r WYBERT Eisenhowers rede met instemming ontvangen Eisenhower en Macmillan zullen zich afzonderen Van dag tot dag Vernielend vuur Conferentie-oord wordt Camp-David het Shangri-La van pres. Roosevelt raatótoel Nog witter. stralend wit... ^Hoe is het ontstaand 3 j Gebrekki; Kind in chloorwater gevallen en later overleden Onderwijzers naar de universiteit Kweekschoolbonden wijzen bezwaren af op kders Hp! Adenauer verkiest grondtroepen boven atoomwapens &p de Dit woord: KRENTERIG J WOENSDAG 18 MAART 1 959 In hun vergadering van dinsdag hebben Provinciale Staten van Noordholland zich neergelegd bij het plan van Gedeputeerden, de uitvoering van een deel van de Weste lijke Randweg te doen plaatshebben zonder de wens van Bloemendaal tot bouw van een ondergrondse kruising van deze weg met de Julianalaan in te willigen. Daardoor is de laatste belemmering voor de aanleg van dit stuk randweg vervallen. Er zal nu een verbinding worden gemaakt tussen de Delftlaan en het reeds in gebruik zijnde deel van de randweg, zodat het doorgaande verkeer van de Velser tunnel af in één ruk door kan rijden tot aan de Wagenweg, zonder met Haarlemse stadswegen rekening te houden. In theorie althans, want de gebrekkige uitvoering van het eerste gedeelte van de randweg wordt nu gecompleteerd met een even gebrekkige aansluiting, waardoor dit traject nog temeer een bron van verkeers moeilijkheden zal worden. Gebrekkig is het juiste woord en het is opnieuw een bewijs van gebrek aan voor uitziende geest, dat men deze randweg op deze manier gaat voltooien. Het argument, te pas en te onpas te berde gebracht, is: het ontbreken van voldoende financiën. De ondergrondse doorgang in Bloemendaal is geweigerd vanwege de hoge kosten. Onge lijkvloerse kruisingen met belangrijke stadswegen in Haarlem zijn afgewimpeld vanwege de hoge kosten. Een onmogelijke situatie bij de Kleverlaan waar het ver keer van oost naar west en van noord naar zuid een ontmoetingspunt op gelijkvloerse rijbanen zal krijgen, waar bovendien nog een overweg vlakbij ligt is geaccepteerd omdat de Spoorwegen niet genoeg geld wilden bijdragen voor een viadukt. Het totale beeld van de Randweg is nu: een bochtige, zich willekeurig versmallen de en verbredende, donkere, slecht beba- kende autosnelweg, die op enkele punten drukke rijbanen in het Haarlemse stads gebied kruist en aldus Haarlemse stads wijken van het centrum afsnijdt, en die bovendien uitmondt op de Wagenweg, waar men zich nog in het drukke stads- verkeersgebied bevindt. Het grote aantal ongelukken aan de krui sing LeidsevaartRandweg heeft bewezen, dat gelijkvloerse kruisingen uit den boze zijn, wanneer ze niet tot de uiterste grens beveiligd worden. Door de Randweg een voudig tot voorrangsweg te maken voor komt men de ongelukken niet. Tenslotte moet veel locaal verkeer er overheen, om dat de weg dwars door de stad loopt. Men is nu bezig de Kleverlaan aan de Bloemendaalse kant te verbreden, omdat men daar in de drukke maanden een'grote verkeers-intensiteit verwacht. Doch de kruising met de Randweg is gelijkvloers gehouden, omdat men meent dat diezelfde Kleverlaan niet druk zal worden. Vreemde botsing van meningen, die ongetwijfeld ge volgd zal worden door échte botsingen met nare consequenties. Nog steeds wordt niet beseft, dat het moderne verkeer op den duur geen gelijk vloerse kruisingen van snelwegen meer kan verdragen. Als dat besef eindelijk eens doordringt, zal het geld er plotseling wél zijn. Maar dan kan men er de kosten van aanvankelijke aanleg plus die van schade door ongelukken bijtellen om van het menselijke leed maar niet te spreken, dat blijkbaar in begrotingen geen factor vormt. Bloemendaal heeft net op tijd geprotes teerd, anders zou het ook aan de Juliana laan een goedkope gelijkvloerse krui sing hebben gekregen. Nu komt er ten minste een, zij het ontsierend, viadukt. De gemeente Haarlem heeft alle gelijkvloerse kruisingen geaccepteerd en biedt haar burgers en gasten thans een verkeers situatie, die in tegenspraak is met