Naspel van de verkiezingen „Nederland gebruike zijn gaven tot heil van andere volken" Wereldraad vraagt volharding bij overleg over kernwapens Prof. mr. L. W. G. Scholten sprak op Christelijkscholendag in Haarlem Op en om het Binnenhof 19 Minister nu akkoord Congresgedeelte van nieuw RAl-complex mag nu gebouwd worden Kantoorgebouw van Verolrae's scheepswerf afgebrand Betrapte inbrekers wierpen brandende snij apparaten op de vloer Geen waterkanon in Amsterdam C.N.V.-studieconferentie over bezitsvorming Oprichting van beleggingS' fonds overwogen Vechtpartij in Amsterdams cabaret berecht Prot. Chr. Boekverkopers Mr. K. van der Mandele over heroprichting Hanzeverbond Twee doden in het verkeer KERKELIJK LEVEN Waterpoloprogramma VRIJDAG 20 MAART 1959 De Nederlander heeft door de eeuwen heen enkele kenmerkende, positieve eigenschappen bezeten, waarmee hij in de geschiedenis een rol heeft gespeeld. Dat zijn de geweldige drang naar zelfstandigheid, de geestelijke vrijheid en het reiken naar de uiterste, zelfs onbereikbare verten. Die eigenschappen heeft de Nederlander ook nu nog en hij heeft de plicht ze te zien als gaven, waarvoor hij dankbaar moet zijn en die hij met vreugde kan uitdelen ten nutte van anderen. Deze eigenschappen zijn in deze tijd en ook in de toekomst van grote betekenis voor de verkondiging van het Evangelie. De taak van het christelijk onderwijs is zo belangrijk, omdat dit een vertegenwoordigster is van de roeping, die God aan het Nederlandse volk heeft gegeven. Dit is de kern van het referaat, dat prof. mr. L. W. G. Scholten donderdagmiddag onder de titel ..De band met het verleden" hield in de tuinzaai van het Concertgebouw in Haarlem tijdens de zevende Scholendag van de Bond van christelijke scholen voor Haarlem en omgeving. Spreker stelde allereerst vast, dat de band met het verleden thans niet zo'n gro te betekenis heeft. Men ziet liever naar de toekomst, hoe beklemmend die ook is. In de huidige schoolboeken behandelt men de vaderlandse en de algemene geschie denis door elkaar en dan meestal nog slechts een bepaald tijdvak, dat niet in staat is de grote betekenis van de band met het verleden te doen zien. Men kan tegenwerpen: Is dat nu zo verschrikke lijk? Prof. Scholten wees deze tegenwer ping echter af, door ter illustratie er op te wijzen, dat vele Nederlanders zich in de bezettingstijd, en ook nog maanden daarna wierpen op historische lectuur. In de beschrijving van het verleden herken de men zichzelf. In onze tijd van Europese en wereldorganisaties op allerlei gebied moeten wij ons Nederlanderzijn en het lidmaatschap van grote volkerengemeen schappen tegen elkaar zien af te wegen. Voor dit probleem bestaat geen menselij ke oplossing, aldus spreker. Naast het streven naar samenbundeling en het be leven van de gemeenschap ziet men het streven naar de beleving van het eigene. Deze twee lijnen lopen echter ook door de Heilige Schrift en ook door ons eigen le ven. Wat geeft die band met het verleden in onze eigen omgeving ons te zien? Waar om is het een voorrecht Nederlander te zijn? vroeg prof. Scholten, die hierna de drie kenmerkende eigenschappen: drang naar zelfstandigheid, de geestelijke vrij heid het willen bereiken van de uiterste grenzen besprak en toelichtte met voor beelden. Weliswaar staan tegenover deze positieve kenmerken twee negatieve: de drang naar materialisme en het streven naar individualisme. Doch de Nederlan der heeft ook thans de plicht zijn goede Amsterdam heeft van de minister van Wederopbouw bericht ontvangen, dat de ze bereid is voor het eerste halfjaar van 1960 goedkeuring te verlenen voor het congresgebouw, dat één geheel gaat uit maken met het in aanbouw zijnde R.A.I.- tentoonstellingscomplex aan het Europa plein. Nadat de eerste paal voor dit ten toonstellingsgebouw was geslagen hebben B. en W. alles in het werk gesteld om ook voor het congresgedeeltc goedkeuring te verkrijgen, die mede van belang was voor de continuïteit in de bouw. Deze goedkeu ring is thans door de minister toegezegd. Het nieuwe R.A.I.