ZONDER RENTE Macmillan in Washington hartelijk ontvangen Sovjet-Unie zal Irak diverse fabrieken gaan leveren KLEDING TERMIJN r Geneefse conferentie over de kernproeven op paasreces Binnenkort plaatsing van Antilliaanse obligatielening van f 38 miljoen HAARLEMSE KLEDING CENTRALE Rebellen op Celebes met raketten bestookt Radio-Cairo schimpt op ,,R ussisch imperialisme A JANSSTRAAT 63 Demi's - Kostuums Pantalons - Colberts Japonnen - Mantels Damespantalons Regenmantels enz. Kampterrein* in Kenya Canadese premier is van mening dat de UNO in de Berlijnse crisis tussenbeide moet ko nen Zuid-Rhodesiaans bewind wil een zendeling kwijt Vertrouwen voor de nieuwe Luxemburgse regering Scheepvaart Labour zou staalindustrie willen nationaliseren MINISTER C. KROON TE WILLEMSTAD Kroesjtsjev stelt Nehroe nauwe samenwerking voor BE VAN SNIJDT IN EIGEN VLEES Geen beperking van K.L.M.- landingen in Engeland VRIJDAG 2 0 MAART 1959 BAGDAD, (UPI) De Iraakse minis ter van economische zaken dr. Ibrahim Koebba heeft bijzonderheden medege deeld over het akkoord met de Sovjet- Unie. De komende zeven jaar zal Irak voor 550 miljoen roebel aan technische en economische hulp ontvangen. De Sovjet-Unie zal onder meer leveren: Een tractorfabriek met een capaciteit van 30.000 stuks per jaar, een staalfabriek met een produktie van 600.000 ton per jaar eventueel te verdubbelen, wanneer in Irak ijzererts wordt gevonden, een ni traat fabriek, een zwavelfabriek en instal laties voor de verwerking van bijproduk- ten, een fabriek voor elektrische appara tuur, textielfabrieken voor de verwerking van wol en katoen, een farmaceutische fa briek en een glasfabriek. Voorts zal de Sovjet-Unie gelden be schikbaar stellen voor geologisch onder zoek, verbetering van de spoorwegen Bag- dad-Basra en Kirkuk-Sulaimaniyah, de bouw van waterkrachtstations in de Euphraat en Tigris en de inrichting van collectieve modelboerderijen. Tachtig Russische deskundigen worden binnenkort in Irak verwacht. Minister Koe ba noemde het akkoord: „het beste ant woord aan hen die trachten de betrekkin gen tussen de Arabische en socialistische landen te verstoren". CAIRO, (UPI) Nassser's scherpe ant woord op Kroesjtsjev's critiek op de Ver enigde Arabische Republiek is in Cairo het sein geworden voor een campagne te gen het „Russisch imperialisme", dat nu in dezelfde hoek is komen te staan als het veel verguisde „Westerse imperialisme". De laatste twee dagen doet het semi-offi- ciële „persbureau voor het Midden-Oos ten" vrijwel niet anders dan verklaringen doorgeven, waarin Rusland ervan wordt beschuldigd de plaatselijke communisten te gebruiken om de Arabische wereld in haar macht te krijgen. De minister van binnenlandse zaken, Za karia Mohieddin, zei in een interview met „Elgomhoeria", dat de Iraakse commu nisten „zichzelf verkocht hebben aan de duivel in hun poging om ons (Arabisch) na tionalisme en geloof te vernietigen". Hij beschreef het communisme, als een materialistisch geloof, dat niet past in de van nature godsdienstige Arabische we reld. De algemene secretaris van het natio naal vakverbond, Anwer el Sadat, waar schuwde op een vergadering in Alexandrië dat de Arabieren Russische bemoeienis even fel zullen weerstaan als het Westerse imperialisme. Het blad „El Gomhoeria" schreef, dat niet de Verenigde Arabische Republiek, maar Rusland van houding veranderd is. Eens onderhandelde Moskou met volkeren, nu verlaat het zich op zijn agenten. Het blad „El Akhbar" schreef, dat het doel van het communisme is alle Arabische landen onder zijn juk te brengen, maar „wij weigerden de satellieten te worden van de Amerikanen, de Britten en de Fran- Advertentie zonder prijsverhoging op RUIME KEUZE: MOMBASA, Kenya (UPI) Volgens een politiedokter in Mombasa, Kenya, zjjn Afrikanen, die op 3 en 6 