alle opvattingen van moderne verkeerstech niek. Nu zal de strijd weer moeten worden aangebonden ten aanzien van verkeers lichten op de gevaarlijke kruispunten van de randweg. Ook in dat opzicht is men in Den Haag taai in conservatisme. Men is blijkbaar enkel ontvankelijk voor reeksen verkeersongelukken op bepaalde punteh dan pas ontwaakt het bewustzijn dat het 1959 is en dat verkeersbeveiliging een van de voornaamste eisen der overheid is ge worden. Wat zich in 1953 in het groot in ons land heeft afgespeeld de stormramp in het zuidwesten herhaalt zich in het klein steeds weer: niet voordat rampen zich heb ben voltrokken, wordt er iets onderno men. Het geld voor het Deltaplan is er nu, ook al kost het onvoorstelbaar veel. Vóór de ramp betoogde iedere overheid dat het onmogelijk zou zijn een dergelijk kostbaar project uit te voeren. Men staart zich blind op begrotingen, tot men ziende wordt door de bittere nood zaak. Maar dan is veel ellende gebeurd, die voorkomen had kunnen worden met minder geld. In Tilburg is het tweejarig dochtertje van de familie Deijkers, terwijl de moe der in de schuur met de was bezig was, in een ketel koud chloorwater gevallen. De moeder waarschuwde onmiddellijk een dokter, die het kind naar een ziekenhuis liet overbrengen. Hoewel het zich niet liet aanzien, dat het meisje in levensgevaar verkeerde, is het 's avonds overleden. In een brief aan de leden van de Eerste Kamer hebben de Kweekschoolbond, de Bond van Katholieke Kweekscholen en de Vereniging van Leraren aan Protestants- christelijke Kweekscholen verklaaid, dat het voor hen een grote teleurstelling zou betekenen indien het wetsontwerp, dat onderwijzers toegang wil verlenen tot de academische examens pedagogie en psy chologie, zou worden verworpen. Stelling nemend tegen 't protest uit uni versitaire kring tegen dit wetsontwerp, verklaren de kweekschoolorganisaties dat een vergelijking tussen het onderwijs op de h.b.s.-A en de vijfjarige kweekschool aantoont, dat het onderwijs op de kweek school, in verband met het doel dat het wetsontwerp beoogt, zeker gelijkwaardig is aan dat van de h.b.s.-A. Er is dus meer dan voldoende aanleiding het in het wets ontwerp omschreven recht toe te staan. De briefschrijvers achten het gevaar dat personen die voor het hoger onderwijs ongeschikt zijn, de kweekschool als om weg gaan gebruiken om toch hun doel te bereiken, irreëel. Zij menen dat er vol doende remmen van praktische aard aan wezig zijn, die slechts een klein percen tage onderwijzers de gelegenheid en de mogelijkheid zullen geven om academisch onderwijs te volgen, zodat ook van een massale toeloop geen sprake zal zijn. Over het argument van niyeauverlaging en prestigeverlies van het academisch on derwijs wordt in de brief verklaard: Het niveau van de colleges in pedagogiek en psychologie is een zaak van de leraren. Het toelaten van onderwijzers tot de uni versitaire examens in deze wetenschappen behoeft op het niveau van de colleges geen enkele invloed te hebben. Advertentie M, Chief Whip (Reuter, United Press) De rede van Eisenhower over het Amerikaanse standpunt inzake Berlijn is nagenoeg overal ter wereld met instemming begroet. Ook in Moskou blijkbaar, waar voldoening kenbaar werd gemaakt over het feit dat de Amerikaanse president zich bereid verklaard heeft, deel te nemen aan een topconferentie. In de westelijke landen heerst enig optimisme over de mogelijkheid, met behoud van West-Berlijn als vrije westelijke stad tot een akkoord met de Sovjet-Unie te komen via besprekingen op het hoogste niveau. De reis van Macmillan, de Britse premier, naar Washington hy komt daar vandaag aan in gezelschap van Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken zal wellicht tot nadere uitwerking leiden van de gedachten, die Eisenhower koestert om tot een oplossing van de Berlynse crisis te komen. (Van onze correspondent in Bonn) Op zeer opvallende wijze heeft de West- duitse bondskanselier Adenauer gisteren voor de C.D.U.