Steeds meer begrip voor werk Hervormde Zeemansraad Onze boekenkast de Jong's Nederlandse werven tweeëndertig stalen bouwen kotters SOLEX Vanmorgen in de vishal en op zee Zandschelpen liet ilderèm Centrifuges - wasmachines Perée PONTIAC TELEVISIE FA DE VILDER f375.- HAARDEN en KACHELS van gisteren DS. BODAANLEERDE VEEL VAN ENGELSEN Fa. J. HOOYBERG Examens LOENDERSLOOT BOEKHANDEL tevens Kantoorboekhandel Leesbibliotheek - Vulpenshop OMWENTELING IN DEENSE VISSERIJ P. Uitendaal oogst succes bij kampioenschappen Demonstratie Italiaanse methode in Hoofddorp Klachten sortering aard beien op jaarvergadering Tyfoon 2 eerste kampioen in de IJmond M. van Veen geeft commen taar op verkiezingen Films voor schooljeugd Gapend gat aan westkant Marktplein nu verdwenen D. Verbaan komt terug naar IJmuiden Amsterdamse Beurs DE BEURS WOENSDAG 11 MAART 1959 „De kerk wordt meestal niet voor vol aangezien, zeker niet door zeelieden. Maar toch blijkt zo nu en dan, dat daar langzamerhand verandering in begint te komen". Dat is de mening van de secretaris van de Hervormde Zeemansraad, ds. L. A. Bodaan te Amsterdam. De Zeemansraad, een van de vele raden der Hervormde Kerk, is geen raad van, maar vóór zeelieden. Er zitten mensen in, die verstand van de scheepvaart hebben. Ze hebben nog een belangrijke eigenschap: energie. Want energie is nodig om dit moeilijke werk tot een goed einde te voeren, welk einde bovendien nog heel ver weg ligt. Advertentie Dominee Bodaan is hier een typisch voorbeeld van. Toen ds. M. C. Baart vorige week met de Hoogkerk naar Singapore vertrok een van de zes posten, de andere zijn Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Antwerpen en Rouaan dook dominee Bodaan opeens aan boord op. Overal waar hij verscheen verwekte hij opschudding, want hij had haast, heel veel haast. Hij had maar een paar minuten om enkele dingen nog met ds. Baart te bespreken, en toen moest hij meteen weer weg. Maar toch zag hij nog kans onder de bedrijven door even met een van de bemannings leden een gesprekje onder vier ogen te hebben. „Overigens weten de mensen, die zeg gen, dat je het beste met het vertrekuur naar een schip kunt gaan, er niets van", zegt hij. „Dan heeft een zeeman geen be hoefte aan dominees". Dominee Bodaan heeft niet altijd haast. Als hij publiciteitsman als hij is wat over zijn werk vertelt, praat hij zeer rad over zijn werk en al wat daarmee ver band houdt. Maar hij kan ook even op zijn dooie gemak zijn kop koffie leegdrinken en door de ramen van het IJmuider IJmondpaviljoen de zee afturen. Want schepen! daar is hij weg van. Geen wonder, dat hij zeemanspredikant is geworden. En over haast gesproken, hij is rustig met zijn vrouw komen wandelen. Ds. Bodaan vertelt graag en veel over het werk, dat hem zo na ligt. „In dit werk worden eigenlijk twee dingen gecombi neerd", zegt hij. „Er is de wereldomvat tende taak, in vele steden uitgeoefend, om de zeeman op te vangen. Maar ziet u dit boekje? Dat gebruik ik straks om mijn koopvaardij-catechisanten hun laatste les te geven, voor ze belijdenis doen. Zuiver kerkelijk werk dus, zoals dat overal in de gemeenten gebeurt". Lectuur aan boord Het werk is aan de ene kant persoonlijk, aan de andere kant massaal met veel so ciale aspecten. Het verschilt ook, of het in het binnen- of