-gebouw, waarvan de kosten geschat worden op ƒ15.500.000, zal tweemaal groter worden dan het Ameri kaanse paviljoen en het Russische pavil joen op de wereldtentoonstelling tc Brus sel tezamen. Het congresgebouw, waarvoor de minis ter van Wederopbouw thans goedkeuring heeft verleend, zal bestaan uit een ruime ontvanghal met daarboven de grote con greszaal. Deze zaal krijgt een accommo datie voor 800 mensen aan tafels of voor 1200 mensen op stoelenrijen. Het balkon biedt plaats aan 300 mensen. Het copgresgedeelte zal zeer modern worden ingericht niet alleen wat de ver warming, verlichting en luchtverversing betreft, maar geïnstalleerd worden met de modernste middelen der congrestech niek, zoals een installatie voor gelijktij dig vertaling van het gesproken woord in verschillende talen. Twee inbrekers, die vannacht probeer den met snijbranders de brandkast van Verohne's scheepswerven in Alblasser- dam te openen, hebben een brand veroor zaakt die aan het bedrijf bijna onherstel bare schade heeft toegebracht. Het tweetal werd in het holst van de nacht betrapt door de nachtwaker van het bedrijf, toen zij de brandkastdeur al en kele centimeters hadden doorgebrand. Zij wierpen hun meegebrachte snijbranders brandend op de grond en sloegen op de vlucht. De waker rende de gemaskerde mannen achterna, maar zij ontkwamen in de duistersnis. Toen hij op het werfterrein terugkwam, lekten de vlammen al uit het houten kantoorgebouw. Enkele uren later was de gehele administratie van het be drijf en ook het. niet te vervangen archief nog slechts een walmende massa. De be drijfsschade, die hierdoor ontstaan is, is zo groot dat men vermoedelijk nog lie ver had gezien dat de dieven er met de f 80.000 die in de brandkast lagen, van door waren gegaan. Enige aangrenzende houten gebouwen en opslagplaatsen voor olie en propaangas liepen bij de brand ernstig gevaar. Met 17 stralen heeft men deze gebouwen kunnen nathouden en daar door ook kunnen redden. De vuurzee in he administratiekantoor werd geblust door de bedrijfsbrandweer van Verolme, de ge meentebrandweer van Alblasserdam en vier brandweren van omliggende bedrij ven. De B.B. hielp bij het opruimingswerk. eigenschappen te zien als gaven en deze uit te dragen tot heil van anderen. Achtergebleven gebieden Het christelijk onderwijs heeft de roe ping hierop te wijzen bij het bespreken van de beginselen der moderne zending. Tijdens de gedachtenwisseling over het referaat van prof. mr. Scholten kwam on der andere het aandeel, dat Nederland heeft in de hulp aan de achtergebleven ge bieden ter sprake. Daarbij sprak de inlei der als zijn mening uit, dat deze hulp niet in de eerste plaats materieel, doch gees telijk moet geschieden. Zending en missie spelen hierbij een zeer grote rol. Het gaat niet alleen om mensen, die honger en ge brek lijden. Men kan zelfs Frankrijk een onderontwikkeld land noemen, omdat het geen gezag meer kent, zei prof. Scholten. Spreker beschouwde het in dit verband als een gebrek van het Nederlandse volk, dat het voor 1940 de kansen om de Duit sers te wijzen op de gevaren van het na- tionaal-socialisme niet heeft benut. Des morgens was de Scholendag ge opend door de voorzitter van de Bond, de heer B. J. Thijssen. Hij verwelkomde on der andere de stichter en oud-voorzitter van de bond, wethouder W. C. Bakker, alsmede de inspectrice van het kleuter onderwijs, mejuffrouw M. Th. Ritmees ter. De heer Thijssen zei onder meer, dat de jaarlijkse Scholendag onder andere dient om zich te bezinnen op de taak, die het christelijk onderwijs bij de verkondi ging van hel Evangelie heeft. De heer Albert Vogel droeg fragmenten voor uit ,.Tk en mijn Speelman" van Aart van der Leeuw. Een gezellige broodmaaltijd in Brink- mann aan de Grote Markt onderbrak dc ochtend- en middagvergaderingen. Amsterdam zal voorlopig niet