothandel Job Gouda gevierd. Tal van autoriteiten maakten hun opwachting waarbij hartelijke woorden werden gewisseld. Vele bloemstukken sier den de zaal op. Voor de eigenlijke receptie werd de heer G. van der Plas, die vijftig jaar in dienst was, in intieme kring gehuldigd. Hij mocht een televisie-toestel en fraaie foto's van wijlen de heer Job Gouda en zijn zoon in ontvangst nemen. Hij werd onder meer toegesproken door de heer J. Weimar. De rij van sprekers bij de receptie werd geopend door mr. G. W. M. Griincmann, secretaris van het productschap. Hij ge waagde van grote bewondering voor wat door de firma, met name wijlen de heer Job Gouda, tot stand is gebracht. Men slaagde er niet alleen na de oorlog in de zaken weer op gang te brengen, maar ook kon een productie-apparaat worden opge bouwd. Was dit een initiatief van de heer D. Gouda, deze kwam in 1951, toen hij alleen de leiding kreeg, voor een nog zwaardere taak te staan. Enerzijds had hij de zorg voor de groothandel, anderszijds voor het productie-apparaat. „U hebt het oog ook op de toekomst ge richt gehouden, getuige de Interfrosta en de Goudvries" zei de spreker. Nieuwe ini tiatieven zijn voor de visserij steeds uiter mate belangrijk. U hebt ze tot de dag van vandaag weten te ontwikkelen. Op het ge bied van de buitenlandse markten zien we steeds meer ingrijpende veranderingen, zie bijvoorbeeld slechts de Euromarkt. Dit eist een grote waakzaamheid. U helpt op daadwerkelijke wijze mee aan de bevor dering van de visserij in het algemeen." Stormvogels-wieg De heer P. Krab, voorzitter van de Ne derlandse zeevisgroothandelsvereniging, zei dankbaar te zijn, dat hij zijn loopbaan in dienst van de firma Gouda was begon nen. Hij herinnerde zich nog de tijd, toen de firma maar drie vaste afnemers had. Toch speelde de firma toen al een grote rol: 75 percent van de aanvoer werd voor zien van de bekende blauwe briefjes van Job Gouda. „De bakermat van Stormvogels ligt ook bij deze firma", zei de spreker, die vele bekende Stormvogels opnoemde, die bij Job Gouda hadden gewerkt. Vreemde brief Hij ging daarop uitvoerig in op de tijd van de zeilloggers, van de Engeltje, de Dirk Job en de Hendrika Antonia. Toen was er ook een Noordzeekotter, schipper Van Dok uit Den Helder. De vrouwen kon den gewoon niet wachten tot het eind van de teelt. Voor die tijd vroegen ze al om een voorschotje. Eens kwam er een brief je van een vrouw uit Zandvoort. „Juf frouw" noemde ze zich, maar ze was blijk baar getrouwd, want ze schreef: „Meneer wilt u twintig gulden sturen, want ik moet alle dagen bevallen en mijn man vindt het goed". Éen vreemd briefje, dat echter heel gewoon was bedoeld. „De heer Job Gouda was een man van het soort, zpal.s h,et bedrijf er nooit genoeg, kan krijgen", zei de heer Krab. „Ik breng een eerbiedige, postume hulde aan de pio nier, die een groot aandeel heeft gehad in de bloei van IJmuiden. Kort na de twee de wereldoorlog zei hij: „Wacht maar, tot mijn zoon komt, dan zul je eens wat bele- leven!" Ik kan dit beamen, want Dick Gouda heeft in luttele jaren enorm veel gepresteerd en hij heeft bij iedereen veel respect afgedwongen." Evenals de heer Grünemann feliciteerde hij de heer Van der Plas hartelijk met zijn uniek jubileum. Advertentie r.w jfeteï Voo*?crw GOEDE bril Advertentie Omstreeks vier uur vrijdagmiddag loei de plotseling de brandalarmsirene over het terrein van de papierfabriek van Van