Daders van roofoverval op winkelierster gepakt CIUMB0 EN ZIJN AVONTUREN O verbesteding vermijden bij opleving der bedrijvigheid Geheim rond Leonoor Agenda voor Haarlem Buit was bestemd om houder van snackbar aan geld voor uitbreiding te helpen ACCORDEONS 5 Gave vertoning Reclame-televisie wordt door combinatie voorbereid De radio geeft donderdag T elevisie pro gramma Examens „Nestor" en „Simson" snel len stuurloze Brit te hulp «ScAeJJer EERSTE KAMER Provinciale bijdragen voor dorpshuizen Nieuwe hoogleraar door Daniel Gray WOENSDAG 11 MAART 1959 In bijna dezelfde bezetting als waarmee „De kamer, waarin wij leven" indertijd ten tonele werd gebracht, verscheen het dins dagavond op ons beeldscherm. Dat ge beurde in het AVRO-programma. Wij denken dat de AVRO daarmee vele rooms- katholieke kijkers aan zich heeft verplicht, want al breekt de schrijver van „De ka mer, waarin wij leven", Graham Greene, radicaal met dat soort orthodox katholi cisme, waarvan ook de jonge oratie zich heeft afgewend, hij brengt h gen- lijke thema, de barmhartigheid G-Js en zijn genade, op een wel specifiek katho lieke wijze in het geding. Daaraan is de persoonlijke ervaring van de auteur niet vreemd: hij is immers zelf tot het katho licisme overgegaan. Hoe het ook zij, regis seur Ton Lensink heeft zijn collega's bij de K.R.O. een intelligent geconstrueerd drama afgesnoept, hij steunde de AVRO bij haar pretenties de waarlijk nationale omroep te zijn èn, waar het om ging, hij bezorgde ons ruim anderhalf uur televisie toneel van sterke innerlijke beleving, die zeer vaak op het scherm uitstraalde, al kon ook Lensink de gedachtenfabrikant Greene niet de baas. „De kamer, waarin wij leven" hangt het drama eigenlijk op aan de gedachte, niet de gedachte aan het drama. De verwerking in emoties is nogal gekunsteld. Alles hangt af van de speel- kracht der vertolkers en de manier, waar op de regisseur actie maakt van wat meer op een discussie dan op een dialoog lijkt. Tegen het einde breekt pas het gevoel door, resulterend in een wanhoopsdaad. Wie er zich de inspanning voor wil ge troosten dat einde te halen, beleeft de ont moeting van de mens met het mysterie van de liefde Gods. Daar is Greene op zijn best, zelfs al werkt hij met gevaarlijke effecten. Lensink slaagde erin een span ning op te roepen, die ook in die slot akkoorden een climax bereikte. Hij cou peerde vaak doeltreffend èn in de tekst èn in het spel met het beeld. Hij vond op zijn weg een bijzonder fijnzinnig instru ment voor Greene's bedoelingen: Ineke Brinkman, die de rol van het meisje Rose zeer integer speelde. Ko Arnoldi, Magda Janssens, Lize Servaes en Andrea Dom burg gaven haar in alle eenvoud doel treffend partij. Kees Brusse deed het min der, wat te vrij naar onze smaak. Al met al was het een 'goede, uiterlijk sobere, innerlijk heel gave vertoning. Beeldschermer Drie grote Nederlandse reclameadvies bureaus hebben in afwachting van de din gen, die komen zullen een voorkeursover eenkomst afgesloten met Marten Toonder Film n.v. in Amsterdam en n.v. Multifilm in Hilversum voor het vervaardigen van televisie-reclamefilmpjes. De drie reclamebureaus zullen elk een staf'van deskundigen hebben om te advi seren over televisiereclame en het even tueel ontwerpen van filmpjes. Deze zoge naamde creatieve televisieafdelingen zullen nauw samenwerken met de genoemde filmproducenten aan wie bij voorkeur de produktie der filmpjes zal worden gegund, zolang hun capaciteit dit toelaat. Ander zijds is overeengekomen, dat een cliënt van een der bureaus naar zijn wens een andere producent kan kiezen. De filmmaatschappijen hebben afge sproken, dat Marten Toonder in hoofdzaak tekenfilms zal maken. Thans worden, ge zien de onzekerheden over het invoeren van commerciële televisie, nog geen films voor Nederlands gebruik vervaardigd, wel echter voor buitenlandse opdrachtgevers. Aannemende, dat de geruchten juist zijn en ons land te zijner tijd in totaal zes minuten per dag reclame-uitzendingen krijgt,, zou een behoefte aan ruim vier duizend reclamefilms van een halve mi nuut vertoningstij d kunnen ontstaan. Aangezien deze films doorgaans enige keren kunnen worden gebruikt, zou de behoefte op vijfentwintighonderd stuks per jaar kunnen komen. