Hawaii - vijftigste en verste staat van Amerika Soedan vraagt Arabische Liga te bemiddelen Mensen in Amerika j Weduwe procedeerde met succes om een half miljoen Vanguard I, een jaar in de ruimte, zendt nog steeds Door Russen gewraakte „ontdekker verdween al na enkele dagen WOENSDAG 18 MAART 1959 7 KLAROP, de tandschone FAAM -drop! Tand schoon! Stemhelderzo gezond! Dorstlessend, extra lekker! kloeke rol: 20 ct ook voor drop fijn FAAM fantastisch HET CONFLICT NASSER-KASSEM: Herdenking honderdste geboortedag Jacques Perk Rust in Noord-Rhodesia nu ook afgelopen Journalisten bezochten concentratiekamp Relletjes in Le Havre om burgemeesterszetel Hoofdprijs uit loterij bleef een jaar uit Benoemingen en politieke gezindheid Internationale priisvraag voor edelsmeden Mijn winkelier Vlagfabrikanten zeggen dat zij wel kunnen opdoeken als de nieuwe ster voor 1960 officieel wordt ZONCELLEN VOLDOEN GOED INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. Advertentie elk tabtet is apart verhakt Deze vijftigste staat zal in vele opzichten van de 49 andere staten verschillen: het grondgebied zal bestaan uit vele eilanden, gelegen ver in de Stille Oceaan (ruim drie duizend kilometer ter zuidwesten van San Francisco). Hawaii en zes andere eilanden vormen de hoofdgroep, maar ten noord westen en ten zuiden van die groep liggen nog andere eilanden. Honolulu, op het eiland Hawaii, wordt ongetwijfeld de hoofdstad van de nieuwe staat. In 1950 telde die stad 284.000 inwoners. In totaal zal de nieuwe staat ongeveer 600.000 men sen tellen. Niet bijzonder veel dus, maar de Amerikaanse staat Nevada heeft slechts een kwart van dat inwonertal. Vooral dank zij de vliegtuigen is dit ge bied op weg een heel belangrijk toeristen centrum te worden. Het klimaat is er bij zonder aangenaam. In Honolulu wordt het zelden warmer dan 88 graden Fahrenheit en zelden kouder dan 56 graden. De natuur is prachtig: veel bossen op de hellingen van soms nog werkende vulkanen, dalen met riviertjes en meertjes, mooie stranden, kortom een subtropisch paradijs. Mengelmoes De bevolking vormt eerï merkwaardig mengelmoes en het talrijkst zijn de Japan ners, die' bijna 37 percent van de inwoners vormen. Het percentage der blanken be draagt 23 en de Polynesische Hawaii-bevol- king maakt 17 percent van de eilandbewo ners uit. Verder zijn er nog vrij veel Fili pino's (12 percent) en 6V2 percent Chinezen. Sedert 1820 werken christelijke zendelingen met veel succes in deze archipel, want het merendeel der Hawaii-bevolking is thans christelijk. Ook de mormonen zijn hier zeer actief geweest. Zij hebben een grote tempel op Hawaii. De belangrijkste produkten zijn suiker en ananas, verder kippen, vis, koffie en noten. In de negentiende eeuw was Hawaii een koninkrijk; een revolutie in 1893 maakte er een republiek van, doch die revolutie was eigenlijk de inleiding tot een actie om inge lijfd te worden als gebiedsdeel bij de Verenigde Staten. Een gebiedsdeel kiest wèl de eigen wetgevende macht, doch de gouverneur, die benoemd wordt door de Amerikaanse presndent, oefent de uitvoe rende macht uit. Op 7 december 1941 werd de Amerikaan se vlootbasis, vlak bij Honolulu, bij verras sing overvallen door Japanse vliegtuigen, die opgestegen waren van vliegdekschepen. Het is achteraf wel vast komen te staan, dat het Japanse consulaat op Hawaii aller lei gegevens omtrent de basis aan Tokio had gemeld, doch noch voor. noch na het uitbreken van de oorlog is er iets gebleken van sabotage, bedreven door de Japanse bevolking van deze eilanden. Vlaggenkwestie De Amerikaanse vlaggenfabrikanten hebben dringend verzocht de