Verklaring in raad Velsen over burgemeestersauto Experimentele EGKS-woningen i Wild Perée FT 1 er&m 1 I l l 5 Hoogbouw is beste oplossing voor uitbreiding Santpoort Bakkerij-debat in raad Velsen over molen „De Santhaes" Woningsituatie zeer benard DOUCHECEL-VERWARMING WOENSDAG 18 MAART 195 9 4 Helicopters hesen 12 man van gestrande wijntanker OLD CLOTHES NEW DEMONSTRATIE STEREO-APPARATUUR Dukel in Wijk aan Zee Hamerstukken in raad van Velsen Benoemingen Velser raad Plannen Velser slachthuis nog niet kostbaar Twee uur lang heeft de Velser gemeenteraad dinsdagavond in besloten zitting vergaderd over de wyziging en aanvulling van de verordening voor het gymnasium „Felisenum". Nu de burgemeester ontslag heeft genomen als voorzitter van het college van curatoren achtte men het beter geen lid van B. en W. meer voor het lidmaatschap van het college aan te wijzen. Voordat men in besloten zitting ging is er ook nog even in het openbaar over deze zaak gedebatteerd. De heer H. Lips (A.R.) bond de kat de bel aan. „Waarom?", zo vroeg hy, „bevindt het stuk, waarin de president-curator ontslag neemt, zich niet by de stukken? Het gonst in Velsen van de geruchten. Is het college van B. en W. bereid de raad in te lichten?" Wethouder De Boer (Arb.) zei, dat men wel mededeling van het ontslag had gekre gen, maar niet schriftelijk. Een schriftelijke bevestiging was niet binnengekomen. „Ik kan alleen dit zeggen", zei de wet houder van onderwijs, „de combinatie lid collegelid college van curatoren heeft niet aan de verwachtingen voldaan. Toen de president-curator bedankte wilden we daarom geen voortzetting van een derge lijke combinatie van functies. De wethouder van onderwijs kan volgens de nieuwe regels de vergaderingen der cu ratoren wel bijwonen, als hij dat wil. Dit is de enige verklaring, die ik zou willen geven." „Willen. Niet kunnen, maar willen" merkte de heer Nuyens (K.V.P.) op, maar hier ging de wethouder (nog) niet op in. „Als men stelt, dat het in Velsen gonst is dat wat overtrokken" zei de heer De Boer. „Er hebben alleen stukjes in de kranten gestaan. Het gaat hier om twee dingen. In de eerste plaats is het een organisatorische wijziging, die noodzakelijk is. In de tweede plaats zou het niet in het belang zijn van de school, als ik meer zou zeggen. In het belang van het onderwijs moeten we bepaalde incidenten op bepaalde scho len niet in het openbaar behandelen. Moei lijkheden zal de nieuwe regeling niet op leveren, daar ben ik van overtuigd". In comité „Ik sta met mijn oren te klepperen" ver kondigde de heer Nuyens (K.V.P.) vervol gens. Ik dacht dat we een besloten zitting zouden krijgen". „O, die kunt u krijgen", riep de voorzitter. „Ik had er ook op ge rekend", zei de heer Nuyens weer, „maar men is blijkbaar van de afspraak afgewe ken. Ik wil de wethouder wel eens wat vragen. Hij heeft zo juist gezegd, dat hij niet meer wilde zeggen, niet, dat hij niet meer kon zeggen. Hoe zit dat nu, waarom vertelt u niet meer?" „Als u goed hebt geluisterd weet u dat al" anwoordde de heer De Boer. „Ik her haal, dat het niet in het belang van de school zou zijn, als ik meer zou zeggen. Alleen als ik daartoe verplicht wordt, zal ik het doen". De heer Nuyens vroeg vervolgens een besloten zitting aan, die twee uur in.beslag nam. De wijziging in de verordening werd daarna zonder verdere discussie aangeno- men- t - y y -- Auto burgemeester By het punt „Investeringen" nam de heer Van Os van de Abelen (Arb.) het woord. „Ik zou gaarne namens de fractie voorzitters een verklaring willen afleggen" zei hij. „Op de lijst van urgente kapitaals uitgaven staat 13.000 voor de auto van de burgemeester. Wij zyn teleurgesteld over de wijze waarop de discussie