Horen en zien Bejaarde vrouw, door rovers gebonden, stierf van angst Geheim rond Leonoor TUMB0 EN ZIJN AVONTUREN Kort en bondig Agenda voor Haarlem Reeds drie verdachten gearresteerd MAANDAG 9 MAART 1959 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Grotendeels leuk De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma NACHTELIJKE OVERVAL IN AMSTERDAM Gouden jubileum Ned. Bond van Boekbinderspatroons Gezelschap „Toneel" opgericht De „Helemar H" behouden De Sunsonsleepte het schip naar Ierse haven Gasslang losgeschoten, Tilburgenaar overleden Examens Halve ton schade door brand in kerk Binnen enkele jaren zal huurprobleem zijn opgelost Drie doden in het verkeer Erich Kraack vervangt Maurits Frank Prof. dr. G. M. den Hartogh in Kampen overleden Kerkelijk Nieuws Rook mei verstand rook mei smaak rook sigaren! door Daniel Gray De toewijzing van zendtijd aan politieke partijen heeft ten gevolge, dat de eigen lijke televisieprogramma's op vrijwel on berekenbare momenten beginnen. Geluk kig 'is die narigheid gauw voorbij. Het enige, dat iedereen daaruit heeft kunnen leren, is dat de heren het beter in Den Haag dan in Bussum voor het zeggen kunnen hebben. De NCRV houdt blijkbaar van allitera ties zonder meer, want wat men daar aan kondigde als een „portie pittige proble men" was naar onze smaak een dosis doe zelige dommepraat. Johan Bodegraven is als spelleider niet de grote succesfiguur die men na zijn liefdadigheidsacties voor de radio blijkbaar heeft verwacht. Maar goed, men kon van aangezicht tot aange zicht kennis maken met „weerman" Den Tonkelaar, die op andere dagen met lip penstift alle dreigende depressies voor ons uittekent. Door diens slagvaardigheid mag nu een Noordhollandse jongeling naar Ha- mar om daar schaatsend zijn slagvaardig heid te verbeteren. De amusante sprookjesserie van Dick van Bommel (met medewerkingen voor de teksten ditkeer van Jaap Molenaar en Henk Elsink) werd voorlopig besloten met „De dertiende man". Met en zonder ex cuses aan Carol Reed werden hierin char me en - dwaasheid aan elkaar ge-lime-d. Ans en Jaap Daniëls waren van de gezel lige partij, Bueno de Mesa.uita was weer goed gek als Hermandit en Hermandad (om met Leonard Huizinga te spreken) en Herbert Joeks scharrelde er met het ge mak der routine als kruidenier Koende- ring uit ..Fanfare" komisch doorheen. De bizarre humor van regisseur en samen steller springt wel eens uit de band, maar dat .hindert niet: de man heeft tenminste fantasie en weet die vernuftig te gebrui ken. Ook nu was er aan vondsten geen gebrek. Er ging een kwartier aan vooraf, dat werd gevuld door Elly van Stekelen burg met een gechargeerde typering van een Indonesisch vrouwtje. De conclusie mag luiden, dat in haar opvatting van kunst het verschil tussen grote en kleine k met het blote oog niet waarneembaar is. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman, caus. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het gees telijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Lichte muz. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Accordeonmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Hoe teelt men kwaliteitsvlas (2). 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Visor de vrouw, 15-30' Mezzo-sopr. en piano. 16.00 Zo bent u op de goede weg, caus. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. caus. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Verkiezingstoespraak. 21.30 Gram. 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje. 22.15 Pia norecital. 22.35 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Beurs ber. van New York. 23.16 New York calling. 