officiële in voering van de vlag met vijftig sterren uit te stellen tot na de Onafhankelijkheidsdag op 4 juli 1960. omdat de industrie anders bankroet dreigt te gaan. Er zijn namelijk, sinds Alaska eerder dit jaar tot de Ver enigde Staten werd toegelaten, ongeveer 600.00Ó vlaggen met 49 sterren vervaardigd. Als deze vlaggen vernietigd zouden moeten worden veranderen is te duur en vlaggen met vijftig sterren gemaakt moeten worden voor de volgende vierde juli, kan de industrie wel opdoeken, zo zeggen de fabrikanten. Volgens de wet wordt een herzien vlagontwerp van kracht op de Onafhankelijkheidsdag, volgende op de of ficiële goedkeuring. Dat geldt dus voor de vlag met 49 sterren, maar het is niet on mogelijk dat ook de vlag met vijftig sterren vóór de vierde juli wordt goedgekeurd. Er is maar één troost, vlaggen verouderen nooit, anders dan door slijtage. Het zou zelfs een bijzondere onderscheiding zijn als men een historische vlag, bijvoorbeeld uit Op 10 juni zal het honderd jaar geleden zijn, dat de dichter Jacques Perk in de Lange Breestraat in Dordrecht, op de plaats waar nu het gebouw van de Am- sterdamsche Bank staat, werd geboren. Men heeft in Dordrecht het voornemen om dit feit te herdenken. Er heeft zich een comité gevormd onder erevoorzitterschap van de burgemeester, mr. J. A. H. J. van der Dussen, dat plannen voor die herden king voorbereidt. Men is reeds tot het be sluit gekomen in de gevel van het gebouw van de Amsterdamsche Bank een plaquette aan te brengen, waarop enkele dichtregels van Perk zijn gegrift. Voorts zal men op 6 juni een tentoonstelling houden, die aan het leven en werken van Perk zal zijn ge wijd en die drie w\ken zal duren. In een herdenkingsbijeenkomst tenslotte zal prof. dr. Garmt Stuiveling, uit Amsterdam, de figuur Jacques Perk schetsen. Aan de her denking van Perk zal relief worden gege ven door het feit, dat de Nederlandse Ver eniging van Letterkundigen ter gelegen heid daarvan haar jaarvergadering dit keer in Dordrecht zal houden. de burgeroorlog zou kunnen uitsteken. De vlaggenmakers weten nog niet hoe de vijf tig sterren over het doek verdeeld zullen worden. Een vlaggendeskundige, die nóg met afschuw gewaagt van het voorstel van de presidentiële vlagcommissie om de 49 sterren in een vierkant van zeven rechte rijen op te stellen, adviseert vijf on regelmatige rijen van zes en vier onregel matige rijen van vijf, om en om geplaatst. Nog geen 51ste En de 51ste ster? Die is nog niet in het verschiet. De Verenigde Staten hebben geen „georganiseerde gebiedsdelen" be zittingen, die op de nominatie staan staat te worden meer. Er zijn nog drie bezit tingen over: de Maagdeneilanden, de zone van het Panama-kanaal en eilandengroe pen in de Stille Oceaan, waaronder Guam, Samoa, Wake, Midway en Marshall-archi pel. Tenslotte is er nog Puerto Rico, een zelfstandig gemenebest, dat nauwe betrek kingen met de Verenigde Staten onder houdt. De eilandbewoners bezitten het Amerikaanse burgerrecht, maar zij hebben geen stemrecht in de presidentsverkiezin gen, als zij zich niet in de Verenigde Staten zelf vestigen. LUSAKA (UPI) In het tot. dusver be trekkelijk rustige Noord-Rhodesia is het nu ook tot een uitbarsting gekomen. Een menigte Afrikanen hebben gisteren met knotsen en speren een aanval gedaan op twee Britse regeringsfunctionarissen op het eiland Chilibi in het Bangweulumeer en een ernstig en de tweede licht gewond. Op twee andere plaatsen werden rege ringsgebouwen in brand gestoken en ge plunderd. Twee Afrikanen kwamen om het leven. Details over deze ongeregeldheden, waarvan het nieuws dinsdag doordrong in Lusaka, ontbreken