hierover is gevoerd. Op grond van de algemene recht vaardigheid hebben we regelen willen stel len over het gebruik van deze auto. De ter- Advertentie ALLEEN DONDERDAG 8 Grote Tompoucen 21 ct. half slagroom half banketbakkersroom £Een tractatie van m^\ Afe/i*ov\cWt <k (wketbokkeM KENNEMEMAAN 88, IJMUIDEN, TELEFOON 5520' CASABLANCA (UPI) Helicopters van de Amerikaanse luchtmacht hebben dins dag 12 zeelieden opgepikt van de door de golven gebeukte dekken van een Italiaanse wijntanker, die de nacht tevoren op de rotsachtige kust van Marokko is gelopen. En de helicopters op de Amerikaanse basis te Sidi Slimane worden gereed gehouden om ook de kapitein en eerste stuurman van het schip „Lisa" op te halen, die geweigerd hadden hun kostbare lading van 9000 hectoliter wijn in de steek te laten. Kapitein Manlio Petris en zijn stuurman bleven eenzaam achter op de brug van de „Lisa". Dinsdagavond om zes uur zagen Amerikaanse piloten alleen nog maar de brug boven water uitsteken. De „Lisa", die toebehoort aan de maat schappij Alessandro Cinciari, en die in de Italiaanse haven Civitavecchia geregi streerd is. liep 's nachts om vier uur aan de grond, bij zware storm. Toen de storm opstak, was een anker uitgezet, maar wind en golven dreven het schip op de rotsen. Drie Amerikaanse helicopters werden bij de redding ingeschakeld. De storm maakte het een dubbel moeilijk karwei de Italianen een voor een van de hellende dekken te halen. Het schip zit aan de grond bij de haven van Mazagan, 80 kilometer ten zuid westen van Casablanca. De helicopters heb ben de 12 mannen naar Mazagan overge bracht, vanwaar zij naar een ziekenhuis werden vervoerd. Een der bemanningsleden was gewond, maar niet ernstig. Advertentie REINIGEN VAN COSTUUMS ƒ4— JAPON ƒ3.50 KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 men, die de burgemeester in het college van B. en W'. heeft gebezigd doen geen recht aan de wyze waarop de fractievoor zitters in deze zaak hebben gehandeld. W'ij stellen ons op het standpunt, dat er geen vry privégebruik van de auto zal kunnen plaatsvinden, zolang geen regeling is ge troffen. Wij maken ons ernstig bezorgd over de sfeer waarin het overleg over deze en andere punten pleegt plaats te vinden. We verwachten geen antwoord van het col lege. Het beste zal zijn. af te wachten, hoe deze opmerkingen in de praktijk zullen worden beantwoord". Moerberg-woningen De heer Nuyens (K.V.P.) wilde naar aan leiding van het punt investeringen graag iets naders horen over de 300.000 voor het herstel van 348 woningwetwoningen aan het Moerbergplantsoen, die nog betrekke lijk nieuw zijn. „Waarom is het herstel nu reeds nodig? Zijn er fouten gemaakt? En zo ja, is er verhaal op de aannemer?" vroeg hij. Wethouder R. Verbeek (Arb.) antwoord de, dat de aannemer geen enkele schuld treft. De woningen zijn precies zo uitge voerd als was voorgeschreven. Oorspron kelijk had men een „kap-plan" opgesteld, maar in verband met de curveprijs moest men overgaan tot het „uitkleden" van de woningen, zodat het schuine dak er af ging. Er ontstond zodoende een plat dak, dat echter wel werd versterkt. Inmiddels is echter gebleken, dat door de wisseling der seizoenen toch lekkages en scheuren zijn ontstaan. Bij enkele hui zen heeft men een andere dakbedekking gemaakt, waarvan men nu wil zien, hoe het resultaat zal zijn. Als het voldoet, zal men het geld in de stichtingskosten van de woningen trachten 1e verwerken, opdat het niet in de huren tot uiting komt. Nieuw lid De vergadering werd geopend met de in stallatie van mevrouw A. S. H. Hoek Feenstra, die de beloften aflegde en daarna de P.S.P.