Kunstmatige straling kan geen kwaad voor radiogolven Professoraal vermaan tegen gefantaseer „in de ruimte" OAoÊs/o Mode Bureaucratie houdt jong gezin gescheiden Exclusieve dessins Korte plechtigheid in de Ridderzaal 1/ RUIMTELIJKE KERNPROEVEN TONEN: De mens is nog niet aan ruimtevaart toe Dr. Barocas sprak voor „NederlandE n gel and" Maar voorlopig eindpunt van ruimtevaartdromen Siem Nieuwenhuijzen uit ziekenhuis ontslagen Geen verkeersplan voor Amsterdam Dempingen en doorbraken wekken te veel verzet" FAMILIEDRAMA AAN DE GRENS Gemeente wil haar eigen bosgrond onteigenen Juridische bokkesprongen in Driebergen Taxichauffeur met ijzeren buis neergeslagen Verdachte beroept zich op noodweer-exces Drie weken geëist tegen Amsterdamse arts Noors bod op de „Wiüem Barendsz" onaanvaardbaar Vakantieregeling voor melkbezorgers Belastingontduikers ontlastten hun geweten Minister Struijcken opende buitengewone zitting der Staten-Generaal Zoekt U iets beters? VRIJDAG 2 0 MAART 1959 WASHINGTON (UPI) Plaatsver vangende minister van defensie Donald A. Quarles en directeur voor defensie-re- search dr. Herbert York hebben vandaag een persconferentie van bijna twee uur gegeven over het gisteren door de New York Times onthulde project Argus. De beantwoording der vragen geschiedde echter ongewoon voorzichtig. Quarles ver telde, dat bij de drie explosies atoombom men van zeer laag vermogen betrokken waren. De proeven hebben echter de ken nis verrijkt wat betreft de ontwikkeling van een defensiesysteem tegen intercon tinentale ballistische projectielen. De twee deskundigen vertelden, dat de explosies zekerheid hebben gegeven dat een kunst matige stralingsgordel verkregen kan worden op grote hoogte om de de aarde. Terwijl Quarles zeide, dat de proeven de uiteindelijke ontwikkeling van de ver dediging tegen projectielen geholpen heb ben, liet men van andere deskundige zij de duidelijk doorschemeren, dat het voor naamste doel van de proeven was te ont dekken of radio- en radarverbindingen verbroken kunnen worden door op honder den kilometers boven de aarde kunstmati ge straling te veroorzaken. Op die manier zou het Russische of het Amerikaanse systeem voor ontdekking van projec tielen en vliegtuigen misschien kunnen kunnen worden uitgeschakeld. Quarles zeide, dat er geen sprake van is dat een kunstmatig verkregen electronen- laag van invloed zou zijn op de voortplan ting van electro-magnetische golven met andere woorden: op de radar- en radio verbindingen. Hij gaf toe dat er wel enig gevolg kon zijn voor de radarsystemen, die een land gebruikt voor ontdekking van bin nenkomende projectielen en vliegtuigen. Maar hij wees er op dat de electronen- straling „verschillende invloeden op ver schillende golflengten" had en weigerde te specificeren, welke de invloeden zouden kunnen zijn op de bestaande Amerikaan se radar. De implicatie leek te zijn, dat de proeven de geleerden zouden helpen wijzer te worden over de radar-bereiken en -frequenties, die nodig zijn in een toe komstig alarmeringssysteem. York zeide, dat van wetenschappelijk Advertentie Met een welgemeend advies aan toe komstige ruimtevaarders „Laat u door mijn woorden niet ontmoedigen" be sloot dr. V. Barocas donderdagavond in restaurant Brinkman aan het Houtplein in Haarlem een lezing over ruimtevaart, die hij hield voor leden van de afdeling Haarlem van het Genootschap Nederland- Engeland. Het was de laatste lezing van het sei zoen en er was een grote opkomst, waar bij vooral veel middelbare scholieren op vielen. Een lichte heesheid opgelopen tijdens zijn verblijf in ons winderige va derland belette dr. Barocas niet op boeiende wijze enige aspecten van de ruimtevaart naar voren te brengen, die culmineerden in een opsomming van de moeilijkheden, die ruimtevaarders bij een reis