overgaan tot het aanschaffen van een waterkanon als hulpmiddel voor de politie ter beteu geling van relletjes. Dit heeft de burge meester, mr. G. van Hall, tijdens de be grotingsdebatten in de Amsterdamse raad meegedeeld op vragen van onderscheide ne raadsleden. De burgemeester zei de in druk te hebben, dat de Amsterdamse poli tie opgewassen is tegen wanordelijkheden. Hij doelde hierbij op de relletjes, die be paalde jongelui hebben veroorzaakt op de Dam na de verkiezingen op 12 maart. Winkeldiefjes. In een warenhuis te Rotterdam zijn een 17-jarige en een 18- jarige jongen aangehouden, die ieder vijf grammofoonplaten hadden gestolen. Bij hen thuis werden nog 75 grammofoonpla ten, alsmede pocketbooks aangetroffen, die ook van diefstal afkomstig waren. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft op een studieconferentie in Utrecht de bezitsvorming besproken. Dr. W. Albeda, economisch adviseur van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijver heid, zei dat het eigen woningbezit het meest aantrekkelijke object van bezits vorming is, aangezien het alle voordelen heeft van particulier bezit en slechts en kele van de nadelen. De eigen woning is onder de werknemers minder populair dan onder de zelfstandigen. Het bezwaar dat men aanvoert tegen eigen woningbezit voor werknemers, de belemmering van de beweeglijkheid, noemde hij bij de huidige concentratie van industrieën en de neiging om de industrie naar de mensen te bren gen, sterk overdreven. Een voordeel van het eigen woningbezit is juist dat dit kan leiden tot een stabielere arbeidsmarkt. Eigen woningbezit moet beginnen met de bevordering van het sparen. De vakbewe ging kan via daartoe bestaande of te cre- eren organen meewerken. Verzekering De heer G. Lenderink, directeur van een levensverzekeringsmaatschappij, sprak over bezitsvorming door verzeke ring. Momenteel is bij levensverzekerings maatschappijen en bij bedrijfspensioen fondsen een bedrag van rond elf miljard gulden is verzekerd. Het totale premie inkomen van deze instellingen beloopt on geveer 1300 miljoen gulden per jaar. De voordelen van bezitsvorming door middel van verzekering zijn volgens hem onder andere dat er een regelmatige spaarpres- tatie wordt gevraagd en dat er een gerin ge ontsparingsmogelijkheid bestaat, aan gezien afkoop nadelig is voor de verzeker de. Een nadeel is dat het bezit niet bin nen enkele dagen liquide is te maken en dat er geen waarborg is tegen koopkracht daling van het geld. Effectenbezit Prof. mr. H. J. Hellema zou op de stu dieconferentie spreken over bezitsvor ming door effecten. Daar hij do.or ziekte verhinderd was, nam de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert zijn taak over. Hij zei dat men in het kader van het convent van christelijk-sociale organi saties bezig is met de oprichting van een beleggingsmaatschappij of -fonds wegens de groeiende behoefte aan risicodragend kapitaal, de geldontwaarding en het stre ven naar het wegnemen van de tegenstel ling tussen kapitaal en arbeid. De mogelijkheden om langs individuele weg tot effectenbezit te komen zijn voor de werknemers zeer beperkt, zei de heer Ruppert. De deskundigheid ontbreekt meestal en bovendien kan men met een klein vermogen moeilijk een goede risico spreiding realiseren. Hij was er dan ook van overtuigd, dat een gemeenschappelij ke belegging in effecten zeer gewenst is. De oprichting van een gezamenlijke be leggingsmaatschappij levert echter vele moeilijkheden op. Een dergelijk fonds zal de risico's zeer moeten beperken en de beleggingen moeten verspreiden over obli gaties, aandelen en onroerende goederen. Voor het beleggingswerk zal men, tenge volge hiervan, een grote groep deskundi gen nodig hebben. Voor deze staf zullen hoge kosten gemaakt moeten worden, evenals voor het acquisite-apparaat en hierdoor zou het rendement van de beleg gingen aanzienlijk dalen, aldus de heer Ruppert. Men zoekt in het convent naar een