23.23 24.00 Muzikale causerie. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Voor wie? caus. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12,50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Wij vrouwen van het land. 14.45 Twee gambi. 15.10 Klein vrouwenkoor. 15.25 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzend.: Rijksdelen Overzee. Als Suriname naar de stem bus gaat, door W. Joseph. 18.00 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Perspectieven, toe spraak. 39.35 Zendtijd pol. partijen. 19.50 Gram. 20.00 Lijdensmeditatie. 21.00 Clavecimbelrecital. 21.50 Progr. over kernenergie. 22,20 Brabants ork. 23.00 Nieuws. 23.15 Vocaal dubbelkwartet. 23.30- 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Piano en stringbas. 12.30 Weer- ber. 12.34 Piano en stringbas (verv.). (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. (Tussen 16.00 en 17.00 Wieler- rep.). 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.45 Boekbespr. 13.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.ork. en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Zendtijd pol. partijen. 20.07 Journaal en weeroverz. 20.27 Zendtijd pol. partijen. AVRO: 20.35 Film. 21.00—22.05 De kamer waarin wij le ven, TV-spel. De Nederlandse Bond van Boekbinders patroons viert vandaag zijn gouden jubi leum. In de 570 boekbinderijen, papier waren- en enveloppenbedrijven (tezamen ongeveer 6800 werknemers omvattend) zijn vanmorgen samenkomsten met het perso neel gehouden. Namens het hoofdbestuur ontvingen de werknemers een tractatie en ook de 300 gepensioneerden ontvingen een presentje. In de afgelopen halve eeuw is het bedrijf volkomen gemechaniseerd. De snelle ont wikkeling van het pocketboek in de laatste jaren is ook van grote invloed geweest op de mechanisatie. Van de 25 tot 30 bewer kingen, die het boek bij het binden onder gaat, zijn drie jaar geleden op één na alle handelingen gemechaniseerd. De totaal omzet der bij de bond aangesloten be drijven bedraagt ongeveer 70 miljoen gulden oer jaar. In 1906 werd de Boekbinderspatroons Vereniging Amsterdam opgericht en een jaar later kwam in de hoofdstad de eerste bindende loonregeling tot stand. In dat jaar werd de 's-Gravenhaagse Boekbin derspatroons Vereniging opgericht, die te zamen met de Amsterdamse vereniging op 9 maart 1909 de bond oprichtte. In 1916 kwam de eerste landelijke C.A.O. tot stand Van het begin af aan heeft de bond grote aandacht besteed aan de vakopleiding. Thans bestaan er plannen voor een twee jarige opleiding voor jongelui die van school komen met daarop aansluitend een vierjarig contract als ze in het bedrijf komen. Gebonden aan handen en voeten is zon dagmorgen vroeg de 67-jarige kruidenier ster Carolina Belles in de Bankastraat in Amsterdam-Oost van angst en schrik ge storven nadat overvallers er met de in houd van de winkella vandoor waren ge gaan. Slechte een papegaai en een hondje zijn 's nachts om half vier getuigen ge weest van hetgeen zich in de woonkamer achter het winkeltje heeft voltrokken. In verband met deze roofoverval heeft de hoofdstedelijke politie vannacht drie jon gemannen gearresteerd. Een hunner woont in de Bankastraat, vlak bij de krui denierswinkel. Zij ontkenden iets van de overval af te weten. Sinds meer dan dertig jaren dreef me juffrouw Belles het ouderwetse winkeltje in de Bankastraat 22. In de buurt veron derstelde men, dat zij er warmpjes bijzat, maar buren wisten, dat de bejaarde vrouw door zeer ruinig te leven maar net 'n be- staantje kon vinden in haar winkeltje. Het gestommel, dat met de overval gepaard ging, wekte 's nachts