Wereldnieuws Lichte vorst des nachts Voorjaarsbeurs geopend Fa. B. ENGELENBERG Brussel onthult de werkwijze van Pools spionagenet aSun balm amda. en het bolknakmysterie MUGGEN 2 VROEGE BEZOEKERS TE UTRECHT OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „Oude Haagsche van 1836" boekte recordproduktie Toewijzing van Tweede Northwestern gering Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Ontwerpbegrotingen van de E.E.G. en Euratoom ingediend De boerenleenbanken in februari Franse pijpleiding van Marseille naar Karlsruhe Boorplatform bij de werf Gusto te water gelaten Serieproduktie van de DAF-personenauto's begint 23 maart Tweede wagen is voor de vrouwelijke burgemeester van Middelbeers Eerste zending Delitabak op weg naar Breinen Olieprodukten duurder RAI-tentoonstelling zakelijk geslaagd Uitgeholde deurposten dienden als brievenbus In één nacht UW handen gaaf en zacht Uitloting premielening Rotterdam 1952 *Eocli ió het zo VJ Grivas neemt afscheid van zijn aanhangers in EOKA Bisschop Kyprianos geeft Enosis-strijd niet op Referendum in noorden van Frans Kongo REGENJASSEN MAANDAG 9 MAART 1959 DE DRIEëNZEVENTIGSTE JAARBEURS in Utrecht is vanmorgen geopend. Reeds vroeg in de morgen kwamen de eerste binnen- en buitenlandse bezoekers. Mede in verband met de opening van de textieljaarbeurs door Prinses Irene was de drukte in de eerste uren op de jaarbeursterreinen bijzonder groot. Ruim 1400 firma's uit zeven entwintig landen nemen deel aan deze voorjaarsmanifestatie in Utrecht deel. De inzendingen beslaan een netto-expositie-oppervlakte van totaal 31.000 vierkante kilo meter. De textieljaarbeurs neemt hiervan een groot deel voor haar rekening. Voor het eerst dit jaar omvat zij de gehele parterre-afdeling van de jaarbeursgebouwen op het Vreeburg. Het grootste aantal deelnemingen komt uit Nederland, Duitsland, Engeland, de Verenigde Staten, Italië, België, Zwitserland en Frankrijk. Verder zijn er inzendingen uit Zweden, Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland, Denemarken, Noor wegen, Japan, Hongarije, Oostenrijk, Canada, Liechtenstein, Luxemburg, Joegoslavië, Spanje, China, Marokko, Monaco, Pakistan, Polen en Verenigde Arabische Republiek. Op de etages van de Vredenburggebou- wen wordt onder meer geëxposeerd glas, aardewerk, porselein en kristal, huishou delijke gebruiksartikelen, luxe metaal- en houtwaren, couverts, kunstnijverheids- en religieuze artikelen, goud- en zilverwerk, bijouterieën en uurwerken, lederwaren, parfumerieën', kosmetika en toiletartike len, rokersbenodigdheden, speelgoed- en sportartikelen, winkelinrichting, etalage- en reclameartikelen, papierwaren, souve nirs en feestartikelen. Op het Croeselaan- terrein bevinden zich de groepen: elektri sche en huishoudelijke apparaten en ver lichtingsartikelen, sanitair, gereedschap pen en hulpmiddelen, alsmede verwar- mings- en kookapparaten voor gas, kolen en olie. Middenstandscentrum Op de jaarbeursterreinen aan de Croe- selaan zullen de detaillisten die de Utrecht se jaarbeurs bezoeken een zestal instel lingen bijeen vinden, die dagelijks voor lichting geven over alle mogelijke mid denstandsaangelegenheden. In dit cen trum voor de middenstand zullen voorts verschillende instructieve bijeenkomsten worden gehouden. In een speciaal ingericht centrum voor de huisvrouw, zijn zeven landelijke voor lichtingsinstellingen aanwezig, die zich tot doel stellen de taak van de huisvrouw te verlichten. Zij ontvangen de jaarbeurs bezoeksters en dienen haar van advies on der het motto „Tijd, geld en energiebe sparing in het huishouden". In een aparte zaal kan