oplossing van deze problemen. De rechtbank te Amsterdam heeft de 36-jarige gewichtheffer T. van der V., die op 29 juli van het vorig jaar een relletje veroorzaakte in het cabaret 't Uiltje aan het Thorbeckeplein in de hoofdstad we gens lokaalvredebreuk veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk en terbeschik kingstelling van de regering. Het strafblad van de verdachte bevat 14 veroordelingen, waarvan 11 wegens ge- welddelicten. Op de dag van het relletje in het cabaret waren nog 2 voorwaarde lijke straffen, een van 3 maanden en een van 14 dagen, niet vereffend. Deze onder gaat Van der V. thans. In haar eerste te Utrecht gehouden ver gadering heeft de op 9 februari opgerich te vereniging van Protestants Christelijke Boekverkopers met algemene stemmen als bestuur gekozen: de heren T. S. Lod der, Arnhem, voorzitter; R. Brems, Zeist, secretaris; J. J. Dekkers, Dordrecht, pen ningmeester; L. Berkelaar, Utrecht, D. J. Haverman, Amsterdam, A. J. v. d. Ree, Baarn en J. Vernhout, Haarlem. In Engeland is de politie bezig met een intensieve speurtocht naar de juwelen ter waarde van een miljoen gulden, die tien dagen geleden in Southampton uit de auto van Sir Bernhard en Lady Norah Docker zijn gestolen. Kikvors mannen zoeken in het riviertje de It. chen bij Woodmill, in de buurt van Southampton, naar de verdwenen edelstenen. De voorzitter van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele, heeft in een te Hamburg voor het Duits-Nederlandse Genootschap gehouden rede de wederoprichting bepleit van het voormalige Hanzeverbond, dat gevormd werd door de Kamers van Kopphandel van Europese landen, liggende aan de Noord zee en de Oostzee. De wederoprichting van het Hanzeverbond zou volgens dr. Van der Mandele een middel kunnen zijn om d handel met het oostelijke blok te bevrode- ren. Volgens dr. Van der Mandele is na het bezoek van Mikojan aan de Verenigde Sta ten steeds duidelijker geworden dat er nauwere handelsbetrekkingen tussen oost en west te verwachten zijn. Alleen Europa kan het goederenoverschot van de Sovjet- Unie opnemen en de goederen leveren, die de .Sovjet-Unie nodig heeft voor haar ontwikkeling. Er moet voor deze handels activiteiten een instrument worden gevon den, dat voor het oostelijke blok aanvaard baar is. De natuurlijke afnemers van het westen zijn de landen in het Sovjet-Azia tische blok. De Euromarkt kan op de lange duur de economische positie van Europa niet redden, aldus dr. Van der Mandele. De negenjarige Johanna Schuttert, die maandagmiddag in de omgeving van Tol- lebeek door een vrachtauto werd aangere den en die ernstig gewond naar het R.K. Ziekenhuis in Zwolle werd vervoerd, is daar overleden. De 15-jarige M. van den Berge, die op de fiets een pony op de Zanddijk bij Yerseke begeleidde, werd door het paarje onver wacht op de linkerweghelft geduwd, juist op het moment, dat een achterop komen de vrachtwagen wilde passeren. De jon gen werd aangereden en was op slag dood. De uitvoerende raad van de Wereldraad van Kerken heeft een verklaring aange nomen, waarin ertoe wo"dt aangespoord de proeven met kernwapens te staken. Dit geschiedde tijdens een onlangs gehouden vergadering van de uitvoerende raad te Genève. De verklaring werd overhandigd aan de delegatieleiders van Engeland, de Verenigde Staten en Rusland, terwijl de ze in Genève aan het 'onderhandelen wa ren over het staken van de proeven. De verklaring luidt: Sedert de mens de kracht van het atoom ontketende hebben de volken der wereld in voortdurende vrees verkeerd voor de daarmee dreigende vernietiging en uitge zien naar de belofte, die deze ontwikke ling in zich besloten hield. Vol hoop heb ben zij gezocht maar tot heden zonder succes naar stappen, die het oorlogsge vaar tot een minimum beperken en de atoomkracht voor vredesdoeleinden vrij maken. De conferentie over 't staken van kern proeven te Genève, zou de huidige impas se kunnen doorbreken. De aanzienlijke