Vanmorgen in de vishal en op zee Huldiging Barend Dukel, een nationaal kampioen waardig Havenheriehten Gouden „Soli Deo Gloria" viert luisterrijk jubileumfeest ,Erik en Irene" MAANDAG 9 MAART 1959 7 Vriendelijke woorden en zegetocht door stad Oud-minister Hofstra spreekt in „Royal" „Enkhuizer Pat Boone" in Beverwiik Gasslang schoot los, keuken in brand Pum" Swier van VZV is geen voorzitter meer Weer winst voor V.G.Z. De schaakcomoetitie bij Kijk-Uit Jaarvergadering van Bloemenveiling 't Centrum Voorstelling door Thespis Opbrengst collecte N.V.V. Persoonsverheerlijking ligt mij bepaald niet: ik dam en dit doe ik al een poos om de sport", aldus Baris Dukel, onze nationale damkampioen. nadat hij in een stampvolle bovenzaal van Hotel Kennemerhof te IJmuiden een lange, lange reeks van toespraken, waarin hem warme hulde werd gebracht voor zijn schitterend succes in Utrecht, had aangehoord. Piet Roozenburg, oud-wereldkampioen en DCY's „man achter de schermen", had er, als een van de laatste sprekers op gewezen dat Dukel niet slechts een dammer van formaat was, maar dat Baris ook in vele andere opzichten een uitstekende propagandist is voor de dam sport. Als men het heeft over het gebrek aan belangstelling bij vooral de jeugd voor deze sport, dan wordt dikwijls de schuld gegeven aan de televisie. Wel, Dukel is al jaren televisie-kijker, maar nog nooit heeft hij er een DCY-avond voor laten schieten. Dukel is een trouw beoefenaar van de damsport. DCY kent geen trouwer lid dan Baris, trouw verschijnen Dukel's opvoedende damartikelen in de IJmuider Courant. Het aantal (meest nuttige) geschenken dat de kampioen werd aangeboden over trof de respectabele hoeveelheid huldigen de redevoeringen. Namens het gemeentebestuur overhan digde loco-burgemeester H. de Boer de heer Dukel met een kernachtige speech en onder hartelijke gelukwensen een prachtig horloge, met inscriptie (Zeven entwintig jaar geleden ontving Dukel eveneens een fraai horloge van Vclsen's gemeentebestuur). Onder de sprekers waren de heren: Blok land, tweede secretaris van de KNDB; Dijkslag, namens de Provinciale Dam- bond; Warmerdam, voorzitter van het dis- trictsbestuur Kennemerland; drs. Dem- mers, voorzitter van de Velser Sportstich ting; oud-wereldkampioen B. Springer, voorzitter van het damgenootschap Da- mas; Homburg voorzitter van de Han delsvereniging Groot IJmuiden; Van der Zwam, voorzitter van de personeelsver eniging „De Samenwerking" Gomez, voorzitter van DCY; Kochex, voorzitter van VSV; Swier, voorzitter van VZV; Van Dartelen, oud-administrateur van de Dambond; Van Zanten, erevoorzitter van Oud-minister Hofstra spreekt vanavond om acht uur in de bovenzaal van hotel „Royal" aan de Kennemerlaan in IJmui den over de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De oud-minister zal later op de avond ook in Beverwijk het woord voeren. Dirigentenconcours. Ter gelegenheid van 't twaalfde festival de Besangon heeft aldaar van 3 tot 13 september het negende internationale concours van jonge orkest dirigenten plaats. Generaal De Gaulle heeft op het Elysée de constitutionele raad geïnstalleerd. Op de foto de aankomst van ex-presi dent René Coty. Vroegere presidenten worden automatisch lid van de raad. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Fowey; Prior, Swansea: Lippe, Nyborg; Anna Elisabeth, Londen, schroot voor IJmuiden; Themis, Rotterdam; Bertha Kienas, Stettin; Dora Fritzen. Sint Nico- laashaven; Fivelborg, Rotterdam, ledig Hoogovens; Heilo, Rotterdam, ledig voor de Hoogovens; Oostkerk, Rotterdam; Bra- ge, Norrsundet; Kaap St. Vincent, Rotter dam; Laarderkerk, Antwerpen; Martha. Gdynia, bijlegger IJmuiden. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Fal- kanger van Antwerpen: Amstelstroom, Londen; Eemstroom, Portsmouth; Lizard, Londen; Corale, Londen; Kitty, Londen, ledig voor Hoogovens; Gerd, Londen; El- lerbek. Antwerpen; Eemsland, Hamburg; Leo, Kotka, voor papierfabriek Velsen; Lingestroom, Huil; Vliestroom. Poole; Guineekust. Hamburg; Hirondelle, Londen; Neth. Coast. Newcastle; Karakorum, Ham burg; Heriot, Leith; Trito, Dublin; Amyn- tas, Kopenhagen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Amelie Thyssen van Narvik: Berkel, Her- nosand. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: No bel naar Dagenham, met walsmateriaal Hoogovens: Neptun, Hamburg; Tank Prin cess, Rotterdam; Memnon. Funcal; Pene- munde, Aabenraa: Saasnitz, Hassens; Bre- tagne, Boideaux; Spes. Esbjerg; Kitty. Port Barrow, met walsmateriaal Hoogovens; Boleslav Boeroet. Hamburg: Staf fan. Huil; Vega, Abo: Flut, Kiel; Afiena, Hamburg, veekoeken Wormerveer; Nore, Stockholm; Rozenburgh. Stockholm: Darlington. Rot terdam; Taurus. Londen, aardappelen Urk; Teunika. Rochester, stijfsel Koog aan de Zaan: Delfinus, Stavanger: Frzvizo, Car tagena; Ursa Minor, Stockholm; Honte- stroom, Leith; Hinde, Londen; Jans, Lon den; Capto, Rotterdam; Tim S., Rendsburg; Spaarr.estroom, Huil; Rijnstroom, Londen; Prior, Hamburg; Mariene, Rendsburg; Bul laren. Port of Spain; Holendrecht, Norfolk. Zondag vertrokken uit IJmuiden: IJssel- borg naar Bohus. zout van IJmuiden; Oste. Odense. walsmateriaal Hoogovens; Havel- stein, Los Angelos; Eos. Algiers; Karachi. Genua; Adrian, Curasao; Harry, Londen, walsmateriaal Hoogovens; Fram, Dagen ham, walsmateriaal Hoogovens; Henriëtte B, Londen, met walsmateriaal Hoogovens; Oakwood, Mena al Alhlmadi; Pygmalion, Antwerpen; Peter S., Odense; Havsborg, Baytown; Reguslus, Rochester; Martha, Dundalk. bijlegger T.Tmuiden. Maandag vertrok uit IJmuiden: Herm Keine Lübeck. (Indien achter de scheepsnaam en do haven van herkomst of bestemming geen andere aanduiding volgt, betekent dit dat het schii van of naar Amsterdam is "igaan). Vanmorgen aan de markt De vissersvloot voerde maandagmor gen totaal 7400 kisten verse vis aan, waar van 650 schelvis, 1080 wijting, 550 gul en kabeljauw, 420 koolvis, 350 haring, 400 ma kreel, 2250 schil, 280 varia, 4300 stijve ka beljauwen en 34000 kilo tongen. De Toronto (23 febr.) kwam de pieren binnen met 160 schelvis, 90 haring, 130 ma kreel, 60 wijting, 130 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 120 diversen en 170 stijve kabel jauwen. De KW 176 (21 febr.) kwam aan de markt met 50 schelvis, 130 haring, 40 ma kreel, 200 wijting, 40 gul en kabeljauw, 900 stijve kabeljauwen, De VL 84 (21 febr.) was present met 30 schelvis, 25 haring, 140 ma kreel, 250 wijting, 60 gul en kabeljauw en 210 koolvis. De Medan (24 febr.) meerde in de vissershaven af met 90 schelvis, 100 ha ring, 90 makreel, 130 wijting, 110 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 10 diversen en 750 stijve kabeljauwen. De Ariadne IJM 18 (23 febr.) kwam de pieren binnen met 110 schelvis, 30 makreel. 30 wijting, 100 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 10 diversen en 1450 stijve kabeljauwen. De KW 76 (24 febr.) was present met 30 schelvis, 75 gul en ka beljauw, 10 diversen en 600 stijve kabel jauwen. De KW 80 Dirk Maria (23 febr.) had 160 schelvis, 10 haring, 400 wijting, 50 gul en kabeljauw, 15 diversen, en 150 stijve kabeljauwen aan boord. De kleine vaart was present met 58 schepen. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 4665, kleine regels kabeljauw 1836, kisten grote kabeljauw 8086, kis ten kleine kabeljauw 7280, grote schel vis 3350, grootmiddel schelvis 3550, gro te tongen 3.10—3.30, grootmiddel tongen DCYMeure, voorzitter van de Haarlem se Damclub. Precies op tijd de heer Dukel had zijn grote dankbaarheid voor alle hulde hem toegeroepen uitgesproken stond de IJmuider Harmonie voor Hotel Ken nemerhof opgesteld. Baris Dukel had een schetterende sere nade in ontvangst te nemen, een stukje prima muziek, zoals te verwachten was van de beroemde Harmonie in scharlaken. Rijtoer Het was wederom een groots ogenblik voor de nationale damkampioen toen hij omstreeks zeven uur des avonds door de enthousiaste voorzitter van het huldi gingscomité, Kerst de Jong, bij zijn wo ning aan de Wijk aan Zeeërweg naar een open auto werd gedirigeerd om vervol gens een rijtoer door de stad te maken. De stoet, die uit verscheidene wagens en het lustig blazende en trommelende „Wilhelmina" bestond trok geweldig veel belangstelling. Niet alleen bij het huis van Baris Dukel aan de Wijk aan Zeeërweg stond het zwart van de mensen, maar ook in de stillere zijstraten waren vele IJmui- denaren ondanks het wat ongunstige tijd stip (etenstijd) te hoop gelopen. Wuivend en lachend stonden die mensen daar. „Dat is nou Baris. Die is kampioen geworden Zó'n kerel", zei een jongetje eigenwijs. De stoet kwam maar heel langzaam voor uit. Bussen van de N.Z.H. moesten zich bij dit tempo aanpassen, hetgeen de chauf feurs zich glimlachend lieten welgevallen. Tegen zo veel feestvreugde was niemand opgewassen. Zo ook niet een dappere tam boer van „Wilhelmina", die wat al te ijve rig zijn muziekinstrument bespeelde en daarbij een trommelstok verspeelde. Welk euvel overigens gauw was verholpen. Toen de stoet eindelijk na ongeveer een uur de Kennemerlaan had bereikt was hij weer present. Op de Kennemerlaan ter hoogte van ho tel „Kennemerhof" was het een drukte van belang. Velen stonden al geruime tijd te wachten op de komende gebeurtenissen. Eindelijk was het hoogtepunt van de rondrit aangebroken. Barend Dukel stond een beetje verlegen tussen de menigte op het trottoir voor „Kennemerhof" toen „Wilhelmina" het Wilhelmus inzette, dat door verscheidenen werd meegezongen. Toen speelde het muziekkorps het „Lang zal hij leven", dat door een enthousiast en luid „hoera" werd besloten. Maar nog was het feest niet ten einde. Dat werd voortgezet in meer besloten kring. In de lokaliteit waar de DCIJ-ers elke week plegen te komen om hun dam- kunde te beproeven: „Kennemerhof". Nadat wij nog pas zaterdag in dit blad een uitvoering konden bespreken van het bekende IJmuider muziekensemble „De Klavierschippers" moet daaraan vandaag worden toegevoegd dat het ensemble za terdagavond in het Kennemer theater te Beverwijk een voorstelling gaf, ditmaal ten bate van de afdeling Velsen-Noord van het „Koningin Wilhelmina Fonds". Uiter aard heeft het ten uitvoer gebrachte pro gramma praktisch geen wijzigingen on dergaan, zodat onze vorige bespreking geen aanvulling behoeft. Wel nieuw voor deze avond was de me dewerking van de jongeman, die werd aan gekondigd als de „Enkhuizer Pat Boone". Een reputatie, welke hij naar ik meen, verwierf door in een desbetreffende wed strijd als eerste te eindigen. Wat zijn pres taties betreft kan wel worden geconsta teerd, dat hij stellig over de vocale mid delen beschikt voor een modern amuse mentsprogramma. Het lijkt mij voor de ze jongeman gewenst dat hij zo spoedig mogelijk tracht een eigen vorm te vin den. Hij had zijn programma reeds met een uitstekend inzicht samengesteld, door te beginnen met beschaafd klinkende vertol kingen van „Libelei" en „L'habeille et le papillon", om daarna tot het Ameri kaanse répertoire over te gaan. Vooral met het levendig gezongen „Tutti-Frutti" sloeg hij kennelijk precies de toon aan, die door de moderne jeugd het meest wordt gewaardeerd. Een onderhoudend intermezzo werd ver zorgd door het duo „Dubbel Eén", twee