maart in de ge vangenis en het interneringskamp in Hola zyn overleden, kennelijk doodgeslagen. Dr. Morris Rogoff zei, dat de lijkschouw op vier van de elf Afrikanen, die wegens Mau-Mau-activiteiten waren geïnterneerd, aangetoond heeft, dat hun dood het ge volg was van gewelddadigheden. De stof felijke resten van de andere gevangenen zullen nog worden onderzocht. Rogoff zei, dat 23 andere gevangenen van Hola verwondingen hebben opgelopen, kennelijk door knuppelslagen. De patho loog verklaarde de indruk te hebben, dat in het kamp onlangs een lichamelijke af straffing van gevangenen heeft plaats gehad. Waarschuwing NAIROBI (UPI) De vurige jonge nationalist Tom MBoya heeft voorspeld, dat er „wellicht opnieuw bloed zou vloeien", tenzij de regering binnen enkele weken 'n politiek instelt, die de Afrikanen welgevallig is. MBoya, 28 jaar oud, lid van de wetgevende raad en woordvoerder voor de nationalisten van zijn land heeft gezegd, dat „geen enkele leider geweld wenst, maar of dat zal komen of uitblijven, hangt van de regering af". In een open brief gisteren aan de gouverneur, Sir Evelyan Baring gericht, zegt MBoya, dat „de onderdruk king (in Kenya) alleen maar het gevoel van tekort te worden gedaan en van ontevre denheid verhoogt en in zeer korte tijd de oorzaak zou kunnen zijn van een nieuwe uitbarsting in het land". sen en even heftig weigeren we nu commu nistische satellieten te worden". BAGDAD, (UPI) Volgens de federa tie van Iraakse studenten zijn vandaag Iraakse studenten in CAiro door de „Ges tapo van Nasser" geslagen. „Nassers gestapo", aldus de verklaring van de fede ratie, „had een inval gedaan in de Iraakse studentenclub. De Iraakse studentenleider werd een trap afgeworpen". Het ministerie van onderwijs te Bagdad deed naar aanleiding hiervan een beroep op de studenten geen wraak te nemen op hun Egyptische docenten en hen met de „traditionele Iraakse gastvrijheid" te behandelen. De verklaring was onderte kend door brigade-generaal Mohieddin Axdel Hamid. DJAKARTA, (UPI) Volgens de Indo nesische bladen hebben diplomaten uit Afrikaanse en Aziatische landen het voor stel geopperd president Sukarno als be- DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche luchtmacht heeft donderdagavond bekendgemaakt, dat zij tussen 4 en 17 maart in Noord-Celebes raketaanvallen heeft gedaan op concentraties van de re bellen en een radiostation van de opstan delingen. De Indonesische luchtmacht deelde voorts mee dat zij onafgebroken steun verleent aan het leger, dat al sinds mid den februari tegen de rebellen strijdt. Eer der was bekendgemaakt, dat de frontale aanvallen van de opstandelingen na een week waren gebroken. Hierbij zouden 400 opstandelingen om het leven zijn gekomen. Uit de mededelingen van de Indonesi sche luchtmacht blijkt echter, dat de re bellen op Celebes nog steeds sleutelposi ties innemen in de omgeving van de voor naamste steden, waaronder Menado. De luchtmacht maakte verder bekend, dat zij voorraden voor het leger in Noord- Sumatra heeft uitgeworpen boven de bergweg, die van het zuiden van Medan naar Bukittingi in Midden-Sumatra loopt. TURK'JE Adaaa© middelaar te laten optreden in het geschil tussen president Nasser van de V.A.R. en premier Kerim Kassem van Irak. Merdeka, dat nauw contact heeft met het presidentiële paleis, berichtte, dat di plomatieke vertegenwoordigers in Djakar ta Sukarno als de „meest aanvaardbare" bemiddelaar beschouwen, wegens zijn vriendschap met Nasser en het „weder zijdse respect" dat tussen hem en Kassem bestaat. Zijn voorgenomen reis naar Turkije, Europa en Latijns-Amerika, aldus Merde ka, biedt een goede gelegenheid om in het geschil tussen Nasser en Kassem te bemid delen. Premier Macmillan van Groot-Brittan- nië heeft bij zijn aankomst uit Ottawa in Washington verklaard