men daar luisteren naar cause rieën over huishoudelijke onderwerpen. Na het succes van de eerste nationale „Doe het zelf" tentoonstelling op de laat ste najaarsbeurs is ook aan deze voorjaars beurs voor gebruiksgoederen een „Doe het zelf" tentoonstelling verbonden. Deze ten toonstelling, waaraan een vijftigtal fir ma's deelneemt is in de Merwedehal op het Croeselaanterrein, temidden van de expositiegroepen huishoudelijke appa raten gehuisvest. Ook ditmaal is er een afzonderlijk voorlichtings- en demonstra tiecentrum ingericht. De „Doe het zelf" tentoonstelling, is ook des avonds te be zichtigen. Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 „SICOVA" MENIEVERVEN In 1958 kwamen bij de levensverzeke ringmaatschappij „Oude Haagsche van 1836" meer nieuwe verzekeringen tot stand dan in enig jaar te voren, namelijk tot een bedrag van 36.976,044. Het royement was 13.513.579. De netto-vooruitgang was derhalve 23.462.465 tegen 20.748.064 in 1957. Het verzekerde bedrag steeg hier door tot 266.773.136. De beleggingen stegen van 47.058.889 tot 51.184.936. De gemiddeld gekweekte in terest was 4.35 percent (v. j. 4,12). De pre miereserve bedraagt per 31 december 1958 f 47.409.579 voor eigen rekening. Deze re- resve is geheel bekend volgens de maxi- maal-netto-methode met een gemiddelde intrestvoet van 2.88 percent (v. j. 2.71). De koerswinst op effecten van 659.796 werd toegevoegd aan de reserve geldbe legging. Uit de winst ad 349.153 werden de vrije reserves versterkt met 222.204. Met inbegrip van het waarborgkapitaal bedragen de extra-waarborgen thans 3.195.000 of ruim 6,7 percent van de pre miereserve. In de vaste eigendommen is een stille reserve van 1.671.500. Bij de dochtermaatschappij de n.v. Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 welke het schadeverzekeringsbedrijf uitoefent, was de premie-ontvangst in het verslagjaar ƒ3.372.901,Het schadever- loop was over het algemeen gunstig. Van het winstsaldo ad 237.231 werd f 92.000 aangewend voor versterking van de extra-reserve, waardoor de extra waar borgen thans 1.540.000 bedragen. Op de 500.000 dollar 5 percent pandbrie ven van de Tweede Northwestern and Pa cific Hypotheekbank n. v. is tot zodanige bedragen ingeschreven, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn. Emissie Volkswagen De Westduitse Volkswagenfabriek heeft aange kondigd dat zij een lening van 150 miljoen mark zal emitteren. Het eerste deel van deze lening een bedrag van 75 miljoen mark zal worden uitgegeven via een banksyndicaat. Het aldus te verkrijgen kapitaal zal worden aangewend voor investering en vergroting van de produktie. Zilverprijs verhoogd Wederom in navolging van New York en Lon den is de zilverprijs te Amsterdam gestegen tot 111.50—1 117,00 (was 110,10—115,60). De goud notering bleef onveranderd. De informatiekoer- sen van gouden munten zijn als volgt: tientjes 28,50—29,50 28,00-/ 29,00), ponden 33,00— 37.00 33,00—36,00). Napoleons 28,50— f 29,75 28.25—29,50), Vreneli 28,25-29,50 28.00- 29,25) en 20 Belgische frs. 28,2529,50 (onv.). Aldus een opgave van H. Drijfhout en Zoons Edelmetaalbedrijven n.v. Inkomen De liedjeszanger Perry Como heeft een over eenkomst gesloten met een Amerikaanse levens middelenfirma die hem, voor een wekelijks op treden voor de televisie gedurende twee jaar, 25 miljoen dollar oplevert. In de Julianahal kan men de Economi sche Voorlichtingsdienst alsmede een aantal Nederlandse handelsfunctionaris sen uit het buitenland raadplegen. Boven dien zijn hier verschillende Kamers van Koophandel vertegenwoordigd. Al deze in stellingen zijn van het Vredenburg naar het