f28. Lagere winst Proost en Brandt Philips verwacht over 1959 wederom een omzetstijging van ongeveer 13 pet Naaimachine kopen 7 RIVELLA C Panda en het bolknakmysterie Wereldnieuws Orkaan op de oceaan Grondige voorbereiding op Euromarkt Pocketbooks" onmiskenbaar succes U R B A C H VRIJDAG 2 0 MAART 1959 2 IN HET LOPENDE JAAR BESLIST GEEN EMISSIE UIT DE INHOUD VAN IIET THANS VERSCHENEN verslag over 1958 van Philips blijkt dat de leiding van het Eindhovense concern inderdaad reden heeft om te memo reren dat het afgelopen jaar gunstig is geweest. Wat de toekomst betreft, is de raad van bestuur optimistisch. Zij spreekt de verwachting uit dat ook in het lopende boekjaar mag worden venvacht dat de omzet wederom een stijging te zien zal geven en wel een percentuele toeneming die zal overeenkomen met die van 1957 op 1958, welke 13 percent heeft bedragen. Van zeer bevoegde zijde is meegedeeld dat men dit jaar beslist niet met een emissie zal komen. Het geconsolideerde vermogensoverzicht vermeldt aan liquide middelen per einde 1958 een bedrag van 496.026.000 tegen 309.767.000 per einde 1957, terwijl ook de verhouding vreemd vermogen eigen vermogen van 0,8 tot 0,9 gunsti- Nog geen verbetering van het investeringsklimaat Gabardine damesregenmantels 90 Het „Dragorr-project Engelse baconmarkt verder ingestort Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland NAAR SCHAAP LOPEN ook bij Uw warme maaltijd: Beneluxhandel in januari Fransen namen proeven van Amerikanen waar Gang van zaken in 1959 bij SMN nog minder gunstig Dividendvoorstellen Dat men zich in Eindhoven terdege voorbereidt op de gevolgen van een Europese eenheidsmarkt, zowel als op een te verwachten scherpere concurrentie, is duidelijk. Men tast er dan ook niet naast met de veronderstelling dat bü Philips en bij het Nederlandse bedrijfsleven in het algemeen het besef levendig is dat intensief moet worden gestreefd naar verlaging van kostprijzen. Loonsverhogingen, huurverhoging met looncompensatie en dergelijke, die de produktiviteitsverbetering overschrijden, zouden dan ook niet alleen verscheidene industrieën te gronde kunnen richten, maar bovenal een buitengewoon slechte voorbereiding zijn ten aanzien van de consequenties van de Euromarkt, Men zou door te hoge prijzen te vragen met zijn artikelen immers op deze eenheidsmarkt geen kans hebben. Wat nog het loslaten (in januari) van de prijsbinding voor radio- en televisieapparaten in West-Duitsland aangaat, is weliswaar de definitieve stabilisatie nog niet bereikt, maar ligt wel in de verwachtng dat zulks binnen afzienbare tijd het geval zal zijn. In Eindhoven heerst de overtuiging dat men zich door verlaging van de kostprijzen geen zorgen zal behoeven te maken over de winstmarge. er is geworden. Wellicht zullen er dit jaar wel langlopende edieten bij instellingen worden opgenomen. Er bestaat op het ogenblik ook geen plan notering in eensgevend geld aan te vragen, terwijl het voorts evenmin in het voornemen ligt introductie van aandelen Philips ter beurze van New York aan te vragen. De spreiding van het buitenlandse bezit aan aandelen Philips is ongeveer als volgt: in Frankrijk bevindt zich ongeveer 15 percent, in de Verenigde Staten eveneens ongeveer 15 percent, in Engeland ongeveer 8 percent en in overige landen ongeveer 9 percent van de aandelen. Hierin zijn niet begrepen de aandelen, die aan banken in bewaring zijn gegeven, daar het uiteraard niet mogelijk is hierover gegevens te verkrijgen. Het overgrote gedeelte der aandelen in de Verenigde Staten is in handen van beleggingsmaat schappijen en institutionele beleggers. hebben andere nieuwe produkten, onder andere magnetische bandopnemers en half geleiders, in belangrijke mate tot het accres bijgedragen. De export uit Nederland steeg in 