jongemannen, die het bekende genre „zang met guitaar" beoefenden. Als con ferencier fungeerde Ko van der Wel, die door de volle zaal tot vroiijke prestaties werd gestimuleerd. Voor een van zijn lied jes had hij de assistentie ingeroepen van zijn zoontje. Een geanimeerd bal be sloot het festijn. Gistermiddag omstreeks half twee is brand uitgebroken in een huis aan de Popelstraat in IJmuiden. Dit gebeurde doordat de gasslang van een komfoor los schoot. Er ontstond ernstige brandschade in het portaal en de keuken. Zondag heeft de r.k. harmonie „Soli Deo Gloria" in Santpoort het vijftigjarig be staan van de vereniging op luisterrijke wijze gevierd. In de kapel van het missie huis te Driehuis werd 's morgens een heilige mis van dankbaarheid opgedragen waarna de leden met hun dames zich ver enigden aan een gemeenschappelijk ont bijt. Daarbij is pater P. de Bruyn M.S.C. geïnstalleerd als geestelijk adviseur. De oud-voorzitter, de heer F. Heeremans, haalde herinneringen op. Alle leden ont vingen een verenigingsinsigne. Namens dc dames van de leden bood mevrouw L Heeremans-IIeeremans een geschenk on der couvert aan. 's Middags werd in Zomerlust een re ceptie gehouden, die zeer druk werd be zocht, onder meer door burgemerm.sr mr. M. M. Kwint, pastoor A. F. J. Goosscns. wethouder H. de Boer namens hel ge meentebestuur en voorts door een groot aantal vertegenwoordigers van harmonie- en fanfarekorpsen. De voorzitter van de jubilerende vereni ging. de heer Th. van Geldorp, sprak een herdenkingsrede uit, waarbij hij het ver leden nog eens de revue liet-passeren. .Bij zonder piëteitvolle woorden wijdde hij aan de nagedachtenis van de heer C. Ouden dijk, die meer dan veertig jaar leiding aan de vereniging heeft gegeven. Dank zij veler medewerking zal „Soli" binnenkort in uni form kunnen verschijnen. Tijdens het in april te geven jubileumconcert zullen de uniformen voor het eerst worden ge dragen. Ook wethouder H. de Boer bracht hulde voor het werk door de heer C. Oudendijk verricht en noemde tevens andere leden, die zich in het verleden verdienstelijk heb ben gemaakt. Hij wenste „Soli" een goede toekomst, wat vooral prettig zal zijn voor de pioniers, die dit publicum nog hebben mogen beleven. De heer .T. van Os van Abeelen, voor zitter van de Velser Gemeenschap, spra'- de wens uit dat de goede betrekkingen tussen „Soli" en de Velser Gems-nschap zullen blijven bestaan. Namens de Volse" Gemeenschap en namens dc Velser Jeugd Centrale bood hij geschenken in envelop pe aan. De heer A. van der Linden, sprekend namens de Bond van Harmonie- en Fan farekorpsen, sprak de wens uit dat de jonge bestuursleden in het voetspoor zul len treden van de ouderen. Hij wees ook op de onontbeerlijkheid van overheids- V Op de jaarlijkse algemene ledenverga dering van de Velser Zwemvereniging zijn twee belangrijke punten besproken en wel de overdracht van de voorzitters hamer van de in geheel IJmuiden beken de „Pum" Swier aan de tot nog toe twee de voorzitter Herman „Koepor" Hage- doorn en de contributie-verhog:ng in ver band met de steeds toenemende uitgaven terwijl de inkomsten de laatste jaren on veranderd waren gebleven. De heer Swier is. hoe jong ook, vergrijsd met VZV en onverbreekbaar met de Vel ser club verbonden. Door zijn drukke werkzaamheden is het hem echter onmo gelijk op de voorzitterstoel te blijven zit ten, al heeft hij te kennen gegeven als tweede voorzitter het bestuur van VZV met raad en daad terzijde te staan. Dc contributie zal nu voor senioren I 2.