Croeselaanterrein verplaatst, in ver band met de aanzienlijke uitbreiding van de Textieljaarbeurs. Voorts vindt de be zoeker in de Margriethal een stand van de Vereniging Nederlands Fabrikaat. De raden van ministers der Europese Economische Gemeenschap en der Euro pese Gemeenschap voor Atoomenergie hebben de ontwerpbegrotingen 1959 voor gelegd aan het Europese parlement. De ontworpen begroting van de E.E.G. be loopt 990.596.000 Belgische franken. Hier in zijn begrepen 1 miljoen franken voor de initiële kosten van het Europees Sociaal Fonds. De ontworpen begroting van de Europese Gemeenschap voor Atoomener gie beloopt 419 miljoen franken, afgezien van het gedeelte van de 215 miljoen dollar die in het verdrag zijn bestemd voor on derzoek en onderwijs en waarvan elk jaar een deel wordt uitgetrokken. De 215 mil joen zijn bedoeld voor vijf jaar. Het parlement heeft het recht wijzigin gen in de ontwerp-begrotingen voor te stellen. Als het parlement binnen een ter mijn van een maand zijn goedkeuring heeft verleend of als het geen advies aan de raden van ministers heeft gezonden, worden de ontwerpbegrotingen geacht definitief te zijn vastgesteld. Men ver wacht dat het parlement de ontwerpen zal behandelen op zijn eerstvolgende bijeen komst die op 9 april in Straatsburg be gint Bij de Stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in fe-. bruari 1959 respectievelijk 138.000.000 en 98.900.000.zodat er een spaarover schot was van 39.100.000. In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot 68.100.000.-. De Franse regering heeft haar goedkeu ring gehecht aan de plannen tot aanleg van een oliepijpleiding, welke van de Middellandse Zee, via Straatsburg, naar Karlsruhe zal lopen. Deze plannen wer den ontworpen in het kader van het stre ven naar verbetering van de binnenland se economische situatie. Met de eerste werkzaamheden zal vermoedelijk het vol gend jaar een begin worden gemaakt en men verwacht, dat de leiding eind 1962 in gebruik kan worden gesteld. De leiding zal een capaciteit hebben van 8 a 10 mil joen ton olie per jaar, en na tien jaar van 25 miljoen ton. De kosten van aanleg wor den geraamd op omstreeks 50 miljard frank. Van de werf Gusto is zaterdagmiddag te water gelaten het boorplatform „Sea- shell" dat daar voor rekening van de Ba taafse Petroleummaatschappij gebouwd wordt, te water gelaten. Deze „Seashell" is het eerste in Nederland geconstrueerde verplaatsbare boorplatform van dit type en tevens het grootste. De poten waarmede het op de zeebodem zal komen te rusten, zijn intrekbaar, zodat het eiland zeer ge makkelijk verplaatsbaar zal worden. De „Seashell" kan werken in waterdiepten tot dertig meter. Van het platform af zullen boringen tot een diepte van vijfduizend meter kunnen worden verricht. De burgerij van Oost-, West- en Middel beers heeft onlangs aan haar burgemeester de enige vrouwelijke in Nederland ter gelegenheid van haar koperen ambts jubileum één der eerste DAF-auto's, die in Eindhoven van de band zullen rollen, ten geschenke aangeboden. Om haar een voorproefje te geven, had de fabriek op de jubileumdag een tentoonstellingswagen ter beschikking besteld, waarmee de bur gemeester, mevrouw G. C. Th. M. Smul- ders-Beliën, een feestelijke rit door haar gemeente maakte. Op 23 maart zal mevrouw Smulders haar auto krijgen, want op die dag begint de DAF-fabriek met de serieproduktie. De eerste auto, die van de band komt, is be stemd voor de voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Automobiel Club, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oven. de tweede voor mevrouw Smulders. Het