dat de westelijke bondgenoten thans een gemeenschappelij ke politiek moeten uitwerken, waarin standvastigheid en redelijkheid zijn ver enigd. De Britse premier gaf hiermede overigens toe dat zulk een politiek nog niet bestaat. President Eisenhower heeft al vóór MacmiUans aankomst toege stemd in het houden van een topconferen tie, doch het westerse standpunt voor de komende conferenties moet nog nader worden uitgewerkt. Het mooie voorjaarsweer maakt het mogelijk dat Eisenhower en zijn hoge Britse gasten vandaag per helikoper naar Camp David vliegen na een kort bezoek aan minister Dulles in het ziekenhuis. De vlucht naar het conferentieoord duurt slechts een half uur. Eisenhower. Macmillan, Selwyn Lloyd en Christian Herter, Dulles' plaatsvervanger, zullen logeren en werken in het hoofdgebouw van het kamp, waar vier slaapkamers, een zitkamer, een eetkamer en een serre zijn. De pers is ondergebracht te Gettysbury op ongeveer zestig kilometer afstand. Daar zullen James Hagerty en Peter Ho pe de Amerikaanse en Engelse zienswij ze wereldkundig maken. Wat er nog aan Amerikaanse achterdocht mocht resten inzake Macmillans explora tietocht naar Moskou, probeerde vice-pre sident Nixon gisteren op het vliegveld weg te nemen door de opmerking dat het Amerikaanse volk en de regering waar dering hebben voor Macmillans zeer toe gewijde werk. Macmillan gaf een recht vaardiging van zijn optreden door erop te wijzen, dat de huidige onderhandelingen niet betekenen dat men zijn beginselen prijs geeft. OTTAWA (UPI) Macmillan voelt niet veel voor het denkbeeld van premier Kroesjtsjev om een conferentie te houden van alle landen die in de oorlog tegen Duitsland gevochten hebben. Op een kor te persconferentie die de Britse premier in Ottawa hield voor zijn vertrek naar Washington zei hij dat het moeilijk wer ken is op zulke grote conferenties, zoals de geschiedenis uitwijst. Hij noemde het echter een winstpunt, dat Oost en West het er over eens zijn, dat de kwestie Duits land opgelost moet worden door middel van onderhandelingen en niet door eenzij dige actie. Over zijn besprekingen in Canada zei hij dat er overeenkomst is bereikt over „het grondbeginsel dat het Westen moet leiden en over de procedures die van nu af ge volgd moeten worden". Daarbij bestaat volgens hem niet zozeer behoefte aan „knappe methodes" maar vooral aan „de wil de situatie tot een oplossing te bren gen". Premier Diefenbaker van Canada heeft een beroep gedaan op de UNO „voor het maken van een diepgaande studie" van het Berlijnse vraagstuk. Hij voegde daar aan toe, dat de UNO „een" zeer belangrijke rol" in de crisis zou kunnen spelen en dat die kant van de zaak nadere en zorgvul diger bestudering vereist. Diefenbaker deelde in het Canadese Lagerhuis mee, dat zijn besprekingen met Macmillan en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd „weer eens de nadruk heb ben gelegd op de gelijkheid van doelein den van het Verenigd Koninkrijk en Cana da en wederom het nauwe en waardevolle deelgenootschap, die tussen de twee rege ringen bestaat, hebben geïllustreerd". SALISBURY, ZUID-RHODESIA (UPI) De autoriteiten in Zuid-Rhodesia heb ben een blanke zendeling, die onlangs bij de ongeregeldheden werd gearresteerd, in vrijheidstelling aangeboden indien hij be looft het land voorgoed te verlaten en af stand te doen van zijn Rhodesiaans staats burgerschap. De zendeling, Guy Clutton- Brock, van de (protestantse) kerk van Schotland, exploiteert een coöperatieve boerderij in Salisbury. Hij heeft het aan bod van de hand gewezen. De federale minister van justitie, Julian Greenfield, deelde mede dat de Zuid-Rho- desiaanse regering bereid is Clutton- Brock vrij te laten, indien hij belooft geen relaas te doen over zijn wederwaardighe den en zich met de politiek van Rho desia te