m ROME VINDT ZUIDTIROOLSE KWESTIE „BELACHELIJK" Klacht van legerleiding over de Westduitse rekruten Buitenlander moet in Praag geen stadsplattegrond kopen MAÏZENA D U RYEA Vele kinderen raken zoek in Rayon houdt spreekbeurten en het meisje Maïté gaat filmen in Dusseldorp rappor ten-tijd Hansen in Amerika Uitgestorven gewaand nationalisme wordt over en weer aangewakkerd Onverwachte franje 13 Bijna alle rechten K wajongensstreken NEVEDA v. wol Jongens zonder begrip van het staatsburgerschap LACHWEKKENDE ARRESTATIES Ook Nederlandse krant op zak is verdacht eensin Verwikkelingen in het Franse schandaal-Lacaze trouw- en verlovingsringen Een interessant boek met vele foto's van nieuwe meubelen uit onze kollektie. nnraiwordt u op aanvraag gra tis toegezonden door^ k Minister Luns naar de V.S. en Mexico INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. VRIJDAG 2 0 MAART 1959 (Van onze correspondent in Rome Heel even, het was in 1943, hebben wij de illusie gehad dat de grote ziekte der negentiende eeuw, het nationalisme, dat als een uitvloeisel van de romantiek moet worden beschouwd, eindelijk had uitge woed en dat na de oorlog, althans in Euro pa, een ruimer visie zich zou baanbreken. Helaas bleek al spoedig dat niets minder waar is. En op dit ogenblik is er in het hart van ons werelddeel, terwijl wij allen bedreigd worden door de spanning tussen Oost en West, een nationalistische stro ming die volgens de Italianen eenvoudig belachelijk is, terwille van een handjevol Duitsers, die op Italiaans grondgebied wo nen. In 1919 is de grens getrokken volgens strategische overwegingen: de zuidhelling der Alpen werd bij Italië gevoegd, ook al was de bevolking daar voor het grootste deel niet-Italiaans. In de eerste jaren ging het vrij goed, maar toen de fascisten met geweld die stugge bergboeren wilden ita- lianiseren, liep het mis. Men moet echter niet denken, dat de Tirolers zo zeer aan Oostenrijk gehecht zijn. Wat hen voor de geest staat is de „Heimat", het kleine, eigen Tirol, zelfstandig maar als deel van een grootduits rijk. In de tijd van Dollfuss keken de Tirolers naar Hitier en ook nu is het jonge volk in Bozen en Meran ge woon elkaar te groeten met „Heil"-kreten, uitgestrekte arm en „Freies Tirol". Er be staat op het ogenblik geen grootduits rijk en dus doet de Südtiroler Volkspartei te pas en te onpas een beroep op Wenen. In zekere zin is die Tiroolse beweging geboren uit angst. Zij zijn bang, dat zij (250.000 Tirolers) op den duur zullen op gaan in de massa der vijftig miljoen Ita lianen. Voor die angst was alle reden in de fascistische tijd, toen het Duitse onder wijs verboden was en er elke dag nieuwe industrieën werden gevestigd om Italianen vooral uit het zuiden, aan te trekken. Nu, met de overeenkomst de Gasperi-Gruber is die angst stellig misplaatst. Veeleer zou den de Italianen, niet in Bozen of Meran, maar de geïsoleerden in de kleine berg dorpen, angst moeten koesteren, niet voor hun nationale karaktertrekken, maar voor hun leven. In laatste instantie voltrekt zich in Zuid-Tirol een strijd tussen het meest feudale conservatisme en wat men „voor uitgang" pleegt te noemen. De Tirolers zijn boeren. Zij bezitten 24.000 hoefsteden, die volgens oeroude traditie nooit verdeeld worden. De oudste zoon is enig erfgenaam en zijn broers worden knechts, niet veel meer dan lijfeigenen. Het nieuwe Italië er kent in de provincie Bozen en in die pro vincie alleen, dit erfrecht, dat zo volkomen in strijd is met de Italiaanse opvattingen. De bevoorrechte eerstgeborenen, de heren van het land, zijn echter