-zetel als opvolgster van de heer Spoor mocht innemen. Tijdens het behandelen van suppleloire begrotingen bleek, dat 84 man van het politiekorps 1800 uur hebben overgewerkt, waarvan één politieman liefst 107, en dat in één jaar. In totaal werd 5171 aan ver goedingen uitbetaald." Volgeflk de voorzit ter is hier weinig aan te doen, omdat Vel sen met zijn personeelsterkte van 129 man nog aan de hoge kant zit. De toestand is ongezond, men moet met extra vrije uren hier iets aan zien te doen. De raad leende van de Bank van Neder landse Gemeenten bedragen van 500.000 en 945.000 voor consolidatie van kasgeld leningen en op de vrije markt f 1.500.000 voor de woningbouwvereniging Goed Wo nen. Wethouder De Jong (prot. chr.) ver telde, dat per 1 april de schuld aan kas geldleningen 5,6 miljoen zal bedragen, het geen bijna normaal is. De schuld in vaste geldleningen bedraagt dan zeventig mil joen. Rijwielstalling „Ik begrijp het niet helemaal" zei de heer Schotman (V.V.D.), toen het voorstel tot het maken van een parkeergelegenheid bij het Cultureel Centrum ter sprake kwam. „De ontsierende fietsenstalling ver dwijnt, maar aan de andere zijde wordt hij weer opgebouwd". Hij meende, dat met wat meer geld, misschien een beter aange past gebouw zou kunnen worden verkre gen, dat door meer beplanting minder sto rend zou werken. Wethouder Verbeek zei, dat het de be doeling is, dat de stalling straks in het plantsoen meer wordt gecamoufleerd door beplanting. Men zal trachten het lelijke dak te vervangen. Voor voorzieningen aan de woningen Linnaeusstraat 10 tot en met 18 werd 9000 beschikbaar gesteld. De heer Van Dongen (C.H.U.) wilde weten hoe het met de huur zat, nu er sinds 1940 niets meer aan de woningen is gedaan. Wethouder Verbeek zei, dat men eerst dacht, dat de woningen zouden worden afgebroken. „Ge zien de slechte woningsituatie kunnen we nu voor de doortrekking van een straat geen woningen gaan afbreken" zei hij. „Ze zullen er nog een hele tijd blijven staan, en we zullen ze dus weer in goede staat moeten brengen. Eerst daarna kunnen de huren worden verhoogd". De wethouder ging daarna nog even in op de woningsituatie. Voor het opruimen van krotwoningen wordt geen extra- Advertentie Vraag VRIJBLIJVEND bij u thuis met de NIEUWSTE en GOEDKOOPSTE draagbare „RADIO DISCO" - First in stereo CEDERSTR. 53 - binnenkort Plein '45 no. 4 Voor de leden en genodigden van de damclub „Denk en Zet" te Wijk aan Zee heeft de nieuwe Nederlandse damkampioen B. Dukel een simultaanseance gegeven, waaraan 18 spelers deelnamen. Na twee uur spelen verloor Dukel één partij en wel tegen de heer Taf fijn: vier partijen werden remise (C. Diepgronden, L. Zuiderduyn, W. van Klaveren en M. Schaaper) en dertien partijen werden door Dukel gewonnen. Na afloop van deze seance gaf Dukel een overzicht van het laatst gehouden dam- toernooi om het kampioenschap van Neder land, waarbij de partijen Wim de Jong Dukel en ir. Van DijkDukel uitvoerig werden behandeld. Voorzitter Klein bedankte na afloop van de mooie damavond de heer Dukel voor diens prachtige seance en voor zijn prettig, overzichtelijk maar vooral leerzaam praatje. Advertentie KENNEMERLAAN 9 Telefoon 5271 Ontspanning voor bejaarden Uitgaande van de subcommissie voor het sociaal cultureel ontspanningswerk voor bejaarden wordt de leden van de leden van de afdeling Velsen-Noord woensdag 25 maart in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat een ontspanningsavond aangeboden. Aan deze avond werken het accordeongezelschap „IJmuidens Roem" onder leiding van Dirk Wijkcr en het Zaanse cabaretgezelschap „De Oase" mee. Contact Geel Zwart De supportersvereniging van de voetbal- vrceniging „Kinheim", Geel Zwart, zal vrijdag 20 maart in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat in Velsen-Noord haar traditionele paas- contactavond houden met klaverjaswed- strijd voor de heren en sjoelen voor de dames. De prijzen zijn afgestemd op het komende Paasfeest. In de Duitse stad München wordt op het ogenblik de bouivmachinetenloon- stelling „Bauma 1959" gehouden. De foto toont duidelijk de enorme af metingen vdii een daar getoonde „kip per". Een kleine personenwagen kan er bijna onderdoor rijden. „Waarom hoogbouw in Santpoorl?" vroeg de heer Kolkman (V.V.D.) in de ver gadering van de Velser raad. „Ik zie de betonnen muur uit Haarlem steeds meer op Santpoort afkomen. Wat blyft er over van het aantrekkelijk landelijk karakter van deze plaats? Hij was ook bang, dat er een ongunstige situatie zal ontstaan, als er straks eenge zinswoningen zullen komen aan de zuid zijde van de Wüstclaan, terwijl nu volgens het voorstel van B. en W. vijf blokken met in totaal 120 etagewoningen in het uitbrei- Men ziet op deze foto hoe de 43-jarige Engelse huisvroxiw mevrouw Margaret Vincent xiit Weymouth wordt ge traind door J. A. Naylor, sergeant- majoor van het garnizoen imn het Royal Tank Regiment in het kamp Bovington tc Dorset. Meinouw Wey mouth, die vaandeldraagster is voor de vrouwelijke afdeling van het Britse legioen te Weymouth, komt eens per week naar Bovington om daar te worden opgeleid. Zij traint voor de Ashwanden Cup, de prijs van een jaar lijkse wedstrijd voor vaandeldraagsters van het Britse legioen, welke zij in 1956 en 1958 heeft gewonnen. volume beschikbaar gesteld. „We moeten met het verkregen volume alle problemen oplossen. Kregen we vorig jaar 200 wonin gen, waarvan 56 voor de noodwoningen in Velsen-Noord, nu hebben we er 170, waar van 7 voor afbraak bij de Velserbrug. De nood is sinds vorig jaar nog gestegen, het aantal beschikbaar gestelde woningen is minder geworden." De heer Andriesma (K.V.P.) is in het spoor van zijn fractiegenoot Witte ge treden. Stelde deze vorige maal voor een dakrestau- rant in het centraal kan toorgebouw te vestigen, nu opperde de heer Andries ma in de Velser raad het denkbeeld de Santpoortse molen de Santhaes weer als meelmolen te laten fun geren. „Maak wind- en maatwerk weer intact", zei hij. Wethouder Verbeek ging er gekscherend op in. „Dan moet er in die meelmolen een zeer bijzondere bakker, die zeer bijzonder brood bakt met zeer bijzonder meel. Dan moet er dus ook maar een bakkerij bij komen", opperde hij, „het kan een misbaksel zijn, het kan ook aanvaardbaar zijn, dat hangt ervan af". „Vindt u de schuren, die er nu staan, dan niet goed?", vroeg de heer An driesma. „Nee, die schuren zijn niets", vond de heer Verbeek, die steeds meer plezier in het onderwerp kreeg. „Als er met de „Hol landse Molen" te praten valt, wie weet?" „Dan krij gen we zandgebak", schert ste dr. Van Leusen met het oog op de naam De Sant haes. „Nee, die bakkerij vind ik nu weer niet zo'n best idee", vond de heer Andriesma. „Die past niet bij de villa's, het zou een misbaksel zijn". „Tja, het is allemaal een kwestie van smaak", merk te de heer Nuyens (K.V.P.) op. „Wethouder Verbeek vindt de schuren bij de molen niets, ik vind, dat ze er bij horen. Maar neem nu die schuren in de tuin van de heer Bangma". „Die vind ik mooi", onderbrak wethouder Verbeek monter. „Zie je, daar heb je het nu. Ik vind nu juist van niet. Er zit wel een steen in uit 1700, welk baksel niet meer te vervaardigen is. Ze moesten eigenlijk een bord in die tuin zetten: let. niet op die schuur, maar op het baksel uit de zeventiende eeuw. Neen, die bakkerij moet wel heel mooi zijn, om aanvaardbaar te kunnen worden". „Laat ik u dan gerust stellen", verzekerde wet houder Verbeek, „het is niet de bedoeling de schuur van Bangma bij