Raadgevend Comité verwerpt voorstellen der Hoge Autoriteit C Panda en het bolknakmysterie Chefarine 4 Hogere winst Ver. Blik Wereldnieuws Het blij ft koud, vooral 's nachts Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Enige ontspanning van de geldmarkt; voorschotten met f 18,5 min afgelost 11 2 DE E. G.K.S.-KOLENKWESTIE Dividend NDSM 12 pet. Spaarcijfers februari van de Ned. Spaarbankbond Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Zeven „overige" O.E.E.S.- landen in conferentie Verdere uitbreiding van produktiecapaciteit Zwaar verlies voor Ned. Antillen door Amerikaanse olieinvoerbeperkingen Belastingrestitutie voor Northwestern and Pacific Nieuw overslagbedrijf voor zachthout in A'dam WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Avis schrijft gehele winst van verlies af Dividend Hoil. Signaal I.B.B.-dividend 14 pet. Vredesteinvestiging in Belgisch Kongo Dividend Van der Giessen Britse staaldeskundigen naar IJmuiden Buitenbands bezoek vorig jaar ste*'k gestegen e| WOENSDAG 18 MAART 1959 HET RAADGEVEND COMITé van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) heeft zich met 38 tegen 7 stemmen by 5 onthoudingen uitgesproken tegen de door de Hoge Autoriteit in verband met de bestaande kolencrisis voorgestelde contingenteringsmaatregelen voor de produktie en de invoer van kolen. Alleen de Belgische delegatie stemde in haar geheel, zowel de vertegenwoordigers van produ centen, arbeiders als verbruikers, vóór de voorstellen. Drie Luxemburgse vertegen woordigers, een Italiaanse en een Nederlandse arbeidsvertegenwoordiger onthielden zich van stemming. De besprekingen over het garanderen van een mimumloon aan de mijnwerkers, die door gedeeltelijke werkloosheid worden getroffen, worden voortgezet. Het is de eerste maal sedert de oprichting van de gemeenschap in 1952, dat het Raad gevend Comité over een belangrijke kwes tie een ongunstig advies aan de Hoge Auto riteit met zulk een grote meerderheid geeft. Het advies van het comité, dat zuiver raad gevend is, bindt de Hoge Autoriteit niet, maar het zal haar moeilijk vallen haar plannen nu.voor de ministerraad op 23 maart aanstaande te verdedigen. De voorzitter van de Hoge Autoriteit, Paul Finet, heeft na de verwerping door het Raadgevend Comité van het plan tot instelling van contingenten voor de pro duktie en de invoer van kolen verklaard, dat „hij ondanks de ongunstige stemmings uitslag vast voornemens is het plan aan de ministerraad voor te leggen." Het Raad gevend Comité heeft zich eenstemmig uit gesproken voor het verlenen van steun van tijdelijke aard (van 1 april tot 1 juni) aan Belgische werkloze mijnwerkers, tot een totaal bedrag van 2 miljoen dollar. De Hoge Autoriteit zal de bepalingen voor deze steun vaststellen. Het verlenen van de steun moet echter nog door de ministerraad eenstemmig in zijn bijeenkomst van 23 maart worden goedgekeurd. Paul Baseilhac (Frankrijk) onder wiens leiding de bijeenkomst van het Raadgevend Comité stond, wees erop, dat het comité door zich tegen de voorstellen van de Hoge Autoriteit uit te spreken te kennen heeft willen geven, dat naar zijn mening de voorgestelde contingenteringsmaatregelen geen belangrijke verbetering in de bestaan- Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze hebben mil- lioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. u 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET v Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro». Commissarissen en directie van de n.v. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij en van de Nederlandsche Dok Maatschap pij n.v. zullen aan de binnenkort te houden jaarlijkse algemene vergaderingen van aandeelhouders van beide vennootschappen voorstellen het dividend over het boekjaar 1958 te bepalen op 12 percent (onveran derd). Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, werd in fe bruari ingelegd 116,3 miljoen en terug betaald 76,1 miljoen, waardoor een po sitief spaarverschil ontstond van 40,2 miljoen. In januari werd 37,8 miljoen ge spaard en in februari 1958 17.8 miljoen. In januari-februari 1959 beliep het positief spaarverschil 78 miljoen. Inleg n terug betaling bedroegen respectievelijk 248,7 miljoen en (170,7 miljoen (in dezelfde pe riode van 1958 respectievelijk 14,2 mil joen, 207,3 miljoen en 193,1 miljoen). Lening van Wereldbank De Wereldbank heeft aan de hypotheekbank van Finland een lening van 37 miljoen dollar verstrekt, welke de gelden op haar beurt zal uitlenen aan negen maatschappijen van de Finse pulp- en papierindustrie, die hun bedrij ven wil en uitbreiden en moderniseren om de concurrentiepositie van het Finse exportpro- dukt op' de wereldmarkt te kunnen handhaven. De jaarlijkse produktiecapaciteit der negen maatschapp en zal voor chemische pulp met 205.000 ton worden vergroot en voor kranten papier met 180.000 ton. In de vijftien jaar lopen de lening wordt deelgenomen door zeven Ameri kaanse banken en een Zwitserse bank. De rente voet bedraagt 5"i percent en met de aflossing zal in augustus 1982 worden begonnen. Gedaalde rubberproduktie De heer Manis Masik, voorzitter van de Ver eniging van Administrateurs van Rubberonder nemingen op de oostkust van Sumatra, heeft bekend gemaakt, dat de produktie van rubber op de oostkust met 15 percent is gedaald. Volgens Masik zijn de oorzaken hiervan onvoldoende be mesting, onvoldoende onderhoud der tuinen en overvallen door de opstandelingen. Hij zei ook, dal uit West-Duitsland spoedig een grote hoe veelheid kunstmeststoffen worden verwacht voor Oost-Sumatra. Amerikaans bedrijf in Etten Op het industrieterrein aan de Roosendaalseweg te Etten 'nebben de burgemeester van Etten en Leur de heer J. Godwaldt en de vice-president van het metaalbedrijf De Byron-Jackson n.v. uit Los Angeles de heer W. Martin de eerste spaden in de grond gezet voor de bouw van een nieuwe fabriek voor deze n.v. Op 1 augustus gaat de fa briek, die gebouwd wordt naar ontwerp van ar chitect Heederik. in bedrijf en enkele maanden later volgt de officiële opening. Olieveld in Saclialin Volgens een bekendmaking van Tass is bij het Ungormeer in het noorden van Sachalin in het verre oosten der Sovjet Unie een rijke oliere serve gevonden die volgens voorlopige ramingen over twee of drie jaar voldoende olie zal opleve ren voor het gehele verre oosten der Sovjet Unie. de moeilijkheden kunnen brengen. Er zijn nog andere middelen mogelijk, bijvoorbeeld het leggen van invoerrechten op invoer van kolen uit derde landen. De volgende bij eenkomst van het Raadgevend Comité zal op 2 april te Luxemburg worden gehouden. Te Stockholm Handelsfimctionarissen uit zeven landen van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (Oostenrijk, Dene marken. Noorwegen, Portugal, Zweden, Zwitserland en Engeland) zijn dinsdag in Stockholm bijeengekomen voor 't bespre ken van de betrekkingen tussen de Euro- markt en de andere landen van de O.E.E S. Er werden twee werkzittingen gehouden onder voorzitterschap van de Zweedse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Hubert, de Besche. Vandaag volgt nog een zitting. De besprekingen zijn, evenals die welke gevoerd werden in Genève en Oslo. slechts informatief. Besluiten worden niet genomen. Wel is uit kringen van de deel nemers vernomen dat men alle hoop op de instelling van een Vrijhandelsgebied opgegeven heeft. Naar verluidt wordt ook gesproken over de mogelijkheid van nau were economische samenwerking tussen de zeven landen onderling. De Brit Maud- ling zou de Zweedse regering onlangs verzekerd hebben, dat Engeland voorstan der is van zulk een nauwere samenwer king Advertentie Ben je gauw terug, mammie? Ja hoor... Alleen even naar 't postkantoor om te sparen OOR HET POSTKAN UW SPAARBANK ,..U tmet en (zkA. DE N.V. DE VERENIGDE BLIKFABRIEKEN te Amsterdam heeft, blijkens het verslag, over 