nog. Politie-eenheden zijn nu op weg naar de plaatsen van on rust. Deze ongeregeldheden volgen op het ver bod van de Zambia-beweging, een groep nationalistische extremisten, die zich van het Afrikaanse nationale congres hebben afgescheiden. Bij een zuiveringsoperatie in Nyassaland is een Afrikaan gedood en zijn zes anderen gearresteerd. Journalisten in Nyassaland kregen dins dag toestemming voor een bezoek aan het concentratiekamp van Kanjedza bij Limbe waar op het ogenblik een 260 gevangenen vertoeven. Het kamp in ongeveer 12 hec taren groot en biedt plaats aan 750 gevan genen. De gevangenenverblijven zijn ste nen gebouwen van 24 bij 9 meter. De verslaggever van United Press In ternational beschreef zijn bezoek aan zulk een verblijf als volgt: „Er waren 26 per sonen in het gebouw, dat wij betraden. Iedereen sprong in de houding achter zijn twee opgerolde dekens, waarop een tinnen bord en een mok stonden. Iedereen legde zijn handen op zijn hoofd. De kampcom mandant majoor J. Willey legde uit, dat dit een veiligheidsmaatregel was vanwege het feit, dat de Afrikaanse kampwachten ongeoefend zijn. „Alle gevangenen worden kaalgescho ren zodra zij binnenkomen. Zij worden on dervraagd en dan onderverdeeld zwart, grijs of wit naargelang de ernst van de overtreding waarvan zij worden beschul digd. De gevangenen worden op het ogen blik binnen gehouden op een uur in de morgen en de avond na. Als het kamp, dat nu nog in aanbouw is, klaar is, zullen zij van 's morgens half zeven tot 's middags half vier hun tijd kunnen doorbrengen op open plekken." Deze kaart toont in het midden de 48 staten van de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Links de 49ste staat Alaska, die dit jaar' volledig in de unie is opgenomen en rechts de acht voor naamste eilanden van de Hawaiï- archipel in de Stille Oceaan, waarvoor thans de mogelijkheid is geopend als vijftigste staat te worden toegelaten. Het is nog slechts een kwestie van tijd, want het Congres heeft zijn fiat al gegeven. WASHINGTON (UPI) - De Vanguard I, de ruim drie pond wegende satelliet van de Amerikaanse marine, is nu een jaar in de ruimte en zendt, dankzij zijn op zonenergie werkende radio nog steeds gegevens naar de aarde. Het is de enige aardsatelliet, die dit een jaar lang volgehouden heeft en men verwacht, dat hij er nog tientallen of zelfs honderdtallen jaren mee zal door gaan. De levensduur van de satelliet zelf wordt geschat op tweehonderd tot twee duizend jaar. Het afgelopen jaar heeft hij 3.921 omwentelingen om de aarde vol bracht. Maandagavond werd een diner gehouden ter ere van de Vanguard I en zijn lan- ceerders onder leiding van dr. John P. Ha gen. Als verdiensten van de Vanguard I, die het „eerste werkelijke ruimtevaar tuig" werd genoemd, werden opgesomd: hij heeft aangetoond, dat de aarde niet vol maakt rond is, maar een ietsje peervor mig aan de noordpool. Hij heeft het mo gelijk gemaakt de eilanden van de Stille Oceaan nauwkeuriger in kaart te brengen. Hij heeft gedemonstreerd, dat zonnecellen zonder verlies aan doelmatigheid lange periodes blijven werken in de ruimte. Hij heeft getoond, dat meteorieten geen bui tengewoon grote schade aanbrengen. Hij heeft een bijdrage geleverd aan de studie over het vraagstuk of zonne-activiteiten seizoenveranderingen veroorzaken in de dichtheid van de lucht op 6.500 kilometer. Hij heeft gezorgd, dat Amerika waarde volle ervaringen opdeed in het volgen van aardsatellieten en in het maken ervan. WASHINGTON (UPI) Van de zijde van het ministerie van defensie is heden bekend gemaakt dat de „Ontdekker I", de eerste aardsatelliet, die in