1958 met 20 percent. Dit is belangrijk meer dan in 1957, toen de toeneming 11 percent bedroeg. De uitvoer naar de Euro pese landen steeg met 26 percent en die naar de gebieden overzee met 9 percent. In de Nederlandse bedrijven nam de produktie toe met 11 percent. Deze stijging was nood zakelijk om te voldoen aan de grotere vraag in de exportsector; de verkoop in Nederland is ten opzichte van 1957 name lijk gedaald. De in het vorige jaarverslag gememoreerde produktieverlaging in de Nederlandse telecommunicatiegroep als ge volg van de bestedingsbeperking kon in het verslagjaar nog niet ongedaan worden ge maakt. Door de verruiming van de kapitaal markt hier te lande heeft Philips vreemd vermogen in voldoende omvang tegen gun stige voorwaarden kunnen verkrijgen. De verruiming van de Nederlandse kapitaal markt is vrijwel geheel het gevolg geweest van een vermindering van de investeringen en van de aankoop door het buitenland van aandelen in Nederlandse ondernemingen. Van een verbetering van het industriële klimaat in die zin, dat een belangrijk groter deel van het nationale inkomen voor niet- consumptieve doeleinden werd bestemd, kan derhalve volgens het bestuur der n.v. Philips nog niet worden gesproken. Ten aanzien van het streven naar ver- Advertentie in fleurige tinten van de bekende Hollandia- fabrieken vindt U voor bij Nederland Kattenburg, SINDS 1856 Brat® Hwtstraat 38, Haarlem tal. 10568 De commissie van Euratoom heeft op de vergadering van de ministerraad der ge meenschap in Brussel verslag uitgebraent over het „Dragon"-project, dat door Enge land is voorgesteld en dat voorziet in de bouw van een Europese onderzoekreactor met hoge temperaturen een gaskoeling in een Engels atoomcentrum. Euratoom is bereid voor ruim 40 miljoen gulden aan dit project deel te nemen. En geland zal ongeveer 70 miljoen bijdragen. Het zal aan het einde van het onderzoek project (dat op 1 april begint en 5 jaar zal duren) de installaties behouden. Aan het project nemen voorts nog Oostenrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwit serland deel. De totale kosten bedragen ongeveer 140 miljoen gulden. In de afgelopen maand zijn de prijzen op de Engelse baconmarkt nog verder ge daald. Op de in Utrecht gehouden verga dering van het Produktschap voor Vee en Vlees verklaarde de voorzitter, de heer Joh. de Veer, dat deze markt volkomen is ingestort en een buitengewoon somber beeld vertoont, aangezien het aanbod te groot is en de consumptie steeds afneemt. Hij sprak de verwachting uit, dat de hui dige tendens zich in de toekomst nog ver der zal voortzetten. Ieder Nederlands baconvarken dat mo menteel naar Engeland wordt gestuurd, kost het produktschap 40 gulden. Met de export van 8000 varkens was in de week van 9 tot 14 maart dan ook drie ton ge moeid, „een bedrag dat Bruin niet kan trekken," aldus de heer De Veer. Aange zien er naar varkens boven de 70 kilogram wèl veel vraag bestaat, besloot het bestuur de overnameprijs voor baconvarkens te verlagen van f 2.33 tot 2.28 waardoor het verschil tussen de baconvarkens en de varkens uit de zwaardere klasse zeer ge ring wordt. Men verwacht dat deze maat regel tot gevolg zal hebben dat er minder baconvarkens worden geslacht. Verleden week exporteerde Nederland 150 ton var kensvlees; voor deze week is er al 195 ton aangevraagd. breiding van de financieringsbasis wordt in het verslag medegedeeld, dat de intro ductie van aandelen Philips op de West- duitse beurzen een succes is geworden. Philips beschouwt de inwerkingtreding van de Europese Monetaire Overeenkomst en de afkondiging van verdergaande conver- tibiliteitsmaatregelen door verschillende landen als een belangrijke stap in de rich ting van de zozeer gewenste volledige vrij making van het internationale betalings