Nog geen doortrekking van Pijpkade in Beverwijk Raad Beverwijk akkoord met rioleringsplan Wijk aan Zee Nieuwe politieke partij met 12-jarige lijsttrekker Oude sleepboot „Nestor" met pontons naar Perzische Golf Internationale fotowedstrijd ter gelegenheid van het lustrum Havenberichten IJmond-agenda Zes jubilarissen in Beverwijks raad B. en W. nemen voorstel terug George Vreeburg nieuwe voorzitter van „De Tulp" Hamerstukken in de raad van Beverwijk Meer zakgeld, later naar bed, minder huiswerk Wereldfederatie: enige verweer tegen oorlog K. J. Junius Interman over Belgisch Kongo J. Groot wint derde rit hij „Kennemerland" „LEVEN BEGINT BIJ DE VEERTIG" VIJF JAAR HAARLEMSE BLOEMENMEISJES Vereniging Groningers en Drenten opgericht OLD CLOTHES NEW WOENSDAG 11 MAART 1959 Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft dinsdagavond in de vergadering van de Beverwyker gemeenteraad zes jubilaris sen toegesproken, die 12H jaar deel uit hebben gemaakt van de raad. Hij begon met de heer Niesten (K.V.P.), die op 3 februari 1941 in de raad kwam, één zitting meemaakte, maar daarna door de oorlog tot 1946 moest wachten. Van 1946 tot 1949 en van 1953 tot 1958 was hij wethouder. „Deze selfmade-man uit de bouwvakken had immer veel belangstel ling voor het leven in de gemeente. Hij speelde en speelt ook een belangrijke rol in tal van rooms-katholieke organisaties". De heer Romunde (P.v.d.A.), de fractie leider van de P.v.d.A., werd in 1945 tot wethouder benoemd. Er was toen geen raad, omdat men in Beverwijk niet in de noodraad wilde gaan zitten. „U was altijd bezig met publiek werk", zei de voorzit ter, „in functies in S.D.A.P., V.A.R.A. en l.v.A.O. om er maar enkele te noemen. Bovendien weet u vaak een aparte kleur aan de raad te geven". De fractievoorzitter van de K.V.P., de heer De Weyer, is ook van 1946 af lid van de raad. „Ook u bent een belangrijke pu blieke figuur", zei de burgemeester. „U levert steeds een voorname bijdrage tot de debatten, die u richting weet te geven". De heer Ettema (K.V.P.), ook sinds 1946 lid, was vervolgens aan de beurt. „U be kleedt vele belangrijke functies in het maatschappelijk leven", zei de heer Bruinsma, „zo bent u voorzitter van de woningbouwstichting Sint Willibrord en doet u zeer veel voor het vakantiewerk. In de raad bent u een zeer gewaardeerd man, al zegt u nooit zo veel". Van de heer Alberda (P.v.d.A.), die ook van 1946 af lid is, zei de voorzitter, dat hij wethouder geweest is van 19491958. Dit bekwame raadslid speelt een belangrijke rol in Partij van de Arbeid en Metaalbe- drijfsbond. Tenslotte werd nog gehuldigd de heer Vessies (K.V.P.), wethouder van open bare werken, die het wethouderschap van 1949 af bekleedt. „U hebt altijd ongeloof lijk veel tijd voor ieder beschikbaar", zei de burgemeester. „Niet alleen bekleedt u tal van maatschappelijke functies. U bent ook nog eens kampioen van Nederland op de 5000 meter hardlopen geweest". De zes jubilarissen mochten allen een volautomatische gasaansteker in ontvangst nemen. De heer Romunde dankte namens de ge- huldigden. „Ik hoop, dat wij op bescheiden wijze iets hebben bijgedragen", zei hij. „Moge het de jongeren inspireren". De raad van Beverwijk besloot dinsdag tot het aangaan van een dading met V. de Weijer inzake pachtontbinding. De percelen Kagerweg 9 en Patersweg 27 werden onbewoonbaar verklaard. De raad verleende een krediet van 4300 voor de uitbreiding van de ligplaats van woonschepen. Voor het maken van extra-bergruimten onder etagewoningen aan de Planetenlaan en de Pieter Verhagenlaan werd 490 be schikbaar gesteld. De raad sloot drie leningen bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Le ningen van 1.036.000 en 500.000 zijn be stemd voor de consolidatie van vlottende schuld, een lening van 100.000 is bestemd voor de financiering van de bouw van zes hulplokalen voor huisvesting van scholen in Oosterwijk. De baatbelasting voor eigenaren van eigendommen aan Verlengde Voorstraat, Boothuisplein en