ASPRO amda en het bol knak mysterie Noorwegen wil „Willem Barendsz"ook kopen voor grotere vangsttoewijzingen Exploitatiesaldo van de Rotterdamsche Lloyd is in 1958 sterk gedaald Vertrouwen in de toekomst „MARM0RA" 198.01 Wereldnieuws Weer wordt minder schraal Hoofdpijn? 2 'ASPRO'5 -ènUrfentujeeti fit. Onveranderde stand van goud en deviezen; geldmarkt krap Nederlandse vangsteisen waren „exorbitant hoog" „Elizabeth Verkoudheid? Griep? WOENSDAG 11 MAART 1959 2 NOORSE WAL VISVLOOT MODERNISEER T Inschrijving op de emissie Holl. Sociëteit op 20 maart Daggeld verhoogd met een kwart percent tot 1^2 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Directie Bandarmi jen vond nog geen nieuw werkterrein Geen bod op Lawoe door n.v. Stichts Beheer OPLEGGEN VAN SCHEPEN WORDT ONVERMIJDELIJK" WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK VERLOVINGSRINGEN Martin Uittenbogaard Hoger dividend Vromen en PairVrfabnek Doetinchem KLM-dollar!en*ng verhoogd van 17 tot 18 2 miljoen do^ar Conversie prijs 34 dollar SO TE OSLO IS DINSDAG OFFICIEEL BEVESTIGD, dat de Noorse walvismaat schappijen met steun van het ministerie van Nijverheid een bod hebben gedaan op het Nederlandse fabrieksschip voor de walvisvaart, de „Willem Barendsz". De Noorse minister van Nijverheid, Gustav Sjaastad, deelde Reuter mee, dat de onderhandelingen over de aankoop van de „Willem Barendsz'' nog gaande zijn. De heer Einar Vangstein, directeur van de Organisatie der Noorse Walvisvaartmaatschappijen (Norges Hval- fangstforbund), deelde mee, dat ook op het hoofdkwartier van deze organisatie te Sandefjord onderhandelingen inzake overneming van de „Willem Barendsz" worden gevoerd. Een Noors blad, dat in nauw contact staat met kringen van de walvisvaart, „Toenbergs blad", meldde dinsdag, dat de overneming van de „Willem Barendsz" zou bijdragen tot de modernisering van de Noorse vloot. De „Willem Barendsz" is volgens dit blad een van de modernste fabrieksschepen ter wereld. In kringen van de walvis vaart vestigde men er de aandacht op, dat de aankoop van het Nederlandse schip de positie van Noorwegen in de toekomstige onderhandelingen over de toewijzing van de vangcontingenten zal versterken. Vernomen wordt dat de Noorse regering In het koopcontract een clausule wenst te zien opgenomen, waarmee de aankoop on gedaan kan worden gemaakt indien de on derhandelingen over de vangstquota niet tot overeenstemming leiden. In Londen hebben de berichten over de op handen zijnde verkoop in rederskringen tot dc uit lating geleid dat de verdeling van 't jaar lijks vangstquota er aanzienlijk gemakke lijker door zal worden, omdat het er dan op neerkomt dat Nederland niet langer aan de walvisvangst deelneemt. Zelfs meende men te weten dat de verdeling van de vangstmaxima is vastgelopen op van Ne derlandse zijde gestelde eisen die door Noorwegen, Japan, Engeland en de Sov jet-Unie als exorbitant zijn beschouwd. Wanneer de „Willem Barendsz" door de Noren wordt overgenomen, zal Noor wegen tien walvisexpedities kunnen uitrus ten. De Japanners hebben er zes, de En gelsen drie en de Russen minstens twee. Zowel de Noorse staat als de Noorse Or ganisatie van Walvisvaartmaatschappijen neemt aan de onderhandelingen deel en deze organisatie heeft dinsdagmiddag aan het ministerie van Nijverheid meegedeeld, hoe de maatschappijen tegenover een eventuele aankoop staan. In welingelichte kringen in Noorwegen kreeg het Noorse Telegraaf Agentschap de bevestiging, dat het doel van een eventuele aankoop van de „Willem Barendsz" is bij te dragen tot een regeling voor de verdeling van de vangcontingenten in de Zuidelijke IJszee. Een eventuele aankoop zou inhouden, dat Noorwegen ook het Nederlandse