voortgang, bereikt in de technische bena dering van het ontdekken der proeven moet het nu voor de politieke leidslieden mogelijk doen zijn constructieve overeen komsten te bereiken. Zowel de Wereldraad van Kerken, als de bij hem aangesloten kerken in veie delen van de wereld, hebben herhaaldelijk in verklaringen en vertogen het pleil gevoerd voor een dusdanige benadering van de ontwapening, dat men zou kunnen begin nen met een gecontroleerde staking dei- proeven. Het is daarom, dat deze uitvoe rende raad van de Wereldraad van Kerken op het ogenblik te Genève bijeen de po gingen. welke thans in het werk worden gesteld om dit doel te bereiken, met vreug de begroet. Wij ontveinzen ons niet, dat het pro bleem van de internationale controle het haast onoverkoombaar moeilijke punt is. De macht van de controlerende commis sie, maar evenzeer de samenstelling van de inspectie-ploegen, zijn in het geding. Volharding in de poging deze moeilijkhe den op te lossen, is een verantwoordelijk heid, welke de onderhandelende regerin gen dragen tegenover alle volken. HAASTIGE SPOED IS ZELDEN GOED, zullen wellicht sommigen zeggen, sinds ïl. zaterdag aan het licht kwam, dat het Ge reformeerd Politiek Verbond juist 25 stem men beneden de kiesdeler was gebleven en daardoor geen Kamerzetel had verkre gen, gelijk men op grond van de op don derdag 12 dezer 's avonds laat bekend ge worden voorlopige berekening van de ver kiezingsuitslag had aangenomen. De mis rekening zou een gevolg geweest zijn van onnauwkeurige optellingen door een of meer van de achttien hoofdstembureaus gemaakt, en misschien ook wel van aan vankelijk door enige stembureaus in hun opgaven begane vergissingen. Bij elk van de achttien hoofdstembureaus komen de cijfers binnen afkomstig van de stem bureaus der stemdistricten waarin de acht tien kieskringen verdeeld zijn: per duizend kiezers ongeveer bestaat er een stemdis- trict met een stembureau. In het hele land zijn derhalve omstreeks zesduizend stem bureaus aan het werk geweest. Als men dan nog bedenkt dat er bijkans zes miljoen geldige stemmen zijn uitgebracht is het, in het licht van deze cijfers, alleszins be grijpelijk indien er bij de met spoed on dernomen optellingen en daaropvolgende berekeningen hier en daar wat foutjes be gaan worden. Dat is niet meer dan mense lijk en dat is waarlijk ook geenszins een nieuw verschijnsel. In het onderhavige ge val waren zij echter van invloed op de totale uitslag. Tenslotte kwam er immers uit, dat de P.v.d.A. er een zetel bij kreeg, waardoor de achteruitgang van die partij tot slechts twee Kamerzetels beperkt bleef, terwijl dan het Gereformeerd Politiek Ver bond niemand van zijn kandidaten ver kozen zag, hetgeen het voordeel opleverde, dat nu het aantal fracties in de Tweede Kamer gelijk blijft aan het aantal groepen en groepjes in de oude Kamer, te weten acht. Het vreemde van deze historie was, dat inmiddels degene, van wie men ge meend had dat hij wel als aanhanger van die partij zitting op het Binnenhof had gekregen, reeds door de Koningin in ge hoor was ontvangen. Adviseurs met betrekking tot kabinetsformatie Sinds 1946 toch pleegt het staatsbooid, als het na de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer om het probleem van kabi netsformatie gaat, de voormannen van alle in die Kamer aanwezige groepen in ge hoor te ontvangen nadat eerst al de vice- president van de Raad van State en de voorzitters van de beide Kamers hun ad viezen hebben uitgebracht. Van de een- manfracties wordt het „enige" lid gehoord. Het lag daarom sinds donderdagnacht voor de hand, dat ook de tot het Gerefor meerd Verbond behorende eenling in de nieuwe Kamer een uitnodiging kreeg om op Huis ten Bosch te komen. Na zijn be zoek bleek echter, dat hij in feite „buiten spel" was. Vandaar, dat zijn advies ten slotte beschouwd diende te worden als niet te zijn uitgebracht. Nu, veel verschil zal dit wel niet hebben uitgemaakt met betrekking tot het beeld, dat het staats hoofd zich heeft kunnen vormen van de samenstelling van de pas gekozen Kamer. Ook is nauwelijks denkbaar, dat de overige adviseurs een andere mening zouden heb ben kenbaar gemaakt, indien zij geweten hadden, dat de P.v.d.A.