Stetweg in Wijk aan Zee werd verlaagd van f 3 op 1.50 per strek kende meter frontbreedte. Mejuffrouw N. Rodenburg te Beverwijk werd benoemd tot leidster en waarnemend hoofdleidster aan de openbare kleuter school aan het Kuenenplein. Tot kleuterleidster aan de openbare kleuterschool aan de Stumphiusstraat werd benoemd mejuffrouw G. Wintersteyn te Beverwijk. Mejuffrouw C. S. Claasing te Haarlem werd aangesteld als lerares in zang en mu ziek aan een cursus voor werkende meis jes aan de gemeentelijke huishoud- en industrieschool. Mejuffrouw G. M. A. G. Sieswerda, Enk huizen, werd benoemd tot kleuterleidster aan de openbare kleuterschool aan de Stumphiusstraat. Op de begroting werd alsnog een post van f 2500 gezet voor de vernieuwing van sanitair in het woonwagenkamp. Filmvoorstelling C.C.B. De laatste filmavond in dit seizoen, ge organiseerd door de Commissie Cultureel Beverwyc heeft plaats op donderdag 26 maart in het Luxor Theater. Vertoond wordt de Spaanse film „Calabuig" (De ge vluchte atoomgeleerde). Calabuig is een Spaans kustdorp waar op een goede dag een oud heertje aankomt, een atoomge leerde die wil onderduiken in een klein paradijs.. Het voorstel van B. en W. van Beverwijk tot doortrekking van de Pijpkade is dinsdagavond aanleiding geweest tot een chaotische, maar bijzonder boeiende dis cussie. Er bleek over één punt overeenstemming te bestaan: als het algemeen belang doortrekking absoluut zou vorderen, moest het gebeuren, omdat dan het algemeen belang boven het persoonlijk belang zou gaan. Op dezelfde manier bestond er ook weer overeenstemming over, dat als de bezwaren van de firma Maters, die nadelen van doortrekking duchtte, doorslaggevend zouden zijn, men zich wel heel goed moest bezinnen alvorens de bewuste wijziging van het uitbreidingsplan te aanvaarden. Hiermede was de discussie eigenlijk be paald, en al wat in de uren tussen half acht en twaalf uur te berde werd ge bracht, draaide om deze twee punten. De oppositie van V.V.D. en Protestants- Christelijke fractie trachtte aan te tonen, dat het algemene belang doortrekking helemaal niet zo dringend eiste, Burge meester en Wethouders gingen er met de K.V.P.-ers van uit, dat de bezwaren, die de N.V. Machinefabriek C. Maters had in gediend, helemaal niet zo zwaar wogen. Daartussen stond de heer Alberda (P. v. d. A.), die al meteen stelde, dat hij het liefst zag, dat B. en W. de zaak nog eens nader met de N.V. Maters en de twee an dere belanghebbenden gingen bepraten. Juist het geval van de N.V. Constructie Werkplaats M. Verbeek Jr. en de Vennoot schap onder firma Schram en Zoutman woog bij hem zwaar, omdat B. en W. hier alleen met „mogelijke" oplossingen voor de dag kwamen. Het standpunt van de heer Alberda werd tenslotte gehonoreerd, want burgemeester en Wethouders trokken het voorstel in. De N.V. Maters had als bezwaren onder meer aangevoerd, dat men verbouwingen en uitbreidingen had uitgevoerd, die meer aan 100.000 hadden gekost, dat men nu de Pijpkade zo belangrijk werd het bedrijf zou moeten omdraaien, en dat men niet aan het water zou liggen. B. en W. hadden dit omkeren niet nodig genoemd, gesteld, dat de zaak helemaal niet aan het water hoeft te liggen en dat de terreinen in waarde zullen stijgen. Het begin van de raadsvergadering was meteen sensationeel. Men begon om half 8 met een besloten zitting, en daar waren V.V.D. en Protestants Christclijken het niet mee eens. Zij wilden de zaak in de openbaarheid behandeld zien, en verlieten als protest de vergadering. Om 9 uur werd de zitting openbaar, waarop de leden (de heer Muskee C.P.N. was niet aanwezig) allen hun plaatsen weer innamen. De heer Nieuwenweg (V.V.D.) opende het debat. „Het plan van B. en W. is tech nisch wel de beste oplossing" zei hij, „en op een civieltechnisch instituut zou een examencommissie met zo'n oplossing blij zijn. Alleen zijn wij geen examencom missie, wij moeten de industrie zich laten ontplooien." De heer Nieuwenweg meende, dat B. en W. afspraken hadden