vangcon- tingent zou overnemen. De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart, die zo als bekend de laatste jaren geen gunstige Advertentie depositaire officiel PARFUMERIE 99 Zandvoortselaan 75 - Heemstede Telefoon 36827 Ruime vrije parkeergelegenheid Enige banken onder leiding van de Ne- derlandsche Handel-Maatschappij n.v. stel len op vrijdag 20 maart de reeds aange kondigde inschrijving open op 2000 aan delen op naam, elk groot nominaal 1000, in de Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen n.v. te Amsterdam. De aan delen delen ten volle in de winst over 1959 en volgende jaren. Koers van uitgifte is 150 percent (geheel vol te storten). De inschrijving is uitsluitend voor hou ders van aandelen en wel in dier voege, dat drie oude aandelen recht geven op toewij zing van twee nieuwe. De claimhandel zal op de incourante markt plaatsvinden. Stor ting op vrijdag 3 april. De directie ver wacht dat ook over 1959 een bevredigend dividend zal kunnen worden uitgekeerd. Blijkens de verlies- en winstrekeningen over 1957 en 1958 bedroeg het saldo winst respectievelijk 5.225.897 en 6.918.597. Omtrent de vooruitzichten voor 1959 en volgende jaren valt nog weinig met zeker heid te zeggen. Er is geen reden om te veronderstellen dat de winst zal achteruit lopen. Het tegendeel ligt veeleer in de ver wachting, nu de inkomsten van de interest zich nog in stijgende lijn blijven bewegen. Aanhoudend krappe geldmarkt De spanning, die sinds enige dagen op de geldmarkt was ontstaan en die men aan vankelijk had aangezien als te zijn van tijdelijke aard, heeft tot een krapte geleid die het gisteren noodzakelijk maakte het tarief van daggeld met een kwart percent te verhogen. Nadat het verscheidene weken op VA percent heeft gestaan, is het tarief nu weer 1% percent geworden. In kringen van de geldmarkt was men hierover niet verwonderd, aangezien in feite het tarief reeds 1% percent was, en V/n percent zuiver als nominaal werd beschouwd. E.E.G.-expositie te New York De burgemeester van New Vork Robert Wag ner heeft bekendgemaakt dat de Europese Econo mische Gemeenschap met een expositie zal deel nemen aan de wereldhandelsbeurs, die in mei te New York zal worden gehouden. Dit zal niet al leen een expositie van de Euromarkt zijn. maar een gezamenlijke expositie van de E.E.G.. de E.G.K.S. en Euratoom. Leden van de commissie der E.E.G. zullen tijdens de beurs met leidende persoonlijkheden van de Amerikaanse industrie en het bankwezen de doelstellingen van de Euro- markt bespreken en de voordelen uitleggen aan dé industriëlen van andere landen. Nieuw schip voor K.N.S.M. Een nieuw motorvrachtschip van de K.N.S.M. is in de haven van Amsterdam aangekomen. Het is het m.s. ..Mynias", dat na een geslaagde proef tocht op de Eems maandag door ir. W. H. Kruyff, een der directeuren van de K.N.S.M., van de bouwwerf werd overgenomen. De „Mynias" is gebouwd door E. J. Smit en Zoon's Scheepswer ven n.v. te Westerbroek (Groningen). resultaten boekte, heeft tijdens de jongste onderhandelingen met de andere landen, die de walvisvaart beoefenen, een on evenredig groot contingent geëist, aldus het N.T.A. De „Willem Barendsz" heeft de laatste jaren met veertien jagers ge werkt, maar Noorwegen, dat zelf over moderne jagers beschikt, heeft nauwelijks belangstelling voor het overnemen van de Nederlandse jagers. De Bandar Rubber Maatschappij n.v. en de Bandar Oliepalmen Cultuur Maat schappij n.v. hebben tot nu toe in het bui tenland niet die optimale omstandigheden aangetroffen, die een investering zouden rechtvaardigen, aldus werd van be stuurszijde desgevraagd medegedeeld in dc jaarvergadering. De maatschappijen, die beide onder dezelfde