1958 een saldo exploitatierekening behaald van 4.327.837 (v.j. 4.095.139). Inkomsten uit deelnemingen beliepen 286.3449 268.636). Na aftrek van betaalde interest ad 174.401 386.293), na het treffen van voldoende voor zieningen voor de gevolgen van in het verleden aangegane verplichtingen en nadat de reserve dubieuze debiteuren is verhoogd met 100.000, beloopt de exploitatiewinst inclusief opbrengst deelnemingen 4.439.785. Afgeschreven wordt in totaal 1.068.685 1.915.477). Aan de pensioenvoorzieningen wordt gedoteerd 100.000 (onv.), aan het vernieuwingsfonds 200.000 50.000) en aan de reserve prijsverschillen nihil 100.000). Voor belastingen wordt gereserveerd 1.414.750 893.782). Als winstsaldo resteert 1.116.350 918.224). Zoals bekend, wordt een dividend voorgesteld van 10 percent (vorig jaar 9 percent) over het onveranderde kapitaal van 7,5 miljoen. De voor de eerste maal opgenomen gecombineerde verlies- en winstrekening geeft een totaal aan inkomsten te zien van 6.0244.696, waarvan 5.960.245 als saldo exploitatie winst. Als winstsaldo resteert 1.370.519. Ondanks het feit dat in de eerste maan den van 1958 de bezetting van de fabrieken onvoldoende was, kon een bevredigend resultaat worden bereikt door een opleving nadien. Door de beperkte prijsdaling van blik betekent de vrijwel gelijke geldswaar de van de omzet in de emballagesector dat in feite van enige stijging van de goederen- omzet kan worden gesproken. Door het bewust verminderen of beëindigen van produkties, die in het verleden verlies gevend waren, daalde de omzet in de ijzer sector. De directie slaagde er niet in ter compensatie van de afgestoten onrendabele opdrachten voldoende nieuwe orders aan te trekken. Ondanks de genoemde omstandigheden kan in zoverre van een verbetering in de situatie worden gesproken, dat ook in de ijzersector een rendabele bedrijfsvoering kan worden bereikt. Dit bleek uit het ver minderd verlies van de fabriek te Does burg. Op de omzetstijging in de kunststoffen- sector, die in 1957 werd bereikt, is in 1958 een bescheiden terugval gevolgd. In de laatste maanden trad een herstel in en de vooruitzichten voor een verdere stijging lijken thans niet ongunstig. Een verdere uitbreiding van de produktiecapaciteit ligt De Nederlandse Antillen zullen een jaar lijks verlies lijden van tussen de 30.000.000 en 40.000.000 dollars wat hun export van benzine naar de Verenigde Staten betreft, als gevolg van de nieuwe Amerikaanse im portbeperkingen van olie, aldus diploma tieke zegslieden. Het verlies zal het gevolg zijn van de beperking van de import tot het niveau van 1957. waarbij de import van alle afge werkte olieprodukten van 300.000 tot 60.000 barrels per dag is verminderd. De zegs lieden zeiden dat Curacao en Aruba meer dan elk ander gebied dat benzine naar Amerika uitvoert, te lijden hebben onder de nieuwe importbcDerkingen. Hun export van benzine lag in 1958 Veel hoger dah in 1957. Volgens de diplomaten zullen de Ne derlandse Antillen bovendien nog enkele miljoenen dollars per jaar verlies lijden wegens de benerking van de import van andere afgewerkte olieprodukten zoals kerosine en benzine voor straalvliegtuigen. Tot dusver is het echter nog niet mogelijk geweest de mogelijke jaarlijkse schade precies te ramen. (UPI). In aansluiting op de desbetreffende mededeling in de jaarverslagen van de Northwestern and Pacific Hypotheekbank n.v. en de Tweede Northwestern and Pacific Hypotheekbank n.v. bericht de directie dat te Spokane door eerstgenoem de maatschappij belastingrestitutie is ont vangen tot een bedrag van 54.426 dollar. Aan interest werd ontvangen 39.568 dollar, in totaal dus 93.994 dollar. De Tweede Northwestern verkreeg een belastingresti tutie van 55.966 dollar en interest tot een bedrag van 42 893 dollar, in totaal 98.859 dollar. Over de interestvergoedingen zal Amerikaanse inkomsten belasting moeten worden betaald tegen een tarief van 52 percent. In de Amsterdamse Houthaven zal bin nenkort een overslagbedrijf voor zacht hout in gebruik worden genomen. De on derhandelingen tussen de gemeente Am sterdam en de n.v. Zachthoutoverslagbe- drijf hebben geleid tot 't beschikbaar stel len van een terrein aan de houthaven. Het gereedmaken van het terrein zal 660.000.