bemoeien. Clutton-Brock wordt ervan beschuldigd „onrust te hebben ge zaaid onder de nationalistisch gezinde Afrikanen." SALISBURY, ZUID-RHODESIA (UPI) In Centraal-Nyassaland is door veilig heidstroepen één Afrikaanse vrouw dood geschoten. Volgens de berichten werd de vrouw gedood toen zij trachtte weg te lo pen bij een massale arrestatie van Afri kaanse nationalisten in het dorp Visanza. In de stad Slima werd traangas ge bruikt om een menigte van 200 Afrikanen te verspreiden. Volgens de berichten wer den 110 Afrikanen voor verhoor aangehou den. LUXEMBURG (AFP) De nieuwe Luxemburgse regering van de christen democraat Werner heeft met 31 stemmen tegen 19 het vertrouwen van het parle ment gekregen. Er was één onthouding, namelijk van de voorzitter, oud-premier Bech. De voorstemmers waren de christen democraten en de liberalen. De socialisten en communisten stemden tegen. Alwaki, 19 v. Rotterdam, 20 te Bremen verwacht. Ariadne, 19 te Rotterdam. Acila, 24 te Oran verwacht. Aldabi, pass. 19 Finisterre n. Antwerpen. Alphard, 19 te Buenos Aires verw. v. Montevideo. Arendskerk, 19 te Bremen v. Hamburg. Attis, 18 v. Wageningen n. Georgetown. Abida. 19 60 m. n.o. Sombreo n. Le Havre. Agamemnon, 19 v. Hamburg n. Antwerpen. Alioth, 19 125 m. o.z.o. Salvador n. Rio de Jan. Ameland, 19 50 m. n.o. Curagao n. Maracaibo. Arendsd k, 19 90 m. o.z.o. Key West n. Le Havre. Averdijk. 19 510 m n.w. Flores n. Rotterdam. Amsteidijk, 20 le Le Havre v. Galveston. Aardijk, 19 te Penang verwacht. Alkaid, 19 215 m. z.z.w. Las Palmas n. B. Aires. Asmidiske, 19 800 m. z.z.o. Kp. Race n H. Roads. Aagtekerk, 19 180 m. n.o. Mombasa n. Aden. Abbedijk, 19 220 m. z.w. Scillys n. Miami. Amstelsluis, 19 te Bremerhaven v. Amsterdam. Andijk, vl9 240 m. n. Bermuda n. Le Havre. Algol, pas. 19 St. Pauls Rocks n. Las Palmas. Amerskerk, 19 v. Las Palmas n. Kaapstad. Ar.tonia. 19 v. Port Dickson n. Telokanson. Aegis, 20 te Mobile. Alphacca. 20 te Trinidad. Aludra. 19 v. Karachi n. Port Said. Amstellaan. 20 v. Newcastle n. Amsterdam. Arendskerk, 19 v. Bremen n. Antwerpen. Bawean, 20 te Djibouti. Bengkalis, 19 te Manilla. Bloemfontein. 20 te Kaapstad. Bonita, 19 v. Porto Barrios n. New Orleans. Borneo, 19 in monding Musirivier geankerd. Blitar, 20 v. Belawan n. Colombo. Baarn, 19 v. Amsterdam n. West-Indië. Breda, 19 te Rotterdam. Bloemendael, 19 685 m. z.o. Rio de Jan. n. R'dam. Caftex Eindhoven, pass. 19 Aden n. Rastanura. Caltex The Hague, 19 v. Beira n. Bahrein. Carrillo. 19 v. Balboa n. Charleston. Cradle of Liberty, 20 te Philadelphia. Caltex Arnhem. 19 100 m. w. Algiers n. Sidon. Casamance, 19 330 m. z.w. Kp. St. Vincent naar Bordeaux. Calt. Rotterdam. 19 85 m. w.n.w. Kreta n. Sidon. Caltex Delfzijl, 19 te IJmuiden. Caltex Leiden, 19 245 m. n.o. Sokot.ra n. Kaapstad. Caltex Utrecht, 19 365 mijl z.z.w. Socotra naar Lourenco Marques. Congokust, 19 v. Accra, 20 te Abidjan. Castor, 19 300 m. n.o. Bermuda n. Rotterdam. Camerounkust, 18 te Hamburg. Crania, 18 260 m. w.n.w. Kaapstad n. Curagao. Cartago. 19 te New York v. Charleston. Charis. 18 300 m. z.w. Fayal n. Pto. Cabello. Cinulia, 19 te Curagao v. Barton. Camitia, verm. 20 v. Rotterdam n. Stockholm. Cinulia. 19 te Curacao. Clavella,22 te Larnaca verwacht. Cleodora, 23 te Beira verwacht. Cities Service Valley Forge, 19 85 m. z.z.w. Ma- sira naar Philadelphia. Delft, 20 te La Guaira. De Hoop, 19 v. Rost n. Svolvaer. Dlnteldijk. 