bevreesd dat de onterfde jongere zoons zich op den duur, door de omgang met Italianen tegen die oude regel zullen verzetten. Vandaar dat zij niet willen, dat Tirolers gaan werken in de industrie, en de grote industriewijk van Bozen wordt als het rijk van de dui vel uitgekreten. Daar immers zitten de Italianen, wier „Todesmarsch" het Tirool se volk bedreigt. Dat alles is sterk over dreven. Sedert 1946 hebben zich slechts enkele honderden Italianen in dat „vijan dige" gebied gevestigd en de Duitsspre kende bevolking heeft bijna alle rechten verkregen, die haar bij de overeenkomst De Gasperi-Gruber werden toegezegd. Wij zeggen: bijna alle. Het is waar, dat de ambtenaren nog vrijwel uitsluitend Ita lianen zijn en dat men in de verschillende bureaus en voor de rechtbanken Italiaans moet spreken of gebruik moet maken van de diensten van tolken. Maar dit komt toch ook wel, doordat de Tirolers weinig voelen voor regeringsbaantjes. Het is ook waar, dat de politie, precies als overal in Italië, uit Calabrezen en Sicilianen bestaat die wel de laatsten zijn die dit zo geheel verschillende volk kunnen begrijpen. De Tiroler voelt nu eenmaal niets voor "het baantje van politie-agent, evenmin als een Milanees of Venetiaan daar prijs op stelt. Het is ook waar, dat de Duitsers binnen het autonome gewest nog altijd een min derheid vormen, omdat dit gewest niet al leen de provincie Bozen, maar ook de pro vincie Trento omvat, waar heel weinig Duitsers wonen. Het gaat echter niet aan, de Italianen er daarom van te beschuldi gen het verdrag niet te hebben nageleefd. Tijdens de besprekingen drong de Oosten rijkse minister Gruber er voortdurend op aan, dat er een gewest Zuid-Tirol zou ko men. De Gasperi wilde daar echter niet van horen. Tenslotte had Oostenrijk niets te eisen en de Tirolers nog minder. Oos tenrijk was na de „Anschluss" trouw ge bleven aan Hitler en had zich niet, zoals Italië, grotendeels zelf bevrijd. Van de Ti rolers hadden er in 1939 200.000 (van de 230.000) te kennen gegeven, dat zij Duit sers wilden zijn en 70.000 hadden Tirol ver laten en zich gevestigd op boerderijen in Polen. In de jaren 1943 tot 1945 hebben de Italianen, en vooral de partisanen, het in die bergstreek heel hard te verduren ge had. Toch heeft Rome toegestaan, dat alle uitgewekenen terugkeerden en hun oude hofsteden terugkregen. Oostenrijk heeft tot tweemaal toe geprobeerd de geallieer den zover te krijgen, dat zij Zuid-Tirol aan Italië zouden ontnemen. Dat dit niet ge beurd is en dat Italië de grens van 1919 (ethnografisch stellig een heel ongelukkige grens) heeft behouden, dankt het aan de partisanen en aan het aandeel, dat het vrije Italië in het laatste oorlogsjaar ge nomen heeft aan de strijd. Vreemd genoeg zijn het nu nationalisten en fascisten, die een grote keel opzetten en de heren in Bozen en Innsbruck nog over troeven. De huidige Italiaanse regering, die steunt op de uiterst rechtse partijen, fascisten inbegrepen, kan weinig doen om aan dat gebral paal en perk te stellen. Het was zeker niet verstandig om op het ogen blik, waarop in het Tiroolse land Andreas Hofer werd herdacht (een herdenking, waarbij men doet alsof de „Sandwirt" te gen de Italianen heeft gevochten, in plaats van tegen Beieren en Fransen, ter wijl juist de Italianen hem, toen hij in Mantua voor de rechters stond, hebben verdedigd) aan de Italiaanse schooljon gens vrijaf te geven om aan „tegendemon- stratiei" te kunnen deelnemen.. Dat die tegendemonstraties niets anders werden dan fascistische rellen spreekt vanzelf. Het ongelukkige is, dat bij zulke