Nederlandse kantoor van een Engelse verzekerings maatschappij heeft haar reeds een koste loze auto- en ongevallenverzekering aan geboden. Drie toekomstige DAF-bezitters. C. J. Ham te Enschede, B. Biersma te Hilver sum en D. Zwart te Nieuwkoop hebben reeds besloten een DAF-club op te richten. De club wil een eigen maandblad uit geven. onafhankelijk van het bedrijf en de bedrijfsorganen, en voorts jaarlijks een of meer rally's en sterritten organiseren. De eerste zending Delitabak naar Bremen is vrijdag te Belawan inge laden op het vrachtschip „Ulysses", aldus meldt Antara. (Op pagina 1 van ons blad van zaterdag werd in het bericht over prijsverhogingen van olieprodukten gemeld dat de prijzen voor gasolie, huisbrandolie en autogasolie met 30 per 100 liter zouden worden ver hoogd. Dit moet echter zijn: met 30 cent per 100 liter. Haarlemmer was 100.000ste bezoeker De 43ste R.A.I.-tentoonstelling heeft op het nippertje de 100.000 bezoekers gehaald. Doordat zondag 11.634 personen de loketten passeerden kwam het totaal op 100 745, ruim 15.009 minder dan bij de vorige ten toonstelling van tweewielers in 1957. De 100.000ste bezoeker was de heer H. Stuyt uit Haarlem. Hij kreeg op de valreep van deze expositie een waardebon van 500 en zette die prompt om in goederen van de kampeerafdeling. Zakelijk is deze tentoonstelling zeer ge slaagd. Vele exposanten hebben meer ver kocht dan zij: gezien de gang van zaken in deze branche, verwacht hadden. (Van onze correspondent in Brussel) België heeft de Poolse diplomaat Eugene Matusiak uitgewezen en een ander lid van de Poolse ambassade, de heer Lynarski, tot persona non grata verklaard. Deze bei de maatregelen vloeien voort uit de ont dekking van een Pools spionagenet in Bel gië. Het Belgische gerecht is waarschijnlijk in het bezit van de gedeeltelijke lijst van Belgische medewerkers aan de spionage- organisatie, die vanuit de Poolse ambas sade werd geleid. De Poolse organisatie streefde, naar men op grond van de reeds in beslag genomen documenten kan beoordelen, een viervou dig doel na: 1) het opsporen van geallieerde geheime diensten; 2) het verzamelen van informaties over Poolse organisaties, die gedurende de Expo '58 Poolse bezoekers het achterblij ven in Belgie vergemakkelijkten; 3) het verzamelen van informaties over radio Vrij-Europa in België; en 4) het verzamelen van namen en gegevens over Poolse emigranten in België en in de buurlanden met het doel de emigranten onder druk te zetten, of chantage tegen over hen te bedrijven. Het Belgische departement van Justitie heeft een overzicht verstrekt van de werk methodes van de Polen. Drie geheime „brievenbussen" voor geldbedragen en microfilms werden ontdekt in de deur posten van toiletten in een bioscoop, een restaurant en de wereldpoort der wereld tentoonstelling. Sedert geruime tijd werd Matusiak geschaduwd door agenten van de Belgische staatsveiligheidsdienst, die er in is geslaagd de fotokopieën van de films en van de dollarbiljetten in asperine- buisjes die de organisatie gebruikte als communicatiemiddelen, te controleren, zon der dat de bende het bemerkte. Een speur der van de staatsveiligheidsdienst volgde Mutusiak onafgebroken. Radio-uitzendingen Een der boodschappers bracht geheime radio-uitzendingen aan het licht, op vier Advertentie Op het stadhuis te Rotterdam is de uit loting gehouden van 500 obligaties van de tweede tweeënhalf percent premielening Rotterdam 1952. groot tien miljoen gulden. Nummer 162.154 is aflosbaar met f 50.000; de nummers 172.285 en 128.985 elk met f 10.000; de nummers 156.737, 101.927, 119.999, 185.397, 173.864, 181.996, 154.655, 199.578, 113.749 en 108.721 losten elk af met •É3.000; de nummers 178.563, 124.65&. 