Vanmorgen in de vishal en op zee Bedrijven gaan verhuizen naar gemeentelijk industrieterrein Zweden worden intensief volgens opinies ingedeeld Emigranten moeten aan het stemmen in Australië wennen en bondig Mattheus-Passie door de C.O.V. Alle mogelijke verlangens zijn al in percenten uitgedrukt Hier en daar nog feodale trekjes en een moeilijk kiessysteem DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs VRIJDAG 20 MAART 1959 11 Bij Gosschalk wordt auto klein pakketje De textielindustrie in 1958 HET KOPSPIJKERTJE VAN DEZE WEEK tijssen textiel Philips verwerft belang in Rudolf Blik n.v. Betaling abonnementsgeld per giro De conferentie van de zeven „overige" OEES-landen DE UITBREIDING VAN HET NOORDZEEKANAAL bij IJmuiden zal vele conse quenties hebben. Bedrijven zullen moeten wijken en ook de Nederlandse Spoorwegen zullen een veer moeten laten. Om de nieuwe aanlegplaatsen voor de pont te maken zal men nieuwe in- en uitgangen moeten graven. Straks zal het gehele kanaal worden verbreed. De bedrijven, die daarbij in de weg zouden staan, zullen worden verplaatst naar het terrein bij de haringhaven, dat gemeentelijk industrieterrein wordt. Ook voor de Nederlandse Spoorwegen heeft dit consequenties. Tot nu toe bedien de men deze bedrijven, maar deze klandizie houdt straks op. Daarom is het voor de spoorwegen aanlokkelijk een verbinding met het gemeentelijk industrieterrein aan te leggen. Rijkswaterstaat heeft al bepaald dat de peilers van de spoorbrug in het najaar moeten zijn opgeruimd. Óf de nieuwe verbinding, die er voor moet zorgen, dat de spoorwegen hun klan ten kunnen behouden, er inderdaad zal komen, is nog niet zeker, omdat de onder handelingen hierover nog gaande zijn. „We moeten compensatie hebben voor ons ver lies", zegt men bij de spoorwegen, „en we trachten dit volgens onze gewoonte volgens grondruil tot stand te brengen. Over het verloop der besprekingen met de gemeente en rijkswaterstaat is nog niets te vertellen." Men sloot de mogelijkheid overigens niet uit dat aanleg van een lijn nog enkele jaren achterwege kan blijven. Naar industrieterrein Eén van de bedrijven, die binnenkort naar het industrieterrein zullen verhuizen, is de groothandel in afvalstoffen van de firma Max Gosschalk. Naar wij vernemen zullen binnen drie weken de resten van de grote brand, die medio vorig jaar het be drijf van de firma Max Gosschalk aan de Industriestraat te IJmuiden grotendeels in de as legde, opgeruimd zijn. Grond en op stallen zijn verkocht aan de firma Mulder en Rijke (scheepsreparatiebedrijven, hou ten, stalen en aluminium reddingboten), in verband met grootse uitbreidingsplannen van die firma. Het nieuw aangekochte ter rein zal per 1 mei schoon moeten worden opgeleverd. Volgende week maandag zal reeds worden begonnen met het schoon- De Haarlemse Christelijke Oratorium vereniging heeft woensdag- en donderdag avond haar jaarlijkse eretaak, de vertol king van Bach's Mattheus-passie, waar dig vervuld. Dirigent George Robert is tot ee.i bezonken opvatting van het liturgisch drama gekomen; hij kent geen aarzelin gen waar het barokke bewogenheid be treft, evenmin als hij schroomt om het hart te laten meespreken waar het er om gaat de geest van deemoed, van vertrou wen en gebed uit de lyriek van het werk te puren. Men ervaart daarbij geen uiter sten die naar de ene of de andere kant over de schreef gaan; alles gebeurt als het ware zonder opzettelijkheid, gewoon weg op de impulsen van een gemoed, dat zowel de bespiegelingen als het gewijde drama intens meebeleeft. En zo is ook het koor gegroeid en gerijpt in de ontzagwek kende geestelijke en technische materie van het meesterwerk. Het is het resultaat van