twee boven de win kel wonende zusters. Zij hebben ver klaard mannenstemmen te hebben ge hoord, terwijl de papegaai krijste en het hondje blafte. De zusters schonken er ech ter weinig aandacht aan. Zij sliepen weer in en 's morgens om half negen, toen zij hun huis verlieten om op familiebezoek te gaan, zagen zij dat de deur naar de ach ter de winkel gelegen woonvertrekken in tegenstelling tot de gewoonte van mejuf frouw Belles geopend was. Voorts was te zien, dat de deur van de kamer naar de binnenplaats op een kier stond. De beide dames belden aan bij een buurman, die de politie alarmeerde. Toen deze kwam constateerde zij dat de winkeldeur niet was gesloten. In de tussen de winkel en de woonkamer gelegen slaapkamer trof fen zij de vrouw dood op bed aan. Aannemende dat het hier een roofmoord betrof, kwamen hoofdcommissaris H. J. van der Molen, de rechter-commissaris mr. Ten Croode, de officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven en diens collega mr. Van den Berge de situatie in ogenschouw nemen. Het onderzoek wees uit, dat de winkella slechts enkele kwartjes en dub beltjes bevatte. In het huis werd geen an der geld gevonden, wel een spaarbank boekje met een tegoed van ruim zesdui zend gulden. Een arts stelde vast dat de vrouw omstreeks vier uur 's nachts over leden moest zijn. Een patholoog-anatoom heeft later op de dag vastgesteld, dat mej. Belles niet is gewurgd, zoals aanvankelijk werd aangenomen, maar van angst is ge storven. Een politiehond van de rijkspolitie te Weesp, die de Amsterdamse recherche reeds meermalen van dienst is geweest, gaf de aanwijzing dat de overvallers men neemt aan dat het er meer dan één Met ingang ven i september 1959 is on der directie van Bob de Lange het gezel schap „Toneel" opgericht, waaraan Ina van Faassen, Ton van Duinhoven, Hans Croiset en Bob de Lange zullen meewerken. Het gezelschap, dat nog verder uitgebreid zal worden, treedt in de maanden septem ber en december 1959, maart en juni 1960 op in de Kleine Comedie in Den Haag. In de overige maanden zal men in het Nieuwe de la Mar-theater in Amsterdam spelen. De eerste voorstelling, een blijspel, wordt op 1 september 1959 in Den Haag gegeven. is geweest op het platte dak van de naast de winkel gelegen school zijn ge weest. Van hieruit hebben zij via het trap penhuis van de school de binnenplaats be reikt. De hevige regen van zondagmor gen heeft de sporen uitgewist, maar het staat wel vast, dat de mannen over een muurtje zijn geklommen en zo op het plaatsje achter het huis van mej. Belles zijn gekomen. Vermoedelijk hebben de da ders alleen maar willen inbreken. Mej. Belles is echter ontwaakt door het ge rucht, dat werd gemaakt door het force ren van de achterdeur. In de kamer zijn de sporen van een hevige worsteling ge vonden. Hier moeten de indringers de oude vrouw met een centimeter dik raam- koord aan handen en voeten hebben ge bonden. Vervolgens hebben zij haar op het bed in de tussenkamer gelegd. Met mede neming van het geld hebben zij het huis aan de straatzijde door de winkeldeur ver laten. De sleepboot „Simson" van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft in de nacht van zaterdag op zondag de kustvaarder „Helemar H", die op vrijdag 13 februari op de rotsen van Dunmore aan de Zuid- Ierse kust liep, behouden in de haven van Cobh gebracht. Het nieuwe schip liep bij de stranding ernstige scheuren op in voorpiek en machi nekamer. Het werd opgegeven en door de bemanning verlaten. De mannen van Wijs muller zijn het. bergingskwarwei begonnen met het gedeeltelijk lossen van de lading kunstmest van de „Helemar H.". Daar na werd het wrak