verkeer, die ook voor het financieel beleid van Philips van betekenis is. Produktiviteitsverhoging De werkgelegenheid in het concern gaf een verdere toeneming te zien. Het aantal werknemers steeg van 160.000 tot 174.000; dat in Nederland van 59.000 tot 64.000. Be halve uit een oogpunt van kostprjjsver- laging is een verdere verhoging van de produktiviteit ook nodig voor de verwezen lijking van bestaande sociale verlangens. In Nederland valt volgens Philips hierbij te denken aan een eventuele compensatie voor de werknemer, voortvloeiend uit de noodzakelijke verhoging van de huren, en aan de verbetering van sociale verzekerin gen. Een bijzondere plaats neemt de werk tijdverkorting in, waarvan voorzover deze voor invoering in aanrperking komt door gezamenlijke inspanning het kostprijs- verhogend effect zoveel mogelijk zal moe ten worden gecompenseerd In de verschillende Europese landen is op de toekomstige produktiviteitsvergroting reeds een hypotheek gevestigd uit hoofde van de direct of indirect uit het E.E.G.- verdrag voortvloeiende verplichtingen, zo als de verwezenlijking van gelijke beloning voor hetzelfde werk van mannen en vrou wen. Het zal naar de mening van Philips noodzakelijk zijn de uit het verdrag voort spruitende maatregelen geleidelijk in te voeren, enerzijds teneinde te voorkomen dat de noodzakelijke aanpassing schoks gewijze zou moeten verlopen, anderzijds om te bereiken dat de hogere kosten wor den gecompenseerd door produktiviteits verbetering. Exportstijging Van de in 1958 bereikte omzetstijging heeft ruim de helft betrekking op televisie ontvangers. -buizen en -onderdelen. Voorts BeneluxTsjechoslowakije Besprekingen te Praag tussen een Beneluxdele- gatie en een Tsjechoslowaakse delegatie hebben geleid tot de parafering op 13 maart van een Be- nelux-handels- en een -betalingsakkoord met Tsjechoslowakije. Dit betalingsakkoord voorziet in de multilateralisatie van het betalingsverkeer. Beide akkoorden dienen ter vervanging van de bilaterale overeenkomsten van Nederland, res pectievelijk van de B.L.E.U. met Tsjechoslowakije. Opleving diamantverkopen Volgens kringen van de Londense diamanthan del is er een opleving op de diamantmarkt waar te nemen. Men raamt, dat de diamantverkopen van de Diamond Trading Company, die gewoon lijk ongeveer .90 percent van de werclddiamant- verkopen vormen, in het lopende kwartaal een waarde zullen hebben van ruim 20 miljoen pond sterling tegen 15 miljoen pond sterling in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Advertentie Advertentie t S&ndetA eüwi onf/e>ó EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PROOUCT Volgens mededeling van het secretariaat- generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer van Benelux uit derde landen in de maand januari 1959 1.778 miljoen (januari 1958: f 1.850 mil joen). terwijl Benelux voor een waarde van 1.747 miljoen (januari 1958: 1.743 miljoen) naar derde landen uitvoerde. Ten aanzien van de overeenkomstige periode van 1958 betekent dit derhalve een daling van de invoer met 4 en een stijging van de uitvoer met 0,2 percent. De intra-Beneluxhandel gaf tijdens de maand januari 1959 het volgend beeld te zien: invoer in de B.L.E.U. uit Nederland f 153 miljoen (jan. 1958: 145 miljoen); invoer in Nederland uit de B.L.E.U. f 225 miljoen Cjan. 1958: 196 miljoen). De stij ging van de intra-Beneluxhandel tijdens de maand januari 1959 ten opzichte van dezelfde periode in 1958 bedroeg dus van noord naar zuid: 6 percent. Van zuid naar noord bedroeg de stijging 14 percent. BEVERWIJK - Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12921 PARIJS (UPI) Geleerden van de per manente Franse commissie, "welke de regering in wetenschappelijke en techni sche zaken adviseert, hebben in september vcrig