KROESJTSJEV STEMT IN MET MINISTERSCONFERENTIE Bonn wil nu tegemoetkomen aan Nederlandse eisen een Jubiieum-Paassurprise HET WEER Opvallend milde toon op zijn persconferentie Amsterdams burgemeester brengt hulde aan leden der stembureaus AANSTAANDE MOEDER Na „ernstige diplomatieke stap van minister Luns 44e JAARGANG NUMMER 116 VRIJDAG 20 MAART 1959 Nederlandse regering wendt zich tot Hoge Autoriteit Het woord is aan Weinig verandering Chinese steun P.v.&A.-voorzitter tegen huurverhoging op dit moment De kabinetsformatie Wellicht opnieuw overleg nodig met fractieleiders Patisserie DEKKERS Fransen en Italianen zijn het in grote trekken eens Grootste minachting voor gemeenteambtenaar die de zaak aan het rollen bracht Voorstellingen Rembrandt- theater Haarlem Hazeiiberg's zakdoeken Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 1 1 T "I dOi 1 T "1* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Ji bS 8 g B J Jj Jf Jj M B i J| jg S Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7.65, Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. affis am s&s cös Ai alt 3* franco p pQst 815> Losse nummers 12 c. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Girn-reVeriincr TTnuiider Courant no 129288 Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Adv2nt1CtLeve„ op aanvraag verkn,gbaar. BARTELJQRISSTR,-.. HAARLEM Tel 13439 Het raadslid L. Seegers (C.P.N.) had naar aanleiding van de critiek op de func tionering van Amsterdamse stembureaus schriftelijk aan B. en W. vragen gesteld. Hij vroeg of B. en W. de gecritiseerde han delingen, namelijk de medewerking van kiezers, niet-leden van de stembureaus, aan het openen en tellen van de stembiljet ten, niet een uitvloeisel achten van de druk die door het Bureau Verkiezingen wordt uitgeoefend, teneinde al te snel een alge mene telling der stemmen vast te stellen. Zijn de handelingen bovendien niet een De Nederlandse regering heeft zich gewend tot de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) en haar verzocht er voor te waken, dat er voor de Nederlandse ha vens, met name voor Rotterdam, geen dis criminatie ontstaat door de beperkingen, welke West-Duitsland heeft gelegd op de invoer van kolen uit derde landen. Advertentie Ter waarde van ƒ10. Bij aankoop van min. 40.in onze speciale afd. Aanstaande-Moederkleding verrassen wij u met een kleine baby-uitzet, waarin o.m. Teddy luiers, truitje, hemdje, spelden enz. ter waarde van 10. (Zie onze advertentie elders in dit blad 0 T.g.v. ons jubileum ontvangt u dit cadeau slechts van 21 maart t/m 4 april. Profiteert hiervan zonder uitstel. Onze juist ontvangen voorjaars- en zomercollecties garanderen u een voortreffelijke keuze uit enkele honderden modellen in prijzen van 16.50 tot 127.50. UW SPECIAALZAAK IS Anegang 46 Tel. 14651 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman I. R. Lowell: Er zijn twee soorten van zwakheid: zij die breekt, en zij die buigt. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind en onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. MOSKOU (AFP/Reuter/Tass). De Sovjet-Unie aanvaardt het westelijke voorstel voor een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken op 11 mei, zo heeft premier Kroesjtsjev donderdag middag op een persconferentie in Moskou verklaard, al zou hij de voorkeur geven aan een topconferentie, voorafgaande aan een ministersconferentie. Voorts zei hij opnieuw het nodig te achten met alle oude vijanden van Hitler-Duitsland over een vredesverdrag te beraadslagen. Rusland erkent het wettelijke recht van de westelijken op het houden van be zettingstroepen in West-Berlijn, maar na veertien jaar mag er wel eens een vre desverdrag tot stand komen. Kroesjtsjev gaf de verzekering een vreedzame be spreking van de kwestie West-Berlijn voor te staan en de gedachte van