-Bondsdagfractie te Bonn de veelbesproken rede van de Amerikaan se president Eisenhower begroet. Eergisteren had Adenauer nog meege deeld, dat hij sterke bedenkingen had te gen de plannen voor de beperking van de bewapening in Midden-Europa, die zijns inziens slechts zouden leiden tot een ver zwakking en een in gevaar brengen van het Westen. Gisteren verklaarde de bonds kanselier, dat hij de verzekering van Eisenhower, dat de Amerikanen hun stel lingen in Berlijn zullen handhaven, toe juichte en dat hij een oorlog om Berlijn onwaarschijnlijk achtte, omdat daardoor de Sovjet-Unie zelf in groot gevaar zou ko men. Hij sprak de hoop uit dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles aanwezig zou kunnen zijn op de conferentie van westelijke ministers van Buitenlandse Zaken te Washington, op 31 maart en 1 april aanstaande. Over Eisen howers rede zei Adenauer voorts, dat hij liever meer troepen dan grote atoomwa pens wilde hebben. De Amerikanen heb ben zijns inziens het gevoel, dat wanneer zij toegeven in de kwestie-Berlijn, zij dan van zwakheid ten opzichte van de Sovjet- Unie zouden blijk geven en bovendien on zekerheid zouden scheppen of ze werke lijk wel bereid zouden zijn van hun macht middelen gebruik te maken. „De Verenig de Staten", aldus Adenauer, „kunnen het zich niet permitteren toe te geven aan het opdringen der Russen". Adenauer is voor een topconferentie „de allerlaatste po ging om de ontwikkeling in de wereld een vreedzame vorm te geven" maar pas na een conferentie der ministers van Bui tenlandse Zaken. „Alleen politieke oplos singen, dat betekent onderhandelingen met een concreet politiek program, met aan vaardbare compromis-voorstellen voor- beide zijden, zullen ons uit de doodlopen de straat kunnen helpen", aldus"Adena'uer. Daarmee, zo kan men aannemen, heeft Adenauer zich gedistancieerd van de be richten, dat hij met Macmillan tot echte overeenstemming was gekomen over een of ander plan betreffende een Europese zone, bij voorbeeld van Leningrad tot Pa rijs, waarin sprake zou zijn van een be perkte bewapening. Moskou's reactie MOSKOU (UPI) Politieke waarne mers verwachten dat de Russische rege ring de bereidheid van Eisenhower om „onder voorwaarde" een top-conferentie bij te wonen, zal toejuichen. De westerse opinie hier is dat Eisenho wers woorden verwelkomd zullen worden als een thans minder negatieve benade ring van de kwestie van top-besprekingen een forum dat door de Russen be schouwd wordt als van vitaal belang te zijn voor de oplossing van grote interna tionale problemen. Over het algemeen ge loven westerse diplomaten dat de Britse premier Macmillan er toe heeft meege werkt dat Eisenhower het idee van een top-conferentie accepteert. Men is van ge voelens dat het bezoek van Macmillan aan Rusland heeft opgeleverd wat de premier zich ten doel had gesteld: het ijs te bre- ken. Men verwacht hier thans dat Mac millan een belangrijke rol zal spelen in de westerse onderhandelingen welke in de komende twee maanden te verwachten zijn. Gezien het voortbestaan van de Berlijn- se crisis en het naderend gevaar dat een grote botsing zou plaats vinden, zijn di plomatieke waarnemers hier van gevoe lens dat een top-conferentie in de loop van dit jaar praktisch onvermijdelijk is. Een commentator van radio-Moskou, P. Zarin, heeft gisteravond Eisenhowers ra dio en t.v.-rede besproken. Zarin zeide dat „het idee deze zomer een topconfex-entie te houden.slechts kan worden toegejuicht. Zijn verzekering dat de Verenigde Staten en de volken van het Westen geen oorlog willen is eveneens toe te juichen". Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Hij leverde kritiek op het feit dat Eisen hower „de helft van zijn toespraak be steedde aan een beschrijving van de Ame rikaanse oorlogsmachine. De zogenaamde Russische dreiging bestaat slechts in de verbeelding van enkele Amerikaanse jour nalisten". „Hoewel hij zich bei-eid heeft ver klaard met de Sovjet-Unie te onderhande len, heeft president Eisenhower een groot aantal voorbehouden opgesomd. Toch heeft hij moeten toegeven dat de Russische voorstellen de sfeer hebben verbeterd", zo zei radio-Moskou. Gezaghebbende waaxmemex-s in Londen, Paiijs en Bonn hebben als hun oordeel uit gesproken dat hetgeen Eisenhower met betrekking tot onderhandelingen heeft op gemerkt een realistische combinatie van soepelheid en vastbeslotenheid is. Boven dien menen zij dat de Verenigde Staten thans gekomen zijn op het punt waar zij desnoods een oorlog onder ogen zullen zien indien andere middelen tegen de agressie van het internationale communisme niet toereikend blijken. Als geheel kan Eisenhowers uiteenzetting gelden als de formulering van het stand punt dat de westerse landen zullen inne men wanneer zij met de Sovjet-Unie en enkele zijner satellieten gaan onderhan delen. (Van een correspondent) Vrijdagochtend zullen president Eisen hower en premier Macmillan uit Washing ton naar het noorden rijden. Een nieuwe weg door de heuvels van Maryland brengt hen in een uur in het stadje Frederick en vandaar is het nog maar een half uur rij den naar de rustieke buitenhuisjes, die Eisenhower „Camp David" heeft genoemd (Eisenhower's kleinzoon heet David). Het laatste half uur van de tocht voei't langs een hoge heuvelrug van de Alleghenies en in deze lage bei-gen heeft wijlen president Roosevelt een rustige verblijfplaats laten bouwen. Roosevelt had dit retraite-oord „Shangri-La" genoemd en de eerste voor name gast was Churchill, die hier in 1943 met de Amerikaanse president het tijd- Thans wordt de schade welke maan dagavond door de grote brand in de Londense voorstal Ilford veroorzaakt is, op 4 miljoen pond (meer dan 40 mil joen gulden) geschat. Zowel de brand weer als de politie is een onderzoek begonnen. Het was de vijfde geheim zinnige brand in deze Londense voor stad in minder dan twee maanden. In een geval staat brandstichting vast. Dinsdagavond steeg nog steeds rook op uit de puinhopen. Het treinverkeer door Ilford een van de voornaamste verbindingen tussen Londen en het zuidoosten is stop gezet om ge- Wmm tegenheid te geven tot het opblazen van puinhopen. Ook het wegverkeer wordt omgeleid. De brand was de grootste in het gebied van Londen na de tweede wereldoorlog. Men probeert te ontdekken waardoor de brand ont staan is en waardoor hij zo snel grote afmetingen kon aannemen. stip bepaalde voor de invasie in Norman- dië. Voor staatslieden, die zich enige tijd wil len onttrekken aan soms hinderlijke pu bliciteit, is dit een ideaal oord. De Ameri kaanse marine draagt de verantwoorde lijkheid voor dit kamp en houdt ongewens te nieuwsgierigen op een afstand. Voor de pers zal het niet gemakkelijk zijn deze conferentie te vei'slaan, maar zelfs jour- nalisten zullen het ermee eens zijn, dat voor het heil van de wereld zulk een on gestoorde en nietgehaaste serie bespre kingen bijzonder nuttig kan zijn. Voorspellingen kan men wel niet doen maar het lijkt toch waai'schijnlijk, dat de ervaren, subtiel-opererende diplomaat Macmillan en de gaarne naar het compro mis neigende Eisenhower het wel eens zullen worden in die rustige sfeer van Camp David. Het ziet er naar uit, dat Herter, die op het ogenblik Dulles als minister van Bui tenlandse Zaken veiwangt, Eisenhowers voornaamste raadsman zal zijn tijdens de ze besprekingen. Het plan is, dat de staats lieden vrijdag 20, zaterdag 21, en zondag 22 maart buiten Washington zullen door brengen. Hoewel dat niet is aangekondigd lijkt het heel wel mogelijk, dat Eisenhower aan zijn gast ook zijn „boerderij" in Gettysburg zal laten zien die een kilome ter of dertig ten noorden van Camp Da vid ligt. Contact met Dulles Op een of andere manier zal Dulles ook in de discussies worden betrokken. Men weet wel nooi waar de taaie Dulles op een gegeven moment toe in staat is, maar een week voor het begin van de conferentie leek het te Washington onwaarschijnlijk dat Dulles zou kunnen mee gaan naar het buitenvei-blijf. Wel zag het er naar uit dat de Bi-itse gasten te Washington con tact met hem zouden opnemen, naar men