de molen te zetten". Deze verrassen de opmerking maakte een slot aan dit „bak"-debat, waarna de raad een krediet van 3.320 gaf. dingsplan Jan Gijsenvaart zullen verrijzen. „Elke woning kost 20.000. Daarvoor kunnen ook eengezinswoningen worden ge bouwd", meende de heer Kolkman. „We moeten zuinig zijn op Santpoort." „Moet ik nu even gevoelvol zijn als de heer Kolkman?" vroeg wethouder Ver beek. „Natuurlijk", interrumpeerde dr. Van Leusen. „Goed. maar dan kan ik toch al leen gevoelvol zijn over datgene, waarop de gemeente zuinig moet zijn: de grond", zei de wethouder. „We moeten zo bouwen, dat het aantal woningen per hectare niet groter wordt dan maatschappelijk ver antwoord is. Maar met etagebouw bereiken we, dat er ruimte tussen de woningen blijft. We kunnen op deze plek geen 172 eengezinswoningen neerzetten. Dan krij gen we een geheel aangesloten bebouwing. Ook de tussenwegen zullen dan moeten vervallen. Eerst wilden B. en W. vier woonlagen, maar in dezelfde richting denkend als de heer Kolkman! hebben we er drie van gemaakt. Men kan dit ook geen hoogbouw noemen, dit is etagebouw. De grondprijs is hierdoor nog aanvaardbaar voor woning wetwoningen, al is hij toch hoger dan door de minister wordt toegestaan, ƒ1500 per woningwetwoning wordt aanvaard, hier is de prijs 2000." Onafwendbaar De wethouder meende, dat men het on afwendbare niet kan tegenhouden. „Waar zijn de duinen gebleven, waar de Bree- saap?" vroeg hij. „Bebouwing is onafwend baar, nu houden we tenminste nog wat ruimte tussen de woningen. De toename van de etagebouw is groter dan we eerst hadden gedacht." De héér Kolkman zei tt hebben gehoord, dat de besparing van grond pas gaat tellen bij vijf of zes woonlagen. „Dat kan wel", zei de wethouder, „maar het gaat nu om de grondprijs, en dan speelt het beslist wel een rol". De heer Van Os van den Abeelen zag een lichtpunt: de streekplannen. „De streek ten zuiden van het kanaal is gelukkig be schermd tegen de steenwoestijn door de streekplannen", zei hij. Wethouder Verbeek wees er nogmaals op, dat er per hectare 38 tot 40 eengezins woningen zouden kunnen komen. Maar dan is er ook geen vrijheid en ruimte meer. Men kijkt in eikaars huis. Door het streekplan zullen de groenstroken blijven bestaan. De gemeenten zullen niet aan elkaar kunnen worden gebouwd,. „Ik meen, dat er in het uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen te veel eengezins woningen zijn geprojecteerd", zei de heer Verbeek. „Stelt u zich eens voor, dat we in de Lange Nieuwstraat eengezinswonin gen hadden gezet, waar waren we dan ge bleven?" Het voorstel werd aanvaard. De raad van Velsen heeft voor de ge deeltelijke realisering van het uitbreidings plan Driehuis gronden aangekocht te Drie huis en Santpoort. De prijs was 43.450. Voor onderhoudswerk aan de theeschen- kerij in het park Velserbeek werd 1325 beschikbaar gesteld. Aan de heer G. H. T. ter Steeg te IJmui- den werd 275 m 2 grond verkocht aan het Tesselschadeplantsoen te Driehuis voor 18,50 per m 2. Tegen dezelfde prijs werd aan de heer J. Bais te Driehuis 550 m 2 aan hetzelfde plantsoen verkocht. Voor het treffen van voorzieningen aan de speelplaats bij de openbare kleuter school „De Duinkrekels" te IJmuiden stel de de raad 2615 beschikbaar. Voor de aanschafing van spelmateriaal ten behoeve van de Watervlietkleuter- school te Velsen-Noord werd een krediet van 1.436,43 verleend. De geloofsbrieven van mr. F. W. D. C. A. van Hattum, die de heer H. Lagro als lid van de raad opvolgt voor de V.V.D.zijn door een commissie onderzocht en in orde bevonden. IN HET BEGIN VAN DIT JAAR werd in „de Oosterzij", een nieuwe wijk aan de noordkant van het oude Heemskerk, begonnen met de voorbereidingen tot de botLW van 152 etagewoningen. Het gaal hier om experimentele E.G.K.S.