vlot gebracht en op een zandbank gezet, waarbij het casco tijde lijk op het gedeeltelijk geleegde ruim drij vend werd gehouden. Nadat vervolgens de rest van de lading gelost was, zijn de grote scheuren in de scheepswand gedicht. Zaterdag werd de „Helemar H" opnieuw vlot gebracht en naar de Zuid-Ierse haven Cobh gesleept. Definitieve reparaties zullen daar in een dok geschieden. Opnieuw heeft uitstromend gas in Til burg een slachtoffer geëist, de 38-jarige heer J. van Huygevoort uit de Van Alphen- straat, die zondagmorgen levenloos in zijn woning werd aangetroffen. Zijn vrouw was naar de kerk gegaan en had een pan soep op een brandend gaskomfoor laten staan. Op tot dusver onopgehelderd.^.sy^i^e is de slang van dit komfoor, losgeschoten, waardoor de woning zich met gas vGIde.' LEIDEN. Doctoraal examen Nederlands recht G. C. Kok te Rotterdam; doctoraal examen geneeskunde (II) S. J. H. Heimei te Den Haag, F. C. H. A. Kothe te Scheve- ningen, H. Mulderije te Amsterdam, H. P. Verbrugge te Arnhem en G. E. Wilhelmy Damsté te Den Haag; semi-artsex. mej. A. Talma te Wassenaar, J. A. Schipper te Den Haag en B. C. L. Touwen te Den Haag; artsexamens mej. C. M. Th. van Ingen te Den Haag, J. de Beij te Leeuwarden, C. A. Donker te Leiden, O. M. Dooyes te Leiden en F. C. Haverman te Leiden. In de gereformeerde Sandelingpleinkerk te Rotterdam-Zuid heeft zaterdagmiddag brand gewoed. Het bleek dat door een de fect aan de verwarmingsinstallatie vuur door de heteluchtkanalen onder de vloer was gejaagd, waardoor de vlammen op enkele plaatsen door de vloer van het ge bouw sloegen, dat na een grote onder houdsbeurt juist zondag zou worden her opend. De rook was zo dicht, dat de brand weerlieden geen hand voor ogen konden zien, en ruitjes van de glas-in-loodramen moesten stukslaan. Na ongeveer een uur was de brand bedwongen. De schade wordt op ongeveer een halve ton geraamd. Minister Zijlstro te Rotterdam Minister Zjjlstra heeft zaterdag in de Rivierahal voor de Centrale A.R.-Kies- vereniging Rotterdam een verkiezingsrede gehouden. Over het huurbeleid zeide de minister onder andere, dat als alles goed loopt, binnen enkele jaren met enig voorbehoud voor de moeilijkheden in de drie grote steden een oplossing zal zijn bereikt. Naar het oordeel van spreker is het geen geringe taak geweest de woning bouw op te voeren tot meer dan 80.000. De minister maakte vervolgens gewag van de essentiële programmoeilijkheden met de Partij van de Arbeid, met name wat betreft Nieuw Guinea en de dienst plichtwet, moeilijkheden die naar zijn oor deel niet te overbruggen zijn. Verder was hij van oordeel, dat een nieuwe algemene loonronde met. het prijsniveau niet verenig baar is. Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft wat de loonpolitiek aangaat zijn eigen verlangens, maar die gaan niet uit naar een algemene loonronde. Op de Rijksweg LeeuwardenGronin gen, op het rechte weggedeelte tussen Hardegarijp en Rijperkerk, is zondagmor gen om kwart voor elf een personenauto, bestuurd door de kok B. de Groot uit Murmerwoude tegen een boom gebotst en totaal vernield. Daarbij werd het drie jarig zoontje Wiebe van de bestuurder op slag gedood. De bestuurder, diens 27-jarige echtgenote en hun 5-jarige dochtertje Saakje werden met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Leeuwarden over gebracht. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een reflexbeweging van de bestuurder ten gevolge van het feit dat het zoontje, dat bij zijn moeder op schoot zat, plotse ling ging vomeren. Op de kruising StadionswegKreekse- kade te Rotterdam is de 68-jarige J. Hoe- bee op zijn fiets door een autobus aange reden en ongeveer twintig meter mee gesleurd. De man werd met een schedel- basisfractuur naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De 15-jarige Amsterdamse jongen C. F. Schutte is op de Oostenburgergracht met zijn fiets gevallen en door een aanhang wagen van een vrachtauto overreden. De jongen was op slag dood, Hij kwam.ten tfM'döbr^fet'eën bromfietser Tegen'Hém' op botste;-'die "eveneens door de vrachtauto werd gepasseerd en daarbij vermoedèlijk is geraakt. Door het onverwacht overlijden van Maurits Frank, de dirigent van het Rhei- nisches Kammerorchester, zal het experi mentele concert op 20 maart in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amster dam gedirigeerd worden door Erich Kraack. Het programma is enigszins ge wijzigd. Medewerking verlenen de Ameri kaanse zangers Naomi Farr en leden van het Rheinisches Kammerorchester. Maar niet altijd had Tumbo zoveel geluk! Op een dag had hij een avontuur, dat er niet zo mooi uitzag Hij was die morgen bij zijn vriend Jako, de gitaarspeler. Ze babbelden wat met elkaar en Tumbo vertelde vol trots van de grote vis, die hij met zoveel moeite had gevangen. Opeens betrok de hemel; zwarte wolken kwamen met grote snelheid aandrijven en onderschepten de zon. En plotseling wierp een hevige windvlaag Tumbo's hoed van zijn hoofd3637 Op 59-jarige leeftijd is zaterdag plotseling te Kampen overleden prof. dr. G. M. den Hartogh, hoogleraar aan de theo logische hogeschool der gereformeerde kerken te Kampen. Prof. Den Hartogh was donderdagavond, samen met andere hoog leraren, de gast van het Kamper studenten korps, dat met studenten uit Delft een samenkomst hield in de sociëteit „Celle- broederspoort". Prof. Den Hartogh werd daar plotseling onwel, waarna het nood zakelijk werd geacht hem op te nemen in het stadsziekenhuis. In de loop van de ochtend is hij daar overleden. Prof. Den Hartogh werd op 19 april 1899 geboren. Na zijn studietijd was hij eerst predikant te Hazerswoude van 3 maart 1929 tot 1 oktober 1933. Op 17 januari 1934 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen. Van zijn hand verschenen diverse boeken. Nog onlangs werd hij benoemd tot erelid van het Kamper studentenkorps. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hollandia (Ned. Nieuw-Gui- nea) voor de Ned. sprekende gemeente der Evang. Chr. Kerk W. Sirag te Vlaardngen. Beroepen te Ouddorp (Z.-H.) R. T. Hui zinga te Nieuw-Beijerland - te Vreeswijk H.N. van Hensbergen te Renkum - te Sluis-Sint Anna ter Muiden (toez.) C. Balk, vicoris te 2de Exloërmond. Benoemd tot vicaris te Hattem met spe ciale opdracht voor de Hezenberg R. Pronk, kand. te Nieuw-Buinen. Bedankt voor Bodegra"en (vac. J. C. Terlouw) A. den Hartogh te Amersfoort. Geref. Kerken Beroepen te Bennekom (vac. P. Riemer- sma) S. de Vries te Buitenpost - te Mids- land op Terschelling W. A. Jelsma te Woudsend (Fr.) Aangenomen naar Heemstede C. M. "Aangenomen, naar Haamstede C. M. Z091T1, die bedankte voor Wolphaartsdijk en voor Wommels (Fr.) Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Genève (Zwitserland) (Ned. gemeente) A. Doetz te Zeist. Bedankt voor Borne H. Bade te Valthermond. Aangenomen naar Utrecht-Oost (vac. H. W. H. van Andel) (2de maal) P. Heinen te Noordwijk-Binnen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Maassluis M. S. Roos te Al phen a. d. Rijn en C. van der Weele te Leiden. Geref. Gemeenten Beroepen te Tholen Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Middelhar- nis H. Rijksen te Vlaardingen. Advertentie Oók al aan de sigaar"? 