-groep uit 48 en niet uit 47 afgevaardigden zal bestaan, dus nog altijd één minder dan het aantal K.V.P.-Kamerleden, en dat het Gerefor meerd Verbond achter het net heeft gevist. Achteraf kan natuurlijk wel de vraag rijzen of het niet beter ware geweest als degenen, die uit ervaring weten of kunnen weten dat meermalen de cijfers van de definitieve of officiële uitslag afwijkingen soms wel van enige honderden stem men van de voorlopige uitslag vertonen, tijdig gewaarschuwd hadden nog even te wachten met het in gehoor ontvangen van de man van het Gereformeerd Politiek Verbond. Het door die partij behaalde to taal scheen namelijk zo weinig boven de kiesdeler te liggen, dat het heel goed denk baar was, dat gelijk tenslotte zou blij ken de kiesdeler in feite niet eens was gehaald. Ik kan me danook voorstellen, dat men in de toekomst uit de jongste ondervinding de les zal trekken om. wan neer het weer eens voor deze of gene partij op soortgelijke wijze een dubbeltje op zijn kant mocht zijn, met het horen van zulk een „twijfelachtig" gekozene nog even te wachten. Herstemming of hertelling Intussen is van de zijde van het Gerefor meerd Politiek Verbond aan de Tweede Kamer verzocht in vijf Amsterdamse stem bureaus „herstemming" te doen plaats vin den omdat daar, van een formeel stand punt uit bezien, enige onregelmatigheden begaan zouden zijn. Laat ik nu voorop plaatsen, dat ten opzichte van verkiezing voor de Tweede Kamer een dergelijke ge deeltelijke „herstemming" een onding ware. Men kan nu eenmaal niet tot een gedeeltelijke herstemming overgaan door dat er tussen de in het gehele land plaats gehad hebbende stemmingen een onver brekelijk verband bestaat. Overigens komt het me ook niet overbodig voor er op te wijzen, dat een algehele herstemming nooit beschouwd zou kunnen worden slechts te betekenen, dat aanvankelijk begane fouten hersteld zullen en kunnen worden. Het zou gewoonweg een volslagen nieuwe verkie zing worden met de mogelijkheid, dat vol komen los van eventuele eerst begane ver gissingen, het kiezerskorps tot een geheel andere uitbrenging van stemmen zou over gaan. Kennelijk heeft het Gereformeerd Ver bond zelf dit ook wel meteen ingezien. Vandaar, dat het subsidiair „hertelling" over het gehele land heeft verzocht. Hier voor zou m.i. ongetwijfeld een en ander, misschien zelfs veel, te zeggen vallen in dien op zijn minst 25 keer, blijkens de desbetreffende procesverbalen, door één of meer kiezers, aanwezig in de stembureaus toen daar de biljetten en stemmen geteld en tenslotte de uitslag per bureau bekend werd gemaakt, tegen zulk een uitslag zou zijn geprotesteerd. Zulks, omdat die uit slag volgens hen op een foutieve optelling van de verschillende stemmen berustte. Van zulke protesten is echter, naar ik ver neem, dit keer geen sprake geweest, maar alleen van protesten volgens welke er zekere onregelmatigheden zouden zijn voorgekomen, zonder dat echter vast staat, ja zonder dat het zelfs aannemelijk is, dat die onregelmatigheden zoals b.v. deel neming van niet-leden van een stembureau aan het open-vouwen van stembiljetten tot enige wijziging van betekenis in het eindresultaat zouden hebben geleid. Het voorzitterschap van dc Tweede Kamer Bij verschijning van deze beschouwingen zal de Kamer overigens al, ter gelegen heid van het onderzoek der geloofsbrieven van de gekozenen, over deze kwestie be slist hebben. Dat zal ook wel gebeurd zijn met be trekking tot de samenstelling van de no minatie van drie, waaruit de Koningin de voorzitter benoemt, hetgeen dan steeds met nummer één pleegt te gebeuren. Sinds jaar en dag wil het gebruik, dat de Tweede Kamer tot voorzitter „uitver kiest" een der