een baan over de polen werd gebracht, vermoedelijk ter ziele is. Dit moet worden aangenomen om dat de satelliet geen radioseinen meer geeft en pogingen haar met de radar te vinden zonder succes bleven. Deze satelliet van 19 voet werd op 28 fe bruari in Californië gelanceerd. Zij is be schreven als de voorloopster van satellie- .te'ft welke eens een mens in de ruimte zul len brengen. Bijna vijf dagen was het lot van de Ontdekker I onzeker, omdat maar heel weinig radioseinen ontvangen waren. Maar op 5 maart werd haar baan officieel bevestigd, op basis van 41- rapporten van stations in Alaska en op Hawaii. Aange nomen wordt, dat de satelliet in steeds dichtere lagen van de dampkring is ge raakt en daar door wrijving is opgebrand. Geschat was, dat de satelliet een levens duur van omstreeks 30 dagen zou hebben. Vermoedelijk is slechts ongeveer de helft gehaald. De Russen hebben bezwaar gemaakt te gen de lancering van de Ontdekker, stel lende dat men te doen had met een mili taire satelliet en niet met een satelliet, die gebruikt werd krachtens de afspraken van het internationaal geofisisch jaar. Radio Moskou heeft gezegd dat de Verenigde Sta ten de Ontdekker gelanceerd hadden om spionnage te verrichten. Drie op één WASHINGTON „Binnen enkele we ken" zullen Amerikaanse geleerden trach ten met één raket drie satellieten te lan ceren, aldus heeft het hoofd van het thans CAIRO (Reuter) Soedan heeft de Ara bische Liga verzocht te bemiddelen in de huidige tegenstelling tussen Irak en de Verenigde Arabische Republiek. Soedan is lid van de Arabische Liga. NEW YORK (UPI) De Iraakse rege ring is voornemens te bewijzen, welke di recte rol de Verenigde Arabische Repu bliek gespeeld heeft bij de recente misluk te opstand in Mosoel, zo deelde de minis ter van buitenlandse zaken, Hasjim Ja- wad, dinsdagavond mede in een interview met Winston Burdett, correspondent van de Columbia Broadcasting System in Bag dad. Volgens Jawad beschikt zijn regering over afdoende bewijzen, dat de V.A.R. had meegewerkt aan de opstand, van het mo ment dat de plannen daartoe werden be raamd, tot aan de uitvoering en misluk king ervan. Jawad zei, dat het relaas van de op stand volledig zal worden gepubliceerd, Waarschijnlijk wanneer de centrale figu ren voor de rechter worden jeleid. (UPI) De ruggegraat van de Iraakse rebellie werd blijkbaar gebroken door een aantal bommen op Mosoel. Dit berichten Syrische inlichtingenofficieren, die uit Irak vluchtende rebellengroepen onder vraagd hebben op het grensstation Kamis- jli. Vijftig Iraakse soldaten, onder wie een zwaar gewonde kolonel en twee jon gere officieren hebben zich een weg we ten te banen tot aan de Iraaks-Syrische opgeheven Vanguard-project, dr. John P. Hagen medegedeeld. Het experiment heeft ten doel het magnetische veld van de aar de te meten en luchtmonsters te verzame len. CAPE CANAVERAL (UPI) Op de ra ketbasis te Cape Canaveral is een door vliegtuigen te lanceren raket tegen grond doelen getest, die door zijn bouwers (Mc Donnell Aircraft Co. te St. Louis) „Bold Orion" is gedoopt. Deze ballistische raket heeft een actieradius van 1600 km. en is één van verschillende modellen, waaruit de Amerikaanse luchtmacht tegen 15 april een keus zal maken. De „Bold Orion" is een tweetraps raket, die wordt aangedre ven door vaste brandstof. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse havenstad Le Havre is gis teren het toneel geweest van onlusten en botsingen, waarbij zowel onder de politie als de betogers gewonden zijn gevallen. De ordetroepen, die daags tevoren in gro ten getale door de minister van Binnen landse Zaken naar Le Havre waren gedi rigeerd, hebben traangasbommen moeten gebruiken om het centrum van de stad te ontruimen. Voordat dit resultaat bereikt was, heeft men het in Le Havre, zoals de Fransen zeggen, even warm gehad. Een politiek motief lag aan de rel ten grondslag. Le Havre is met zijn sterke arbeidersbevolking sinds de oorlog een dei- krachtigste bolwerken van de Franse com munistische partij. De stad werd door een gemeenteraad met een communistische meerderheid en een communistische bur gemeester bestuurd. Bij de jongste ge meenteraadsverkiezingen kwamen de communisten met achttien gekozenen uit de bus, tegenover zeventien vertegenwoor digers der zogeheten burgerlijke partijen. Twee socialisten zaten tussen links en rechts op de wip. Er zijn onderhandelin gen gevoerd tussen de communisten en de socialisten met de bedoeling tot een rode meerderheid te komen, een nieuw soort volksfront, zoals voor en na de tweede ron de der laatste gemeenteraadsverkiezingen ook elders in Frankrijk is geschied. Op het laatste ogenblik zijn de onderhande lingen echter toch nog afgeketst en stel de een der beide socialisten zich kandidaat voor de post van burgemeester die in Frankrijk wordt gekozen en niet benoemd. De communisten waren over deze houding en dit besluit van de socialisten niet te spreken en de rode stoottroepen werden opgeroepen om tegen dit socialistische „verraad" te portesteren. De regering beantwoorddedie oproep door honderden republikeinse gardisten naar Le Havre te sturen, die ook al geen lammetjes van zachtmoedigheid zijn. De ontmoeting was kortstondig maar vinnig, doch de com munisten haalden, althans politiek gezien bakzeil. Alle niet-communistische ge meenteraadsleden stemden voor de socia listische kandidaat, die Le Havre's eerste burger René Cance zal opvolgen. (Reuter/AFP) Te Marseille is de so cialist Gaston Deferre herkozen als bur gemeester. Van onze correspondent in Bonn) De 54-jarige weduwe Frieda Wenke uit de rattenvangerstad Hameln kreeg dezer dagen van een tweetal heren van het Lot to-hoofdkwartier te Hannover het bewijs, dat zij nu een half miljoen mark op de bank heeft, de hoofdprijs van de lotto, die zij een jaar geleden reeds had gewonnen, alsmede 18.167 mark rente. Op 28 maart van het vorige jaar had mevrouw Wen ke, als secretaresse werkzaam op een ma chinefabriek, in het lottospel zes van 49 cijfers juist aangekruist; en dat beteken de een hoofdprijs van een half miljoen mark. grens. Zij zijn door vier Iljoesji-vliegtui- gen van de Syrische luchtmacht naar Da- mascus overgebracht. Die vliegtuigen i stonden daar al drie dagen lang te wach ten voor het evacueren van overlevenden van de opstand. Volgens het rapport van de Syrische in- lichtingenofficieren had kolonel Sjawaf de steun van twee brigades en de overblijven- de brigades van de elite bergdivisie van Irak helden al naar hem over. Met een volledige divisie achter zich zou hij het volledige bevel hebben bezeten van het 1 noordelijke gedeelte van Irak en in staat zijn geweest generaal Kassem militair uit te dagen in de hoop overigens dat het leger niet zou vechten en dat de eenhe- 1 den in het zuiden naar hem over zouden lopen. Maar generaal Kassem deed zijn aan- hang slinken door een felle psychologische slag: een raket- en bom-aanval op Mo- soel, zeggen de Syriërs. Ofschoon die aan- val weinig af deed aan de effectieve kracht der rebellen, was de- reactie van de aar zelende brigades daarop beslissend. Zij maakten er uit op, dat generaal Kassem s niet van plan was zich opzij te laten schui- 1 ven en door de militairen in het zuiden 1 gesteund werd. Dat vertoon