146.407, 172.142 en 177.916 zijn ieder aflosbaar met f 500. De'overige 482 nummers zijn aflos baar met f 150 ieder. WE hebben voor muggen, die onze ver strooiing op een zwoele zomeravond in de buitenlucht vergallen, onze slaap verstoren en ons 's morgens met een dikke bovenlip of een gewollen oog doen ontwaken, geen goed woord over. En degeen die ons er van kan overtuigen dat dit oordeel over die hinderlijke dieren ongegrond is, zal zeer zeker over een behoorlijke dosis over redingskracht moeten beschikken. De meest bekende en voor de mens belangrijkste fa milie is die der steekmuggen, die maar liefst meer dan 1600 soorten telt en over de gehele wereld is verspreid. Maar ge lukkig voor ons, komen de meeste vertegenwoordigers van deze uitgebreide familie in de tropen voor. Daar staat echter weer tegenover, dat er nog vele andere soorten muggen zijn die niet tot de steekmuggen worden gerekend, maar die toch steken of die op een andere manier hoogst hinderlijk zijn. Welke be zwaren we tegen muggen ook mogen heb ben, in een tweetal opzichten doen we deze dieren onrecht. In de eerste plaats verwijten we de daarvoor in aanmerking komende steekmuggen, dat zij zich met ons bloed voeden, en bovendien scheren wij de beide sexen altijd over één kam. Dit is verre van billijk, want, muggen voeden zich in het algemeen met plantaardige sappen en zelfs de steekmuggen die ons 's nachts tot een soort razernij brengen vormen daarop geen uitzondering. Vraagt u maar eens aan de druivenkwekers, hoe schadelijk steekmuggen in de kassen kunnen zijn! Wanneer muggen in hun levensonderhoud voorzien door plantaar dige vloeistoffen op te zuigen, lijkt het wel ivat overbodig dat een groot aantal soorten zich bovendien nog vergast aan het bloed van mensen en van warmbloedige dieren. Stelt u zich gerust: de mug die haar zuig. snuit door onze huid boort en een drup peltje bloed van ons steelt, doet dit iverke- lijk niet uit zelfzucht en ter afwisseling van haar vegetarische menu. Het is de zorg voor het nageslacht die haar tot deze hinderlijke gewoonte noopt, want zonder ons bloed komen de muggeneieren niet tot ont wikkeling en kunnen de muggen zich dus niet voort planten. Uit het feit dat moederlijke zorgen de mug tot het zuigen van bloed nopen volgt reeds dat de man nelijke muggen hiervan zijn vrijgesteld. Van mannetjesmuggen zult u dan ook nooit last hebben, want zij steken niet. Van de vele duizenden soorten muggen is geen en kele soort bekend waarvan het mannelijke dier bloed zuigt, zodat we hier dus wel licht eindelijk eens een regel zonder uit zondering te pakken hebben. Hieruit volg' reeds dat de door muggen overgebrachte ziekten, zoals malaria, gele koorts, elephantiases en een aantal dieren- ziektéh, uitsluitend door de vrouwelijke exemplaren worden overgebracht. In het bijzonder de malaria vraagt daarbij onze aandacht. Daarover een volgende keer. (Nadmk verboden). H. Pétillon 38. Pat en Panda volgden de agenten zon der dat zij kans zagen, hen de sigaren af te nemen. Dat was ook een moeilijke op gave, waar zelfs de meesterspeurder zo gauw geen oplossing voor wist. En toen de agenten met de kistjes de politieclub binnen gingen, was natuurlijk elke kans verkeken. Pat stond te stampvoeten van machteloze drift. „Alsmaar tegenslagens, bekorrah!", riep hij. „Hoe kunnen we nu nog uitvinden, welke van al die sigarens de bolknak van professor Kalker is?" „Mis schien kunnen we dat toch nog te weten komen", merkte Panda op. „Laten we eens door het raam gluren, om