gebroken, die met de N.V. Maters waren gemaakt. „Het college spreekt voortdurend over de nieuwe weg, maar hoe zit het nu met die kade?" vroeg hij. Hij meende, dat men in de Pijpkade geen weg, maar een kade moet zien. „Is de door trekking van de Pijpkade wel van belang voor de industrieën, die nog komen? vroeg hij. De heer Koger (prot. chr.) vond het maar een vreemde zaak. Eerst zeiden B. en W.: de Parallelweg is dé hoofdadcr, nu noem den ze de Pijpkade hoofdader, eerst lever de doortrekking een gevaarlijk kruispunt op, nu weer niet. „Bovendien is de oplos sing van B. en W. zeer duur" zei hij. Hij wees op de volgens hem ontstane rechts onzekerheid. „De N.V. Maters heeft op goedkeuring van het uitbreidingsplan gewacht en toen vernieuwingen uitgevoerd. Nu gaat ook een stuk grond, voor uitbreiding bestemd, ver loren. Straks vertrekt de firma nog". De heer Koger meende, dat B. en W. de bezwaren van de N.V. Maters hebben ge bagatelliseerd. Hij vond het doortrekken van de Pijpkade geen groot openbaar be lang. De antwoorden aan de twee andere firma's, waarvan de firma Schram vier meter van haar pand moet afbreken, vond hij erg vaag. „De bezwaren zijn niet weerlegd, boven dien zijn er grote financiële consequen ties" vond de heer Koger. De voorzitter, burgemeester J. G. S. Bruinsma was niet tevreden met deze rede. „Wat denkt u als raadslid nu over de bezwaren van de N.V. Maters?" vroeg hy. „Dat heb ik toch gezegd, wij zijn het met die bezwaren eens", zei de heer Koger. „Is dat duidelijk?" „Neen", vond de voor zitter. „Als uitspraak wel, natuurlijk." De heer Koger probeerde het nog eens. „Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat de bezwa ren gegrond zijn. Dit bedrijf wordt te zwaar getroffen. We hebben hier in Neder land eerbied voor de privé-eigendom. Als het algemeen belang het eist, kan daaraan een deel worden onttrokken, maar dan moet het de enig mogelijke manier zijn. Maar dit is niet de. enige oplossing. Dit is Er is weer een nieuwe politieke partij. Lijsttrekker is de 12-jarige prof Sicco Terpstra, leerling van de hoogste klasse van de Joseph Israelschnol in Assen. De naam van de nieuwe beweging is de Algemene Kinder Partij, die de vorige week in de Joseph Israelschool, domein van meester D. Huizinga, het levenslicht aanschouwde. Zij is ontstaan, omdat de leerlingen menen steeds maar weer ten achter te worden gesteld. Het begon met de leuze V(eel) V(rije) D(agen). Later werd het V(eel) V(rije) D(agen) Z(onder) H(uiswerk) en het eindigde met de A.K.P. Mijnheer Huizinga, zelf politicus in hart en nieren, nam het streven van zijn leerlingen heel ernstig en liet in de tekenles prach tige verkiezingsbiljetten maken, die nu de school sieren. Er kwam zelfs nog meer: op het bandopname-apparaat van de school werd een enthousiaste ver kiezingsrede van prof. Sicco opgenomen, aangekondigd door de U-jarige Gea Kampman. Ons zakgeld is ver beneden peil, de schooluren zijn langer dan vroeger, terwijl de volwassenen veel korter werken, verkondigde Sicco met luide stem. Een andere grief van de schooljeiLgd is dat. zij steeds maar iveer vroeg naar bed moet, zodat zij leuke radioprogramma's, bijvoorbeeld Dorus, niet kan beluisteren. Ook willen zij voortaan zelf kiezen wat er gegeten zal worden en er zal minder huiswerk opgegeven moeten worden. Daarin ver betering te brengen, is het doel van de A.K.P.aldus Sicco, die zijn rede besloot met een daverend: stemt op de A.K.P. De heer Huizinga zal dezer dagen het bandje met de complete opname in het kader van de door de regering ten behoeve van de politieke partijen gevorderde zendtijd (aldus Gea) naar een omroepvereniging zenden, die de geschiktheid om het in een heuse uitzending te gebruiken zal beoordelen. maar een secundaire weg met „allure", die heus niet zo noodzakelijk is. Bent u nu te vreden?" „Och, het is in elk geval een ver klaring", zei de voorzitter, die vervolgens de heer Alberda (P. v. d. A.) het woord gaf. „Als de voorgestelde herziening