din gen de Italianen doorgaans veel onhandi ger zijn dan hun tegenspelers. De Tiroolse terroristen proberen gedenktekens op te blazen, die iets met de oorlog te maken hebben, monumenten die herinneren aan de oorlog van 1915/1918. Dit is begrijpe lijk, hoewel het niet goed valt te praten. De Italiaanse fascisten gaan ruiten in gooien bij de Oostenrijkse ambassade en als dat niet lukt, omdat de politie tenslotte toch wel iets moest doen om al te erge dingen te voorkomen, gooien zij een „Mo- lotov cocktail" tegen het Oostenrijks his torisch instituut te Rome, een culturele in stelling. Ditzelfde soort fascistische kwa jongens heeft een paar jaar geleden om „voor Triëst te betogen" brand gesticht in een zaal van de „British Council". Fas cisme en cultuur zijn nog altijd aarts vijandenDe tegenzet van Wenen, het besluit om het Oostenrijks instituut te slui ten, „daar het leven der ambtenaren en der bezoekers gevaar loopt" is ook over dreven. En zo woedt de nationalistische koorts verder. Wanneer de fascistische heren in Italië die in 1943 zonder een kik te geven niet al leen Bozen en Trento, maar nog vijf ande re, volkomen Italiaanse provincies aan Duitsland afstonden, (het zogenaamde „Alpenvorland") zich nu eens rouwmoe dig zouden betonen en verder niet meer met deze zaak bemoeien, dan was men reeds een hele stap verder. In Wenen zou men dan goed doen eens te onderzoeken hoe het staat met de Sloveense minderhe den in Karinthië en Stiermarken, die er heel wat minder goed aan toe zijn dan de Zuidtirolers. Daarmee rekening houdend zou ook Wenen ophouden dit vuurtje aan te blazen en dan zou het misschien mogelijk zijn om met wat koelere hoofden na te gaan of er nog punten zijn (veel zal men niet vinden) waarop Italië de overeen komst niet heeft nageleefd. Zou deze zaak ooit voor een internationale instantie ko men, dan staat Italië naar onze mening verreweg het sterkst: deze minderheden worden niet alleen in al hun rechten ge ëerbiedigd, maar zij maken het leven zuur voor de vertegenwoordigers van het land, waartoe zij behoren. En wat de vestiging van Italianen in Zuid-Tirol betreft: Vol gens de Italiaanse grondwet kan iedere burger zich vestigen, waar hem dit goed dunkt. Advertentie 'n klasse apart! Voor 2 Nevódo wikkels 6 leuke borduurkaartjes-. Neveda, Rokin 118, Amsterdam (Van onze correspondent in Bonn De komende weken moeten zich in West- Duitsland opnieuw enige tienduizenden jongens van negentien tot twintig jaar bij de kazernes melden om opgeleid te wor den tot soldaat in een leger dat er zorg voor heeft te dragen, dat de rekruten be handeld worden als staatsburgers-in-uni- (Van onze correspondent in Bonn) Te München arriveerden dinsdag twee Beierse huisvrouwen, van wie één van Ne derlandse afkomst, die tijdens de ijs- hockey-wereldkampioenschappen in Tsje- choslowakije een vreemd avontuur heb ben meegemaakt. Zij werden namelijk be schuldigd van spionnage, onder meer om dat een van hen een Nederlandse krant in de hand had gehouden. Het gaat hier om mevrouw Cora Strauch van geboorte een Nederlandse en door hu welijk met een Duitser thans van Duitse nationaliteit. Zij behoorde met mevrouw Ludmilla Vogel tot een reisgezelschap, dat de ijshockey-wereldkampioenschappen te Praag wilde bezoeken. Mevrouw Strauch was nog nooit in Tsjechoslowakije geweest en ging daar alleen heen om derwille van de sport, mevrouw Vogel en vele andere leden van het reisgezelschap hadden vóór 1945 in Tsjechoslowakije gewoond, waren daaruit verdreven en hoopten thans oude bekenden te kunnen bezoeken. Zo had me vrouw Vogel te