- en voor junioren en adspiranten f 1- gaan bedragen. De inning van de contributie zal op de trainingsavonden op de woensda gen in maart plaatsvinden. Andere punten van bespreking waren het aftreden van secretaris Strubbe, die opgevolgd wordt door W. Hamers. Het dagelijkse bestuui wordt thans gevormd door: H. A. Hage- doorn. Heerenduinweg 179. voorzitter; W Hamers, Fazantenlaan 48, secretaris; S. Wokhuizen, Vechtstraat 57, penningmees ter. Als nieuwe bestuursleden traden toe mej. G. Brüning en P. Gottmer. Vliegtuigstaarten. Gedurende enkele weken zullen luchtreizigers op Schiphol en een groot aantal Nederlanders in het ge hele land. gevraagd worden hun oordeel uit te spreken over de wijze waarop naar hun mening de staarten van de K.L.M.- vliegtuigen beschilderd zouden moeten worden. Tot nu toe zijn deze staarten in rood-wit-blauw geschilderd, maar de K.L. M. overweegt haar over de gehele wereld meer en meer toegepast „merk", de bal met de naam K.L.M. in een gestreept veld, aan te brengen. steun voor de verenigingen en kon daar aan toevoegen dat verschillende gemeente besturen deze geven. Een lange rij van sprekers volgde nog waaronder lal van vertegenwoordigers van ■.usterorganisaties uit Velsen. Ook de Oranjeverenigingen, die telkenjare profi leren van de diensten van „Soli Deo Glo ria". ontbraken niet op deze receptie. Aan hel slot sprak de heer Th. van Gel dorp een dankwoord voor de gelukwensen, geschenken en bloemstukken. 's Avonds kwamen de leden met hun dames opnieuw bijeen voor een feestelijke viering met een bont programma. Ook in de derde ronde van de tweede he'ft der tr.fe".onniscompetfiie zijn de vier VGZ-tearns ongeslagen geb'even. Alle teams boekten overwinningen. De resul taten volgen hieronder. Heren 2e klasse A Te Zaanen 1—-VGZ 1. Na een vrij gemak kelijke zege van F. Deus op C. Vrolijk wist A. Aio.' de nog altijd gevaarlijke W. Fransen in drie games de- baas te blij ven (0-2). J. Hoogeweg verloor hierna op het nippertje met 17-21, 21-18, 21-19 van P. Silvis. Achtereenvolgens werd toen door VGZ de stand opgevoerd tot 1-6. In de nog resterende 3 wedstrijden verloor F. Deus van P. Silvis en bleef A. Ales ongeslagen dóór een overwinning op C. Vrolijk. Het dubbelspel was ook voor VGZ zodat met een 8-2 zege de thuisreis aanvaard werd. Heren 4e klasse D VGZ 2VTC 5. Hoewel de uitslag 9-1 doet vermoeden dat VGZ 'n gemakkelijke overwinning heeft behaald is dit toch niet zo. want niet minder dan 6 partijen moes ten in drie games beslist worden. Wan ner VTC een beetje meer geluk had ge had dan zou de uitslag wellicht anders hebben kunnen zijn. De VGZ-mensen heb- Vn alle drie hun enkelspelen gewonnen. A'le^n het dubbelspel was met 21-18, 21- 73, 19-21 voor VTC, dat dus hiermede de eer redde. Dames 3e klasse B GTTC 1VGZ 1 In haar eerste partij moest A. Koelemey de eer laten aan P. v. d Aar en wel in drie games. T. Pie- ters bracht hierna de stand weer op 1-1. Door J. Kluft werd het 1-2. A. Koelemey maakte er 1-3 van. GTTC liep toen een punt in door een overwinning van P. v. d. Aar op T. Pieters maar J. Kluft zorgde er weer voor dat het 2-4 werd. Aangezien GTTC maar met twee dames uitkwam be tekende dit dat er drie partijen verloren beschouwd werden waardoor de stand 2- 7 werd. Ook het dubbelspel was voor VGZ zodat de uitslag ten slotte 2-8 werd. Dames 4e klasse A Ready 2VGZ 2. Ready dat met nul punten onderaan de ranglijst staat heeft geen kans gezien ook maar één punt te scoren. R. de Haas en M. Stam hebben allebei een wedstrijd in drie games ge wonnen, maar J. Pieters die er goed in was had voor elk van haar drie partijen maar twee games nodig. Het dubbelspel ging gelijk op. want Ready zette er alles op om de eer te redden. Dit mocht echter niet lukken, want met 19-21, 19-21 was de winst voor VCZ. Uitslag dus 0-10. 2.903.10, kleinmiddel tong 3.103.30, tong I 3—3.10, slips 2.40—2.50. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gullen 2430, middel gullen 2229, torren 1823, zwarte koolvis 6067, koolvis I 2027, koolvis II 1521, witte koolvis 71 73, lengen 7377, kleinmiddel schelvis 35 42, pennen 3036, braad 3040, wijting 1218, makreel 2233, haring 2228. Wat er komt Morgen wordt de Golfstroom gelost. Het schip heeft 260 schelvis, 10 maki-eel, 110 wijting, 70 gul en kabeljauw, 40 diversen, 450 stijve kabeljauwen aan boord. Oudste schepen De oudste schepen zijn thans: VL 110 (21 febr.), SCH 27 (24 febr.), KW 82 (23 febr.) en de Torina (26 febr.). En op zee Het was slecht weer om de noord. De trawlers konden zondagmorgen pas begin nen met vissen. Twee tot drie trawlers vin gen gemiddeld 70 tot 100 manden haring, schelvis en koolvis. De Vios haalde twee trekken 70 manden koolvis uit het water. De Postboy deed een trek van 30 manden evenals de Dirkje. De schepen op 57 gra den noorderbreedte vissen nog steeds op kabeljauw. De logger Pietertje HD 87 deed in drie trekken 150 stuks kabeljauw en 10 manden hoops. Jubileum De heer N. M. Kroon, Relweg 48 in Wijk aan Zee, is woensdag veertig jaar in dienst van de „Frigo" in IJmuiden. Prijzen van zaterdag Heilbot 2.30—2.60, gr. tong 3.303.00. grm. tong 3.20-2.60, kim. tong 3.20—2.60, kl. tong I 3.60—3.00. kl. tong II 3.10—2.40, tarbot I 3.30-2.80, zalm 7.50 —7.00 per kg. Tarbot IV 76—50, gr. schol 32—27, grm. schol 42—27. kim. schol 60—35, kl. schol I 57-33, kl. schol II 44—18, schar 28—15, bot 9—8, v. haring 26—15.40, makreel 29—18.60. gr. schelvis 40. grm. schelvis 41, kim. schelvis 37—30, kl. schelvis I 34 —29. kl. schelvis II 3027, wijting 16—8, gr. gul 31—24, mid. gul 27—23, kl. gul 27-20. ham 76, lommen 21. kl. koolvis zw. 2419 per 50 kg. Gr. kabeljauw 16080, gr. koolvis zw. 8261. gr. koolvis wit 74—65, gr. leng 7572 per 125 kg. Aanvoer vand zaterdag 780 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 1750 k. schol, 125 k schar, 270 k. bot, 495 k. haring, 145 k. makreel, 70 k. schelvis, 410 k. wijting. 235 k. ka beljauw en gul. 10 k. leng, 1 k. ham, 158 k. kool vis en 30 k. diversen. Totaal 4480 kisten vis. Besommingen van zaterdag SCH 153 13.200, SCH 196 12.650, VL 194 9340, VL 190 f 8770. IJM 283 8670. IJM 14 I 7310, RO 2 i 3520, KW 5 l 6230. KW 46 I 10.300. KW 38 i 10.070, KW 123 f 11.520. IJM 19 8800, IJM 11 2560. IJM 38 I 2290. IJM 59 I 2170, IJM 221 9280, IJM 42 1650. IJM 7 2990. RO 29 1830, KW 94 2170. KW 30 I 2010. KW 60 I 1720. KW 21 1600. KW 65 1930. KW 61 1880. KW 53 1880. KW 77 1750, KW 68 2320, KW 165 4570, KW 117 ƒ12.120. KW 58 I 2610. In het Cultureel Centrum werd de com petitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit voortgezet zonder verrassingen. In de eerste groep handhaafde F. J. Wal- da zich aan de kop door G. L. de Haas voor de tweede maal een nederlaag toe te bren gen. P. Lanser leek tegen ir. W, Mees weer eens goed voor de dag te zullen komen. Toen hij echter in een stelling, waarin hij twee torens voor de dame had, plotseling de kwaliteit weggaf, gaf hij op. Het bleek dat hij hiermee wat aan de vroege kant was. Er was nog wel degelijk een remise kans aanwezig". r. Zijn broer M. Lanser speelde een wat onfortuinlijke partij tegen Tj. de Jong. In goede stelling raakte hij in de tijdnoodfase de draad kwijt, gaf een stuk weg en kon toen opgeven. J. L. Wijdoogen was goed op dreef tegen R. Visser en kwam door een verdienstelijke overwinning op een passender plaats in de rangschikking. Onderaan is de situatie nu als volgt: 7-8. P. Lanser 13 3 5 5 5Vï J. L. Wijdoogen 13 3 5 5 5Vz 9. M. Lanser 15 3 4 8 5 10. P. Heidenreich 13 4 1 8 4'/2 afgebrokenpartij. Een ware titanenstrijd is in groep 2 ont staan tussen leider T. Langedijk en M. J. Warnez. Beide spelers wonnen ook deze keer, al was de zege van Warnez