19 te Bremen v. Rotterdam. Delfshaven, 19 180 m. z.w. Ushant n. Newark. Duivendrecht, 19 25 m. z.o. Takoradi n. Dakar. Duivendijk, 19 230 m. n.o. Fayal n. Antwerpen. Daphnis, 19 te Oranjestad v. Willemstad. GENèVE (UPI) Op de Gengefse con ferentie over het stopzetten van proeven met kernwapens zijn drie nieuwe artike len aanvaard voor een verdrag over zulk een beëindiging der proeven. In totaal zijn voor dit verdrag nu zeven artikelen goed gekeurd. De delegaties gaan nu in reces tot 13 april voor nieuw overleg met hun regeringen. De drie artikelen houden in: Het verdrag zou voor onbepaalde tijd van kracht blijven onder voorbehoud, dat elk land het recht heeft zich terug te trek ken, als een ander de bepalingen schendt. Het tweede artikel regelt de proce dure voor een jaarlijks onderzoek naar het functioneren van het controle systeem. Het eerste onderzoek zou na twee jaar moeten geschieden. Het derde artikel regelt de procedu re voor het registreren van het verdrag bij de UNO. De vier artikelen die tot dusver zijn goed gekeurd zouden de verdragspartners bin den tot stopzetting van proeven met kernwa pens en het niet aanmoedigen van derge lijke proefnemingen in andere landen. samenwerking met een controle-or ganisatie. oprichting van een controle-organi satie, beslaande uit een controle-commis sie, een conferentie van de verdragspart ners, een administratie van een systeem voor opsporing en identificatie, waarbij I de controle-commissie zal bestaan uit ver- LONDENt (UPI) De Britse Labour- partij heeft haar plannen bekendgemaakt inzake de nationalisatie van de staalindus trie, mocht zij na nieuwe verkiezingen weer aan de macht komen. In een brochu re beloven de socialisten „een behoorlijke schadevergoeding" aan de tegenwoordige aandeelhouders. „Labour zal geen topzwa re bureaucratische organisatie instellen om de industrie te beheren. De maat schappijen zouden hun eigen karakter be houden, maar verantwoordelijk blijven voor de arbeidstoestanden en de dagelijk se operaties. „De eigedommen en daar mee de macht en de verantwoordelijk heid voor plannen op lange termijn en voor de politiek, die de staalindustrie moet vol gen, moeten echter in handen zijn van een enkele corporatie", aldus de brochure. DE ANTILLIAANSE MINISTER van Sociale- en Economische Zaken, C. D. Kroon, heeft te Willemstad verklaard zeer verheugd te zijn over het aanstaande bezoek van mr. Berger aan de Antillen om de regering te adviseren in verband met de oprichting van een Sociale Verzekeringsbank. In de op te richten Sociale Verzekeringsbank zullen alle bestaande verzekeringen worden ondergebracht. Wat de besprekingen over de financiële problemen der Antillen betreft heeft minister Kroon meegedeeld dat er een langlopende obligatielening ter grootte van 38 miljoen (Ned. courant) zal worden geplaatst met noteringen op de beurs van Amsterdam. Bijzonderheden over deze lening, waarvoor de contracten inmiddels getekend zijn, zullen later worden bekendgemaakt. Deze lening, die een looptijd van twintig jaar heeft en een garantie van de Nederlandse regering, komt in de plaats van de kortlopende dollarlening, die ongeveer een jaar geleden werd afgesloten. De mogelijkheid dat de Antillen zich zullen associëren met de Europese Econo mische Gemeenschap, waarover de laatste tijd berichten de ronde deden, is nog in een stadium van onderzoek. De Antilliaanse regering heeft over deze kwestie een me morandum opgesteld, dat door Nederland se deskundigen wordt bestudeerd. De vraag is, welke de voordelen zjjn en wat de eventuele nadelen. Is dat vastgesteld dan kan formeel overleg plaats vinden. Inmiddels zal deze kwestie ook wel op de agenda prijken van het coördinatie-college, dat binnenkort in de Antillen bijeenkomt. Naast de Antilliaanse Brouwerij, waar aan druk gebouwd wordt, zal binnenkort ook een verffabriek verrijzen. De firma NIEUW DELHI (UPI) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft in 'n brief aan premier Nehroe van India een nauwere samenwerking tussen de beide landen voorgesteld. „Er bestaan grote mogelijkheden voor een verdere ontwik keling van een algehele samenwerking ten gunste van de volken van beide lan den, die