Praag nog een dochter wo nen, die met een Tsjech is getrouwd. Maar aan de Duits-Tsjechische grens reeds, al dus meldt de Süddeutsche Zeitung, kwam er een vertegenwoordigster van het Tsje chische ministerie van binnenlandse zaken in de bus van de Duitsers met de mede deling dat de Müncheners Praag niet mochten verlaten en geen enkele maaltijd in hun hotel mochten overslaanVoor Een oude tragikomedie herhaalt zich overal waar een westers gezag zich zoekt te handhaven onder een i7i onrust geraakte bevolking: er worat een oproer kraaier gezocht. Hij moet zich in een bepaald dorp bevinden. Een politiepatrouille trekt erheen (boven). Het dorp is uitgestorven. Alleen een ouae, kindse man is achtergelaten, waarvan de politie niets wijzer wordt (beneaen). Dat alles over komt hier ook de Afrikaanse politie van Nyassaland in net aorpje Lujeri. En het is nooit een goed teken. iedere maaltijd telde deze ambtenares ook daadwerkelijk steeds of allen er wel wa ren. Maar verleden week woensdag voel de mevrouw Strauch zich niet goed en zij bleef op haar kamer. Dat was hoogst ver dacht, bleek later. En mevrouw Vogel ver scheen evenmin omdat zij naar haar doch ter was gegaan. Donderdag arresteerde de Tsjechische geheime politie zowel me vrouw Vogel als haar dochter en haar schoonzoon en vrijdag was mevrouw Strauch aan de beurt. Zij was verdacht, niet slechts omdat zij niet aan tafel was verschenen, maar ook omdat zij met een Nederlandse krant in de hand alsmede ge wapend met een fototoestel en een platte grond van Praag per tram de stad had willen bekijken en dat was allemaal hoogst gevaarlijk. Krant werd vertaald De Tsjechische anti-spionagedienst vroeg de beide dames om zes personen uit het reisgezelschap te noemen, die voor de Amerikaanse geheime dienst werkten en voorts alles te vertellen, wat zij over de NAVO wisten. Weigerden ze, dan stonden hun 10 jaren gevangenisstraf te wachten! Men vertaalde de Nederlandse krant van mevrouw Strauch voorts woord voor woord van het nieuws tot en met de advertentiepagina's en de foto-onder- schriften alsof daar allemaal geheime be richten in stonden! De film uit haar foto toestel werd verder ontwikkeld, maar de Tsjechen vonden niets. Negen uur lang duurde het verhoor en toen legde men de beide dames een papier voor met het ver zoek het te ondertekenen. Mevrouw Strauch ondertekende, zij moest daags daarna op een persconferentie het stuk, dat zijzelf met de hand had moeten schrij ven en dat vijf pagina's lang was, voorle zen. In dat stuk stond, dat beide Mür(- chense dames hun „onvriendelijke daad" tegenover Tsjechoslowakije erkenden. De aanwezige westelijke journalisten barst ten tijdens deze persconferentie in een luid gelach uit, haalden hun eigen Prager plattegrond en buitenlandse dagbladen te voorschijn en vroegen om ook gearres teerd te worden! De beide dames moesten tot maandag in een militaire kazerne blij ven, waarna zij in een personenauto de achtervolging mochten meemaken van hun bus. Des avonds konden zij daarin overstappen. Inmiddels zitten de dochter en de schoonzoon van mevrouw Vogel nog altijd te Praag in hechtenis en in West- Duitsland vraag men zich nu af, waarom men van Tsjechische zijde zo ijverig in de Bondsrepubliek poogt om toeristen naar Praag te trekken. form, niet als „drilmateriaal". Generaal- majoor Schimpf, uit Dusseldorp, bevel hebber van het legercommando in Noord- rijn-Westfalen heeft gezegd dat de moei lijkheid is dat de gemiddelde rekruut niet het flauwste benul heeft van het staats burgerschap. Het zijn vaak nog kinderen, die de eed van trouw