tot de talrijkste fractie be horende leden. Ik maak mij sterk, dat zulks ook ditmaal het geval zal zijn. In tussen is bekend geworden, dat de fractie van de P.v.d.A. besloten heeft thans niet op dr. Kortenhorst te stemmen. In haar ogen bestaat hiertoe reden sinds de door hem op 15 december, staatsrechtelijk be keken, ongetwijfeld begane misslag om de meerderheid niet te ontraden, tegen de zin van het gehele demissionaire kabinet in, een bepaald wetsontwerp te behandelen, hetgeen danook buiten tegenwoordigheid van een der ministers zou geschieden. Een dergelijk gebeuren viel, naar ik destijds al heb uiteenegzet, kwalijk te rijmen met de staatsrechtelijke regel inzake het gemeen overleg tussen volksvertegenwoordiging en ministers, dat voor het tot stand doen komen van regeringsontwerpen onontbeer lijk wordt geacht. Tenslotte kwam het in anderer en mijn ogen: gelukkig niet tot zulk een besluit, doordat de fractie van de P.v.d.A., door de zaal te verlaten, be vorderde dat op het kritieke ogenblik van de stemming het quorum ontbrak. Nogmaals, mijns inziens had bij bedoel de gelegenheid dr. Kortenhorst inderdaad een steek laten vallen. Volgens de fractie van de P.v.d.A. was die fout ernstig ge noeg om hem nu niet verder het voorzit terschap te kunnen of willen toevertrou wen. De vraag kan echter zeker rijzen, of tegenover die ene fout niet zoveel goeds te stellen valt van hetgeen dr. Kortenhorst in de loop der jaren als voorzitter aan de dag heeft gelegd, dat men zou kunnen gewagen van een te zware straf voor de op 15 de- hoar te ontvangen nadat eerst al de vice- gezegd is dit laatste wel mijn opvatting. Intussen meen ik tegelijkertijd afdoende redenen te hebben om volslagen onjuist te noemen sommiger bewering of vermoeden, dat de door de fractie van de P.v.d.A. in dit geval aangenomen houding samenhangt met haar onwil of op zijn minst gebrek aan veel bereidheid om weer regerings partij te worden. De kwestie-Kortenhorst, zo is mij verzekerd, staat geheel en al op zichzelf, heeft niets, maar dan ook niets te maken met het probleem van kabinets formatie. De tot de P.v.d.A. behorende afgevaar digden namen hun beslissing om niet op dr. Kortenhorst te stemmen nog vóórdat hun aanvoerder, mr. Burger, ook maar iets gehoord of gezien had van datgene, waar mee de informateur prof. Beel doende is. Duidelijk is ook, dat vermelde fractie geenszins bepaaldelijk een niet-K.V.P.-er tot voorzitter „gekozen" had willen zien. Niet van belang ontbloot komt me in dit verband voor, te kunnen vermelden dat een van de belangrijke leden van de frac tie der K.V.P. mij onomwonden en vol komen spontaan verklaarde, het helemaal onjuist te achten dat in een blad van zijn richting de voorstelling van zaken was ge geven, alsof bedoelde gedragslijn van mr. Burger en de zijnen wèl enigermate met het probleem van de kabinetsformatie zou samenhangen! Wat nu dat probleem aangaat, lijkt het mij op het tijdstip, waarop ik het boven staande schrijf, nog te vroeg om te voor spellen wat er inzake de vorming van een nieuwe ploeg zal gaan gebeuren. Ik bepaal mij er danook toe het hoogst waarschijn lijk te achten, dat de informateur zich alle moeite heeft gegeven om te onderzoeken of opnieuw samenwerking tussen de P.v.d.A., de K.V.P. en mogelijk nog een of meer andere partijen bereikbaar zal zijn. Wellicht valt er de volgende week omtrent het resultaat van dat onderzoek wel meer te zeggen. Dr. E. van Raalte Men moet erkennen, dat elke overeen komst, met hoeveel voorzichtigheid ook opgesteld, een zekere mate van berekend risico inhoudt voor alle partijen. Niette min is ten overstaan van het atoomge vaar, dat zo zwaar belast is met ernstige consequenties voor nu en later levende geslachten, het aanvaarden van zulk een risico zeker gerechtvaardigd. Bovendien is elke overeenkomst een stap verder in de strijd om argwaan en verdenking tot bedaren te brengen en wederzijds vertrou wen op te bouwen. Het