de permanente vrede in de wereld zou bevorderen", aldus Kroesjtsjev. India heeft deze brief openbaar gemaakt op de vooravond van het vertrek van de Russische delegatie van vijf personen, die sedert 24 februari een reis door India maakt, Kroesjtsjev geeft India de verzeke ring, dat Rusland steun zou verlenen bij de bouw van een olieraffinaderij en bij de ontwikkeling van de farmaceutische indus trie van India. Stoutjesdijk en de firma Molijn, twee in Nederland bekende verffabrieken, hebben vergunning gekregen op Curaqao een fa briek on te richten. De oprichting van een n.v. die technisch veel overeenkomst zal vertonen met de Antilliaanse Brouwerij, is in voorbereiding. Hiertoe zal een emis sie op de Amsterdamse Beurs worden ge plaatst. LONDEN (UPI) De welbespraakte so cialist Aneurin Bevan heeft in het Lager huis zijn eigen partij en zichzelf aange vallen. De minister van Buitenlandse Za ken in het „schaduwkabinet" van de Lab our oppositie, deed een felle aanval op de conservatieve regering wegens de be handeling van koloniale vraagstukken. „Het is altijd hetzelfde liedje", zei hij. Eerst werpt Engeland de nationalistische leiders in de gevangenis en valt hen in ver bitterde taal aan, de gelofte afleggend, dat ..het moordenaars niet de hand zal druk ken". „Zo ging het met Indische en Ierse lei ders en met aartsbisschop Makarios op Cy prus", zo verklaarde hij onder gejuich van Labour. Het geluid van Labour verstomde echter, toen hij daaraan toevoegde: „Wij deden hetzelfde met Nkroemah" (de tegenwoor dige premier van Ghana). Op de regerings- banken, die zwijgend hadden geluisterd, brak een geweldig tumult los. Een lid van de regering sprong op en wees er op, dat na-oorlogse socialistische regeringen de nationalistische leider van de Goudkust in 1948 en in 1950 in de gevangenis wierpen. Hij maakte het nog pijnlijker, door daar aan toe te voegen, dat Bevan lid van die regering was. tegenwoordigers van zeven landen, met die van de atoommogendheden als permanen te leden en die van de vier andere landen, als gekozen leden voor een periode van twee jaar elk. Volgens Russische zegslieden had de Sovjet-Unie de conferentie zonder onder breking willen voortzetten, maar heeft zij ingestemd met een reces om het Westen een genoegen te doen. In westelijke kringen is men van oordeel dat het aanvaarden van de drie nieuwe artikelen wijzen op een zekere vooruitgang maar niet betekenen, dat de kloof tussen Oost en West wat de basiskwesties aan gaat iets minder diep geworden zou zijn. (Van onze correspondent in Londen) De Manchester Guardian is het enige Engelse nationale dagblad, dat vanochtend aandacht wijdt aan het bericht van gisteren over eventuele Britse pogingen om de K.L.M.-diensten op Manchester en Prest wiek te beperken. Het blad verwelkomt de onmiddellijke ontkenning door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Britse regering dergelijke snode voorne mens zou koesteren. In het hoofdartikel wordt verder gezegd, dat reeds genoeg schad" is aangericht door de beslissing om de K.L.M. slechts één wekelijkse vlucht naar Singapore te gunnen. Verdere beper kingen zijn onverdedigbaar. Afgescheiden van alles behoort de K.L.M. aldus het blad tot de pioniers, welke Britse luchthavens buiten Londen voor in ternationale vluchten hebben ingewijd. Op deze wijze heeft de K.L.M. evenals Sabena. Swiss Air. S.A.S. en andere bijgedragen tot de gezonde ontwikkeling van de Britse luchtvaart. Het blad merkt hierbij nog op, dat zonder Sabena Manchester vele jaren zou hebben moeten wachten voor het een rechtstreekse transatlantische dienst zou hebben gekregen. Al is het bericht over Prestwick en Manchester niet juist, het vormt niettemin een symptoom van de wrevel welke in een bevriende natie is opgewekt door het besluit inzake Singa