1. Het verhaal dat ik ga schrijven, is niet mijn eigen geschiedenis. Door omstandigheden en door mijn lief de voor Leonoor ben ik in dit avontuur verstrikt ge raakt en werd ik zelfs op de dag vóór haar huwelijk gedreven tot iets misdadigs. Ik ben dokter, ik ben géén schrijver, en het is mij niet om succes te doen, noch om welwillende sympa thie. Ik schrijf dit verhaal voor mezelf. Als er iemand bestond, die ervoor betaald wordt om andere mensen aan te horen om vervolgens het hem in diep vertrou wen vertelde onmiddellijk weer te vergeten, zou ik me tot die persoon wenden en na mijn bekentenis een gevoel van opluchting ondergaan. Maar aange zien ik gedoemd schijn te zijn om dag en nacht met de herinnering aan wat ik heb gedaan voort te leven, hoop ik door het neerschrijven van wat er gebeurde mijn pijnlijke herinneringen d-* baas te worden en de stem van mijn geweten tot zwijgen te brengen. Zal eens de dag komen, dat ik deze bladzijden kan ver scheuren? Bladzijden, die zij Leonoor nooit le zen mag Hier, in mijn werkkamer in het ziekenhuis, waar ik zit te schrijven en waar ik het grootste deel van mijn tijd doorbreng, is t begonnen, 't Begon heel sim pel, dat moet ik vooropstellen. Maar hoe vreemd kun nen onze gedachten en verlangens plotseling ons lot beïnvloeden ten goede of ten kwade. Het was op een donderdag in maart vorig jaar. Hoe wel de zomer ten einde hep (ten zuiden van de Equa tor zijn de seizoenen tegenovergesteld aan die in noor delijker streken), was het nog zéér warm en de ra men van mijn kamer stonden wijd open. Het zieken huis in Umtali een kleine stad in Zuid-Rhodesië, waar ik geboren ben is vrij modern. Tegenover mijn kamer, aan de andere kant van een tuin vol bloemen, ligt de kraamafdeling. Er was die dag zeer veel te doen geweest en ik moest mij haasten om mijn afspraak met mijn vriend Randall voor een par tijtje golf na te komen. Er werd op mijn deur ge klopt. Ik had helemaal geen zin om nog mensen te woord te staan. „Binnen," riep ik. Om de binnenkomende duidelijk te maken, dat zijn bezoek me niet erg gelegen kwam, keek ik niet on middellijk op van de oaperassen, die voor mij lagen. Tóen ik opkeek en Leonoor Malherbe voor me zag staan, stond ik echter naastig op om haar te begroe ten. Twee jaar geleden was ze uit Johannesburg ge komen en sindsdien was ze verpleegster in het grote stadsziekenhuis van ü'mtali. Elke keer dat ik haar ontmoette, onderging ;k veer een vreemd gevoel van emotie. Ze stond kaarsrecht voor me in haar ver pleegstersuniform, het dikke lichtbruine haar groten deels verborgen onder de verpleegstersmuts en ze keek me ernstig aan. Er was geen lachje op haar gezicht te bespeuren, 'n Wonderlijk meisje! Ze wist toen nog niet, dat ik op de hoogte was van haar geschiedenis. Toen ik haar, bij onze eerste ontmoeting, vroeg, waar zij vandaan kwam, had ze enigszins kort geantwoord: „Uit Zuid-Afrika. Maar ik heb geen druppel Engels bloed in mijn aderen!" Ik wist thans, dat haar naam Malherbe en haar don kere amandelvormige -.gen afkomstig waren van Franse voorvaderen, Hugenoten uit Zuid-Frankrijk en dat ze haar lichte kleur haar en blanke gelaatskleur dankte aan Hollandse voorvaderen. Waarom hield ze haar lippen echter steeds zo stug op elkaar geperst, met zo nu en dan een schuw lachje, waarom was ze zo hooghartig en waarom zo zwijgzaam? „Kan ik u even spreken, dokter Jordan?" vroeg ze. Er was geen make-up op haar gezicht. Ze toonde zich precies zoals ze was. Haar blanke huid was koel en bleek „Gaat u zitten," antwoordde ik, terwijl ik in de rich ting van een stoel wees. Ze scheen even te aarzelen. Het was alsof ze tot uitdrukking wilde brengen, dat ze me niet lang zou ophouden. Ze wist natuurlijk niet, hoezeer ik op haar gezelschap gesteld was en hoe graag ik 't gezien zou hebben, dat ze vaker bij mij kwam babbelen. Ik keek haar vragend aan. Ze was enigszins stijfjes gaan zit ten; haar handen lagen .