een ultima tum uit te bannen. Wat de datum van 27 mei, betreft, zo zei hij: „Wij dachten dat zes maanden lang genoeg zou zijn om het geschil op te lossen. Tenslotte kost het ne gen maanden om een kind ter wereld te brengen. Op die datum zullen we geen po litieke actie ondernemen, tenzij het Wes ten weigert onze voorstellen te overwe gen. Ik ben er echter van overtuigd dat de conferentie van ministers evenals een topconferentie plaats zullen hebben. De staatshoofden zullen stellig wijs genoeg zijn om een regeling te bereiken. Als we niet tot een vredesverdrag met Duitsland komen zullen wij er een sluiten met de Oostduitsers. Dan zullen de Russische troepen waarschijnlijk niet uit Oost-Duits- land wegtrekken. Kroesjtsjev gaf de verzekering dat Rus land zijn uiterste best zal doen om een bijeenkomst tot een succes te maken. Hij gaf ook te kennen bereid te zijn bonds kanselier Adenauer te ontmoeten „indien dat de zaak van de vrede zou dienen". Kroesjtsjev betitelde Adenauer als „een jonge vechthaan, die zijn eigen kracht Advertentie niet juist berekend heeft". Kroesjtsjev verklaarde ook dat de verdragen van Pots- dan en Jalta stellig nog van kracht zijn. Kroesjtsjevs persconferentie in het Kremlin, waarbij een vijfhonderd journa listen uit westelijke en communistische landen aanwezig waren, duurde ruim twee uur en werd volgens waarnemers geken merkt door een milde, prettige sfeer. HONGKONG (Reuter) Communis tisch China heeft verklaard dat de „so cialistische landen" gedwongen zouden zijn andere wegen te zoeken om een op- Loonronde zou economische ruimte weer te niet doen Op een vergadering van de Bussumse afdeling van de P.v.d.A. heeft algemeen partijvoorzitter, de heer E. Vermeer, ac tuele politieke kwesties besproken. Ge ruchten over tegenstellingen tussen topfi guren van de P.v.d.A. over het al dan niet voeren van oppositie noemde hij een fa bel. Het leek hem het waarschijnlijkst dat de P.v.d.A. in de oppositie zal gaan. Het probleem der huren achtte hij op het ogen blik zeer belangrijk. Een huurverhoging nu wees hij af omdat dit een loonronde impliceert. Die loonronde zou volgens de heer Vermeer de ontstane ruimte in de economie opgebruiken. Wat de verkorting van de arbeidstijd betreft was de heer Vermeer het eens met de Sociaal-Econo mische Raad, die een geleidelijke invoe ring per bedrijfstak adviseert. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S lossing voor Berlijn en de Duitse kwestie te krijgen als het westen de Russische voorstellen voor een conferentie van mi nisters of een topconferentie verwerpen of dwarsbomen, aldus heeft de Chinese volksrepubliek meegedeeld in een nota aan de Sovjet-Unie. De Chinese volksrepubliek zou samen met de Sovjet-Unie en andere socialisti sche landen Oost-Duitsland volledig steu nen bij het afwijzen van een westelijke uitdaging met wapens, aldus de nota waar in steun wordt uitgesproken voor de Rus sische voorstellen voor besprekingen over Duitsland en Berlijn. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft donderdag over de jongste ver klaring van de Russische minister-presi dent Kroesjtsjev, gezegd, dat de toon er van bemoedigend lijkt. De woordvoerder van het departement zei: „De ervaring leert echter aan dat wij er niet altijd ze ker van kunnen zijn dat woorden voor de Russen hetzelfde betekenen als voor ons". LONDEN (Reuter) Diplomatieke waarnemers te Londen hebben gezegd dat men thans wel kan aannemen dat er om streeks 11 mei een conferentie van minis ters begint. Britse ambtenaren zeiden dat in het bijzonder de milde toon van Kroesj tsjevs verklaring hen was opgevallen, ook al waren zijn woorden over bondskanse lier Adenauer en president Nasser niet i erg complimenteur te noemen. In Londen- se kringen werd erop gewezen dat Kroesj tsjev het recht van de westelijke mogend heden