jaar de Amerikaanse kernproeven op 500 km boven de aarde waargenomen. Een Frans geleerde heeft tegenover UPI verklaard dat deskundigen, die belast zijn met het opsporen van kernexplosies vorig jaar september in de hogere luchtlagen een karakteristieke groene schijn hadden waargenomen, dezelfde die men waar neemt bij massale elektronengolven. Het verloop van zaken in 1958 van Proost en Brandt n.v. te Amsterdam geeft, aldus de directie, zeker niet in alle opzichten reden tot voldoening. De oorzaken liggen goeddeels in de binnen- en buitenlandse papiersector. De winstmarge op handelswaren en opbrengst eigen produkten alsmede bijzondere cxploitatiewinsten en verliezen der zes werkafdelingen hebben 11.055.396 bedragen (v.j. 12.333.110). De winst uit deel nemingen was 3826 4077). Na aftrek van lonen en salarissen, onkosten materiaal- verbruik en orderkosten eigen produkten enzovoorts was de brutowinst 1.138.752 (inclusief de resterende winst 1957 ad 278) tegen vorig jaar 1.377.227. Voor afschrijvingen en reserveringen werd 570.658 bestemd 768.549), voor vennoot schapsbelasting gereserveerd 180.000 226.000). De vrye reserves werden versterkt met 137.500 130.300) en gebracht op 2.476.500. Hierna bedraagt de netto winst 250.594 250.678). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 7 percent. Het geplaatste gewone aandelenkapitaal bleef onveranderd. De kostenstijging lijkt voorshands tot staan te zijn gekomen. Algemeen wordt opgemerkt dat aanpassing van de voor- raadpolitiek, tezamen met andere rente- besparende maatregelen, tot een aanzien lijke inkrimping van het bankkrediet leid de. In de afgelopen jaren heeft de overheid de winstmarges onevenredig krap gehou den. Vandaar de sterke invloed op het resultaat bij het achteruitlopen der omzet cijfers eind 1957 Het stemt tot voldoening dat het laatste deel van 1958 een andere gerichte tendentie te zien geeft, waardoor het eindresultaat alsnog aanmerkelijk ver beterde. Ondanks een neiging tot dalen bleef het prijspeil vrij stabiel. Einde 1958 kwam echter een binnenlandse prijsver laging tot stand. Een aantal specialiteiten van de vennootschap kon zich, evenals in vorige jaren, goed ontwikkelen. Bij het zoeken naar nieuwe afzetgebieden slaagde de directie er in een reeks belangrijke zaken in courantenpapier te effectueren. De export- en transitozaken gaven nog geen opleving te zien. Met de overtuiging van behoorlijke winstmogelijkheden op lange termijn werd het commerciële appa raat grotendeels Intact gehouden. De acti viteit richtte zich op verdere geografische spreiding van de afzet ter compensatie van het terreinveriies in het Verre Oosten, on der andere Indonesië. De papierwaren- industrie had tijdelijk met een onderbezet ting te kampen, die zich in de uitkomsten aftekende. In de polyaethyleen-sector gin gen uitbreiding en vernieuwing van outil lage gepaard aan verhoogde activiteit. De hoeveelheid opdrachten voor „celloskin"- werk was wederom bevredigend. De boek binderij beleefde een vrij gunstig ,iaar. Pocketbooks waren een onmiskenbaar succes. Er werden verdere belangrijke con tracten afgesloten, als gevolg waarvan de produktie ver boven de verwachting uit kwam, met een topbezetting in het najaar. De pocketbooks zijn een integrerend deel van het orderbestand van de vennootschap gaan uitmaken. Ten aanzien van de handel in bouwmate rialen kan worden gezegd dat eind 1958 de vooruitzichten zich in gunstiger zin af tekenden. Op basis van 1949 100 bedroeg het indexcijfer van de totale geldomzet 298. De papierpri.is bleef onveranderd op het indexcijfer 163. De investeringen beliepen onveranderd 379.000. Nieuwe investerin gen blijven noodzakelijk ten behoeve van een nieuwe machinale apparatuur voor de produktie van „pocketbooks" en de verwer king van polyaethyleen. De totale perso neelsbezetting liep iets achteruit tot ruim 700 personen. Advertentie MENKO RAFFIA 90 cm br., in 30 kreukherstellend. kleuren, p.m. 100 katoen. 