r Nieuwe aanval van BOAC op KLM HET WEER „Landingsbeperking geïnspireerd door protectionisme ten bate van BOAC" Vermaat's Onderhandelingen met Duitsland schijnen ten goede te keren Bewindsman waarschuwt tegen een onderschatting van Russisch gevaar Ongebruikelijke en restrictieve maatregel Textielhandel FRAANJE I Beperking gevraagd van KLM-frequen ties Prestwick en Manchester .iW Bolletje/' Dulles over enkele dagen uit het ziekenhuis Minder koud MINISTER LUNS IN EERSTE KAMER: NEDERLANDS COMMENTAAR OP SINGAPORE-BESL UIT iée MORRIS Beforeifou êtu// Nederlandse medische film krijgt Franse bekroning Amsterdamdie grote stad Kroesjtsjev houdt vandaag een persconferentie Prins Bernhard weer naar Amerika Aardige jumpers v.a. 9.98 Het woord is aan P.v.d.A. wil dr. Kortenhorst niet als Kamervoorzitter Gaitskell en Bevan zouden in mei naar Moskou gaan Wat is brood lekker! PROEF-P AAS-BROODJE! DONDERDAG 19 MAART 1959 44e JAARGANG NUMMER 115 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Naar het ANP uit Engelse bron heeft vernomen zou de British Over seas Airways Corporation (BOAC) er bij de regering van het Verenigd Koninkrijk op hebben aangedrongen ook het aantal KLM-frequenties te beperken op Prestwick (bij Glas gow in Schotland) en op Manchester. Bij informatie bij de KLM deelde men ons desgevraagd mede dat bij de KLM een dergelijk gerucht wel is doorgedrongen. Men heeft evenwel nog geen enkele aanwijzing dat het inderdaad zo zal zijn. Ook op het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat is over deze zaak niets bekend. De K.L.M. vliegt op het ogenblik vi«r keer per week via Prestwick naar New York of Montreal en vier keer per week van New York of Montreal via Prestwick naar Schiphol. De Nederlandse maat schappij vliegt op het ogenblik drie keer per week op Manchester, waarvan een verbinding doorgaat naar Dublin; een lijn per week van Dublin wordt via Man chester naar Schiphol geleid en twee lijnen worden per week van Manchester naar Schiphol onderhouden. Met ingang van de op 1 april in werking tredende zomerdienst zal de K.L.M. voor lopig zeven maal per week van Schiphol via Prestwick naar New York of Montreal vliegen en eveneens zeven maal per week van New York of Montreal via Prestwick naar Schiphol. In het drukste seizoen zal het aantal verbindingen via Prestwick uitgebreid kunnen worden. Bovendien zal de K.L.M. in het zomerseizoen tweemaal per week een dienst SchipholPrestwick (eindpunt) en eveneens tweemaal per week een dienst Prestwick (beginpunt)Schip hol worden gevlogen. In het aantal ver bindingen met en via Manchester komt met ingang van de zomerdienst geen verandering. Advertentie EIERBESCHUIT WASHINGTON (Reuter-AFP) De be handeling van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles met rönt genstralen is dinsdag beëindigd. Hij zal on der medische controle blijven tot een be slissing is gevallen over zijn toekomst als minister. Dulles zal nog een paar dagen in het hospitaal onder medische controle blijven en gaat daarna naar zijn huis in Washington. Daarna zal hij voor een pe riode van herstel de hoofdstad verlaten en, naar verwacht wordt, ongeveer twee we ken rust houden. Tijdens de periode van medische contro le en rust zal Dulles beschikbaar blijven voor overleg met de president. Een woord voerder van het State Department zei tot verslaggevers dat gehoopt wordt dat Dul les in staat zou zijn premier Macmillan en minister Selwyn Lloyd te ontmoeten tijdens hun bezoek aan de Verenigde Sta ten dat donderdag begint. Op vragen over de huidige gezondheidstoestand van Dul les zei de woordvoerder dat de artsen nog geen vaststaand oordeel konden uitspre ken. Nu de behandeling met röntgenstra len is beëindigd, moeten zij zien hoe hij reageert. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den, maar vannacht en morgen ochtend plaatselijk mist of laag hangende bewolking. Hogere middagtemperaturen. Zwakke zuidoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Het gebied, van Antalyah in Turkije, om zijn klimaat wel eens de Turkse Riviera genoemd, wordt geteisterd door een grote droogte: het heeft er dit jaar nog niet geregend. Tal van dorpe lingen uit een wijde omgeving gaan hier gezamenlijk op de knieën voor Allah om hem regen af te smeken. (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer hebben gisteren de heren Van Riel (V.V.D.), Lichtenauer (C.H.U.) en Van Campen (K.V.P.) gepro testeerd tegen het nu reeds twee jaren sle pend houden van de onderhandelingen tus sen Nederland en Duitsland over de scha devergoeding aan de Nederlandse nazi slachtoffers. Daardoor komen ook andere problemen niet tot een oplossing. Het gaat slechts om enkele honderden miljoenen die Duitsland financieel en economisch zon der bezwaar kan betalen. Ook minister Luns heeft zich over de teleurstellende gang van zaken de laatste tijd geprikkeld getoond. „Pas in de allerlaatste dagen," aldus de minister, „heb ik aanwijzingen die een wijziging ten goede schijnen te be loven". Over het Eems-Dollart-probleem kon de minister meedelen dat er in het kader van de onderhandelingen wordt gestreefd naar IN EÊN COMMUNIQUé heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat commen taar geleverd op de zeven punten die het Britse ministerie van Transport en Burger luchtvaart heeft genoemd als de redenen voor het Britse besluit om de K.L.M.- frequenties op de dienst AmsterdamSingapore vanaf einde maart tot één per week terug te brengen. Het terugvallen van drie transitfrequenties op een eindpuntfrequen tie per week in Singapore, betekent voor de K.L.M. uit commercieel- en concurrentie- oogpunt een verzwakking, aldus dit communiqué. Het toestaan van een eindpuntroute moge formeel een concessie zijn, materieel is het dat niet omdat de K.L.M. terugvalt van drie transitfrequenties naar een eindpuntfrequentie per week. Een eenmalige wekelijkse dienst op een zo belangrijke route kan nimmer een gezonde commerciële exploitatie opleveren. Het is volledig misplaatst om van een buitensporige concur rentie te spreken bij een exploitatie op basis van twee frequenties per week; zulks te meer, indien men let op de vele frequenties waarmede de B.O.A.C. en de Qantas deze dienst exploiteren. De gangbare uitleg van de Brits-Neder landse luchtvaartovereenkomst is, dat niet alleen het aantal passagiers dat per vlucht wordt vervoerd tussen Nederland en Sin gapore v.v., maar ook het aantal, dat tus sen Nederland en tussenliggende punten v.v. wordt vervoerd in aanmerking moet worden genomen voor het antwoord op de vraag hoeveel frequenties gerechtvaardigd zjjn. Deze gezamenlijke aantallen blijken zo te zy'n, dat een tweemaal wekelijkse dienst gewettigd is. Voorts laten de bepalingen van die overeenkomst toe dat de beschik bare plaatsruimte voor het vervoer tussen punten onderweg wordt benut. De Britse interpretatie dat alleen het aantal passa giers tussen Nederland en Singapore be palend is, is wel zeer ongebruikelijk en restrictief. Afgezien daarvan, is de geest die aan genoemde luchtvaartovereenkomst ten grondslag ligt zodanig, dat niet op grond van minutieuze cijferberekeningen de mé rites van de routes en de frequenties daar op moeten worden bezien, maar dat de maatschappijen de gelegenheid moet wor den gegeven verkeer te ontwikkelen. Dit spreekt temeer in het onderhavige geval, waar de K.L.M. sinds ruim 20 jaren drie maal per week Singapore aandoet en daar eerder dan de meeste concurrenten een eigen vervoersmarkt heeft opgebouwd. Het is wel merkwaardig dat andere maatschap pijen van het verdwijnen van de K.L.M. uit Indonesië voordeel zouden hebben getrok ken, maar dat dit niet zou gelden voor BOAC en Qantas. Mocht dit echter inder daad het geval zijn, dan ligt het voor de hand de oorzaak daarvan bij laatstgenoem de maatschappijen zelf te zoeken. Het is onjuist dat het K.L.M.