troepen in West-Berlijn te hebben, heeft erkend, al voegde hij eraan toe, dat thans de tijd gekomen is een einde te ma ken aan dit recht. (Van onze parlementaire redacteur) De informateur, prof. Beel, heeft giste ren anderhalf uur gesproken met prof. Oud (V.V.D.) en eveneens anderhalf uur met dr. Bruins Slot (A.R.), waarna hij nog ruim twee uur confereerde met dr. Tilanus (C.H.U.). Vandaag besteedt de informa teur zijn tijd grotendeels met de bestude ring van de standpunten, die in de gesprek ken met de fractieleiders zijn gebleken. De verwachting is, dat de gesprekken de informateur aanleiding zullen geven tot nieuw overleg met verscheidene, zo niet alle fractieleiders, die hem hebben be zocht. Een beslissing omtrent die nieu we bespreking is echter nog niet genomen. De informateur hoopt, dat hij met zijn voorbereidende arbeid de termijn, die hij zich had gesteld, niet zal behoeven te overschrijden. Dat betekent, dat prof. Beel ongeveer tien dagen nadat hij zijn werk is begonnen gereed hoopt te zijn met een eindadvies, waaruit een te benoemen formateur voldoende gegevens zou kun nen putten voor de uitvoering van zijn taak. De informateur is maandag begon nen met zijn arbe'd. zodat i-1* week NEW YORK (Reuter) Vooraanstaan de Amerikaanse dagbladen zien enige hoop in Kroesjtsjevs verklaring, maar de mees te b'aden zijn voorzichtig in hun commen taren. Elf mei WASHINGTON (Reuter) Naar aan leiding van het felt, dat Kroesjtsjev de datum van 11 mei voor een eve'ntuele mi nistersconferentie aanvaardbaar noemde, is opgemerkt dat hij hiermede een weste lijke nota beantwoordde nog voordat deze hem is toegezonden. De kwestie van de da tum van een conferentie zou nog steeds een onderwerp van bespreking tussen de westelijke leiders zijn. Journalisten noem den die datum en Kroesjtsjevs commen taar was klaarblijkelijk op die suggestie gebaseerd. Advertentie CCCCGOC'^CODCCOOCCCCCCCCOCCCCOKOCCOC'rOCCOCCCOICOCCCGOOCf 1 Wij lanceren een heel nieuw 3 slagroomgebakje KRCt/VN^MO'S 26 cl p. stuk 'p VruchtenfJannen 35 ct. p. St. p 3 Vruchtenpunten 35 ct p. st. g p t O U vindt steeds iets nieuws bij 6 2 CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 3 yxco?ïxo3x<xx>y5xoccccc<xx>&5xccooxoxo2ox<xx)<xc<xx> In de Ridderzaal heeft hedenmiddag om één uur de minister van Binnen landse Zaken, mr. A. A. M. Struijcken, namens de Koningin de buitengewone zitting der Staten-Generaal geopend. Hier verlaat de bewindsman het Huis Ten Bosch om in een galaberlinerge ëscorteerd door bereden rijkspolitie in ceremonieel tenue naar de Ridderzaal te rijden. PARIJS. (Reuter-AFP) De Franse premier Debré en zijn Italiaanse collega Segni zijn bij hun overleg te Parijs over de kwestie-Berlijn en het Duitse vrtag- stuk tot volkomen dezelfde opvattingen ge komen, zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken bekendgemaakt. Aan de besprekingen hebben de ministers van Buitenlandse Za ken der twee landen, Couve de Murville en Pella, deelgenomen. De Franse ministers hebben zich welwil lend uitgelaten over de rol die Italië even tueel zal spelen bij een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken vn Oost en West. Italië wil aan dit overleg deelnemen van het alleen de „Grote vier" wordt. ITALIAANSE SPORTTRUIEN Advertentie Op verzoek van het raadslid drs. J. M. den Uyl (P.v.d.A.) heeft burgemeester van Amsterdam in de gemeenteraad een verklaring afgelegd over van bepaalde zij de gecritiseerde handelingen bij verkie zingsbureaus te Amsterdam, naar aan leiding waarvan namens het. Gerefor meerd Politiek Verbond bij de Tweede Ka mer nietigverklaring van de stemming en hertelling van de stemmen is aange vraagd. Burgemeester Van Hall zei, dat door het rumoer over deze kwestie de indruk zou kunnen worden gewekt, dat er op Amster dam in dit opzicht een blaam rust. Hij