Adenauer en Macmillan akkoord over „zone" IIP ■09 Koningin ontvangt adviseurs Amerikaanse leger sluit landoorlog niet uit HET WEER Ontwapeningsplan van 1957 afgestoft om elkaar te kunnen vinden Kamerfracties beraden zich over de moeilijke politieke situatie Deel van Maladiven scheidt zich af CITROËN 2 C.V. Een divisie is gereed voor eventueel vertrek, drie andere in reserve WÊÊWé Ooievaar weer op het nest in Oudewater Maart roert zijn staart nog niet Droog weer DE KABINETSFORMATIE Spelen op straat Drie kleuters omgekomen bij aanrijdingen Mr. K. T. M. van Rijcke vorsel op voorkeurstemmen in Tweede Kamer De „Willem Barendsz voor Walvisvaart acht Noors bod onaanvaardbaar Het woord is aan v.a. 3.987. VAN LÖÖN's Automobielbedrijf Bollenstreek begint al kleur te bekennen zakdoeken! Michail Soeslov in Londen 44e JAARGANG NUMiM ER 111 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 14 MAART 1959 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman pi im 'i (Van onze correspondent in Bonn) Na zeven uren onderhandelen, waarvan verscheidene onder vier ogen, zijn de Brit se eerste-minister Macmillan en de West- duitse bondskanselier Adenauer tot „vol ledige ovéreenstemming" gekomen over het Duitse probleem, de kwestie-Berlijn en de Europese veiligheidsproblematiek, zo is officieel te Bonn meegedeeld. Over het be langrijkste onderwerp de militair ver dunde zone in Europa werd een com promis bereikt, waarvan men kan aanne men, dat het niet veel indruk op de Rus sen zal maken.Adenauer en Macmillan, die gistermiddag terugvloog naar Londen, zijn het er over eens wat er in de komen de weken zal moeten gebeuren. Met na druk werd er tijdens een persconferentie van Britse en Westduitse zijde op gewe zen, dat Bonn slechts een etappe was op de weg, die Macmillan van Londen naar Moskou, Parijs en Bonn en volgende week naar Ottawa en Washington aan het afleg gen is. Een lange reis, die naar men van Britse zijde hoopt, resultaten zal hebben, die op de NAVO-ministersconferentie van 2 april te Washington besproken zullen worden. Men kan de belangrijkste resultaten van het gesprek Adenauer-Macmillan in drie punten samenvatten: 1. De Britse eerste-minister heeft er op gewezen, dat Groot-Brittannië in de afge lopen vijftig jaar tot twee maal toe voor zijn bestaan en de vrijheid van het Wes ten heeft moeten vechten en ook thans is het daartoe bereid. Het zal zijn positie in West-Berlijn niet opgeven. De Britse re gering denkt er ook niet aan over te gaan tot een de facto erkenning van Oost-Duits- land. zulks ter geruststelling van Bonn. 2. De Britse regering blijft bereid tot on derhandelen met de Russen, gelijk ook Bonn dat noodzakelijk acht. Het nut van een topconferentie wordt in het licht van Kroesjtsjev's overheersende positie >n het Kremlin in het centrum geplaatst, maar eerst dient op een ministersconfe rentie met de Russen een goede basis te worden gelegd. In Oudewater weet men sinds kort zeker dat de lente in aantocht is. Enige dagen geleden is de ooievaar van Oudewater uit het warme zuiden teruggekeerd op het nest boven op het oude stadhuisje. Advertentie FALCON WOLLEN TWEEDJASSEN (Van onze weerkundige medewerker) „Maart roert zijn staart", zegt de volks mond. Wat de eerste helft van maart be treft mogen wij het weer in alle opzichten bijzonder gunstig noemen. De gemiddelde etmaaltemperatuur ligt nog vier graden boven normaal. Wanneer dat zo zou blijven zou deze lentemaand zeker tot de zachtste van de laatste eeuw gaan behoren. Maar het is niet onwaar schijnlijk dat er nog een aantal koudere dagen volgt. Op de verkiezingsdag, donder dag, was dit in het noorden van ons land al het geval, ivaar natte sneeuw viel bij drie graden C. tegen tien graden C. in het westen. Ook over het aantal'uren zon, dat al ongeveer 65 uren bedraagt, hebben wij niet te klagen. Men kan zich bijna niet in denken dat enkele lange winters, zoals die van 1947 en 1942, pas omstreeks 15 maart gingen verdwijnen. Toen waren tijdens de tweede week van maart alle grote rivieren nog met ijs en het land met sneeuw bedekt terwijl nu de sneeuwklokjes en de krokusjes al geruime tijd melding maken van het naderende voorjaar. De barometer steeg vrijdag al weer flink en de wolken werden in zuide lijke righting verdreven. Wanneer maart op deze wijze zijn „voor- jaars"-staart wil roeren dan kunnen wij daar geen enkel bezwaar tegen hebben. Wij hebben vergeleken met verleden jaar zeker al een voorsprong van ongeveer 10 a 12 dagen. Het vroege eerste kievitsei was daar een van de eerste bewijzen van. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk op klaringen, maar ook hier en daar wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen met vannacht weer plaatselijk nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ, Gistermiddag heeft de Koningin voor een conferentie ten paleize Soestdijk ach tereenvolgens ontvangen mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en mr. L. G. Korten- horst, voorzitter van de Tweede Kamer. De Koningin ontving gisteravond, even eens ten paleize Soestdijk, dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State. De Kamerfracties van de politieke par tijen hebben zich reeds gisteren beraden op de nieuwe situatie na de verkiezingen. Uit velerlei gesprekken kon men daarna de conclusie trekken, dat de formatie van een kabinet zeer moeilijk zal zijn. Een parlementair kabinet, steunend dus op een meerderheid in het parlement, lijkt in de huidige omstandigheden onmogelijk. Indien er een poging zou worden gedaan de brede basis te herstellen (K.V.P., P.v.d.A. ,A.R., C.H.U.) dan doet de A.R. niet mee. In de C.H.U. zijn de meningen verdeeld. Een deel is tegen herstel van de brede basis. Voor een „rechts" kabinet (K.V.P., A.R., C.H.U.) is er geen meerderheid in het parlement. Een minderheidskabinet met stilzwijgende steun van de V.V.D. durven deze partijen niet aan, omdat de V.V.D. dan toch in de oppositie zou blijven met daardoor kans op winst bij volgende ver kiezingen. De K.V.P., A.R. en C.H.U. wil len trouwens niet afhankelijk zijn van de gunst van de liberalen. A.R. en C.H.U. zijn ook tegen openlijke samenwerking met de V.V.D. De K.V.P. is verdeeld, maar over wegend tegen. Een kabinet, gebaseerd op de samen werking van K.V.P. en P.v.d.A., zou steu nen op een ruime meerderheid, maar het zou heel moeilijk zo niet onmogelijk zijn deze samenwerking tot stand te brengen. De P.v.d.A. heeft tegen deze oplossing geen bezwaar op redelijke voorwaarden, maar de K.V.P. durft er niet aan uit vrees een deel van haar rechtervleugel te ver liezen bij volgende verkiezingen. Het gro te aantal voorkeursstemmen op mr. K. T. H. van Rijckevorsel is in dit opzicht reeds een waarschuwing. De herstelde katholie ke eenheid zou weer verloren dreigen te gaan. In de C.H.U. zijn vele voorstanders, o.a. dr. Tilanus, van een nationaal kabinet maar de V.V.D. heeft uitdrukkelijk bij voorbaat verklaard geen zitting te nemen in een kabinet, waaraan ook de P.v.d.A. deelneemt (behoudens internationale ver wikkelingen waarbij wordt gedacht aan Berlijn). De vervroegde verkiezingen hebben de situatie dus geenszins opgeklaard, omdat K.V.P. en P.v.d.A. ongeveer van gelijke sterkte zijn gebleven. Omdat er na de be vrijding nooit een kabinetsgroepering is geweest, waarin of de K.V.P. of de P.v.d.A. overheerste, krijgen de kiezers geen gelegenheid zich uit te spreken aan welke groepering zij de voorkeur geven. Dan zou de stembus uitspraak kunnen doen. Nu tekent zich de voorkeur alleen af in de winst van de V.V.D., die echter niet beslissend is. Niemand ziet thans een mogelijkheid voor een parlementair kabinet. Men denkt thans aan de vorming van een veelzijdig geschakeerd kabinet, dat met een bepaald program voor de Kamer zou moeten ko men om daarop het vertrouwen te vra gen. In de kring van de P.v.d.A. ziet men er niet tegenop in de oppositie te gaan en aldus een beslissing van de kiezers te forceren. De korte periode van oppositie heeft sedert 11 december al winst opgele verd, al wordt deze in de andere kampen gekleineerd als onbetrouwbare communis tische winst. De P.v.d.A. voelt zich ech ter