moeten afleggen, waarin gezegd wordt: „Ik zweer de bonds republiek Duitsland trouw te dienen en het recht en de vrijheid' van het Duitse volk dapper te verdedigen. Zo waar helpe mij God." Van militaire zijde en het gaat hier om intelligente en academisch gevormde officieren klaagt men steen en been over de schoolopleiding van de rekruten. Het leger moet soms in aparte cursussen ophalen wat de school verzuimd heeft. Het leger moet de jongens tot staatsburger maken, omdat de school het heeft gewei gerd. Hier wordt gewezen op een uiterst zwakke plek in de Westduitse opvoeding, in het bijzonder in het onderwijs in de ge schiedenis van 1900 tot heden. Welke ver schrikkingen in die periode zijn geschied, welke staatkundige wijzigingen zich heb ben voorgedaan en wat daarmee samen hangt, wordt door vele onderwijzers en le raren verzwegen. Men komt er niet aan toe. Rekruten met eindexamen gymnasium hebben in hun hele negenjarige middel- bare-schooltijd twee uur les gehad over verschijnselen als socialisme, communis me en liberalisme. Van de politieke par tijen weten ze niets af. De klacht van de legerinstructeurs komt er op neer, dat het nu hun taak wordt de rekruten duide lijk te maken wat communisme is, waar voor de NAVO moet vechten als het niet anders kan, wat Hitier heeft gedaan en wat dies meer zij. Ze hebben geen enkele klacht over de lichamelijke gesteldheid van de' jongens, dank zij de sport. Ook op ander niveau dan het staatkun dige krijgen de instructeurs van het leger overigens de zotste antwoorden. Men acht dit in het nieuwe Westduitse leger, waar men de rekruten niet wil en niet mag be schouwen als een edel soort kanonnen- vlees, verontrustend. Er is een regiments commandant in Neder-Saksen, die de mi litaire opleiding voor drie weken heeft op geschort: in die drie weken geeft hij de jongens les in politieke en staatkundige zaken.. Het Westduitse leger trekt overi gens per week vier uur uit voor het on derwijs in staatkunde. Dat ook hierin een gevaar schuilt, dat ook hierbij een voor lichting toegepast zou kunnen worden, die minder gewenst is is niet denkbeeldig wanneer men op het verleden let. Maar de Westduitse legerleiding kan niet an ders. Zij zegt geen jongens tot soldaten te kunnen opleiden die van toeten noch bla zen weten van het doel waarvoor zij wor den opgeleid: de verdediging van het Wes ten, de vrijheid, enkele principiële begrip pen.. de democratische vrijheid is alleen voor hen. die uit Oost-Duitsland komen, een scherpomlijnd begrip. De anderen hou den het bij jazz, sport en de snelheid van „hun" tanks. Advertentie A dnortpntie maakt Uw gróantén zo lekker. (Van onze correspondent in Bonn) In deze tijd voor Pasen krijgen de West duitse schoolkinderen hun schoolrappor ten en wordt bekend gemaakt of ze al of niet zijn overgegaan. En daarmee ge paard gaat angst angst bij kinderen, die bang zijn wegens het beruchte slechte rapport, voor zitten blijven, voor het boze gezicht van vader of moeder thuis. In Dus seldorp verdwenen onlangs twee broer tjes. Men kon ze in geen velden of wegen terugvinden, het leek wel of ze van de aardbodem verdwenen waren. Na vier da gen vond men ze terug: verlopen, onder voed, grauw en vies van de vlucht. Oor zaak: het slechte rapport! In dezelfde stad verdween een twaalfjarige, die pas na een volle week boven water kwam. Deze en andere verdwijningen heeft de Dussel- dorpse politie er toe gebracht eens een nauwgezet onderzoek in te stellen naar de oorzaken ervan. En daarbij bleek, dat in oktober vlak voor het uitreiken van de herfstrapporten, in tijd