5.95 Toonaangevend in Damessloiien Gen. Cronjéstr. 39 - Haarlem - Tel. 56880 48. Dagenlang brachten Pat en Panda in de cel door, samen met de rare uitvinding van professor Kalker. Het was erg onple zierig, maar Panda en de uitvinding hiel den zich nogal rustig. Pat daarentegen ging geweldig tekeer en beledigde iedereen, die naar hen kwam kijken. Toen dan ook ein delijk o een morgen de commissaris zelf in hun cel verscheen, wilde de grote detec tive al dadelijk weer eens fris van leer trekken. Maar hij beheerste zich toen hij zag, dat enkele fotografen met de com missaris waren meegekomen, die ijverig foto's van hem maakten. Hij zette zijn petje recht, opdat hij mooi op de foto zou komen en riep: „Ha! Zijn jullie er eindelijk achter gekomen, dat jullie een beroemde detective hebben gevangen genomen? Kom je me nu verontschuldigingens en excu- sens maken?" „Niks verontschuldigingen" antwoordde de commissaris bits, „jullie moeten voor de rechter komen. Dus schiet op!" „Tjonge", dacht Panda, „dat wordt dus een hele rechtszaak! Dan zijn die foto grafen zeker van de krantWat een belangstelling!" Er was inderdaad een grote belangstelling voor de rechtszaak tegen hen beiden. Toen ze de rechtszaal binnenkwamen, waren alle banken bezet. Er heerste een gespannen stilte. Overal zag Panda gezichten, die hem streng aan keken. Hij kreeg het er warm van. „Het schijnt, dat we van iets verschrikkelijks beschuldigd worden", dacht hij benauwd. In 1959 is tot nu toe de gang van zaken iets minder gunstig en zijn de resultaten dientengevolge iets lager geweest dan in de overeenkomstige periode van het vori ge jaar, aldus heeft de directie van de n.v. Stoomvaart Maatschappij Nederland in de vergadering desgevraagd medege deeld. Wel kunnen vrachten verkregen worden, maar door de concurrentie van outsiders zijn de tarieven laag. De direc tie onthield zich van het geven van een prognose over de ontwikkeling van de vrachtcnmarkt in het lopende jaar, al is zij op dit punt niet zo heel erg pessimis tisch. Met een stijging van 5 percent in het wereldvervöêr zou de zaak opgelost zijn. Het bestuur'prijst zich gelukkig met de overneming van de aandelen in de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij. De overneming past ook in de veranderde po litiek. die op het ogenblik gevolgd wordt. Het Nederland-concern verkrijgt door de overneming mede 50 percent van het ka pitaal van de Holland-West Afrikalijn. Het bestuur verwacht veel \;an West-Afrika en is verheugd zo'n belangrijke entree in dat gebied te kunnen maken met een bestaand bedrijf. Er bestaan geen plannen voor de bouw van een nieuw passagiersschip, "'crwacht wordt dat het oudste passagiersschip van de maatschappij, do „Johan van Gldenbar- nevelt", nog tien jaar mee zal gaan. De „Oranje" zal misschien nog wel twintig jaar in de vaart blijven. De samenwerking met de Indonesische Central Trading Company, die in dit land agentuurwerkzaamheden voor de „Ne derland" verricht, is uitstekend. Er vindt, geen transfer naar Nederland plaats. Dit is ook niet nodig. Het zal op den duur zelfs zo zijn dat de onkosten vanuit Nederland moeten worden geremitteerd. De jaarstukken en dividendvoorstellen werden goedgekeurd. Tot commissaris werden bij acclamatie herbenoemd dr. J. E. baron De Vos van Steen wijk en M. P. Voute. Als nieuw lid van het college werd gekozen de heer W. Rehbock, direc teur van de H.S.M. Voorts werd de direc tie uitgebreid tot zes leden door de be noeming tot directeur van jhr. M. F. van Lennep, de uit Djakarta teruggekeerde vertegenwoordiger van de maatschappij in Indonesië. Aan de "j'aariiiksc' algeméne vër'gédcrihg van aandeelhouders van VerscHure en Co's Scheepswerf dn ^Machinefabriek n.v. fe j Amsterdam zaf Wórden' voorgesteld over 1958 een dividend uit te keren van 7 per cent (onveranderd) aan de houders van preferente winstdelende aandelen en van 12 percent (onveranderd) aan de houders van gewone en prioriteitsaandelen. In de vergadering van commissarissen van Grand Hotel Krasnapolsky n.v. is be sloten aan aandeelhouders op de jaarlijkse algemene vergadering, welke zal worden gehouden op 27 mei, voor te stellen over hel boekjaar 1958 een onveranderd divi dend uit te keren van 171 /2 percent. De algemene raad der Koninklijke Ne- derlantlsche Papierfabriek n.v. te Maas tricht heeft besloten aan de op 15 april te houden algemene vergadering van aan deelhouders over het boekjaar 1958 een di vidend voor te stellen van twaalf percent (onv.). Het ligt in de bedoeling van commissa rissen en directie van de n.v. Verenigde Industrie- en Handelmaatschappij „VIHA- MIJ" om in de algemene vergadering van aandeelhouders, die in mei zal worden ge houden, een dividend van 8 percent over 1958 voor te stellen (onv.). Door commissarissen der n.v. Hero Con serven Breda is besloten in. de vergadering van aandeelhouders voor te stéllen over het boekjaar 1958 een onveranderd dividend uit te keren van 6 percent. Overbruggen. In Denemarken wordt een plan overwogen voor een 22 kilometer lange brug voor weg- en treinverkeer, die de eilanden Seeland met Kopenha gen en Fuencn (door de Kleine-Belt- brug verbonden met het vasteland) moet verbinden. De brug zou de veer- verbinding tussen Nyborg en Korsoer moeten vervangen. De staalconstructie zou zich op zijn hoogste punt 140 meter boven de waterspiegel verheffen en in zeven jaar voltooid kunnen worden. Rijles. De Britse automobielclub is een campagne begonnen voor autorijlessen en een verkeerscursus voor jongelui be neden de twintig. Volgens de club ver oorzaken de jongste automobilisten de meeste ongelukken. De cursus is in hoofdzaak bedoeld voor zestienjarige schoolkinderen. Eenvoud. Ter gelegenheid van de feest dag van St. Josef, patroon van de werk man, heeft paus Joannes donderdag in een gemoedelijk preek je voor driedui zend straatvegers van Rome de eenvoud geprezen. „Gij moet gelukkig zijn" zo zei hij. Ongewenst. Meer dan achtduizend Noren hebben donderdagavond in Oslo gepro testeerd tegen de toelating van Westduit- se officieren tot de NAVO-basis in Kol- saas. dichtbij de Noorse hoofdstad. Voor afgegaan door harmonie-orkesten be gaven de betogers zich naar het parle mentsgebouw met borden waarop stond „Ze marcheren weer". „We wensen niet verdedigd te worden door Duit sers" en „Geen nieuwe Wehrmacht in Noorwegen". Vandaag zal een deputa tie van de betogers een protestresolutie aan de voorzitter van het parlement overhandigen. Achter de schermen. Uit de toespraken op het congres van de Poolse communisti sche partij te Warschau is duidelijk ge bleken dat Gomulka in 1952 met steun van Kroes.jtsjev in Polen weer aan de macht is gekomen. Men was tot nu toe van mening geweest dat Gomulka tegen de wil van Kroesjtsjev in, de teugels weer in handen heeft genomen. Vertrouwenspositie. Een bediende van het Deense hof is op heterdaad betrapt op diefstal van kostbaarheden uit het pa leis Maliënborg te Kopenhagen. Twee van heling verdachte antiquairs zijn ge arresteerd, aldus meldt „Berlingske Tidende". Uitersten. Een groep Russische ingenieurs onder wie helikopterontwerper Nikolai Kamof, heeft een slee met een vlieg tuigmotor ontworpen die een snelheid van meer dan honderd kilometer per uur heeft. De slee zal gebruikt worden voor het vervoer van passagiers, post en vracht in het uiterste noorden en oosten van het land. Poging. De Amerikaanse piloot Bill