jaren, dat respect afdwingt en dat ik hierboven met de aanduiding „waardig" zuiver bedoelde te kenschetsen. Overigens betekende een volledig gewij zigde bezetting van de vocale solopartijen een experiment, dat bezwaarlijk zo maar direct tot een volgroeide eenheid van sa menhang en inzicht kon komen zoals dit uiteraard wel het geval was met koor en orkest. Iedere solist brengt immers wat van zichzelf in het geding en het zich aan passen bij een traditioneel ontstane sfeer gebeurt zo maar niet op slag en stoot. Men beschouwe deze opmerking niet als een diskwalificatie van het nieuwe zevental (eigenlijk was het een zestal, want de we gens een verkeersongeluk uitgeschakelde bas der kleine partijen, Jan van der Ree, was vervangen door Arie de Rijk, die ook in de vorige team zong); want over het geheel genomen was het een briljant team. Alleen de tenor Paul Hameleers kon ons de schitterende prestaties van de vorige jaren niet doen vergeten. Met Tom Brand als de Evangelist en Guus Hoekman in de Christuspartij werd de dramatiek van het passieverhaal als sublieme uiting vrij scherp gesteld. Met Jeanette van Dijk tn de sopraanpartij werd aan de hoogste eisen voldaan en ook de alt Roos Boels- ma wist treffende indrukken te wekken. Herman Schey leek eveneens bijzonder goed gedisponeerd om de bas-aria's te vertolken. De instrumentale koren en soli werden als voorheen vertrouwd verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest en Piet Lentz vertolkte als steeds op eminente wijze de gamba-partij. Alleen de organist Piet Kee was een nieuweling in de instrumentale sector. Het jongenskoor „de Zingende Klok ken" uit IJmuiden onder leiding van H. W. Odijk vervulde zijn taak in het ope ningskoor en in het gefigureerde koraal op voortreffelijke wijze. Velen hebben weer geestelijke verhef fing gevonden in Bach's onvergankelijk meesterwerk, dank zij de toewijding van de Christelijke Oratorium Vereniging en de verantwoorde leiding van George Ro bert. Jos. de Klerk maken van de aan de Strandweg gelegen hoek. De firma Mulder en Rijke zal zich bezig houden met verschillende nieuwe objecten. Onder meer bouwt zij thans een stalen motordirectievlet voor Rijkswater- staat-Deltawerken. Herbouw bedrijf Gosschalk Tussen de firma Max Gosschalk, de ge meente Velsen en de Nederlandse Spoor wegen zijn onderhandelingen gaande met betrekking tot de verkoop en gedeeltelijke verhuur van een stuk terrein van ongeveer 2500 vierkante meter aan de Kaplanstraat en de Ampèrestraat, op het gemeentelijk industrieterrein. De firma Gosschalk wil hierop een begin maken met de herbouw van het bedrijf. De bedoeling is eerst een grote moderne loods te bouwen met. kan toorruimten, zodanig, dat er in de toekomst een grotere uitbreiding op kan aansluiten. Door een efficiënter werkwijze meent de firma Gosschalk het voorlopig te kunnen stellen met een kleinere (circa de helft) ruimte dan die waarover zij aan de In dustriestraat beschikte. De firma Gosschalk, leverancier onder anderen van de Hoogovens, zal voorlopig het accent, leggen op een veel grotere schrootverwerking. Hiervoor zijn reeds enige moderne machines aangekocht. Zo is een van deze machines in staat binnen enkele minuten een complete auto tot een net, klein pakketje te verwerken. De totale personeelsbezetting in de tex tielindustrie vertoont een neiging tot krimpen. In de komende jaren zal dan ook nauwelijks een uitbreiding van personeels bezettingen zijn te verwachten aldus wordt opgemerkt in het jaarverslag over 1958 van de Stichting Textielvak. De Twents-Achterhoekse textielindustrie is erin geslaagd de sociale gevolgen van de economische teruggang voor het perso neel zoveel mogelijk te beperken. Dit ge schiedde in hoofdzaak of door middel van de werktijdverkorting, of door inkrimping van de personeelsbezetting. Het maande lijks werkloosheidspercentage voor de de textielindustrie steeg in 1958 niet bo ven 1 percent en bleef dus ver onder het provinciale of landelijke cijfer. Het per centage van de verkorte werktijd bedroeg in de eerste maand van dat jaar vier per cent, maar was aan het einde van 1958 tot 0,3 percent gedaald. Advertentie BIEZEN W.C.