- kosten. Het nieuwe overslagbedrijf zal het zachthout rechtstreeks uit zeeschepen op de wal lossen of direct in binnenschepen, op spoorwagons of vrachtauto's laden. Met een deviezenaanwas van 16 miljoen is de goud- en deviezenreserve van de Nederlandsche Bank, blijkens de weekstaat per 16 maart, opgeklommen tot 5311 miljoen. Wederom zijn harde valuta's om gezet in goud, welks voorraad is aange groeid met ruim 46 miljoen tot 4402,4 miijoen. Dit goud behoeft volstrekt niet met dollars te zijn aangekocht. Sinds de Europese valuta's convertibel zijn gewor den kan de goudaankoop ook buiten Ame rika zijn verricht. Convertibele deviezen zjjn afgenomen van 942 tot 902 miljoen en de netto deviezenreserve is nu 909 tegen vorige weck 938 miljoen gulden. Dat voorschotten met f 18,5 miljoen zijn afgelost duidt op een 'tbëhéiWehdè ontspan ning van de geldmarkt. De banken zitten er nu zo goed voor dat zij een deel van de opgenomen voorschotten hebben kunnen terugbetalen. De geldmarkt is al minder gespannen geworden, maar nog niet nor maal. Een verlaging van daggeld (thans l'/i percent) wordt daarom nog niet ver wacht. Met opgenomen voorschotten ad 26,5 miljoen zitten de banken nog ƒ8,5 miljoen boven het normale niveau. Zij zijn dus nog niet helemaal bij. Bovendien wordt de voor de banken verplichte kas- reserve in de lopende periode zeer hoog getaxeerd, namelijk op 580 miljoen. De aanvankelijke berekening is tegengevallen en de banken hebben meer onder dan boven het gemiddelde gezeten. Zelfs hou den sommige van hen rekening met de mogelijkheid dat nog voorschotten moeten worden opgenomen om het vereiste ge middelde te halen. Uiteraard zijn ze daar om voorzichtig en wordt weinig daggeld uitgegeven. Deze week is het. saldo van de banken met 20 miljoen toegenomen. Het bedraagt nu ruim 634 miljoen. De geldmarkt De geldmarkt komt vanaf woensdag in de goede richting. Dan moet de staat het „melkgeld" betalen ad 40 miljoen en ver valt er 150 miljoen aan schatkistpapier. Dit alles komt de geldmarkt ten goede, maar een ruime markt wordt nog niet verwacht. De circulatie is nog iets tegen gevallen. Men had gehoopt op een grotere terugvloeiing dan bijna 49 miljoen. Ken nelijk houdt dit verband met de komende Paasdagen, .waardoor meer biljetten in omloop blijven. Stellig zal de volgende weekstaat reeds de invloed van de ultimo laten zien, maar 24 maart wordt toch ver moedelijk de zwaarste dag voor de geld- opvragingen in de korte week voor Pasen. Het saldo van de schatkist is met 4,5 miljoen verminderd, een gevolg van de zeer geringe mutaties in de stand van het schatkistpapier en van het feit dat de be lastingen thans niet hard meer toestro men. Een opmerkelijke post van deze weekstaat is nog de stijging met 24 mil joen van „andere ingezetenen". Dit is daaraan te wijten dat op 15 maart staats schuld verviel die in handen was van staatsfondsen. Het bedrag is een dag ge plaatst op de rekening bij de centrale bank. Het afgelopen jaar is voor de n.v. Verf- fabrieken Avis. te Wèstzaan niet gemak kelijk geweest, aldus het jaarverslag. De omzet van de beide hoofdnrodukten liep belangrijk achteruit. De bruto-bedrijfs- winst heeft 105.193 bedragen 154.."98). Na afschrijvingen ad f 62.900 64.948). exploitatie woningen 532 ((4.347). res teert een saldo winst van 41.761 53.234), welk bedrag geheel in mindering van het verliessaldo zal worden gebracht. Dit saldo paraisseert nu op de balans voor 164.643. Het verminderen van de omzet van kunstharsperspoeders moet wel grotendeels aan de invloed van recessie en bestedingsbeperking worden