het buitenland gebeurt. Want in Nederland gaat de zeeman naar huis, maar in het buitenland blijft hij op zijn schip. Men vangt de zeelieden niet al leen op in zeemanshuizen en kerkdiensten. Men volgt hen ook tijdens hun reis met geschriften. Deze worden voor de reis aan boord gebracht en daar later uitgedeeld. „Als het goed weer is, als de andere lec tuur op is", zegt dominee Bodaan, die een goed strateeg blijkt te zijn. Men voert ook een Kerstpakkettenactie. Zo krijgt de zeeman het gevoel, dat men aan hem denkt. „De zeeman is overigens een moeilijk te vatten object", zegt dominee Bodaan. Maar de zorg voor de zeeman wint toch steeds meer veld. Nu is „zeemanswelzijn Nederland" opgericht, waarin regering, werkgever en werknemer samenwerken. We gaan in de verte zien, hoe het moet. De zeelieden vormen een jarenlang ver geten categorie, die toch in de vreemde hoort te krijgen, wat haar toekomt". Ds. Bodaan is verheugd, dat men de taak van de kerk op dit gebied vanzelfsprekend acht. Er is dan ook een goede samenwerking met „Zeemanswelzijn". Oecumenische aanpak „Maar wat jammer is die verzuiling toch", zegt ds. Bodaan. En juist zoals do minee Baart verleden week zegt hij „Oecu menische aanpak van het werk is een dringende eis". Hoe is dominee Bodaan met dit werk begonnen? „Op 2 september 1956 ging ik uit Dordrecht weg en op 9 september deed ik mijn intrede in Amsterdam. Twee dagen later zat ik op de Sibajak, die propvol emigranten naar Australië ging. Om de Kaap, want het Suezkanaal zat dicht. Kaapstad werd aangedaan en ik kwam in contact met de Engelse „Missions to Sea men". Wat een prachtlui waren dat! Er ontstond meteen een warme vriendschap. Toen de Sibajak op de terugweg vol ï'epa- iriërenden weer in Kaapstad kwam kreeg ik de order af te stappen, om daar drie maanden als zeemanspredikant op te tre den. Ik had niets, maar werd meteen gast vrij door diezelfde Missions to Seamen onthaald", zegt dominee Bodaan, die over deze Engelse vereniging niet uitgepraat raakt. Advertentie DE IDEALE BROMFIETS TROMPSTRAAT 9 - TELEFOON 4214 Utrecht: Doctoraal examen rechtsge leerdheid: H. Kuperus, Utrecht, Y. J. Bok- ma, Deventer; doctoraal examen genees kunde: H. van den Bergh, Arnhem, W. Derksen, Utrecht, J. Giezen, Utrecht, P. P. Lozef, De Bilt, W. O. van der Peppel, Zut- phen, S. M. Rypkema, Utrecht; semi-arts- examen: A. J. M. Christiaans, St. Anthonis, A. P. de Graaff en D. Jetses, Utrecht, J. de Jong, Rotterdam; arts-examen: mej. J. A. van Leerzem, Rotterdam, K. Oudkerk, Hil versum; tandarts-examen: mej. C. M. Krijgsman, Den Haag, A. H. Oort, Utrecht, G. H. Schols, Geleen, J. B. Th. G. Schüm- mer, Valkenburg (L.)dierenarts-examen: A. Annema, Leeuwarden, P. H. A. Poll, Baarn, E. Lagerwey en J. Borghuis, Utrecht, G. Hofland, Zegveld, C. E. L. Steyaert, Graauw. Utrecht: Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde P. J. de Vries, arts te Am sterdam op een proefschrift: Bijdrage tot de serologische analyse van kankerweefsel. Amsterdam: Gemeente Universiteit. Doc toraalexamen psychologie: mej. M. H. Driessen en de heer A. Weber, beiden te Amsterdam. Hij kreeg er drie maanden gratis verblijf bij zijn Engelse gastheren. Dezen stelden hem in staat aan te pakken, zodat hij er veel leerde. Hij leerde aanvoelen, wat ook de