-MAT 1.79 JAC. SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23 - TEL. 5653 Heden aan de markt De aanvoer aan de IJmuider visafslag was vandaag aan de geringe kant. De trawlers lieten verstek gaan en men moest het nu dus doen met de kustvissers, die voor platvis zohgden met wat wijting. Tien loggers en vierentwintig kotters zorgden voor 1979 kisten vis. Hiervan waren 1000 schol, 200 wijting, 25 gul en kabeljauw, 50 tarbot, 220 varia, 250 stuks stijve kabel jauwen en 25.000 kilo togn. De vraag naar vis is groot, nu de Goede Week voor de deur staat. Het liet dus in de lijn der verwachting, dat de prijzen de komende dagen wel hoog zullen liggen. De berichten van zee wijzen tenminste aller minst op een overvloedige aanvoer, in tegendeel. Voor het buitenland Voor het buitenland werd in guldens be taald voor: grote rijen kabeljauw 7794, kleine rijen kabeljauw 4056, kisten kabel jauw 96, grote schol 35—45, middelschol 4056, zetschol 5067, schol I 5063, grote tong 3.10—3.30, grootmiddel tong 3.302.90, kleine tong 3.403, tong I 3.303.60, slips 3.30—3.50. Voor het binnenland Voor het binnenland werd in guldens be taald voor: wijting open 1824, wijting dicht 10144, schol II 3048, schol III 20—34. Voor morgen Er is voor morgen nog heel weinig be kend. De IJM 35 Postboy is in elk geval thuisstomend met 900 kisten vis. Er is ook kans op, dat de KW 8 Deining en de traw ler Toronto zullen komen. Er worden weer veel loggers en kotters met platvis ver wacht. En op zee Er was goed weer om de Noord, maar de daar vissende trawlers boekten toch maar matige vangsten. De gemiddelde dagvangst was hier dan ook bruto 100120 manden schelvis, koolvis en haring. De haring zit over het algemeen veel te hoog. De Job Gouda meldde een dagvangst van 100 man den hoops, de Golfstroom een dagvangst van 80 manden hoops, en de Emma een trek van 30 manden hoops. Op de kust is het ook niet al te best met de vangsten gesteld. De resultaten van de kotters waren 80100 kilo tong en 810 manden schol per etmaal. Bij de Pittboei waren de dagvangsten 100150 kilo tong en 1015 manden schol en wijting per etmaal. Besommingen De besommingen van vrijdag luiden als volgt: KW 52 7220, KW 28 6800, KW 114 6530, KW 108 5520, KW 64 f 6160, KW 24 7290, KW 46 8660, KW 126 f 6230 KW 10 5220, KW 93 f 7880, SCH 310 8510, WR 25 8670, IJM 65 11.700, IJM 210 8780. Prijzen van donderdag Heilbot 4.002.80. gr. tong 3.40—3.30, grm. tong 3.40—3.20. kim. tong 3.60-3.20. kl. tong I 3.70-3.40. KI. tong II 3.50—3.10. tarbot I 4.10—3.20. zalm 5.20 per kg. Tarbot II 124. tarbot IV 81, gr. schol 40—32, grm. schol 44—34, kim. schol 56—32. kl. schol I 55—46, kl schol II 4720. schar 3715. bot 128, v. ha ring 28 - 25. makreel 30—20, gr. schelvis 52—42, grm. schelvis 56—48, kim. schelvis 56—50, kl. schel vis I 55—46. kl. schelvis II 46—38, wijting 25—11, gr gul 57—52, mid. gul 5547, kl. gul 38—35, ham 70.poontjes 37—20, kl. koolvis zw. 23 14 p. 50 kg. Gr. kabeljauw 220—96, gr. koolvis 57—50. gr. leng 102—100 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 170 kisten tong en tarbot, 4 k.'heilbot, 510 k. schol, 70 k. schar, 70 k. bot, 170 k. haring. 400 k. makreel. 