te zien wat er met die sigaren gebeurt!" „Die worden gerookt natuurlijk!", riep de detective on geduldig, „dat kun je op je tien vingerens aftellen!" „Natuurlijk", zei Panda, „maar de bolknak van professor Kalker is waar schijnlijk een bijzondere sigaar en dan zou er wel eens iets bijzonders kunnen ge beuren, als die wordt opgestoken". Zonder verder uitleg te geven, liep hij naar het raam van de politieclub en gluurde naar binnen. Er hing daar een dichte rook, maar dat was natuurlijk niets bijzonders, met al die gratis sigaren. Toen echter stak een zekere Jaspers een forse bolknak op en blies een prachtige kring. „Hm", zei hij, „deze sigaar smaakt een beetje naar rub- ber enHij zweeg onthutst, toen de rookkring over het hoofd van zijn collega gleed en zich daar plotseling tot een taaie, sponsachtige halskraag verdichtte! bepaalde dagen van de maand op een golf lengte van 46,5 meter en 43,1 meter. Een Deense plaat was de herkenningsmelodie. De code van deze uitzendingen werd even eens ontdekt. De identiteit van de Belgische medeplichtigen aan het Poolse komplot werd nog niet bekendgemaakt. (UPI) Het rapport van de Belgische recherche bevat de schets voor een klas sieke spionageroman, compleet met micro films, geheime codes, radio-berichtgeving, uitgeholde deurposten voor het verbergen van boodschappen en nachtclubs. Alleen een geraffineerd schone spionne ontbreekt. Misschien wordt zij alsnog gevonden, want het onderzoek is nog niet afgesloten. NICOSIA (Reuter) Kolonel Grivas, de leider van de Grieks-Cyprische verzets beweging, heeft vandaag in een afscheids- boodschap die onder zijn aanhangers is verspreid, de Cyprische bevolking opgeroe pen de stryd te staken en aartsbisschop Makarios te steunen. Men verwacht dat Grivas (wiens eigen lijke naam Dighenis is), binnenkort naar Griekenland zal vertrekken. In de afgelo pen dagen heeft hij achter de schermen gewerkt om de toekomst van leidende ver zetsstrijders die in gevangenschap vertoe ven, te regelen. Grivas verklaart in zijn afscheidsboodschap, dat hij heeft besloten geen deel. te nemen aan het politieke of openbare leven op Cyprus of in Grieken land. De Cyprische bisschop Kyprianos van Kyrenia, die geijverd heeft voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, is zondag uit Athene in Nicosia teruggekeerd. Een hon derdtal Cyprioten riep bij zijn aankomst „weg met de mensen van het compromis, schande, Enosis (vereniging met Grieken land). Bisschop Kyprianos zei dat de drie medebannelingen van Makarios, de gehele Cyprische bevolking en de strijders van Dighenis onverzettelijk de strijd voor ver eniging met Griekenland zullen voortzetten. De Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft bekendgemaakt dat op 23 na alle 72 Cyprische gevangenen in vrijheid zullen worden gesteld en dat deze resterende 23 zullen worden vrijgelaten als zij naar Griekenland gaan. Hij zei in een radiorede tot de bevolking: „Deze besluiten maken de weg vrij naar een veilige over tocht naar Griekenland die ik kolonel Grivas lóeb aangeboden". (AFP) De Cyprische communistische partij heeft in een lange verklaring mede gedeeld, dat zij „in het algemeen belang en ondanks een zeker voorbehoud", bereid is de overeenkomsten van Londen en Zürich betreffende de status van Cyprus te aan vaarden, (UPI) Ongeveer zestig Britse soldaten! hebben wraak genomen op auto's en ruitern iri Famagusta omdat ;zij!Hdoor jongelui met stenen waren bekogeld. In de oude stad, met een overwegend Griekse bevolking, ontstond een kleine paniek en de kerk klokken luidden alarm. Tussen soldaten en burgers ontstonden