Nederlandse marineman in Engeland heeft ervaren: De Engelsen hebben wel eens kuren, maar als je in nood zit, zijn ze vorstelijk. „En hoe die Engelsen de zaken aanpak ten! Daar niet het stellen van enige vra gen over familie en dan een stukje Bijbel lezen. De jongens worden er eerst binnen gehaald, en op hun gemak gesteld. Er wordt niet gepraat over de naastenliefde, maar deze wordt in praktijk gebracht. De jongens voelen zich er thuis, en ook bier komt er rustig op tafel. Een zakelijke, mannelijke aanpak, met op den duur veel betere resultaten". Dominee Bodaan praat hartstochtelijk, als hij deze dingen behandelt. Deze man, die vijf jaar bij de marine heeft gevaren, en weg is van zeevaart, praat met het laaiende vuur, dat ook nodig is. „Er gaat al veel veranderen", zegt de dominee, die na Kaapstad weer in Amsterdam terug kwam, daar niets vond, maar nu een staf van flinke kerels om zich heen heeft. „De V.N.S. heeft me al eens met mijn vrouw samen uitgenodigd voor een reis met een kustvaarder. De dominee uitnodigen, wie zou daar vroeger aan hebben gedacht? Tweemaal zijn we al uitgenodigd een over- nemingstocht te maken". En toen dominee Baart werd bevestigd, zat de directeur-generaal van de scheep vaart 01 de voorste rij. De chef van het loodswezen, schout-bij-nacht Tichelman, is vice-voorzitter van de zeemansraad. Ja, die schepen! „Ja, men begint het belang van ons werk in te zien. En dat kan de zeeman alleen maar ten goede komen". De dominee tuurt even door het raam. „Kijk eens", zegt hij tegen zijn vrouw, „daar heb je nu een Kerk-boot". Gespannen kijken ze allebei naar het grote vrachtschip, dat daar bin nenloopt. Aan boord zitten misschien man nen, die de bemoedigingsbrieven in krant- vorm van dominee Bodaan hebben gelezen. Als hij wilde, schreef hij elke dag zo'n krant vol", zegt zijn vrouw glimlachend, „hij gaat alsmaar door". Maar nu is de dominee toch even rustig. Want daar vaart een schip, en daar mag hij niets van missen. „Hè, ik ben be nieuwd, hoe de nieuwe lijn van de Johan van Oldenbarnevelt zal zijn", mijmert hij. Dan schrikt hij op. „Ja, ik zal niet rusten, voordat iedere Amsterdamse zeeman, die er van gediend is, weet: er is een man, die voor ons is, dat ook zijn wil en zich verbeeldt, dat hij het zijn kan, omdat de scheepvaart voor hem geen geheimen heett", zegt dominee Bodaan. Zijn blik volgt het schip, tot het achter de muur verdwenen is. Zoals hij elke zeeman volgt, eerst met het woord, maar later ook met het geschrift. Zo wijd de wereld strekt Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden wordt aangevuld uit KENNEMERLAAN 59 TELEFOON 5326 Wij helpen u weer in de oude vertrouwde sfeer Mevrouw P. A. E. HomburgBoreham De heer en mevrouw Ab de Jong Vanmorgen aan de markt Vijf trawlers, een logger en een kotter zorgden vanmorgen voor 2400 kisten verse vis, alsmede 2465 stuks stijve kabeljauwen en 850 kilo tongen. Gespecificeerd was de aanvoer: 105 kisten schelvis, 745 wijting, 485 gul en kabeljauw, 415 koolvis, 160 ha ring, 815 makreel, 50 schol en 158 varia. De KW 82 (23 febr.) kwam de pieren binnen met 70 kisten gul en kabeljauw, 100 diver sen, 1200 stijve kabeljauwen; de VL 110 (23 febr.) zorgde voor 250 kisten wijting, 25 schelvis, 125 gul, 125 kabeljauwen, 30 ha ring, 215 makreel, 5 diversen