van enkele dagen niet minder dan zestien kinderen op de vlucht waren geslagen uit angst wegens het slechte rapport. Vier van hen zaten in dezelfde klasse. De politie had er in oktober eigenlijk weinig aandacht aan be steed. Tenslotte lopen er wel meer kinde ren weg, die allen later weer gevonden plegen te worden. Maar het feit, dat kin deren verdwijnen juist vlak voor het uitrei ken van rapporten, had te denken gegeven (Van onze correspondent in Parijs) Ook rond de strafzaak van de indus- trieel-multi-miljardair Jean Lacaze, die de stiefzoon van zijn zuster vanwege een erfeniskwestie uit de weg zou hebben wil len laten ruimen, is, tengevolge van de zwijgplicht die de Franse regering alle gerechtelijke en politiële instanties op gelegd heeft, tenminste officieel, weer een stilte gevallen. De kranten blijven zich niettemin met de drie of vier hoofdperso nen van dit schandaal-feuilleton bezighou den en zo werden er ook na de arrestatie van de tussenpersoon dr. Lacour nieuwe figuren genoemd, die binnenkort in staat van beschuldiging gesteld zouden worden. Die geruchten kunnen nu echter officieel niet meer bevestigd, noch ontkend wor den. Commandant Rayon, een avontuurlijke figuur uit de kringen van de Franse con- tra-spionnage, die ook in de gaullistische bewegingen een grote rol heeft gespeeld, is in zijn woonplaats Antibes, waar hij een café-restaurant drijft, een reeks spreek beurten begonnen waarin hij de beschul digingen tegen Lacaze herhaalt en er bo vendien nog een paar schepjes boven op werpt. Rayon zou indertijd door dr. Lacour, de gearresteerde lijfdokter en vriend van de stiefmoeder van Jean- Pierre Guillaume, zijn opgedragen die jonge man uit de weg te ruimen. Hij had voor die opdracht al dertien mil joen franken getoucheerd, een bedrag dat volgens de tegenpartij echter bestemd zou zijn geweest om de commandant in staat te stellen zijn restaurant van het dreigend faillissement te redden. Rayon heeft, ten overstaan van twee duizend mensen, nu ook in het openbaar verklaard dat hij de rol van sluipmoorde naar alleen gespeeld had om het slachtof fer uit de handen van werkelijke „tureurs" te redden, en bovendien het nodige belas tende materiaal te verzamelen waardoor zijn opdrachtgevers op het juiste ogen blik door de politie konden worden ont maskerd. Na deze ontboezemingen heeft de groep Lacaze een nieuwe aanklacht bij de justitie ingediend tegen de comman dant wegens valse beschuldiging. Na zijn Advertentie Meer dan 50 modellen in IH A y JUWELIER horloger BARTELJ ORISSTR A AT 2 - HAARLEM eerste spreekbeurt werd de commandant onder het flashlicht van tientallen pers fotografen omhelsd door zijn „slachtoffer", die Rayons voorstelling van zaken wel blijkt te onderschrijven. Ook Maïté, de „call-girl" die de steen aan het rollen heeft gebracht en daarna haar beschuldigingen aan het adres van haar vriend Guillaume en de Lacazes reeds tweemaal heeft herroepen, is nadat ze zich weken lang in een Parijse flat had opgesloten, eveneens voor het voetlicht ge treden. Ze hoopt binnenkort een carrière als filmster te beginnen. De film zal spe len in de mondain-politiek-financiële on derwereld van Parijs, en iedere gelijke nis met de kringen die door de zaak-La- caze in het brandpunt van de belangstel ling zijn geplaatst, zou misschien niet he lemaal toevallig zijn. Wanneer Maïté haar uiterlijk als filmster wel mee heeft, dan is ze tot dusver nog niet al te rolvast ge bleken. Een kassucces zou die film niette min wel eens kunnen worden.. en leidde tot de conclusie dat dat ver dwijnen inderdaad iets te maken