-vervoer tussen Amsterdam en tussengelegen punten op die route hoe belangrijk ook com mercieel het belangrijkste zou zijn. In dat geval zou de K.L.M. natuurlijk een dichter bij gelegen eindpunt dan Singapore hebben verkozen en valt moeilijk te verklaren waarom door de Nederlandse regering en de K.L.M. zo is geijverd voor het verkrij gen van meer frequenties in Singapore. Het is voor de K.L.M. echter niet doenlijk om naar al de tussenliggende punten afzonder lijke eindpuntdiensten in te leggen. Het bedienen van deze punten moet worden gezien als onderdeel van de exploitatie van de hoofdverbinding naar het Verre Oosten zoals deze traditioneel is gegroeid. Het ge tuigt van een restrictief inzicht, wanneer het argument wordt gebruikt dat het Ko ninkrijk der Nederland niet in staat is volkomen evenwaardige rechten in ruil te verlenen. Indien een dergelijke opvatting in luchtvaartpolitiek opzicht gemeengoed zou worden, zou dit in de toekomst zeer nadelig kunnen blijken ook voor een land als Groot-Brittannië. Nederland is wellicht niet in staat equivalente rechten te ver lenen, maar Nederland heeft steeds op elk verzoek terzake van Britse zijde op de Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS meest snelle en welwillende wijze gerea geerd. De conclusie ligt voor de hand, aldus het communiqué, dat het betreurenswaardige Britse besluit voornamelijk is geïnspireerd door het streven om BOAC, die wel zeer onfortuinlijk schijnt te hebben geëxploi teerd, te beschermen tegen de concurrentie kracht van de K.L.M., ongeacht de eisen van een gezonde ontwikkeling van het internationaal luchtverkeer en hetgeen een goede luchtvaartverhouding met Nederland vraagt. De prijs voor de beste buitenlandse me dische film, die was beschikbaar gesteld door het Franse blad „La presse medicale", is woensdag toegekend aan een kleuren film over een borstoperatie, die vervaar digd is door de heren Vervat, Van 't Oever en Van Stolk van de Stichting „Universi taire Film" te Utrecht. MOSKOU, (Reuter-AFP-UPI) Pre mier Kroesjtsjev zou hedenmiddag 13.00 uur Nederlandse tijd) een perscon ferentie houden, zo heeft het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Hoewel niet werd meege deeld, waarover de Russische premier zal spreken, neemt men aan dat hij het zal hebben over de Duitse kwestie en mogelijk een antwoord zal geven op de rede van pre sident Eisenhower voor de Amerikaanse radio en televisie, waarin deze zich bereid verklaarde, deze zomer aan een topconfe rentie deel te nemen, mits de gebeurtenis sen zulks rechtvaardigen. Het zal de tweede persconferentie zijn, die Kroesjtsjev persoonlijk in Moskou heeft gegeven, sinds hij Ruslands hoogste leider werd. De eerste was op 27 november, toen hij het Westen zes maanden de tijd gaf om de bezetting van West-Berlijn te beëindi gen. In een commentaar in het Duits heeft ra dio Moskou gisteravond de Britse premier Macmillan lof toegezwaaid wegens diens bezoek aan Moskou als „beslist de moeite waard" en de redevoering van president Eisenhower toegejuicht wegens de „ver schillende positieve punten die deze be vat". De commentator zei dat deze beide kringen samen de hoop wekken dat „de missie van Macmillan tenslotte de gewens te resultaten zal opleveren, en zal leiden tot een doelmatige topconferentie". Hoe wel Macmillans reis „beslist de moeite waard was" trof hij in Parijs een „stroeve houding aan, en vooral in Bonn" aldus de commentator. Bondskanselier Adenauer verzet zich hevig tegen de instelling van een militair uitgedunde zone in Midden- Europa uit vrees dat hierdoor zijn hermi- litariseringsplannen zouden worden ver hinderd", aldus de commentator. Prins Bernhard zal de voornaamste spreker zijn op het banket van het wereld congres voor aviatiek, dat op 15 april in Las Vegas in de Amerikaanse staat Neva da wordt gehouden. Het banket wordt gehouden ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de NAVO. Tot de gasten behoren de voorzit ter van de Amerikaanse commissie van chefs van staven, generaal Nathan F. Twining en de voorzitter van de advies commissie voor aeronautische research van de NAVO, dr. Theodore von Karman. Deze jonge moeder maakt een wan deling in het „oerwoud" in Slotervaart (Amsterdam-West). De palen moeten dienen voor de bouw van een viaduct over de Huizingalaan en het betondek, dat daar gelegd wordt, ondersteunen. Als het klaar is, zullen de palen verdwijnen. Vier Nederlandse