wil de echter allereerst uitdrukkelijk hulde brengen aan de leden van de stembureaus, die de afgelopen dagen een zware taak heb ben vervuld. De zaak is thans in handen van de Tweede Kamer en daarom achtte de burgemeester het niet juist nu een mening te geven. Hij wil geen invloed uitoefenen op de vrije meningsvorming der Kamer leden. Indien er al bepaalde manipulaties zou den hebben plaatsgevonden, dan nog zou den deze naar zijn mening niet van de min ste invloed zijn op de uitslagen van de stemming. Hij zei in vol vertrouwen de be slissing over te laten aan de Tweede Ka mer. Mr. Van Hall verklaarde bijzonder wei- oig waardering te hebben voor de wijze waarop deze zaak aan het rollen is ge bracht. Hij zei slechts de grootste minach ting te hebben voor het optreden van een gemeenteambtenaar, die zelf oorzitter van een stembureau is geweest, doch die om bepaalde redenen door B. en W. niet werd herbenoemd. „Ik vind dit een won derlijk optreden, waarvan ik nauwelijks had verwacht dat dit in ons democratisch land mogelijk was", aldus de burgemees ter. gevolg van het uitbreiden van de openings tijd der stembureaus van 17.00 tot 19.00 uur? vroeg de heer Seegers, die maatrege len wenste, die bij de volgende verkiezin gen zullen bewerkstelligen dat bedoelde druk op de leden der stembureaus achter wege blijft. Hij vroeg ook of B. en W. bereid zijn er bij de regering op aan te dringen dat het sluiten van de stembureaus op nieuw op 17.00 uur zal worden gesteld, ten einde deze bureaus in de gelegenheid te stellen hun taak overeenkomstig de wette lijke voorschriften uit te voeren. B. en W. zullen later op deze vragen antwoorden. Naar aanleiding van een door hem aan het Centraal Stembureau te 's-Graven- hage gericht telegrafisch verzoek om her stemming, dat gevolgd zou moeten wor den door een desbetreffend verzoek aan de Tweede Kamer, welke over eventuele onregelmatigheden heeft te oordelen heeft de heer C. D. Goudappel, lid van het be stuur van de Gereformeerde Politieke Vereniging te Delft, welke is aangesloten bij het Gereformeerd Politiek Verbond, medegedeeld, dat hij heeft afgezien van het zenden van een dergelijk request. Hij heeft dit besluit genomen omdat hij een bij drage wil leveren tot de eenheid in eigen kring. Zoals bekend is, heeft de heer Smit uit Bilthoven reeds een dergelijk request ingediend. De film „Gouden Regen van het Geluk" in het Haarlemse Rembrandttheater (van heden af) wordt dagelijks in slechts twee voorstellingen vertoond wegens de buiten gewone lengte: om 14 uur en om 19.30 uur. (In onze agenda op pag. 5 zijn de tijden verminkt). Deze beperkingen bestaan zoals bekend uit het heffen van een invoerrecht van 20 DM. per ton op in West-Duitsland inge voerde kolen uit derde landen. Daarbij kan echter een hoeveelheid van 5 miljoen ton vrij van dit invoerrecht worden ingevoerd. De Nederlandse regering herinnert de Hoge Autoritit er aan, dat volgens de be woordingen van de aanbeveling, welke dienaangaande door de Hoge Autoriteit aan de Westduitse regering werd gedaan, de Westduitse regering iedere discrimina tie bij de toepassing van het contingent voor vrije invoer dient te vermijden en dat dit ook de vervoerswegen betreft. Advertentie Mooi opgemaakte P A A S EIEREN Doet vroegtijdig uw keuze. ONZE FEEST-PETIT-FOURS een feestelyk gezicht. CHOCOLADE MET NOTEN, eigen fabrikaat Zaterdags volop GEBAK en steeds nieuwe soorten. BITTERSCHOTELS - SALADES Ie klas BANKETBAKKERIJ CENTRUM GALERIJ - TEL. 6479 Om nooit te vergeten Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Van Westduitse zijde is men thans eindelijk bereid om op voor ons land redelijke wijze en tamelijk ver tegemoet te komen aan de Nederlandse eisen inzake de schade loosstelling aan 25.000 Nederlandse nazi-slachtoffers, voor wie een bedrag van 125 mil joen gulden