en 140 stijve kabeljauwen. De VL 131 (23 febr.) was present met 210 kisten wijting, 30 schelvis, 70 gul en kabeljauw, 110 koolvis, 20 haring, 200 makreel, 5 diversen, 650 stijve kabel jauwen. De Sakina KW 32 (27 febr.) meer de in de Vissershaven af met 160 kisten wijting,, 40 schelvis, 60 gul en kabeljauw, 90 koolvis, 75 haring, 260 makreel, 15 diver sen, 400 stijve kabeljauwen. De Job Gouda (28 febr.) kwam aan de markt met 125 kisten wijting, 10 schelvis, 15 5gul en kabel jauw, 40 koolvis, 35 haring, 140 makreel, 10 diversen en 75 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart zorgde voor de schol en tong. Wat er komt De Amsterdam IJM 28 komt morgen aan de markt met 45 kisten schelvis, 230 ma kreel, 220 wijting, 40 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 100 kleine kistjes haring. De Hat- tem komt met 80 kisten schelvis, 30 gul en kabeljauw, 10 diversen, 40 stijve kabeljau wen. De Haarlem IJM 9 heeft 220 schelvis, 80 haring, 50 wijting, 40 gul en kabeljauw, 130 koolvis, 10 diversen, 200 kleine kistjes. De Thorina komt met 90 kisten schelvis, 40 haring, 320 makreel, 280 wijting, 60 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 10 diversen, 75 stijve kabeljauwen en 150 kleine kistjes haring. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote re gels kabeljauw 52—72. kleine rijen kabel jauw 32—42, kisten grote kabeljauw 68—88, grote schelvis 62—80, grootmiddel schelvis 60—71, grote schol 30—32, middel schol 35— 36, zetschol 45—50, schol I 42—46, zwarte koolvis 2721. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: kisten kleine kabeljauw 7585, grote gullen 28 37, middel gullen 27—32, torren 23—27, zwarte koolvis 7365, koolvis I 2528, witte koolvis 8083, lengen 6085, klein- middel schelvis 6167, pennen 5460, braad 40—50, wijting 17—26, grote tongen 3.20. grootmiddel tongen 2.802.90, klein- middel tongen 3.203.30, tong I 3.203.40, slips 2.102.20, schol III 3841, schol III 2029, haring 2833, makreel 2034. (Van een onzer verslaggevers) DE OMWENTELING IN het Deense visserijbedrijf, het overschakelen van houten op stalen schepen, heeft voor de Nederlandse werven gunstige gevolgen. Er zyn thans niet minder dan tweeëndertig casco's voor stalen kotters voor Denemarken op kleine Nederlandse werven in aanbouw. Tien casco's zijn reeds naar Denemarken versleept. De reizen, die de kotters „Grönland" IJM 50 en Hd. 12 naar Denemarken als varende „goodwill-ambassadeurs" hebben gemaakt, hebben aan het opwekken van de belangstelling voor dit produkt van de Nederlandse werven veel bijgedragen. Het was echter de scheepswerf van de heer A. Hakvoort in Monnikendam, die tenslotte een voor de Denen bruikbaar type casco vervaardigde. Nederland levert stalen casco's de rompen dus van de kotters aan Dene marken, omdat de Denen de afwerking van de schepen in eigen hand willen houden. De Deense werven zijn zelf nog niet in staat om stalen kotters af te leveren; zij zijn echter wèl ingericht voor de vol tooiing van de schepen en het plaatsen van de motoren. Door het kopen van casco's sparen de Denen deviezen en verschaffen zij hun werven werk. De casco's gaan naar werven in Hirtshals, Skagen, Esbjerg, Kopenhagen en Frederikshaven. 