Gelder Zonen. Binnen de minuut reed de zeer actieve bedrijfsbrandweer met de beide motorspuiten uit. Er was brand uit gebroken in het dak van de grote papier machine 18, na kortsluiting. Gedachtig aan de grote brand van papiermachine 14, die op i augustus 1954 grondig werd ver woest, werd het vuur door de beide mo torspuiten meteen flink aangepakt. Na \eel moeilijk klimmen met slangen kon de schade na ongeveer drie kwartier blussen beperkt blijven tot enige gaten in het dak. Wel was er op de machinekap en vloer veel water terechtgekomen, waardoor ook een hoeveelheid papier waterschade op liep, De produktie kon gelukkig worden voortgezet nadat de gaten voorlopig met dekzeilen waren gedicht. Advertentie REINIGEN VAN COSTUUMS JAPON 3.50. M--. KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 „Bosvolk" en „Vrije Vogels" met „Repelsteeltje" De jeugdgroepen „Bosvolk" en „Vrije Vogels" uit Santpoort geven zaterdag 7 maart om 20 uur in het Jeugdhuis dei- Hervormde Gemeente in Santpoort een opvoering van „Repelsteeltje" van Johan na Veth. Deze avond is toegankelijk voor donateurs en belangstellenden. Vanmiddag om half drie wordt er een speciale opvoe ring gegeven voor de jeugd. WIJZIGING ZONDAGSDIENST ARTSEN SANTPOORT In spoedgevallen Is de arts D. Mansholt, Vinkenbaan 23, Santpoort-Station, tel. 8320 te consulteren. De heer G. Tiel sprak namens de re dersvereniging. Hij zei, dat het een onder werp van zorg is, dat het gezelschap van reders zo klein wordt. „We hebben drie dingen nodig," zei hij. „Nieuwe mensen, nieuwe ideeën en nieuwe schepen. Dat laatste zet ik achteraan, want schepen kun je met geld kopen. Mensen en ideeën niet. Velen zijn gegaan, en er zijn er maar wei nigen gekomen. De visserij staat met een been in de zeevaart met zijn zwaar kos- tenbudget, met het andere been in de landbouw en voedselvoorziening met zijn moeilijke prijsvorming. U had de visserij nodig om carrière te maken, mijnheer Gouda. Dat u lust en ani mo hebt gehad om midden in het bedrijf te gaan staan geeft ons vertrouwen in de toekomst." Namens het visserijschap voerde de heer Joh. Stevenson het woord. „Het visserijschap wil de belangen van de visserij behartigen. Wat zou de visse rij zijn zonder mensen als uw vader en u? We hebben mensen nodig, die met dezelf de volharding aan hun zaak bouwen als u dat hebt gedaan." Meer niveau De heer Gouda zei in zijn dankwoord, dat hij tot deze receptie had besloten, om dat in het jubileum van zijn bedrijf een zeldzaam jubileum, speciaal in de visserij een essentieel stuk van de historie van het IJmuidense visserijbedrijf en ook van IJmuiden zelf ligt verankerd. „Ons vak kan er zijn," zei hij. „Daar om is het wel eens triest, dat men de uiter lijke presentatie niet beter verzorgt. Za kenlieden, die miljoenen omzetten, hande len niet precies in overeenstemming daar mee. De vishandel is een vak, waarin dag in dag uit bijzonder veel onder grote span ning wordt gepresteerd. Ik wil hier in het bijzonder aan mijn vader denken. Het vak leent zich echter niet erg tot het groeien naar een bepaald niveau. Maar als iemand niveau had, dan had mijn vader dat. Ik ben bang, dat het niveau nu wat vervlakt. Het vak is ook wat onordelijk. Dat bete kent niet, dat het slechter wordt. Men zou alleen eens wat meer aan die uiterlijke kant, die toch ook zijn betekenis heeft, moeten doen." De heer Gouda besloot zijn met grote aandacht beluisterd