had met angst voor zitten blijven of angst alleen wegens het slechte rapport zonder meer. De Dusseldorpse politie meent, dat geen enkel kind op de vlucht slaat zonder dat daarvoor een goede reden is aan te wij zen. En in negen van de tien gevallen, aldus de conclusie, zijn het daarbij de ouders, die in gebreke zijn gebleven. Het viel bij voorbeeld op, dat vele kinderen, die op de vlucht sloegen, uit een gezin kwa men, waarin de vader of ontbreekt óf ve le dagen per week afwezig is. Of waarin vader en moeder beiden werken. Daarbij komt de uitzonderingspositie, waarin West-Duitsland op het stuk van de verhouding kinderen-ouders verkeert ten gevolge van de oorlog en de naoorlogse economische nood. Volgens een opgave van de betrouwbare „Frankfurter All- gemeine Zeitung" leven er in de bonds republiek niet minder dan 2,5 miljoen kin deren, die geen ouderlijk huis hebben, dan wel hun vader óf hun moeder missen, 8,6 miljoen vrouwen zijn in West-Duitsland in een volledige baan werkzaam. Eén op de vier of vijf kinderen in West-Duitsland groeit zonder moeder op. Enzovoort. Al lemaal mogelijke oorzaken, waardoor in zovele gevallen het gemiddelde Westduit se kind niet normaal wordt opgevoed, waarom het de nodige rust thuis ontbeert en waarom het voor slechte rapporten of een dreigend zittenblijven dan maar vlucht zonder enig doel uiteraard. Het is een tragisch uitvloeisel van de oorlog, waarmee men in de Bondsrepu bliek bepaald niet overal raad weet. De gevallen in Dusseldorp hebben in elk ge val duidelijk gemaakt, dat men precies weet waar de schoen wringt. Helaas wil dat nog niet zeggen, dat men de moeilijke situaties kan veranderen, omdat het hier vaak om gevallen gaat waaraan niets meer is te veranderen. Waar bij voor beeld moeder de vrouw al jaren lang haar steentje bijdraagt aan het gezinsinkomen, daar kan zij niet zo maar ophouden met werken. Daar blijven de kinderen „sleutel kinderen" die 's ochtends, gewapend met een sleutel aan een touwtje om de hals, naar school gaan en die zelf ver voor vader en moeder van hun werk terugkeren de weg in huis zullen moeten vinden. En waar moeder geniet van een pensioen omdat vader gesneuveld is, daar zullen zogenaamde „Onkel-Ehen" (oom-huwelij ken) bij de vleet blijven bestaan: „huwe lijken", waarbij moeder met een nieuwe, meestal oudere, man samenwoont, die door de kinderen „oom" wordt genoemd. De gang naar het gemeentehuis voor een wettig huwelijk zou de weduwe op haar pensioen komen te staan en dat kan men nét niet missenEr zal dan ook een halve generatie over heen moeten gaan voor aan al deze oorlogsuitwassen een ein de is gekomen. In die tussentijd betaalt de Westduitse jeugd het gelag, nu al minstens tien jaar! INTERIEURVERZORGING BARTELJORISSTR. 13-17 HAARLEM De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zal op 21 maart naar de Verenigde Staten vertrekken. Hij zal daar de verga dering bijwonen van de ministerraad van de NAVO, die te Washington zal worden gehouden ter herdenking van het 10-jarig bestaan van het verdrag. Van de Neder landse delegatie naar deze bijeenkomst maken tevens deel uit: mr. D. U. Stikker, hoofd der Nederlandse vertegenwoordiging bij de NAVO te Parijs. Dr. H. R. van Hou ten, directeur-generaal van het Directoraat Politieke Zaken van het departement, mr. Th. H. Bot, chef directie NAVO en W.E.U.- zaken, jhr. mr. J. A. de Ranitz, plaatsver vangend hoofd der Nederlandse vertegen woordiging bij de NAVO, en mr. H. M. A. Kamerling Onnes van de directie NAVO en W.E.U.