-til over elkaar op haar wit te schort. Er krampte ^ets in mijn hart: ik voelde voor de zoveelste keer, dat dit meisje héél veel voor mij betekende, dat ik van haar hield, maar ik zou niet hebben kunnen zeggen, waarom. Had ze mij ooit sinds haar komst in "Jmtali buiten haar werk met een blik verwaardigd, ooit het woord tot mij gericht? Misschien werden mijn gevoelens echter juist door haar terughoudendheid geprikkeld. Er was iets ge heimzinnigs aan haar.. „Sigaret?" vroeg ik. Ik hield haar mijn sigarettenkoker voor. Tot mijn verwondering nam ze er een sigaret uit en ik boog me naar haar toe, om naar van vuur te voorzien. Daar bij raakte mijn hand even de hare, een koele, smalle hand, waarin een sigaret niet scheen te passen. Het zou bijna net zo vreemd zijn geweest een non een si garet te zien roken.. „Wat kan ik voor u doen, zuster Malherbe?" Eindelijk keek ze me recht in de ogen. „Het gaat over mijn vakantie, dokter. Vorig jaar heb ik geen vakantie gehad. Ik zou dit jaar graag in mei met verlof gaan." Haar stem klonk stug en abrupt, alsof het haar moei te kostte mij om deze gunst te vragen. Toch was 't de eerste maal, dat ze zich met een dergelijk ver zoek tot mij richtte. Als nulpzuster woonde ze in het ziekenhuis en had ze een zware dienst; altijd moest ze klaar staan. Even schoot 't door me heen, dat ik haar, als ze in mei met vakantie ging, die hele maand niet zou zien. Ik begon met een potlood kleine figuur tjes op een receptvelletje te tekenen. „Waar gaat u heen?" vroeg ik, terwijl ik poppetjes tekende en haar niet aankeek. „Terug naar Johannes burg?" Ze lachte wat schel. „O nee". Er was bitterheid in haar stem. „Maar daar komt u toch vandaan? Woont uw fa milie daar niet?" Waarom stelde ik deze vragen? Ik wist immers, dat ze geen familie had. Ze aarzelde even, voordat ze antwoordde. Ze trok aan haar siga ret en blies de rook uit en toen ik naar haar keek, zag ik om haar mond een berustend lachje. Op enigs zins trieste toon zei ze: „Ik heb niemand." Ik zweeg even. Ze drukte met grote zorgvuldigheid haar sigaret in de asbak uit en vervolgens maakte ze aanstalten om op te staan en weg te gaan. „Eén ogenblik nog", zei ik misschien met iets te veel nadruk. Ze bleef staan. Er was in haar wezen iets eigenzinnigs, iets koppigs, maar aan de andere kant had ik haar ook als zeer volgzaam leren kennen. Ik voelde hoe weinig ik haar eigenlijk kende. „Waar gaat u dan heen?" vroeg ik. (Wordt vervolgd) Joyriding. De Amsterdamse recht bank heeft een 18-jarige slagersknecht wegens joyriding per motorfiets en diefstal van een rijwiel veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van 4 maanden voorarrest. De overige 2 maanden gelden voorwaardelijk. Een vriend van de ver dachte kreeg dezelfde straf, eveneens wegens joyriding en heling van het rijwiel. Beiden hadden op 5 november een motor fiets weggenomen en waren daarmee gaan toeren. Onderweg hadden ze een verpleeg ster aangereden, die ernstig gewond werd. Hoed van Smirnof. Enkele jaren geleden werd de hoed van een der bekend ste oud-K.L.M.-piloten, Iwan Smirnof uit diens auto gestolen, toen hij op bezoek was bij de auteur en ex-K.L.M.