van kracht t bracht hen tegen kolonel Sjawaf in het ge- weer en van dat moment af was het al- leen maar een kwestie van tijd. Op de zaterdag vóór de opstand hielden communistische groepen massabetogingen in Mossoel. Sjawaf gaf zijn mannen het bevel de leiders ervan op de hoogte te brengen, dat zij die betogingen moesten ontbinden. De communisten weigerden en iemand of in het leger ~f in de com munistische gelederen opende het vuur. De volksverzctsgroepen drongen daarna een regeringsarsenaal binnen. Sjawaf's antwoord op die uitdaging aan zijn gezag was een represaille waarbij vele commu nisten, onder wie de leider Kazantsji, wer den "gedood. De Syriërs geloven, dat het leger nooit werkelijk actief tegen kolonel Sjawaf op trad, maar bleef toekijken, zonder zich te binden. Daardoor konden de communisten hun werk doen. De Syriërs verklaarden voorts dat zij bezorgd zijn over de om vang der bewapening van communisti sche burgers. Volgens de Syriërs hebben de communisten comité's van waakzaam heid opgericht, die jacht maken op rebel len uit het leger, die zich nog ergens schuil mochten houden. In antwoord op desbetreffende vragen van het communistische Tweede Kamer lid Wagenaar heeft minister Struijcken onder meer meegedeeld, dat de overheid ervoor waakt, dat bij de aanstelling van ambtenaren waarborgen aanwezig zijn. dat de kandidaat in kwestie zijn plichten als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouwelijk zal vervullen. Vandaar dat er voor kandidaten naar een betrekking in overheidsdiensten die een zekere beveili ging eisen, een onderzoek wordt ingesteld naar de politieke gezindheid van de sol licitanten. Dit is niet van toepassing op het docerend personeel van de rijksuni versiteiten. De minister zegt verder dat de uitsla gen van dit onderzoek slechts aan het tot aanstelling bevoegde gezag worden mee gedeeld. Particuliere bedrijven, die b.v. belangrijke defensieopdrachten uitvoeren kunnen zo nodig ook ingelicht worden om trent de politieke gezindheid van het door hen in dienst te nemen personeel. Het Genootschap voor Goudsmeedkunst in Hamburg heeft, na afsluiting van een voorgaande prijsvraag waaraan werd deelgenomen door negenenzeventig kun stenaars uit België, Denemarken, Duits land, Finland, Nederland, Zweden en Zwitserland, thans een nieuwe interna tionale prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen en vervaardigen van een zil veren handspiegel. Voor deze wedstrijd is een bedrag van vijfentwintighonderd gulden aan prijzen beschikbaar gesteld. De inzendingen zul len worden beoordeeld door een jury waarin verschillende vooraanstaande mensen uit kringen van de goudsmeed kunst zitting hebben, onder wie prof. Eli sabeth Treskow uit Keulen. Mainrad Burch uit Zürich, Sigurd Person uit Stock holm, Herbert Tillander uit Helsinki, prof. Andreas Moritz uit Nurnberg en Ove Drag- stedt uit Kopenhagen. Ook de Nederland se edelsmid Leo Brom is uitgenodigd als jurylid op te treden. Na bekroning van de beste inzendingen zullen alle inzendingen aangevuld met een aantal historische stukken uit museumbe- zit, in verschillende landen van Europa worden tentoongesteld. Eremedailles. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de zilveren medaille van het verbond uitge reikt aan de heer J. S. de Jong, commis saris van politie te Apeldoorn en jhr. A. M. C. Mollerus, districtscommandant van de rijkspolitie te Apeldoorn. Beiden hebben steeds geijverd voor verkeersonderwijs op de lagere scholen, dat nu sinds 1 januari verplicht is gesteld. Maar het lotto hoofdkantoor te Hanno ver weigerde het geld uit te betalen, om dat een lottokantoorhouder het inleggeld van mevrouw Wenke had verdonkere maand en haar invulformulier in de kachel had gegooid. Wel bezat de weduwe uit Hameln het bewijs met stempel en ban- derolle, dat zij de goede cijfers had aan gekruist, maar dat was niet genoeg, zeiden de heren van het Lottohoofdkantoor. Mevrouw Wenke besloot er alles aan te wagen: haar laatste spaargeld voor een goede advocaat en een duur proces in de hoop 500.000 mark te winnen! Voor de rechtbank te Hannover won zij in april 1958 de eerste etappe van de slijtageslag. De rechtbank bepaalde dat de Lottomaat schappij het halve miljoen aan haar moest uitbetalen. De Lottomaatschappij zocht het hoger op en voor het gerechtshof te Celle werd de tweede slag gestreden, die maanden en maanden in beslag nam. Op 17 februari bepaalde men te Celle dat me vrouw Wenke recht had op de 500.000 mark. Nóg gaf de lottomaatschappij, die bang was voor consequenties (er kan een ellendige corruptie met lottobiljetten wor den gepleegd) het niet op. Zij wilde het recht nog een trapje hoger zoeken. Maar voor het zover kwam staken de beheer ders van de maatschappij de hoofden bij elkaar en besloten mevrouw Wenke ge lukkig te maken.... Men belde mevrouw Wenke op, die zich al had voorbereid op haar derde proces, en deelde haar mee dat haar 518.167 mark zouden worden ge bracht en of „het vandaag kon" Binnen twee dagen had de post in de woning van de weduwe twee wasmanden vol brieven gebracht: oprechte felicitaties, verzoeken om een leninkje, verzoeken om grof geld, huwelijksaanbiedingen uit Ame rika, Brazilië, Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland zelf. Er waren zelfs ingevulde en op naam gestelde postwissels ten be drage van 10.000 mark en hoger bij, die mevrouw Wenke ten gerieve van volko men onbekenden maar e\^en via haar bank bij het postkantoor had in te die nen Mevrouw Wenke heeft die wasmanden maar ongelezen weggezet, heeft ontslag uit haar baan genomen en is voorlopig niets anders van plan dan wat te gaan reizen door haar eigen land, door Neder land, België en Frankrijk. Met meer dan een half miljoen op de bank behoeft ze zich bepaald geen zorgen om morgen te ma ken. Het jaar vechten tegen de Lotto maatschappij heeft haar ook niet de ze nuwen laten verliezen: op dit ogenblik had zij zich twaalf maanden lang voorbereid. Harry Lewis is een kleine winkelier in een middelgrote provincie-stad. Hij ver koopt sigaretten en tandenborstels, schoen smeer en kranten en nog een paar duizend andere zaken. Zijn winkel is gevestigd op de hoek van een drukke kruising in deze stad van een kleine 200.000 inwoners. Ik geloof, dat hij goede zaken doet. Ik koop er altijd sigaretten en het is als regel druk in de winkel. Laten we zeggen (het is maar een schat ting), dat Harry Lewis een jaarinkomen heeft van ongeveer 6.000 dollar. In de com plete schaal van Amerikaanse inkomens is dat een middelmatige som om van te moe ten leven. De Neder lander, die geneigd is deze 6000 dollars vol-, gens de geldende koers om te rekenen in guldens, moet die neiging onderdruk ken. Hij zou een ge heel scheef beeld krijgen van Lewis' welvaart. De koop kracht van de dollar staat in geen ver houding tot de koerswaarde (ongeveer 3,80 per dollar). Men kan over dit onder werp vele verschillende theorieën horen van hier gevestigde Nederlanders, maar over het algemeen kan men toch wel zeg gen dat de normale consument met een dollar in Amerika net zo veel doet als de Nederlander in zijn eigen land met twee gulden. Harry Lewis is dus, gemeten naar onze maatstaven, zeker niet slecht af. Hij leeft rustig en vrij comfortabel in