door het heelal zullen ondervinden. Vandaar ook zijn advies aan aspirant- ruimtereizigers. Na een korte inleiding over het heelal en ons zonnestelsel slechts een miniem puntje in één van de thans reeds getelde honderdmiljoen ster- restelsels vertoonde dr. Barocas enige interessante dia's met opnamen van pla neten, sterrennevels en melkwegstelsels. Na de pauze kwamen enige facetten van de eigenlijke ruimtevaart ter sprake, zo als het lanceren van kunstmanen. Uitvoe rig ging dr. Barocas in op de te verwach ten moeilijkheden op het gebied van lan cering, navigatie, en reacties van het men selijk lichaam op kosmische toestanden. Bij de thans bekende voortstuwingsener gieën zou een bemande raket met alle benodigde instrumenten ongeveer de om vang van een slagschip moeten hebben, al dus de Engelse astronoom. Het wachten is voorlopig nog op het gebruik van atoom energie voor de voortstuwing. De naviga tie moet van de aarde uit geschieden of met behulp van aan boord van de raket geplaatste elektronische hersenen. Het grootste bezwaar was echter de aanpas sing van het menselijk lichaam aan een toestand van absolute afwezigheid van zwaartekracht. Deze toestand kan men op aarde niet geheel nabootsen en het is nog steeds de vraag, hoe de menselijke herse nen en het zenuwstelsel zullen reageren op het ontbreken van de zwaartekracht gedurende een periode van maanden. Neen, dr. Barocas geloofde vooralsnog niet, dat de mens spoedig de ruimte zal kiezen. Hij was er zelf echter niet verdrie tig om. „Laten we eerst maar eens pro beren vrede op aarde te bewaren, voor dat we gaan landen op vreemde planeten", meende hij. standpunt bezien, deze proeven niets heb ben opgeleverd dat zeer in strijd was met wat men voordien al aannam. Voorts zeide York, dat de experimenten aantoonden, dat een kernexplosie electro- nen met hoge energie zou brengen buiten de dampkring in een gebied, dat gedekt wordt door het magnetisch veld van de aarde, en dat de electronen van minuten tot jaren in de val zouden zitten, afhan kelijk van de energie waarmee zij daar waren gebracht. Daarmee is een theorie van Amerikaanse geleerden bevestigd. PASADENA (UPI) Een serie waar nemingsstations in het zuiden der Ver enigde Staten, speciaal bedoeld om „vijan delijke" satellieten op te sporen, is vrij wel voltooid, aldus heeft dr. W. L. Wilson plaatsvervangend chef van de A.R.P.A. medegedeeld. Het betreft hier uiteraard de satellieten, waarvan de positie niet te bepalen is door radiosignalen, die speciaal voor dit doel worden uitgezonden. Gezien het feit, dat over tien jaar moge lijk honderden satellieten banen om de aarde beschrijven, moeten de Verenigde Staten over middelen beschikken om alle satellieten te registreren, nieuwe te iden tificeren om zich te behoeden tegen een aanval uit de wereldruimte, zo zeide dr. Wilson. Hiertoe zijn ruimtevaartuigen nodig, die even gemakkelijk te manoeuvreren zijn als thans straaljagers „deze zullen van zowel natuurlijke als kunstmatige bases in de ruimte worden bediend". De A.R.P.A. (Advanced Research Pro jects Agency) werkt aan plannen voor ra ketmotoren, die een stuwkx-acht hebben welke krachtig genoeg is voor een reis heen en terug naar de maan. Dr. Wilson sprak op een bijeenkomst van het technologisch instituut van Californië over „de realiteit van ruimte-onderzoek". Donderdag is op het Martinikerkhof te Groningen een door prof. L. O. Wenke- bach vervaardigd herinneringsmonu ment voor gevallenen geplaatst. Oud minister-president dr. W. Drees zal het monument op 25 maart onthullen. In de komende decennia zullen voor mensen, die alle ongemakken en risico's willen aanvaarden, „kleine uitstapjes bij voorbeeld naar de maan", mogelijk zijn. Als in een ver verwijderde toekomst middelen beraamd zouden zijn om in het ruimteschip