90 tot 95 ton De casco's worden in Denemarken ge transformeerd in kotters van 90 tot 95 ton, die 25 meter lang, 5,80 meter breed en 2,75 meter hol zijn. De ruimen zijn geschikt voor het opslaan van kistjes met verse vis. De Denen voeren hun vis namelijk bij voorkeur in kleine kistjes aan. Dan blijft ze langer goed en ziet ze er aantrekkelijker uit. De werf van de heer Hakvoort is niet in staat om op korte termijn de thans ver worven tweeëndertig orders uit te voeren. De orders zijn daarom verdeeld over meer werven. Zo bouwt de scheepswerf „De Beer N.V." in Zaandam er drie, waarvan er één in juni en één in juli zal worden afgeleverd. De scheepswerf „De Dolard" in Lands meer bouwt er twee. op dé werf van Hak voort staan er twee op stapel en op de scheepswerf „Harlingen" in Harlingen zelfs acht. De kotters zullen in Denemarken worden voorzien van 260 en 300 pk Alpha- motoren. Geivichtheffen De heer P. Uitendaal, lid van de IJmui der Krachtsportvereniging „Hercules", heeft zondag met succes deelgenomen aan de kampioenschappen van Nederland ge wichtheffen tweede klasse. Van de tien deelnemers in zijn klasse wist hij zich als vijfde te plaatsen. Na de eerste oefening, het tweehandig drukken, stond Uitendaal als tweede genoteerd, doch met het trekken en stoten moest hij in enkele tegenstanders zijn meerderen erkennen. Uitendaal, die voor het eerst op een nationale wedstrijd uitkwam, verwerkte de volgende gewich ten: drukken 92,5 kg, trekken 82,5 kg, sto ten 105 kg. Het was dinsdag slecht weer om de noord met windkracht 8. Bij de kust hadden de vissers ook al last van een stijve bries. Er werden gemiddeld 60 tot 120 kilo tong en 10 bot alsmede 20 schol en schar per etmaal gevangen. Bij de Pittboei v/erden gemid deld 150 tot 200 kilo tong en 10 tot 12 man den schol per dag gevangen. Bij de Pittboei was het zeer slecht weer. Besommingen De besommingen van heden waren: Job Gouda IJM 99 13.390, KW 82 Stad Enk huizen 12.160, VL 110 19.630, VL 131 19.410, KW 32 20.250, KW 89 5380. Prijzen van dinsdag Heilbot 3.60—3.50 gr. tong 3.20—3.00, grm. tong 3.00—2.80, kim. tong 3.40—3.10, kl. tong I 3.30—3.00, kl. tong II 2.40-2.10, tarbot I 3.00—2.60 per kg. Tarbot II 130—92, tarbot IV 82—50, gr. schol 36 —32, grm. schol 4135, kim. schol 48—45, kl. schol I 46—41, kl. schol II 36—14, schar 28—13, bot 9—8, v. haring 28, makreel 30, gr. schelvis 5045, grm. schelvis 61—45. kim. schelvis 48—43, kl. schelvis I 4738, kl. schelvis II 40—32, wijting 248, gr. gul 37-31, mid. gul 35—33, kl. gul 27. poontjes 17—14, kl. koolvis 7.w. 3021, kl. koolvis wit 31 p. 50 kg. Gr. kabeljauw 140—68 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 509 kisten tong en tarbot, 2 k. heilbot, 1060 k. schol, 65 k. schar, 27 k. bot, 2 k. haring, 8 k. ma kreel, 355 k. schelvis. 175 k. wijting, 220 k. kabel jauw en gul, 45 k. poon, 22 k. koolvis en 20 k. diversen. Totaal 2510 kisten vis. Besommingen van dinsdag VL 197 10.400, KW 40 11.780, KW 127 8180, KW 74 13.000, KW 95 11.560, KW 73 12.840, KW 70 I 9720, KW 7 10.200, KW 85 9740, KW 6 i 7220, KW 9 4410, KW 4 18.900, KW 138 900. Advertentie ALLEEN DONDERDAG Iets fijns komt van Ruitersport Op initiatief van de heer L. M. A. Wijier van de Kennemer Gaarde Rijschool, heeft de ritmeester b.d. Treffers ais vervolg op een theoretische les een demonstratie ge geven in de grondslagen van de