gevechten waarbij over en weer met stenen werd gegooid. BRAZZAVILLE (Reuter) De regering van (Frans) Kongo heeft zondag bekend gemaakt, dat zij in het noordelijke deel van het land een referendum zal houden over de vraag of de republiek, wegens de geschillen tussen de stammen, in tweeën moet worden gespitst. In een communiqué werd gezegd, dat het besluit was geno men om verbetering in de toestand te bren gen na de ongeregeldheden, die vorige maand aan meer dan honderd personen het leven hebben gekost. De voorzitter van de wetgevende ver gadering, Christian Jayle, deelde mee: „Als het noorden zich uitspreekt voor af scheiding van Kongo, zou het een aparte staat kunnen vestigen of samengaan met Kameroen of de Centraal-Afrikaanse Re publiek. In kringen in de omgeving van de Mbochi-stam in Noord-Kongo was men in genomen met het besluit tot een refenren- dum en sprak men zich uit voor afschei ding. Miljonairs. Zweden had verleden jaar 1.613 miljonairs, aldus zondag door „Afton- bladet" gepubliceerde cijfers. Volgens deze cijfers, afkomstig van de Zweed se financiële almanak, is de rijkste fa milie van Zweden de bankiersfamilie Wallenberg. Oliepijpen. Vertegenwoordigers van de V.A.R. en van een Westduitse maat schappij hebben zaterdag een overeen komst getekend over de aanleg van drie oliebuisleidingen in Egypte, zo mledt radio-Caïro. Deze leidingen lo pen van Alexandrië naar Tanta, van Agroed naar Cairo en van Alexandrië naar Kafr el Dj a war. Voortaan. President Tito van Joegoslavië heeft zaterdag voor een geestdriftige menigte in Belgrado een felle rede ge houden tegen de aanvallen van het Sovjet-blok op zijn land. „Niemand moet denken, dat wij ons stil zullen hou den tegenover de uitdagingen van Mos kou. Voortaan zullen we antwoorden," aldus Tito in. zijn eerste rede na zijn terugkomst van een drie maanden du rende tocht door Azië en Afrika. Geschaduwd. De Italiaanse legatie in Boe dapest heeft bij het Hongaarse minis terie van buitenlandse zaken' geklaagd dat haar diplomaten de laatste drie da gen herhaaldelijk door Hongaarse poli tie zijn geschaduwd of aangehouden. Non grata. De Roemeense regering heeft de Israëlische diplomaat Kren Amnon, die verbonden is aan het gezantschap te Boekarest, tot „persona non grata" verklaard en hem gelast het land bin nen een week te verlaten. Volgens de regering heeft de Israëlische diplomaat zich schuldig gemaakt aan spionage en aan tegen de Roemeense regering ge richte propaganda onder Roemeense Joden. Naar Tsjang. Koning Hoessein van Jorda nië is zondag oer vliegtuig uit Amman naar Formosa vertrokken. Dit is het begin van een wereldreis van de ko ning, die zes weken zal duren. De ko ning zal onder meer Westeuropese lan den en de Verenigde Staten bezoeken. Griep. Het Britse ministerie van gezond heid deelt mede, dat in februari 3.291 personen in Engeland en Wales aan griep zijn gestorven. Er stierven 144 personen in de eerste week van februa ri, 455 in de tweede, 1.121 in de derde en 1.571 in de vierde. Levering. Bij de stand van een Brussels farmaceutisch bedrijf prees een Belg Kroesjtsjev een bepaald geneesmiddel aan als „goed tegen wat wodka met uw lever doet." Kroesjtsjev grinnikte en zei: „Best, ik neem er wat van." Hij ging met drie flessen van het middel verder. Opgebroken. Agenten van de „Celere", Ro me's speciaal op het opbreken van rel letjes getrainde politie, hebben vrijdag honderd vrouwen van het wegdek ge leid, waarop ze waren gaan zitten uit protest tegen verplaatsing van een bus halte. Raffinaderij. Zondag heeft de Ilaliaanse premier Antonio Segrii te Brindisi de eerste steen gelegd voor een raffinade rij van Montecatini, die medio 1961 in bedrijf zal worden gesteld en aan 2500 w/SEk. za}.