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Gram. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 Uit het bedrijfs leven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoreci tal. 14.30 Alles op één kaart. 15.25 Sopr. en piano. 15.45 Voordr. 16.05 Gram. 16.35 Idem. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Gevar. muz. 18.45 Sportpraatie, 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Nederland stemt. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. van New York. 23.16- 2.00 Nederland stemt (verv.l. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00-2.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Waarom? caus. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koorconc. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Gram. 15.20 Kamerork. en solist. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Strijktrio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Concertorkest. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws. 19.10 Op de man af. 19.15 Clavecimbelrecital. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Periodiekenparade. 20.10 Gram. 20.15 Verkiezingsuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—2.00 verkiezingsuitsl. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Volksmuz. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. (Tussen 16.00 en 17.00 Wielerwedstr.). 16.02 Kamerorkest. 16.45 Pianorecital. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse volksliederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verz.progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20.20 Kunstrubriek. 20.45 Scherzo. NTS: 21.30 Verkie zingsuitslagen. Leiden Apothekersexamen: mej. E. Rössner. Den Haag: mevr. Kwee Liem, Leiden; mevr. N. W. Ploos van Amstel-Malefeyt, Leiden; Khoe Teng Hian, Leiden. De roofoverval op de 67-jarige mej. C. Belles, eigenaresse van een kruideniers winkel aan de Bankastraat 22 te Amster dam-Oost, die zondagochtend aan han den en voeten gebonden, dood in haar bed werd aangetroffen, is gepleegd door twee jeugdige Amsterdammers, de 18- jarige Piet H. en de 24-jarige schilder M. van G., die beiden tot een groepje van jongelieden behoorden, dat in de af gelopen veertien dagen ettelijke inbra ken heeft gepleegd. Het plan bestond om nog deze week in de binnenstad een man te overvallen, die gewoonlijk 's avonds laat een groot bedrag aan geld wegbrengt. Er zijn totaal vier verdachten gearres teerd, waarvan er gisteravond nog één, de 28-jarige W. van V., exploitant van een snackbar, iedere schuld ontkende. De vierde verdachte is de 18-jarige lood gieter A. de H. Het bleek de politie bij haar onderzoek al dadelijk, dat de daders beginnelingen waren. Zij hadden bijvoorbeeld opzettelijk een schuifraam van een belendend school gebouw opengeschoven en wat plantjes ka pot gegooid om de recherche de indruk te geven, dat zij door dit raam naar binnen waren geklommen, hetgeen niet was ge schied. Zoals de meeste misdadigers maakten zij echter enkele fouten. Zij hadden in de voorgaande twee weken reeds vier inbra ken gepleegd, waren daarbij steeds aan de achterzijde de huizen binnengedrongen. Hetzelfde deden ze in de winkel van mej. Belles. Dit was het eerste houvast van de re cherche. De tweede fout die zij maakten was dat zij op de zolderverdieping van de school een dakraam open hadden gela ten, waardoor de recherche ontdekte, dat zij over het dak van de school waren bin nengedrongen. En dat kon alleen wanneer ze via een naburige woning over de daken waren gekomen. Van de vier reeds eerder gepleegde in braken was er één een week eerder uit gevoerd in een huis aan de Mauritskade vlak bij de snackbar van W. van V. Reeds toen koesterde men enige verdenking te gen deze Van V., omdat men meende te mogen aannemen, dat de daders via zijn snackbar het huis waren binnengekomen. Zonder dat Van V. of zijn vaste klanten het merkten werd de snackbar de hele week in de gaten gehouden. Daarbij bleek, dat Van V. 