piloten zullen in Las Vegas demonstraties luchtacrobatiek ge ven. Alvorens naar Las Vegas te reizen, be zoekt de Prins Canada en Californië. Op 20 april wordt hij voor een bezoek van twee dagen in Washington verwacht. Daar na keert hij naar Nederland terug. een regeling op praktische basis zonder dat een volkenrechtelijk standpunt wordt ingenomen. Ook de kwestie van de Rijnvaartpremies hadden de heren Van Riel (V.V.D.) en Lichtenauer (C.H.U.) aangeroerd. Daar over zei minister Luns dat hij deze zaak reeds verscheidene malen met Belgische ministers had besproken, echter totnutoe zonder bevredigend resultaat. De Neder landse regering is doende de kwestie weer ter sprake te brengen. Met zijn ambtge noot van Verkeer en Waterstaat overlegt minister Luns thans over de daarbij te vol gen procedure. Omtrent de instelling van een twaalf-mijlszone rond Nieuw-Guinea zei de bewindsman, dat dit een douanezo ne is, dus geen territoriale zone. Die blijft drie mijl. Minister Luns betoogde, dat de Neder landse positie ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea wel degelyk is verbeterd. Dit blijkt uit de Nederlandse samenwer king met Australië en de Amerikaanse en Engelse waarschuwingen aan Indonesië. Uit de verklaringen van minister Casey in het Australische parlement blykt de on verminderde Australische instemming met de Nederlandse souvereiniteit in Nieuw-Guinea. Met grote nadruk zei de minister, dat geen onderhandelingen zijn gevoerd om geheel Nieuw-Guinea onder Australisch beheer te brengen. De protestnota's aan het adres van de Indonesische regering hebben ten doel als basis te dienen voor de handhaving van het Nederlandse eigendomsrecht op de ge roofde bezittingen. Het bevriende buiten land weet dus dat het last krijgt indien het met deze goederen gaat handelen. Ook het bedrijfsleven ontwikkelt in samenwerking met de regering op dit punt een grote ac tiviteit. De regering denkt ook in de richting van de prealabele voorwaarden in leningen aan Indonesië. Zij heeft niet alleen gepro testeerd tegen de maatregelen in Indone sië maar ook stappen in het buitenland genomen. Verwacht wordt, dat de bevrien de mogendheden de Indonesische maat regelen niet zullen erkennen en zullen waarschuwen tegen de handel in de ge roofde goederen. Verscheidene landen heb ben Indonesië gewezen op de onrechtma tigheid van de maatregelen. Klein Over de Engelse beperking van de lijn- vluchten van de K.L.M. op Singapore tot één per week zei minister Luns: „Het ty peert in welk opzicht een groot land klein kan zijn." De beperking van de NAVO-strijdkrach- ten in Europa onder invloed van Frank rijk vervult de Nederlandse regering met ongerustheid. Deze ontwikkeling is echter een punt van internationaal overleg en daarom wilde de minister er niets naders over zeggen. De Nederlandse regering houdt eraan vast dat de zetel van de Europese Econo mische Gemeenschap dient te worden ge vestigd in Brussel. In de Europese Raad van Ministers is enkele dagen geleden ge sproken over de mogelijkheid van een Europees district als plaats voor de zetel van de E.E.G. Deze mogelijkheid zal na der worden onderzocht. V rjj handelszone Het advies van de Europese commissie aan de Raad van Ministers over de moge lijkheden van een vrijhandelszone heeft voor bijna alle regeringen niet beantwoord aan de verwachtingen. Er is nu aan een comité, onder voorzitterschap van een lid van de Europese Commissie, opdracht ge geven voor een nadere studie. Het rapport wordt vóór 15 april verwacht. Minister Luns zette uiteen dat de Euro pese Commissie pessimistischer is over de mogelijkheden van een vrijhandelszone dan de Raad van Ministers. Het advies weerspiegelde onvoldoende het belang een scheiding in Europa te voorkomen. Daar entegen verklaarde minister Luns de sa menwerking van de 17 O.E.E.S.