langdurig in de levensbehoeften van de mensen te voorzien, zou misschien ons planetenstelsel verkend kunnen worden. In het voorlopig uitzichtloze geval, dat de mens als actief denkend wezen met bijna lichtsnelheid zou kunnen reizen, zou hij nog niet verder in de ruimte kunnen door dringen dan een klein eindje in ons eigen melkwegstelsel." Tot deze conclusie kwam prof. dr. J. Jongbloed, rector-magnificus der Utrechtse universiteit, in zijn diesrede in de Domkerk te Utrecht ter gelegenheid van de 323ste verjaardag van de rijksuniversiteit. Aan deze conclusie verbond de hoogleraar nog de volgende opmerking: Men kan wel on gebreideld fantaseren over de mogelijk heden van de ruimtevaart, maar daarnaast kan een nuchtere beschouwing op haar plaats zijn. Bij alle vooruitgang tekent zich ook hier de kleinheid van de mens ten opzichte van de schepping. Het lanceren van een aardsatelliet is zonder twijfel een zeer bijzondere prestatie, maar het is nog geen ruimtevaart. Bij de ruimtevaart moe ten de medische problemen vóór de gepro jecteerde tocht volledig zijn opgelost, aldus prof. Jongbloed, eer men een mens de ruimte in kan sturen. Want als er iets mis zou gaan, kan hij niet „even gauw naar de aarde terugkeren." Bemande aardsatelliet Volgens de huidige gegevens zou een be voorrading voor vier tot acht dagen niet onmogelijk zijn. Dat wil zeggen, dat een uitstapje naar de maan voorlopig voor de mens het maximum mogelijke betekent. Een ruimteschip, dat als een satelliet, om de aarde cirkelt, zou door een pendeldienst tussen aarde en schip voortdurend van nieuwe voorraad kunnen voorzien en dus bemand kunnen blijven doordraaien. Maar daarmee zijn de mogelijkheden voorzover zij met de eerste levensbehoeften van de mens samenhangen, voor het ogenblik vol komen uitgeput. Aan interplanetaire reizen behoeft men volgens prof. Jongbloed dan ook voorlopig nog niet te denken, laat staan aan interstellaire, alle optimistische uit spraken ten spijt. De zesenzeventigjarige revue-artiest Siem Nieuwenhuijzen, die op 16 februari voor het ondergaan van een ernstige operatie in het ziekenhuis St. Antoniushove in Voor burg werd opgenomen, heeft dit vanoch tend hersteld kunnen verlaten. Na nog enige weken rust thuis te hebben genomen om weer geheel op krachten te komen, hoopt hij weer te gaan optreden. „Slechts dempingen en doorbraken kun nen het verkeer in de Amsterdamse bin nenstad enige ruimte geven. Maar ieder plan in die richting wekt van vele kanten verzet. Bovendien zou een dergelijke op lossing nog meer verkeer aantrekken.." Dit verklaarde de burgemeester, mr. G. van Hall, gisteravond in de hoofdstedelijke ge meenteraad, waar van verschillende zijden op maatregelen was aangedrongen. De bur gemeester deelde voorts mede, dat er geen groot verkeersplan te verwachten is. Het gemeentebestuur zal trachten ver betering in de situatie te brengen door het aantal wacht- en stopverboden belangrijk uit te breiden. Mr. Van Hall ziet hierbij de parkeermeter als een uitstekend hulpmid del. „Het is onbegrijpelijk, dat de regering nog steeds geen kans heeft gezien de wet telijke beletselen, die de invoering van de parkeermeter tegenhouden, uit de weg te ruimen." De burgemeester achtte het aantal ver keersongevallen niet uitsluitend te wijten aan een te gering politietoezicht of aan de verkeerssituatie in de hoofdstad, maar ook en vooral aan de onvoorzichtigheid en dik wijls grote onbekwaamheid der weggebrui kers. Advertentie PASEN 1959 EVEN KHKEN Bil Anegang .38/ 40 HAARLEM Een vreemdsoortige procedure gaat de gemeente Driebergen-Rijsenburg begin nen door een stuk te onteigenen van een bos, dat reeds een halve eeuw in het be zit vande gemeente zelf is. Men wil namelijk op het te onteigenen gedeelte woningen gaan bouwen, maar dat is zonder