's avonds steeds een groepje jongelieden ontving, bij wie twee jongens waren, die enige tijd geleden onder ver dachte omstandigheden 's nachts door re chercheurs op de Oude Schans waren aan gehouden, maar moesten worden losgela ten wegens gebrek aan bewijs. Eén yan deze twee jongens was Piet. H. en die woondein de Bankastraat. Toen zondag bekend werd dat mej. Bel les in de Bankastraat was overvallen be sloot de politie deze twee jongens te ar resteren. De rechercheurs die hen destijds al eens hadden aangehouden, wachtten bui- De zeeslepers „Nestor" en „Simson" van Bureau Wijsmuller in IJmuiden zijn van morgen het Britse vrachtschip „Benmac- dhuiz" te hulp gesneld, dat op negentig mijl ten westen van IJmuiden stuurloos ronddreef. Er staat een krachtige ooste lijke bries. Het Britse vrachtschip, dat in 1948 werd gebouwd, 7845 ton meet en eigendom is van de Ben Line van W.Thomson in Edinburgh, verzocht vanmorgen omstreeks tien uur dringend sleepbootassistentie. ten de snackbar net zo lang tot het twee tal verscheen. Dat geschiedde om half acht 's avonds. De knapen werden in de kraag gegrepen en terstond van elkaar geschei den. 's Nachts na sluitingstijd werd ook de houder van de snackbar gegrepen en opgesloten. Bijna de gehele maandag werden zij apart verhoord en hoewel zij ontkenden waren hun verklaringen op zoveel punten tegenstrijdig, dat het er steeds slechter voor hen ging uitzien. Maandagmiddag werd de vierde verdachte, de 18-jarige A. de H., gearresteerd. Volgens de recherche heeft deze jongen slechts een vrij passieve rol gespeeld. De recherche beschouwt de exploitant van de snackbar als de man die de jon gens tot misdrijf heeft aangespoord. Hij wilde zijn zaak uitbreiden of een tweede kopen en had geld nodig. Daarvoor poog de hij de jongens, die voor enkele honder den guldens voor verteringen bij hem in de schuld stonden, te gebruiken. De vier inbraken hadden niet veel opgeleverd. Toen kwam Piet H. met de mededeling, dat in zijn straat een kruidenierster woon de, die er warmpjes bijzat. Een inbraak zou zeker 3000 opleveren, dacht hij. Eerste plan mislukte Wat mej. Belles drie dagen voor haar dood aan haar overbuurman vertelde, na melijk dat er 's avonds twee onbekende mannen hadden aangebeld, doch dat ze niet had durven opendoen, blijkt juist ge weest te zijn. Het waren twee van de vier verdachten en het was op donderdagavond. Als zij had opengedaan zouden ze haar toen reeds hebben overvallen. Ze hadden toen een alarmpistool op zak. Onverrichterzake keerden ze die avond terug naar de snackbar, waar een ander plan werd beraamd. Zaterdagavond om streeks 11 uur gingen Piet H. en M. van G., samen met de twee andere verdachten die buiten bleven wachten, naar de Ban kastraat. Piet ging zijn ouderlijk huis bin nen en constateerde dat de bewoners van de zolderverdieping bij zijn ouders naai de televisie zaten te kijken. Hij klom. zon der dat iemand het merkte met Van G. het dak op. Beiden droegen handschoenen. Zo kwamen ze op het dak van de school, lieten zich door het dakraam naar binnen zakken en openden in het klasselokaal aan de straat het schuifraam. Het raamkoord, waarmee ze later de oude vrouw vastbon den, sneden ze af. Vervolgens braken ze een deur open, waardoor zij de achterkant van de kruidenierszaak konden bereiken en verlieten de school door de gewone straatdeur, die ze op een kier lieten staan. Daarna sloten zij zich bij de twee anderen aan en keerden terug naar de snackbar. Via de schooldeur (als die tenminste nog open stond) zouden ze later naar binnen gaan en de politie zou denken, dat ze door het schuifraam waren binnengekomen. Al dus zou de verdenking niet op de vlakbij wonende Piet