„verschaffen, Boven- dien zullen in de verschillende bedrij- ,;r;..vèn diq, mp.t het f-aHineercomplex sa menwerken aan ongeveer 1500 anderen werk worden gegeven. Bruin beter. In Denemarken gaat men de melk in bruine flessen afleveren, aan gezien is vastgesteld dat door inwer king van het zonlicht melk in gewone glazen flessen veel van haar vitamine- C-gehalte verliest. Variant. De communistische landen vie ren zondag de internationale vrouwen dag, de oostelijke variant van moeder dag. Officieel is de dag bedoeld als vie ring van de emancipatie van de vrouw onder het communisme. Gebruikelijk is echter cadeautjes te geven, parfums, sftawls, bijouterieën en zovoort. De bla den hadden daartoe zelfs advertenties, iets wat men maar zeer zelden ziet. Advertentie ook ENKALON licht gewicht v.a f 45.- Gen. Cronjcstraat 4044 - Telefoon 54679 Haarlem Zaterdag ontwikkelde zich tussen IJs land en Schotland een gebied van hoge druk. Dit is in betekenis toenemend naar het zuidoosten getrokken. Vanmorgen be vond het centrum ervan zich met een barometerstand van 1026 mb. bij het Ska- gerrak. Samenhangend hiermede drong een koufront, dat zich zaterdag nog op het noordelijk deel van de Noordzee bevond, tot in Nederland door. Zondag lag het ge ruime tijd stil boven Midden-Nederland, waar het zware bewolking en lichte regen bracht. Vanochtend waren de wolkenvel den van het front nog boven Noordbra bant en Limburg aanwezig. Achter het front is met noordoostenwinden koude, zeer droge lucht binnengestroomd. In een groot deel van het land daalde dienten gevolge de temperatuur vannacht tot een graad beneden het vriespunt. Dicht bij de grond werd plaatselijk in het noorden van het land 3 tot 5 graden vorst gemeten. Doordat het hogedrukgebied nog in be tekenis toeneemt en slechts langzaam naar het oosten trekt, terwijl tegelijkertijd in 't westelijk deel van de Middellandse Zee de luchtdruk laag blijft, zal ook morgen een schrale oostelijke wind over Nederland waaien. In de komende nacht wordt op vele plaatsen weer lichte vors* verwacht. WEERRAPPORTEN Dinsdag 10 maart Zon op 7.08 uur, onder 18.34 uur. Maan op 7.21 uur, onder 19.58 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 maart Hoog water 3.54 en 16.08 uur. Laag water li.50 en uur. Dinsdag 10 maart Hoog water 4.30 en 16.41 uur. Laag water 0.10 en 12.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen ouiten- na 00 en binnenland beden- aO c 2d morgen 7 uur Neerslag ei is I laatste 24 uur sl <U C Si Ss Den Helde- onbewolkt ono 2 0 Ypenburg onbewolkt no 1 2 Vlissingen motregen no 3 0,3 Eelde onbewolkt O -1 0 Twente licht bew. O -1 2 De Bilt onbewolkt no -1 2 Eindhoven geheel bew no 2 0,4 Vlv. Z.-Limb. geheel bew nno 4 0,2 Helsinki geheel bew. nw -2 0,1 Stockholm onbewolkt wnw -3 0 Oslo onbewolkt zzw -5 0 Kopenhagen onbewolkt n -0 0 Aberdeen geheel bew zzo 3 0 Londen motregen ono 6 0,2 Amsterdam onbewolkt ono 2 1 Brussel motregen O 5 0,2 Luxemburg onbewolkt no 2 0 Parijs onbewolkt nno 2 0 Bordeaux licht bew. ono 6 0 Grenoble licht bew. windst. 3 0 Nice half bew. n 8 0 Berlijn onbewolkt ono -1 0 Frankfort mist O 1 0,1 München onbewolkt zo 0 3 Garmisch P licht bew windst. 1 11 Zürich mist windst. 1 0 Genève licht bew. windst. 3 0 Locarno zwaar bew O 3 0 Wenen half bew verand. 4 16 Innsbruck mist windst. -0 4 Rome onbewolkt windst. 7 0 Ajaccio licht bew ono 3 0 Madrid regen ozo 5 7 Mallorca zwaar bew nno 4 0,6 Algiers licht bew. wnw 17 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2