er nu niet komt, komt hij er nooit meer", zei deze. „Maar ik geloof niet, dat de zaak al rijp. is. De standpunten liggen zo ver uit elkaar, dat het niet doenlijk is de geschil len op te lossen. We moeten eerst zoveel mogelijk in het reine komen met de be zwaarden. Op dit moment kan ik mijn stem niet geven. Het was in elk geval mo gelijk geweest met de twee laatste firma's tot overeenstemming te komen". Mevrouw Allan (V.V.D.) ontkende de noodzaak van doortrekking. Bovendien ontstaat een gevaarlijk kruispunt. „Dit is alleen een schoonheidsobject" zei ze. De heerf Langendyk (K.V.P.) liet een tegenovergesteld geluid horen. Hij nam de bezwaren van de N.V. Maters op de korrel, zoals de oppositie dat met de algemeen belang-kwestie had gedaan. „Het bedryf hoeft niet aan water" stelde hy. „Het meeste vervoer van Maters is per as, zodat de angst voor dwarsverkeer ongegrond is. Dat men nu met die verbouwing zit, is de eigen schuld van de N.V., want men heeft het kantoorgebouw vlak voor de fabrieks hal gezet. Is er wel 100.000 voor betaald? Aan leges is maar voor 40.000 betaald. Men heeft zichzelf geblokkeerd". Hy be streed ook, dat een weg achterom het be drijf zou isoleren, integendeel. B. en W. aan bod De voorzitter opende de beantwoording van B. en W. „We zagen een kans de toe gang tot het industrieterrein te verbete ren. Dit terrein zal zeker honderd jaar mee moeten gaan, dit is een kwestie van lange termijn." De voorzitter zette uiteen, dat het ge vaar op het kruispunt veel was verminderd door de aankoop van de Chemica en het slopen van enkele huizen. „We moeten nu kiezen tussen: een ideaal industrieterrein of het voorbij laten gaan van een kans" zei hij. „Niet alles is wer kelijk in Maters' bezwaren. De verkeerde lay-out, zoals zij het stellen, is de hoofd zaak." Hij betoogde, dat de toegangsweg met bijbehorende werken van eminent be lang is voor de gemeente. „Moeten de belangen van een particu liere industrie nu zo zwaar wegen, dat een ideale voorziening in het uitbreidingsplan wordt verhinderd?" vroeg hij. De voorzit ter betwijfelde of het omdraaien van.de fabriek, die altijd aan de Havenstraat heeft gelegen, nu echt nodig wasi Wethouder Vessies (K.V.P.) wees er op, dat men straks met 150.000 inwoners in Beverwyk, Heemskerk en Velsen-Noord rekening moet houden. Hij kon niet zeg gen, welke industrieën er nog komen, en wat voor industrieën dat zouden zijn. Het streekplan wil verzorgingsindustrieën, maar daar heeft Beverwijk tegen gepro testeerd. De uitslag van het protest moet worden afgewacht. Hy deelde mee, dat de kosten voor kade, loswal, rijweg, trottoir, dempen 500.000 zullen bedragen. Voor Verbeek en Schram zijn oplossingen in petto. Wethouder Gerritsen (P. v. d. A.) ontken de, dat de bezwaren van de adressanten waren gebagatelliseerd. „Sommige sprekers hebben meer aandacht gehad voor de be zwaren als voor het antwoord van B. en W." zei hij. „Men moet er goed aan den ken, dat dit een zaak is voor de lange duur. Als het over tien jaar ging. lieten we het zo. Want Maters is een prachtige industrie. Jammer, dat de belangen nu parallel lopen." Hij zei, dat verschillende industriëlen het Beverwijkse industrieterrein het mooiste van Europa hadden genoemd. „We moe ten de toegang tot dat terrein zo gunstig mogelijk maken!" De heer Gerritsen vond de bezwaren van de N.V. Maters niet doorslaggevend. Hij kan nog zoveel uitbreiden als hij wil, er is ruimte genoeg. Tweede ronde Ook in de tweede ronde kwamen de ton gen in beweging, zonder dat er nog veel nieuws aan de orde kwam. Mevrouw Schmoll (P. v. d. A.) vond, dat het alge meen belang zwaarder moest wegen. „Bij alle grote werken moet een bepaalde groep het loodje leggen" zei zij. „Maar dan moe ten we die gedupeerde groep wel helpen". „Een kade en een stuk sloot maar 3Y2 meter diep kan men altijd nog aanleg gen" vond de heer Nieuwenweg. „Als men de sloot nu eens 30 in plaats van 35 meter breed maakt, kan Maters rustig uitbreiden. Een echte industrie gaat