H. vallen. Gemaskerd Ze bleven tot drie uur in de snackbar, waarna Piet H., Van G. en waarschijnlijk ook de exploitant zich opnieuw naar de Bankastraat begaven. De laatste ontkent dit tot dusverre. De schooldeur stond nog open, de twee jongens traden binnen en sloten de deur achter zich. Zij zetten bei den een masker op, trokken met gehand- schoende handen de deur achter zich dicht, slopen naar de achterkant van de kruide nierszaak en rukten daar de serredeur open. Het kleine oude keeshondje van mej. Belles begon meteen te blaffen. Een van Advertentie Rijksstraatweg 59 Haarlem-Noord Select 80 bas 5 rcg. 270.- de jongens greep het beet en poogde het te wurgen. Maar het dier had zo'n dikke vacht, dat dit niet meteen lukte. Mej. Bel les werd wakker en zag plotseling twee gemaskerde jongens, die haar beetgre- pen. Toen zij begon te gillen gaven zij haar een harde slag in het gezicht, waarschijn lijk was zij meteen bewusteloos. De twee jongens bonden haar vast met het raam koord en doorzochten daarna geruime tijd ongestoord de woning. De buit bedroeg ruim 300. Via de winkeldeur verliet het tweetal het huis en overhandigde het geld aan de exploitant, bij wie de politie het in beslag genomen heeft. Speurhond Eén van de twee jongens trok gisteren de bekentenis, die hij kort tevoren had af gelegd, weer in. Daarop vroeg men opper wachtmeester S. Wagemaker uit Weesp met zijn speurhond Sies naar Amsterdam te komen. Zowel drie rechercheurs als de verdachten moesten een kwartier lang een aantal genummerde ijzeren staafjes in hun zak bewaren. Telkens werd van ieder van hen een staafje op de grond gelegd, waarna men de hond aan het raamkoord liet ruiken waarmee het slachtoffer dooi de overvallers was vastgebonden. Daar na snuffelde de hond even aan de vier staafjes en bracht prompt het staafje te rug, dat de verdachte in zijn zak had ge had. Dit werd tot vier keer toe met telkens nieuwe staafjes uit de diverse zakken her haald, steeds met hetzelfde resultaat. De politie gelooft niet, dat de daders het plan hadden, de vrouw lichamelijk letsel toe te brengen. (Van onze Kamerverslaggever) Modernisering van onze industrie is van het grootste belang voor onze toekomstige welvaart. Uitbreiding is noodzakelijk voor de werkgelegenheid. Voor modernisering en uitbreiding zijn investeringen nodig. Daarom signaleerde prof. Witteveen (V.V.D.) gisteren in de Eerste Kamer dat de investeringen in 1958 te laag zijn ge weest, ook al zou men een enkel jaar be neden het gemiddelde mogen blijven. Er wordt nu echter alweer gesproken over economische ruimte, die loonsverhoging zou toelaten. Investeringen zullen echter voorrang moeten hebben, al wilde prof. Witteveen niet zeggen dat er geen enkele economische ruimte is voor grotere con sumptie, bijvoorbeeld via loonsverhoging. Maar de Weduwen- en Wezenwet betekent ook al grotere consumptie, evenals de eis van loonsverhoging en verkorting van de werktijd. Daarom is een voorzichtig en krachtig beleid nodig om nieuwe overbe- stedingen, met alle narigheid daaraan ver bonden, te voorkomen. Met prof. Witteveen was ir. Vos (P.v.d.A.) het eens, dat voorzichtigheid moet worden betracht met de besteding van de economische ruimte. Maar eenzij dig investeren zou ook fout zijn, want in vesteringen hebben geen zin als er geen consumptie op volgt. Het peil van de con sumptie moet bij het peil van de investe- Advprtentie 3. „Maar., domoor die ik ben! Natuurlijk heb je haar in het ziekenhuis gevonden! Waarom ben ik daar niet dadelijk op gekomen? Wie kan je echter in het ziekenhuis betoverd en verleid hebben? Gelukkig heb ik nooit iets met het ziekenhuis te maken, maar toch ken ik zuster Brooks en zuster Kibbe wel... allemen- sen, wie zou op één van die twee verliefd kunnen wor den! Dan is er de hoofdzuster, die !s tien jaar ouder dan jij... O, maar ik wil me toch niet wijsmaken, Jay, dat je zo dwaas bent om op dat meisje verliefd te worden?" Ik trachtte onmiddellijk mijn gevoelens te verlooche