pore. Juist omdat de regering voor de te korten van B.O.A.C. moet opdraaién. mag men niet alle verhoudingen uit het oog verliezen. Daarom zal met even veel ont zag worden geluisterd naar het standpunt van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken als naar dat van het. departement van de schatkist. De op restricties gerichte geestesgesteldheid, welke achter het besluit over Singapore zit, gaat bepaald slecht samen met de tegenwoordige Britse cam pagne om de Amerikaanse regering tot een verlicht beleid te bewegen. Men zou hebben gemeend dat de Britse regering er op uit is om alles te doen wat in haar macht is om het lot van de Nederlanders te vergemak kelijken na het misfortuin, dat hun in Indonesië ten deel viel. Etrema, 19 v. Berre n. Beyrouth. Fravizo, 20 te Istanbul. Eenhoorn, 19 60 m. n.n.o. Finisterre n. Alexandrië. Hera. 19 330 m. n.w. Finisterre n. Bremen. Eos. 19 205 m. o.z.o. Malta n. Alexandrië. Etrema. 19 v Berre n. Beyrouth. Esso Nederland, 19 te Fawley verw. v. Pt. Said. Elizabeth B, 19 1000 m. v. Yokkaichi n. Yokkaichi. Gooiland, 20 te Santos. Groote Beer. 19 te Halifax. Giessenkerk, pass. 19 Socotra n. Aden. Groote Kerk. pass. 19 Wight n. Antwerpen. Gordias, 19 v. Lalibertad n. Launion. Haarlem, 19 te Antwerpen. Iïector. 19 75 m. n.w. Oran n. Algiers. Hoogkerk, 20 v. Suez n. Djibouti. Hilversum, 18 50 m. z.w. Lisboa n. Antwerpen. Japara. 20 te Rotterdam. Jason, 19 v. Barranquilla n. Kingston. Jos. Frering, 19 200 m. n.n.o. L. Palm. n. Monrovia. Kaap Hoorn. pass. 19 Str. Ormoes n. Suez. Kabylia, 21 te Rotterdam verwacht. Kelletia. 23 le Madras verwacht. Kenia, 21 te Trinidad verwacht. Koratia, 20 te Curagao verwacht. Korovina, 19 te Landarcy. Krebsia, 22 te Port Harcourt verwacht. Karachi, 19 v. Suez n. Djibouti. Karakorum, 19 60 m. n.o. Bone n. Port Said. Kcpionella, 19 800 m. w. Conakry n. Curagao. Karsik, 20 te Hongkong verwacht. Kylix. 19 240 m. w. Ushant n. Eastham. Kosicia, 20 te Schiedam. Kennemerland, 19 dw. Kp. Finisterre n. A'dam. Kosicia, 19 v. Thameshaven n. Schiedam. Kelila. 19 in Panamakanaal verw. n. Curagao. Kermia. 19 te Punta Cardon. Kertosono. 19 v. Khorramshahr n. Abadan. Koningswaard, 19 v. Lorenzo Marques n. Abadan. Korenia, 19 v. Curagao n. Maracaibo. Kreeft, 19 te Kirkeness. Laagkerk, 20 te Aden. Laarderkerk, 19 v. Bremen n. Hamburg. Larenoerg, 19 te Douala verwacht. Lekhaven, pass. 19 Ouessant n. Rotterdam. Lekkerkerk. 19 te Port Said verwacht. Lruvekerk, 19 1290 m. o. Aden n. Aden. Loppersum. 19 te Browsville. Leioerkerk, 19 te Dubai. Lindekerk, 19 te Abadan. Lutterkerk, 20 et Londen. Macoma. 21 te Min verwacht. Merwelloyd, 18 rede Khoreimufatta. Meerkerk. 19 v. Massawa n. Suez. Merweilovd, 18 rede Khorelmufatta. Modjokerto. 20 te Penang. Molenkerk, 20 te Dakar verwacht v. kaapstad. Maureen. 19 te Londen verwacht. Muiderkerk, 20 te Hamburg verwacht. Memnon. 20 te Trinidad. Mississippi lloyd, 19 v, New York n. Philadelphia. Moordrecht, pass. 20 Ras Fartak n. Mena. Nanusa. pass. 19 Ameland n. Antwerpen. Naess Lion, 19 580 m. z.z.w. Flores n. Houston. Naess Tiger. 19 320 m. z.w. Bermuda n. Houston. Nieuw Amsterdam, 20 te Havana. Omala. 19 v. Hammerfest n. Rotterdam. Ossendrecht, 19 275 m. w.z.w. L'end n. Norfolk. Oostkerk, 19 v. Genua n. Port Said. Overijsel, 10 v. Port Said n. Rotterdam. Ouwerkerk, 19 te Durban verw. v. East-London. Oberon, 20 te Puerto Cabello. Omala, 19 v. Hammerfest n. Rotterdam. Ootmarsum. 20 te Savannah. Oranjestad, 19 v. Trinidad n. Paramaribo. Peperkust, 19 90 m. n.n.w. Santome n. Pte. Noire. Prins Alexander, 19 95 m. o. K. De Gata n. Antw. Prins Casimir. 19 te Rotterdam. Prins Willem III. 19 v. Londen n. Glasgow. Prins Willem IV, 19 v. Genua n. Sevilla. Prins Willem v Oranje, 20 v. Antw. n. Hamburg. Pr. Wiil. George Fred., 19 v. Hamburg n. R'dam. Prins Willem George Frederik, 20 te Rotterdam. Pr. Fred. Hendrik. 