bovendien toch naar het zijkanaal A of de ringvaart (6 meter). Wacht eerst maar op industrieën, dit stukje is niet zo belangrijk". De heer Niesten (K.V.P.) bestreed de be zwaren van de N.V. Maters zoals de heer Langendijk dat ook had gedaan. „Een steekhoudend bezwaar is niet te vinden" zei hij. De heer Alberda (P. v. d. A.) vroeg B. en W. om intrekking. De heer De Ruiter (prot. chr.) meende, dat B. en W. het alge meen belang teveel idealiseren. „Voor mij hoeft een oplossing geen ideale oplossing te zijn", zei hij. „De vraag is eerst, wat de toekomst brengt". De heer De Weyer (K.V.P.) zei na rijp beraad voor te zullen stemmen, maar onmiddellijk daarop vroeg zijn fractiegenoot Ettema om uit stel. En nog een K.V.P.-er, de heer Langen dyk, zorgde toen voor de klap op de vuur pijl: „Men kan ook de Wykenierkade ne men", zei hy, „dan heeft men de Pijpkade niet eens nodig". Zoals ook halverwege de eerste ronde was gebeurd, schorste de voorzitter de ver gadering. Bij hervatting deelde hij mee, er zeker van te zijn, dat het voorstel met een grote meerderheid zou worden aangeno men. Hij vond het gezien de oppositie ech ter beter eerst met de nieuwe suggesties achter de hand nog eens te gaan praten en nieuw contact te leggen. De raad nam daarop een besluit ex artikel 36, waarin werd vastgesteld, dat een herziening van het uitbreidingsplan in voorbereiding is. Mevrouw Van der SIuis-Fintelman, lid van het hoofdbestuur van het Wereld- federalisme heeft dinsdagavond in de sioid- zaal van de Zeewijkschool te Beverwijk voor de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid een lezing gehouden over het werk en het wezen van het Wereldfedcra- lisme, dat volgens haar de enige instantie is die in staat zal blijken een oorlog te voorkomen. Mevrouw Van der Sluis beschreef het werk van de UNO in deze, dat niet geslaagd is en volgens haar niet kan slagen omdat alles geschiedt op basis van vrij willigheid. „De staten zijn niet gebonden aan een uitspraak van dit lichaam", aldus de spreekster. Het zou volgens haar niet meer mogen voorkomen dat een bepaalde staat het „veto" kon uitspreken, als de anderen zich over een bepaalde kwestie allemaal vóór uitspreken. Met enige voor beelden toonde spreekster aan. dat het noodzakelijk is dat de staten elkaar vinden. Met enige bitterheid in haar stem verweet ze de machthebbers, dat deze wel in staat waren geweest met elkander te vechten en dat men niet in staat blijkt te zijn om de vrede voor te bereiden. Het Wereld- federalisme zal de macht moeten hebben om in te grijpen in bepaalde dingen. Waar honger en andere ellende is moet dit wor den opgeheven. Het oordeel van deze in stelling moet bindend zijn voor elke staat, elke mogendheid. Eerst dan kan de mens heid komen tot een werkelijke vrede. Al het geld dat nu wordt gebruikt voor oorlogsdoeleinden, kan dan worden aan gewend om d^- miljoenenbevolking die nog gebrek lijdt, een menswaardig bestaan te geven. De heer Chr. Eggink heeft maandagmid dag in het Haarlemse Krelagehuis de eer ste periode van de gereorganiseerde ver eniging „De Tulp" afgesloten. Hij zag in zijn openingswoord terug op de vier jaren, waarin hij voorzitter was. In deze jaren is het Produktschap voor Siergewassen op gericht, waarin de vereniging na veel zoe ken en tasten, de mening van de leden op duidelijke wijze naar voren heeft kunnen brengen. Hij wees op het vraagstuk van de reserveringen, de inneming van het ab normaal, kortom: men luistert naar „De Tulp". Met de Plantenziektenkundige Dienst is een nauw contact onderhouden. „De goede wil van de dienst wettigt de verwachting, dat het nieuwe bestuur er in zal slagen een goede oplossing te vinden voor de keuring bij de export". De heer Eggink memoreerde iet feit, dat ook nog in deze periode het 'esluit is gevallen, dat er bolbloemen zullen mogen De heer K. J. Juniu? Ingerman uit Haar lem houdt donderdagavond om 8 uur een lezing voor de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Hij zal spreken