445 k. schelvis, 750 k. wijting 155 k. ka beljauw en gul, 5 k. leng. 3 k. ham, 35 k. poon, 300 k. koolvis en 23 k. diversen. Totaal 3110 k. vis. Besommingen van donderdag 1 trawler met 26.340. IJM 36 18.050. IJM 32 17.000. RO 27 5400. KW 155 I 1400, IJM 14 5650, IJM 54 7650, IJM 40 1050. (Van onze correspondent in Stockholm) Met regelmatige tussenpozen krijgen wij een formulier toegestuurd waar makkelijk gestelde vragen met kruisjes moeten wor den beantwoord. Of wij krijgen huisbezoek. Iemand wil weten, welke pagina van de krant wij het eerst lezen en of wij de ad vertenties doorkijken. Dit opinieonderzoek neemt van maand tot maand toe en er is haast geen vraag over, die niet is gesteld. Bij elkaar krijgt men wel een aardig over zicht over de Zweedse denkwijze. Neem nu de mannen tussen 18 en 55 jaar. Haast 8 percent is niet tevreden met het humeur van de echtgenote. Daarom misschien ge looft negen percent in een hel en vindt 16 percent, dat het niet erg is af en toe eens dronken te zijn. Slechts 20 percent houdt niet van militaire dienst, 25 percent heeft een botsing met motor of auto gehad en 27 percent vindt, dat er te veel sociale voorzieningen zijn. Het salaris wordt door 33 percent te laag gevonden, maar 42 per cent wil niet meer van baan veranderen en is dus, wat het beroep aangaat, ge lukkig. Haast 50 percent wenst godsdien stige kinderen en 55 percent is met de socialistische premier tevreden. Liefst 63 percent keurt, de sexuele voorlichting op school goed en 69 percent doet mee aan de voetbalpool. Vreemd vinden wij, dat slechts 84 percent tegen een dictatuur in Zweden is; 94 percent wil liever gehuwd dan ongehuwd door het leven gaan. De vrouwen tussen 18 en 55 jaar zijn ook over van alles ondervraagd. Enkele cijfers tonen misschien een verschil met de Ne derlandse vrouw aan. Ruim 20 percent rookt regelmatig. Haast 30 percent bidt. Niet minder dan 35 percent woont in een woning bestaande uit twee kamers en een keuken. Liefst 42 percent heeft geen tijd de krant van vandaag te lezen. Iets meer dan de helft is het laatste halfjaar niet bij de dokter geweest. Ruim 60 percent wenst een rookverbod op de scholen en 65 per cent wil, dat de kinderen eindexamen hbs halen. Dan wenst 71 percent, dat de echt genoot een levensverzekering heeft. Bijna 80 percent van deze vrouwen heeft binnen een uur het middageten klaar en 83 per cent denkt er niet aan om er een huis houdboekje op na te houden. Zeker 88 percent van de Zweedse vrouwen heeft geen slaapmiddel nodig en 92 percent is met haar echtgenoot tevreden.- Ook de jeugd is ondervraagd. Het be treft jeugd tussen 15 en 27 jaar. Slechts 5 percent is niet tevreden met het zak centje, 9 percent verzamelt postzegels, 10 percent gaat nooit naar de kerk, 21 per cent is dol op wiskunde, ruim 40 percent heeft nog niet gespaard. Terwijl 48 per cent de mening is toegedaan, dat men te veel huiswerk heeft. De helft van de jeugd drinkt geen sterke drank. Voorts vindt 55 percent Zweden te onvriendelijk. Ruim 68 percent heeft geen belangstelling voor poli tiek, maar vindt de sexuele problemen zeer belangrijk. Dan is 83 percent politiek niet georganiseerd en 93' percent is tevreden met hetgeen moeder op tafel zet. De meeste vragen werden gesteld door S.I.F.O. (Svenska InStitutet för Öpinions- undersökning). Zelfs de regering cn de par tijen achten het van belang zich regel matig te laten voorlichten. Door verschillende controles komt men ook tot een betere formulering van ver- De Lesse, het zijriviertje van de Maas in België, xvaaraan onder meer Han is gelegen, ivordt in de bovenloop op ver schillende plaatsen schoongemaakt, waarbij de arbeiders, die dit karwei uitvoeren, een originele methode ge bruiken. Er