directie staan, heb ben inderdaad enige projecten afgewezen. Op het ogenblik worden besprekingen ge voerd over twee objecten. Als termijn waarbinnen een beslissing over de n.v.'s zal worden genomen werd van directiezijde een periode van 2 jaar genoemd. Indien geen geschikte objecten gevonden worden, ligt het in de bedoeling tot gedeeltelijke terugbetaling op het uit staande kapitaal over te gaan. Het be stuur tracht een oplossing te vinden ten bate van aandeelhouders, die niets voelen voor nieuwe plannen. Toegegeven werd dat Noorse aandeelhouders een „working majority" hebben in de Bandar Rubber. Of dit ook het geval is in de Bandar Olie- palmen is onbekend. Ook bij een eventue le terugbetaling zullen de vennootschap pen worden voortgezet en niet onmiddel lijk worden geliquideerd. De onkosten zullen in 1959 voor beide maatschappijen tezamen minder dan de helft van die over 1958 bedragen. Verle den jaar werden zij nadelig beïnvloed door personeelskosten in Indonesië en ook in Nederland. In 1959 komen de eerste ge heel te vervallen. In Nederland zullen de kosten verminderd worden. In verband met de inmiddels gepubli ceerde berichten betreffende nationalise ring en schadevergoeding vanwege de of ficiële organen der Indonesische regering, heeft de n.v. Stichls Beheer besloten voors hands af te zien van het door haar gean nonceerde aanbod aan houders van certifi caten respectievelijk aandelen in de n.v. Cultuurmaatschappij Vereenigde Lawoe Ondernemingen. De n.v. Stichts Beheer had in januari aangekondigd dat zij een bod zou uitbren gen op de aandelen respectievelijk certifi caten van aandelen in de Vereenigde La woe Ondernemingen van 6 percent. Advertentie Vlug 'ASPRO' en U bent er weer bovenop! 'ASPRO' helpt direct. Onschadelijk voor Uw maag. DE KONINKLIJKE ROTTERDAMSCHE LLOYD N.V. heeft over 1958, blijkens het verslag, een saldo exploitatierekening behaald van 23,2 miljoen (v.j. 47,0 miljoen). Het saldo interestrekening bedroeg 5,5 miljoen 5,3 miljoen) en de opbrengst verkoop schepen boven de boekwaarde beliep 1,9 miljoen 1,2 miljoen). Inclusief het saldo vorige rekening ad 32.162 beliepen de totale inkomsten 30,7 miljoen 53,5 miljoen). Na diverse voorzieningen, waaronder afschrijving op dc vloot ad 25,6 miljoen 26,9 miljoen) en toevoeging aan de reserve voor diverse doeleinden ad 1,9 miljoen 14,7 miljoen), is voor dividenduitkering beschikbaar 3.175.200 4.961.250). Aan de reserve voor vernieuwing en herstel der vloot wordt dit jaar niets toegevoegd 4,3 miljoen). Zoals bekend, wordt een dividend voorgesteld van 8 percent (12'/2 percent) over het onveranderde kapitaal van 39.690.00. Dc maat regelen die verschillende landen, waaronder Amerika, ter instandhouding van de eigen koopvaardij hebben genomen, tastten het arbeidsterrein van de traditionele zeevarende landen ernstig aan. Deze situatie dwingt de directie tot haar leedwezen een minder optimistisch verslag uit te brengen. De vastbesloten wil om nieuwe wegen te vinden, gepaard aan nieuwe initiatieven, doet haar vertrouwen in de toekomst houden. Het vrachtvervoer naar en van Indone sië was belangrijk kleiner. Ook de andere lijnen van de maatschappij werden hier door getroffen. Als gevolg hiervan vonden niet alle schepen bij voortduring emplooi. In de nabije toekomst zal het opleggen van schepen echter niet te vermijden zijn. Daar het ladingaanbod naar Indonesië be langrijk achteruitliep werd het aantal af vaarten in de Europalijn ingekrompen. Niettemin werd toch veelvuldig met wan ruimte gevaren. In thuisvarende richting vertoonde zich hetzelfde beeld. Het ver slag vermeldt met voldoening, dat met in gang van september enige uitbreiding van de rechten in de Far Eastern Freight Con ference werd verkregen. Hierdoor is het mogelijk geworden een aantal schepen te Hamburg. Bremen en Antwerpen ook te laten laden voor Malakka, Singapore, Bangkok en de Philippijncn. De resultaten van de Java-New Yorklijn, een gezamen lijke dienst met andere maatschappijen, waren geenszins bevredigend. De Java Pa cific and Iioegh Lines leverden een be- .j V29b9dV SXjj.'Ct C!