meer niet mogelijk. De Rijsen- burgse bossen zijn in 1901 geschonken aan de toenmalige gemeente Rijsenburg, ech ter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat deze bossen steeds voor het publiek toegankelijk moeten blijven en voorts dat er in de bossen geen woningen gebouwd mogen worden. Er was dus "en juridische kunstgreep nodig om deze bepalingen te omzeilen. Zo rees het plan het stuk bos van de gemeente zelf te onteigenen. In middels is tegen dit voornemen verzet ge rezen van de Bond Heemschut die in een brief protesteert tegen dit teloorgaan van natuurschoon. Ook van particuliere zijde is geprotesteerd tegen de plannen, doch voorshands heeft het gemeentebestuur de ze protesten ter zijde gelegd. Aan de Nederlandse grens bij Vaals wacht al enkele dagen een Amsterdamse chauffeur tevergeefs op zijn vrouw en vier kinderen, die niet uit Duitsland kun nen overkomen, omdat ze ambtelijk „zonder middelen van bestaan" zijn en de vrouw bovendien geen Nederlands pas poort heeft. De vrouw heeft de man al laten weten, dat zij met haar kinderen te voet de lange omweg via België wil gaan maken om te proberen, in Zuid-Limburg ergens over de grens te komen, maar de man heeft haar dit ontraden. Hij hoopt dat er nog een regeling komt, zodat zij bij Vaals legaal over de grens kan komen. De vrouw, die met haar kinderen in Aken vertoeft, is geboortig uit Sudetenland. In de verwarring van de laatste oorlogs maanden, toen de Russen op komst wa ren en de bevolking evacueerde, is zij als 24-jarige met haar ouders uit het geboor tedorp gevlucht. Tijdens die vlucht raak te zij haar ouders kwijt. Tenslotte kwam zij in een ontheemdenkamp bij Berlijn te recht. Daar leerde zij haar man kennen, die chauffeur was en haar op een van zijn tochten ontmoet had. Na het huwelijk ves tigde het jonge paar zich in Amsterdam, de woonplaats van de chauffeur. Er kwa men vier kinderen. De vrouw had echter haar Duitse natio naliteit behouden. Zij had slechts een ver blijfsvergunning, die op een gegeven mo ment niet verlengd bleek te zijn. Men dreigde haar over de grens te zetten, ten zij zij haar papieren zo spoedig mogelijk in orde bracht. Daarvoor had zij echter haar geboortebewijs nodig en dat berust te bij haar moeder, die inmiddels in Ulm (Duitsland) teruggevonden was. De jonge vrouw besloot, haar moeder daar met haar vier kinderen te gaan opzoeken en dan meteen het geboortebewijs op te halen. Onderweg werd haar dochtertje ^iny in Duitsland ernstig ziek. De behandeling vergde al haar geld. Haar man reisde naar Duitsland om haar uit de nood te helpen, maar hij werd in Duitsland aan de grens gearresteerd, om dat hij nog iets te vereffenen had in ver band met een smokkelhistorie, waaraan hij zich destijds had schuldig gemaakt. Toen hij weer werd vrijgelaten, was ook zijn geld vrijwel op. Maar hij had toch nog genoeg om zijn vrouw en kinderen te bereiken en naar Èrkelenz te brengen. Hier gaven medelijdende Duitsers het gezin geld om aan de Nederlandse grens te komen. Daar kwamen de moeilijkheden bij Vaals echter tot een hoogtepunt De chauffeur werd doorgelaten, maar de vrouw en haar kinderen hadden geen geldige papieren en geen middelen van bestaan en moesten dus aan de Duitse zijde van de grens blijven. De vrouw en de man stellen nu alles in het werk, om zo spoedig mogelijk verenigd te worden. In Vaals leeft men erg met het gezin mee. Voorschriften, zo zegt men daar moeten er zijn, maar in dit geval zou „Sint Bureaucratius" toch best een oogje dicht kunnen knijpen. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft een 36-jarige man terecht gestaan, die een 61-jarige Amsterdamse taxichauffeur na een rit in diens wagen met een ijzeren buis bewusteloos heeft geslagen. De ver dachte bekende. De officier eiste tegen hem anderhalf jaar met aftrek van voor arrest. De verdachte had zich in de taxi van J. van het Rembrandtsplein naar zijn huis in de Barentzstraat laten rijden. Hij had echter niet voldoende geld om de ritprijs te betalen en verzocht de chauffeur in zijn straat even te wachten. Hij zou thuis even geld gaan halen. Ten slotte was de taxi chauffeur het wachten moe, naar verdach- te's huis gegaan om op de deur te gaan bonzen. De man kwam daarop naar bui ten met een ijzeren staaf waarmee hij de chauffeur een klap op zijn hoofd gaf. De ze was met een bloedende wond op het trottoir ineengezakt. „En toen bent u zo maar weer naar bin nen gegaan, zonder u om de man te be kommeren?" vroeg de president aan de verdachte. „Ik was overstuur en wist, niet meer wat ik deed," luidde het antwoord. „Ik dacht dat de chauffeur mij met een voorwerp wilde slaan." Geen van de ge tuigen had dit echter gezien, maar de chauffeur zelf achtte het niet uitgesloten dat de verdachte een opgerold tijdschrift waarin hij tijdens het wachten in de auto had gelezen, voor een slagwapen had aan gezien. De president herinnerde eraan dat de verdachte al negen veroordelingen achter de rug heeft waarvan enkele wegens mis handeling. De verdediger vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling omdat hij meende dat hier alleen van noodweer of noodweer-ex ces sprake was. De rechtbank wees dit verzoek af. Uitspraak 2 april. Drie weken hechtenis en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een half jaar. Dat was de eis van de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, don derdagmiddag aan het slot van de zaak tegen een 49-jarige Amsterdamse arts, die aldus de officier van Justitie volko men redeloos, onbeheerst, met een groot gebrek aan fatsoen en als het ware om een aanrijding vragend op de weg van Den Haag naar Amsterdam met zijn auto een mede-weggebruiker zou hebben gehin derd. De officier meende, dat de kanton rechter een onbegrijpelijk lage straf had opgelegd, namelijk 100.- boete cn drie maanden voorwaardelijke intrekking. Het was allemaal gebeurd in de voor avond van 11 mei 1958. De weg van Den Haag naar Amsterdam was bijzonder druk, omdat het een bollenzondag was ge weest en tientallen mensen met hun wa gens op weg waren naar huis. Een banketbakker passeerde op een ge geven moment een file auto's met een snelheid van ongeveer 100 km./uur. Toen hij daarmee bezig was hoorde hij achter zich onophoudelijk luid claxoneren. Hij reed de file voorbij en zwenkte naar rechts om de toeterende chauffeur te la ten passeren. Dat deed deze dan ook. maar in plaats van door te gaan ging de be stuurder van deze wagen vlak voor de ban ketbakker rijden en vervolgens trapte hij enkele keren hard op de rem en ging hij zig-zag over de weg rijden. Dit herhaal de zich enkele malen, waardoor de ban ketbakker en al de auto's die volgden, eveneens herhaaldelijk sterk moesten af remmen teneinde ongelukken te voorko men. Daarna verdween de voorop rijden de wagen uit het gezicht. In de file auto's bevond zich echter een wagen bemand met leden van de rijkspoli tie, die alles hadden zien gebeuren en la ter de automobilist opspoorden. Het bleek een Amsterdamse arts te zijn. Voor de rechtbank verklaarde vanmor gen een opperwachtmeester: „Die dokter reed zeer onhebbelijk. Hij had de hele weg nodig, 't was gevaarlijk". De rechtbank zal uitspraak doen op donderdag 2 april. Van onze Amsterdamse redacteur „Een valstrik", aldus betitelde mr. H. F. van Leeuwen, president-commissaris van de Nederlandse Maatschappij voor de Wal visvaart n.v. het bod van 2.750.000 pond, dat de Noren op de „Willem Barendsz" hebben eedaan. „Het bod is absoluut nn- acceotabel. Welke prijs wii zelf in het hoofd hebben? Geen enkele. Een onder nemer mag niet in de eerste plaats aan liquidatie