toegeschre ven. De directie heeft daarom enige hoop, daf met het toenemen van de activiteit, de verkoopmogelijkheden weer zullen stijgen. De laatste maanden van het boekjaar en de eerste van het nieuwe wijzen enigszins in die richting. De kostenfaktoren werden gereduceerd. Dit zal eveneens de resul taten van het nieuwe jaar gunstig be- invloeden. Desondanks zijn de verwach tingen van de directie ook thans niet te hoog gespannen. De raad van commissarissen der n.v. Hollandse Signaalmaatschappij heeft be sloten voor te stellen het dividend over 1958 te bepalen op 10 (v.j. 9) percent. Commissarissen en directie van de n.v. Ingenieursbureau voor Bouwnijver heid te Oegstgeest (I.B.B.) zullen aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voorstellen het dividend over 1958 vast te stellen op 14 percent (over 1957 was het 2 percent). De nieuwe aandelen delen voor een-vierde in het resultaat over 1958. 46. De commissaris was nog niet vergeten, hoe Pat hem een slapeloze nacht had be zorgd met zijn ingewikkelde verhalen over sigaren in het algemeen en de bolknak van professor Kalker in het bijzonder. En ook zat het hem nog vers in het geheugen, hoe Panda hem daarna onder een berg sigaren had bedolven. Liefst had hij ze meteen weer de deur uit geschopt, maar nu ze als arrestanten werden binnengeleid, ging dat niet. „Dus jullie hebben deze arme zwer. ver beroofd, huh?", bromde hij gespannen. „Bekennen jullie dat?" „Nee", zei Panda, „het was geen beroving, want„Wel waar!", riep de zwerver snikkend, „de agent heeft het zelf gezien!" „Ja, commis saris", merkte de agent op, „ik heb duide lijk gezien, hoe beide verdachten hem zijn knapzak afnamen". Het gelaat van de commissaris ontspande een weinig. „Een knapzakdacht hij, „gelukkig gaat het deze keer dus niet over sigaren. Dat zou ik niet meer kunnen verdragen". Maar nu trad Pat O'Nozel naar voren. „Het ging niet om dat knapzak, commissaris", zei hij, „maar o', een peuk. De peuk van dat si gaar van professor Kalker. U weet wel, dat sigaar heeft iets te maken met een uit vinding en dat uitvinding heeft iets te maken metHij werd onderbroken door een gebrul van de getergde commis saris. „Hou op!", loeide deze, „sigarenma- niak! Rammelprater! Ik heb er genoeg van! In de cel met jullie!!" in het voornemen. De geldswaarde van de totale omzet daalde met ongeveer 7 percent, maar door in de laatste jaren doorgevoerde rationalisatie en verdere mechanisatie was het financiële resultaat beter dan in 1957. De in de V. S. aangekochte volautomati sche lijn voor de fabricage van conservcn- bussen werd in 1958 in de fabriek te Delft in bedrijf gesteld. Nadat in 1958 was be sloten de produktiecapaciteit van het be drijf te Utrecht uit te breiden, werd de bouw van de daarvoor nodige bedrijfsruim te voltooid. Zodra de bestelde apparatuur is opgesneld, verwacht de directie de voor ziene stijging in de afzet te kunnen opvan gen. Ook bij de n.v. Electro Blikfabriek te Leeuwarden, waarvan alle aandelen in het bezit van Verblifa zijn. vindt een niet on belangrijke verdere uitbreiding van de produktiecapaciteit plaats. In verband met de uitbreiding van de exportactiviteiten heeft Vredestein on langs besloten over te gaan tot een eigen vestiging in I copoldstad, Belgisch Kongo. Zowel de belangen van cie autobanden fabriek te Enschede als die van de tech nische rubberfabriek te Loosduinen, wor den door deze nederzetting behartigd. In de vergadering van de raad van com missarissen van C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven n.v. te Krimpen a/d IJsel is besloten aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1958 op de gewone aandelen een dividend van 10 percent uit te keren (onveranderd). De vroegere president van de Konink lijke Nederlandse Hoogovens, de heer A. H. Ingenhousz, heeft vooraanstaande in genieurs van de Britse staalindustrie uit genodigd om volgende maand in Neder land een