19 720 m. w. Scillys n. Halifax. Pieter S, 19 te Rotterdam. Polydorus. 19 v. Amsterlam, 20 te Vlaardingen. Perna, 19 55 m. o. Muscat n. Colombo. Papendrecht, 19 dw. Ouessant n. Wismar. Poseidon. 19 te Jeremie v. Curagao. Philine, 23 te Suez/Port Said verw. n. Gibraltar. Provenierssingel, 19 v. Bremen n. Le Havre. Randfontein, 19 v. Rotterdam n. Bremen. Rempang, 19 v. Suez n. Port Sudan. Reza Shah The Great, 19 28 m. o. Kaap Bon naar Thameshaven. Ridderkerk, pas. 19 Str. Mesina n. Genua. Rijnkerk, 19 te Port Said. Schiedijk. 19 380 m. n.n.w. Flores n. Antwerpen. Sommelsdijk, 19 510 m. n.w. K. Finist. n. N. York. Steenwijk, 19 360 m. n.n.o. Flores n. Norfolk. Sarangan, 19 v. Dar Es Salaam n. Tanga. Sarpedon, 19 v. New York n. Curagao. Statue of Liberty. 19 te Philadelphia. Stad Leiden. 19 60 m. n.w. Messina n. Port Said. Stad Schiedam, 19 130 m. w. Trondheim n. Gent. Salatiga. 19 150 m. n.o. Colombo n. Calcutta. Schelpwijk, 19 240 m. z.z.o. Saigon n. Yokkaichi. Seherpendrecht, 19 80 m. n.w. Malta n. Pt. Said. Sloterdijk, 19 140 m. z. Halifax n. New York. Stanvac Lirik, 19 v. Surabaja n. Sungeigerong. Stad Amsterdam, 20 te Pepel. Stad Arnhem, 19 250 m. n.n.o. Teneriffe n. Pepel. Stad Gouda. 19 v. Hamburg n. Baltimore. Stad Rotterdam, 19 120 m. z. Dakar n. Tenerife. Stad Utrecht, 19 te New York verwacht. Straat van Diemen, pass. 19 Kp. Bougaroni naar Kamaishi. Straat Lombok, 20 te Durban. Straat Malakka, 20 te Penang. Straat Johore, 20 v. Melbourne n. Adelaide. Sloterdijk. 20 le New York verwacht. Samarinda, 19 te Cristobal v. New York. Soestdijk. 19 v. New York n. Boston. Sunetta. 29 te Lorenzo Marques verwacht. Sumatra. 19 50 m. z. Lizardhead n. Bremen. Tawali. 20 te Colombo. Theobaldius. 19 te Curagao. Tahama, 19 100 m. z. Sardinië n. Port Said. Tabinta. 19 op rede van Madras Tarakan. 19 v Bayangpoint n. Saigon. Texel, 19 240 m. o.z.o. Sokotra n. Aden. Talisse. 18 te Port Said. Tomori, 19 te Rotterdam. Tabian, 19 100 m. z.o. Socotra n. Belawan. Tegelberg, 19 v. Okinawa n. Hongkong. Trompenberg. 19 400 m. o.z.o. Malta n. Engeland. Themis, 19 470 m. w.z.w. Azoren n. Point a Pitre. Tjiluwah. 19 te Singapore verwacht. Tjitjalengka. 19 v. Pt. Elisabeth n. East-London. Tweelingen, 19 130 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Tiberius, 18 220 m. n.o. Cuba n. Amsterdam. Trajanus. 18 630 m. o.n.o. Bermuda n. A'dam. Tibia, 19 te Paranagua verwacht. Van der Hagen. 19 v. Monrovia n. Freetown. Van Spilbergen, 22 te Kobe verwacht. Vasum. 26 ter hoogte Landsend verwacht. Vivipara. 20 te Cardon verwacht. Van Noort. 19 v. Wellington n. Lyt'J ton. Waterland, 19 v. Amsterdam n. Bremen. Wonosari, 19 v. Halifax n. Alexandrië. Willemstad, 19 te Hamburg. Weltevreden, 20 te Singapore. Westertoren, 19 420 m. n.n.o. Belem n. B. Aires. Wieldrecht. 19 220 m. n.n.w. Sombrero n. N. York. IJssel, 19 te Alexandrië. Zaankerk, 19 te Duinkerken v. Marseille. Zaanland, pass. 19 St. Paul Rocks n. Amsterdam. Zeeland, 20 te Tandjong Priok. Zonnekerk. 19 te Hamburg v. Bremen. Zuiderkerk, 19 1700 m. z.o. K. Guardafui n. Aden. SLEEPVAART) Cycloop. 20 195 m. z.z.o. Suez n. Arabische Golf. Hector. 20 85 m. z.w. Ouessant. Nestor. 20 85 m. z.w. Ouessant. Noordholland. 20 90 m. z. Monrovia. Noordzee, 20 te Las Palmas. Titan, 20 80 m. n.w. Muskat. Zeeland, 20 115 m. z. Las Palmas. Blankenburg. 19 v. Bayonne te Maassluis. Poolzee, 18 te Genua. Tijdens een korte plechtigheid ten huize van de familie Sjoda in Tokio heeft Takanobu Mitani (links) groot kanselier van het keizerlijke Japanse hof, officieel de trouwdatum van kroonprins Akihito aan Mitsjiko Sjoda (rechts) bekendgemaakt. Naast Mitsji ko staan haar ouders. l

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17