denken. Wii zijn dan ook niet van plan een voorste) te doen". Afgezien van de bezwaren welke de maatschappij heeft tegen de door de regering gevoerde onderhandelingen met Noorwegen buiten de maatschanpjj om, is het bod onaccen- tabel omdat de prijs matig is voor het schip alleen en geen element bevat voor het door de maatschappii te verkrijgen vangstquo tum, waarover de onderhandelingen tussen alle walvrsvaartmaatschappijen eerdaags zullen beginnen. Bovendien waren de jagers en de „Bloe- mendael" (het oude fabrieksschip) niet in de koop begrepen, terwijl tevens de „Bloe- mendael" niet meer voor de walvisvaart mocht worden gebruikt, zodat de overblij vende vloot slechts voor schroot kan wor den verkocht. Tenslotte zijn bijzondere condities bij dit bod van zodanig bedenke lijke aard, aldus de maatschappij, dat reeds daarom dit bod afgewezen dient te worden. De „Willem Barendsz" is het mooiste en grootste schin van de walvisvaart. Het be schikt over de modernste installaties en heeft de grootste capaciteit", aldus mr. Van Leeuwen. „Wij zien de toekomst zeer hoopvol in. zeker wanneer straks de twee in aanbouw zijnde „catchers" (vangers) aan de jagersvloot kunnen worden toegevoegd. Op de quotum-onderhandelingen zullen wij onze eis van 8 percent van de totale vangstlimiet handhaven. Noorwegen had ons slechts 4.6 percent toegedacht en eist voor zichzelf niet minder dan 33,87 per cent van de totale vangst on. Kijk, en dit is volgens mij de achtergrond van het Noorse bod: het gaat de Noren niet zo zeer om het schip maar om het verkrijgen van een zo gunstig mogelijk quotum". De Sociaal Economische Raad zal in zijn vergadering van 17 april een ontwerp-ad- vies behandelen, waarin op verzoek dei- organisaties van de betrokken onderne mers en werknemers enkele aanvullingen in het instellingsbesluit van het Bedrijf schap Detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelprodukten worden aanbevolen. Voorgesteld wordt het bedrijfschap de bevoegdheid toe te kennen regelen te stellen in verband met de jaarlijkse va kantie. Het zal slechts voorwaarden kun nen stellen, waaraan plaatselijke vakan tieregelingen moeten voldoen. Het bedrijfschap krijgt echter ook de bevoegdheid vakantieregelingen dwingend op te leggen, indien een vrijwillige rege ling, die door de overgrote meerderheid van de bedrijfsgenoten in ;en bepaalde plaats wordt gewenst, niet tot stand kan komen, omdat een kleine meerderheid niet wil medewerken. Verder bevat het ontwerp-advies een voorstel tot wijziging van de bevoegdheid van het bedrijfschap om regelen te stellen voor de sanering van de wijkbezorging. Geadviseerd wordt in het instellingsbe sluit te bepalen, dat desbetreffende ver ordeningen niet worden vastgesteld dan nadat een door het bestuur ingestelde com missie, waarin de consument en de leve ranciers van detailhandelaren zijn verte genwoordigd, in de gelegenheid is gesteld van advies te dienen. Vele belastingplichtigen, die meenden 's rijks schatkist te hebben tekort gedaan, hebben hun geweten van deze last bevrijd. Uit. het gehele land hebben de betrokkenen, blijkens de verantwoording van de minister van Financiën in de Staatscourant, bedra gen, variërend van 5 tot 15.000 als ge- wetensgeld gestort. Het'gewetensgeld is betaald voor te wei nig gestorte inkomstenbelasting, vermogens belasting, dividendbelasting, invoerrechten, omzetbelasting, motorrijtuigenbelasting en accijns. Hedenmiddag zijn in de Ridderzaal in Den Haag de leden van de Eerste Kamer en die van de nieuw gekozen Tweede Ka mer in vex-enigde vergadering bijeenge komen. In naam van de Koningin heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie, mr. Struijcken, de buitenge wone zitting van de Staten-Generaal ge opend. De minister was van het paleis Huis ten Bosch per galaberliner