conferentie bij te wonen. De Britse bezoekers zullen een ijzer- en staal fabriek in IJmuiden bezoeken en de instal latie voor de behandeling van ijzererts van de firma MulTèf-Hannci in Rotterdam.'Dé voorzitter van de Iron and Steel Engif neers' Group," de héér F. B. George zal op 14 en 15 april een technische conferentie voorzitten. Deze conferentie zal beginnen met een korte lezing over de ijzererts situatie in de wereld door de president van het Lincolnshire Iron and Steel Insti tute, de heer C. R. Wheeler, welke zal worden gevolgd door vijf technische ver handelingen. Ook worden er op deze con ferentie enige films vertoond, waarna nog meer verhandelingen zullen worden ge houden. De buitenlandse bezoekers zullen ook de bollenvelden bezichtigen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in 1958 in de Nederlandse hotels bijna 2.9 miljoen overnachtingen van buitenlandse gasten geregistreerd. Verge leken met het jaar 1957 betekent dit een toeneming van het aantal overnachtingen met 7.1 pereent. Het aanlal overnachtingen van Duitsers steeg met 166 onn nf 25.5 net-cent: van Ame rikanen met 48.nno of 14 percent'; Zwitsers 12.500 of 12.1 percent en geallieerde mili tairen 12.000 ef 8.9 percent. Het aantal overnachtingen van bezoekers uit Frankrijk en België-Luxemburg nam af respectievelijk met 43.000 (20.7 pet.) en 19.000 (10.9 pet.). Humanitair. De Britse Liga tegen wrede sporten zal protesteren tegen de jacht- activiteiten van de hertog van Edin burgh. In een resolutie die op de jaar vergadering van de Liga werd aan vaard en aan Buckingham Palace zal worden gezonden, wordt ook gezegd dat de Liga het betreurt dat hij zijn zoon, de mogelijke toekomstige heerser van het land, zou leren een gelijksoortige liefde voor bloedige sporten te hebben, instede van hem op te voeden met hu manitaire idealen." Beledigd. Pierre Poujade is door een Pa- rijse rechtbank tot honderdduizend fran ken boete veroordeeld wegens beledi ging van de Franse veiligheidspolitie. Poujade schreef in zijn blad „Fraterni- té Franqaise van 1 december 1956 dat de politie moedwillig ruw optrad bij het uiteenjagen van een poujadistische vergadering. Hinderlijk. De kerkelijke gemeente van Chedzoy (Engeland) heeft onmin met de predikant, Basil Bazell, die zijn hond meeneemt naar de kerk. Bazell zegt „alle dieren als Gods schepsels te be schouwen" en „Ik zal nooit een dier uit de kerk jagen." De kerkgangers vin den het echter hinderlijk wanneer het dier langs hun benen schuift en tijdens de plechtigste momenten nadrukkelijk snuffelt. Beeldroman. De Oostduitse autoriteiten treden streng tegen de verspreiding van westelijke ontspanningslectuur in de Duitse volksrepubliek op. De Oostber- lijnse „National Zeitung" bericht, dat een man die in de ondergrondse een beeldromannetje las dat hij in West- Berlijn gekocht had, gearresteerd is. I.ïsblok. Het Noorse ijsblok van drie ton, dat op weg is van boven de poolcirkel naar Libreville in Centraal-Afrika moet de laatste etappe per schip doen, omdat het regenseizoen vroeg begon nen is in Centraal-Afrika. Het konvooi is thans op weg naar Douala, aan de kust van Frans Kameroen. Toen 8500 kilometer was afgelegd was 235 van de 3.050 kilo ijs gesmolten. Rust? De eerste secretaris van de Oost duitse communistische partij, Walter Ulbricht, rust op het ogenblik uit in Tsjechoslowakije, zo bericht Neues Deutschland, het orgaan van de Oost duitse communistische partij. Ulbricht is in Praag aangekomen voor bespre kingen met de Tsjechoslowaakse presi dent en partijvoorzitter Novotny, zo heeft radio-Praag bekendgemaakt. Bcla Kun. De weduwe en de kinderen van Bela Kun, die in 1919 de kortstondige communistische revolutie in Hongarije leidde en in 1937 in Rusland „gezui verd" werd zijn uit Moskou in Boeda pest aangekomen. Zij zullen de herden king van de eerste stichting van de Hon gaarse volksrepubliek, veertig jaar ge leden bijwonen. Na