wordt namelijk geen ge bruik gemaakt van een dragline of een baggermolen, maar van een bulldozer, hetgeen door de geringe diepte heel goed kan. De foto toont die mecha nische reus aan het werk bij de „Kei zerin Maria Theresia Brug" te Maissin- Villance. (Van onze correspondent in Australië) In Australië gaan we, net als in Neder land, om-zo-te-zeggen om de haverklap naar de stembus. U in Nederland heeft zo juist uw stemplicht vervuld, wij in Austra lië hebben precies hetzelfde gedaan en doen het in Nieuw Zuid-Wales dezer dagen weer eens dunnetjes over. Want u, in Ne derland, mag dan uw Kamerverkeizingen en verkiezingen voor de provinciale sta ten en gemeenteraden hebben, in Austra lië moeten we niet alleen de leden van de Tweede Kamer, maar ook van de Eerste Kamer kiezen, en daarmee höudt het niet op, want de afzonderlijke deelstaten heb ben ook elk een eigen parlement van twee kamers (behalve Queensland, dat er maar één heeft) en daarvan wordt de Tweede Kamer rechtstreeks door het volk geko zen. Voorts zijn er ook gemeenteraadsver kiezingen. Stemliefhebbers kunnen dus genieten, maar uw bloedverwanten, vrienden en kennissen, die naar Australië zijn geëmi greerd mogen pas ter stembus tijgen, wan neer zij genaturaliseerd Australiër zijn geworden en minstens 21 jaar oud zijn. Stemrecht (zowel voor mannen als vrou wen) betekent ook stemplicht, op straffe van maximaal 17 gulden boete. Veel verschil met Nederland is er dus niet, -zoudt u denken, maar dan vergist u zich, want hoewel het stemhokje, dat de „geheime stemming" moet waarborgen, een Australische uitvinding is, die in Ne derland en andere Europese landen is na gevolgd, zien de democratische rechten van de Australische kiezers er een beetje anders uit dan u zou mogen verwachten. Zo staat een Hollander in Australië ver wonderd te kijken, als hem blijkt, dat bij de gemeenteraadsverkiezingen voor de stad Sydney, eigenaren of bezitters van on roerende goederen, gelegen in Sydney, als zij belasting betalen, stemrecht, hebben, ook al wonen zij heel ergens anders. In Zuid-Australië, waar zojuist verkiezingen voor het parlement van die staat zijn ge houden, is echter het passief kiesrecht voor vrouwen (dus om zitting te nemen in het parlement) betwist. In een lang pro ces voor de rechtbank heeft de rechter ten slotte uitgesproken, dat het parlement daarover zelf maar moet beslissen. Dat dit recht betwist werd, is op zichzelf een „ondemocratische" merkwaardigheid. Een andere onbetwiste „ondemocrati sche" merkwaardigheid is het feit, dat er in de federale Tweede Kamer twee leden zijn (volkomen democratisch gekozen), die wèl mogen deelnemen aan de debatten, maar géén stemrecht in die kamer heb ben. Als het dus op stemmen over een wetsontwerp aankomt, moeten ze er het zwijgen toedoen. Deze leden vertegen woordigen het gebied van de federale hoofdstad Canberra en het noordelijk ter ritorium met respectievelijk 16.000 en 30.000 inwoners, die dus om zo te zeggen als minderjarig worden beschouwd. Het noordelijk territorium zelf heeft trouwens een „onmondig" parlement, dat met een groot woord „wetgevende verga dering" wordt genoemd, maar waarvan de voorzitter (administrateur geheten) hele maal niet verplicht is om aangenomen wetten ook af te kondigen en dikwijls dan ook niet doet. Van de 13 leden, worden er slechts zes gekozen, de anderen worden door de overheid benoemd. De centrale overheid behandelt het noordelijk territo rium en zijn bevolking (16.000 blanken en 15.000 inlanders) dus eigenlijk als een „ko lonie" binnen eigen gebied. Geen wonder, dat er „parlements"-leden zijn, die daar tegen protesteren, maar de regering houdt vast aan haar middeleeuwse