over „De natuurreser vaten van Belgisch Kongo", geïllustreerd met dia's en grammofoonplaten. De lezing, die wordt gegeven met mede werking van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, wordt gehouden in „Spaarn- berg" aan de Wüstelaan. Allerwegen is dinsdag in de raad van Beverwyk betoogd, hoe blij men wel was met het rioleringsplan voor Wijk aan Zee. Vanzelfsprekend kwamen daarbij de eerste vreugdetonen uit het hart van de Wijk aan Zeeër, de heer Bol (K.V.P.), die echter toch een schaduwkantje ontdekte. „Waarom is alleen het Joodse kinderziekenhuis aange sloten?", luidde zijn vraag. Ook van andere kanten had dit bevreemding gewekt, want men vond het toch wel beter om Heliomare zo snel mogelijk aan te sluiten. Voorzitter Bruinsma maakte later dui delijk, dat volgens het rapport van open bare werken geen aansluiting zal volgen, maar volgens B. en W. wel. Waarmee de vreugde voor Wijk aan Zee compleet werd. De bijdrage voor de bewoners voor de aansluiting en het uitschakelen van de beerputten bleek volgens een antwoord op een vraag van de heer Bol op ƒ30,'e komen. De heer Koger hield een financieel be toog, maar vroeg daarnaast naar de uit watering van Wijk aan Zee naar 't strand. Van achter de tafel kon men hem gerust stellen: de verdunning is zodanig, dat men zich niet ongerust behoeft, te maken. „Heeft het college al uitzicht op finan ciering?", vroeg mevrouw Allan (V.V.D.). „Ja",, riep wethouder Gerritsen (P.wd.A.) De Beverwijkse Rennersclub „Kennc- merland" heeft in het Gemeentelijk Sport park te Beverwijk de derde rit van de win tercompetitie gehouden. De uitslagen luiden: A-klasse (36 km): 1. J. Groot 1 uur .0 sec.; 2. B. de Reus; 3. A. Lute. B-klasse (36 km): 1. P. Vleesman; 2. M Put; 3. W. Vleesman; 4. G. Hermans; 5. H. Brakenhof. C-klasse (24 km): 1. G. Tabak 39 min. i3 sec.; 2. J. Castricum; 3. J. de Ruiter. Aspiranten (18 km): 1. B. Rasch 29 min. 15 sec.; 2. Weeda; 3. G. Zonneveld. Junioren (12 km): 1. G. v. d. Winden 19 min. 58 sec. De belangstelling voor deze wedstrijden wordt elke week groter. Operaconcert in Luxor Donderdag 26 maart wordt in het Luxor Theater in Beverwijk een Italiaans Opera- concert. gegeven. Hieraan wordt onder an deren meegewerkt door de dramatische so praan Nelly Byrma en de bariton Paolo Gorin. Aan de vleugel Henk Kerkhoven. uit, „dat is juist zo mooi, de financiering is geregeld". Een kreet, die ondanks het feit, dat de klok inmiddels aankondigde dat het één uur was, toch nog veel vreugde ontketende. De heer Niesten (K.V.P.) bracht de dienst hulde voor het plan, en de heer Kaebisch (P.v.d.A.) roemde de vele initiatieven, die B. en W. ontplooien. worden geëxporteerd. Volgens hem Is dit besluit van zeer groot belang. De vereni ging zal moeten trachten de korte tijd te gebruiken om een zeer goede basis te vin den voor de verkoop in het binnenland. Men zal de heffing op de te exporteren bloemen van tulpen moeten gebruiken om de handel in kale bollen te saneren. De bloembollenkwekers zowel als de goedwil lende broeiers zouden een juiste sanering toejuichen. Men zal gezamenlijk de lasten hiervan moeten dragen. De commissie tot voorbereiding van de binnententoonstelling op de Floriade 1960 in Rotterdam is tot de conclusie gekomen, dat het publiek op de Winterflora slechts de eerste inzendingen met interesse be keek, de rest leek precies hetzelfde. Wel besteedde het grote aandacht aan het bloe- menbindwerk. Vandaar dat de tommissie de verenigingen verzocht medewerking te verlenen om op deze tentoonstelling bloem- bindwerk te kunnen tonen. De vereniging „De Tulp" zal tulpebloemen laten broeien voor dit doel. Er zullen 10.000 bloemen no dig zijn. De heren H. C. van der Loo in Noord- wijk aan Zee, Chr. van Keeken in Limmen en H. C. J. de Vroomen in Lisse zijn in het bestuur gekozen. De heer George Vree burg nam na zeer langdurige aarzeling het voorzitterschap uit handen van de heer Eggink over. Zonder slag of stoot hebben de leden van de vereniging zich