is gevraagd. De Westduitse ambassadeur in speciale dienst, dr. R. Lahr, heeft dinsdag tijdens een bezoek aan Den Haag in een onderhoud met dr. H. R. van Houten, directeur-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, meegedeeld dat zijn regering ten deze een loyale houding zal aannemen. De 72-jarige fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Kamer, dr. H. W. Tilanus, kwam gisteren op de fiets van zijn woning in de Statenlaan in Den Haag naar het Buitenhof, waar hij twee uur lang met de informateur, prof. Beel, over de kabinetsformatie sprak. woensdag de termijn van tien dagen af loopt. Vanmiddag heeft prof. Beel zijn werk on derbroken om de opening van de nieuwe zitting van de Staten-generaal bij te wo nen. Op deze bereidheid van de Westduitse regering doelde minister Luns, toen hij woensdag in de Eerste Kamer meedeelde, dat er aanwijzingen waren, waaruit men kon opmaken, dat er een keer ten goede was gekomen in de Duitse houding tegenover de Nederlandse nazi-slachtoffers. Aan dr. Lahrs bezoek aan Den Haag is een ernstige Nederlandse diplomatieke stap voorafgegaan, waaruit Bonn kon opmaken, dat indien de Westduitse regering in haar houding zou volharden, van Nederlandse kant geen nrijs op verder overleg over het gehele comnlex problemen, dat nu al enige jaren in moeizaam overleg wordt bespro ken, zou worden gesteld. Het gaat daarbij onder meer om de kwestie Elten en Tud- deren, de Auslandsbonds en de Dollart- Eemskwestie. Die Nederlandse stap zou voor minister Von Brentano aanleiding zijn geweest zijn koers te wijzigen. Hij wil Nederland thans zodanig tegemoet komen, dat de inderdaad uiterst moeilijke houding van Bonn tegenover de andere landen, die schadevergoeding voor hun nazi-slacht offers eisen, niet ongunstig beïnvloed zou kunnen worden. Daarmee is van Neder landse zijde na uiterst hardnekkig en vaak op de rand van de onvriendelijkheid balan cerend onderhandelen een succes geboekt. Deur geopend Overigens moet men nu nog afwachten, wat van Duitse kant gedaan zal worden met de financiële eisen, die ons land stelt voor de afwikkeling van problemen als Elten en Tudderen en de Auslandsbonds. Indien men van Duitse zijde over deze vraagstukken nu weer de Nederlandse fi nanciële eisen fel gaat aanvallen om het „verlies", dat Bonn lijdt door de tegemoet koming inzake de schadeloosstelling aan de nazi-slachtoffers, te compenseren, is men nog even ver van huis Maar in elk geval zal een regeling van de schadeloosstel lingskwestie de sleutel zijn die de deur opent naar de oplossing van de overige Duits-Nederlandse problemen, waardoor het doel: de zogenoemde „generalbereini- gung", de grote schoonmaak in de ver houding tussen beide landen, bepaald naderbij komt. Vermoedelijk vinden de ministers Luns en Von Brentano van morgen tot en met de volgende week donderdag gelegenheid om met elkaar deze problemen nog eens te bespreken. Zij reizen dan namelijk bei den met het Franse passagiersschip „Flan- dre" van Le Havre naar New York om van 2 tot en met 4 april in Washington de NAVO-conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken bij te wonen. (Bij informatie bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde men ons het volgende mee: Van Nederlands standpunt gezien is een eventuele conclu sie, als zou de Westduitse regering inzake de schadeloosstellingskwestie volledig over de brug willen komen, zeer voorbarig. In Den Haag houdt men zich aan hetgeen minister Luns woensdag in de Eerste Ka mer heeft gezegd. Over het bezoek van dr. Lahr aan Den Haag zei men, dat ontmoetingen tussen dr. Lahr en dr. Van Houten regelmatig voorkomen. De beide onderhandelaars be palen zich daarbij tot oi'iënterende be sprekingen over de technische kant van de vraagstukken. Red.).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1