Mullen is van het vliegveld Houston in Texas opgestegen om te pogen het wereldaf standsrecord voor eenmotorige lichte vliegtuigen te breken. Zijn eerste doel is Rome (9.120 km.), maar als alles goed gaat wil hij doorvliegen naar Athene of Cairo. Het record is nu een afstand van 11.170 km, Muilen heeft 1.360 liter benzine meegenomen. Schending. Eén verkenningsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is donder dag door Zwitserse jachtvliegtuigen naar het vliegveld van Zürich opge bracht, na schending van het Zwitserse luchtruim. De piloot zal vandaag met het vliegtuig zijn reis van Nice naar West-Duitsland kunnen voortzetten. Moederland. Vrijwel alle medewerkers van ex-dictator Fulgencio Batista die uit Cuba naar de Dominicaanse repu bliek vluchtten zijn doorgereisd naar Spanje. Een regeringswoordvoerder in Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, heeft beves tigd dat 67 van de tachtig vluchtelingen zijn vertrokken. Men verwacht dat ook Batist? zelf spoedig naar het domein van Franco zal gaan. Sinds de staats greep van Fidel Castro zijn 483 Cuba nen wegens oorlogsmisdaden onder het bewind van Batista geëxecuteerd. Het orgaan van Castro's revolutionaire be weging „Revolucion", schrijft dat spoe dig een einde moet worden gemaakt aan de processen en terechtstellingen. „Een opoffering die wij ons ter wille van de revolutie moeten getroosten", aldus het blad. Onderscheiding. Koning Paul van Grie kenland heeft donderdag de E.O.K.A.- leider, luitenant-generaal Grivas de versierselen van grootkruis van Joris I overhandigd en hem benoemd tot commandeur in de „Orde van de dap perheid". Een depressie in de hogere luchtlagen, die boven Noord-Frankrijk vrijwel tot stil stand kwam, veroorzaakt in een klein ge bied buiige regen. Het regengebied werd gisterochtend bij Calais aangetroffen, overdag bewoog het zich naar Reims en omstreken en zwenkte daarna weer af in de richting van België. Daarbij drong het tot de zuidelijke provincies door. In Vlis- singen viel vannacht 11 mm. De depx-essie vult. nu langzaam op. O pde oceaan is in de nabijheid van het Amerikaanse weer- schip dat bij de drukke scheepvaartroutes ligt een zware orkaan opgestoken. Van morgen om zeven uur rapporteerde het weerschip windsnelheden van 160 km. per uur en een golfhoogte van ongeveer 13 me ter. In ons land verwachten we voor mor gen aanvankelijk bewolkt weer, maar la ter opklaringen. De temperaturen blijven gematigd en de wind handhaaft zich in de oosthoek. De kans op nachtvorst wordt klein geacht. WEERR A PPORTEN Temperaturen Duiten en binnenland heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Zaterdag 21 maart Zon op 6.43 uur, onder 18.53 uur. Maan op 15.01 uur, onder 4.46 uur. Maanstanden 24 maart 21.02 uur volle maan. 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en Jaag water in IJmuiden Vrijdag 20 maart Hoog water 12.25 en uur. Laag water 7.19 en 20.14 uur. Zaterdag 21 maart Hoog water 1.05 en 13.28 uur. Laag water 8.42 en 21.32 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers onbewolkt ono licht bew. no lichte regen no onbewolkt ono onbewolkt o onbewolkt o lichte regen o zwaar bew. ono geheel bew w licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. regen zwaar bew. regen geheel bew. geheel bew. mist half bew. onbewolkt onbewolkt regen onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. geheel bew half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. half bew. licht bew. 4 3 6 2 3 4 6 6 w -4 windst. -5 windst. -3 0 3 5 4 6 7 3 4 3 8 3 6 1 4 8 6 2 1 windst. 11 ono 7 windst. 8 ono 11 zzw 19 ono windst. n ono zo z z n windst. n o no z wzw zw O zo w a.S 0 0 11 0 0 0 1 0,2 0 0 0 0 0 0,1 0 6 4 0,3 0 0 0 0 0,1 0 0,2 0,2 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2