nen. Maar ik ben een Hechte leugenaar, zodat ik zelfs geen kind zou hebben kunnen misleiden. „Wat is dat voor dwaasheid", riep Martin vol onge duld uit. „Je beweert, dat je niet verliefd op haal bent en daarbij doe je zenwachtig en bloos je als een jonge bruid. Luister eens, Jay, hoe verzin je 't? Dat meisje behoort niet tot net so<-rt, waarmee je je moet inlaten". „Waarom?" vroeg ik zachtjes. Ik maakte me er een verwijt van, dat ik niets te harer verdediging wist aan te voeren. „Je weet toch heel goed, wat er in Johannesburg met haar voorgevallen is en waarom ze hier haar toe vlucht heeft gezocht?" „Er is niets bewezen, Martin 't Is roddelarij, ver der niets. Van alle kletsgaten is Johannesburg mis schien het ergste". „Als Leonoor Malherbe onschuldig was, zou ze dan u t Johannesburg vertroKken zijn om zich hier te be graven? Waar geen vuur is, is ook geen rook". „Ze is opvallend mooi", mompelde ik. „Mooi?" Martin stak een sigaret op en inhaleerde diep. Hij wierp mij vervolgens net pakje sigaretten toe en her haalde: „Mooi"? Dat is me werkelijk nooit opgevallen". Hoe was 't mogelijk! In onze kleine stad, waar wei nig werkelijk mooie vrouwen te vinden waren, zou Martin Leonoors bijzondere schoonheid niét zijn op gevallen, haar fiere houding, het merkwaardige con trast tussen haar donkere, bijna exotische ogen en haar lichte haar? En bovenal haar voornaamheid, haar onalledaagsheid...Natuurlijk droeg ze steeds haar verpleegstersuniform en ook had ik nooit enige make-up op haar gezicht gezien. Misschien was daar door haar bijzondere schoonheid aan mijn vriend ont gaan? „Ze is werkelijk mooi, Martin niet gewoon knap, maar mooi en van een nobele allure, die je maar zel den tegenkomt". Martin leunde achterover in zijn stoel en begon te lachen. „Je vergeet die geschiedenis in Johannesburg, m'n beste jongen!" „Is die geschiedenis v/aar? Is die beschuldiging te gen Leonoor niet zonder grond?" „De schijn was tégen oaar", zei Martin en zijn stem klcnk zeer overtuigd. Martin Randall is een grote man met grove ge wrichten zware rossige wenkbrauwen en een roodver brand gezicht. Ik weet, dat hij een rechtschapen mens is met een zuiver rechtsgevoel. Maar hoe zou ik Leo noor zoals zij daar voor mij had gestaan met het trieste lachje om haar lippen Leonoor, die nooit over zichzelf sprak en rich volkomen op de achter grond hield hebben kunnen veroordelen? „Waarom hebben jullie toch allemaal iets tegen dat meisje", vroeg ik ontstemd. „Enkel om het feit, dat ze geen Engelse is? Omdat ze tot de Boeren behoort? Het is bekend, dat de Boeren niet op ons gesteld zijn en wij zetten hen dat behoorlijk betaald. Is 't daar om?" „Je vergist je", zei Mai'tin. Hij keek enigszins schichtig achterom. We waren alleen. Het was bijna 7 uur en in Rhodesië eet men over het algemeen vrij vroeg. „Die geschiedenis in de Club in Johannesburg be valt me allerminst", vervolgde hij. „Zulk soort be schuldigingen worden niet zo maar lichtvaardig ge uit. En herinner je je net galafeest, dat vorig jaar ter gelegenheid van de "erjaardag van de koning werd gegeven? Leonoor Malherbe dronk die avond veel te veel en haar ware aard kwam te voorschijn. Wie bracht haar naar huis? Verscheidene jonge mannen bestreden elkaar die eer. De hele stad sprak over haar gedrag die avond Ik had een hoogrode kleur gekregen. Ik wond me op, dat men Leonoor bekladde. Op die bewuste feest avond had ze inderdaad te veel gedronken en haar Ja, het ging geducht stormen! In enkele ogenblikken loeide de wind over het eiland en de golven met dreigende schuimkoppen sloegen wild tegen de kust. Tumbo had moeite, op de been te blijven. Hij moest helemaal voorover lopen tegen d.ie geweldige wind in. „Als ik maar op tijd kom, om de boot vast te leggen!", dacht hij, ongerust. Toen hij op het steigertje liep, waarnaast de boot lag, vloog het schuim hem om de oren 4041 Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten een voor stel gedaan om een fonds in te stellen