opvattingen. Hollanders, die voor het eerst als gena turaliseerde Australiërs stemmen, wrij ven zich de ogen uit als ze de stembiljet ten zien voor bijvoorbeeld de verkiezin gen van de federale Tweede Kamer. Met het hokje rood maken voor de naam van de man of vrouw hunner keuze, kunnen ze hier niet volstaan. In elk vakje moet een cijfer geplaatst worden en aangezien er soms wel 15 namen op het biljet staan, moet je hier vijftien vakjes van een num mer voorzieh in de volgorde van je eigen voorkeur. Dit systeem-Hare (genoemd naar de man, die het uitvond) betekent bo vendien, dat je je stem mede moet uit brengen op een kandidaat, die je niet kunt luchten of zien. Als er bijvoorbeeld alleen maar een liberaal en een communist op het biljet staan en je wilt liberaal stem men, dan moet je toch je tweede voor keurstem aan de communist geven, want als je beide hokjes niet invult, is je stem ongeldig. Geen wonder, dat stemgerechtigde oud- Hollanders soms niet weten waar ze aan toe zijn. Maar alles went, want al zijn er op het stembiljet veel namen van kandi daten, het aantal partijen, dat de politiek uitmaakt, kun je op de vingers van je hand tellen en de keuze is dus vlug gemaakt. De directie van de Elektrische Appara ten- en Metaalwarenfabrieken Rudolf Blik n.v. te Den Haag, deelt mede dat de deel neming in het kapitaal van de vennoot schap, die door een institutioneel belegger werd gehouden, in handen van de n.v. Phi lips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven is overgegaan. In de samenstelling van de huidige directie zal geen verandering wor den gebracht, noch in het huidige fabrika- tieprogramma. schillende vragen. Men moet het de onder vraagde zo gemakkelijk mogelijk maken en dus volstaat men met vragen, die uit sluitend met kruisjes of streepjes zijn te beantwoorden. Toch is het formuleren van een vraag niet eenvoudig. Bent u godsdienstig? Al dus luidde een op zichzelf niet al te moei lijke vraag, die gvenwel slechts door 17 percent bevestigend werd beantwoord. Toen dezelfde personen de vraag kregen, of zij aan het bestaan van een god ge loven, antwoordden, als wij ons goed her inneren 78 percent met „ja". Dezelfde vraag, in verschillende landen gesteld, geeft natuurlijk een nog interes santer beeld. Wij herinneren hier slechts aan de na de sputnik gestelde vraag, welk land men militair sterker vond: de Ver enigde Staten of Rusland. Deze vraag ging uitsluitend de bewoners van hoofdsteden aan. In Stockholm hield 40 percent het op de V.S. en 25 percent op Rusland. In de V.S. zelf was de verhouding 73 op 14, :n West-Berlijn 34 op 19, in Rome 37 op 28 en in Athene 21 op 11. Maar in Groot- Brittannië achtte men Rusland sterker: 27 op 36. Ook Brussel (27 op 38), Parijs (17 op 29) en New Delhi (11 op 39) hadden groter vertrouwen in de militaire sterkte van Rusland. Toerist. In Zutphen is ingesloten een 35-jarige koopman uit Apeldoorn, die in 1957 tenminste 40 Nederlandse vakantie gangers in Duitsland zou hebben opge licht. Hij diste zijn slachtoffers een ver haal op, dat hij pech had met zijn auto en niet over voldoende geld beschikte om de noodzakelijke reparaties te laten uit voeren. De bedragen, die hij op deze ma nier loskreeg, varieerden van 25 tot 100. Van terugbetaling kwam nooit iets terecht. Dag der verzamelaars. De jaarlijkse „Dag der verzamelaars" welke wordt geor ganiseerd door de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar", afdeling Amsterdam, zal dit jaar worden gehouden op zondag 24 mei in alle zalen van de Koopmansbeurs te Amsterdam. De daaraan verbonden ten toonstelling van unieke verzamelingen en de internationale ruilbeurs zullen des mid dags om half een worden geopend