è3 ri9 ilfif j DE WEEKSTAAT van de Nederlandsche Bank per 9 maart laat een zeer bevredi gende inkrimping zien van de biljettencirculatie. Deze is verminderd met bijna 114 miljoen en daarmee beland op 4164 miljoen. Als deze ontwikkeling zich voortzet in de lopende week, kan spoedig het normale niveau weer bereikt zijn. Daarna echter moet weldra weer de invloed van de nieuwe ultimo verwacht worden, die deze maand vroeger zal komen dan gewoonlijk in verband met het Paasfeest. De inkrimping van de circulatie heeft haar weerklank gevonden in het saldo van de banken in Nederland, die opgelopen zijn met bijna 120 miljoen tot 615 miljoen. Hiermee zijn de banken eindelijk boven het verplichte kasgemiddelde gekomen dat becijferd wordt op 560 miljoen. Zij zullen hard moeten werken, zo is de indruk in geldmarktkringen, om de achterstand in te lopen. Het is uiteraard in het nadeel van de banken dat de deviezenvoorraad geen ver dere toeneming laat zien. Men acht het iet wat teleurstellend, dat wederom de stand van goud en valuta samen onveranderd is gebleven. Men heeft dan ook de indruk dat er behoorlijke bedragen aan deviezen het land uitgaan ten behoeve van diverse doeleinden. De goudvoorraad is toegenomen met 10 miljoen ten kosie van de convertible de viezen. De netto deviezenreserve staat nu op 938 miljoen tegen vorige week 949 miljoen. Openmarkt-operaties door de ban ken hebben niet plaatsgevonden. De daarop slaande post „Papier door de bank gekocht" bleef onveranderd Evenmin heeft de bank papier in disconto genomen. Voorschotten namen toe met een kleine 2 miljoen. De schatkist zag haar saldo vermeerderen met ruim 8 miljoen. Wel heeft de staat pro messen afgelost ad 67 miljoen en biljet ten afgegeven ad 10 miljoen, maar de belastingen hebben kennelijk voor aanvul ling gezorgd, zodat een verbetering van het saldo volgde. De post „andere ingezetenen" is met ruim 9 miljoen verminderd. De geldmarkt maakt een moeilijke tijd door die. naar men aanneemt, zeker tot 18 maart zal aanhouden. Dan krijgt de markt weer een flinke stoot uit hoofde van f 130 mil joen aan vervallende promessen. Inmiddels heeft men vandaag besloten het tarief van daggeld te verhogen tot IV2 percent. Maar ook dit tarief is betrekkelijk nominaal; 1-K percent zou reëler zijn. Advertentie koopt men bij de VERLOVINGSRINGENSPECIALIST SCHOTERWEG - HAARLEM - TEL. 16261 langrijk minder gunstig resultaat op dan 1957. Europa L\jn Zoals reeds in het vorige jaarverslag vermeld, werd in verband met het groten deels wegvallen van het Nederlandse ver voer op het Verre Oosten besloten het m.s. Willem Ruys uit die dienst terug te trekken. Toen dan ook de Willem Ruys op 10 mei te Rotterdam meercie, kwam daarmede een einde aan de geregelde passagiers- en mail dienst. welke, slechts onderbroken tijdens de tweede wereldoorlogen, sinds 1875 onder onze vlag tussen Europa en Indonesië vice versa werd onderhouden. Het overblijven de Eurooa Lijn-verkeer werd waarge nomen door onze vrachtschepen met passa- giersacco: imodatie, tei vijl ook het m.s. Sibajak, zij het slechts in thuiskomende richting, in deze dienst gehandhaafd bleef Alle schepen m deze diensten vervoerden evacués, hetgeen vooial voor de beman ningen van onze vrachtschenen. welke met toestemmnig van de Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart belangrijk boven hun capaciteit bezet weruen. een zware be lasting vormde. Het m.s. Willem Ruys maakte gedurende de zomermaanden drie cruises, waarvan dc financiële resultaten slechts mati" waren; deze cruises werden gevolgd door twee extra afvaarten in de A Bedrijf goed van orders voorzien Het boekjaar 1958 is voor Vromen en Papierfabriek „Doednchcm" n.v. te Doe- tinchem een gunstig jaar geweest. Het se'flo van de goedere-"-»kening bedraagt 2 662.176 (v.j. J 2.135 526). Afgeschreven werd 597.564 525-618). Na aftrek van kosten bedraagt de netto-winst f 1.022.866 795.983). Op de 14 april te houden algemene ver gadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld uit de winst te reserveren: voor belastingen 470.000 300.000). toe te voegen aan de reserve investeringen 250.000 250.000) en aan de algemene reserve 20.199 14.510). Voorts zal aan de algemene vergadering van aandeelhou ders worden voorgesteld de volgende divi denden uit te keren- 12% (100 0, naar keuze in contanten of in 6% 15-jarige obligaties a pari) op de gewone aandelen en 11% (9%. naar keuze in contanten of in 6% 15-jarige obligaties a pari) op de prioriteits-aandelen, van welke dividenden op de gewone aandelen 7 en op de prio riteitsaandelen 6% betaalbaar zal worden gesteld in contanten en 5 uitgekeerd zal worden jn gewone aandelen a pari. Voor de in verband met deze dividenduitkering te plaatsen nieuwe aandelen zal officiële no tering ter beurze van Amsterdam worden aangevraagd. De eerste maanden van 1959 zijn voor de vennootschap gunstig geweest. Alle afdelingen van het bedrijf zijn goed van orders voorzien. 40. „Kijk Pat, ik heb de sigaar van profes sor Kalker teruggevonden!", zei Panda trots, „nu kunnen we misschien het mys terie van zijn verdwijning oplossen". „Be gin je weer met je haastige gevolgtrek- kingens?", vroeg Pat korzelig. „Hoe vaak heb ik je al niet gezegd, dat een goede de tective niets zegt, voor hij zeker van zijn zaak is? Bekorrah! Waarom denk je, dal het dat bolknak van de professor is?" „Kijk maar naar die rook", antwoordde Panda, die is taai als rubber. Dit kan dus geen gewone sigaar zijn". „Maar alle ongewone sigarens hoeven nog niet van professor Kalker te zijn", antwoordde de speurder scherp. „Laten we dus geen haastige ge volgtrekking ens maken en eerst eens dat rook onderzoeken". Hij greep een van de duurzame rookkringen, die de sigaar af stootte en bekeek deze aandachtig door zijn vergrootglas. „Het rook is niet nor maal", stelde hij scherpzinnig vast, „hieruit volgt, dat de sigaar ook niet normaal is. Dus zou het wel eens de sigaar van profes sor Kalker kunnen zijn. Maar voor ik dit vaststel, moet ik meer aanwijzingens heb ben". De grote detective zou weldra meer aanwijzingen krijgen, want daar naderden de geheimzinnige dikzak en zijn helper. Hun ogen waren strak op de sigaar ge richt, die Panda in de hand hield Europa-Canada Lijn. Gedurende die tijd werd het voorbereidende werk verricht voor de ingrijpende verbouwing nodig voor het nieuwe emplooi. Op 19 september werd het schip in het dok bij Wilton-Fijenoord opgenomen ter verbouwing voor de Rond de-Wereld-dienst. Het m.s. Sibajak werd het gehele ver slagjaar in de rond-de-wereld-dienst ge handhaafd en had steeds een goede bezet ting. Het m.s. Willem Ruys is na het ge reed komen van de verbouwing, eveneens beste; voor de Rond-de-Wereld-dienst. De firma Pierson, Heldring en Pierson heeft omtrent dc vandaag ter beurze te in troduceren dollarlening van de K.L.M. de volgende gegevens verstrekt: de 4?4 percent lening beloopt I8V2 miljoen dollar, waarvan in Nederland 6 miljoen dollar worden ge plaatst. De emissieprijs bedraagt 100 per cent New