bestemd voor het verstrekken van subsi dies ten behoeve van dorpshuizen of wijk centra in de provincie. Voor het jaar zal een bedrag van 50.000 in het fonds wor den gestort. Ter toelichting delen Gedeputeerde Staten mee dat meer keren gebleken is dat het niet beschikbaar zijn van voldoen de en of geschikte lokaalruimte het plaat selijk verenigingsleven zodanig belemme ren, dat mede ten gevolge daarvan de maatschappelijke ontwikkeling ongunstig wordt beïnvloed. Ter stimulering van de activiteiten, welke er op gericht zijn in de behoefte van lokaalruimte te voorzien heeft de minister van Maatschappelijk Werk een subsidieregeling vastgesteld. Bij het pro vinciaal bestuur zijn verzoeken binnen gekomen ook een provinciale bijdrage te verlenen en Gedeputeerde Staten menen aan die verzoeken te moeten voldoen. Uit de ontwerp-regeling blijkt dat de provin cie geheel zelfstandig zal moeten kunnen beoordelen en beslissen, of zij de totstand koming van een dorpshuis of soortgelijk gebouw wil bevorderen, onafhankelijk dus van de vraag, of het rijk eenzelfde stand punt inneemt. Eventueel zal ook een subsi die verleend kunnen worden in de kosten van verbouwing of uitbreiding van een be staand gebouw. De ontworpen regeling be oogt niet subsidie te verlenen voor de op richting van gebouwen, welke uitsluitend voor specifieke doeleinden zijn bestemd. Het te subsidiëren gebouw moet bestemd zijn voor het bedrijven daarin van de acti viteiten van de verschillende verenigin gen of organisaties in de plaatselijke sa menleving. Het provinciaal subsidie zal ten hoogste vijftien percent van de daar voor in aanmerking komende kosten be dragen tot een maximum van 15.000 per centrum. Daar het rijk vijfentwintig per cent bijdraagt moeten het particulier initiatief en de gemeentelijke overheid zes tig percent van de kosten bijdragen. Voorts achten Gedeputeerde Staten het billijk, dat voor enkele in het verleden ge stichte centra alsnog de mogelijkheid van het toekennen van een provinciale subsi die wordt geopend. Wegens het aftreden als hoogleraar van prof. dr. C. J. van der Klaauw, is bij Ko ninklijk Besluit de onderwijsopdracht van prof. dr D. J. Kuenen luidende: „De expe rimentele dierkunde" gewijzigd in „de al gemene dierkunde". Ter bezetting van de hierdoor vacant komende leerstoel in de experimentele dierkunde is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde der Leidse universiteit: dr. H. P. Wolvekamp, thans lector in de experimentele dierkunde aan de Leidse universiteit. WOENSDAG 11 MAART Stadsschouwburg: De Haarlemse Toneel club met „Het Spinneweb", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: (Nieuwe Kerksplein 1): Expositie Poppe Damave tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Meisjes in gevaar", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De danseres van de duivel", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De pedaalridders" a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Liane II, de witte slavin", 14 jr., 20 uur. Minerva Theater: „Het Bolshoi Ballet" a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De danseres van de duivel", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De wraak van een terechtgestel de" 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De wanhoop van inspecteur Gideon" 14 jr., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Ge zocht wegens moord", 14 jr., 20 uur. DONDERDAG 12 MAART Treslong (Hillegom): De Hoofdstad Ope rette: „Zwei Herzen im Dreivierteltakt", 20 uur. Grote Kerk, Pauzeconcert Albert de Klerk 12.40—13.20 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur: Expositie Poppe Dama ve 10—22 uur. Waaggebouw: Expositie „De Acht" 11 16 uur. Galerie Espace: Expositie „Sculptures" 11—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Meisjes in gevaar", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals- theater: „De danseres van de duivel", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De pedaalridders", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Lili", a.l., 14 en 20 uur. Minerva Theater: „Hij die ster ven moet", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De danseres van de duivel", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „De wraak van een terechtgestelde", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „De wanhoop van inspecteur Gideon", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Rhap- sodie", a.l., 20 uur. DIVERSEN Vleeshal: Bezinningspauze: Pater P. Duynstee: „Iets of iemand?" 