verklaard voor de har- tewens van de voorzitter om nu ook het tulpenplantgoed beneden zift 9 niet meer op te kopen. De heer Eggink verklaarde dat het de bedoeling was om eerlang ook de kale tulpen in te nemen tegen een be hoorlijke prijs, zodat deze bollen niet meer naar de broeiers zouden kunnen gaan. De ze worden nog steeds als zgn. talgoed ge veild. Bovendien achtte hij het onbillijk, dat de handelaars in deze bollen geen hef fing behoeven door te berekenen in de bin nenlandse handel. Hij is van mening, dat men slechte bollen moet opkopen en ver malen en niet de goede, zoals nu gebeurt. Aan het slot van de vergadering heeft de directeur van de keuringsdiensten, de heer F. Limburg, zich verweerd tegen aantijgingen uit West-Friesland. Er is be weerd. dat de controle in West-Friesland 'zwaarder was dan in de oude bloembollen streek. Een Westfriese commissie heeft deze aantijgingen wel onderzocht, maar niet voldoende openbaar gemaakt, dat er geen bewijs gevonden is. (Van een onzer verslaggevers) ZWARTE ROOKWOLKEN UITBRAKEND is de stoomsleepboot Nestor can Wijsmuller uit IJmuiden op zijn oude dag naar de Perzische Golf vertrokken om daar een nieuw leven te beginnen in dienst van de firma J. Blankenvoort en Zoon uit Bloemendaal. „Het leven begint bij de veertigzei kapitein C. Amme- raal toen hij gistermiddag in Vlaardingen het vertreksein gaf. „Oók voor de oude Nestor!" De „Nestor" is veertig jaar geleden van de werf gelopen en heeft al die jaren trouw zijn plicht als sleepboot gedaan. De oude trouwe „Nestor" is niet als een opgekalefaterd wrak naar de Perzische Golf vertrokken, maar opgedoft van kiel tot brug. Want voor deze 6500 mijlen lange tocht, heeft het schip een verjongingskuur ondergaan. De kolenvuren werden vervan gen door oliestookinstallaties, zodat de „Nestor" op zijn veertigste verjaardag een oliestoker is geworden. Met twee pontons Het schip heeft uit Vlaardingen twee op elkaar gelaste pontons mee naar Perzië genomen. Deze pontons zullen door de firma Blankenvoort worden gebruikt voor de aanleg van een pijpleiding voor olie transport. De „Nestor" is in staat om deze lange tocht zonder bunkeren in havens te maken, omdat men de ruimte in de pontons heeft gebruikt voor het stouwen van een grote hoeveelheid stookolie. In stil water of in kleine baaien zal het schip dus uit de pontons olie kunnen bunkeren. Twaalf IJmuidenaren maken de reis met de „Nestor" naar zijn nieuwe station. Tien ervan zullen na aankomst op de plaats van bestemming per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Kapitein Ammeraal en machi nist Akkerman zullen voorlopig nog aan boord blijven om de nieuwe bemanning in te wijden in de geheimen van de oude „Nestor". Het schip zal in de Perzische Golf aan zijn nieuwe eigenaar worden over gedragen. De Haarlemse bloemenmeisjes, die in de afgelopen jaren nationale en interna tionale bekendheid hebben gekregen, zul len dit seizoen voor de vijfde keer hun charmante taak gaan vervullen. Ter gele genheid van dit eerste lustrum wordt een fotowedstrijd uitgeschreven onder het motto: „Haarlems bloemenmeisje in ac tie". De foto's kunnen genomen worden in de periode van 1 april tot 20 mei. Elke za terdagmiddag van half vier tot half vijf zul len twintig meisjes in het centrum van de stad bloemen uitdelen terwijl zij veelal ook op andere dagen bijvoorbeeld tijdens de lunchtijd in de stad zullen verschijnen. De inzendtermijn van de foto's die een minimum formaat moeten hebben van 18x24 cm. en een maximum-formaat van 30x40 cm. sluit op 25 juni. Er is 'n jury sa- Ook in Beverwijk In Beverwijk is opgericht een vereni ging van Groningers en Drenters „De Hondsrug". Op zaterdag 21 maart houdt men in ,,'t Centrum" een bijeenkomst, waarop de eigen toneelgroep het spel „Mijn vriend de professor" zal brengen. Dit stuk wordt in het Groningse dialect gespeeld. mengesteld die uit de volgende personen zal bestaan: Dick Boer, directeur N. V. Focus; D. Helffcrich, redacteur van het tijdschrift