Italiaanse methode. Talrijke belangstellenden verzamelden zich hiertoe in de overdekte Manege van de Landelijke Rijvereniging „Kapt. v. d. Wal" te Hoofddorp, om na een korte uit eenzetting, de demonstratie te aanschou wen. Hierop werd een Parijs Springconcours gehouden, waaraan amazones en ruiters van de Rijschool Kennemer Gaarde, en de Landelijke Rijverenigingen Kapitein van der Wal en de Venneper Ruiters deelnamen. Allereerst reed iedere deelnemer het parcours afzonderlijk, daarbij gewezen op eventuele fouten door de ritmeester Tref fers. De hindernissen werden vervolgens iets verhoogd voor het eigenlijke concours, waarbij zich een prettige rivaliteit open baarde tussen de burgerruiters enerzijds en de landelijke ruiters anderzijds. Na de eer ste ronde welke door 12 van de 16 ruiters foutloos werd gereden, was de heer Strad- meyer op La Husarde in de tweede ronde de enige die het maximum van 14 punten wist te behalen, op de voet gevolgd door de heer A. Muller op Talpa, eveneens van de Rijschool Kennemer Gaarde. Als nummers 3 en 4 werden ex aequo geklasseerd mej. A. Kistemaker op Chico (Kapt. v. d. Wal) en de heer D. Bos op Vrijbuiter (Venneper Ruiters). Nummer 5 werd de heer A. van Wijk op Harry (Kapt. v. d. Wal), terwijl een eervolle vermelding vei-kregen werd door de heer J. C. Petri op Bianco (Kapt. v. d. Wal). De voorzitter van de Landelijke Rijver eniging „Kapitein van der Wal", de heer G. Petri, sprak hierop een kort dankwoord tot ritmeester Treffers, waarbij hij de nadruk legde op het belang van dergelijke demon straties en de lering die de paardesport- liefhebbers hieruit kunnen trekken. Spe ciaal dankte hij de heer Wijier voor het baanbrekend initiatief. In zijn antwoord prees ritmeester Tref fers de bijzonder goede conditie waarin de paarden van de Rijschool Kennemer Gaar de en de Landelijke Rijvereniging ver keren. Door een hartelijk applaus gaven de aan wezigen tenslotte blijk van hun bijzondere waardering. Kleurensymfonie langs weg en steg De afdeling Heemskerk van het Katho lieke Vrouwengilde houdt donderdag 12 maart in zaal Dam een bijeenkomst, waar op de heer D. Janse een film zal vertonen over „Kleurensymfonie langs weg en steg, in sloot en plas, in duinen en bossen". Zaterdagmiddag komen de leden van de Coöperatieve Tuindersvereniging in het Kennemer theater voor de jaarvergadering by een. Op de agenda staat het belangrijke punt: nieuwbouw veiling. Een ander, even belangrijk, punt van bespreking vormen de klachten over verpakking en sortering van aardbeien. Er zijn voorts bestuursverkiezingen. De heer F. Heeremans te Santpoort wenst niet meer voor een bestuursfunctie in aanmer king te komen. De heer Nic. Wigchert te Santpoort is kandidaat gesteld. Er zullen in het bestuur twee plaatsen vacant blijven daar men bezig is met de B.E.T.