12.3512.45 uur. ringen aansluiten. Het één hangt met het ander samen. Ook de heer Van Campen (K.V.P.) vond het beeld van de Nederlandse investerin gen weinig aantrekkelijk in vergelijking met Duitsland, Frankrijk en Italië. Vooral de heren Pollema (C.H.U.) en Hellema (A.R.) veroordeelden de huns in ziens te hoge belastingtarieven in Neder land. Het zal voor onze industrie, zei prof Hellema, niet gemakkelijk zijn de ver scherpte concurrentie op de Euromarkt te weerstaan wanneer onze belastingtarieven hoger zijn dan elders. Ze zijn zo hoog, dat ze eigenlijk alleen gerechtvaardigd zouden zijn in tijd van oorlog. Nu de concurrentie scherper wordt, moeten de belastingen omlaag. Enkele maanden geleden verwachtte mi nister Zijlstra een vrij snelle opleving van de bedrijvigheid, maar twee weken gele den toonde hij daaromtrent reeds aarze ling. Het is de vraag, zei nu gisteren prof. Witteveen, of de verlenging van de be lastingverhogingen wel nodig is geweest De verlenging van de tijdelijke verhoging had alleen ten doel een te verwachten overbesteding af te remmen, maar als de opleving afzwakt kan men daar anders over denken. Vandaag antwoordt minister Zijlstra op deze beschouwingen, die werden gehouden bij de behandeling van de begroting van Financiën. gezicht was anders geweest dan dat van het meisje, waarvan ik hield „Je gaat te ver met je oordeel over Leonoor Mal herbe", zei ik enigszins heftig. „Dat meisje is hier erg eenzaam. Geloof je niet, dat die eenzaamheid haar wel eens te veel wordt, waardoor..." „Hebben we ons geen moeite gegeven om haar, toen ze in Umtali kwam, erin te halen? Maar elke poging daartoe onzerzijds stuitte op haar afwijzende houding". „Kom nou, meen je werkelijk, dat jullie je moeite hebt gegeven?" Ik dacht aan Mary Randall, Martins vrouw, die zich van het Degin af onvriendelijk tegen over Leonoor had gedragen. Ik had haar houding nooit kunnen begrijpen. Zij, een verwende echtgenote en gelukkige moeder, had rich te weer gesteld tegen dit eenzame meisje. Zelfs uad ze zich op een keer, toen één van haar kinderen -.rnstig ziek in het ziekenhuis meest worden opgenomen, ertegen verzet, dat Leo noor het kind zou verplegen. Sindsdien kwam ik slechts zelden meer bij Martin thuis. Ik was diep veront waardigd over Mary's gedrag. „We wilden haar m onze kring introduceren", zei Martin. „We zijn hier tenslotte maar met een kleine groep blanken. We moeten elkaar leren kennen en htlpen". „Ja, en omdat we hier in deze donkere uithoek van Afrika zo dun gezaaid zijn, zitten we elkaar zeker voortdurend in de haren, bevitten en bespioneren we elkaar, benijden we nze buurman, wanneer hij een extra-voordeelt je heeft, en trekken wij hem omlaag naar het alledaagse, wanneer hij de moed opbrengt om eens iets buitennissigs te willen. Ik ken Europa niet goed, maar ik kan me niet voorstellen, dat men in Londen of Parijs zo bekrompen leeft en roddelt als in een kleine Afrikaanse stad. Wij zijn te veel op el kaar aangewezen, men Kan elkaar hier niet uit de weg gaan. Zelfs zijn intiemste gevoelens en aangelegenhe den kan men hier niet voor een ander verbergen. Ik kan je verzekeren, Martin, dat Leonoor Malherbe ons in haar werk bijzonder voldoet Je komt niet vaak een verpleegster tegen, die zo kundig en zo toegewijd is, en daarbij nooit prat gaat op haar menslevend heid ten opzichte van de patiënten". (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9