naar het Binnenhof gekomen. Zijn rijtuig werd voorafgegaan door een erecommando rijks politie te paard, bestaande uit 24 ruiters in ceremonieel tenue, en gevolgd door een gelijk commando. De stoet werd geopend en. gesloten door ruiters van het Haagse politiekorps, eveneens in ceremonieel tenue. Bij de diplomateningang van de Ridder zaal, tegenover het ministerie van Verkeer en Waterstaat de hoofdingang kon niet worden gebruikt omdat de voorgevel van de Ridderzaal in de steigers staat wegens herstelwerkzaamheden stonden een ere- detachement rijkspolitie en de drumband van de rijkspolitiekapel. De verenigde vergadering van de beide Kamers werd gepresideerd door de voor zitter van de Eerste Kamex-, mr. J. A. Jonkman, die na opening der bijeenkomst het Koninklijk Besluit vooi'las, waarbij hij tot voorzitter van de Eerste Kamer is be noemd. Nadat minister Struijcken was gearri veerd, werd hij door de commissie van ontvangst naar een voor de troon geplaat ste tafel geleid. Daar sprak hij een korte openingsrede uit. „Hare majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal te openen", zo zei hij. „In deze korte zitting zal veel van uw werkkracht geëist worden om achterstand op het gebied van de wetgeving zoveel mogelijk te voorkomen. Ook op an der terrein zullen belangrijke beslissingen moeten worden genomen. Mogen, mede door een wijze zelfbeperking, in de korte u toegemeten spanne tijds de meest ur gente aangelegenheden tot een goed einde worden gebracht. De regering spreekt de hoop uit, dat op deze zitting van de Staten-Generaal Gods zegen moge rusten." Hiex-na verklaarde de minister in naam der Koningin de buiten gewone zitting van de Staten-Genex-aal ge opend. Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De confectiezaak De Groot begint in Heemstede steeds meer naam te maken, voox-al nu voor de tweede maal sinds haar bestaan een modeshow in Treslong was georganiseei'd, die de nieuwe voorjaars collectie nog beter tot haar recht deed ko men. Het waren niet alleen de modellen voor de dames, die de grote attractie vormden, maar ook de heren kwamen dit keer aan hun trekken. Mooie sportcombinaties be staande uit Italiaanse jersey jasjes in di verse tinten, gedragen op een polyester bi-oek brachten de heren in veiTukking zo dat de stemming zeer geanimeerd werd. Want ook de dames waren enthousiast over wat de lente hun aan fleurigs te bie den heeft. Plezierige modellen in kamga- ren structuur, linnen fantasie en knitted look, in ivoor-wit, pasteltinten en lichtma- rine-blauw. Nog altijd is de japon met kort jasje, naast het zomerse deux-pièces zeer favoriet. Trouwens alle ontwerpers zijn mild gestemd, nu de mode ze niet lan ger dwingt tot de tour de force van de laatste seizoenen om modieus te zijn en jassen vertonen vaak de grote even af staande kraag gebaseex-d op de hoela-hoe pla lijn van Cardin; ze zijn uitgevoerd in soepel vallende lichte materialen en doen uitgesproken zomers aan. Voox-al de „li nen look" een zuiver wollen stof als lin nen geweven geeft prachtige effecten en is ook voor deux pièces uitermate ge schikt. De fleurige zomerjaponnetjes van katoenen wafelpiqué of een ander struc tuurweefsel, bedrukt met een bloemdessin wisselden elkaar in rijke variatie af. Ze deden met de laag uitgesneden hals en een klein of geen mouwtje zeer zomers aan, maar door de bijpassende bolero wa ren ze ook zeer geschikt voor de minder warme dagen. Voor de grote maten zagen we zeer flatteuze ontwerpen, waax-van een katoenen jackard cocktail japon en een mooi verwerkt doorknoopmodel vooral veel bewondering oogstten. De collectie feestjaponnen was zeer charmant en vormde mét de bruid-in-korte-japon het hoogtepunt van deze geslaagde modeshow. Katy

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 21