sterk bij eventuele onderhandelingen. Daarom is een beslissing voor de „recht se" partijen, die tegenover de P.v.d.A. in de meerderheid zijn, zo moeilijk. Daarom zullen zij met hun meerderheid wel zoe ken naar uitstel van een beslissing via een of ander niet-parlementair kabinet. De po litieke situatie is nog duister. Hedenmorgen heeft de Koningin voor een conferentie in Huis ten Bosch achter eenvolgens ontvangen de fractievoorzitters van de K.V.P., van de P.v.d.A., van de V.V.D. en van de A.R.P., te weten prof. mr. C. P. M. Romme, mr. J. A. W. Burger, prof. mr. P. J. Oud en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. Hedenmiddag ontving de Ko ningin achtereenvolgens in Huis ten Bosch de fractievoorzitters van de C.H.U., van de C.P.N, en van de Staatkundige Gerefor meerde Partij, te weten de heren dr. H. W. Tilanus, P. de Groot en ds. P. Zandt en voorts de heer H. J. Lankhorst van de P.S.P. en de heer L. P. Laning van het G.P.V. De P.S.P. en de G.P.V. waren tot heden nog niet in de Tweede Kamer vertegen woordigd. De heren Lankhorst en Laning, die pas maandag door het Centraal Stem- 3. Van Britse zijde is met nadruk ver klaard, dat Groot-Brittannië niet voor een scheiding van de militaire machten in Europa zonder meer, is. Dat zou zowel vol gens de Britten als volgens de Westduit sers een gevaarlijk vacuum in Midden- Europa scheppen. Kennelijk om de Britse kool (betreffende de wens toch te komen tot een verdunde zone) en de Westduitse geit (die bevreesd is voor iedere conces sie aan de Russen) te sparen, is men te ruggegaan tot de Londense ontwapenings conferentie van de ondercommissie van de UNO in 1957 en haar door de Russen in de UNO-Assemblee niet aanvaarde voor stellen. Die voorstellen kwamen neer op een algemene ontwapening met een in spectie- en controlezone in Europa. Een achthonderd kilometer brede zone, zoals de Russen destijds wensten, acht men veel te smal met het oog op de moderne wa pentechniek. De zone mag ook niet be perkt blijven tot Midden-Europa, zo zegt men te Bonn mee. In die brede, verdunde zone, waar dus zowel de NAVO- als de Rusfeische troepen in aantal zouden moe ten worden verminderd, zal militair even wicht moeten worden gevonden. In de vorm van een militaire pariteit, met even veel NAVO- als Russische troepen. De ver dunning mag dus niet een Russisch over wicht op kleine schaal tengevolge hebben: er moet militaire ontspanning door een militair evenwicht door middel van mili taire pariteit komen. Parallel met een overeenkomst over dit militaire probleem, zouden daarbij politieke akkoorden moeten lopen over de kwestie Berlijn en het Duit se vraagstuk. Een gesprek over een ver dunde zone is in feite niets anders dan de prijs die het Westen de Russen wil beta len voor hun streven naar eigen veiligheid om via onderhandelingen te komen tot een redelijke oplossing van de Berlijnse en de Duitse kwestie. „Geen oorlog" De opzet van dit Brits-Westduitse plan en dit teruggrijpen op de Londense ontwa peningsconferentie is om in Europa vol doende ruimte te scheppen en te voorko men, dat er een militair luchtledig zou ko men, waarin allerlei politieke gevaren (Duits neutralisme, communistisch ge wroet) zouden kunnen ontstaan. Daarmee is aan de bezwaren van Adenauer, die steeds heeft gehamerd op een algemene gecontroleerde ontwapening met politieke oplossingen tegemoetgekomen. Niets duidt er echter op, dat de Russen nu bereid zijn dit oude koetje van 1957 uit de Londense sloot te aanvaarden. Het voorstel, om in Europa en Duitsland een gecontroleerde, brede, verdunde militaire zone te schep pen, met een evenwicht tussen de weder zijdse strijdkrachten dat Bonn wel be haagt, moet voor Moskou nog onaanvaard baar zijn, ook al bracht Macmillan uit Moskou naar Bonn de tijding mee: „Kroesjtsjev wil anno 1959 geen grote oor log!" Dat dit alles wel voor Adenauer aan vaardbaar is, is duidelijk. Een dergelijk plan kan een bi'ug vormen naar de door hem gewenste algemene gecontroleerde ontwapening en er zit geen enkele conces sie in terzake van Berlijn of de Duitse