door de directeur van het Bureau voor Vreemde lingenverkeer Amsterdam. Goedkopere woningen. Door de stijging der bouwkosten dreigt het gevaar, dat nieuwe woningen leeg komen te staan om dat de huren niet kunnen worden opge bracht, aldus B. en W. van Hilversum. Het college is daarom van plan om zich in overleg met de provinciale directie voor de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in verbinding te stellen met de federatie van Hilversumse woningbouwverenigingen, om na te gaan of de mogelijkheid bestaat voor 1960 te komen met een bouwplan voor een aantal goedkopere, maar niette min goede woningen. Dwars door Suriname. Aan de oost west wegverbinding, die dwars door Suri name, van Frans Guyana naar Brits Gu yana zal voeren, wordt thans op twee plaatsen gewerkt. Er is 2 miljoen gulden (Sur.) gevraagd om een weg door een groot moeras aan te leggen en er zullen ook nog vele kilometers ontbost moeten worden. Verder zullen nog enkele bruggen ge bouwd moeten worden, waarvan de brug over de Cotticarivier de grootste wordt. Er wordt naar gestreefd <'e weg in 1961 voor het verkeer te kunnen openstellen. Streekverpleeghuis. Te Brielle is de bouw van een streekverpleeghuis voor langdurig en chronisch zieken, aanbesteed. Laagste inschrijfster was de n.v. Merken- stein en Zoon te Enschede met 1.506.000, hoogste n.v. Ingenieursbureau voor Bouw nijverheid te Oegstgeest met 1.550.000, In het gebouw zullen 120 patiënten verpleegd kunnen worden. Chinezen. De politie van Hammerfest, een haven in het noorden van Noorwegen, betrapte enkele Chinese opvarenden van een Nederlands schip toen zij acht flessen drank en enkele sloffen sigaretten aan land wilden smokkelen. De politie nam de smokkelwaar in beslag, maar liet de smok kelaars weer aan boord gaan voordat hun identiteit was vastgesteld. Enige tijd later bleken de agenten niet in staat onder de Chinese bemanning de schuldigen aan te wijzen. Haan opgehangen. Plet gerechtshof te Amsterdam heeft een 40-jarige fabrieks arbeider uit Bergen (N.H.) veroordeeld tot een boete van 100. De man had een haan van zijn buurman aan een balk in het hok opgehangen, omdat hij zich ergerde aan het gekrakeel van de 70 hanen en ongeveer 1000 hennen die zijn buurman er op na houdt. C<XOCCOC<X>ZCCOCCOC>a>CO^OCCCCCCCOCCCCO^CCOOCOCCCCCOQCCCx: U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnés 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties ■'.it te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres var de krant vermelden? Joor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de grio-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. Besprekingen tussen deskundigen uit Zweden, Denemarken, Noorwegen, Enge land, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal zijn geëindigd. Vernomen wordt dat de deskundigen hebben besloten hun regerin gen voor te stellen in samenwerking maat regelen te nemen teneinde de hinderpalen voor de handel tussen deze landen weg te nemen. Ook zouden de deskundigen heb ben besloten voor te stellen, dat de zeven landen nauw contact met elkaar onder houden met betrekking tot de wijze, waar op de handelsmoeilijkheden kunnen wor den opgelost, die veroorzaakt worden door de Euromarkt. NEW YORK Vergeefs trachtte de markt de opgaande lijn van de vorige dag te vervolgen. Een lange reeks van fondsen als Richfield Oil, Mamga Copper, Louisville and Nashville, U.S. Gypsum, Bell and Howell en andere leden een verlies van twee dollar of meer. International Business Machines kwam zelfs vijf dollar lager. Geen van deze aan delen behoort tot de lijst, waaruit het in dustriegemiddelde berekend wordt, maar hun flauwe stemming beïnvloedde de