-woningen. Wat heeft de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal nu eigenlijk, wel met huizen bouw te maken? In de afgelopen jaren zijn door de E.G.K.S. al enige malen grote leningen verstrekt, onder meer aan Nederland, waarmee de zo noodzakelijke woningbouw kon worden gefinancierd. In totaal zijn er al ruim 15.000 woningen met financiële steun van de E.G.K.S. gebouwd. Daarnaast heeft zij zich nog op 'n andere wijze met het bouwen beziggehouden. De woningen die in de zes E.G.K.S.-landen worden gebouwd, zien er gelukkig niet allemaal eender uit. Verder blijken er allerlei verschillen te bestaan, wat be treft het inschrijven, de wijze van bouwen, de toepassing van bouwmaterialen enz. Het zou misschien de moeite waard zijn die verschillen in werkwijze en het ge bruik van materialen in de zes landen eens wat nader onder de loep te nemen. En dat is nu juist het doel van de experi mentele bouwprogramma's van de E.G.K.S. Het eerste bouwprogramma is al achter de rug. Daarbij ging het erom de bouw kosten van eengezinswoningen in de ver schillende landen te vergelijken en na - te gaan hoe het mogelijk is de kosten te ver lagen. Wat Nederland betreft, werd het onder zoek voor bouwprogramma 1 verricht in de „kolen-sector"; voor de Staatsmijnen werden bij Heerlen 54 woningen gebouwd. Ditmaal is de „staal-sector" aan de beurt: in „de Oosterzijworden zeven blokken etagewoningen opgetrokken van vier ver diepingen 'de hoogste huizen die er tot nog toe in Heemskerk zijn gebouwd), waarin totaal 152 ruime zes-persoonswo- ningen komen. De huizen staan in de com- ponistenbuurt met namen als Bachstraat, Bchubortstraat e»- Handelstraat, maar de grote weg tussen de huizenblokken is door het gemeentebestuur van Heemskerk de ir. A. H. Ingen Houszstraat gedoopt. Aangepast Ook in andere E.G.K.S.-landen, worden volgens het tweede bouwprogramma etage woningen gebouwd (in totaal 2.167); natuur lijk aangepast aan de. bouwstijl van elk der landen. Maar wel zijn er bij de opzet zodanige eisen gesteld, dat tijdens en na de bouw vergelijkingen kunnen worden getrokken. Er zal ditmaal onder andere gelet worden op toepassing van normali satie, waarbij men een overbodige (en meestal kostbare) verscheidenheid van soorten en maten van onderdelen zoveel mogelijk wil beperken. Alle maten moeten bepaalde veelvouden van 10 cm zijn, waardoor ook een vergelijkingsbasis voor de zes landen wordt verkregen. En ten slotte zal men speciale aandacht besteden aan het gebruik van stalen bouwelemen ten, bijvoorbeeld stalen ramen, stalen om lijstingen van de binnendeuren en pro fielen van plaatstaal als wapening van de vloeren. Vooral voor een ruimere toepas sing van staal bij de woningbouw kan dit laatste punt interessant zijn. Deze bijzonderheden, die wij ontlenen aan „Samen", het maandblad voor directie en personeel van Hoogovens te IJmuiden, klinken inderdaad nogal „bouwkundig" en de leek zal zich afvragen, of deze „experi mentele" woningen er nu ook heel anders zullen gaan uitzien dan „gewone" huizen. Het antwoord kan heel kort zijn: neen! De opzet van de huizen komt vrijwel, niet helemaal, overeen met die van andere mo derne etagewoningen. De blokken zijn omgeven door een aan tal ruime gemeenschappelijke tuinen. Alle slaapkamers zijn, vooral met het oog op de bewoners die eventueel in ploegen dienst werkzaam zijn, gelegen aan de kant van deze tuinen, die niet vrij toegankelijk zijn. Verder wil men door het aanbrengen van zogenaamde zwevende dekvloeren op een elastische stcenwollaag een zo goed mogelijke geluidsisolatie verkrijgen, zodat de geluidshinder van boven- naar be nedenburen tot een minimum beperkt wordt. Eerste huizen Het hele jaar 1959 zal er aan weers kanten van de ir. A. H. Ingen Houszstraat druk worden gebouwd, waarbij tijdens de bouw verslag wordt uitgebracht aan de E.G.K.S. Als het weer niet tegenwerkt, zullen aan het beigin van het komende jaar de eerste huizen kunnen worden opge leverd: in de loop van 1960 zullen de 152 experimentele E.G.K.S.