op H. van Nieuwenhuizen niet overtuigend. Langedijk bracht J. Verlaak een nederlaag toe. W. Deelder en W. Doornenbal besloten in hun afgebroken partij al spoedig het punt te delen. Hoe groot het verschil tussen de beide spelers en de rest van het veld reeds is blijkt duidelijk uit de stand: 1. T. Langedijk 14 8 6 - 11 2. M. J. Warnez13 7 5 1 9>/z 3. W. Doornenbal 14 4 6 4 7 In de derde groep verspeelde K. Meijer voor het eerst een gedeelte van de winst tegen J. v. d. Doel. De remise kon zijn fraaie positie echter niet aantasten nu hij ook reeds R. Blok had verslagen. 1. K. Meijer 9 8 1 1 8>/z 2. A. J. van Niekerken 10 5 2 3 6 3-4. J. v. d. Doel en W. v. d. Berg 11 4 4 3 6 In de vierde groep groeit A. A. Ver- kooyen weer naar zijn gevreesde vorm. De nu wat afzakkende P. Kramer jr. werd er het slachtoffer van. W. Kalis zag ondanks goed spel geen kans van J. B. Cleeren te winnen. Remise. J. Bontebal en J. Kroese konden in de eerste zitting nog geen be slissing afdwingen.C. Donker behield de leiding nu hij met A. Schelvis afrekende. De stand is: 1. C. Donker15 10 3 2 ll'/z 2. J. B. Cleeren 16 8 4 4 10 3. J. Bontebal 14 9 1 4 9'/s De jaarvergadering die de Bloemenvei ling 't Centrum zaterdagmiddag in het vei linggebouw aan de Koningstraat te Bever wijk heeft gehouden gaf geen nieuws met betrekking tot de plannen voor een nieuw veilinggebouw. Vice-voorzitter C. Schoone die deze vergadering leidde, kon slechts mededelen dat de voorlopige besprekin gen met de architect tegengevallen wa ren. Er was een bouwplan uit de bus geko men dat de begroting verre overtrof. De voorzitter gaf een overzicht van de ge dachte indeling. Er zal een hal komen met een oppervlakte van ongeveer 1500 vierkante meter; net huidige gebouw heeft een oppervlakte van slechts 700 vierkante meter. Er zal een koperstribune komen met 160 of 180 plaatsen, het kantoor krijgt een oppervlakte van 60 vierkante meter en er zal ook een directiekamer komen. Voorts komen er een cantine en woonruim te voor de concierge. Er werd nog even over de plaats van gedachten gewisseld, daar sommigen bezwaren maakten tegen een veilinggebouw in de polder. Maar de voorzitter voerde aan dat nergens anders een gunstiger punt is te vinden, dit ook met 't oog op de toekomst. Zodra er nade re en meer positieve gegevens zijn zal er een bijzondere ledenvergadering worden gehouden. Overigens had de jaarvergadering een vlot verloop. De voorzitter herdacht de overleden leden, de heren: A. van der Wel, •J. J. Nieuwland, Chr. de Vries, J. Bas, Van Tunen en P. de Wild. De voorzitter ging even dieper in op het punt teeltvergunnin gen, daar er momenteel hevige strijd is tussen de voor-en tegenstanders van teelt uitbreiding. Hetzelfde kan worden gezegd met betrekking tot de afzet van bolbloe- men en bloembollen naar West-Duitsland. De kwekers rond Beverwijk hebben te kampen gehad met ernstige moeilijkhe den: uitdroging van de gronden, gasaan vallen door de industrie, roetaantasting, maar het ergste vond de spreker het ont trekken van de zo kostbare gronden voor de volkshuisvesting. Gronden waaruit de kwekers opbrengsten halen van tien tot twintigduizend gulden per hectare vallen ten offer en gronden die hier vlak naast liggen maar waardeloos voor de kwekers zijn blijven liggen. Bij de ingekomen stuk ken was een schrijven van een jonge kwe ker die verzoekt om juist aan de jongeren te denken; vele jongeren trekken nu naar het buitenland. Het ledental steeg tot 293. Gewezen werd nog eens op het zo fatale verkopen uit de hand wat voor de kwe kers en kopers een oneerlijke concurrentie betekent. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heren N. S. Boogaard en A. Jansen, herkozen. Het bestuur stelde voor om, gezien de toenemende werk zaamheden het bestuur met twee leden uit te breiden. De heren P. Westgeest en G. Tabak werden daarna in het bestuur ge kozen. 99' Politietroepen „staan dubbelpost" voor het politiebureau in Blantyre, de hoofdstad van het in toenemende mate onrustige Nyassaland. De toneelvereniging „Thespis", die ge regeld haar medewerking verleent op de katholieke instuifavonden in Velsen- Noord, blijkt onder regie van Will. Seig-r nette de periode met kluchten als „De tan te van Charley" te hebben overleefd. Dit groepje jeugdige spelers durft zich thans aan een beter genre te wagen. Toch mag de leiding van „Thespis" nimmer uit het oog verliezen, dat men steeds optreedt voor een publiek, waarvan de gemiddelde leeftijd zo om en nabij de twintig ligt. Een publiek dus, waarvoor het „na afloop bal" wellicht de grootste attractie van de avond betekent en dat althans voor een groot gedeelte het gebeuren op het to neel met lijdzame onverschilligheid blijft volgen, zo sommige uitbundige bezoekers zich ten minste niet voelen geroepen de voorstelling van allerlei luide en „geestige" commentaren te voorzien. Men zal dus bij voorkeur een stuk moeten spelen, dat vol doende actie bezit om ook het minder „to- neel-minded" publiek blijvend te boeien. Hiervan is nu helaas bij het zondag avond in het Kennemer Theater gespeelde „Erik en Irene" door Hans Nesna weinig of geen sprake. De onlangs overleden auteur heeft in dit stuk de liefde willen doen triomferen over de cynische onge voeligheid en hij koos daarom als hoofdfi guur een jongeman, die tengevolge van een bijzonder ongelukkige jeugd al het ge loof in genegenheid en liefde heeft verloren. Zo durft hij zich niet te binden aan Jean- nette, het meisje dat hem toch duidelijk van haar diepere gevoelens blijk geeft, omdat hij vreest dat een huwelijk met haar tot dezelfde onverkwikkelijke tone len aanleiding zal geven, die hij zich van vroeger tussen zijn ouders herinnert. Door een toeval komt Erik weer in aanraking met zijn zuster Irene, die zich na de schei ding van hun ouders bij haar moeder heeft gevoegd. Het is aan haar tactvol optreden en inzicht te danken, dat de normale ver houdingen in de familie weer worden her steld. Een tamelijk sober gegeven dus, dat met de nodige toneelschrijftalenten dient te worden behandeld, om hiervan een boeiend speelstuk te kunnen vervaardi gen. Dit is Hans Nesna slechts ten dele ge lukt, opdat hij meer de nadruk op de dialo gen dan op de handeling heeft gelegd. Van daar dat de spelers bedenkelijk veel moe ten praten. Omdat dit bovendien niet al tijd even duidelijk verstaanbaar geschied de, was het voor de toeschouwers dikwijls moeilijk zich in te leven. Typerend was dat het onmiddellijk stil werd in de zaal, wanneer er werkelijk iets op het toneel ge beurde. Dit was meestal het geval wan neer Will. Seignette „op" was, die als de kille en onverzettelijke vader een bijzon der goede rol speelde. Thea Gomes en Theet Wijnkoop-Thiery maakten van Jeanette en Irene een paar vlotte en leven dige figuren. Theo Wijnkoop karakteri seerde op zijn beurt een goed aangevoel de Erik. Ook het amusante typetje van Herman Peekei als de hospes komt ruim schoots in aanmerking voor een eervolle vermelding. Interessant was verder het als „experi menteel" aangekondigde décor. Het pu bliek had helaas zijn eigen opvattingen over de voorstelling. Het reageerde bij voorbeeld met een daverend gelach toen Irene vertelde dat haar verloofde van een dak af was doodgevallen. ]an van Dam De vorige week gehouden collecte voor N.V.V.-Zonnestraal heeft in Beverwijk en Wijk aan Zee 2311,88 opgebracht. De commissie is met dit resultaat bijzonder tevreden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11