verwacht na terugkeer uit Camp David Dan zouden Macmillan en Eisenhower reeds een kristallisatie bereikt moeten hebben in hun toekomstplannen en deze gang van zaken zou kunnen aantonen dat Dulles' gx'eep op het buitenlands beleid minder sterk is geworden. Het einde van de pexdode waarin men Dulles' aandoening wil bestralen lijkt te naderen. Men verwacht, dat Dulles enige weken rust zal nemen en daarna zal hij moeten beslissen of hij al dan niet zijn functie moet neex-leggen. Van 2 tot 4 april zal te Washington het tienjarig bestaan van de Noordatalantische Verdragsorga nisatie worden herdacht. Gedurende die dagen komt in de Amerikaanse hoofdstad de Noox-datlantische raad bijeen, waarin de ministers van Buitenlandse Zaken van al le vijftien NAVO-landen zitting hebben. Een bezoek van Dulles aan een van de vergaderingen is niet uitgesloten, maar men neemt aan dat de 71-jax-ige staats man niet intensief aan de besprekingen zal kunnen deelnemen. Mijn excuses Als u al eens een en ander van mijn hand las het hoeft natuurlijk niet maar voor het geval dat dan begrijpt u dal bomen behoren tot de dingen, die mijn intense belangstelling hebben. Ik zal er niet over uitweiden, maar bomen boeien mij, ik raak er niet op uit gekeken. Is het u wel eens overkomen dat u, met iets bezig, zo in gedachten verzonken was dat u de omgeving vergat en een formi dabele flater sloeg? De keurigste mensen kunnen er overigens op terug wijzen Ikzelf maakte kortgeleden zo'n kortslui ting met de maatschappij. Het kwam door een boom. Vandaar de aanhef. Het was op een van die wintermiddagen, die vol wonderlijke warmte en hemelblauw waren, maar bij het dalen van de zon snel de koude en de donkergrijze lucht aan namen, die bij het jaargetijde past. Tegen het einde van zo'n middag liep ik door het park. Het park was verlaten. Een enkel kind treuzelde wat met een bal op een grasveld, maar ging toch huiswaarts. De kou sloeg om mijn enkels, ik liep snel door En toen stond aan het eind van mijn pad ik liep er recht op aan die vreemde boom. Een brede kruin, die aan zijn kale twijgen vele bruine wimpeltjes droeg, alle evenwijdig in één richting wijzend. Ik haastte mij naar de boom toe en posteerde mij ervoor, het belangstellend hoofd om hoog geheven. Ik bekeek de boom, ik raakte verdiept in de stand van de lange, droge vruchtdozen, die de wimpeltjes wa ren en die ruisten en ruisélden, zonder dat er wind was. Ik overzag de lijn van de takken en de twijgen. Ik keek, links en rechts de boom af, en keek en bleef kijken. Ik weet niet hoelang dit duurde. Een paar minuten? Of aanmerkelijk langer? Ik kan het onmogelijk achterhalen, daarvoor ivas ik teveel in beslag genomen door de boom, maar ik werd in elk geval uit mijn gepeinzen wakker geschrikt door een har de, kwade hoest vanonder de kruin. Onder de boom was een bankje en daarop zat in dit verlaten uur een paartje. Ik had bankje en paartje eenvoudig niet opge merkt en was, ik weet niet hoelang, vóór hen blijven staan, als een zonderling ver schijnsel met geheven, heen en weer be wegend hoofd. De dappere, boze hoest van de jongeman joeg mij vjeg. Beschaamd, want voor bo men ziet men geen paartjes over het hoofd. Alleen vraag ik mij bang af hoeveel paartjes ik, fantoom., met dit fervent bo men bekijken misschien al gestoord heb. Aan hen mijn excuses vanaf deze plaats. Maps Valk Advertentie Het woord krenterig gebruiken wij voor: schriel, overdreven zuinig, ook: kleingeestig. Een gierigaard noeirxt men in sommige delen van ons land, bij voorbeeld in de Zaanstreek, een krent. Jan Krent, een gortenteller en ook wel een krentenkakker. Men zal verband moeten zoeken met het zelfstandig naamwoord krent, maar dan in de be tekenis: iets nietigs en onbelangrijks. Daai'door kon het woord ook worden gebezigd voor een „klein", „nietig", „schriel" mannetje, hetzij iemand die op de duiten past, hetzij een man die zich met de keuken bemoeit en overal onbenullige aanmex-kingen op maakt.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5