ge hele markt. Door de geringe animo voor de koper waarden en de lusteloze markt voor een lange lijst van fondsen kregen de prijzen laatbeurs een onregelmatig verloop. Enkele bijzondere fondsen vormden een gunstige uitzondering met flinkê koerswinsten, on der meer Minerals and Chemical, Philadel phia and Reading, Zenith, White Dental, American Hawaiian Steamship en enkele anderen. Atlantic Coast Line was vast bij de spoorwegen, Goodyear in de banden- hoek, U.S. Gypsum in de bouwmaterialen en Wagner Electric bij de groep van elek tronische waarden. Ford lag aan de kop bij de automobielindustrie: dit aandeel be reikte een nieuwe topnotering op bijzonder gunstiïe verkoopsrapporten. Het industriegemiddelde kwam van 610,87 op 610,02, de spoorwegen zakten van 164,07 op 163,22, de openbare nutsbedrijven van 94,70 op 94,59. Van de 1226 verhandelde fondsen sloten er 434 hoger en 546 lager. De omzet beliep 4.150.000 aandelen. (UPI) AMSTERDAM Het was stil op het Damrak. Van Wall- street ging geen stimulerende invloed op de koersvorming van de aandelen uit. Ge brek aan kooporders bracht voor de inter nationale waarden lichte koersverliezen. Voor de Philips-papieren was echter nog wel enige aandacht en de aandelen werden op ongeveer 533 verhandeld tegen als vo rige slotprijs 537. De converteerbare obli gaties Philips waren eveneens lager. Uni lever moest zich met een verlies van ruim 3 punten tevreden stellen. Kon. Olie ver loor op ongeveer 161 ruim 2 gulden waardoor dez'- aandelen een gulden onder pariteit New York noteerden. A.K.U. stelt over 1958 en dividend voor van 12 per cent (v.j. 11 percent), waarvan reeds 4 per cent interim-dividend betaalbaar werd ge steld. De dividendverhoging had geen in vloed op de koers van de A.K.U.-aandelen. Deze verhoging was reeds in de koers ver disconteerd. Bij zeer kalme handel werd 283 genoteerd, tegen de vorige dag 285%. Gunstig voor het A.K.U.-concern is de zeer vaste koers van de aandelen van de Ameri kaanse dochtermaatschappij, de American Enka, in Wallstreet. Aandelen K.L.M. wer den, ingevolge New York, een paar dub beltjes lager geadviseerd. De dollarobliga ties K.L.M. kregen een prijshoudende ad- vieskoers. De drukte in de K.L.M.-papieren behoort reeds tot het verleden. Er wordt slechts volstaan met een notering per dag. De scheepvaartwaarden ondergingen, bi.i geringe omzetten, geen veranderingen van betekenis. Ook in de cultuursector was de affaire wederom van geringe omvang. Certificaten Deli behielden de vaste ten dentie van de vorige dagen en waren op f 145 ruim een gulden hoger. H.V.A. en Amsterdam Rubber waren eerder aan de koopzijde. Staatsfondsen prijshoudend zon der meer. De aandelen Walvisvaart werden een paar punten hoger geadviseerd. Aan delen Ingenieursbureau kregen opnieuw een hogere biedprijs als nawerking van de dividendverhoging. Prolongatie 3 percent. Beurssluiting Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de beurzen voor de geld- en fondsen handel op 27 maart 1959 (Goede Vrijdag) gesloten zullen zijn en dat die dag voor de geldleningen als bedoeld in afdeling V der beursvoorschriften 1914 niet als werkdag zal worden beschouwd. ocococcoocoocooococcococcocooccccxrocc 3-3% "In Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.Phil ipsGloeil. Unilever (cert.).. Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater SJotkoers gisteren 93'/ts 973/i8 111% 84% 96% 95</2 90 91% 99% 282'/2 453 215 368 235 345 533% 229 463' 456 211 154% 695 160.80 240 86-% 130.— 148 136% 129% 118% 238'/2 131% f 145.40 272 144 211 230'/2 216 72% 52% 92% 45ll/i« 83 24% Voorbeurs koersen 283 534 463 454 162.—

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3