her eniging. Ietwat grootmoedig doet men te Bonn nu, of het een concessie van Ade nauer is te willen praten over een verdun de zone. Men weet echter wel beter, ge tuige de bijtende critiek van de S.P.D., die Adenauer verwijt Macmillan's „succes in Moskou" te hebben verwaterd. Inderdaad, moet men betwijfelen, of hiermee de door Macmillan gewenste brede basis voor een gesprek met de Russen is gelegd, ook al wordt er dan, zoals hij steeds heeft voor gesteld, in gesproken over een verdunde zone Vrijdagmiddag heeft de Koningin in paleis Soestdijk achtereenvolgens de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst, ontvangen. De Vorstin liet zich inlichten over de politieke situatie, zoals die na de ver kiezingen is ontstaan. Links mr. J. A. Jonkman, rechts dr. L. G. Kortenhorst bij hun aankomst ten paleize. bureau benoemd kunnen worden ver klaard. zijn dus nog geen fractievoorzit ters, doch vertegenwoordigers van hun partij. Het driejarig dochtertje van de familie Journee te Liederholthuis, gemeente Heino nabij_ Zwolle, is tijdens het spelen onder een vrachtauto geraakt. Het meisje werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar het spoedig na aankomst overleed. De driejarige Annigje van den Brenk, wonende aan de Krugerlaan te Zeist, is voor haar ouderlijke woning door een vrachtauto overreden. De kleuter kreeg een schedelbreuk en overleed ter plaatse. Te Maasdijk (gemeente Naaldwijk) liep het driejarig dochtertje van de familie v. d. Lucht bij het spel uit een poort de rijweg op. Het meisje werd aangereden door een bestelauto en werd op slag gedood. Naar wij van de voorzitter van het Centraal Stembureau in Den Haag ver nemen zijn op mr. K. T. M. van Rijcke vorsel, die op de lijsten van de Katholie ke Volkspartij in de kieskringen in de pr<?- vincies Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht als kandidaat nummer 19 voorkwam, meer stemmen uitgebracht dan de kies deler bedroeg. Het juiste aantal op hem uitgebrachte stemmen is nog niet precies bekend, doch vaststaat reeds dat hij de kiesdeler ruim heeft gehaald. Een comité had actie gevoerd om mr. Van Rijckevorsel, die op een niet ver kiesbare plaats op de kandidatenlijst van de K.V.P. stond, toch in de nieuwe Tweede Kamer te krijgen. Deze actie is dus met succes bekroond. Het is. sinds de invoe ring van het tegenwoordige kiesstelsel dei- evenredige vertegenwoordiging nog nooit voorgekomen, dat iemand door voorkeur stemmen een Kamerzetel verwierf. Van de zijde van de n.v. Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart te Am sterdam vernemen wij. dat het bod van on geveer dertig miljoen gulden van Noorwe gen voor aankoop van de „Willem Ba rendsz" voor deze n.v. onaanvaardbaar is. De n.v. kan dit bod niet aanvaarden, omdat het alleen het fabrieksschip geldt. Wat moeten wij doen met de jagers en andere schepen, zo merkte men van de zijde der walvismaatschappij op. Het ligt in de bedoeling, dat vandaag tussen de directie van de n.v. Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart en de regering besprekingen zullen worden ge houden. Begin volgende week zullen hier over mededelingen worden gedaan. COLOMBO, (Reuter) De bevolking van drie atols in het Zuiden van de Mala diven (in de Indische oceaan) zijn in op stand gekomen en hebben een voorlopige regering onder leiding van een president en een gekozen comité gevormd. De directeur van de voorlichtingsdienst der nieuwe regering heeft in een brief aan de „Times of Ceylon" verklaard, dat de atols Addoe, Hoevoedoe en Foa Moelakoe tegen de republikeinse regering der Mala diven in opstand waren gekomen, nadat als gevolg van wanbeheer en hoge belas tingen 33 mensen van de honger waren om gekomen. De nieuwe staat noemt zichzelf de „Ver enigde Suadive eilanden". De opstandelin gen hebben de bureaus van de regerings vertegenwoordigers op de drie eilanden groepen in brand gestoken. Newton: Instinct is een zintuig, net als het ge hoor of het gevoel; het kan daarom nooit het verstand vervangen, doch be ïnvloedt het slechts tot een bewuste conclusie. Advertentie (de goedkoopste kilometers ter wereld) heeft thans een levertijd van 3 maanden. Overweegt u de aanschaffing in het a.s. voorjaar van 's werelds zuinigste auto BESTEL dan NU I HOOFD-AGENT voor Haarlem en omgeving: Bloemendaal, Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 51301 Voor bloeiende bollenvelden is het nog wel te vroeg, maar toch gaat de bollen streek hier en daar al kleur bekennen. Men kan de krokussen zien bloeien. Hier en daar hebben vroege narcissen hun gele kroon in de hoogte gestoken. In de om geving van de Keukenhof in Lisse, aan de Loosterweg, zijn thans de eerste, zeer vroege hyacinten waargenomen. Een klein partijtje van deze bloem staat in de luwte, zich koesterend in de zon, te geuren. Rood is deze hyacint, een kleur, die herinne ringen aan zomer en warmte oproept. Haar naam: Extase. Advertentie 0 Om nooit te vergeten LONDEN, (Reuter) Michail Soeslov, een van de hoogste Russische leiders, is in Londen aangekomen voor informele be sprekingen met socialistische politici. Er zal onder meer van gedachten worden ge wisseld over de Duitse kwestie. Soeslov, die lid van het partijbestuur is, brengt met vier andere Russische politici een niet- officieel bezoek van tien dagen aan Groot- Brittannië. Zijn metgezellen zijn V. So- lovjov, vice-voorzitter van de centrale raad van vakverenigingen, Boris Pono- marjov, Pavel Satjoekov, hoofdredacteur van de „Pravda", en Semjon Skatsjov. Zij zijn de gasten van de labourpartij. WASHINGTON (Reuter-UPI) De staf chef van het Amerikaanse leger, generaal Maxwell Taylor, heeft op een besloten ver gadering van een Congrescommissie in Washington verklaard, dat de legerleiding concrete plannen gereed heeft om aan elke gebeurtelijkheid als gevolg van de crisis om Berlijn het hoofd te kunnen bieden. Op dezelfde dag dat president Eisen hower op een persconferentie verklaarde dat de Verenigde Staten geen oorlog te land in Europa zullen voeren en dat het geen zin heeft nog een paar duizend man of zelfs enige divisies naar Europa te zen den, zei de generaal in de subcommissie voor de militaire paraatheid van de Senaat, dat de vyf Amerikaanse divisies in Europa voldoende zyn voor een periode van drie maanden, te rekenen vanaf de dag der mobilisatie. In de Verenigde Staten staat nog een divisie gereed die binnen 24 uur naar Europa kan vertrekken. Voorts zijn de marine en de luchtmacht op de hoogte gebracht van de schepen en vliegtuigen die het leger in geval van nood nodig heeft om aanvullende eenheden naar hun be stemming te vervoeren. Generaal Taylor verklaarde dat de Ver enigde Staten op het ogenblik drie divisies hebben twee luchtlandingsdivisies en een infanteriedivisie die het land kun nen verlaten zodra de benodigde transport middelen beschikbaar zijn. De censuur beeft het juiste aantal manschappen waar óver het hier gaat, uit de tekst die vrijdag werd vrijgegeven, geschrapt. Terloops Generaal Taylor legde er de nadruk op, dat de militaire paraatheid in de Verenigde Staten zodanig moet zijn, dat men kwes ties als de Berlijnse terloops aan kan. De Verenigde Staten zouden rekening moeten houden met de mogelijkheid van een, al thans aanvankelijk, beperkte oorlog om Berlijn. Desgevr^gd gaf de generaal toe, dat ook bij plannen voor een beperkte oorlog rekening moet worden gehouden met kernwapens, doch over het gebruik van die wapens beslist de president. Op de verklaring van Taylor, dat Berlijn van militair standpunt bezien, een onhoud bare positie is, vroeg senator Johnson wat dan het alternatief zou zijn als de commu nisten vastbesloten waren geweld te ge bruiken. De generaal gaf als zijn mening dat het duidelijk moet zijn dat de Ver enigde Staten bereid zijn om over Berlijn een totale oorlog te beginnen. Dat zou de Russen ervan weerhouden het op dit ogen blik tot een definitieve krachtmeting te laten komen. Taylor zeide dat er „nationale vastbeslotenheid" dient te zijn om de oorlog in te gaan, als dat ooit nodig zou zijn om de Russen te beletten er een te beginnen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1