de dood van Stalin werd Bela Kun gerehabiliteerd. Verboden. Alle films met Elizabeth Taylor zijn van nu ai' verboden in Egypte, om dat de Amerikaanse actrice onlangs voor honderdduizend dollar Israëlische obligaties heeft gekocht. De Egyptische filmcensuur zal soortgelijke maatrege len nemen tegen elke filmster die „de zaak van de Zionisten steunt". Zelfbediening. De directie van de nieuwe en tot dusver enige cafetaria te Warschau, heeft meegedeeld dat het beginsel van de zelfbediening bij de clientèle een warme weerklank heeft gevonden. In de eerste week hebben de bezoekers zich bediend van 150 theele peltjes, 600 dessertlepels, 300 messen en 150 bierglazen. Anne Frank-dorp. De Noorse raad voor de vluchtelingen heeft een gift van bijna 55.000 gulden ontvangen voor de bouw van het vluchtelingendorp Anne Frank bij Hamburg. Dit dorp zal het zesde vluchtelingendorp zijn dat wordt ge bouwd door de organisatie van de No belprijswinnaar Pater Pire. Sluitstuk. Dinsdag is het betonnen mid dengedeelte van een tunnel onder het Kielerkanaal tegenover Rendsburg tot zinken gebracht. De tunnel zal, wan neer hij voltooid is, een einde maken aan de verkeersopstoppingen, die zich regelmatig op de „Europese weg num mer drie" voordoen. Bijdraaien. De latente crisis in de boezem van de Peronistische beweging, is acuut geworden door het ontslag van vijf lei ders uit de raad voor samenwerking en toezicht, het hoogste partijorgaan. Vol gens een woordvoerder van de Peronis ten vloeit dit ontslag voort uit de wens van de verbannen Perón om een meer verzoenende houding aan te nemen te genover de regering-Frondizi. Een kleine storing in het op de oostelij ke oceaanhelft gelegen koufront heeft zich tot een flinke depressie ontwikkeld. Deze passeerde kort na middernacht Jan Mayen en trekt in oostzuidoostelijke richting ver der naar Finland en Noord-Rusland. Het boven Midden-Rusland gelegen hogedruk- gebied wordt hierdoor in sterke mate aan getast. Boven Zuid-Scandinavië en de Noordzee houdt daarentegen het hogedruk- gebied waarschijnlijk stand, te meer daar v ^elder de depressie door flinke barometerstijgin- ,.f.en urg gen wordt gevolgd. Nederland blijft als ge- VIlssinSen volg hiervan ook morgen onder invloed van een koude oostelijke stroming. Een boven Oost-Duitsland in de hogere lucht lagen aanwezige storing beweegt hierin mee. Deze veroorzaakt veel bewolking, waaruit op enkele plaatsen zelfs wat lich te sneeuw valt. In het temperatuurver- loop zal het eerstkomende etmaal nog weinig verandering komen. In de nacht daalt de temperatuur op vele plaatsen tot aan hel vriespunt WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenland, heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Li Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. onbewolkt geheel be\. licht bew. half bew. geheel bew geheel bew onbewolkt licht bew. ono no no ono ono no no no e. E S 2 1 1 1 1 0 -0 -1 Donderdag 19 maart Zon op 6.48 uur, onder 18.50 uur. Maan op 12.47 uur, onder 3.32 uur. Maanstanden 24 maart 31 maart 21.02 uur 12.06 uur volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 maart Hoog water 9.31 en 22.13 uur. Laag water 4.37 en 17.15 uur. Donderdag 19 maart Hoog water .0.55 en 23.45 uur. Laag water 5.46 en 18.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers geheel bew. w 0 half bew. zzw -1 motregen windst. 0 zwaar bew. ono 0 licht bew. z 2 geheel bew no 3 zwaar bew. ono 2 onbewolkt ono -1 geheel bew. no 0 onbewolkt n 0 licht bew. ono 3 mist windst. 2 regen o 12 geheel bew. ono 2 geheel bew. no 2 geheel bew. windst. -0 geheel bew. o -l mist windst. -1 geheel bew. wnw 7 4 -1 14 half bew. licht bew. regen regen geheel bev. licht bew. half bew. ozo w zo nno windst. nw zw u c e S-5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0,5 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0,1 0 4 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2