dankwoord met de uitspraak: „Het vak moet de aandacht hebben, die het verdient. Ik dank u na mens ons vak, namens IJmuiden." Advertentie OFF. DEALER MARKTPLEIN Advertentie NIEUW! REGULA kleinbeeld camera met kristalzoeker lens 1 2,8 128-50 foto KRIJGER cine De speciaalzaak voor IJmuiden MARKTPLEIN 24 - 26 - TEL. 5596 Op de groenteveiling te Beverwijk was deze week de vraag naar winterprodukten bepaald niet groot. Men gaf meer geld voor produkten als spinazie, rabarber, witlof en andijvie. Spruiten, die nog flink vertegen woordigd waren, kwamen niet veel verder dan 65 cent per kilo. Voor geschoonde spruiten werd er nog tot 90 cent per kilo betaald. Boerekool bracht tussen de 10 en 24 cent per kilo op. Witlof ging vlot weg voor een prijs van 34 tot 64 cent per kilo. Spinazie is er nog weinig, deze voorjaars groente kwam tot 123 cent per kilo; andij vie bracht van 100 tot 125 cent per kilo op. Prei kon vrijdag weer vlot verkocht wor den en ging tot 34 cent per kilo; waspeen komt nog regelmatig aan de markt en brengt van 100 tot 33 cent per kilo op. Winterpeen en uien zijn heel slecht te verkopen. De noteringen van vrijdag: spinazie 95— 1.18, rabarber 24—88, waspeen 12—28, prei 1034, knollen 4—22, boerekool 920, spruiten 2389, groene kool 820, rode kool 716, uien 412, peen 610. Het derde team van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" heeft in de bonds- competitie een 2'/27'/2 nederlaag geleden tegen Purmerend. De persoonlijke uitslagen waren: S. Band (P.)J. Beentjes (Pat-Mat) rem. T. Dokter B. Sauer 1-0. P. PronkJ. J. Schroder rem. A. OosterbaanF. Wester 1-0. W. BrandJ. Groot rem. F. WiedijkM. Doe- kes 1-0. E. LakemanJ. Ruiter rem. J. HofmeesterJ. de Ruiter rem. G. Grond manD. Oort 1-0. S. UitslagerW. P. v. d. Lely 1-0. In de onderlinge competitie werden de volgende resultaten behaald: Afd. I: SteemanHart rem. Huygen Steeman 1-0. ZwartDe Haas 1-0. Hart Zwart 1-0. Afd. II: WulmsBannenberg rem. Lubert De Heer 0-1 SauerDe Vries rem. Lu- bertSoeteman 0-1. RodenbergSauer 1-0. De Vriesv. d. Berg 0-1. Afd. III: OortAffourtit 1-0. Steeman Oort 1-0. DuinDoekes 0-1. v. d. Lely Falter 0-1. Afd. IV: Horst—Wal 1-0. Joosten—Van Vuuren 1-0. KruyerWortelboer afgebr. KnakeDoets 1-0. Aan het begin van de jaarvergadering bond tot uiting. De afdeling Beverwijk is van De Sportbond IJmuiden heeft voor zitter J. Linthout vrijdagavond in het her vormd jeugdgebouw een beeld gegeven van de stand van zaken bij de Sportbond, die 30 jaai bestaat. In 1929 richtten enkele mannen die in de maatschappij helaas als werklozen wa ren uitgerangeerd, de Nederlandse Arbei ders Sportbond op. Er kwamen veel afde lingen, met elke cent werd gewoekerd. In de moeilijkheden van de bezetting moest de bond weer verdwijnen, omdat men geen aansluiting bij de cultuurkamer wilde. Na de oorlog was het begin weifelend, omdat men de nieuwgegroeide verhoudin gen eerst aftastte, maar tenslotte kwam de Bond als Culturele Sportbond terug. De zaak kwam ook in IJmuiden weer op gang. Er was een grote toevloed van leden, alleen de Watervrienden moesten even wachten, tot vooral door toedoen van wethouder De Boer, het bad in orde was gekomen. „Helaas remt een gebrek aan financiën de zaak nog af", zei de voorzitter. „We willen, dat onze takken van sport voor de kinderen van alle ouders bereikbaar zijn. Gelukkig hebben we trouwe bestuurders, die zich met hart en ziel aan het jeugd werk wijden. Eerst