York usance. (Oo-spronkclijk zou 17 miljoen dollar worden geplaatst. Red.) De datum van storting is voor Nederland en Amerika 17 maart. Het te storten be drag per 1000 dollar is 3777,25 inclusief 1 rente. Per 100 dollar moet gestort wor den 377,73 inclusief 10 cent rente. Bij vervroegde aflossing bedraagt de koers het eerste jaar 104 v j percent, het volgende jaar 104,43 percent: vervolgens gaat de ailos- singskoers elk jaar naar beneden met 0.32 pereent. Voor het jaar beginnend op 15 maart 1973 is de aflossingskoers gedaald tot 100.27 percent, terwijl van 15 maart 1974 af a pari zal worden afgelost. De conversie- prijs bedraagt 34 dollar per aandeel van 100 gulden. Advertentie vmmammm het 100 zuiver wollen machinaal Smyrna Karpet van zeer bekend fabrikaat, een hoogpolig klasse karpet, dat jaren en jaren meegaat. 200x300 thans 225x325 thans KRUISSI RAAI 11 HAARLEM TELEF. 11491 Tegenstelling. Het in Londen verschijnen de blad „Police Review" belichtte van daag enkele vreemde aspecten van de Britse wetgeving. „Als iemand een paard steelt kan hij veroordeeld wor den tot 14 jaar gevangenisstraf. Steelt hij daarentegen een luxe auto of een karrevracht whiskey ter waarde van tienduizenden guldens, dan krijgt hij hoogstens vijf jaar.. Een nieuwe bena dering van de strafwetgeving op dief stal lijkt voor de hand liggend." Juwelen. Sir Bernard en lady Docker heb ben 15.000 pond (ruim anderhalve ton) uitgeloofd voor aanwijzingen die de ju welen van lady Docker zullen terug brengen. Voor een waarde van 150.000 pond (ruim anderhalf miljoen gulden) aan juwelen is maandagavond uit de Rolls Royce van lady Norah gestolen. De Dockers dineerden op dat ogenblik met vrienden in een hotel te Southamp ton. Aannemer. De New Yorkse aannemer, Sol Atlas, die bouwwerken ter waarde van ruim 400 miljoen gulden op zijn naam heeft staan, heeft een bedrag gelijk aan 2.500.000 gulden geboden voor Ellis Island Ellis Island in de New Yorkse haven diende vroeger voor de ontvangst van immigranten. Hij wil er aanleggen: een hotel, een volkenkundig museum, motels, een zwembad, tennisbanen, een ijsbaan, een openlucht „concertzaal" en een talenschool voor immigranten. Neergestort. Achttien personen zijn dins dag om het leven gekomen toen een Catalinavliegboot van de Braziliaanse luchtmacht in de Amazone neerstortte dichtbij de stad Curralinho, 180 km. ten noorden van Belem. Het toestel ver voerde dertien officieren als passagiers en vijf bemanningsleden. Kleintjes. De V.S. hebben het vorig jaar tien ,.baby"-kernwapens beproefd, al dus meldt de Amerikaanse commissie voor kernenergie. Het kleinste be proefde wapen had een explosieve kracht van slechts één ton t.n.t. en de andere tot 200 ton t.n.t. De atoombom die in 1945 boven Hirosjima werd uit geworpen had een kracht van 20.000 ton t.n.t. Kuip. De blauwe plastic badkuip, die de Russische premier Kroesjtsjev bij zijn bezoek aan de Britse afdeling van de jaarbeurs te Leipzig zozeer heeft be wonderd, zal een plaats in het Kremlin krijgen. „De heer Kroesjtsjev heeft het aanbod, dat wij hem hebben gedaan, aanvaard", aldus werd dinsdagavond door een vertegenwoordiger van de Britse maatschappij, die de kuip had vervaardigd, verklaard. Veronica. De Fransen hebben dinsdag op hun proefbasis in Colomb Bechar in de Sahara een tweede experimentele raket van het type „Véronique" afgeschoten De serie proeven, die zondag begon, is bedoeld om de fysische en chemische verschijnselen in de hogere luchtlagen te bestuderen. De raketten van het type „Véronique" kunnen een hoogte van ongeveer 250 km. bereiken. Tekortkomingen. Het centrale partijcomi té van de Tsjechische communisten heeft dinsdag de „ernstige tekortko mingen" op