doen staken van de proeven is op zichzelf belangrijk. Indien men demon streert, dat internationale controle met betrekking tot het staken van de proeven is te verwezenlijken, kan dit op de lange duur zelfs van meer betekenis blijken bij de ontwikkeling van geregelde en progres sieve ontwapening. Door deze verklaring toe te vertrouwen aan de kerken, in de gehele wereld bij onze raad aangesloten, dringen wij er bij hen op aan al het mogelijke te doen om een goed onderlegde publieke opinie op te bouwen betreffende deze vitale kwesties. Dit alles met name in die landen wier re geringen rechtstreeks betrokken zijn in de onderhandelingen over het staken van de proeven. Voorts verzoeken wij de daartoe door de commissie van kerken inzake In ternationale aangelegenheden gemachtig de personen om deze verklaring onder de aandacht te brengen van de leiders der delegaties op de huidige conferentie het Verenigd Koninkrijk, de Unie van socialis tische Sovjet republieken en de Verenigde Staten en deze doeleinden met behulp van een geschikt middel na te streven. Ook Nederlanders dringen aan Het Comité Stopzetting Atoomproeven, dat zich reeds in mei 1956 tot de Neder landse regering wendde met het verzoek om de stopzetting der kernproeven met alle kracht te bevorderen, heeft zich on langs opnieuw tot de regering gewend in verband met de besprekingen, die te Ge nève werden gehouden. Het comité vond bij dit herhaald verzoek de steun van leden van de Hoge Raad, meer dan tachtig hoogleraren van verschillende universiteiten en verder van honderden predikanten, priesters, artsen, leraren en andere leidende figuren uit ons volksle ven. Tegelijk hiermee hebben drie leden van het comité, dr. F. Boerwinkel, prof. dr. A. de Froe en prof. dr. H. A. Tolhoek, een bezoek gebracht aan Genève, waar zij besprekingen hebben gevoerd met de delegaties van Amerika, Engeland en Rus land, die trachten een overeenkomst te vinden betreffende de stopzetting der kernproeven. Zij hebben met name uitvoerig gespro ken met de hoofden der Amerikaanse en Russische delegaties, James Wadsworth en Semione Tsarapkin, en hebben de in druk gekregen, dat deze zeker van goede wille zijn om tot resultaten te komen, maar <iat beiden te maken hebben met remmen de krachten in eigen land, waardoor zij aan strikte richtlijnen zijn gebonden. Bei den achtten het van groot belang, dat de wereldopinie nog veel meer dan tot nu toe, op dit punt wakker wordt en zich dui delijk zal laten horen. Beiden waren ervan overtuigd, dat het van het grootste belang is om snel tot een stopzetting te komen, daar andere landen, zoals Frankrijk, reeds gereed staan ook kernexplosies te doen plaatsvinden. Dr. Boerwinkel heeft vóór 't vertrek van de deputatie naar Genève een brief met goede wensen voor welslagen ontvangen, zowel van de aartsbisschop der rooms- katholieke kerk mgr. B. Alfrink, als van de voorzitter van de hervormde synode, dr. A. A. Koolhaas. De deputatie heeft te Genève contact opgenomen met de secretaris van de we reldraad van kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft. Deze juichte de actie van het comi té toe en meende, dat er nog veel meer aandrang op de conferentie moest wor den uitgeoefend. Voor de waterpolocompetitie district Noordholland luidt het programma: Maandag 23 maart in d® overdekte in Umuiden, dames tweede klasse: VZV DAW. Heren vijfde klasse: VZV 3—DWT 4. Dinsdag 24 maart in het Sportfondsen- bad in Zaandam, dames tweede klasse: Nereus 2DWR. Heren derde klasse: KroosduikersHaarlem. Heren tweede klasse: Nereus 2DAW 2. In het Sportfondsenbad in Haarlem, Jeugdcompetitie KNZB, heren: HVGB Het IJ. Heren vijfde klasse: DWR 3 HPC 3. Zaterdag 28 maart zijn in het Sport fondsenbad in Haarlem vastgesteld: Heren vierde klasse: Haarlem 2VZV 2. Heren derde klasse: HPC 2DAW 3. Heren twee de klasse: HVGB 2DAW 2. Heren eerste klasse: HVGB—DAW; DWR—HPC.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 23