-woningen geheel gereedkomen. Woningen die een goede huisvesting zul len bieden aan 152 gezinnen, zodat ze mee helpen de woningschaarste geleidelijk te overwinnen. Woningen ook, waarvan de bouw een stukje internationale samen werking te zien heeft gegeven. Al mogen we van het experimentele bomuprogramma geen revolutie in de bouivwereld verivachten, juist in deze tijd is het heel belangrijk dat Belgen, Duit sers, Fransen, Italianen, LuxembiLrgers en Nederlanders gezamenlijk overleggen hoe zij het bomven in hun landen kunnen ver. beteren, omdat dit een uiting is van een streven naar een grotere Europese een heid, waardoor de toekomst van ons werelddeel in sterke mate zal worden be paald. De raad van Velsen heeft dinsdag de heer D. Fennema te Heemstede benoemd tot onderwijzer aan de Prof. Van der Leeuw- school. De heer A. L. Bonder werd onder wijzer aan de Adolf van Nassauschool te Santpoort. De heer J. C. Hein te Middel- harnis aan de Clara Sternschool; de heer S. Mulder te Amsterdam aan de Brede- rodeschool te Santpoort-Zuid. Mevrouw A. S. H. HoekFeenstra werd benoemd tot lid van de commissie van bij stand voor onderwijs en culturele zaken fEUi&YaS1. •d?.J?9n),n').i§?.ie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving, in &-de vacature-Spoor. De raad van Velsen heeft dinsdag de onlwerp-begroting voor 1959 voor het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Slachthuis IJmond" voor kennisgeving aangenomen. Er was 40.000 geraamd voor voorbe reidingen, waarbij het aandeel van de ge meente Velsen 23.500 bedraagt. Het ge bouw zal ongeveer 1.7 miljoen kosten. De heer Nuyens (k.v.p.) memoreerde, dat voigens een uitspraak van het Neder lands Economisch Instituut, dat als arbiter fungeerde, 't IJmond-slachthuis in Bever wijk zal komen. Daar moet men zich bij neerleggen. „In hoeverre waren de voorbereidingen voor een Velser slachthuis gevorderd?", wilde hij van B. en W. weten. „Wat was bij G.S. gedeponeerd? Kan een deel van de plannen nu worden gebruikt?. Ook de heer P1 e y 1 e r (v.v.d.) stelde deze vragen. De voorzitter zette uiteen, dat alleen de grote lijnen pas waren aangegeven. Een architect was nog niet aangewezen. „Hoeveel hebben do totale kosten van voorbereiding nu bedragen?", informeerde d r. Van Leusen (arb.) enigszins ge alarmeerd. „Hoeveel kan misschien pro- duktief worden gemaakt, dan weten we hoeveel er uit de hand is gelopen". „Och, in gemeentedienst zijn de eerste voorbereidingen getroffen en er was niet meer dan enkele duizenden guldens aan gespendeerd", zei de voorzitter. „Neen, dan kan co- niet veel van worden gebruikt", vond ook de gerustgestelde heer Van Leusen, die verklaarde, dat hij dan niet begreep, waarom een discussie nodig was geweest. De heer Nuyens betrok ook een ander element in de discussie. „Wat moet ik den kers van een publikatie in het Kennemer Dagblad, volgens welk bericht de directeur van het slachthuis Zaandam onderdirec teur in Beverwijk'en de directeur in Be- vei wijk onderdirecteur in Zaandam is ge worden?", vroeg hij. „In hoeverre hebben wij hier iets mee te maken. Is er over legd?" „Ik lees die' krant niet, ik kan niet alle kranten lezen", antwoordde de voorzitter. „Maar ik kan wel zeggen, dat er geen contact met ons is geweest".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6