-zaken. In aansluiting aan zijn bezoek aan Wash ington zal mr. Luns gedurende enkele da gen deelnemen aan de beraadslagingen in de bijeenkomst van de economische en so ciale raad der Verenigde Naties, die in Mexico City zal worden gehouden. Het lijkt vaak, alsof de Amerikanen er niet in geslaagd zijn het enorme moder niseringstempo in hun land geestelijk bij te houden. Naast alle gigantische herbouw plannen van oude stadswijken, naast de hoog opgevoerde automatisering in de in dustrie, naast de ijskasten, wasmachines, afwasmachines, elektronisch gecontroleer de fornuizen (als dat een niet te ouderwets woord is) en naast al die andere talloze verschijnselen van een bliksemsnelle tech nologische ontwikkeling, zijn vele Ame rikanen bepaald niet veel moderner dan hur. ouders in hun levensopvattingen. Hier en daar lijkt men zich zelfs krampachtig aan de oude opvattingen en meningen vast te klampen. Misschien is dat afweer tegen over die snelle ontwikkeling, die onstuit baar over dit volk is heen gevloeid. Mijn hospita in de flinke, sterk geïn dustrialiseerde provinciestad Trenton is van dit alles een goed voorbeeld. Ik her inner mij, dat mijn grootmoeder, alvorens haar bezoek kwam, in eigen huis een hoai opzette. Dat hoorde zo. Mijn hospita nu, die de 45 zeker nog niet gepasseerd is, zet waarschijnlijk meteen 's ochtends bij 't op staan haar hoed al op. Ik heb haar nog slechts één keer in of buiten huis zonder hoed gezien. Dat was toen ik haar iets ging vragen. Zij zat te lezen in haar kamer; maar niet zodra was ik binnen, of zij liep naar een kast, haalde daar een zeer opmerkelijk lelijke hoed uit en plaatste het ding zo voordelig mogelijk op het hoofd. Pas daarna kon het gesprek beginnen. Zij rijdt een blinkend nieuwe automo biel, voorzien van alle chroom, goud, kleurschakeringen en vinnen die de mo derne Amerikaanse auto's mooier moeten maken. Maar boven aan iedere zitplaats ligt een antimakassartje. Boven de enorme, van alle gemakken voorziene ijs kast in mijn keuken, hangt een ongemeen lelijk schilderij, dat waarschijnlijk uit het einde van de negentiende eeuw stamt: een soort vage Griekse godin, geheel in roze en pastelblauwe sluiers gehuld, met op de achtergrond een bijzonder grote vaas met duidelijke kunstbloemen. In dit heel land viert 't behangselpapier met grote, wild gekleurde bloemen nog hoogtij. Hypermoderne televisie-toestellen staan op balpoottafeltjes met gehaakte kleedjes. Lampen met franje-randjes zijn overal aan de orde van de dag en al zijn dan ook de conventies in dit land tussen de mensen onderling veel „gemakkelijker" dar in Europa, er wordt lijkt mij met veel meer striktheid de hand aan gehou den. Het afwijken van een conventionele gedragslijn, in Nederland steeds meer voorkomend en door iedereen glimlachend geaccepteerd, is in een provinciestad als deze hoofdstad van de staat New Jersey bepaald niet zo gebruikelijk. Het bloeiende instituut bij voorbeeld van de „cocktail party", die kwalijkste van alle soorten feestjes en ontvangsten, is aan eer. aantal scherpe regels gebonden. Alle regels heb ik nog niet kunnen ontdekken, maar het is me in elk geval duidelijk ge worden, dat men niet langer dan hoogstens tien minuten met dezelfde medegast mag praten; ook niet als hij of zij aardig of interessant is. Iedereen moet zijn beurt hebben. De tien minuten met de zeurkous zijn eveneens zeer obligaat. Dit zijn maar een paar voorbeelden. Er zijn er ongetwijfeld veel meer te vinden. Ik zal voor u blijven zoeken. Want dit is een onverwacht verschijnsel voor de be zoeker van dit land. E. 'Romatjn

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13