was er wandelen en film voor de jeugd, later kwam het tam boerkorps, dat aanvankelijk trommelkorps heette. Nu is het meer zelfstandig gewor den als het tamboerkorps „Voorwaarts". Het korps roert zich flink en is nu ook uitgenodigd door Soli Deo Gloria. „Dat is een verheugend verschynsel", zei de heer Linthout, „want vroeger gaf men af op „die rooien" en nu blijkt men waardering te kunnen opbrengen". Nu is er ook het kamperen bij gekomen voor de jeugd. „De jongeren offeren er alles voor op", zei de voorzitter. „Er zijn al enkele tenten aangeschaft. Het jeugd werk neemt nog steeds in belangrijkheid toe. Het aantal deelnemers voor het kam peren is zo groot, dat we een wachtlijst hebben moeten samenstellen. Dat is ook het geval bij de Watervrienden". De heer Linthout toonde zich verheugd over ae stichting van de uit het Neder lands Olympisch Comité voortgekomen sportfederatie die in enkele maanden deed, wat de minister in geen jaren klaar kon krijgen: het opstellen van een sportnota. „Het staat er bij de sport niet zo goed voor" zei de voorzitter. „We zijn achter in accommodatie en in geld, en wat zeer be langrijk is: in kader. We hebben geen be hoorlijke kaderscholen, met alle respect voor het CIOS. Het buitenland springt ver boven ons uit. Bij verschillende organisa ties krijgen de jongeren geen kans. Bij ons wel, alleen is het te hopen, dat de jonge ren die kans ook inderdaad zullen gaan gebruiken". De beer Linthout prees de medewerking, die men van het gemeentebestuur had on dervonden. Alleen was hij niet geheel te vreden over de regeling in het zwembad. Bijna steeds komt men met veel meer zwemmers dan nodig is. Maar zijn er eens een doodenkele keer een paar te weinig, dan moet men bijbetalen. „Zoek naar mensen, die het werk straks kunnen aanpakken", zei de voorzitter, met welk opwekkend woord hij zijn openings toespraak besloot. In het jaarverslag van de secretaris kwamen de vele activiteiten van De Sport- nu zelfstandig. Zij groet hard. Het eerste heren-volleybalteam is kampioen gewor den, maar om financiële redenen kon men niet promoveren. De aansluiting van de jeugd bij de Velser Jeugd Centrale is nog niet gelukt. Veel vooroordelen moeten nog worden over wonnen. Een nieuw jeugdhonk is in de loop van 1958 in gebruik genomen. Advertentie Wat is de functie van tapijt als'vloerbedekking? Tapijt schept sfeer Tapijt doet uw meubelen" beter tot hun recht komen Tapijt eist geen-aandacht voor zichzelf maar .vormt het „decor" voor uw interieur Felta lusbouclé schept een sfeer van - voorname gezelligheid Alleen verkoop De gang van zaken op de Beverwijkse bloemenveiling was deze week heel goed te noemen. Er was een vrij groot aanbod dat vlug en voor goede prijzen vele afnemers vond. Het waren ook nu weer hoofdzakelijk de tulpen die in grote partijen aangevoerd werden. De meeste soorten werden tussen de 70 en 100 cent per bos verkocht. Maar er waren ook soorten zoals Apeldoorn, Queen Elisabeth, Carrara en Reforma die ver boven de gulden per bos kwamen. Groot is ook de aanvoer van narcissen, vooral nu deze uit de rolkassen komen „rollen"; de prijzen zijn heel goed en er werd voor de Carlton, de meest aangevoer de soort, tot 88 cent per bos betaald. De overige soorten narcissen lagen in prijs van 45 tot 80 cent per bos. Blauwe Druifjes gaan nog vlot weg en brachten het tot 40 cent per bos.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7