-landen van het grootste belang te achten voor de solidariteit van een vrij Europa. Gevaren Omtrent de internationale situatie in het algemeen merkte minister Luns op, dat de Russische politiek sedert 1955 een steeds scherper karakter heeft gekregen en sterker in het offensief is gekomen, misschien als gevolg van de aanzienlijke versterking van de Russische krijgsmacht door kernbewapening, misschien ook als gevolg van de beperking van de defensie in de westerse landen. De duidelijke ver klaring van Eisenhower omtrent Berlijn sluit echter elk misverstand uit. Het heeft geen nut speculaties te maken over wat het westen kan doen. Daarover is overleg gaande in de NAVO. „De koude oorlog duurt nu al zo lang, aldus minister Luns, dat wij er aan ge wend raken en het gevaar niet meer zien. In die situatie kunnen er ongelukken ont staan. De gevaren van het communisme mogen wij niet onderschatten. Ze nemen toe en wij mogen daarom niet dromen en niet moe worden. Wij dienen hecht aan eengesloten te staan met onze bondgeno ten. Wij kunnen niet zonder hen, maar zij kunnen ook niet zonder ons." Advertentie Leuke modellen in Draion - Orlon ƒ19.75 Italiaanse keurklasse modetinten /21.75 Keizer Wilhelmstraat 16 - 18 IJmuiden B o t i u s Als gij hadt weten te zwijgen, zoudt gij in de ogen der mensen een wijsgeer zijn gebleven. Ongeveer duizend kinderen dongen op de Huishoudbeurs in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam naar de titel „Poppen- moeder van Amsterdam". De zeven jarige Suze Reekers werd de gélukkige. Zij kreeg voor haar pop, waarvoor zij zelf de kleertjes had gebreid, een mooie wagen en bovendien 25 voor haar spaarpot. Vandaag werkt de informateur, prof. Beel, zijn schema verder af. Dat betekent, dat hij na gisteren gesprekken te hebben gehad met prof. Romme (K.V.P.) en mr. Burger (P.v.d.A.) hedenochtend prof. Oud (V. V. D.) heeft ontvangen. Na de wekelijkse ministerraad te hebben bijge woond had hij vanmiddag achtereenvolgens een onderhoud met dr. Bruins Slot (A.R.) en met dr. Tilanus (C.H.). Een kwestie, die formeel niets met de kabinetsformatie te maken heeft, maar die symptomatisch is voor het feit, dat het niet meer botert tussen P.v.d.A. en K.V.P., doet zich thans voor, nu uit de nieuwe Kamer een voorzitter gekozen moet worden. De P.v.d.A. wil er namelijk niet aan meewerken, dat dr. L. G. Kortenhorst (K.V.P.) weer Kamervoorzitter wordt. Ieder jaar kiest de Tweede Kamer haar voorzitter. Van de zijde van de P.v.d.A. is er altijd enig verzet geweest tegen de per soon van dr. Kortenhorst. Een in de loop der jaren afnemend aantal socialisten bracht altijd zijn stem uit op de heer Koer sen van de K.V.P. Het ging dus tegen de persoon, niet tegen de K.V.P. Thans is het verzet tegen dr. Kortenhorst weer sterker geworden, omdat de parle mentaire gang van zaken onder leiding van dr. Kortenhorst volgens de P.v.d.A. bij het uitbreken van de kabinetscrisis op 11 december niet elegant was. Dr. Kortenhorst reageerde scherp op een rede van mr. Bur ger (P.v.d.A.) en dit heeft onder meer in de P.v.d.A. het verzet tegen dr. Kortenhorst versterkt. Teneinde de leden niet voor verrassingen te stellen op de dag van de stemming en voorafgaand overleg over de benoeming van de Kamervoorzitter mogelijk te maken, heeft mr. Burger een brief geschreven aan de fractieleiders over de bezwaren in de P.v.d.A. tegen dr. Kortenhorst als voor zitter. Naar verluidt weigert de K.V.P. samen werking met de P.v.d.A., indien de socialis ten niet bereid zijn dr. Kortenhorst weer als voorzitter van de Tweede Kamer te aanvaarden. LONDEN, (UPI) Hugh Gaitskell en Aneurin Bevan zullen „hoogstwaarschijn lijk" in mei een bezoek aan de Sovjet- Unie brengen, aldus bericht het Britse communistische blad „Daily Worker". Zij zijn uitgenodigd door Mikhail Soeslov, een der secretarissen van de communistische partij en lid van het partijpresidium die momenteel in Engeland verblijft. Soeslov staat aan het hoofd van een parlemen taire delegatie. Hij heeft dinsdag een on derhoud met de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd gehad. Het initiatief tot dit gesprek was van de minister uit gegaan. Advertentie Proef, als voorproefje voor Pasen, een speciaal gebakken, rijk gevuld Zaterdag voor 58 cent bij alle Vermaat-verkopers en -winkels

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1