-veiling en de Aanvoerdersvereniging „De Vooruit gang" om tot een eventuele samenvoeging te komen. De volleybalcompetitie FlevoVCK 03. De Beverwijkse vol- leybalsters hebben de verre reis naar Enkhuizen niet voor niets gemaakt. In een wedstrijd waarin het spelpeil nu niet zo erg hoog stond wist men de volle buit binnen te halen. De eerste kampioen in de IJmond is nu bekend. Tyfoon 2 wist door een 13 over wonning op VCK 2 kampioen van de heren tweede klas te worden. Na een jaar van afwezigheid zijn zij er in geslaagd het eersteklasserschap te her overen, nadat zij verleden jaar een kans om alsnog eersteklasser te blijven voorbij hadden laten gaan. Aanvoerder J. Goed nam dan ook met veel genoegen het kam pioensvaantje in ontvangst dat hem na een korte toespraak door de voorzitter van de afdeling IJmond, de heer Dekker, werd overhandigd. Advertentie KENNEMERLAAN 8 TEL. 5271 Oud-burgemeester M. van Veen van Enschede, tevens oud-staatssecretaris van Oorlog, zal tijdens de P.v.d.A.-bijeenkomst op de avond van de verkiezingen in „Ken- nemerhof" in IJmuiden de uitslagen com mentariëren. Donderdag 19 maart om 14.15 uur en vrijdag 20 maart om 10.15 en 14.15 uur zal de Commissie Culturele Vorming Lagere Schooljeugd Velsen in het IJmuidense Rex-theater traditiegetrouw filmvoorstel lingen voor de leerlingen van de vijfde en zesde klassen geven. Het programma ver meldt ondermeer twee korte tekenfilms en de film „Het gebochelde paardje". Advertentie SWISS MADE Fa. R. DE BOER Kennemerlaan 60-62 Omni den uitsluitend' verkoop ZWITSERSE horloges! Advertentie Radio Grammofoons Bandrecorders PHILIPS ERRES e.a. Vakkundige en snelle service in eigen atelier. VELSERDUINWEG 173 TELEFOON 4402 IJMUIDEN. Erkend Philips- en Erres-service dealer. BETALING IN OVERLEG. Uitbreiding „Unie" geopend Het gapende gat in de westelijke winkel galerij aan het Marktplein in IJmuiden is verdwenen, dankzij de uitbreiding van het modehuis „Unie". Dinsdagmiddag is deze uitbreiding officieel en onder grote be langstelling geopend. Aannemer H. M. Koning uit Santpoort heeft van deze uit breiding een sluitend geheel gemaakt met de overige winkels aan deze kant van het plein. Het is een uitermate royaal pand gewor den, dat door de binnenhuisarchitect Klimmeyer smaakvol en modern werd in gericht. Aan de voorkant treft men een modehuis voor dames aan, waarvoor ook de bovenverdieping is benut. Achter het modehuis heeft men een royale toonzaal voor overwegend moderne meubelen in gericht. Ook "het souterrain onder deze grote toonzaal is gebruikt voor het tonen van meubelen. Het bouwen tussen de winkels in heeft de architect en de aannemer overigens wel voor veel problemen rt~steld. Zij zijn er echter in geslaagd om a e zeer aanvaard baar op te lossen, zo- f dat er iets van het karakter van de westkant van het Marktolein verloren ging. Bovendien slaagden zij er in om het eerste gedeelte van het pand van het bedrijf van de heer N. W. van Nifterick goed aan te sluiten bij de uitbreiding. Tal van middenstanders uit IJmuiden kwamen de heer N. W. van Nifterick gistermiddag met de opening van het fraaie gedeelte van zijn zaak geluk wensen. De heer D. Verbaan, bestuurder van de Centrale van Zeevarenden in Schevenin- gen, komt terug naar IJmuiden. Hij zal daar wederom de afdeling van de Centrale van Zeevarenden gaan leiden. De heer D. Opmeer, die thans bestuurder is van de Centrale in IJmuiden, krijgt een andere functie bij deze vakbond. Hij zal met de landelijke propaganda worden belast. De heer D. Verbaan is behalve bestuur der van de Centrale van Transportarbei ders, ook lid van de gemeenteraad van Velsen geweest. 3-3 H Nederl. '47 3 °/o Nedl 1962/64 Woningbouw 6"/o °r. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 ill Pr. R'dam '52 I. Pr. R'dam '52 II Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl Ford N Kabelfabriek. gew Philips Gloeil Pref.PhilipsGloeil Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl Amer. Lijn.. K.N SM N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92 X 973/i« uv/s 85 X 97 97 .92'/a 94 100X 2697- 449 221 365 221 331 533'/ï 220 X 459X 449X 202 152 690' 't f 165,30 228 X 84 X 123 137-4 135'X 129 Va 118 X 234 131X f 155,80 268 137 207 229 X 221 73-X 52 Vi 92X 46Xi 85 H 21X Voorbeurs koersen 271 539 465 455 165.50 156.- AMSTERDAM De stemming voor de internationale waarden was bij kalme handel aan de vaste kant. De koersen waren, vergeleken bij de gedane prijzen in de morgenuren, belang rijk hoger. Er vonden wat dekkingsaan kopen plaats, terwijl het publiek tot her investeringen overging. De internationale politieke situatie werd op het Damrak wat gunstiger beoordeeld. Van de slotkoersen uit Wallstreet ging in Amsterdam geen sti mulans op de koersvorming van de aan delen uit. Aandelen Kon. Olie noteerden op 165 vrijwel onveranderd bij de vorige dag. De prijs lag echter ongeveer 2 gulden boven pariteit New York. De Philipspapie- ren liepen op van 53272 tot 534 tegen als vorige slotprijs 533. De converteerbare obligaties Philips lagen eveneens goed in de markt. Unilever boekte een punt winst en AKU kwam boven het slotniveau van de vorige dag uit. K.L.M. werd iets lager geadviseerd. De scheepvaarten trokken over vrijwel de gehele linie, na een lagere opening, in het verdere beursverloop aan. Van de cultures werden aandelen Senem- bah ex 500 terugbetaling op 1787a percent verhandeld per aandeel van nominaal ƒ500. Deli was aan de vaste kant, H.V.A. een punt hoger, Amsterdam Rubber bijna een punt lager. Staatsfondsen waren goed prijs houdend tot vast. Voor aandelen Walvisvaart werd alleen een bied- en laatkoers geadviseerd. De biedprijs lag enige punten boven de laatst gedane notering van 81 percent. Verder werden nog geadviseerd aandelen van Vlis- singen Katoen op 210 a 215 (220). De intro ductie ter beurze van originele certificaten Eurunion, beleggingsfonds van Europese waarden, was een groot succes. De advies prijs per certificaat van tien participaties was 921,50. De eerste notering voor 5 per cent pandbrieven van de tweede Northwes tern and Pacific Hypotheek Bank en die van de nieuwe aandelen Lijm- en Gelatine- fabriek werd nog een dag uitgesteld. Aan delen Leeuwarder Papierfabriek werden voor het eerst geadviseerd op 170 percent. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK De beurs was onregelmatig hoger. De handel nam toe bij het stijgen der koer sen. Individueel bedrijfsnieuws veroor zaakte vraag naar de betreffende fondsen. Enkele onlangs nog leidende fondsen ondervonden de invloed van voortgezette winstnemingen. Winsten van 1, 2 en 3 dollar waren talrijk over de gehele lijst. Glaswaarden en de meeste banden- en elektronische fondsen waren stijgend. Du Pont en Goodyear daalden. Het industrie- gemiddelde kwam van 609,96 op 611,14; dat voor spoorwegen van 163,29 op 163,49 en dat voor openbare nutsbedrijven van 93.02 op 93,36. De aandelenomzet steeg van 3.530.00 tot 3.920.00. Van de 1231 verhan delde fondsen sloten er 570 hoger en 417 lager. (UPI)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13