-directeur Hans Martin in Den Haag. De vlieger deed aan gifte bij de politie, die de hoed geruime tijd later inderdaad in handen kreeg. Het hoofddeksel werd opgestuurd naar Smir- nofs woning op Mallorca, maar kwam on langs terug met de ambtelijke mededeling, dat de geadresseerde was overleden. De recherche heeft nu de hoed geschonken aan het museum van luchtvaartcuriosa te Voorburg. Dodelijke val. De 28-jarige elektri cien J. G. F. M. van Kempen is te Tilburg bij een reparatie aan de neonverlichting van een vijftien meter hoog dak gevallen. Met ernstige kwetsuren werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. Hij zou op 17 maart in het huwelijk treden. Dijken voor Markerwaard. De Dienst der Zuiderzeewerken heeft het aanleggen van twee dijkvakken voor de Marker waard die dit jaar aam de beurt komen, ge gund aan de firma R. Boltje en Zonen te Zwolle. Zij was met een bedrag van 11.997.000,de laagste van de tien In schrijvers. De twee dijkvakken, die samen eyn. lengte^ van ongeveer tien kilometer hébben, komen in de buurt van Lelystad langs-Jaet Oosivaarderóiep, Zoutschade. De ministers Zijlstra en Witte hebben meegedeeld, dat door inwer king van zout water bij de overstromingen tijdens de oorlog en bij de watersnoodramp van 1953, in Zeeland en in andere provin cies naar globale schatting respectievelijk 6000 en 20.000 woningen zijn aangetast. Voor vergoeding van deze schade zal bin nenkort een regeling worden vastgesteld. MAANDAG 9 MAART Stadsschouwburg: De Nederlandse Co medie met „Nina", 20 uur. Frans Hals museum: De heer A. J. Herwig over „Bloe men en tuinen", 20 uur (V.U.). TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Ex_ positie „Sculptures", tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Poppe Damave, tot 22 uur. Waaggebouw (Spaarne): Expositie van „De Acht'', tot 16 uur. FIILMS Cinema Palace: „Meisjes in gevaar", 18 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De danseres van de duivel", 18 j., 19 en 21.15 u. Lido Theater: ,,'s Nachts langs de trottoirs", 18 j„ 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „Liane II, de witte slavin", 14 j„ 20 uur. Minerva Theater: Besloten. Rembrandt Theater: „De danseres van de duivel", 18 j., 19 en 21.15 u. Roxy Theater: „De wraak van de terecht gestelde". 18 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De wanhoop van inspecteur Gi deon", 14 j„ 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Stel la's sleutel" 18 j., 20 uur. DIVERSEN „De Leeuwen.»": Openbare bijeenkomst V.V.D. Sprekers- mr. dr. Berkhouwer en mr. W. J. Geertsema, 20 uur. DINSDAG 10 MAART Concertgebouw: Heemsteedse Christelijke Oratoriumvereniging: Johannes Passion, 19.30 uur. Treslong (Hillegom): Stichting „Passie fonds Hillegom": Johannes Passion. 20 uur. Frans Halsmuseum: De heer O. A. G. Kauffmann over „Aalsmeer, bloemenstad van Europa", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Poppe Dama ve, 1022 uur. Waaggebouw: Expositie van „De Acht", 1116 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures", 11—17 uur. FTLMS Cinema Palace: ..Meisjes in gevaar", 18 j 14, 16.15, 19 en 21 15 uur Frans Halstheater: „De danseres van de duivel". 18 j., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: ,,'s Nachts langs de trottoirs", 18 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Liane II, de witte slavin", 14 j„ 14 en 20 uur. Minerva Theater: Be sloten. Rembrandt Theater: „De danseres van de duivel", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Roxy Theater: „De wraak van een terecht gestelde", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De wanhoop van inspecteur Gi deon", 14 j., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Ge zocht wegens moord" 14 j„ 20 uur DIVERSEN Vleeshal: Bezinningspauze: ds. N. van Egmond over „Eén wereld of geen", 12.35 12.45 uur.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6