Foto; I-I. C. Croesen, journalist, J. Scholten, namens de Kennemer Foto Kring en W. van Willige, directeur van de Stichting Haarlems Bloei. De Stichting Haarlems Bloei stelt de vol gende prijzen beschikbaar: eerste prijs: zilveren legpenning met inscriptie, bene vens 100,-; tweede prijs: bronzen legpen ning met inscriptie, benevens 50,-; derde prijs: certificaat, benevens 25,-. Zeven eervolle vermeldingen, die elk met 10,- gehonoreerd zullen worden. De bekroonde foto's zullen tentoongesteld worden in de hal van het nieuwe gebouw van Haarlems Bloei aan het Stationsplein op de openingsdag, welke in juli of augus tus verwacht wordt. Blijkt dat het aantal interessante inzendingen een meer uitge breide expositie noodzakelijk maakt, dan kan deze eventueel in de Vleeshal worden ingericht. Het ligt in de bedoeling ook buitenlan ders aan deze fotowedstrijd te laten deel nemen. De voorwaarden tot deelneming worden namelijk in vier talen gedrukt. Advertentie REINIGEN VAN COSTUUMS JAPON f 3.50. f 4.—. KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4S«' Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Oosterdiep van Rotterdam; Atlas Delfzijl; Mynias, Delfzijl; Amerskerk, Antwerpen; Sirius, Rotterdam, wals- materiaal laden Hoogovens; Siracusano, Bona, erts voor de Hoogovens; Tukker, Rotterdam, kunstmest laden; Kaap Falga. Vastervik, hout lossen Zaandam; Saint Paul, Le Havre; Anna Luise. Oxeiosund; Nieuwe Waterweg. Swansea, zinkplaten voor Zaandam; Riverbank, Pepel, erts voor Hoogovens; Panayia Mautzaina, Puerto Or- daz; Ahoy, Rotterdam, waismateriaal laden; Ciu- ciad de Cucuta, Bremen; Olaf, Rotterdam; Gou- weborg, Rotterdam, waismateriaal laden; Huxter, Rotterdam; Ilebe Nobel, Londen, waismateriaal; Hinde. Londen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: La Paloma Rotterdam, kunstmest laden Mekog; Volharding. Rotterdam: Daloa, Rotterdam. Vijgendam. Rot terdam, waismateriaal laden; Pygmalion, Pernis. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Fivelborg naar Landskrona, kunstmest Mekog; Heiloo, Da genham. waismateriaal: Ellerbek, Rotterdam; Sliedrecht. Rotterdam: Kitty. Dagenham, ijijzer Hoogovens; Aralizz, Rotterdam, ledig Hoogovens; Brage. Antwerpen; Leo, Rotterdam, ledig Papier fabriek Velsen;Split. Rijeka; Oostkerk, Genua; Castor, Antwerpen, ledig Velsen: Hoogvliet., Es- bjerg: Drie Gebroeders, Bohus. zout; Lizard, Lon den; Hemelingen, Baltimore, ruw ijzer; Heriot, Leith; Dotteral, Rotterdam; Gerd. Londen: Mar griet L, Rotterdam; Kurt Arlt, Antwerpen: Lin- gestroom. Hull; Charis, Port of Spain; Eemstroom, Shoreham. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Trude K naar Kolding; Stutgard, Bremen: Amstelstroom, Londen: Sirius. Dagenham. waismateriaal. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan) VELSEN WOENSDAG 11 MAART Thalia: „Stopover Tokyo", 20 uur. Rex: „Dodenval in Dakota", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur^ Heidestraat 45: Expositie „Felison". 19 tot 21 uur. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat: Chr. Ora toriumvereniging „Looft den Heer" met „Matthaus Passion", 19.30 uur. DONDERDAG 12 MAART Thalia: „Vrouwenbungalow", 20 uur. Rex: Als woensdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als woens dag. Heidestraat 45: Als woensdag. Cultureel Gebouw, N.V.S.H. met jeugd- avond. 20 uur. Gem. vergaderzaal: Bijeenkomst Mij. tot Nut van 't Algemeen. 20 uur. Nieuwe Kerk: Als woensdag. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. Raadhuis: Spreekuur wethouder van openbare werken, 9.30 tot 12 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 11 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ge varen der Jungle". Luxor Theater, 19.30 uur: „Quo Vadis". (Eén voorstelling). De Groentenbeurs, 14.30 en 20 uur: De monstratie elektrische apparaten. DONDERDAG 12 MAART Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: jou heb ik gezondigd". „Voor

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15