landbouwgebied in Tsje- chóslowakije gelaakt en besloten tot nieuwe maatregelen om deze op te hef fen. In de. eerste drie jaar van het hui dige vijfjarenplan is de landbouwpro- duktie slechts zes percent vooruitgegaan terwijl men op 18 pet. had gedoeld. Smokkelaars. Een Nederlandse scneeps- kapitein uit Rotterdam is dinsdag door de rechtbank in Kopenhagen veroor deeld tot een maand gevangenisstraf en een boete van 10.413 kronen (ruim 6.000 gulden). Hij was schuldig bevon den aan de smokkel van 50.000 Ameri kaanse sigaretten. Daarvan worden ook verdacht een andere scheepskapi tein en een scheepskok. Gered en aangehouden. De Italiaanse po litie heeft dinsdag een Nederlander en een Duitser aangehouden, die met een gestolen bootje op weg waren naar Joe goslavië. Zij raakten op de Adriatische zee in moeilijkheden en werden door een douaneboot gered en naar Triëst gebracht. De Nederlander (Reuter geeft zijn naam als Dirk Wink) en de Duitser verklaarden, dat zij zonder visa via de Balkan en het Nabije Oosten naar Afri ka wilden trekken. Behouden. Bij Mountain Home in de Ame rikaanse staat Idaho zijn dinsdag in de lucht twee grote zesmotorige straal- bommenwerpers met elkaar in botsing gekomen. De toestellen konden behou den landen. Geen der inzittenden werd gewond. Een hogedrukgebied, dat ons enkele da- wordt aangevoerd komen weer opklarin gen zuidoostelijke wind heeft gebracht, gen voor, maar deze lucht is iets vocn- trekt over Rusland langzaam verder naar tiger, zodat het weer een minder schraal het oosten weg. Tussen IJsland en Groen- karakter krijgt, land ligt een vrijwel stationaire depres sie. In het front van deze depressie ont stond gisteren bij de Azoren een kleine storing, die, in betekenis toenemend, over Ierland naar het noorden trekt. Het zuide lijke gedeelte van dit front drong van morgen met enige regen Engeland en West-Frankrijk binnen. Het zal in de ko mende nacht over ons land strijken en plaatselijk wat regen brengen. De neer- WEERRA PPORTEN zijn. Vanwege de bewolking zullen de temperaturen niet meer zo laag worden als in de vorige nachten. Na het passeren van het front ruimt de wind naar zuid tot zuidwest. In de lucht die uit deze richting Donderdag 12 maart Zon op 7.04 uur, onder 18.37 uur. Maan op 8.08 uur, onder 22.06 uur. Maanstanden 17 maart 24 maart 31 maart 16.10 uur 21.02 uur 12.06 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 maart Hoog water 5.03 en 17.13 uur. Laag water 0.45 en 13.06 uur. Donderdag 12 maart Hoog water 5.34 en 17.48 uur. Laag water 1.16 en 13.39 uur. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen ouiten- 00 en binnenland heden c morgen 7 uur Neerslag 25 a 1 laatste 24 uur si I Den Helder onbewolkt ozo 3 0 Ypenburg onbewolkt ozo 2 0 Vlissingen half bew. ozo 5 0 Eelde onbewolkt ozo 0 0 Twente onbewolkt O 2 0 De Bilt onbewolkt zo 3 0 Eindhoven onbewolkt ozo 2 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt ozo 4 0 Helsinki zwaar bew. nw -6 0 Stockholm onbewolkt windst. -6 0 Oslo half bew. zw -7 0 Kopenhagen licht bew. ozo 0 0 Aberdeen geheel bew zo 6 0 Londen geheel bew. zzo 7 0 Amsterdam onbewolkt ozo 3 0 Brussel zwaar bew. z 7 0 Luxemburg zwaar bew. O 2 0 Parijs half bew. zzo 6 0 Bordeaux geheel bew. z 10 0 Grenoble onbewolkt windst. 2 0 Nice licht bew. nnw 8 4 Berlijn licht bew. 0 -1 0 Frankfort half bew. no 0 0 München geheel bew. 0 -0 0 Zürich mist windst. 1 0 Genève onbewolkt zzo 3 0 Locarno geheel bew. nnw 6 0 Wenen geheel bew. 0 -0 0 Innsbruck geheel bew. w 1 0 Rome regen wzw 11 Ajaccio regen wnw 12 0 Madrid motregen wzw 11 0,2 Maiiorca licht bew. windst 6 0 Algiers zwaar bew. wzw 13 9

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2