een buiten wijk van Trenton met zijn vrouw en drie kinderen. Hij is, zoals de meerderheid van de kiezers in de staat New Jersey, demo craat; dat. wil zeggen hij pleegt op de democratische partij te stemmen en hij is een groot voorstander van de slogan „Meyner for President". Robert B. Meyner is de democratische gouverneur van New Jersey: kenners, zeggen, dat -gouverneur Meyner niet geheel kansloos is voor de volgende presidentsverkiezingen. De familie Lewis heeft twee auto's. Vader rijdt in een bijzonder grote Ford (nieuwprijs hier 2250 dollar) en de oudste zoon heeft onlangs van zijn spaargeld voor 850 dollar een tweedehands (twee jaar oud) Europees autootje gekocht. Denkt u niet. dat de familie Lewis tot die categorie van Amerikanen behoort, die vakantiereizen naar Europa kan betalen. Zij zouden er niet over denken. Meestal komt de familie met vakantie niet verder dan de badplaats Atlantic City, die hier tachtig kilometer vandaan ligt. De Lewises hebben echter wel enige be langstelling voor Europa. In de grond van de zaak geloof ik, dat iedere Amerikaan meer oprechte belangstelling heeft voor Europa, dan de Europeaan voor Amerika. Men ziet Europa ondanks alles nog steeds als de bakermat van eigen beschaving en blijft trots op zijn eigen originele nationali teit in het bijzonder als die Engels of Nederlands ri (beide hebben door de his torische bindingen met dit land een zekere snobistische waarde), maar ook als de voorouders, die naar Amerika emigreerden Duits waren, of Italiaans, Grieks, of Iers of Zweeds. Ik ben bij de winkelier en zijn gezin te eten gevraagd en heb een hele avond lang over Nederland en over Europa moeten vertellen. Ik ben er in het geheel niet zeker van hoeveel men van mün verhalen zal ont houden. Maar het was haast ontroerend om de vriendelijkheid te zien. waarmee Harry Lewis mij de volgende dag, toen ik weer sigaretten bij hem kwam kopen, een pakje Nederlandse pijptabak onder de neus hield en zei: „Daar verkopen we geweldig veel van. Good stuff, that". Wat kan men op zo'n moment anders doen dan blij glimlachen? E. Komayn (Van onze correspondent in Washington) Het veranderen van de Amerikaanse vlag kan vrijwel in één moeite doorgaan al klaagt de vlaggenindustrie dat deze snelopeenvolgende'wijzigingen een finan ciële strop betekenen. Alaska werd kortgeleden tot staat verklaard en dit maakte het nodig dat er 49 sterren in de vlag kwamen, maar het tijdstip nadert nu snel, dat ook Hawaii tot de staten zal behoren en dus kan men misschien meteen van 48 op 50 sterren overgaan. De bevolking van Hawaii is opgetogen van vreugde over het feit, dat het eindelijk gelukt is als staat te worden erkend door net Amerikaanse Congres. Dat dit jaar zowel Senaat als Huis van Afgevaardigden zo vlot vóór toelating heeft gestemd, kan men ten dele verklaren uit het feit, dat er thans zoveel meer progressieve Democraten in het Congres zitten. Conser vatieve Democraten uit het zuiden en behoudende Republikeinen hebben het lang als een bezwaar gezien, dat men door toelating van Hawaii zoveel meer kleurlingen aan de nationale verkiezingen zou laten deelnemen, maar thans is het zo ver, dat het Congres gehandeld heeft naar het officiële Amerikaanse credo, dat geen onderscheid maakt naai" ras, kleur en geloof. President Eisenhower zal, nu het Congres gesproken heeft, de wet zeker, snel tekenen en de bevolking van Hawaii zal daarna stellig in een referendum liaar wil uitspreken om inderdaad als vijftigste staat te worden opgenomen. - /C" :#vo A t P oVJTAUSX* v O L J, 0 A- ivN dïW gjf - V 99

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11